verwijderd is, komt de kleilaag boven, en verkrijgt het Pnrmerbestnnr best land. Voor ons dorp is het van veel belang dat de Pnrmer dit initiatief nam, en het is te hopen, dat de geheele vrij onvruchtbare Nes-polder worde uitgeveend. Dit zou zeer in het algemeen belang zijn. Onze zuivel In Frankrijk. Voor den tijdelijken wedstrijd van zuivelproducten op het terrein te Vincennes van de Parijsche Wereld tentoonstelling, zullen boter- en kaassoorten ingezonden worden door 14 znivelbereiders uit de volgende plaatsen van ons laDdEdam, Steenwijkerwold, Delfshaven, Oost huizen, Bodegraven, Akkrum, Assendelft, Spanga, Leeu warden, Terwolde, Markelo, Pur merend, "Wijhe en Zaandijk. Veeziekte. De vlekziekte bij varkens eischt te Texel weder vele offers. Aangezien de meeste dieren onmiddellijk bij het ontstaan der ziekte geslacht worden, kan het vleesch gewoonljjk nog voor de consumptie gebruikt worden. Toch hebben reeds verschillende verbrandingen plaats gehad. Het mesten van varkens op het eiland heeft in de laatste jaren belangrijke afmetingen aangenomenzoodat het verschijnen van de ziekte groote vrees veroorzaakt. Vooral wordt den arbeider zwaar getroffen, wanneer zijn varken, dat hem voor den winter spek en vet bij zjjne aardappelen, zijn voornaamste voedsel, moest geven, moet worden afgemaakt. (Landbouw-weekblad.) In de gemeenten St. Kruis (Zeeuwsch-Vlaanderen) en St. Margueriete, aan de Belgisch-Zeeuwsche grenzen, heerscht de vlekziekte in zeer hevige mate, zoodat reeds meer dan zestig varkens aan de gevreesde ziekte zijn gestorven. Nog dagelijks neemt dit aantal toe. Hoed afgeloopen. Tusschen Rozendaal en Esschen was een beambte op de rails tot het verrichten van eenige werkzaamheden, toen hij opeens van beide richtingen een trein ontwaarde, zoodat hij niet kon ontkomen. Gelukkig had hij de tegen woordigheid van geest om zich tusschen de rails te laten vallen, tot grooten schrik van de anderen die het zagen. Zoodra de trein voorbij was, snelden zij toe en vonden hem, hoewel bewusteloos door overspanning, met slechts een enkele schram aan het hoofd. Hij werd spoedig weder bijgebrachtzjjn toestand bleek gunstig te zijn, en den volgenden dag kon hij weder zijn dienst verrichten. De pachter van de vernielde rotonde te Blarlcum ondervindt veel deelneming in zijn droevig lot. Bij den heer Praetorius, te Bnssum, is te zjjnen behoeve een bedrag van f 1396 aan bijdragen ingekomen. Huldebetoon aan President Uruger op diens 75sten verjaardag. 10OCTOBER190 0. Het plan, door het Fonds tot daadwerkelijken Steun ten uitvoer gebracht, om aan den grijzen Staats president bjj de herdenking van zijn 75en geboortedag een alge- meene hulde te doen brengen door Nederlanders, heeft niet alleen een zeer goed onthaal gevonden, zooals men verwachtte, doch inderdaad groote geestdrift gewekt. Het aantal ingevulde formulieren uit Noord- en Zuid-Ne derland bedraagt toch niet minder dan ruim 20.000. Door den weinigen tijd van voorbereiding kon hieraan geen grootere uitbreiding gegeven worden en moet de brief van huldebetuiging aanstaanden Maandagavond vroegtjjdig worden verzonden, om den jubilaris tijdig te worden ter hand gesteld. Ware de tijd van voorbereiding slechts een week langer geweest, dan zouden honderd duizenden handteekeningen zijn verkregen, want tot op de laatste oogenblikken kwamen uit alle Btrekeu, niet alleen van Nederland, doch ook uit alle oorden