Donna Cristina. No. 109. Honderd en tweede jaargang. 1900. VRIJDAG Telefoonnummer i 3. 14 SEPTEMBER. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. FEUILLETON. Naar het Spaansch A. PALAOOIO VALDÈS. De Oorlog in Zuid-Afrika. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Binsdag-, Donde r d a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. CO ERA AT. Pr|]s der gewone advertentlen Per regel fO,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. CHINA. Terwijl de Mogendheden het nog niet eens zijn welk antwoord zij op het Russische voorstel zullen geven en de buitenlandsche bladen zich in allerlei gis singen op dit punt verdiepen, heeft de Chineesche regee ring zelve een eerste schrede gedaan om tot de vrede te geraken. Naast Li-Hung-Tsjang heeft zij ook prins Tsjing (die de opgesloten gezanten zooveel hij kan beschermd en af en toe van leeftocht voorzien heeft) gevolmachtigd om over de vredesvoorwaarden te onderhandelen. Eener- zijds is het bezwaar, door eenige Engeische bladen geop perd, niet ongegrond, dat het toch eigenlijk niet aangaat voetstoots te onderhandelen met de Chineesche Regeering, zoolang de Keizerin en Prins Toean (wier medeplichtig heid aan de Boksersbeweging vaststaat, ook al mocht het bericht onjuist zijn, dat de schriftelijke bewjjzen dier medeplichtigheid gevonden zijn) nog in functie zijn maar anderzjjds zou het spoedig aanvangen der vredesonderhan- lingen de Mogendheden verlossen uit de onzekere positie, waarin zij na Ruslands voorstel geraakt zjjn, en haar bovendien de gelegenheid schenkengraaf Waldersee's opperbevelhebberschapthans reeds een sinecure, in iederen denkbaren vorm onnoodig en onmogelijk te maken. VEUHHNieDE STATHUI. Nog steeds weet men niet op eenige duizenden na het juiste aantal der slacht offers van den orkaan in Texas. Menschen die pas van Galveston komen, schatten het aantal der in die plaats omgekomenen op 2500 tot 3000. De gouverneur van Texas geeft het laatste getal op. In het geheele district echter zijn veel slachtoffers; sommigen spreken van 10.000. Op één plaats, te Virginia Point, zes mijlen ten Noorden van Galveston, zijn 1200 lijken aangespoeld. Ongeveer 6000 huizen moeten zjjn ver noest; de materieele schade wordt geraamd op f 25,000,000, wanneer men de schade aan den katoenoogst er bij rekent zelfs op f 50,000,000. Er was niets tegen den orkaan bestand. Straten werden weggeveegd, huizen wapperden omhoog als vlaggeflarden en de geweldige vloedgolf, die met den storm gepaard ging, blies de schepen als veertjes voort. Een groote zeeboot werd midden in Galveston neerge smeten. Elders werden treiüen van de rails gelicht en een eind verder neergeworpen. Er zijn plaatsen in Texas, die door den storm letterlijk uitgemoord zijn er is geen levend wezen meer in. Het getal der grootere stoomschepen, die schipbreuk hebben geleden, bedraagt 8van de kleinere vaartuigen is natuurlijk nog geen opgave te doen. IUID-AFRIKA. Een telegram uit Lorenzo Marquez van 12 Sept. meldt dat President Kroger aldaar is aangekomen. Ook al wordt dit bericht be vestigd dan zal het nog moeten blijkenof dit op een vertrek naar Europa doeltenzoo ja of het vertrek van den bejaarden President het sein zal wezen tot het eindigen van den strijd. Noch dit bericht nóch het VAN Vertaling van Dr. A. A. FOKKER. 