No. 110 Eerste blad. Honderd en tweede jaargang. 1900. ZONDAG Gemeenteraad van Alkmaar. Gevonden Voorwerpen. Nationale Militie. Bevolking. Buitenland. Laatste Berichten. 16 SEPTEMBER. Nederland. De Oorlog in Zuid-Afrika. COURANT. Pr(Js der gewone advertentlen Per regel fO,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER en ZOON. ALKMAAR Deze Courant wordt Blnsdag-, Donderd ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. De BURGEMEESTER van ALKMAAR roept de leden van den Gemeenteraad op tot bijwoning eener verga dering op Woensdag, 19 September lOOO, des na middags te één uur ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punten 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een recht van uitgang op de Westlaan. (Bijlage no. 63.) 3. Idem in zake den verkoop van grond en water op Klein Hargen. (Bijlage no. 64.) 4. Idem tot het maken van eenige veranderingen in het Waaggebouw. (Bijlage no. 73.) 5. Voorstel van de commissie voor de belastingzaken enz. tot vaststelling der jaarrekening van het Man nen- en Vrouwen-gasthuis, dienst 1899 en de rekening en verantwoording van de verbouwing van dat ge sticht. (Bijlage no. 74.) 6. Idem, idem rekening Stads-apotheek, dienst 1899. (Bjjlage no. 75.) 7. Voorstel van B. en W. tot ruiling van grond in de Langestraat tegenover de Groote Kerk. (Bijlage no. 76.) 8. Idem, tot wijziging der verordening op het heffen van begrafenisrechten. (Bijlage no. 77.) 9. Idem, naar aanleiding van een adres om opheffing van den tol op den weg van Alkmaar naar Egmond aan den Hoef. (Bijlage no. 78). 10. Voorstel van de commissie ad hoe tot goedkeuring van de gemeente-rekening over 1899. (Bjjlage no 79.) 11. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het primitief kohier der straatbelastingdienst 1900. (Bijlage no. 80.) 12. Idem, tot vaststelling van het eerste suppletoir kohier van den hoofdeljjken omslag, dienst 1900. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het kohier no. 10 der per- soneele belasting, dienstjaar 1900, op 13 September 1900, door den Directeur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaardheden aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze ge meente ter invordering is overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, den 14 Sept. 1900 G. RIPPING. Te bevragen aan het bureau van politie pp werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een lot Tilburgsche loterij, een signaalhoorn met ket ting, oen gedeelte van een petroleumlampje, een koperen dop van een rijtuigeen gouden damesring, een roode ceintuur, een meerschuimen sigarenpijpje, een kinder-por- temonnaie tien postzegels, een manchetknoop, een paar glacé handschoeneneen nickelen horlogeketting een handdoek, een ring met sleuteltjes. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 14 Sept. 1900. S. M. S. MODDERMAN Jr. met het schiereiland Liao-Tong te beschouwen als buffer staat (een onzijdig gebied tusschen de Russische en Chi- neesche bezittingen). 3". Vergunning aan de mogendheden om garnizoenen te houden in de handelshavens waar zulks noodig is-voor het beschermen der vreemdelingen. 4°. Ter dood veroordeeling van de leiders der Boksersbeweging. De twee laatste voorwaarden voldoen zeer zeker aan de verlangens van den Duitschen keizer en president>Loubet, de afstraffing der schuldigen en een waarborg voor de toekomst, de beide andere voorwaarden kunnen meer be schouwd worden als schadevergoeding, Al wordt echter onderhandeld over v rede's voor stellen, de strijd gaat ondertnssohen voort, tusschen Peking en Tientsin schijnen de Boksers steeds lastiger te worden. Het binnenrukken der verbonden troepen in Peking schijnt toch niet in alle opzichten zoo indrukwekkend en grootsch geweest te zijn als de eerste berichten melden. Uit eene beschrijving, die de Daily Telegr. van zijn correspondent ontving, werd door de troepen der mogendheden duchtig geplunderd en op alles behalve grootsche wijze huisge houden in het Keizerlijk paleiB. BAGEIiABfD. Het bericht dat president te Lorenzo- Marquez is aangekomen en binnenkort naar Europa zal vertrekken, wordt in Engeland met vreugde ontva: gen en vooral de Jingo-bladen juichen over deze vlucht,'' en ontveinzen niet, dat dit vrijwillig vertrek voor Enge land heel wat aangenamer en makkelijker is dan zijne gevangenneming. Lord Roberts heeft intusschen een proclamatie uit gevaardigd, waarbij bepaald wordt, dat in geheel Trans vaal de krijgswet wordt afgekondigd. Uit Machadodorp wordt gemeld, dat generaal Bulier zich met zijne troepen gevestigd heeft op Spitskop, waar