No. 114. Honderd en tweede jaargangi 1900. WOENSDAG 26 SEPTEMBER. Posterijen. Amsterdamsche Brieven. Buitenland. i AlklIAAItSCIIE COURANT. Deze Courant wordt UInsditg-, Uoaderd a g- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door bet geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlgke nummers 3 et». Telefoonnummer t 3. Pr^s der gewone advertentlen Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieyen franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER en ZOON. De Directeur van het Postkantoor te ALKMAAR brengt ter kennis van het Publiek, dat voortaan des Zondags één bestelling van brieven enz. zal plaats hebbenaanvangende ten 9 unr v.m Aan belanghebbenden zal tusschen 11.en 11.30 v.m. (11.'20 tot 11.50 v.m. plaatstijd) gelegenheid gegeven worden tot het afhalen van de stukken, welke met nader aangekomen posten zijn aangebracht. Alkmaar, Be Directeur voorn., 24 Sept. 1900. MOLL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar, Gelet op het bepaalde bij art. 179 snb lr. k der Ge meentewet brengen ter kennis aan belanghebbenden dat alle boomvruchten, welke per as worden aange voerd, moeten worden ter markt gebracht op het noord oostelijk gedeelte van bet Waagplein dat alle boomvruchten, welke per schuit worden aan gevoerd, moeten worden ter markt gebracht op den Voordam, voor zoover de plaatsruimte het toelaat en overigens op het bovenaangewezen gedeelte van het Waagplein. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 20 Sept. 1900. C. D. DONATH, S cretaris. KXII. Wij hebben op het oogenblik verscheidene bekende Afrikaners in ons midden. Vooreerst de deputatie die door het Volkscongres te Graafi Reinet in de Kaapkolonie naar Engeland werd atgevaardigd om daar betere begrippen omtrent de zaak der Boeren ingang te doen vindon; dan de heeren Moorrees en Bothadie uit eigen beweging voor dat zelfde doel naar Enropa zijn overgestokenvoorts een toenemend aantal bewoners van het »Tehnis", dat op het initiatief van den Christelijken Boerenbond isgesticht en eindelijk bestaat het uitzichtdat ook de heer Jan Hendrik Hofmeyr, de leider van den Afrikaander Bond in de Kaapkolonie binnenkort zal arriveeren. Over gemis aan sympathie zal door geen vaa allen geklaagd kunnen worden. Ook de Boeren hebben ruim schoots moeten ondervinden dat de luidruchtigste be wonderaars uit de dagen van voorspoed van onze Afri kaander vrienden zijn omgeslagen tot scherpe bedillers, toen 't hun minder voor den wind ging en bevestigd werd dat tien tegen één geen postuur was. Maar dat neemt niet weg, dat geheel Amsterdam met slechts zeer enkele uitzonderingen toch nog sterk Bóeren-gezind is en dit ook niet onder stoelen of banken steekt. De spreek woordelijke Hollandsche gastvrijheid bestaat nu inderdaad en zoo dikwijls de Afrikaners met het publiek in aanraking komen ontvangen zij bewijzen dat men hunne aanwezigheid waardeert. Zou voor ons ook de eer zijn weggelegd om over eenige weken President Krnger van aangezicht tot aangezicht te zien? Uit den mond van iemand, die 't weten kan, vernamen wij dat daarop werkelijk veel kans bestaat! Oom Pan! heelt in Amsterdam verscheidene vrienden waaronder er zijn die hem bij zijn laatste bezoek aan Nederland voortdurend vergezelden en 't wordt waar schijnlijk geacht, dat hij hnn de band zal willen drukken, 't Is nn dubbel jammer, dat dr. Leyds indertijd het eenigszins vreemde idee heeft gehad om de Transvaalsche legatie te Brussel te vestigen anders zou deze aan gewezen zijn om den Staatspresident te ontvangen. Zenuwachtige menschen zien erg op tegen het hulde betoon dat aan deu ouden President hier te beurt zal vallen, omdat zy daarvan slechts vergrooting van Enge land s misnoegen verwachten. In zooverre zal aan hun bezorgdheid worden tegemoet