waar Nederlanders gevestigd zijn, honderden aanvragen om toezending van lijsten met formulieren ter onderteekening. Zelfs werd door sommigen de niet-ontvangst van die lijsten euvel geduid en ten onrechte toegeschreven aan de bedoeling van het bestuur om den kleinen man van het huldebetoon uit te sluiten, zooala uit een brief, op genomen op eene andere plaats van ons blad, blijkt. Niets is minder waar. Het bestuur van het Fonds heeft zooveel in zijn vermogen was de lijsten in alle rangen en standen alle in plaatsen van Nederland doen ver- »Als je 's wist, kapitein, welk een idee sinds eenige dagen hier in mijn hoofd woeltzeide hij me eens, zijn oprechte oogen op mij gevestigd en zijn haardos schud dend. >Een grootsch en tevens eenvoudig plan. Op vijf tien kilometer van Valencia kan men een waterval in de rivier creëeren. Met dezen waterval kan men een vermogen van duizend paardenkracht voortbrengen. Verondersteld, dat ik tweehonderd in de traktie verlies, dan blijven me nog achthonderd, die, goed verdeeld, bijna de heele indus trie in de stad zou drijven en haar heelemaal van licht voorzien. De industrieelen en het gemeentebestuur sparen enorm veel uit, en voor de eigenaar van 't werk zou er een prachtig zaakje van te maken zijn. Want je zult zien Hier vroeg hij om papier, haalde een potlood voor den dag, en begon becijfering te maken, met evenwel vuur en enthusiasme alsof de werklui juist de groote electrische machine hadden opgesteld, om werkvermogen uit te dee- len tusschen de industriëelen van Valencia, aan deze zoo veel paardemarkt, aan gene zooveel, alsof hij ze thuis in voorraad had. Cristina en ik wisselden een blik over zijn hoofd, en wij zeiden daarmee elkander al wat er te zeggen viel. Vroeger was die manie een gevaar. Nu kon ze hem tot troost dienen. Daarom spraken we hem niet tegen, praat ten hem naar den mond, en verhieven zijn plan tot in de wolken. Hy werd zóó vrooljjk, dat zijn wangen zich kleurden en zijn doffo oogen schitterden van pleizier. Cristina kon dan de ontroering niet weerstaan en ging haastig de kamer uit. Ik ging voort met zijn plan vurig te bewonderen, opdat hij niets zou merken, en ging zelfs zooverdat ik hem mijn kapitaaltje voor de on derneming aanbood. Daardoor steeg zijn vreugde ten top. Maar plotseling van uitdukking veranderend, greep bjj een van mijn handen, en mij droef aanziend, riep hij uit: »Nee, Ribot, nee 1 Hoe goed die zaak zich ook laat aanzien, ik heb altijd tegenspoed Ik wil je ka pitaal er niet aan wagen »Daar is geen kwestie van wagen,'' antwoordde ik. >Ik sta het je met pleizier af, omdat 't mij voorkomt, dat de zaak veilig is." spreiden, doch zooals gezegd, de tijd was te kort om het op een schaal te doen, dat aan ieders verlangen kon worden tegemoet gekomen. De ruim 20.000 formulieren, welke door het Fonds aan Staats-president Panl Kruger met begeleidend schrijven worden toegezonden, geven dan ook, doordien bijna geen enkele gemeente van Nederland daaraan ontbreekt en ook de Vlaamsche gewesten ruim schoots daarbij vertegenwoordigd zijn, uiting aan het gevoel, dat de circa 9 millioen Nederlanders bezielt. De hierboven vermelde ruim 20.000 formulieren zijn verdeeld in 15 afdeelingen en wel de Provinciën van Nederland (11), de gemeente Amsterdam als hoofdzetel van het Fonds afzonderlijk, een afdeeling bevattende de handteekeningen uit Zuid-Nederland, een afdeeling van symphatiebetuigingen