GIDS Parjjsck Tentoonstelling PF" Ei UitlÊMf Nederland, Advertentiên. AANBESTEDING. aan te besteden: Boekli. Herms. Coster Zoon, Gebonden f 1.10. Het verbouwen van het perceel Ritsevoort, A, No. 41, en dat perceel in te richten tot winkel en herstel plaats voor RIJWIELEN. in 1900. Bewerkt door Mr. H. LOUIS ISRAELS. Sedert eenige dagen is de Vesuvius weder in werking. Geweldige steenen worden uitgeworpen en een groot aantal menschen zag het schouwspel aan. Een vreeseiijke dood vonden dr. Schalier en zijn gids Offer, die den 23 Augustus op een bergtocht in de Tyroler Alpen verdwenen. Na lang zoeken zijn hunne lijken deze week haidbevroren gevonden in een gletscher- kloof van 24 meter diepte waarin zij gevallen zijn en nog ettelijke uren geleefd hebben. Blijkens de aanteeke- ningen van dr. Scb&ffei en zijn zakboekje stierf de gids vrij spoedighij zelf leefde minstene 18 uren bij volle bewustzijn. Hij schreef een roerend afscheid aan vrouw en kinderen en verder nog eenige testamentaire beschik kingen. Paarden. In den IJpolder zijn dezer dagen door Duitsche kooplieden jonge paarden opgekochtuien besteedde flinke prijzen. Ook de Haarlem mermeerpolder zal voor dit doel bezocht worden. Pest- maatregelen. In de laatste dagen zijn vanwege het Geneeskundig Bestuur doeltreffende maatregelen genomen, ten einde voorbereid te zijn op alle eventualiteiten met het oog op het heerschen der pest te Glasgow. De bestaande barakken aan den Hoek van Holland zullen binnen enkele dagen ingericht zijn om, voor het geval de opneming van lijders noodig is, dienst te kunnen doen. In de nabijheid van Maassluis zal een drijvende ont- smettings-inrichting gestationneerd worden. De inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht in Zuidhollandde heer Menno Hnizinga, is in de laatste dagen herhaaldelijk in de plaatsen aan den Maasmond geweest en onder zijn persoonlijke leiding worden de voorbereidings-maatregelen uitgevoerd. Te Frederiksoord is waarschijnlijk door het omvallen van een brandend petroleumlampje een huis afgebrandbewoond door H. Jongbloed. Daar de vrouw, die met licht in het achterhuis gegaan was wat lang uitbleef, ging de man eens kijken en vond haar bezwijmd liggen, terwijl naast en boven haar alles in volle vlam stond. In allerijl droeg hij eerst zijne vrouw en daarna de vier jongste kinderen buitenshuis de drie ouderen wisten zich zelf te redden. Aan blusschen viel niet te denken alles werd een prooi van het vuur. Gelukkig waren huis en inboedel verzekerd. Bedevaart. Te Kevelaar waren in den nacht van den 9 op den 10 ruim 20000 pelgrims gelogeerd, waarvan enkele geen onderkomen konden vinden. Ondanks dezen kolos salen toevloed van pelgrims werd de orde geen oogenblik gestoord. Kindermoord te Tilburg. Uit goede bron deelt men aan »De Noorbrabanter" het volgende mede Zeker meisje, meid bij een melkboer te Tilburg, ont moette op den dag van den moord te circa halfelf het jeugdige slachtoffer, dat zij kende. Toen zij haar gegroet had, ging het ongelukkige kind eensklaps naar de deur der kerk aan de overzjjde, waar bovengenoemde meid den koster zag en een man in witten kiel. Zij zag het meisje met den koster de kerk ingaan en den man met den witten kiel (naar alle waarschijnlijkheid de schilder) de deur dichtdoen. Toen zij later vernam, dat het kind ver dwenen was en de koster was gearresteerd, beving haar zulk een schrik dat zij in de zaak zou kunnen worden betrokken, dat zij haren dienst verliet en zich bij een boer in de Peel verhuurde. Het zwijgen schijnt haar echter te machtig te zijn geworden, zoodat zy eenige dagen geleden de geschiedenis aan den boer bij wien zij inwoonde verhaalde. Deze vertelde het in het Stationskoffiehuis te Helmond, waardoor de kastelein aldaaropmerkzaam geworden, de zaak aan de politie mededeelde, die daarop genoemde meid in verhoor