Buitenland. I der telegrambestellers. Afsluiting en inrichting dezer bergplaats geschiedt voor rekening van bet rijk. De kosten van het werk worden door den gemeente architect begroot op f 573. B. en W. stellen dientengevolge voor hen te machtigen de begrooting voor 1900 met dien post te overschrijden. De heer van den Bosch zou gaarne nog meerdere wijzigingen zien aangebracht en vindt het daarom beter deze zaak aan te houden tot de begrooting; dan kan de heele toestand van het benedengedeelte van het gebouw worden herzien. Zonder veel kosten kunnen er afdoende verbeteringen worden aangebracht. Den Voorzitter zou het spijten indien het voorstel- van den Bosch werd aangenomen. Vele leden hebben zich al langen tijd geërgerd aan den toestand; bovendien sluiten deze wijzigingen andere verbeteringen niet uit. De heer van den Bosch, die blijkbaar zeer sterk voor een geheele herziening van den primitieven toestand is en een schetsteekening van zijne hand overlegt, vindt geen steun bjj zijn medeleden en verklaart tegen het voorstel te zullen stemmen. Het voorstel wordt daarna aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren v. d. Bosch Blum en Glinderman. Jaarrekening Mannen- en Vrouwen-gasthuis, dienst 1899 en rekening en verantwoording van de verbouwing. 5. De uitgaven van het Mannen- en Vrouwen-gast huis hebben in 1899 beloopen f 11237.355, zijnde f 2837.355 boven de raming. De ontvangsten werden tot hetzelfde bedrag opgevoerd door het raadsbesluit van 2 Mei 1.1., waarbij het gemeen telijk subsidie van f 4296 verhoogd werd met f 1981.655. Door het hooge bedrag der ontvangen verplegingsgelden en door bespaarde interessen waren de inkomsten geste gen tot f 855.70 boven de raming, welk bedrag met het nader toegekend subsidie de meerdere uitgaaf van f 2837.355 dekt. De door regenten overgelegde rekening en verantwoor ding van de ontvangsten en uitgaven voor de verbouwing van het gasthuis, sluit in ontvang op f 10863.31 en in uitgaaf op f 10860.51, alzoo met een batig saldo van f 2.80. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Rekening Stads-Apotheekdienst 1899. 6. De uitgaven door regenten van het Mannen- en Vrouwen-gasthuis gedaan ten behoeve van de Stads- Apotheek hebben in 1899 f 6527.58 bedragen zijnde 1677.49'/j boven de raming. De ontvangsten werden tot betzelfde bedrag opgevoerd door het raadsbesluit van 2 Mei j.L, waarbij het gemeen telijk subsidie van J 3477 werd verhoogd met f 1589.89'/j. De stijging der uitgaven is voornamelijk te wijten aan de aanschaffing van voorgeschreven duurdere geneesmid delen en de completeering van den voorraad verband- stofien en chirurgische instrumenten. De heer de Groot vraagt eenige inlichtingen om trent het verschil in prijs van eenzelfde geneesmiddel op verschillende tijden, waarop de heer Janssen ant woordt dat dit het gevolg is van de vracht waaraan zij onderhevig zijn. De Voorzitter maakt de opmerking, dat men de geneesmiddelen betrekt van de apothekers uit de stad. Hij zou het beter en voordeeliger achten indien men die evenals andere benoodigdheden betrok van den groot handel. Men moet ze thans veel duurder betalen. De heer Janssen stemt dit toe de raad heeft het zelf zoo gewild. Men besluit deze zaak bij de begrooting ter sprake te brengen. De rekening wordt zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Ruiling van grond ten NT. W. van de Iiangestraat. 7. Van oordeel zijndedat de toestand van het gedeelte straat tusschen de Lange- en de Gasthuisstraat aanmerkelijk zou kunnen verbeterd wordenindien de gemeente zich het bezit verzekert van een driehoekig stnk grond thans uitmakende het Z.