gekomen, dat officieele eerbewijzen zooveel mogelijk zullen worden vermeden en reeds nu ernaar gestreefd wordt om aan alles een huis houdelijk karakter te geven. Dat is dan ook zeker de verstandigste manier; een vrij volk heeft aan zijn beste gevoelens niet het zwijgen op te leggen maar uittarten zon dwaasheid zijnwaar ons nu eenmaal de macht ontbreekt om de gevolgen hiervan te kunDen keeren. t Zal ons verwonderen, welken indruk 't in Engeland Ml maken dat dr. Moorrees nit de Paarl in de Kaap kolonie Zondag als voorganger in de Nieuwe Kerk is opgetreden. Beschouwt men het geval zooals 't werkelijk is, dan ligt daarin niets vijandigs; dr. Moorrees is een oyaal onderdaan van H. M. de Koningin van Engeland en dat men hem in de gelegenheid stelt van den Kanset üet hem stamverwante volk toe te spreken, is niet meer dan een daad van wellevendheid van den berkeraad Wil men daarin echter per se vjjandige bedoelingen zien dan heelt men maar tot uitgangspunt te nemeu het feit dat de Koningin van Holland nog maar kort geleden in aezelide kerk werd gekroond en daarop is wel oen ophit send entrefilet te borduren. Tegen opzettelijk verkeerde voorstellingen is echter niemand gewapend en 't is toch wei wat veel gevergddat wijalleen reeds bjj de overweging van het gevaar daarvoorin onze schulp zouden moeten kruipen. Onlangs ging de Engelsche pers België te lijfomdat Sipido zoo gemakkelijk was afgekomen van zjjn aanslag op den Prins van Walesmaar die verbittering is nu alweer gekalmeerd en zoo zullen do Engelsche bladen ook wel wat meer matiging betrachten als hier hunne eigen medewerkers eens komen kijken en constataeren dat geen enkel ernstig mensch eraan denkt om iets te bedrijvendat met reden door de Engelachen als een casus belli zou kunnen opgevat worden. Wij zjjn hier boos op Chamberlain en zijn volgelingenomdat door hun toedoen onze doctoren als krijgsgevangenen naar Ceylon zijn overgebracht en vele Nederlanders die in Zuid-Afrika een goede betrekking hadden, zijn verbannen zonder dat er vooralsnog iets van schadevergoeding ver luidt. Maar wij begrijpen heel goed, dat wij bij bet verhelpen van onze billyko grieven ten slotte toch geheel afhankelijk zijn van den goeden wil van Engeland en wij moeten afwachten wat er van die zijde wordt ge daan: eischen kunnen wjj niet en daaraan kracht bijzetten nog veel minder. Over dit onderwerp zouden wij nog heel voel kunnen zeggen, maar wij treden daarmee buiten de grenzen onzer taak.^Gedachtig aan het «Schoenmaker, boud je bij je leest' slaan wij haastig een zijpad in en komen dan midden in de Amsterdamsche Raadszaal te recht. Daar was op Woensdag van de afgeloopen week heelwat werk aan den winkel, zóó veel, dat men ondanks een middag- en avond-vergadering, nog een deel van de agenda tot een volgende zitting moest bewaren. De on derwijzers b.y., die weer eens een poging gedaan hebben om hnn positie te verbeteren, zagen op het laatste oogenblik de behandeling daarvan uitstellen. Ljj vroegere besprekingen van de pogingen onzer on derwijzers om in betere conditie te komen, hebben wij meermalen gewezen op de onmogelijkheid, om in dezen tot een oplossing te geraken, 't Is hier een voortdurende strijd tusschen twee partijen; de eene, die waken moet voor de Gemeentekas, en do andere, die daaruit zooveel mogelijk voor zich wil trekken. Toen dan ook in '98 een regeling gevonden werd, waarmede de onderwijzers vrede konden hebben, was 't te voorzien, dat er weld.a met nieuwe verlangens voor den dag zon worden gekomen. De onderwijzers, met name de leden van den Bond, be- grijpen zeer goed, dat, als zij zich zelf niet laten hooren, er voor hen nooit verbetering te verwachten is agi- teeren ia hnn leus, en verliezen zg den strijd ook drie maal, den vierden keer komt er wel