nam, waarin zy bovengemelde verklaring aflegde. Veehandel In Friesland. De aanvoer van kalve- en melkekoeien was op de jongste markten wel zoo groot als de vorige week. Ook het getal koopers, waaronder velen uit het buitenland, was toegenomen, zoodat de handel fleurig was, met drukken omzet. De aanvoer van vette koeien was beduidend grooter, ook daar hield de vraag gelijken tred met aanbod, zoodat ondanks den grooteren aanvoer de handel daaronder niets leed en de prjjzen van verleden week ook nu besteed werden. Vooral niet lager, wat de eerste qualiteit betrof In vette kalveren, met ook al grooteren aanvoer, ging het ook vrij vlugdoch later werd het daarin stiller, met ietwat lager prijzen. Vrij zeker een gevolg van den grooteren aanvoer, want er waren opkoopers, die heel wat tegen goede prijzen kochten. Stieren voor de slachtbank welletjes, met vaste prijzen. Nuchtere kalveren gingen ook in prijs iets naar de laagte, wellicht in navolging met hunne gemeste collega's, want de aanvoer daarvan was niet grooter. Pinken met toenemenden aanvoer behoorlijk goed gevraagd, graskalveren met Hinken aanvoer evenzoo. In schapen (vette) matige handel, met prijzen, die weinig met die van verleden week verschillen, weide- schapen tamelijk, melkeschapen wel zoo goed gevraagd. Lammeren in één doen. Vette varkens, met ruimeren aanvoer, goed gevraagd met Hinken omzet. Evenzoo vette biggen, met grooten aanvoer. De prijs ging wat omhoog. Magere varkens wel gewild, evenzoo kleine biggen. De aanvoer was 100 stieren, 1000 melk- en kalf koeien 250 pinken 350 vette koeien, 600 vette kalveren900 graskalveren, 150 nuchtere kalveren 2000 schapen en lammeren, 150 vette varkens800 vette biggen, 300 magere varkens, 400 kleine biggen. De prjjzen waren vette koeien le qualiteit 2830) ct., 2e qualiteit 2327 et., 3e qualiteit 1721 ct., stie ren 2125 ct., vette kalveren 2433 ct., vette schapen 2224) ct., vette varkens 1820) ct., Londensche biggen 15)—17) ct., per J/2 kilo. Melk- en kalvekoeien f 120—f 230, pinken f40—f80, graskalveren f 19f 65, nuchtere kalveren f 8—10) a f weideschapen f 15 -f 18, melkschapen f 12—f 20, lammeren f 9f 14, magere varkens f25—f 53, jonge biggen f 1.f 1.15 per week. (N. v/d D.) Barslngerliorn. Den 11 gaf het fanfarekorps »de Eendracht" te Kolhorn eene goed geslaagde openbare uitvoering. Ter afwisseling werden een paar stukjes opgevoerdwelke in hooge mate de lachlust opwekten. Den 12 had te Kolhorn een kolfwedstrjjd plaats waaraan door 18 personen werd deelgenomen. De prjjzen werden behaald door de heeren D. de Beursprijsde premie door D. Kist en de serieprijs door Jb. Westerman, allen te Barsingerhorn. Woest rijden. Den 12 werd te Kolhorn eene dame door een wielrijder aangereden met het gevolg dat zij met een gebroken been naar huis moest worden vervoerd. RtJp. Den 12 werd alhier eene harddraverij gehouden waaraan door 7 paarden werd deelgenomen. De prijsf 100en de le premie f 40werden ge wonnen door de 2 paarden van den heer Masters te IJpolder en de 2e premie door dat van den heer J. Edel te Beemster. Oostgraftdijk. Nu de herfst nadert en de dagen beginnen te kortendenkt men op vele dorpen weder aan de straatverlichting. Evenals vorige jaren zal het bestuur van het Zeevarend Fonds alhier ook dit seizoen weder in de straatverlichting voorzien. Tot leverancier der olie is aangewezen D. de Heus en tot lantaarnop steker G. Viskoper. Grootschermer. De heer P. Oljjalhieris benoemd tot voorzitter van het polderbestuur van de banne Zuidschermer en Menigweer van den Eilandspolder. Graft. Aan de brandweer alhierdie bij den laatsten brand in de Rijp zulke goede diensten bewezen heeftzijn door de daarbij betrokken assurantie-maat schappijen 2 premién ioder van 25 toegekend. landgoed in zjjn schoot bewaarde. Daar waren de ge lukkigste uren van haar bestaan voorbij