uit den vreemde en een afdeeling diversen. Elke afdeeling vormt een afzonderlijk geheel aan el kander gehecht en met een koord dichtgemaaktdeze 15 afdeelingen bevattende ruim 14.000 formulieren met handteekeningen, zjjn begeleid door een schrijven van het algemeen hoofdbestuur v/h Nederl. Zuid-Ajrik. Fonds tot daadiverkelijlcen Steun, dat luidt als volgt Amsterdam 10 September 1900. Aan Zijn Hoog Edele S. J. P. KRUGER, Staats-President der Zuid-Afrik. Republiek. Ondergeteekenden vormende het Dagelijksch Bestuur van het Algemeen Hoofdbestuur van het »Nederl. Zuid- Afrik. Fonds tot daadwerkelijken Steun" brengen zoo voor zich zelf als namens het Fonds, alsmede namens de duizende personen uit Nederland en Vlaanderen, waarvan de namen hiernevens gaan U Hoog Edele, als vertegen woordiger van de ons zoo na verwante Afrikaander Natiën hun hulde en hartelijken gelukwensch met Uwen 75sten verjaardag. Namens het Dagelijksch Bestuur voornoemd, (Volgen de handteekeningen.) De 15 afdeelingen met den brief zijn daarna te zamen gebracht in een zeegroen lederen portefeuille, welke met drie zijden linten (de middelste rood, wit en blauw, de bovenste oranje, de onderste groen) zijn afgesloten. Deze kleuren omvatten de nationale kleuren van de beide Re publieken en van Nederland. Op het plat van de porte feuille is in gulden letters vermeld N. Z. A. Fonds t. d. S. HULDEBETOON aan Zijn Hoog Edele S. J. P. KRUGER, Staats-President der Zuid-Afrik. Republiek. op diens 75sten Verjaardag. Dat de waardige grijsaard, die de sympathie van ge heel de wereld aan zijn zijde heeft, dit huldebetoon, ont sproten uit warm gevoelende Nederlandsche harten, moge ontvangen op een tijdstip, dat de vooruitzichten voor een wederherstel op de door hem zoo waardig ingenomen plaats gunstig zijn, zij ons aller wensch. Leve Paul Kruger! De Hogerhuis-zaak. Geachte Medeburgers! Het Landelijk Hogerhuis-comité komt tot n met het dringend verzoek de lijsten voor het gratieverzoek te teekenen. Uit alle plaatsen zijn reeds bewijzen van sym pathie gekomen, maar nog niet in zco voldoende mate, dat het verzoek kan ingediend worden. Teekent dus, het verzoek om gratie is het laatste middel, dat ons overbleef, op de lijsten en wilt gij een goed werk doen, vraagt dan aan ondergeteekende een lijst aan en zorgt, dat die vol handteekeningen aan zijn adres worde teruggezonden. Laat ons allen wat doen aan het grootsche werk om de onschuldigen in vrijheid te stellen. Vooral gij, winkeliers, vraagt lijsten aan en doet »Volkomen veilig 1" zeide hij op een toon van onwan kelbare overtuiging, die mjj vroeger had doen glimlachen. »Maar ik zal je geen aandeel erin geven, voordat de boel maicheert, en we dividenden beginnen uit te keeren. Arme MartiHij was 't, die met versnelden pas op marcheerde. Zijn wangen werden hol, de donkere kring om zijn oogen werd breeder, hij bracht de nachten hoes tende dcor en de dagen gekweld door pijnen en be nauwdheden. Ondertusschen werden Donna Amparo's flauwten met den dag talrijker en langduriger. Haar gevoeligheid was zoozeer overspannen, dat de vleugelslag van een vlinder haar in stuiptrekkingen deed vervallen, waaruit ze zich niet kon herstellen zonder van te voren het gelaat van al de aanwezigen met kussen en tranen te hebben over stelpt. Mij als trouwen vriend viel het grootste deel dier overstroomingen ten deel. Sabas kwam iederen morgen om elf uur, voordat hy