Nederland. of beroep konden wij naar huis gaan. Zeker zal het gesprokene en gehoorde velen tot nadenken stemmen an dat kan niet anders dan nattig zijnwaar betrekkeljjk nog zoo weinig aandacht aan het herhalings-onderwijs is geschonken. Aan Dr. Kuyper komt de eer toe, dat hjj deze week ook een denkbeeld heeft gelanceerd, waarover druk is geredeneerd. Hij zon de journalistiek willen opge nomen zien onder de academische vakken en als gevolg daarvan een doctoraat voor de pers willen instellen. Was 't niet de hoofdredacteur van «De Standaard", die hiermee voor den dag is gekomen, men zou van dit plan zeker niet veel notitie hebben genomen, maar nu is dat een ander geval. Het beginsel, dat aan het betoog van Dr. Kuyper ten grondslag ligt, is zeker kerngezond, want hoewel 't duidelijk is, dat voor het ambt van journalist vorming, voorbereiding en opleiding noodig zijn, ont breken deze soms ten eenenmale. Waarborgen voor al- gemeene kennis en ontwikkeling zouden allerminst een overbodige weelde zijn. Doch dat deze zouden te ver krijgen zijn op de door Dr. Kuyper aangewozen manier, gelooven wij niet. Een academische opleiding zou onwil lekeurig leiden tot een eenigszins eenzijdige vorming, terwijl juist de bekoring van de journalistiek is, dat zoo veelzijdige richtingen daar tot haar recht komen. Aan een goed geredigeerde krant heeft men noodig mannen en vrouwen want ook deze laatsten beginnen in het vak meer en meer een bestaan te zoeken die kennis hebben van de staatsinstellingen der verschillende landen anderen, die gruwen van alles, wat op wetten en con stituties geljjkt, maar den causerie-vorm geheel meester zijnweer anderen, die deze beide eigenschappen niet ambieeren, maar wier fort is gelegen in het opsporen en nasnuffelen vierden, die van alle rubrieken iets weten om een goed geheel der bijdragen van verschillende kanten te organiseeren, enz., enz. Een krant heeft deze eigen aardigheid, dat iemand, die iets goeds te zeggen heeft, er welkom isnaast het scherpzinnige, wijsgeerige betoog komt het gesprankel van een dartel vernuft 't is volstrekt niet noodig, dat de geheele inhoud aus einem Guss is, integen deel, is 't zeer gewenscht, dat de lezer bemerkt, hoe aan het geheel verschillende heterogene elementen hebben meegewerkt. Zou men dat kunnen behoud' n bij een aca demische opleiding en zou daardoor niet aan menig oor spronkelijk talent schade worden gedaan Voor ons is b. v. een ideaal-journalist de heer Julian Ralph van de »Daily Mail, van wiens schetsen wel eens stukjes in de Hollandsche bladen worden vertaald, maar wij zouden ons er al zeer over verwonderen als hij in de termen viel voor een doctoraat. Niettemin zou elk blad zich gelukkig achten met medewerkers van dergelijke qualiteiten. Het balletje is intusBchen aan het rollen en dat is heel gelukkig. Want een feit is 'tdat bij onze bladen maar al te dikwijls personen in dienst worden genomen, die voor alle andere dingen zijn mislukt, en dat is zeker strijdig met de hooge roeping der pers. Een examen in vakkennis zou in dit opzicht zeer veel goed kunuen doen en deze vakkennis is best te verkrijgen zonder academie. tijd, schier de helft van het jaar, te Valencia door. En wanneer ik hier ben, in Cristina's huis, beschouwt men mij niet als een vriend maar als een lid van de fa milie. Iedereen verheugt zich als ik aankom maar vooral mijn peetekind, een allerliefst meisje van vijf jaar, met evenveel licht in haar oogen als haar moeder. Zoodra