No. 111. Honderd en tweede jaargang. 1900. WOENSDAG 19 SEPTEMBER. Onderwijzeres Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. Plaatsgebrek noodzaakt ons het Feuilleton achterwege te laten- Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken. De Oorlog in Znid-Afrika. De crisis in OMna. ALkMAABSCHE C«i BAAT. Deze Oourant wordt Dlnsda g-, Honderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlgko nummers 3 ets. Telefoonnummer t 3. Prijs der gewone'advertentlen t Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER en ZOON. eene BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen, van Th. SLUIJTER, om vergunning tot het oprichten vaD eene smidse tot herstel van rijwielen, in het perceel aan het Ritsevoort, wijk A, No. 41, en dat op Zaterdag, 29 September 1900, 's middags te twaalf aren, ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 15 Sept. 1900. C. D. DONATH, Secretaris. Aan de MEISJESSCHOOL te ALKMAAR (hoofdMej. J. H. PRUIM) wordt gevraagd in het bezit van minstens twee taaiakten (bij voor keur Duitsch en Engelsch) en geschikt om zangonderwjjs te geven. De Jaarwedde bedraagt aanvankelijk f 700.bij het bezit van twee en f 75Q bij het bezit van drie taalakten, welke jaarwedde na 2, 4 en 9 dienstjaren telkens met f 50.kan worden verhoogd. Het bezit der hoofdakte geeft bovendien aanspraak op eene ver- hoogiDg van f ÏOO.terwijl voor het bezit van elke middelbare akte voor de talen, waarin onderwijs moet worden gegeven, nog eene verhooging van f 50.wordt toegekend. Stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Ge meentebestuur vóór of op 30 September a.s. CHINA. Uit Tientstin seint Reuter 14 September Een afdeeling Bengaalsche lanciers heeft 2000 Boxers uiteengedreven, die een aanval deden op een compagnie Amerik. infanterie bij Matoe, op den weg van Peking naar Tientsin. De lancierB deden een charge op de ach terhoede van de Boxers en doodden er 200. De expeditie naar Tilioe is teruggekeerd, zonder tegenstand ontmoet te hebben. De Russen hebben den arbeid aan de Peking- sche spoorweglijn geschorst. Aan de »Times" wordt geseind uit Sjanghae 13 dezer Naar gemeld wordt, verklaarde de nieuwe Dnitsche gezant, baron Mnmm von Schwartzensteinin een onderhond met Sjeng dat Duitschland maatregelen neemt om de bezetting onbepaald te handhaven, totdat een bevredi gende oplossing zal zijn verkregen. Tengevolge daarvan seinde Li-Hoeng-Tsjang aan Toeng-loedat deze zijn uiterste best moest doen om den Keizer en de Keizerin te bewegen naar Peking terug te keeren. Li-Hoeng-Tsjang heeft tegen Prins Toean en andere bekende Boxers-vrienden een aanklacht ingedienden doet tevens moeite om den keizer en de keizerin- wednwe te bewegen naar Peking terug te keeren. Prins Tsjing, te Peking aangekomen, zon zich beklaagd hebben over de barbaarsche wijze waarop de mogendhe den Peking hadden behandeld. Zijn volmachten geven hem machtiging om voor China de noodig geachte opof feringen aan te nemen, mits deze niet in strijd zijn met de waardigheid van het Hemelsche Rijk. DOTTSCHIiAND. Volgens een telegram nit Dres den is Prins Albert van Saksen den 16 op den terugweg vau Pillnitz naar het hoofdkwartier der manoeuvres Wolkan door het op hol slaan der paarden nit het rjjtnig geslingerd en reeds na tien minuten overleden. De prinsongehuwd en eerst 25 jaar ond was de jongste zoon van Prins George van Saksen. BNGEIjABïD. Een telegram van den 17 meldt, dat in dendien dag onder voorzitting der Koningin te Balmoral gehouden, ministerraad, besloten is het Parle ment in het begin der volgende week te ontbinden. Wederom hebben zich nieuwe pestgevallen te Glas gow voorgedaan. Van de vijf nieuwe gevallen bebooren er vier tot een familie. Het geheele aantal gevallen is thans 22, verder is er een verdacht geval en zijn 115 personen onder observatie. VUB. STATEN. De groote werkstaking in het anthracietkolengebied begon den 15 maar bet aantal werkstakers kan nog niet worden opgegeven. De mijnen worden beschermd met prikkeldraad en door detectives die door de eigenaars in dienst zijn genomen. ZIJIO-AFB1IAA. Nauwelijks was Kruger te Lo- remjo Marques aangekomen, of men seinde, dat hij door de Portngeesche regeering zonde worden gevangen gehouden. Dit bericht bleek evenwel onjuistalleen waakt de re geering er voordat de president niet van nit Portu- geesch gebied den oorlog leidt. Volgens Reuter komen er te Loren<;o Marqnes voortdurend kleine troepen Boeren aandie