zjjn gewone wandeling door de straten ging maken en zijn vermouth gebruikte. Als de dokter gezegd had, dat de zieke minder koorts had (en hij zeide dat dikwijls om hem op te monteren), dan was ons heerschap zóó in zijn schik, dat hij, om het »te vieren", niet nalaten kon in 't café te dejeuneeren en daarna met eenige vrienden van beiderlei sekse te gaan pret maken. Wij naderden niettemin de ontknooping. Naarmate het noodlottig uur nabij kwam, toonde Emilio zich minder beducht, steeds bezig met het maken van berekeningen en het ontwerpen van plannen. Zelfs te middernacht vroeg hij om papier en krabbelde cijfers. »Ik geloof, dat ik aanstaande week op straat zal kunnen gaan", zeide hij mij op een morgen. »Ik mankeer niets meer. De pijn in de nieren is weg, mijn tong ziet er bjjna schoon uitzoodra die hoest nu maar ophoudtdie me belet te slapen ben ik weer heelemaal gezondIk heb nu lust om te loopeu om een lange wandeling te maken." En om zijn woorden te bewijzen richtte hij zich uit zijn stoel op, en deed eenige schreden door de kamer. »Ik ga naar de eetkamer," zeide hijen Jdeed de deur open. »Je zult 's zien, hoe ik Cristina zal verrassen." uw cliëntèle teekenen, gjj dient daarmede het recht en de menschelijkheid. Ook heeft het Landelijk Hogerhuis-Comité geld noodig en vraagt met vrijmoedigheid een gave van U om te kunnen werken. Aan de onderstaande adressen kunt gij uw bijdrages zenden De heerenJ. A. Fortnijn, boekhandelaar, Kerkstraat 34; C. v. Schooten, Bloemstraat 116, 2hoogJ. 6. Götze, Rozengracht 37 huis, K. van Munster, Hugo ij Grootkade 8, en ondergeteekende, allen te Amsterdam, Verder maakt het Comité bekend, dat te Amsterdam des Zaterdagsavonds in het lokaal »de Geelvinck", Singel Café Stadhuis, Jonge Roelensteeg Bondsgebouw A. N, D. B., PlantageFransche laan en Verenigingsgebouw, Rozenstraat, gelegenheid is om lijsten te teekenen. Wij geven u dus gelegenheid uw plicht te betrachten, laat ons niet te vergeefs tot u komen, en helpt ons, opdat wij tot de Koningin naar waarheid kunnen zeggen, dat duizenden Nederlanders nog vol vuur zijn voor de zaak van het Heilig Recht! Laat niemand achterbleven Teekent op de lijsten 1 Steunt ons finantieel Namens het landelijk Hogerhuis-Comité, L. M. HERMANS Secretaris. V. d. Helststraat 45, Amsterdam. Barsingerliorn. Bij gelegenheid der kermis werd te Kolhorn den 10 eene tooneelvoorstelling ge geven door het gezelschap Wijlacker", welke goed ge slaagd is. De zaal was eivol, het tooneelstuk vThérése, het weeskind van Genéve", voldeed een elk zeeroot het nastukje »De nasleep van den eereten echt", wekte de algemeene lachlust op. Warmenhulzen. Door gemeente- en bansbe- sturen alhier is, in overleg met de plaatselijke afdeeling der Handels- en Landbouwvereeniging besloten van ai heden 15 ets. voor elke aangebrachte rat uit te betalen, althans gedurende de eerstvolgende maanden, doch tevens het denkbeeld uitgesproken om in het volgende jaar onder nader te stellen conditiën het verleenen van pre- miën op bet aanbrengen van ratten geheel over te laten aan de genoemde Landbouw-Vereeniging. Het bestuur van het polderdistrict alhier heeft besloten eene bjjeenkomst van stemgerechtigde ingelanden te hon den op Dinsdag 25 September e.k., ter bekoming eener machtiging tot het kunnen aangaan eener leening enz. in zake den Noorder Stoomtram. De rekening der ontvangsten en uitgaven dezer ge meente over 1899 