-Wdeel van den tuin van den heer H. Jde Lange hebben B. en W zich met genoemden heer in verbinding gesteld, die zich bereid verklaard heeft, den Z.-W. hoek van zijn tuin aan de gemeente af te staan in ruil tegen een stuk ge meentegrond oostelijker gelegen. Tegen het afstaan van gemeentegrond daar ter plaatse bestaat h. i. niet alleen geen bezwaar doch deze moet zelfs wenschelijk wolden geachtom een beter beloop van de grenslijn te bevorderen tusschen de openbare straat en het perceel van den heer de Lange, terwijl het bezit van het bovenbedoelde driehoekig stuk grond voor de gemeente van zéér groot belang isom daarmede een in het centrum der gemeente gelegen druk bereden hoofdweg aanmerkelijk te kunnen verbeteren. B. en W. stellen daarom voor tot de ruiling over te gaan en te besluiten aan den heer H. J. de Lange af te staan een gedeelte gemeentegrond, groot 167.6 M2, in ruil voor een gedeelte van den tuin van genoemden heer, groot 10.30 MJ en o. a. te bepalen: 1°. dat door den heer H. J. de Lange wordt gestort ten kantore van den gemeente-ontvanger eene som van 375, voor den meerderen grond, welken hij ontvangt; 2°. dat op dien grond geen andere dan zoodanige wo ningen mogen worden gebouwd, waarvan de jaarlijksche werkelijke huurwaarde minstens f 275 bedraagten indien men woningen met bovenwoningen mocht wenschen te bouwen, eene beneden- met bovenwoning te zamen eene huurwaarde van minstens 500 moet hebben 3°. dat alle kosten van de akte van ruilingvan de verplaatsing van het bestaande hek op de nieuwe grenslijn van den tuinaanleg als gevolg dezer ver plaatsingbegroot op f 265komen voor reken van de gemeente Alkmaar. De heer de Lange, die met genoegen heeft gezien, dat men den toestand aan het eind der Langestraat zal verbeteren, vraagt of de stoep zal worden gelijk gemaakt met de straat. De Voorzitter zegtdat over den stoep door de gemeente zal worden beschikt en dat deze met de straat gelijk zal worden gemaakt. Nog vraagt de heer d e L a n g e of het niet wenschelijker is daar een eenigszins ronden hoek te maken. De Voorzit ter meent, dat hetomdat de zaak reeds zoo lang heeft gehangen en heel veel moeite heeft gekostdat men in het plan zoo weinig mogelijk wijzigingen maken moet De heeren Blum en Kraakman bevelen ook het maken van een ronding aande laatste meent eehter, dat dit een kwestie van uitvoering is. Hij wenscht ten slotte Burg. en Weth. geluk met het verkregen resul taat. De heer van den Bosch sluit zich daarbij gaarne aan. (Applaus.) Het voorstel wordt goedgekeurd. Wijziging der Verordening op het heffen van hegrafenlsrechten. 8. Een der ingezetenen maakt bezwaar de rechten te betalen voor het onderhond van een vijftal aan hem toe- bekoorende grafruimten, op grond, dat, blijkens de in zijn bezit zijnde eigendomsbewijzen, gedateerd 1 Juni 1830, de bedoelde grafruimten zonder eenige beperkende bepaling in eigendom zijn afgestaan, tengevolge der in dertijd ingewilligde aanvraag om schadevergoeding voor het recht, 't welk verloren ging, om in de kerk of op het voormalig kerkhof te begraven. Naar aanleiding daarvan is hij van meening, dat art. 6 der Verordening op het heffen van begrafenisrechten (Gemeenteblad No. 121) in deze niet toepasselijk is. Met bet oog op het gewicht der zaak hebben B. en W. den heer gemeente-archivaris uitgenoodigd omtrent deze aangelegenheid een historisch onderzoek te willen instellen en den uitslag daarvan mede te deelen. In een uitvoerig rapport wordt door deze een antwoord gegeven op deze beide