43) »Laat 'm binnenkomen, iaat 'm dadelijk binnenkomen 't Was de stem van Emilio, wel wat heesch geworden, maar toch nog krachtig. Ik richtte mij haastig naar de plaats, waar ze vandaan kwam, en trad in een vertrek binnen, waar de weelde der meubels een tegenbeeld vormde met de bescheiden versiering van zoldering en wanden. Hjj zat achterover geleund in een leuningstoel, met twee groote kussens achter den rug, gekleed in een smaakvol huiskostnum. Het licht van een hanglamp scheen hem vol op 't gelaat, waarop men zeer duidelijken onheil spellend de teekenen van longtering zien kon. Maar dat gelaat was schoon, schooner en belangwekkender dan ik het ooit gezien had. De baard was langer geworden en de haren ook, en dit gepaard met de blankheid van zijn huid en zijn groote weemoedige oogen gaf hem het aan zien van een Christus. Zijn oogen schitterdon, toen ze mij gewaar werden met hun naïeve en hartelijke uit drukking. Hij greep mijn hand, en die innig tusschen de zjjne drukkend, herhaaldo hij verscheidene malen met 1 zachte stem i «Kapitein kapitein kapitein I Wat ben je goed, dat l je komt I" Ik was zóó ontroerd, dat ik niet spreken kon. »Hoe vin' je me? Heel min, niet?'' vroeg hij na een lange poos zwijgens. «Hoop maar, dat ik je spoedig beter mag vinden," antwoordde ik mezelf geweld aandoend om de ontroering te bedwingen, die mij aangegrepen had. (evenmin bevestigde), dat Botha onderhandelingen zou hebben aangeknooptachten wij aanwijzingen dat de tegenstand der Boeren gebroken zonde zjjn. Niet slechts zijn deze berichtennu de verkiezingstijd ophanden iszeer weinig te vertrouwen maar al bleken zij juistdan nog gelooven wijdat de Boeren de zaak niet zullen opgeven, zoolang zij nog al hunne kanonnen met zich voeren en overvloed van ammunitie hebben. Ook na Paardeberg en de inname van Bloemfontein, deed Kruger vredesvoorstellen met het uitsluitend doel der Boerenbevolking te doen ziendat het Engeland om annexatie te doen wasen dat er niets overbleefdan zich tot het einde te verzetten. Trouwens de berichten der laatste dagen zijn gunstig, het terrein benoorden Lijdenburg blijkt den Britten bijna ontoegankelijk, en hun geheele strjjdmacht heeft in beide Republieken de handen vol met den strijd tegen de alom tegenwoordige Boeren patrouilles. Den 9 wisten dezen in het Natalsche weder een trein buit te maken. President Hrager. LORENZO MARQUEZ, 12 Sept. President Kruger en verscheidene Transvaalsche ambtenaren logeeren thans bij consul Pott. Men verzekert dat zij 24 dezer met de Herzog" naar Europa zullen vertrekken. LONDEN, 12 Sept. Uit Belfast wordt gemeld, dat De la Rey zich te Nelsprnit bevindt, en De Wet te Taba Nchu. Men zegt, dat Theron's ljjk herkend is. Botha's legermacht wordt geschat tusschen vier- en tien duizend man sterk te zijn men meldt dat zij ruim voor zien is van ammunite voor het groote geschut. Vee-uitvoer. Blijkens bericht van onzen gezant te Brussel zal met 15 dezer de invoer van melkkoeien langs de Olinge (station en dorp) verboden zijn en het douanekantoor Maesyeck den le en 15e van iedere maand "mor dien invoer open gesteld zijn van 1 April tot 30 September van 5 tot 7 nnr en van 1 Oct. tot 31 Maart van 2 tot 4 uur. Brand. Te Echt (Limburg) is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de woning van J. G., metselaar. In een oogwenk stond het geheele hnis met schaar en stal in lichtelaaie. Tien kinderen sliepen boven zij werden met moeite door den vader gered. Hij kreeg daarbij ernstige brand wonden, en drie der kinderen eveneens, doch niet zoo ernstig. Aan blusschen viel niet te deuken, slechts eenige meubels en wat kleeren zijn gered. Eene koe is omgekomen. Alles