Laatste Berichten. Nederland. y De Oorlog in Znid-Afrika. LORENQO MARQUEZ, 24 Sept. Het aantal Boeren, die zich aan de grens hebben overgegeven aan de Por- tnge zen beloopt in het geheel 3000. Zij zijn hierheen gezonden en onder bewaking gesteld. Zij zien er haveloos en mager uit en zijn blij dat de oorlog gedaan is. LONDEN 24 Sept. Een telegram van lord Roberts uit Pretoria van heden meldtdat generaal Pole Carew Komatipoort bezette hedenochtend vroeg en daar een groote hoeveelheid rollend materiaal en locomotieven in beslag nam. KAAPSTAD 24 Sept. Het transportschip »Snffolk'' is gestrand op 20 mijlen ten westen van kaap Saint Francis (bij Port Elizabeth). Het verkeert in zinkenden toestand. Een drama aan boord. Het schip Ethel" was in het begin der maand Angustus uit Broome (Australië) vertrokken, koers zettende voor het parelvisschen. De bemanning bestond uit den be velhebber, zijn zoon, den eerste-officier en vijftien matrozen, onder wie zich zes inlanders van Manilla bevonden. De anderen waren Chineezen en Maleiers. Na het vertrek van het schip hoorde men er niet meer van spreken, en men begon reeds ongerust te worden over zijn lot, toeD een telegram uit Macassar berichtte, dat de zes inlanders van Manilla daar aangehouden waren. Zij werden onder streng geleide naar Perth gebracht, waar een onderzoek werd geopend. Gedurende een onstuimigen nacht hadden de ellendelin gen met bijlslagen den kapitein, diens zoon, en den officier afgemaakt. Zij dwongen daarop de andere mannen de lijken te binden en in zee te werpen. Toen plunderden zjj het schip en maakten zich meester van de kostbaarste voorwerpen. Toen men eindelijk een haven naderde, doodden de moor denaars nog twee mannen met revolverschoten, een Maleier en een Chinees, die hun weerstand hadden geboden. Men liet vervolgens de sloepen ter zee en het schip werd verlaten, na er groote gaten in gemaakt te hebben. Eenige minuten later verdween de »Ethel" in de golven. Aan land werden de moordenaars door een der Chineeschen aangeklaagd. Schuldig verklaard, werden twee der moor denaars opgehangen en de vier anderen tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Een kerk vermist. Vijftig burgers van Whiterker, New-Yersey, hebben voor een zeker zeldzame overtreding terecht gestaan voor den rechter te Belvedere. Zij hebben een geheele kerk met alles wat daartoe behoorde gestolen. Het geval had zich zoo toegedragen, dat tegen den zin van een deel der bevolking een nieuwe Griekscbe kerk gebouwd werd. Toen vertoogen niet hielpen, zetten vijftig mannen de kerk, die van hout was, op rolletjes en reden het gebouw bniton hun stad. Een gemeentestempei op jenever. Op verzoek van den Brandersbond, gesteund door de Kamer van Koophandel, hebben B. en W. van Schie dam aan den raad voorgesteld om de echte onvervalschte schiedammer jenever van gemeentewege van een merk te doeD voorzien. Anti-scmitlsme. Reeds sedert eenige jaren worden op de badplaats Borkum in de Noordzee systematisch alle Joodsche be zoekers geweerd. Dezer dagen nu had het bestuur van deze badplaats een circulaire gericht aan de artsen in Duitechland, waai'in melding gemaakt wordt van verschil lende nieuwe inrichtingen en verzocht wordt de badplaats aan te bevelen. Vijf en twintig Hamburger doctoren hebben daarop o.i. zeer terecht het volgende geantwoord »Wij zien ons genoodzaakt te verklaren, dat wij Borkum als badplaats niet alleen niet kunnen aanbevelen, maar integendeel onze cliënten en alle andere personen, die eenigszins onder onzen invloed staan, ten sterkste zullen afraden een badplaats als Borkum te bezoeken, waar anti semitische grofhedendie ook fatsoenlijke Christenen tegen de borst moeten stuiten, voorkomen." Spoortreinen zonder locomotief. Een spoortrein zonder locomotief is, oppervlakkig gezien, iets, dat moeielijk te maken zoude zijn. Toch meent zekere Halford een inrichting bedacht te hebben, waarbij elke beweegkracht onnoodig is. Halford wil namelijk de spoortreinen langs hellingen laten loopen, zoodat het eigen gewicht van den trein de beweging aanbrengt. De spoorlijn wordt in secties verdeeld, waarvan de uiteinden door hydraulische persen of op andere wijze opgelicht en naar believen weer neergelaten kunnen worden. Is nu een trein aan het begin der