Honderd en tweede jaargang. 1900. VRUDAG 21 SEPTEMBER. Zitting van den Gemeenteraad Woensdag 19 September 1900, NO. 112. Eerste blad. ALkINlARSCHË (All HAAT. Deze Courant wordt Dlosdag-, Honderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prfls der gewone advertentlen Pet regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. GOSTER en ZOON. Velefoonnuauner3. V V\ ALKfflAAR. 's namiddags 1 nar. Voorzitter: de heer G. Ripping, burgemeester. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig: de heeren Bosman Preijer, Rentmeester en de Wit, allen met kennisgeving. Secretarisde heer C. D. Donath. De Voorzitter opent de vergaderingwaarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. JHededeellngen en Ingekomen stukken. 1. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. de eer hebben den gemeenteraad aan te bieden de begrooting voor het jaar 1901 tot een eind cijfer van f 386,315,915, sluitende met een batig saldo van nihil. Ingekomen zjjn a. een adres van J. Otter en andere bewoners van den Kooltuin, waarin opnieuw verzocht wordt om tot dem ping van dit water over te gaan. In verband met dit adres zijn d.d. heden bij den Voor zitter Dog ingekomen de schriftelijke mededeelingen van de doctoren Dirken Overduin, Wicherink en Oonijn, dat ook zij uit hygiënisch oogpunt de demping noodzakelijk achten. Burg. en Weth. stellen voor aan adressanten te be richten, dat de Raad geen termen vindt, terug te komen op zjjn in deze zaak genomen besluit d.d. Januari j.l. De Voorzitter voegt er aan toe, dat men, indien men de zaak opnieuw aan de orde stelde, hetzelfde spel zon krijgen van de vorige maal met adressen van voor- en tegenstanders. De heer de Groot is dit niet geheel met den Voor zitter eens. Vele der vroegere tegeuslanders zijn voor standers geworden. Door de doctoren wordt nit een oog punt van gezondheid de demping noodig geachtdaarom meent hij dat het niet gewenscht is, dadelijk afwijkend te beschikken. De Voorzitter merkt op, dat in het besluit van 16 Jan. staat, dat de raad het vooralsnog niet wenschelijk acht tot de demping over te gaan. Dat vooralsnog is daar juist op zijn plaats. Hij stelt voor het voorstel van B. en W. aan te nemen. De heer B 1 n m meent ook, dat het voor en tegen in de zitting van Januari genoegzaam is besprokenhij juicht het voorstel van B. en W. too er is geen reden om op het genomen besluit terug te komen. De heer Kraakman verklaart zich ook voor het voorstel van B. en W„ doch wenscht bepaald nit te spreken, dat men volhardt bij het eens genomen besluit. Indien men ter wille van de bygiène alles zou doen, wat door de geneeskundigen wordt wenschelijk geacht, kan men elke vergadering wel nieuwe maatregelen nemen Hij wijst er echter op, dat naar zijne meening in den toestand verbetering kan worden gebracht, indien B. en W. dien voortdurend in het oog houden. Door uitbag gering kan zeker aan vele bezwaren worden tegemoet gekomen. Wat de gracht op zich zelf betreft, acht hij het bestaan daarvan wenseheljjk, met het oog op de door strooming van het Luttik-Oudorp. Wordt de gracht op behoorlijke diepte gebracht, dan kan zij geen gevaar voor de gezondheid opleveren, en zullen de doctoren waarschijnlijk met genoegen opmerken, dat met veel minder kosten en behoud van het water de raad toch de noodige verbeteringen heeft aangebracht. B. en W. verklaren zich met de redactiewijziging van den heer Kraakman te vereenigen en verzekeren, dat de toestand van het water voortdurend in het oog zal worden gehonden. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. b. Brief van Ged. Staten ter goedkeuring van de jaar wedden der leeraren aan de Burgeravondschool. Voor kennisgeving aangenomen. c. Brief van inej. E. M. Bujjs, hondende dankbetuiging voor de verleende vergunning tot gebruik van een lokaal der Burgerschool. Alsvoren. d. Adres van Henneman en andere eigenaars en huur ders van perceelen aan de Spanjaardstraat, met verzoek verbetering te brengen in de rioleering aldaar. Op voorstel van den Voorzitter gevoegd bij de stukken voor de gemeentebegrooting, nadat de heer Kraakman er nog op heeft gewezen, dat, indien de politie wordt aangezegd behoorljjk toe te zien op de nakoming der verordening betreffende het schoonhouden der goten of open riolen, er reeds veel kan worden verbeterd. e. Een uitvoerig adres van het bestuur der Huis houdschool waarin verzocht wordt het subsidie van ÏOJO te willen verhoogen tot f 2500. 1 stelt voor dit adres te voegen bij de stukken voor de begrooting voor 1901. De heer Kraakman wilde het liever gesteld zien in handen van B. en W. om advieswaarop de Voorzitter antwoordt, dat door B. en W. in de sectiën advies kan worden uitgebracht. Nadat blijktdat B. en W. bij het opmaken der begrooting reeds rekening hebben gehouden met dit adres, kan de heer Kraakman zich met het 'oorstel van den Voorzitter zeer goed vereenigen. Nog wordt bij dit punt door den heer Kraakman opgemerktdat de raadsleden zijn citgenoodigd tot een bezoek aan de Hnishoudschool. Hij betoogt met vele woorden dat het wenschelijk is en corps te gaan. De Voorzitter echter meentdat dit niet in de be doeling ligt van de nitnoodigingdaar ook de dames d. i. de echtgenooten der leden zijn nitgenoodigd. Het gaat dns niet aanom thans over haren tijd te be schikken. Ook de heer Boelmans ter Spill meent, dat het niet de bedoeling is de leden en corps te ontvangen dan had men ook de nitnoodiging tot den raad moeten richten. Nadat de heer Kraakman heeft verklaard aan de zaak niet veel gewicht te hechten wordt de bespreking hierover gestaakt en besloten overeenkomstig het voorstel vaD den Voorzitter. adres van C. Balder ©n andere bewoners van het Pnidsen, met verzoek te verbiedondat in de achter hunne perceelen loopende gracht wordt gevaren met motorvaartuigen. Gesteld in handen der commissie tot de strafverorde ningen. g. Brief van Ged. Staten ter goedkeuring van het raads besluit betreffende den afstand van grond aan J. Huiberts. Voor kennisgeving aangenomen. h. Verzoek van het bestuur der Ambachtsschool om aan deze inrichting af te staan het huis, bewoond door het schoolhoofd H. v. d. Berg, benevens den daarbij be hoorenden tuin, om ter plaatse op te richten een school voor hoefbeslag. De Voorzitter stelt voor dit verzoek in handen te stellen van B. en W. om bericht en raad. De heer K r a a k m a n acht het aanbevelenswaardig meerdere toelichting te vragen en wijst er op, dat b.v. de V ereeniging Holl. Noorderkwartier gaarne zon zien, dat een dergelijke school hier zal worden gevestigd. De Voorzitter zegt, dat men natuurlijk voor het uitbren gen van het advies met het bestuur nadere besprekingen zal honden. Overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter wordt besloten. De vergadering gaat thans over in een zitting met gesloten deuren ter behandeling van pnnt 11 en 12 der agenda. Hecht van uitgang op de Westlaan. 