verklaren dat een verdere strijd hopeloos is en hun verlangen naar het einde van den oorlog te kennen geven. Intnsschen heeft French Barberton bezethij maakte er het rollend materieel der N. Z. A. S. M. en 43 locomotieven bnitbenevens de Mansergeweren ammu nitie vee en voor drie weken levensmiddelen. Ook maakte hij 100 gevangenen. Van hnnne zijde maakten de Boeren zich bij Helvetia meester van een wagen van de telegraafafdeeling waarin zich Bailor's correspon dentie en mails bevonden. Wij maakten reeds melding van een nieuwe proclamatie van lord Roberts waarin hij o. a. zegt «Ik maak van de gelegenheid gebruik om er de aan dacht op te vestigen, dat, behalve op het kleine gebied, dat het leger van de Boeren onder persoonlijk bevel van commandant-generaal Botha bezethonden, de oorlog aan 't ontaarden is en ontaard is in bewegingen, die worden uit gevoerd op ongeregelde en onverantwoordelijke wijze en zeer vaak door onbeteekenende troepjes. Ik zou te kort schieten in mijn plicht jegene Haar Majesteits Regeering en Haar Majesteits leger in Zuid-Afrika, indien ik ver zuimde alle mogelijke middelen aan te wenden om aan znlk ongeregeld oorlogvoeren een eind te maken. De middelen die ik genoodzaakt ben aan te wenden zijn degene welke de oorlogsgebruikeu in znlke gevallen toe passelijk verklaren zij zijn noodlottig voor het land en berokkenen den Burgers en hnn gezinnen eindeloos lijden, en hoe langer de guerilla duurt, hoe strenger zij moeten wordeD toegepast." Het Engelsche blad »The Star" merkt hierbij op: «Waarlijk oorlog houdt niet op oorlog te zijn als wij hem vervelend of hinderlijk vinden. En het zon best knnnen zijn dat de Boer wiens «ontaarde wijze van oorlogvoeren" deze bedreiging ten gevolge heeft gehad zoozeer alle gevoel voor een geregelden en verantwoor delijken oorlog verloren heeft, dat bij op de vriendelijke nitnoodiging van lord Roberts antwoordt: «Als je mij hebben wilt, moet je mij maar te pakken zien te krijgen." En verder «Of een generaal het recht heeft met een penneBtreek een oorlog geëindigd te verklaren, als hij dat wil, en zoodoende de nog strijdende menschen te berooven van hnn rechten als combattanten, is een vraag waarover verschil van meening mogelijk is. Maar er kan geen twijfel bestaan of de bedreiging «met eindeloos lijden'* van de burgers en hnnne gezinnen wel de goede manier is om die burgers te brengen tot vergeten en vergeven. Er is gebrek aan waardigheid in deze proclamatie, en de kans is groot, dat verre van een einde te maken aan den noodlottigen oorlog deze proclamatie dien eer zal ver lengen omdat zij den tegenstand der Boeren nog wan hopiger maken zal." Volgens een telegram nit Pretoria van 16 Sept. is de Ned. Znid-Afrikaansche Spoorweg-Mij. offlciëel overgenomen door de militaire autoriteiten. President Kruger. Uit 's-Gravenhage wordt gemeldzooals wij reeds kortelijk in ons vorig nummer konden mededeelen dat Hr. Ms. Regeering aan den Nederlandschen consul te Loret^o Marqaez heeft getelegrapheerd om President Kruger aan te bieden hem aan boord van een Neder- landsch oorlogsschip naar Nederland over te brengen. Het antwoord van President Kruger wordt ingewacht en de noodige maatregelen zijn genomen zoodat een Ne- derlandscbe oorlogsbodem binnen 5 a 6 dagen na aan neming van het aanbod te Loremjo Marqnez zon zijn. Tot dit doel is aangewezen de «Gelderland", onlangs onder bevel van den kapitein ter zee baron Sweerts de Landas Wyborgh naar Indië vertrokken, en zijn de noo dige telegraphische bevelen verzonden naar de plaatsen, waar dit schip dezer dagen verwacht kan wordenPerim of Aden. Lult. Asselbergs. De le luit. van het O.-I. L. C. J. Asselbergs, die als militair attaché den oorlog in Znid-Afrika gedeeltelijk medemaakte en aldaar geruimen tijd ernstig ziek lag, is thans, na een voorspoedige reis, te 's-Gravenhage terug gekeerd. Middel tegen hagelslag. Reeds in een vorig verslag van den heer Van der Schalk, onzen consul te Milaan, werd medegedeeld, dat het schieten op hagelwolken door middel van bijzondere kanonnen in Noord-Italië ter wering van den hagelslag in zwang gekomen was. Daaraan voegt de consul thans toe, dat deze zaak nn eene zoodanige uitbreiding onder vonden heeft, dat ze niet langer als bloote proefneming mag beschouwd worden, Oomité's zijn benoemd, om de meest door hagel lijdende streken in staat van verdediging te stellen door 't bereikbaar stellen op bepaalde plaatsen voor de belanghebbenden van kanonnen