sectie, dan wordt de spoorlijn in de hoogte gewerkt en de trein begint, zoodra de remmen zijn losgemaakt, zich te bewegen en gaat zoo voort tot het einde der sgctie. Halford verzekert, dat geringe hellingen voldoende zijn. Volgens den uitvinder heeft zijn systeem onder an deren de volgende voordcelen. Terwijl bij het gewone systeem de snelheid vermindert met het gewicht, is hier het tegendeel het geval. Verder zijn geen halten noodig ter inname van kolen of water. Of alles in de practijk zoo eenvoudig zal gaan, als Halford meent, is de vraag. Het denkbeeld is echter wer kelijk aardig. Tuberculose en postzegels. In eene der laatste afleveringen van »La Nature" maakt dr. Cartaz opmerkzaam op het gevaar, dat ver zamelaars van postzegels loopenwanneer zij bij het opplakken der zegels deze bevochtigen, 't zij direct met de tong, 't zij met de vingers, vooraf met de tong bevochtigd. Dr. Cartaz merkt op, dat zeker onder de liefhebbers van postzegels tuberculeuze personen zijn, die, wanneer zij op bovenvermelde wijze de zegels bevochtigen, de tuberkelbacillen op de regels brengen. Dr. Cartaz geeft daarbij een geval op van een tering lijder, die zich bezig hield met het verzamelen van post zegels. Driehonderd postzegels, door dezen opgeplakt, werden met gesteriliseerd water bij geheele afsluiting van lucht behandeld en na 24 uren werd do zoo verkregen vloeistof ingespoten in Gnineesche biggetjes. Al de acht Guineesche biggetjes werden door tuberculose aangetast en stierven tengevolge daarvan. Wanneer wij nu eenB nagaan, dat de verzamelaars van postzegels vooral gebruikte zegels hebben zegels, die wie weet waar geweest zijn die misschien opgeplakt zijn door tuberculeuze personen of die in eene besmette omgeving zijn geweest, dan volgt daaruit, dat men de zegels niet mag opplakken door middel van speeksel, maar dat het absoluut noodzakelijk is daarvoor een volkomen onschadelijke wijze te volgen 't zij dat men een vochtig penseeltje, 't zij dat men eenen of anderen bevochtiger gebruikt. Wij zouden er bij wilien voegen, dat ook nieuwe post zegels niet op de meest gebruikelijke, zeer onsmakelijke wijze moeten worden behandeld. Ook 'daar kan een adder onder het gras schuilen. Goed afgeloopen. Te IJmniden waren dezer dagen ongeveer 270 kinderen uit de laagste klasse der openbare school in het koffiehuis »de Kleine Willem Barendsz' op een feestje, dat hun bereid was door de commissie tot bevordering van getrouw schoolbezoek. Bij de vertooning van een tooverlantaarn, toen de lichten werden ontstoken, goraakte een kroon met drie brandende petroleumlampen van den zolder los en viel tusschen de achterste rijen der kinderen. Gelukkig gingen door den val meteen de lichten uit. Vijf kinderen werden door de vallende lamp getroffen, maar in zóó geringe mate, dat de voorstelling voortgezet kon worden. Nog een vlootrevue In eene, den 21 te Tolen gehouden, vergadering der Visscherij-vereeniging in Zeeland is besloten aan H. M. de Koningin te verzoeken op een door H. M. te bepalen dag in Juni een Zeeuwschen visschersvloot- schouw bij te wonen, tusschen Bergen-op-Zoom en Ierseke. Vermist. Naar de sHaarl. Ct." vermeldt, heeft de candidaat- notaris Yan Walsem te Haarlem een veeitien dagen ge leden de stad verlaten zonder orde op zijn zaken te stellen. De zaak is in onderzoek bij de justitie. Boode Kruis. In antwoord op een vraag om inlichtingen door den minister van buitenlandsche zaken op verzoek van den voorzitter van het Nederiandsche Roode Kruis aan den Nederlandschen consnl te Louremjo Maques gedaan betreffende de positie en het personeel der Ned. ambu lances in Zuid-Afrika, is het volgende telegraphische bericht d.d. 20 September bij genoemden voorzitter ont vangen »Mac Leod is hier met den ambulancetrein en voor raden zusters Beijnen en Schreuders en de zusters Smit keeren per »Herzog" terug. Mac Leod met de zusters Metelerkamp en Schippers wachten dr. Lingbeek's komst te Loren9o Marques af; de doctoren Bierens, Jansen, Pameijer, de verplegers Leonard Bowier en Jeltes zijn nog bij de Boerencommando's. Verbinding per post en telegraaf met de Transvaal is verbroken. Zuster Seven- hoven te Komatipoort zal hoogstwaarschijnlijk zich spoe dig bij dr. Mac Leod aansluiten staak verschepingen." De »Herzog" zal