wat los, al is 't dan ook niet alles, wat zij vragen. Nn hebben zij de volgende regeling bedacht: verhooging van het aanvangs salaris van f 600 tot f 750; afschaffing van de nu be staande twee klassenverbooging van het salaris na e^e arie jaar me'i f ^00, zoodat de onderwijzer, onver schillig of hij de hoofdacte bezit of tot hoofd wordt be noemd na 24 jaar zeker kan zijn van een eind-salaris van f 1550, terwijl dit thans f 850 bedraagtextra-ver hoogmg van salaris voor gehuwde onderwijzers. Die wenschen zijn niet gering, maar, rekening hou- aende met de gewoonte van overvragen, zouden adres santen met wat minder zeker ook best tevreden zijn. Doch dit daargelaten, ia hetgeen verlangd wordt, onge motiveerd veel Een moeilijke vraagWas 't eenmaal gebrnikelyk om den onderwijzer met f 750 te laten be ginnen, dan zonden maar weinigen dat bedrag te hoog vinden. In ons land is dit nn echter eenmaal niet het geval en wat is er nu voor reden, dat Amsterdam met zijn schraal voorziene schatkist en met honderden solli- eitatiën uit alle deelen van het land in eens zoo royaal zou worden Op dit standpunt hebben B. en W. zich ook zoo onge veer gesteld en in zulk een geval heeft men eigenlijk niet heel veel te maken met de argumenten der onder wijzers. Zij kannen 't wel heel mooi voorrekenen dat zij misdeeld zijn, maar met alle redeneeringeu is toch het zooeveugenoemde principe Diet onderst boven te werpen. Zonder veel omhaal van woorden hebben daarom B en W.' geprae-adviseerd om op het adres der afdeeling Amsterdam van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers afwijzend te beschikken en een nader verzoekschrift van adressanten heelt hen met kunnen bewegen om dieper op de zaak in to gaan. Of de raad anders zal handelen Woensdagavond laat wilde de wethouder van Onderwijs, de heer Van Hall, het prae-advies nog even aan de orde stellen, blijkbaar in de verwachting, dat ook de Raadsleden met het ver zoek der onderwijzers korte wetten zouden willen maken. Zoo vlot ging dat echter niet, want eenige stemmen deden zich hooren 0411 de zaak aaD te houden en aldus werd dan ook gelijk wij zooeven zagen besloten. Zou dit alleen geschied zijn om den schijn te redden of zouden er werkelijk verscheidene Raadsleden zijn, die de financieele gevolgen van de gevraagde verhooging aandurven? Do adressanten hebben zich veel moeite gegeven om stemmen te ver werven door bij de meeste vertegenwoordigers der burgerij persoonlijk bezoeken af te leggen, waarbij zij wederdienst aan de stembus toezegden, maar dat zij hun doel zullen bereiken wil er bij ons nog met in. Misschien zullen er enkele Raadsleden zijn, die zich laten inflnenceeren door bei vooruitzicht op populariteit onder de onderwijzers, maar ach, deze gunst is zoo wankel, dat 't haast niette begrijpen is, hoe men daarvoor zijn consciëntie gewold zou aandoen. Immers, indien bet verlanglijstje nn gaheel werd toegestaan zou men na een jaar weer een ander en nog uitgebreider ontvangen, ook dit zou men hebben I goed te keuren of bg de verkiezing geen stem van een onderwijzer. Feitelijk moet men als Raadslid toch ook al weinig fierheid en zelfvertrouwen hebben om zichzelf zoo tot een st'm-machine te verlagen. l'HIMA. Naar hot «Berl. Tageblatt" verneemt hebben Oostenrijk-Hongarije, Italië en Frankrijk reeds officieel ge antwoord op Dnitschland s nota, allen in toestemmenden zin. Frankrijk hoeft slechts enkele formeele bezwaren gemaakt. Engeland heeft niet geantwoord, terwijl de Amerikaansche Regeering vermeent, dat de bestraffing van de daders der gruwelen noodzakelijk is om een herhaling te voorkomen, maar zij is van oordeel dat geen strafmiddelen zoo afdoend zullen werken als ontzetting uit de ambten en bestraffing door de keizerlijke overheid zelf en het komt den