gegleden. Nadat ik het bij verschillende gelegenheden opgemerkt had werd in mijn brein de stoute gedachte geboren het te koopen. Ik maakte snel de balans van mijn ka pitaal op. Daar ik een man van weinig behoeften ben kon ik het derde deel opofferen en bleef mij dan nog genoeg om te leven. Zoodra ik daarvan overtuigd was, begon ik zenuwachtig te worden. Ik had geen rust voordat ik mjj naar Barcelona begafwaar de bankier woonde die de finca gekocht haden begon met hem te onderhandelen. De Cabannal was geveild geworden voor achttien duizend duro's. Dadelijk begreep ik, dat de eigenaar tevreden zou wezen met haar tegen denzelf den prijs kwijt te raken, daar al de baten in kosten werden omgezet, die het buiten noodig had, om 't in denzelfden staat te honden als het was. Na eenige be sprekingen en heel wat loven en bieden, maakten wij de notariBele koop-acte op, terwijl ik de stipste geheimhouding verzocht. Onmiddelljjk daarna schonk ik, eveneens bij notariöele acte, het buitengoed aan mijn peetekind. Met beide documenten in mjjn zak, en mjjn hart vervuld van vreugde, keerde ik naar Valencia terug, waar ik, voordat ik bezit nam van het buiten, de noodige meubels ging koopen of bestellen, die in alles gelijk moeBten wezen aan die, welke het huis vroeger had. 't Kostte me eenige moeitemaar ik deed het met onuitsprekelijk genot. Ik behoef wel niet te zeggen, dat waar ik al mjjn zorg aan besteedde de toilet-kamer van Cristina was. Door vele en langwijlige nasporingen kon ik eenige der authentieke meubelen terugvinden, en kocht ik dieandere liet ik namaken, en ze vielen vrij go-d gelijkend uit. Toen ik ze reeds tot mijn beschikking had, nam ik bezit van hot buiten, en verzocht aan de personen, met wie ik te doen bad, en aan den tuinman, die er zorg voor droeg, het geheim te bewaren. De verjaardag van mjjn peetekindje naderde. Eenige dagen te voren liet ik de meubels naar de buitenplaats overbrengen, en begon ze te schikken in dezelfde orde, die ze vroeger hadden. Ik kende de inrichting van 't huis zoo goed, dat het mjj niet moeilijk viel, er hetzelfde Droogmaking Zuiderzee. Door den heer mr. P. J. G. van Diggelente Zwolle is een uitvoerig adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin hij er op aandringt, aan deze belangrijke zaak ernstige aandacht te wijden. Handels- en Kantoorbedienden. De najaars-examens in het boekhouden, de handel- correspondentie in de moderne talen en de stenografie voor de praktijk van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland zullen, bjj voldoende deelnemingplaats hebben op 24 en 25 October a.e., des morgens te 9 ure. Aanmelding tot uiterlijk 10 Oc tober a.s. bjj den heer W. G. de Graaff, 2e Jan Steen- straat 107 te Amsterdam. Ben nieuw kinderblad. Bjj de uitgevers D. van Sjjn en ZoonRotterdam, is het eerste nummer verschenen van een blad voor kin deren getiteld»Voor jonge oogen en jonge harten." De uitgave geschiedt des Donderdags om de 14 dagen tegen den prjjs van 50 cents per drie maanden. aanzien aan te geven. Cristina's kamer hield me langen tijd bezig, want ik streefde er naar, dat niets hoegenaamd zou mankeeren. De meubels, de gordijnen, de benoodigd- heden van de toilettafel, zelfs de sprei van 't bed, alles werd hersteld of gecopieerd met de grootste nauwkeu righeid. Op den verjaardag bracht ik 's morgens een mooi stuk speelgoed aan mjjn peetekind, en beloofde haar later op den dag nog een ander geschenkje te zullen geven. En in den namiddagnoodigde ik haar moeder en Donna Amparo uit, om een rytoertje buiten te gaan maken en op 't een of ander stil plekje te gaan »pick-nicken," om den gedenkwaardigen dag te vieren. Ik huurdo een rij tuig. De koetsier, door mjj op de hoogte gesteld, bracht ons, na een flinke toer naar do buurt van El Cabannal. Daar liet ik stilhouden, en ik zeide tot haar »Dames, ik weet