Honderd en tweede jaargang. 1900. ZONDAG 23 SEPTEMBER. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. Stadsberickten. De Oorlog in Zuid-Afrika. De Chineesche crisis. NO. 113. Merste blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlgsdt g-, Honderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het gebeele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnnmmer t 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel fO,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het kohier no. 11 der be drijfsbelasting, dienstjaar 1899/1900 en de kohieren nos 1, 2 en 3 derzelfde belasting, dienstjaar 1900/1901, on derscheidenlijk op 15 en 20 September 1900 door den Directeurderdirecte belastingen in Noord holland executoir verklaardaan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter in vordering zijn overgegeven op 21 en 22 September 1900. Het Hoofd van het Bestuur voornoemd G. RIPPING. CHINA. Van een gemeenschappelijk, algemeen goed gekeurd plan ter oplossing der Chineesche quaestie is bij de betrokken mogendheden nog niet de minste sprake. Thans heeft Duitschland een voorstel gedaan, waarvan de hoofdinhoud hierop neerkomtaan de bokserbewe ging hebben zoovele personen medegedaan dat het niet mogelijk is alle schuldigen te straffendoch wèl ge straft kunnen en moeten ook worden de leiders en hoofd- aanleggers (lees de Keizerin, prins Toean e.a.)derhalve noodigt de Duitscbe regeering de betrokken kabinetten uit, hunnen vertegenwoordigers te Peking te verzoeken de leidende Chineesche persoonlijkheden aan te wijzen, over wier schuld bij het aanleggen of uitvoeren der misdaden geen twijfel bestaat". Veel kans op aanneming heeft dit voorstel niet. Niet slechts, wijl eenige bladen er de geheime bedoeling in zien graaf Waldersee een grooten rol bij de uitvoering van 's Kei zers plan te doen spelen, maar ook, en vooral omdat de uitvoering verre van gemakkelijk is. Wie zal moeten beslissen welke personen de leiders en hoofdaanleggers zijn geweest, en hoe is de eisch om dezen te doen straf fen alvorens met de Chineesche Regeering kan worden onderhandeld, te rijmen met de eisch van billijkheid en goed rechtdat niemand onverhoord mag worden ver oordeeld Het gaat toch inderdaad niet aan, de Keizerin, prins Toean en anderen schuldig te verklaren, op verhalen ent mededeelingen die reeds zoo vaak onjuist zijn ENGEEANO. Men herinnert zich, hoe kort na den aanvang van den Z. A. oorlog uitkwam, dat Chamber lain en zijne familie financieel zeer geïnteresseerd waren in een groote dynamietmaatschappij. De »Morning Leader" deelt thans mede, dat het Ky- nockschandaal overtroffen is geworden door het Hoskins- schandaal. Dit is een firma, die te Birmingham gevestigd is en die als voornaamste klant de admiraliteit heeft. Van de 7286 aandeelen der firma zijn er 6810 ten name der Chamberlains ingeschreven de vrouw van den minis ter van koloniën bezit 2000 en haar zoon Arthur Nel- ville Chamberlain, candidaat voor het Lagerhuisdie directeur der zaak is, heeft 4000 aandeelen. Van de Ky- nockzaak was Chamberlain's broeder reeds voorzitter vóór de heer Joe Chamberlain minister werd. Doch bij de firma Hoskins is dat anders. Chamberlain was reeds twee jaar minister toen zijn vrouw haar 2000 aandeelen kocht. De jongst openbaar gemaakte lijst, die de verliezen tot 15 September bevat, toont aan, dat er tot dien datum 40075 officieren en manschappen, waarvan 1777 officie ren, buiten gevecht zijn gesteld. Het getal der invaliden, die naar Engeland zijn teruggezonden, bedraagt alleen 1239 officieren en 23199 man, waarvan 178 zijn overle den, 781 afgekeurd zijn voor den dienst en 917 nog in de hospitalen in Engeland zijn. Van den 8en tot den 15en September is de treurige lyat weer met 290 man vergroot. Den 21 werd te Glasgow een sterfgeval en een nieuw geval van pest opgegeven. Hot aantal gevallen bedraagt nu in het geheel 24, 2 gevallen zijn verdacht 88 personen zijn onder observatie. ZUID-AFHIKA. In onderstaand telegram geeft Roberts een overzicht van den toestand door den En- gelschen bril gezien »Van de 3000 man van den vijand die naar Komati- poort terugtrokken, toen wij van Machadodrift oprukten, zijn ongeveer 700 de Portngeesche grens overgetrokken en anderen zijn in verschillende richtingen gedeserteerd. »Van de rest wordt gemeld, dat ze de Komatirivier lijnovergetrokken en de uitloopers van de Limpopo-bergen, ten zuiden van den spoorweg tussohen Portugeesch gebied en de brug hebben bezet. >Er schijnt een