2. De behandeling van het nitgebrachte advies van B. en W. in zake het verzoek van de heeren Kalemink en van Pagé werd in de vorige vergadering aangehouden. i)e Voorzitter deelt mede, dat de verzoekers geen reden hebben kunnen vinden, om verandering te brengen in hun verzoek, zoodat ook B. en W. hun advies hand haven. De heer Stoel kan met dit advies niet meegaan en zou het verzoek willen afwijzen. De heer BI um vraagt of de verzoekers genoegen nemen met het voorstel van B. en W., waarop de Voor zitter bevestigend antwoordt; zij blijven volharden bij hunne aanvraag. B. en W. wensehen thans een beslissing op hun advies. De heer Kraakman had gehoopt, dat de verzoe kers een bemiddelingsvoorstel zouden hebben aanvaard. Na zg dat niet doen, na de uitvoerige discussie in de vorige zitting, valt er z.i. over bemiddeling niet meer te praten. Hij blijft er, met het oog op een eventueel aan te leggen straat, tegen, om den particulieren eigendom te laten grenzen aan den grond der gemeente. Er moet naar zijn meening daar grond gereserveerd worden ten einde een straat of straatje te kannen aan- leggen. Staat men het verzoek toe, dan is het zelfs on mogelijk daar een straatje van 2 M. aan te leggen, zoo als da heer deSonnaville voorstelde. Alle bemid deling stuit dus af op de handhaving van het gedane verzoek. Daarom moet hij meegaan met hen, die een bouwplan vragen of met hen, die voor verwerping zijn. Nu de eigenaars van het terrein geeD voorstel hebben gedaan, kan hij het advies van B. en W. niet aanvaar- den, wat hem spijt voor de verzoekers. De heer Goede (wethouder) zegt, dat bij het bezoek der aanvragers hem is gebleken, dat zij meer bereidwil- iigneid toonden dan de eigenaars. De heer de Groot kan zich met het advies van B. en W. wel vereenigen wat de heer Kraakman heeft gezegd zon hij toejuichen, wanneer er geen ruimte genoeg was om een straat aan te leggen. Wanneer eischt men een straat op eigen terrein, terwijl er meer dan 25 M. ruimte over is Ook aan den Stationsweg staan de eigendommen precies op de grenslijn, zij het ook, dat men daar te doen heeft met den grond van de Spoor wegmaatschappij. De gemeente kan dat aan de West- laan evengoed toestaan. 1)0 heer vanden Bosch heeft al in de vorige zit ting gezegd, dat er zooveel verschil van gevoelen heerscht in den raad, dat een beslissing moeielijk is te nemen. Het komt hem wenschelijk voor hot voorstel van B. en W. aan stemming te onderwerpen. Tot stemming overgaande wordt het advies van B en W. verworpen met 7 tegen 5 stemmen, en aldns op het verzoek afwijzend beschikt. Voor stemden de heeren de Groot, de Wild, Goede, de Lange en Janssen. Na de stemming vraagt de beer de Groot nog of de laad het recht heeft den uitgang te weigeren, waarop de voorzitter zegt, dat hij over deze vraag geen discussie kan toestaan. Verkoop van grond aan het Klein Hargen. 3. Ook dit punt werd in de vorige vergadering aangehouden. B. en W. handhaven hun voorstel met betrekking tot deze zaak. De heer Janssen verklaart zich niet voor den ver koop van den bedoelden grond. De gemeente kan er behoefte aan krijgen, als opslagplaats of iets dergelgks. 't Is volgens hem in alle gevallen een mooi stuk grond, dat het eigendom der gemeente moet bljjven. De heer Boelmanster Spill is evenmin voor verkoop en het komt hem voor, dat do oplossing der qnaestie niet mogelijk is, men kan aan de firma Stoel bot terrein, achter hare schuur gelegen, verhuren, daar is niets tegen. De heer de Groot is het daarmede geheel eens. De heer J a n s s e n stelt voor dat men niet verkoopt, doch in huur afstaat en dat B. en W. die hnar verder regelen. De heer Kraakman komt nog eens terug op zijn denkbeeld geopperd in de vorige vergadering en is het vrij wel met de heeren Janssen en Boelmans ter Spill eens. In de vorige vergadering heeft hij gezegd laat den grond in huur blijven bij de eigenaars van den belen- denden grondverhoog desnoods den huurprijs. Hij heeft er op aangedrongen, dat B. en W. de noodige inlichtingen zouden verschaffen. Waar zij die niet geven, wil hij zeggen, wat hij van de zaak weet. Met het oog daarop komt hem het voorstel