bedraagt 16.242.956, in ontvang f 15.496,995 sluitende alzoo met een voordeelig saldo van 745,96. De begrooting voor 1901 is aangeboden tot een bedrag van f 16472,31 zoowel in ontvang als uitgaaf. Duinbrand. Dezer dagen woedde onder (lallantsoog een duin brand, die een belangrijke oppervlakte helm, gras en duinhei verwoestte. Eerst nadat men een breede greppel om het vuur had gegraven, wist men den brand te beperken. De oorzaak schijnt onbekend te zijn. Bloembollen. In Haarlems omstreken is men allerwegen druk bezig met heLgtfanten van de bloembollen. De handel is nagenoeg afgeloopen. De afloop is niet zoo gunstig voor den kweeker geweest, als men eerst dacht; vooral van krokussen is veel onver kocht gebleven. In de provincie Oronlngen is een Bond van zuivel fabrikanten opgericht. Volgens de statuten tracht de nieuwe Vereeniging haar doel te bereiken door samen werking en wederkeerige voorlichting in alle zaken, welke een voordeelige exploitatie van de zuivelfabrieken bevor deren het bevorderen van den goeden naam en den af zet der zuivelproducten het aankoopen van bij de zui velbereiding benoodigde stoffen het houden van boter en kaaskeuringen; het samenwerken met andere Vereeni- gingen in zooverre dit de zuivelbereiding ten kan komen. Hij begon inderdaad het portaaltje over te loopen. Ik bleef hem naoogen van de deur van zijn kamer. Toen hij zoowat in 't midden was wankelde de ongelukkige een oogenblik, en voordat ik te hulp kon snellen, lag hij zoo lang als hij was op den vloer. Er zijn sedert dien tijd eenige jaren voorbijgegaan, en nog is mij de weemoedige en verlegen glimlach die op zijn gelaat kwam toen ik toeschoot niet uit de ziel weggewischt. »Dat gaat niet bestkapitein Ik tilde hem op en bracht hem in mijn armen naar zijn leuningstoel. Hij woog lichter dan een kind. Zoowel Cristina als ik berispten hem over zjjn onvoorzichtig heid en overtuigden hem gemakkelijk dat die zwakheid alleen te wjjten was aan het gebrek aan voeding. Zoodra hij 's meer zon beginnen te eten zouden de krachten spoedig terugkeeren, en zouden we evenals vroeger lange wandelingen buiten maken. Maar ofschoon Cristina 't ernstige van zijn toestand kendeen zich geen illusiën maakte over den afloop, bespeurde ik iD haar toch zekere onwetendheid of zor geloosheid ter zake van den tijd daarvandie bij mjj niet anders dan ongerustheid kon baren. Ze dacht wel dat do ziekte levensgevaarlijk was; maar uit de woorden, die zij sprak, maakte ik op, dat ze het noodlottige einde nog zeer veraf achtte. Ik zag het veel naderbij. En het was zelfs nog meer nabij dan ik veronderstelde. Den dag volgende op zijn val op 't portaal ging ik hem tusschen tien en elf uur in den ochtend opzoeken. Tegen zijn gewoonte had hij zich nog niet laten aankleeden. Hjj zeide dat hij zich wat moë voelde door 't vele hoesten. Ik maakte gekheid met hem en schreef 't aan luiheid toe terwijl ik mij naast hem neerzette. We praatten over de politiek en de plaatselijke gebeurtenissen, waarvan hij in de couranten gelezen had. Ik vond hem inderdaad vermoeider, en zijn gelaat toekende groote afmatting. In weerwil daarvan toonde hij zich spraakzaam en welge moed als altijd. Ten slotte wilde hij opstaan maar eerst spraken we afdat hij een kopje bouillon met sherry zou gebruiken wat hem krachten zou geven. Cristina ging de kamer uit, om ervoor te zorgen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2