vragen 1°. Heeft er eigendoms overgang bij wijze van ruil plaats gehad en 2°. Mogen zij, wier eigendomsrecht van de kerk op de begraafplaats is overgegaan, geacht worden vrij te zijn van bijdragen voor het onderhoud der graven of van andere geldelijke verplichtingen, den koopers van grafsteden opgelegd Het antwoord op de eerste vraag luidt bevestigend, de tweede moet in ontkennenden zin worden beantwoord. B. en W., zich rret het gevoelen van den archivaris geheel kunnende vereenigen, stellen voor de bovenbedoelde verordening te wijzigen als volgt: Aan art. 6 wordt toegevoegd Dit artikel is mede van toepassing op grafruimtenwelke in eigendom zijn afgestaan, in ruil voor het recht om in de Groote Kerk of op het voormalig kerkhof te doen begraven De heer Vonk is het met de beschouwingen van den archivaris niet eens. Volgens hem heeft er geen ruiling plaats gehad, men heeft vrijwillig in eigendom gegeven, ter tegemoetkoming van hetgeen in de kerk werd ont nomen; dat is geen ruiling. In de 2e plaats ontkent hij dat het de bedoeling zou zijn geweest, de eigenaars te doen bijdragen in de kosten van onderhoud. Wat verder in de bijlage staat heeft naar zijne meening geen prac- tische waarde. Tevens wijst hij er op, dat men door de aanvulling der verandering terugwerkende kracht geeft aan de wet van 1869 en betwijfelt of de raad daartoe bevoegd is. Hij zou daarover gaarne het oordeel der rechtsgeleerden in den raad vernemen. De Voorzitter meent, dat er geen bezwaar bestaat het voorstel aan te nemen. Men heeft vroeger nooit bezwaar gemaakt tegen de betaling der kosten voor onder houd, hetgeen de heer Vonk echter geen motief noemt. •De heer Kraakman vindt dat het niet voldoende blijkt of de grond is gegeven of geruild. Verder acht hij het zeer natuurlijk dat alle eigenaars zich onderwerpen aan de bepalingen en het blijkt ook niet dat er gezegd is dat de bedoelde eigenaars niet gelijk gesteld zouden worden met anderen. Heeft men bezwaar tegen de toe voeging, dan kan men daarover zijn beklag indienen bij Ged. Staten. De heer Vonk wijst er ten slotte op, dat er weinig aan de graven wordt gedaan. De Voorzitter is het daarin niet met hem eens, de gemeente-architect heeft daaromtrent juist onlangs tegenovergestelde mededeelingen gedaan. Het voorstel wordt daarna goedgekeurd. Tolheffing op den weg naar lDgmond. 9. Onder dagteekening van 3 Sept. is ingekomen een adres van B. en W. der gemeente Egmondbinnen met verzoek te willen besluiten dat de ingezetenen van Eg mondbinnen bij het passeeren van den tolboom op den Hoeverweg in het vervolg van het betalen van tolgelden zullen worden vrijgesteld en wanneer hiertegen bezwa ren mochten bestaan dat dan in elk geval aan de ver voerders van rij- en voertuigen op de marktdagen de gevraagde vrijstelling worde verleend. Nu het Rijk is voorgegaan de tolheffing op 's Rijks wegen af te schaffen, meenen zij dat hierin een spoorslag kan zijn gelegen voor de gemeente dat goede voorbeeld na te volgen. B. en W., er aan herinnerende, dat het niet de eerste maal isdat het gemeentebestuur van Egmondbinnen dergelijk verzoek doet, verwijzen naar het Raadsbesluit van 13 Januari 1897 waarbij werd besloten Het verzoek van de hand te wijzen onder mededeeling dat de Raad, verwijzende naar zijn besluit van 10 De cember 1884 Burgemeester en Wethouders nog steeds als gemachtigd beschouwt om met het gemeentebestuur van Eg mondbinnen in onderhandeling te treden omtrent het onderhoud overgeven van het onder Egmondbinnen gelegen gedeelte van den Hoeverschelpwegmet alle daaraan ver bonden lusten