niet, of ik niet een dwaasheid begaan heb. Als 't zoo is, vraag ik van te voren vergiffenis, Wetende hoe Cristina altijd gesteld is geweest op de buitenplaats van El Cabannel, heb ik daar ons landelijk maal laten klaar zetten. Ik ben een vriend van meneer Puig, de eigenaar, en toen ik in Barcelona was, gaf hij me vergunning om er binnen te gaan, wanneer en met hoeveel personen ik maar wilde. Ik herhaalde vergeeft me mjjn handelwijze, als ze u onbehoorijjk voorkomt.'' Donna Amparo vond het heel goed en was verrukt, dat ze weder het buiten terug zou zien, waar ze zooveel van hield. Maar wat zag Cristina eruit 1 Nog nooit zag ik haar zoo somber en ontdaan. Ze had echter voldoende macht over zichzelven oni te zwjjgon, en ik, doende alsof ik me haar ontstemming niet aantrok, gaf den koetsier bevel om verder te gaan. De tuinman en zijn werkvolk waren er op afgericht ons als gasten te ontvangen, en geleidden ons op vrien- deljjke wjjze naar een priëel, waar ik de tafel had laten dekken. Voordat we gingen eten, stelde ik voor een wan deling door het buiten te doen maar Cristina sloeg het levendig af, voorgevende, dat ze haar voet bezeerd had. Daar Donna Amparo haar niet alleen wilde laten, ging ik met mijn peetekind en de kindermeid, en wij ver maakten ons met loopen en stoeien in de heerljjke lom- Ultgeest. Getrouwd. 26 Aug. Mathijs Twisk en Trjjntje Krom. Diedericb Willem Noteboom en Guurtje Koppenol. Geboren. 10 Aug. Pieter, z. van Pieter Groot en Geertje van der Oord. 20 Cornelis z. van Jacobus Leek en Margaretha Roskam. Johanna Hermana Mariad. van Jacobus de Winter en Cornelia Maria Bisschop, 23 Wilhelmina d. van Hermanns Zonjee en Jo hanna Groen. 25 Sieuwertz. van Hendrik Rejjne en Geertje Schermer. 26 Jacob Cornelis, z. van Leendert Starreveld en Jannetje Starreveld. 27 Elizabeth, d. van Pieter Vlottes en Reintje Koster. Maria, d. van Engelmundis Duine- veld en Cornelia de Jong. 28 Frederik Johannes, z. van Cornelis Vonk en Grietje Zwaan. Overleden. 3 Aug. Levenloos aangegeven kind van Petrus Stepha nas Trujjman en Louisa van Krnjjssen. 11 Klaas, z. v. Rejjer Bakker en Aaltje Rol, 12 j. De heeren GEBR. SLUIJTER zjjn voornemensop Zaterdag 33 September 1900 Aanwijzing op Maandag, 17 September 1900, des na middags ten 2 uur. Nadere inlichtingen bjj W. H. MATTHIJSEN, Archi tect, bij wien tevens bestek en teekening, 50 cents, verkrijgbaar zjjn. ALHIHAAB. voor de merrjjke lanen. Toen we terugkwamen, merkte ik, dat Cristina roode oogen had, en dat baar moeder duideljjke teekenen vertoonde van neiging tot »het onbewuste." Ik vroeg volstrekt niet naar de reden van dit alles. Vrooljjk en tot scherts geneigd als nooit te voren, begon ik de spijzen te verdoelen, en toe te dienen, daarin bij gestaan door de kindermeid en den hotelbediende, die 't eten gebracht had. Met groote inspanning, en om mij baar ontstemdbeid niet te doen raden, nam Cristina een enkel hapje. Donna Amparo at evenmin veel. Maar Ju- lianita, het kindermeisje, en ik konden onzen plicht be hoorlijk vervullen. Aan 't slot ontkurkte men een flesch champagne. Daarop riep ik, opstaande on mijn peetekind in mjjn eenen arm nemend, en in den anderen een glas »Op de gezondheid van Jnlianita! Op de gezondheid van mjjn peetekind Ik bracht eerst het glas bij haar rozemondje en daarna dronk ik de rest in één teug op. »Ik heb je voor van middag een geschenkje beloold, en nu ga ik mijn belofte nakomen. Ik geef je deze buiten» plaats cadean, die je ontnomen is geworden. Ik heb zs voor jon eenige dagen geleden gekocht. Neem ze aan, mjjn dochter, met dezen teederen kus, die ik op je wang druk en geve de hemel, dat je er lange en gelukkige dagen moogt sly ten." Cristina stond bleek en bevend van haar stoel op. »Ribot I Dat kan niet zijnriep ze met ver anderde stem. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 6