Vereanigden Staten niet meer dan billijk voor, aan China de gelegenheid te bieden zichzelf aldus terehabili- teeren. De Amerikaansche Regeeriog is echter geneigd de bestraffing te beschouwen als een voorwaarde, waarover eerst afdoend onderhandeld kan worden bij de eindrege- ling. Uit Petersburg wordt van den 24 geseind, dat een bevel van den Ozaar, gelastende de overbrenging van het Russische gezautschap en den terugtocht der Russische troepen, te Peking ontvangen is. Het vertrek van het gezantschap, en de afmarsch der troepen in de richting van Tientsin is begonnen en zal trapsgewijze worden uitgevoerd. Over de bestorming der, ten noorden van Takoe liggende, Peitangforten wordt nog gemeld, dat 4000 Rus sen, 3000 Duitsehers, 1000 Franschen en een afdeeling Oostenrijkscbe zeesoldaten den 20sten bij het krieken van dan dag tot den aanval overgingen, Er werd krach tig teruggeschoten en tot den middag hield dit aan. Toen het echter te 10 uur ophield en niet meer hervat werd stelde men een onderzoek in en vond de fortep verlaten en slechts vier doode Chineezen. De bezetting van 3000 man was ontkomen. Door het Russische geschut vuur waren de forten sterk beschadigd. Het verlies der verbonden troepen was 3 dooden en 50 gewonden, tengevolge eener mijnontploffing. FRAMHRIJli. Aan het banket der maires den 22, hield px'esident Loubet een toespraakwaarin hjj een beroep deed op de verzoening van alle Franschen, en er op wees, dat de Republiek steeds heeft gezegevierd over baar vijanden. Wij zullen zoo noodig de wijziging van enkele Republikeinsche instellingen toelaten door de vreedzame werking der wettige organen, maar de begin- selen zijn onaantastbaar. Wij willen een vrije, krachtige, ïoemrijke Republiek, naar binnen onder bestuur van de wetten, naar buiten geëerbiedigd om haar geest, om de macht van haar wapenen en om haar ernstige liefde voor den vrede.'' Het hoofd van den staat werd luide en herhaaldelijk toegejuicht en het reusachtige feest (van ruim 21000 gasten) liep in de beste orde af. ZCID-AIRIKA. Wat er thans eigenlijk nabij de Portugeesche grens voorvalt, is niet te zeggen. De Engelsche telegrammen in dezen oorlog steeds zeer onbetrouwbaar, verdienen natuurlijk niets geen vertrouwen meernu lord Roberts op papier den oorlog voor geëin digd heelt verklaard en de regeering te Londen er, met het oog op de aanstaande verkiezingen het grootste belang bij heeft het publiek in dien waan te laten. Williams, een van Eogeland's beste militaire corres pondenten, schrijft dan ook in de »Mornin°- Leader"; »Wij zijn er eindelgk achter gekomen, uit welke bron de correspondenten putten die ons maar steeds verteld hebben en altijd verkeerd verteld hebben, - wat de vijand voornemens was te doen. Zg hadden hnn inlich tingen van den veldmaarschalk lord Roberts zelf, dat is nu duidelijk. Hij seint uit NeJsprnit van 20 Sept.: «Onder hen, die den strjjd nog volhouden zijn een paar onverzoenlijken, de groote meerderheid vecht alleen nog onder dwang." «Heeft men ooit zulk ean volstrekten nonsens gelezen Als net grootste deel alleen maar onder dwang vecht waarom weigert het dan niet, en dwingt het kleinere deel?' De waartioid is dat het grootste deel onverzoenlijk is en een telegram nit Pretoria van den correspondent van Renter's agentschap die er altijd op uit is geweest in zijn berichten het hoofdkwartier aangenaam te zijn spreekt van het waarschijnlijk spoedig einde van den officieelen oorlog, maar gelooft dat «de guerilla nog veie maanden zal kannen duren." Het Engelsche departement van oorlog maakt de volgende verlieslijst openbaar: Gesneuveld 3, gewond 3, vermist 3, overleden aan ziekte 12 naar Engeland gezonden als invalide 17 officieren en 262 man.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1