en lasten of omtrent het doen eener uttkeering door die gemeenteten einde tot de opheffing van den tol te geraken. Na aangetoond te hebben dat ook van 1897 tot 1900 de uitgaven voor den weg de opbrengst van de tolgelden belangrijk hebben overschreden stellen B. en W. dat de Raad zich refereert aan het vroeger genomen besluit. De heer Stoel is een voorstander van de opheffing der tollen doch zon de voorwaarde willen stellen dat ook Egmond aan Zee en Bergen tot de opheffing be sluiten. Waar men 20.000 geeft voor hot aanleggen van een stoomtram is men dus blijkbaar op de com municatie gesteld en dan moet men die door de tollen ook niet tegengaan. De heer Boelmans ter Spill acht de opmer king van den heer Stoel niet van belang ontblootdoch het gaat niet aan als compensatie te vragen de opheffing der tollen onder Egmond aan Zee en Bergen dat zijn andere gemeenten dan Egmondbinnen. Wenschelijk zou het zijn dat B. en W. zich in contact stelden met de andere gemeentebesturen. De Voorzitter meentdat de raad het voorstel van B. en W. wel kan aannemen zonder dat van den heer Stoel uit het oog te verliezen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aan genomen, terwijl B. en W. zich bereid verklaren gevolg te geven aan den uitgesproken wensch. Onderzoek gemeente-rekening, dienst 1899. 10. De commissie benoemd tot het onderzoek der gemeente-rekeningconstateert met genoegen dat het slotsaldo ruim 2400 hooger is dan het aanvangssaldo, terwijl zij nog opmerkt, dat de buitengewone outvangpost ad f 5284, zijnde de koopsom voor grond van het Rjji, nog niet is ingekomen. De rekening bevat als buitengewone ontvangst een bedrag van f 123173.36 terwijl de buitengewone uit gaven de ontvangsten met 4900 overschreden. Onder de buitengewone ontvangsten komen voor de laatst gesloten leening ad f 25000 en f 46000 der leening van 1899. Naar aanleiding van het hierbij niet voorkomen der f 6000, geleend voor den aanleg van een weg naar de gemeente-reinigingwelke som in zijn geheel is gebracht bij de omschrijvingen op de begrooting, meent de commissie te moeten wyzen op het wenschelijie een ter secretarie te houden register voor de bui tengewone ontvangsten ter bevordering der contröle. Voor het bestaande kastekort werd van de geraamde f 60000 f 50000 geleendvan de machtiging bij de begrooting verleendtot opname van kasgeld tot een bedrag van 2000, voor den loopenden dienst, behoefde geen gebruik gemaakt te worden. De opbrengst der haven- en kaaigelden beliep f 3536.50, die der straatbelasting f 8255.395. Door eigenaars weil in de kosten van rioolaanleg bijgedragen voor 1305, Omtrent de administratie bij de gemeente-reiniging merkte de commissie op, dat de administratieboeken van dezen tak van dienst, hoewel accuraat bijgehouden, niet genoegzamen waarborg aanbieden voor de controle. Zj acht het wenschelijk dat de voorschriften daaromtrent door B. en W. worden nagegaan en aangevuld. Ten aanzien der uitgaven, wijst de commissie, evenals het vorig jaar geschiedde, op de wenschelijkheid, dat ook de commissie van bijstand voor de gemeentewerken daarvan een register houdt. Bij het nazien der nota's voor geleverde brandstoffen werd de opmerking gemaakt, dat hot juister zou zijn, dat de hoofden' der scholen, in- plaats van den architect de ontvangst der brandstoffen voor accoord teekenden. Bezwaren leverde het onderzoek niet op, waarom de commissie voorstelt de rekening vast te stellen in ontvang op J 424856.155, in uitgaaf op 411254.88, met een batig slot van f 13601.275. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Straatbelastingdienst 1900. 