zij 300.000 pond voorraden der Boeren vonden, voorna melijk rijst, suiker, koffie en thee, alsmede 300 kisten ammunitie. Het War Office heeft een nieuwe lijst uitgegeven van verliezen, welke voor den geheelen duur van den oorlog 39,785 dooden bedragenzieken en gewonden in Engelschen hospitalen in Zuid-Afrika behooren hier na tuurlijk niet bij. De verhouding is: 1782 officieren en 38,003 soldaten. In het afgeloopen tijdperk werden 1064 officieren en 12.868 man gewond. Charles Williams in de »Morning Leader" heeft van een officier vernomen, dat van de 200.000 man, waar over lord RobertB 'in Zuid-Afrika bevel voert, volle 25 percent moeten worden afgetrokken voor licht gewonden, soldaten met doorgeloopen voeten, zieken door ontbering en koortslijders. FBAWB1JH. De gouverneur van Fransch-Congo seinde aan den minister van koloniën, dat kapitein Reibeil met 800 man de laatste benden van Rabah, 6000 geweer- dragenden sterk uiteen dreef en Dikoo bezette. VEREEWItSDE STATEST. De burgemeester van Galveston, Jones, heeft als officieel cijfer der omgekomenen 3000 personen opgegeven (latere berichten brengen het het getal dooden op 8000) en 5000 iamiliën, die zonder dak zijn. De stad is onder de krijgswet geplaatst en er zijn troepen heengezonden daar zoowel enkele blanken als negers aan het plunderen zijn geslagen. Een duizend tal lijken is verbrand om het uitbreken van epidemiëo tegen te gaan. Negentig negers, die zich hadden schuldig gemaakt aan het uitschudden van dooden, zijn gefusilleerd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat het register der in 1900 voor de lichting der Nationale Militie van 1901 ingeschrevenen en de alphabetische naamlijst, ter gemeente secretarie ter inzage zullen liggen van 17 tot 26 Sept. e.k., van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 nreu binnen welken tijd daartegen bezwaren knnnen ingediend worden bij den heer Commissaris der Koningin in deze provincie door middel van een door do noodige bewijs stukken gestaafd verzoekschriltop ongezegeld papier, onderteekend door hem die ze inbrengt. Deze brengt het verzoekschrift in tegen bewijs van ontvang bij den Bur gemeester zijner woonplaats, die het terstond opzendt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 5 Sept. 1900. C. D. DONATH, S crotaris. Onderstaande personen worden in bun belang dringend uitgenoodigd zich ten spoedigste aan te melden ter ge meente secretarie (af'deeling bevolking). Ingekomen. Hagen van, S. A. W., 12 Jnli, Doestnrg. Zanten v., J. A. en gezin, 26 Jnni, Rotterdam. Werf van der, Eeke, Leeuwarden. CHIWA. Volgens een boricht n i t Peking heeft prins Tsjing de onderhandelingen met de mogendheden geopend en zijn de volgende voorstellen in overweging: 1°. Erken ning van Tientsin als onzijdige haven. 2°. Mantsoerije BUID-AFBIHA. Het vertrek van president Kruger en de voorgenomen reiB naar Europa bljjkt te geschieden op verzoek van do nog overgebleven leden van den Uit voerenden Raad. Waar het deu nu in Europa vertoe- venden leden niet mocht gelukkenzich de steun te verzekeren van eene der groote mogendhedenmoet voorzeker in deze reis van den hoogbejaarden president een laatste poging gezien worden om Europa de oogen te openen voor het gruwelijk onrecht den kleinen Zuid- Afrikaanschen staten aangedaan. Zal president Kruger de mogendheden tot krachtige interventie bereid vinden, of zal hij op den tocht moeten inboeten zijn groot vertrouwen op den rechtvaardigheidszin der Enropeesche regeeringen Schalk Burjjer is gekozen tot waarnemend president. Omtrent het geleide van president Kruger loopen de berichten nog zeer uiteen. Mevrouw Kruger bljjft echter in Zuid-Airika; op een telegram van haar echtgenoot, waarin haar verzocht werd om zich bij hem te Lorengo Marquez te voegen, kwam ten antwoord, dat hare ge zondheid haar niet toeliet te reizen. Volgens berichten in Engelsche bladen zon Botha tengevolge van zijn slechten gezondheidstoestand verplicht zijn geworden het opperbevel over te dragen aan Viljoen. Sleuwe proclamatie van Roberts. LONDEN, 14 Sept. In een proclamatie maakt Roberts bekenddat Krnger de Portugeesche grens is overge trokken en formeel het presidentschap heeft neergelegd. Zijn in den Bteek laten van de zaak der Boeren zal aan de Burgers duidelijk maken, dat het nutteloos is den strijd langer voort te zetten. De Burgers moeten begrij pen, dat geen interventie kan komen van de groote mogendheden. Engeland is vast besloten den oorlog, die door de vroegere regoeringen van de republieken is ver klaard, tot een einde te brengen. Behalve