zjj mjjn schreden hoort, loopt ze mij tegemoet, met vreugdekreten en springende van pret, gaat aan mjjn hals hangen, bedekt mij met kussen, en trekt mjj aan den baard op een manier, dat iedereen de tranen in de oogen zouden komen van louter pleizier. Op dit oogenblik hoor ik haar stem op de trap «Oom Ribot 1 Oom Ribot Zoolang ik te Valencia blijf, komt ze me iederen morgen met haar kindermeid in 't hotel opzoeken. We gaan dan samen uitwe wandelen langs de Gbrieta en door de straten we leggen aan in de banketbakkers winkels (Jnlianita kent ze alle beter dan de inspecteur van de belastingen) en koopen lekkernjjwe gaan naar de bloemenmarkt en koopen bloemen. En als 't uur van 't déjeuner slaat, komen we thuis, beladen met zakjes en ruikers. Mama komt ons opendoen. Haar schoone oogen schitteren van vreugde, en soms ook worden ze vochtig van dankbaarheid. Ik verlang niets meer. Zeker van de liefde der wezens, die ik liefheb, en van mijn zelfachting, beschouw ik met kalmte den loop der hemelsche uren. De sneeuw valt langzaam op mijn hoofd, maar zij komt niet aan het hart. Noch de bleeke nijd, noch de zwarte levenszatheid dringen daar ook door. En als, zooals ik zoo vaak uit Castell's mond gehoord heb, het leven geen zin heeft, ben ik overtuigd, dat ik dien daaraan heb kunnen geven. Voor mij heeft het con fijnen, hoerlijken geur. Ik bende kunstenaar van mijn geluk deze gedachte vermeerdert mijn genot. En wanneer de onverbiddelijke dood aan mijne deur klopt, zal hij geen tweemaal behoeven te kloppen. Met krachtigen voet en rustig hart zal ik hom tegemoet treden, en hem mijne band toesteken, zeggende »Ik heb mijn plicht vervuld en gelukkig geleefd. Ik heb niemand kwaad gedaan. Of gij mij nu noodt tot een zoeten en eeuwigen slaap, of tot een nieuwe belichaming der on tastbare kracht, die mij bezielt, ik vrees nie's. Hier ben ik." Doch neen, het is niet de dood, die op dit oogenblik aan miju deur roept 1 't Is het luisterrijke, onsterfelijke, goddelijke leven. Van mijn geopend venster voel ik en zie ik het. De zon schittert in het firmament, en stort haar stralen over de boomgaarden. De bloemen schitteren en ademen haar geuren uit. Dat licht en die geuren be dwelmen mij. Alles lacht, alles beweegt zich, alles zingt in de wereld, die ik uit mijn raam gade sla. Alles lacht, alleB rept zich, alles zingt in de tooverworeld, die ik in mijn boezem geschapen heb. Het leven is schoon. Welk een vreugde op dezen lentemorgen De vogels zingen tusschen 't loover met welluidende stom een heerlijk concert tot do zonnestralen. Maar ik zou het stemmetje, dat me nu roept, niet voor al hun stommen willen ruilen. Het roept mij on geduldig toe, onder aan de trap »Oom RibotIk wacht hier op u I" »Ik kom al, mijn kindje, ik kom al." EINDE. den Itallaanschc moordpartij. Naar uit Caserta gemeld wordt, heeft te Pastena zekere Gaetano Lango uit jaloerschheid zijne vrouw, twee beweerde minnaars van haar en vijf andere per sonen vermoord en er verder nog twee doodelijk gekwetst. Gaetano Lango was een jonge boer van omtrent dertig jaar. Sedert zijn terugkeer uit Amerika, nu twee maanden geleden, was hij steeds somber en in zich zeiven gekoerd, omdat zijn vrouw hem geheel verwaarloosde. Den 13 ging hij, gewapend met een dolk, een revolver en een geweer, voorzien van talrijke patronen, naar zijn vrouw, die stond te wasschen. Niettegenstaande haar smeeken doodde hij haar met een schot. Daarna ging hij op zoek naar do personen, die