11. Het voljaarsch kohier der straatbelasting dienst 1900 is opgemaakt tot een invorderbaar bedrag van f 8470.15 zijnde 220.15 boven het bij de begrooting geraamde cijfer. Het aantal aanslagen bedraagt 1394. In geheime zitting aldus vastgesteld. Kohier van den Hoofdclijken Omslag 1901. 12. Goedgekeurd als voren. Rondvraag. De heer Kraakman brengt onder de aandacht der vergaderingdat in het nieuwe ontwerp der ongeval lenwet aan gemeenten met meer dan 20000 zielen het recht wordt verleend alle beambten in eigen verzekering te nemen. Sedert 1892 verzekert Alkmaar zijn werlieöen zelveniet bij de eene of andere Maatschappij en dit leverde altijd gunstige resultaten op. Nu heeft Alkmaar nog geen 20000 inwoners. Daarom zou hij B. en W. aanbevelen te willen overwegenof er niethetzg officieel of officieuseenigermate op geïnfluenceerd kan worden om het getal van 20000 te verminderen tot 18 of 15000. Ï3. en W. znllen gaarne gebruik maken van dezen wenk. De vergadering wordt gesloten. CHINA. De »Daily Graphic" meldt, dat de mogend- fa eden Li-Hoeng-Tsjang erkend hebben als vredesonder- handelaar, en waarschijnlijk ook Tsjing. Zij hebben be sloten dat een bevredigende centrale Regeering in China moet worden ingesteld, en dat volkomen voldoening moet worden gegeven voor de aanvallen op de legaties er voor de moorden op de vreemdelingen. De vraag waar de vredesonderhandelingen znllen worden gehouden, is nog in beraad. De mogendheden hebben nog niet onderhandeld over de quaestie der schadeloosstelling. Rusland heeft, naar de »Times" meldt, begin van uit voering gemaakt, met zijn voornemen om Peking te ont ruimen. Vijf regimenten zijn uit de stad gegaan, zoodat er nu nog slechts 8000 man Russische troepen over zijn. Het geheele aantal troepen der mogendheden bedraagt 70,000 man, van wie 22,000 Japanners. De »Times" ver wacht, dat het voorbeeld van Rusland ook de andere mogend heden zal brengen tot het terugtrekken van hun troepen, wat door het blad »een misdaad van schrikwekkenden omvang" wordt genoemd. Graaf Waldersee is den 18 te Honkong aangekomen. DCITSCHIiAN». Den 16 is te Mainz de jaarliji- lijksche bijeenkomst van de sociaal-democratische partij in Dnitschiand geopend, tevens tot viering van het 25jarig bestaan der Vereeniging. Auer hield de feestrede en herinnerde, dat Liebknecbt en Bebel (de eerste thans over leden de tweede lijdend) ook in 1872 niet te Mainz hadden kunnen verschijnen omdat zij beiden in de gevange nis zaton. Destijds waren slechts 51 afgevaardigden van 74 afdeelingen opgekomen en had men slechts een kas van ruim 6000 mark. Sedert is de partij vooruitgegaan! in 1890 stemden ljmillioen kiezers voor hare candidaten en zij bezit nu 22 eigen drukkerijen. Den dag te voren hielden de sociaal-democratische vrouwen een bi'eenkomst, waarin bitter werd geklaagd over de houding van vele sociaal-democratische mannen, 1 die de vrouwenbeweging niet ernstig opnemen en zeggen: dat zij, en niet de vrouwen het huishoudgeld verdienen, I en dat de vrouwen bij het fornuis, maar niet op vergade-1 ringen thuis behooren Daarom moeten de vrouwen voor 1 zich zelf zorgen en betoogen. Besloten werd o.a. de be- 1 langen van het vrouwelijk proletariaat" door vrouwen te doen behartigen, met een aanvoerster te Berlijn. ITAUB. De ontvangst van den hertog van Abruzzen, den koenen poolreiziger, te Napels, is zeer indrukwekkend geweest. Aan het station wachtten hem op de koning, de hertog van Genua, eenige ministers, vele autoriteiten

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2