volgens het vaarplan vermoedelijk den 24 September a.s. Delagoabaai verlaten. De zusters Geenen, van Stocknm, Stoffers en Drayton Lee moeten zich alsnog bij dr. Bierens enz. in de Boerencommando's bevinden. Poging tot moord. Te Meppel werd in den nacht van den 21 een rustig ingezetene zonder eenige aanleiding op straat aangevallen en levensgevaarlijk met een scherp voorwerp verwond. De vermoedelijke dader, G. B., schippersknecht, werd aangehouden en zal aan de justitie worden overgeleverd. Brand. Te Tiel ontstond in den avond van den 19, door het omvallen van een petroleumlamp, brand in eene schuur, bij het huis van den landbouwer van den Hurk, in een dichtbevolkte bnurt in de Plantage. Weldra ge raakte ook het huis in brand, benevens een in de on middellijke nabijheid staande berg met hooi. Door het spoedig en tactvol optreden der brandweer bleef de brand bij de schuur bepaald het vee werd gered. Men ver moedt dat de brand iB aangekomen op de deel door den schoorsteen. De berg met tien voeren hooi is ook afgebrand. Heilagen. Het adres aan den raad dezer gemeente inzake het verkrijgen van een telegraaf of telephoon alhier is reeds door een 75-tal belanghebbende ingeze tenen geteekend. Aan het einde dezer week zal het den raad worden toegezonden. Naar uit goede bron wordt meegedeeld zal de heer jhr. mr. D. van Foreestkantonrechter alhiereerlang eervol ontslag uit genoemde betrekking aanvragen. Zijn vertrek zal voor Schagen een groot verlies zijn. Goed afgeloopen. Op het Gevers Deynootplein te Scheveningen liep den 22 een electrische tram op een rijtuig der Maatschappij Urbaine, dat ongeveer ter hoogte van café Fisslthaler de rails over stak. De koetsier van het rijtuig had de tram niet opgemerkt, daar hij in gesprek was met 2 dames, die in het rijtuig zaten. De dames zijn met den schrik vrijgekomen. De koetsier viel van den bok en bezeerde zijn rechterbeen. Getuigen verklaarden, dat de tramkoet sier van af de Parklaan onophoudelijk gebeld heeft en het ongeval te wijten is aan den koetsier van het rijtuig, die niet voor zich had uitgekeken. De rechter spatborden van het rijtuig werden ingedrukt. Zware brand. In den nacht van den 23 op 24 zijn te Brakel twee-en-twintig huizen door brand vernield. Het vuur ontstond te halfvier in de woning van G. van der Linden De Zuidenwind werkte het verspreiden der vlammen zeer in de hand. Levend begraven. In de duinen achter »Meer-en-Bosch'', te Loosduinen, is het, in vergevorderden staat van ontbinding verkee- rende, lijk gevonden van zekeren P. Hebenaar, die, bij eene poging om met zijn arm een konijn uit een hol te halen door eene zandstorting bedolven en gestikt moet zijn. Men vermoedt, dat het lijk van den ongelukkige ongeveer 14 dagen bedolven is geweest. moord te Tilburg. Te Tilburg heeft de inschrijving, door een der Tilburgsche couranten geopend tot oprichting van een monument op het graf van Maria Kessels, tot dusver reeds ongeveer f 600 opgebracht. Schandelijke baldadigheid. Men schrijft uit middelburg aan het N. v. d. D. Zondagnacht heeft men getracht de vrachtgoederen- stoomboot »Annie", varende tusschen Middelburg en Amsterdam en liggende aan de kade alhier, te doen zinken. De gezagvoerder had des avonds halftien de boot ver. laten toen des morgens halfzeven de machinist aan boord kwam, ontdekte hij, dat er ruim een meter water in het schip stond. Bij onderzoek bleek, dat eene kraan in de machinekamer open stond, waardoor het water naar binnen stroomde. In plaats van te kunnen vertrekken, moest eerst het water uit het schip gepompt en de lading gelost worden, waarbij o. a. ongeveer 100 balen bloem, die natuurlijk bedorven waren. Met aanmerkelijke vertra ging kon de reis naar Amsterdam worden ondernomen. De dader of daders zijn nog niet bekend. Ds. moorrees In de Aleuwe Kerk. Amsterdam. De Nieuwe Kerk was den 23 zoo vol als slechts de Nieuwe Kerk bij bijzondere plechtig heden zijn kan. De oorzaak tot deze buitengewone belangstelling waa dat als voorganger bij de morgengodsdienstoefening zou optreden ds. A. M o o r r e e s, predikant aan de Paarl in Zuid-Afrika. De redenaar had tot tekst gekozen Handelingen 27 vers 25 Daarom zijt goedsmoeds, mannen want ik ge loof God. In welsprekende bewoordingen schetste de redenaar