is verzekerd. Tegelijkertijd bracht ik de lamp bij zjjn gelaat, en deed alsof ik hem nauwkeurig opnam. «Weetje wat jjj mankeert?" zeide ik eindelijk. *Morrina\ «Wat is dat?" vroeg hij, de oogen wjjd open zettend. «Een zekere ziekte, waaraan de Galliciörs lijden, wanneer ze een som verliezen boven de vjjftig centimes." Ik zag, dat zich een glimlach op zijn lippen teekende, en zijn vronw vroolijk aankijkend, riep hij uit «Toch altijd dezelfde I Hij is niets veranderd, niets I" Ik begreep, dat het een liefdedienst was, op dat oogen- blik met schertsen door te gaan. Ik maakte van den nood een deugd, en gaf den vrjjen teugel aan mijn grap pen, want geestigheden kan ik ze niet noemen. Weldra had ik de voldoening hem te hooren schaterlachen. Zijn gelaat klaarde op, zijn oogen schitterden binnen enkele minnten babbelden wjj met dezelfde opgewektheid, alsof hij volkomen gezond was en geen centime van zijn kapi taal verloren had. Cristina sloeg ons met een weemoedigen glimlach gade. Ze voelde zich gelukkig doordat ze haar man vroolijk zag, ofschoon ze begreep, dat het niet lang duren kon. Inderdaad stoorde op eens een hevige hoestbui op treurige wijze ons gesnap. Hij werd doodsbleek, stikte half, en hield het hoofd tusschen de handen. „De avondkoü doet je kwaad, Emilio," zeide Cristina. »'t Is al tijd dat je naar binnengaat, om te rusten." Hjj hief de hand op, en maakio krachtige teekenen van tegenspraak. Toen de aanval over was. en hij weer spreken kon, riep hij uit: «Je moet 'm nog niet van me afnemen I Ik voel me veel beter. Die kapitein is als een teug zuurstofhij brengt me de zuivere zeelucht binnen." Ik bleef nog een baif uur langer, om hem genoegen te doen. Eindelijk ging ik heen, niet zonder hem te beloven, dat ik den volgenden morgen zon terugkomen. Ik wilde niet naar binnen gaan, om mijn compliment af to s'eken bij Donna Amparo. Ik had van Sabas gehoord, dat ze sedert eenige dagen het beslnit genomen had flauw te vallen zoodra ze het gezicht van den een of andereu vriend zag. Daar het uur mij wat ongelegen voorkwam Behagen. Aan de alhier deu 11 gehouden jaar- lijkscbe harddraverij vanwege de vereeniging «West- Friesland", werd door 6 paarden deelgenomen. De le prijs werd gewonnen door «Huntress" van Joh. de Mol, be rijder B. N. Schippers, de le premie door Dawn Light" van A. v. d. Munt, berijder J. G. de Boer. De 2e premie werd niet uitgereikt, omdat de heer C. Persoon met zijn paard «Moquette" bij den tweeden omloop de baan tjjdens de harddraverij verliet. Het vuurwerk gelukte 's avonds uitstekend. He1, bezoek aan harddraverij en vuurwerk was dit jaar zeer groot. St. maarten. Alhier had den 10 eene verkiezing plaats van een voorzitter en lid van het dag. bestuur voor de banne St. Maarten, in de plaats van wijlen W. Schermerhorn. Tot voorzitter werd benoemd de heer K. Blom Dz., en tot lid vau het dag. bestuur de heer P. Bruin. De groote ballon Transvaal, van den heer Leon An tenne Jr., te 's Gravenhage, die den 9 te Ben Helder zou opstijgen, is, na te zijn gevuld met warme lucht en een eindje de lucht ingestegen, verbrand. Er bleef niets dan een klein hoopje asch van het gevaarte over. Persoon lijke ongelukken vonden niet plaats. Utrecht. Den 9 reed een wielrijder, A. van der W., in woeste vaart jnist toen de tram in aantocht was. Willende nitwjjken, had hij bet ongeluk met rijwiel en al tegen den grond te tuimelen, met het gevolg, dat hij een eind over den grond schuifelde en vlak voor de tram terecht kwam, waarbij