en patronen. Veelvuldig werd gecoustateerd, dat na 't bombardement do hagelbui zich oploste in een sneeuwachtig praecipitaat. Men bericht ech'er, dat door onknnde in het schier ten wel eens personen gewoed werden, zoodat blijkbaa- op voldoende instructie bij de bediening moet aangedron gen worden. De ramp te Galveston. Een ontzettend spoorwegongeluk heeft ty dens den orkaan in Texas op Zaterdag 8 dezer plaats gehad. Een trein van Beaumont naar Bolivar Point bereikte dit pnnt des middags twaalf uur en zon op de veerboot de baai oversteken maar de orkaan belette deze te landen en men deed den trein achteruitgaan. Het opgejaagde zeewater echter stormde aan en stond spoedig tot onder de banken. De reizigers trachteu zich in den vuurtoren op de landtong te reddeD, maar vijf en tachtig menschen verdronken of kwamen op andere wijze om het leven en de trein verongelukte geheel. De geredden moesten 50 uren in den vuurtoren doorbrengen, schier zonder eten of drinken. Wat Galveston betreft, wordt van 13 dezer gemeld, dat de gemeenschap met het vasteland Galveston beslaat een eiland van rnim 8 bij 1 uur gaans her steld was, zoodat de aanvoer van levensmiddelen veel gemakkelijker werd. Amerlkaansch. Een groote maatschappij te New-York heeft be sloten op den hoek van Broadway en 33e straat een huis te bouwen, bestemd om verhuurd te worden als bureaux. Het zal het hoogste huis der Vereenigde Staten worden, waar reeds huizen van 15 en 20 verdiepingen zijn en ook het hoogste ter wereld. Het zal hebben 30 verdiepingen en de bouw kost 12 y2 millioen francs. Nat graan. Men schrijft aan het N. V. d. D. nit Zeeuwsch- Vlaanderen. Tengevolge van de vele regendagen in de maanden Juli en Augustus is voel graan nat of niet geheel droog in de schuren gebracht. Het gevolg daarvan is, dat veel rogge en tarwe is gaan «schieten", waardoor die granen voor de consnmtie ongeschikt zijn geworden. Ook is veel koren, dat niet tijdig binnengehaald is kunnen worden, reeds op het land gaan schieten. Molenaars en bakkers mogen bij het aankoopen van hnnne granen dit jaar wel voorzichtig zijn, want gescho ten koren is voor het bakken van brood geheel ongeschikt. In China vermoord. Men seint uit Nijmegen aan «De Tijd" Den 16 ontving de heer De Favereau minister vau buitenlandsche zaken te Brusselhet volgend telegram van den Belgischen gezant te Peking «Ik heb treurig nieuws. Mgr. Hamer en twee zijner mede-missionarissen, de Belgen Heirmans en Malletzijn vermoord." Mgr. Hamer was geboren te Nijmegen 21 Aug. 1840, werd priester gewijd 10 Aug. 1864 en vertrok in 1865 met nog drie missionarissen naar China. In 1879 werd hij aldaar tot bisschop benoemd. Sedert 1889 verbleef hij in West-Mongolië. LORENQO MARQUES17 Sept. Do Boeren hebben de spoorwegbrug bij Kaapmuiden (aan den Delagoa- spoorweg) vernield. De Portngeesche spoorwegautoriteiten weigeren goederen aan te nemen voor de verzending over de grenzen. De Boeren vernielden verder de brng bij Krokodilpoort en staken 300 spoorwegwagens in brand. CRADOCK 17 Sept. Het garnizoen van Schweizer- renecke, ten noordwesten van Bloemhof, is sedert veertien dagen door de Boeren omsingeld. Het garnizoen is sterk verschanst en voldoende van levensmiddelen voorzien. Uit Vrijburg vertrekt een ontzetcolonne. Het Brltsche Parlement. LONDEN17 Sept. In den te Balmoral gehouden ministerraad heeft de Koningin een proclamatie geteekend, waarbij het tegenwoordige Parlement den 25 September wordt ontbonden. Op dien dag zal tevens het besluit worden afgekondigd, waarbij het nieuwe Parlement tegen 1 November wordt bijeengeroepen. Dc onderhandelingen. WASHINGTON 17 Sept. Woetinfang heeft een telegram van prins Tsjing nit Peking van 8 Sept. ont vangen meldende dat hij teu volle gemachtigd is met Li Hang Tsjang over den vrede te onderhandelen, en waarin Woetinfang gelast wordt aan de regeering der Vereenigde Staten te verzoeken den heer Conger op te dragen onmiddellijk de onderhandelingen te openen. Oterleek. Den 13 hebben de leerlingen der twee hoogste klaseen der school alhier, met den stoomtram, een reisje naar Amsterdam gemaakt en de diergaarde bezocht. Deze dag was piet alleen zeer prettig voor de jeugd, maar ook leerzaam. Den 7 October zal de heer Folpmers, cand. te Eerne- wonde, alhier worden bevestigd ea zijn eerste rede honden tot de gemeente. Zoo zal deze predikantsvacature reeds na 6 maanden weder zijn vervuld.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1