Janssen zeer gewenscht voor en voor nadere formuleering wil hij dezen gaarne ten dienste staan. (De heer Janssen neemt dit aanbod met graagte aan). Hij stelt daarom voorden grond aan den heer Stoel te verhuren tegen den prijs, nader door den Raad vaat te stellen onder goedkeuring van Ged. Staten. Uit de notulen van den Raad is hem niet gebleken, dat de raad den grond in hunr heeft gegeven, waarschijn lijk is dit gedaan door B. en W. Uit de gemeenterekening blijkt, dat voor den grond f 16,95 en voor bet water f 9,81 werd betaald. Om den juisten huurprijs te bepalen is het noodig na te gaan de openbare verkoopswaarde. Hg noodigt daarom B. en W. uit de haar te herzien, aan den raad nader rapport uit te brengen en na te gaan de eindiging der termijnen, een en ander in verband met de desbetreffende verordening van 1897. Hij wijst er op dat er meerdere perceelen in huur zijn gegeven b. v. aan de heeren Messelaar, Conijn en Asjes, en acht het noodig, dat men den geheelen toestand eens nagaat. De heer Goede ziet niet in, dat het wenschelgk is den grond, voor de gemeente van weinig belang, te be- houdea. De meerderheid van den raad moet het echter weten. Na hetgeen de heer Kraakman heeft gezegd, zou hij het, indien de raad het met hem eens is, het beste achten, om de hour aan den heer Bosman op te zeggen on daarna hem zoowel als den heer Stoel in de gelegenheid' te stellen, opnieuw te huren. De heer Kraakman kan zich daarmede niet ver eenigen en vindt het niet vriendelijk tegenover den huurder. De heer v. d. Bosch deelt het gevoelen van den heer Kraakman. Waar de heer Goede heeft gesproken van grond, die geen waarde heeft, meent hij, dat ver keerd wordt geredeneerd. De grond ontleent zjjn waarde K. oms*and'gbeid, dat er 2 menschen groot belang bg hebben, die te bezitten. Dat is geen waardelooze grond. De Voorzi tter zegt, dat de bedoeling is, dat de grond voor de gemeente geen voordeel oplevert. B. en W. stellen daarom geen prijs op het behoud daarvan. Waar de gemeente vaak met goud moet betalen, is het niet meer dan billijk, dat ook particulieren met hun goud n 6 Pr0PPen komen, vandaar het voorstel van B. en W. De heer Goede is geheel van deze meening. De heer de Lange acht het noodig, dat men den verkoopprijs weet, om den huurprijs te kunnen bepalen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat in het voorstel de minimumprijs wordt genoemd, n.l. f 2 voor den grond en 1 1 voor het water, hetgeen de heer V o n k te weinig achtook meent hij, dat het water voor de firma Bosman b.v. meer waard is dan de grond. Na een eenigszins verwarde discussie wordt het voor stel van B. en W. in stemming gebracht en met II tegen 2 stemmen verworpen. Vóór stemden de beide «ethoaders. B. en W. werd thans opgedragen met de heeren Bosman en Stoel nader over de huur te onder handelen. Veranderingen ln het Waaggebouw. Ffeds ten vorigen jare werd bij de behandeling van de begrooting voor 1900 van verschillende zijden de wenschelijkheid uitgesproken van het maken van eenige wijzigingen aan het Waaggebouw. Hoewei daarvoor geene gelden ter beschikking werden gesteld, achten B. en W. het wenschelijk, dat daartoe nog dit jaar worde overgegaan. Er is een privaat voor het werkvolk en de kaasdragers aanwezig doch de marktmeesters hadden er tot dusver geen en bedienden zich van een privaat van het een of ander koffiehuis in de buurt. Daarin behoort te worden voorzien. In het achterpand is voorts voldoende ruimte aanwezig om alles wat tot nu toe onder de afdaken een plaats vond behoorlijk op te bergen. Gezorgd is bij de nieuwe indeeling voor een bergplaats van de rijwielen

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1