oen zijner handen onder de wielen geraakt en nagenoeg verbrjjzeld werd. Kermende van pijn en hevig bloedende, werd hij door eenige personen opge nomen en naar het Ziekenhuis gebracht om te worden verbonden. (U. D.) IJ in ulden. Toen den 10 de Londensche boot binnen kwam, werd de vlet van een bootsman door het stoom schip letterljjk in tweeën gesneden. De man zelf werd gelukkig spoedig gered door de bemanning van een nabjj zijnd sleepbootje. Vllsslngen. Den 10 vielen twee werklieden van de Maatschappij »De Scheldein het in aanbouw zijnde stoom schip «Koning Willem III". Een hunner kreeg geen letsel, doch de andere, wonende te Middelburg, werd uit- en inwendig zwaar gekneusd. Zaandam. Voor de te leggen brug over de Zaan, tusschen 't Kalf en de gemeente Koog ad Zaan, is thans bij Kon. besluit vergunning verleend tot het heffen van bruggelden, voorloopig tot 1 Januari 1904 over wegende dat reeds tolgelden in anderen vorm, door particu lieren met overzetveeren werd geheven. Voor de bewoners van 't Kalf is deze gunstige beschik king van veel beteekenis, omdat nu het totstandkomen der brug is verzekerd en dat stadsgedeelte daardoor uit zijne afzondering zal worden bevrijd. Men schrijft nit Ilpendam t Het bestuur van het Waterschap De Parmer laat in deze gemeente uitvenen den zoogenaamden Nesdijk. Aan vele handen wordt daardoor werk verschaft,en een onvrucht bare bodem in best land herschapen. Wanneer het veen tot het voortbrengen van dit organisch verschijnsel, stelde ik het nit tot geschikter tjjd. Cristina ging de deur uit, om mij uitgeleide te doen. «Hoe vindt n hem vroeg ze met een strakken ang- stigen blik op mij. «Ik vind hem niet best maar hjj is nog zoo echt mensehelgk Wie weetwie weet Och, er was niemand die 't niet wistmaar de ongeluk kige zocht een middel om het zich te verhelen. Ik ging heen met verbijsterd brein en een gebroken hart. De poging, die ik gedaan had, om vroolijk to kijken, bracht mijn zenuwen in de war en liet me niet slapen. Arme Marti I Nooit scheen hij me zoo goedhartig, zoo naïef, zoo waard om bemind te worden. Geen enkel woordniet de minste toespeliüg op het verraderlijke optreden van zijn vriend Castell, noch op de onmensche- lijke wijze, waarop hij hem geruïneerd had. En in de volgende dagen hetzelfde. Zijn ziel wist niet alleen de vuilnis te vermijden, zooals de voetjes der elegante dames, maar hij geloofde er zelfs niet aan. Ik schreef aan het reedershuis, en deelde mede, dat ik om gezondheidsredenen voor den dnur van die eene reis aan wal bleef, en ik maakte me tot kameraad en ver pleger van mijn rampzaligen vriend. Ik was bijna altjjd bij hem. Wanneer ik me verwijderde, bespeurde ik in zijn oogen zulk een oprechte droefenis, dat ik genoopt werd te blijven. Iederen dag namen zijn krachten af; zag ik hem magerder en zwakker worden. Herhaalde en pijnlijke benauwdheden begonnen hem te kwellen, en brachten zijn leven in gevaar. Zoo lang ze duurden, gaf ik hem lucht met een waaier. Cristina wreef hem de slapen met ether. Maar zoodra hij eroverheen was, werd hij, als iemand, die aan een dreigend gevaar is weten te ontkomen, en zich op 't onverwachtst gezond en wel bevind, spraakzaam en vroolijk, en verzekerde ons, dat hij heel spoedig op straat gaan en zijn zaken zou kunnen afdoen. Zijn zaken Nog zijn ziekte, nog zijn tegenspoed had- deu hem de manie van plannen maken en de liefde voor groote industrieele ondernemingen kunnen ontrooven.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1