in een kleine streek, bezet door Botha's leger, is de oorlog ontaard in ongeregelde eD onverant woordelijke operaties. Ik zou in mijn plicht te kort schieten als ik verzuimde gebruik te maken van alle middelen, die kunnen leiden tot het beëindigen van deze guerilla. De middelen welke ik gedwoDgen ben toe te passen, zijn die, welke de oorlogsgebruiken voorschrijven zij zijn ruïneus voor het land en brengen een eindeloos lijden over de Burgers. Hoe langer deze guerilla duurt, hoe strenger die middelen moeten toegepast worden. Een Hollandsche smokkelaarsbende aan gehouden. Uit Osnabruck wordt gemeld, dat grenswachters een nit 17 Hollanders bestaande smokkelaarsbende, waar op reeds jaren werd geloerd, in de bnurt van Neuen- hans in een valstrik lokten en overrompelden. Purmerend. Deu 13 hadden twee jeugdige kinderen een sportkarretje in het plantsoen neergezet, waarin zich een kindje van een jaar bevond van den werkman A. Oudejans. Daarop gingen ze niet ver vandaar spelen. Inmiddels was 't kind van 't zitbankje afgeschoven, waar door de strak gespannen riem, die om 't lijf zat, den hals bereikte, zoodat het moest stikken. De zoo spoedig mogelijk ontboden gemeente-geneesheer dr, A. Bakels, trachtte gedurende drie kwartier de levensgeesten op te wekken, doch mocht er niet in slagen. Een bekroonde uitvinding. Door de Assurantie-Maatschappij »de Nederlanden" van 1845 was eene gouden medaille of f 50 beschikbaar gesteld op de Landbouwtentoonstelling te Pnrmerend voor het eenvoudigst best gekeurde werktuig, dat auto matisch bet broeien van hooi aankondigt. Het automatisch werkende toestel voor het constaleeren van hooibroei, uitgevonden door den heer J. P. Mirck te Purmerend, werd met den lsten pry's bekroond. De gedane proeven op het terrein der tentoonstelling slaagden uitmuntend. Aanranding. Op den Waaldijk bij Tlel, is de twintigjarige dochter van zekeren van B., op haren weg des avonds naar huis, eensklaps aangegrepen door vier personen, die haar daar hebben opgewacht. Na eene worsteling, waarbjj haar hulpgeroep onbeantwoord bleef, en zij eenige schram men aan aangezicht en hals kreeg, gelukte het haar zich los te rukken, waarna zij naar de stad terugsnelde en vervolgens door twee politieagenten naar huiB werd gebracht. Van de aanranders was geen spoor meer te ontdekken. Een onderzoek is ingesteld. Het meisje durft niet meer zonder geleide naar huis te gaan, zoozeer heeft het gebeurde haar aangegrepen. Voor de Boeren. Als een nieuw bewijs hoe groot de sympathieën voor de zaak der Boeren zijn, kunnen wij met voldoening mededeelen, zegt het »Hdbld.", dat een bankiershuis te Amsterdam opdracht ontvangen heeft aan den opperbevel hebber Botha en aan den Boerengeneraal Ohristiaan de Wet, ter nitdeeling aan hunne soldaten, een bedrag van f 4750, namens eene in Rusland vertoevende Zwitsersche bnrgeresse, per telegraaf over te maken daaraan is thans gevolg gegeven. Vlisslngen. De »Breamer Castle" voorloopig de laatste boot met verdrevenen uit Zuid-Afrika, is den 13 te Vlissiugen aangekomen met ruim 500 passagiers, bestaande uit 133 ambtenaren der N. Z. A. S. M., benevens vrouwen en kinderen. Voorts Nederlanders en personen tot andere landen behoorende. Het vervoer in Afrika was even slecht geweest als vroeger. In open kolenwagens, trolleys, ossenwagens enz. had dat plaats. De zeerois was voorspoedig geweest en voeding en slaapgelegenheid waren nu veel beter geweest dan aan boord der andere booten. De ontvangst te Vlis- singeu had op dezelfde wijze plaats, als de vorige keeren en ook nu weer werden de ambtenaren der Z. A.S. M. door eenige leden van het Bestuur verwelkomd. Kerk en drankbestrijding. De heer G. A. van den Bergh van Eysinga, te Hulst, schrijft in het nummer van 8 September van »de Hervorming" Vóór mij ligt een hoogst eigenaardige correspondentie, die een niet zeer gunstig licht ontsteokt over sommige vaderlandfcche gemeenten. Eerst ontvang ik eene ait- noodiging om eene predikbeurt te vervullen »op beroep" in een Drentsch plaatsje, maar met de toevoeging vau den consulent, dat de kerkeraad geen ijveraar voor geheel onthouding of socialistische denkbeelden wenscht, omdat die daar toch geen opgang zonde maken. Hjjn antwoord was, dat een roepende gemeente geen mandaat heeft te geven en een kerkeraad niet alleen de zwakke zieltjes vertegenwoordigen magdie den prediker gaarne tot spreekbuis hunner particuliere meeningen zonden maken, aangezien me dit tot een opbloeien der gemeente in Christus niet bevorderlijk scheen.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1