Paulus, die, niet gewoon aan de woeste baren en den orkaan, zich staande hield ondanks het gevaar, waardoor het schip, waarmede hij en de zijnen vervoerd werden, be dreigd werd, en die, hoewel gevangen, de keizerlijke krijgs knechten en hun hoofdman beheerechte, alleen door zijn onwankelbaar geloof in God. Gezongen werden Ps. 130 vers 3 en Gez. 21 v. 2. Alvorens ds. Moorrees den kansel verliet, hief de ge meente aan»Dat 's Heeren zegen op U daal'', welke zegenbede staande door den predikant werd aangehoord. Barslngerhorn. Met het delven van suikerbieten werd in den polders Waard en Groet aangevangen. De bieten zijn groot van stuk, ook werd reeds een groot suikergehalte geconstateerd naar aanleiding van een voorloopig onderzoek. Avenhorn. Het heeft er allen schijn van alsof het in de Beemster onveilig wordt. Den 21 was H. K., van Blokker, 's avonds op weg van uit de Midden- Beemster naar Avenhorn, toen hij onverwacht werd achter volgd door drie fietsrijders, waarvan een bij hem achterop den wagen sprong en hem in den nek greep. H. K., zich niet kunnende verweren, om het paard, zette het op 'n schreeuwen, waardoor hem wederom z'n vrijheid werd gelaten en hij opreed bij eene boerderij. Toen hij van daar zijne reis vervolgde, werd hij wederom achtervolgd en hem toegevoegd, dat, ingeval hij van af Avenhorn den Alkmaarschen jaagweg passeerde, zij hem wel zouden vin den. Door deze ontmoeting geheel ontdaan, nam hij, in plaats van zjjne reis verder naar zijne woonplaats te vervolgen, dien nacht zijn intrek bij zijne zuster te Aven horn. Naar zijne meening zouden het Amsterdammers geweest zijn, die wellicht hebben geweten, dat hij geld bij zich droeg. Typhus. Te Utrecht is thans de typhns epidemisch ver klaard. Beu mlllloenen-proces, Uit Haarlem schrijft men aan het »N. v. d. D.", dat binnenkort een nieuw proces verwacht kan worden over de nalatenschap van Pieter en Elizabeth van der Hulst, die hun zeer aanzienlijk vermogen iD 1785 aan hun neef Pieter Teyler, te Haarlem, nalieten, onder voor waarde, dat het bij kinderloos overljjden aan de naaste bloedverwanten zon komen. Zooals men weetzijn er over dat bijzonder groote vermogen onder beheer van Teylers Stichtingen te Haarlem meermalen processen gevoerd, waarbij zelfs vorst Bismarck en rechtsgeleerden van naam betrokken waren. Sedert is nu gebleken, dat Pieter, Elizabeth en Maria van der Hulst (Teylers moeder) een jongere half zuster hadden, wier nakomelingen zich na den dood van Teyler (die kinderloos overleed) in het Utrecbtsche be vonden maar waarschijnlijk door onbekendheid geen werk van de erfenis hadden gemaakt. Thans echter schijnt eene familie v. B., te Onlemborg, hare recht- streeksche afstamming van die halve zuster te kunnen bewijzen en is reeds een bekwaam advocaat in de zaak gemengd, om de quaestie tot een spoedig einde te brengen. Op hol geslagen. Nabij Hoogeveen is in den avond van den 21 aan den Coevordenschen weg het paard van een open rijtuig, waarin drie kinderen zaten van den heer M. E., op hol geslagen en met twee der kinderen in het kanaal geraakt. De koetsier en één van de jonge dames waren van en uit het rijtuig gesprongen. De beide andere kinderen een oudere zuster en een jonger broertje werden ge lukkig door ijlings toegeschoten mannen uit het water gehaald. Ook het paard en het rijtuig werden daarna op het droge gebracht. Een nieuwe renbaan. Op hot landgoed »Woest,duin", onder Vogelenzang (Bloemendaal), eigenaar Jhr. L. Boreel, zal een renbaan en een villapark worden aangelegd. Het gemeentebestuur zal daar geen bezwaar maken tegen het honden van wedloopen op Zondag. Doodslag. Te Kortenhoef is een man overleden tengevolge van ernstige verwondingen, welke hem den dag te voren waren toegebracht door zijn broeder. De dader, 40 jaar oud en vader van een talrijk gezin, is gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. Men gelooft, dat dronkenschap van invloed is geweest op de betreurenswaardige daad. Kona. Te Numansdorp doet zich sedert 7 September een geval van snona'' slaapziekte voor bij de 24-jarige M. Ter Langenaar. De lijderes ontwaakt nu van tjjd tot tijd en gebruikt een weinig voedsel. De geneesheer is van meening, dat het gevaar nu ge weken is.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2