hij verdacht hem verraden en zijn vrouw van hem vervreemd te hebben. In een uur tijds doodde hij er acht, onder wie Giovanni Toresella en zijn zuster, een jong meisje, dat wegens hare goede gaven door iedereen bemind was. Later ging Lango Barilli zijn eerste verloofde bezoeken. Met de revolver in de hand zeide hijIk wil u niet dooden, maar gij moet toch een herinnering aan mij behouden. Hij schoot en de kogel doorboorde den linker voorarm van het ongelukkige meisje. Daarna vluchtte hij naar het gebergte, roepende »Deze nacht zal nog vreeselijker zjjn dan de dag van heden en de laatste kogel zal voor mij zijn De carabinieri achtervolgden hem en vonden hem in den nacht, nabij het kerkhof, maar hij was reeds een lijk. De moordenaar had zichzelven met een revolverschot gedood. Bijen voor postduiven. Een landbouwer in het westen van Engeland heeft een zeer goeden plaatsvervanger ontdekt voor de post duiven, door bijen met het overbrengen van berichten te belasten. Het bericht wordt in microscopisch schrift op een dunne papiersoort geschreven en het snippertje pa pier op het achterlijf der bij geplakt. De bij wordt in de lucht geworpen en zal zich juist als de postduif naar zijn korf spoeden. De voordeelen boven de postduif zijn deze, dat in oorlogstijd het vangen van een bij een bij zonder lastig werk zal zijn, want moet men reeds een zeer goed schutter zijn om een postduif neer te leggen, het schieten van een bij komt zelfs in het Jagerlatijn niet voor. De West. Gaz. raadt het departement van oorlog aan, de zaak eens te onderzoeken. Kngelsche patronen. De »Exch. Tel. Comp." deelt mode, dat do militaire experts te Woolwich een zending van tien millioen pa tronen hebben afgekeurd, welke de vorige week aan het arsenaal waren afgeleverd. De zending, wordt er bijge voegd, was afkomstig van een welbekende Engelsche firma van ammunitie. De fabriek van Chamberlain's broeder misschien Chlneesche waschlnrlchtlng. Te Londen is door twee ondernemende mannen een Chineesche wasscherij geopend, 800 langstaarten zijn aan de onderneming verbonden en de Londensche wasch- meisjes en strij katertjes, die zoo dikwijls tot klachten over duurte en slordigheid aanleiding gaven, zullen een harde concurrentie te voeren hebben tegen het gele gevaar, dat in waschzaken een in witheid niet te overtreffen specialiteit is. Provinciale Staten. Aan de stemming in hot kiesdistrict Schagen voor eene plaats in de Provinciale Staten werd door bijna 2400 kiezers deelgenomen. Uitgebracht werden op de heeren K. Breebaart 866 P. Wonder Az. 781, P. Buis Jzn. 285 C. Wagenaar J.Gz. 251 en L. C. Kolff 178 stemmen. Herstemming moet dus plaats hebben op 1 October tus schen de heeren Breebaart en Wonder. Op de rattenjacht. Op de Stadsbelt te Amsterdam wordt in deze dagen druk jacht gemaakt op ratten. Men gebruikt daarvoor met goed gevolg terriers en deze hebben in het laatste halfjaar al een 6000 van die gevaarlijke gasten opgeruimd. De Tllburgsclic moord. Uit Tilburg schrijft men aan »De Tijd'': »Gisteren werd in de kerk van het H. Hart aange kondigd, dat Dinsdag a.s., 18 September, 's ochtends te 8 uren, de plechtige reconciliatie der kerk zal plaats hebben. Er werd bijgevoegd, dat zulks als voorzichtig heid smaatregel geschieden zal en men daardoor niet den uitslag van het onderzoek der Justitie wil vooruitloopen of een besliste meening uitspreken over de plaats, waar de misdaad is gepleegd. Tevens werden de parochianen uitgenoodigd de