algemeene opstand te zyn geweest toen de vijand de hopeloosheid van zijn zaak moest inzien. >De Lange Toms en vele veldkanonnenwaaronder die welke van ons genomen waren zijn vernield. Er is nu niets meer van het Boerenleger over dan een paar stroopende benden. »Tegen een van deze, die een stelling heeft ingenomen te Doornbergten noordoosten van Winburgwordt onder Kelly-Kenuy's leiding geopereerd. Run die werd gisteren aangevallen van Bronkhorst- fontein en nam een kanon met meer dan 30 wagens. »Knox verraste eenige van de terugtrekkende Boeren bij Klompje Doorns en in de schermutseling ontving luitenant C. P. Vanderbijevan het 16() lanciers een ernstige wond in den arm. »Hart opereert met succes tegen een andere van deze benden bij Potchefstroom. »Hildyard meldt, dat hij te T roetvlei 16 mijlen ten zuidoosten van Utrechtis aangekomen. Hij nam drie gevangenen en ontmoette zeer weinig tegenstand. »De twee officieren, die in het gevecht bij Cyfergat (in het oosten van den Vrijstaat) kort geleden gevangen werden genomen zijn den 11 September vrijgelaten en naar Ladybrand gezonden. Zij kwamen den 16 te Bloem fontein aan." Hoe zeker het ook isdat het met de zaak der Boeren slecht staat even zeker is dat de oorlog nog lang niet uit is en de Transvaal evenmin gepacificeerd is als de sedert lang geannexeerde Vrijstaat De »Daily Telegraph" bevat den inhoud van de officieele proclamatie, welke door de regeering der Zuid- Afrikaansche Republiek werd uitgegeven te Komatipoort op 11 September. »Daar de hooge leeftijd van Z. H. den President het voor hem onmogelijk maakt de com mando's te volgen en daar de Uitvosrende Raad over tuigd is, dat de vroegere diensten van Z. H. nog steeds gebruikt kunnen worden in het belaDg van het land en de natie; is besloten dat de Uitvoerende Raad Z. H. een af wezigheid toestaat voor een tijdperk van zes maanden ten einde Europa te bezoeken met het doel om onze zaak daar te behartigenen ikSchalk Burgerzal zijn plaats innemen in overeenstemming met de wet." De Matin" beweert uit zeer goede bron te weten, dat de Portngeesche regeering wel degelijk voornemens is geweest president Kruger aan de Engelschen over te leveren. Slechts het krachtig verzet van koningin Amalia heeft beletdat een zoo schandelijk bevel uit Lissabon naar Lorenijo Marquez werd gezonden. Uit Johannesburg wordt gemeld dat lord Roberts den 29 van deze maand vertrekt en dat lord Kitchener hem als opperbevelhebber zal opvolgen. LONDEN, 21 Sept. Een telegram van lord Roberts meldt, dat Pole Oarew te Kaapmuiden 19 locomotieven vond, waarvan er 11 beschadigd en 8 verbrand waren, en 114 wagens, gedeeltelijk gevuld met proviandeen hoeveelheid meel en koffie was vernield. De spoorweg was beschadigd, maar zou spoedig hersteld kunnen worden. Nu de concentratie van den vijand bij Doornberg is gebroken, is er geen georganiseerd verzet meer in het zuiden van de Oranjerivier-Kolonie. PARIJS, 21 Sept. De Fransche consul te Canton tele- grapheert 20 dezer, dat er daar in de buurt troebelen plaats hebben in de onderprefectuur Suntan, waar ver scheiden dorpen verwoest zijn of nog belegerd worden. De zendelingen zijn echter veilig. Daar de Chineezen niet bij machte zijn de orde te herstellen, verlangen de consuls dat er meer troepen gezonden worden. Peitang genomen. BERLIJN, 21 Sept. Uit Tokio wordt gemeld dat de gecombineerde troepen van Dnitschland, Rusland en Frankrijk den 20 de forten van Peitang hebben genomen. maatschappij van Weldadigheid. Het jaarverslag is verschenen van de Maatschappij van Weldadigheid over het jaar 1899/1900. Daaruit blijkt, dat deze nuttige instelling ook op het punt van opvoe ding en onderwijs weder op loonende resultaten bogon kan. Zal de Maatschappij echter kunnen blijven beantwoorden aan hare schoone roeping, dan is vermeerdering van het aantal leden dringend noodig. De contributie bedraagt f 2,60 per jaar. De heer mr. A. P. H. de Lange is de secretaris der afdeeling Alkmaar. Groot Noordliollandscli Begrafenisfonds. Aan het verslag aan commissarissen, door den heer W. J. ten Dam Ham directeur van het Groot Noord- hollandsch Begrafenisfonds gevestigd te de Rijp over het boekjaar 1899/1900 uitgebrachtontleenen wij het volgende Het zuiver vermogen van het Fonds bedroeg op 30 Juni 1900 f 1,087,209.71. Aan premiën werd ontvangen 112,745.42®, eene toename aanwijzende van ƒ1511.51, terwyl aan rente werd gekweekt een meerder bedrag van f 985.93. Sedert de oprichting werd aan uitkeeringen betaald f 2,793,675.48°. Het