solemneele Mis bij te wonen, waarmede de plechtigheid zal besloten worden, en God vurig te bidden, dat Hij het zoenoffer aan neme, zich over de parochie ontferme, en aan den schuldige of de schuldigon de genade der bekeering schenken moge." Goed algcloopcn. Bij het passeeren van de Zierikzeesche haven zag de kapitein der sleepboot »Xantippe III", uit Dordrecht, dat een pleizierjacht, waarin zes personen zaten, plot seling door een hevig uitschot van wind werd omverge worpen. Onmiddellijk deed de kapitein den steven wenden en de roeiboot uitzetten, bemand met twee flinke per sonen, die er in slaagden al de schipbreukelingen van een anders wissen dood te redden en aan boord van de vischschuit >0. D. N°. 6" over te zetten. Al te letterlijk. Voor de Haagsche Rechtbank is een getuige ver schenen in een zaakje van eene eenvoudige mishandeling. Subst.-officier van Justitie: «Mijnheer de President, ik wilde nu nog wel eens precies van dezen getuigo weten, hoe de slag is toegebracht." President: »Ga uw gang, Meneer de Officier." Subst.-officier«Getuige, wijs me nu eens precies, hoe en waar do slag is gegeven." De getuige, een forsch gebouwd man, meenende, dat hjj op het gelaat van den ambtenaar van het Open baar Ministerie de casus positie moet aangeven heft de hand op en is in twee stappen bij den Officier, die, min of meer verschrikt, een weinig terugwijkt, met de woorden «Neen, wijs dat maar op uw eigen gezicht aan." Wandeltentonnstelllngen In Nederland. Van wege het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem zullen dezen winter weder wandeltentoonstel lingen worden georganiseerd, die in verschillende plaatsen van ons land zullen circuleeren. Voor dit doel worden twee verzamelingen ter beschikking gesteld. De eene omvat de studiën en werkstukken der leerlingen van de School voor Kunstnijverheid, die op de Wereldten toonstelling te Parijs werden geëxposeerd, en aldaar de gouden medaille behaalden de andere omvat plaatwer ken uit de Boekerij en voorwerpen uit het Museum, betrekking hebbende op de decoratieve kunsten, de be werking der metalen, de houtbewerking, de pottebakkerg- kunst, de textiele kunst, de kunst der boekversiering en verdere afdoelingen, die met de kunstambachten in ver band staan. Voor vereenigingen en inrichtingen van onderwijs wor den deze verzamelingen kosteloos ter beschikking gesteld. In plaatsen, waar een departement van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid gevestigd is, zal men met den secretaris van genoemd Departement in overleg moeten treden. Voor nadere inlichtingen kunnen belangstellenden zich wenden tot den heer E. von Saher, directeur van het Museum en School voor Kunstnijverheid, te Haarlem. Nieuwe guldens. Aan de Rijks Munt te Utrecht, die sedert eenige weken, na oen geruimen tijd van stilstand, weer aan het werk is, is men op het oogenblik bezig met het aanmunten van guldensstukken, die het jaartal van het Kroningsjaar (1898) met den nieuwen beeldenaar en de nieuwe kroon op het wapen dragen. Vermoedeljjk zal nog een vijftal weken met het aanmunten van guldens worden voortgegaan, daarna zal met het aanmunten van halve centen worden begonnen. (N. R. Ct.) Nee voor X.- Afrika. Voor Z.-Afrika werden deze week aangekocht door den heer L. de Goede te Hoorn, 3 stuks vee van den heer Gerbrand Wijdenes te Twisk, waaronder de koe be kroond met lsten prijs, gouden medaille en Eere-prijs op de Tentoonstelling te Parijs 1900. Schagen. Den 18 vergaderden in het Noord-Holl. koffiehuis eenige belanghebbende ingezetenen, inzake de telefoon- en telegraaf quaestie aldaar. Schagen wordt al sinds maanden telefonisch bediend van uit Barsingerhorn of Schagerbrug, wat zeer ongerieflijk is voor handel en bedrijf. Om in dien toestand verbetering te brengen, werd tot heden zoo goed als niets gedaan, reden waarom bedoelde ingezetenen na breede beraadslaging besloten een adres aan den raad der gemeente te richten, waarin verzocht zal worden, dat de raad middelen berame en stappen doe ter verkrijging van een telegraaf of telefoon kantoor aldaar. Den ingezetenen zal verzocht worden dit adres te teekenen. Protest van de Zuid-Afrikaansche Deputatie tegen nieuwe Hngelsche misleiding. «Te onzer kennis is gekomen, dat in een proclamatie van lord Roberts, de opperbevelhebber der Britsche troe pen in Zuid-Afrika wordt gezegd dat president Kroger de grenzen der republiek is overgetrokken en daardoor lormeel het presidentschap heeft nedergelegd en zijn afval van de zaak der Boeren de burgers moet over tuigen dat het noodeloos is den strjjd voort te zetten. Wij voelen ons verplicht tegen deze nieuwe insinuatie onze stem te doen hooren en te verklaren datals de Staatspresident der Zuid-Afrikaansche Republiek de gren zen van zijn land heeft overschreden, Z.H.Ed. zulks heeft gedaan om gevolg te geven aan eene opdracht van den Uitvoerenden Raad, welk lichaam volkomen bevoegd is, krachtens speciale machtiging van den Volksraad in zijne zitting van 1899 den Staatspresident te machtigen zich buitenslands te begeven voor het een of ander doel. Volgens de constitutie treedt in zoodanig geval de Vice- Presideut onmiddellijk op als Staatspresident en bljjft de Regeering alzoo in alle opzichten voortbestaan. Van nederlegging van het presidentschap is dus geen sprake, van afval van de zaak der Boeren evenmin. De procla matie heeft dus weder geen ander doel dan om door onware voorstelling van zaken afbreuk te doen aan den vijand, dien men zelfs door toepassing van tegen alle recht en gerechtigheid indruischende maatregelen niet kan ten onder brengen. De Deputatie der Zuid-Afrikaansche Republieken: A. Fischbr. C. H. Wessels. A. D. W. WoLMARANS. Gele koorts. Men meldt uit Rotterdam aan het «Handelsblad": Het Pransche stoomschip «General Dodds", van Dakar, laatst van Lissabon naar Rotterdam bestemdarriveerde 14 dezer in den Waterweg, doch mocht niet opvaren, wijl te Dakar aan de Westkust van Afrika de gele koorts in hooge mate heerschende is. Er hebben zich nu onder de opvarenden een paar verdachte ziektegevallen voor gedaan. Van hier uit vertrokken gisteravond een vijftal pleegzusters derwaarts. Barslngerborn. 1—31 Aug. Ondertrouwd en getrouwd. Arie Beers on Anna Hoogland. Ondertrouwd. Jacob Herman en Neeltje van der Welle. Jan Por- tegjjs en Maartje Smit. Thijs Appel .en Trjjntje Mosk. Geboren. Jan Cornelis, z. van Martinus Vethman en Trijntje Wonder. Adrianus, z. van Gerrit Schouten en Antje Neefkes. Anna, d. van Pieier Visser en Grietje Groot. Overleden. Gerrit Schouten, echtgen. van Antje Neefkes, 26 j. 8 c li o o r 1, 1—31 Aug. Ondertrouwd. Jan Roozendaal en Johanna Kager. Geboren. Geertje, d. van D. Blanksma en N. garetha, d. van W. Zwagerman en M. Overleden. Een uit zee aangespoeld lijk. Simon den Das, 22 j. Jacob Dane, echtgen. van A. Houtkooper, 55 j. Drukkerij v. Herms. Ooster Zoon Alkmaar, Knoof. Mar- Hoebe.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 6