aantal leden bedroeg op 30 Juni 1900, 65572. Uit de winst- en verliesrekening blijkt o. a., dat in de afdeeling de Rijp van het Fonds aan uitkeeringen werd uitbetaald f 33,726.86, in de afdeeling Amsterdam f 38,771.59. Aan het verslag is toegevoegd een uittreksel uit de wiskundige berekeningen van dr. N. P. Kapieijn. Bloedvergiftiging. Eene vrouw d. L., uit Giesen, heeft zich dezer dagen door onvoorzichtigheid met een naald in den vinger geprikt. Zij gaf daar eerst geen acht opdoch spoedig zijn hare hand en arm zoodanig gezwollen dat men vreesde voor bloedvergiftiging en geneeskundige hulp uit Almkerk werd ingeroepen. De toestand der vrouw is thans beterende, en men heeft hoop, dat de hand niet zal Dehoeven afgezet to worden. Het N. H. Kanaal. Het »N. v. d. D." meldt: Sedert de afschaffing van de sluisgelden in het Groot- Noordhollandsch kanaal is de vaart van Alkmaar tot Amsterdam veel drukker geworden. Vóór dien tijd namen veel vaartuigen den weg langs de Nauernasche vaart, omdat men maar één keer sluisgeld had te betalen en in het Noordhollandsch kanaal twee keer, bij Purmerend en bij het Tolhuis. Voor groote vaartuigen is dit eene aanmerkelijke bespa ring van onkosten. Smokkelen. Door grensbewoners in Oostelijk Drente wordt tegen woordig weer zeer sterk sluikhandel gedreven. Vooral vette varkens, vette schapen, en ook koffie en sigaren welke aan de overzijde veel duurder zijn worden in Duitschland binnengesmokkeld. Dezer dagen werd de arbeider J. V., te Emlenhamper- veld, weer bekeurd met een vrachtje van 110 pond koffieboonen. Nachtarbeid van bakkers. In de jongste vergadering van de coöperatieve broodbakkerij en verbruiksvereeniging »De Hoop" te 's-Gravenhage is besloten, in de bakkerij niet weder den nachtarbeid in te voeren, maar den dagarbeid te bestendigen. Wlerlngerwaard. De kaasfabriek »De Volhar ding" alhier is door den Bond van Kaasfabrieken in Noordholland aangewezen met haar zuivelproduct den Bond op de Parijsche tentoonstelling te vertegenwoordigen. 9t.Baarton. De 21 was een feestdag voor onze gemeen te. Den vorigen dag was de nieuw benoemde burgemeester, de heer K. Blom, beëedigd en den 21 had zijne feeste lijke intocht en installatie alhier plaats. Van bijna elke woning wapperde de vlag toen hij, afgehaald van het station Schagen, de grens der gemeente overschreed, afgewacht door een eerewacht van vele ruiters en rijtuigen Eenige eerepoorten in de gemeente verhoogden het feeste lijk aanzicht. Te Valkoog werd hij door den predikant verwelkomd, terwijl de 2de wethouder hem ten raadhuize installeerde en den eerewijn aanbood, 's Middags had er ten woonhuize van den burgemeester eene algemeene receptie plaats. De eerewacht werd opgeluisterd door het fanfarecorps van Dirkshorn. 364ste Staatsloterij. 5e klasse, 4e lijst, 21 Sept. Nr. 9753 t 100.000; nr. 4115 f 1000; nrs. 12838, 15111 en 19617 f 400; nrs. 3361 en 16578 f200; nrs. 1604, 2978, 8598 en 18901 f 100. CORRESPONDENTIE. W. H. uw stuk zal in een volgend nummer worden opgenomen Tram Schagen-Alkmaar. De gemeenteraad van Schoorl en het bestuur van de Vereeniging van polders en oningepolderde landen onder die gemeente hebben in hunne dezer dagen gehouden vergaderingen gunstig beschikt op het verzoek van de Noorder-stoomtramvereeniging. Besluiten zijn genomen, om door rentelooze voorschotten en het nemen van aan deelen de onderneming te steunen. Alkmaarsche Bad- en Zweminrichting. Van en met den 15 tot en met den 21 zijn alhier ge bruikt 47 baden, waarvan 45 door heeren, 2 door dames, Drukste dagen waren den 15 en 17 met 10 en 8 baden. Hoogste temperatuur van het water 65° laagste 62° Fahrenheit. In het geheel werden in het saizoen gebruikt 4356 baden waarvan door heeren 2370, dames 167, militairen 1, weezen 649 en onvermogenden 1169. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat de bad en zweminrichting op heden gesloten is. Bidstond. Zondagden 23 's avonds ten 6 uur zal in de Gereformeerde kerk alhier een bidstond voor de Z. A. Republieken worden gehouden, waarin zal voorgaan de heer ds. Koors van den Helder. Blaconle. Benoemd tot vader en moeder in het Diaconie Oude Mannen- en Vrouwenhuis alhier, P. Huschman en eehtgenoot.e, vader en moeder in het weeshuis te Dieren. Uiefstal. Tegen den 16jarigen A. G. alhier is door de politie procesverbaal opgemaakt, wegens diefstal van eene groote hoeveelheid appelen en peren uit een tuin aan den Nienw- landersingel alhier.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1