Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. Stadsberichten. De Oorlog in Zuid-Afrika. Nr. 16010 f 50.000; nr. 5855 f 1500: ds. 3852,8068 en 20002 t 1000; ns. 2944, 16803 en 17347 f 400; ns 10166, 12186, 13520, 179-8 en 18016 f 200 ns. 389, 431 556, 3443, 5584, 6754, 7704, 7957, 9200, 9952, 10244, 12702, 13153, 13338 en 16074 f 100. 5e klasse, 10e lijst, 2 Oct. Ns. 685, 4547, 8264, 13665 en 17319 f 1000; ns. 4938, 10801, 13213, 17989, 18350 en '20670 f 400; ns. 7140, 9462, 16981 en 17302 f 200; ds. 847, 4336, 6745, 8212, 10061, 12986, 13779, 15145, 17913, 18439 en 19824 f 100. bepaalt, dat aan die ambtenaren in deze algemeene ver ordeningen kan worden opgedragen dien raad ook over de reglementen en kenren te raadplegen. Voor niet anders dan deze principiëele beslissing, deze toekenning van de bevoegdheid om de door de regeering bedoelde decentralisatie in te voeren, acht de minister de bemoeiing der Wetgevende Macht noodig. De uitvoe ring, de verschillende regelingen zeiven worden aan de Indische regeering ouder verantwoordelijkheid van den minister en met inachtneming der in het ontwerp ge maakte bepalingen overgelaten. Wjj gelooven, dat dit de goede en de eenig mogelijke weg is. Waar het regee- ringsreglement, waarin de twee in het wetsontwerp voor komende artikelen zullen worden ingelascht, ten aanzien van tal van andere onderwerpen, regelingen van den kolo nialen wetgever voorschrijft, is het niet anders. De minister acht het echter te recht niet ongeraden, enkele hoofdbe ginselen mede te deelen, waarvan bij de regeling zal worden uitgegaan. Zoo zegt hij ons, dat de benoeming van de leden der raden door den G. G. zal geschieden, »in afwachting of het wellicht later mogelijk zal bljjken de bevoegdheid tot het kiezen der leder, vooral van de plaatselijke raden, geheel of gedeeltelijk aan de ingezetenen optedragen". Wij zullen niet betwisten, dat dit, om te be ginnen, waarschijnlijk de veiligste weg is, en ons ook op dit punt onthouden van bespiegelingen over hetgeen later mogeljjk zal blijken. Verder wordt medegedeeld, dat het niet volstrekt noodig wordt geacht, dat de hoofden van gewestelijk bestuur leden of voorzitters van de raden zullen wezen. Wij gelooven met den minister, dat het voor de vrijheid van beraadslaging zelfs beter kan zijn, dat dit niet het geval is, en zijn daarom met hem van meening, dat het geraden is omtrent dit punt geen alge meene bepaling te maken, ook omdat het weer aan den anderen kant in sommige streken wenschelijk kan wezen, dat althans aanvankelijk het voorzitterschap van den raad wel door het bestuurshoofd wordt bekleed. Dat de G. G. bevoegd moet zijn om, in geval de raad op geheel onbe. vredigende wijze werkt, hem te ontbinden en opnieuw samen te stellen, desnoods geheel op te heffen, is een be paling waarvan te hopen is dat zij, zoo ooit, dan toch zeer zelden zal worden toegepast, doch waarvan wij niet zullen beweren dat zij overbodig of ongewensckt is. Er bestaat onzes inziens alle reden om te verwachten, dat dit wetsontwerp met ingenomenheid door de Staten- Generaal zal worden begroet. CHINA. Men acht den toestand nog steeds zeer ern stig, en dagelijks levert de Chineesche Regeering het be wijs, dat zjj van de verdeeldheid en besluiteloosheid der mogendheden goed op de hoogte is en daarvan partij weet, te trekken. Zoo heeft dezer dagen een Chineesch eskader, sterk een pantserscbip, een kruiser, zes drijvende batte rijen vier kanonneerbooten en drie transportschepen, plotseling Sjanghai verlaten, met onbekende bestem ming. De gezagvoerende admiraal van de internationale vloot heeft maatregelen genomen voor de bescherming van Europeesche transportschepen met troepen. Alle Chineesche oorlogshavens, Eoetsjan en Kanton in het bij zonder, zijn geblokkeerd. Intusschen draalt Rusland niet zijn aangekondigd pro gram ten uitvoer te leggen. Volgens een bericht van den 27 heeft de gezant von Giers dien dag Peking verlaten en is bij met het geheele gezantschapspersoneel naar Tient sin teruggetrokken. Een telegram van den 29 bevat de mededeeling, dat Sheng den Amerikaanschen consul te Shanghai een decreet van den Keizer en de Keizerin heeft overhandigd. Dit decreet, gedateerd 25 September, berispt de ministers, omdat zij de BokserE hebben aangemoedigd het beveelt de degradatie van vier prinsen en berooft prins loean van zijn jaarwedde en zijn officieele dienarenhij zal terechtstaan voor een speciaal gerechtshof, ten overstaan van leden der Keizerlijke familie. Heel veel vertrouwen boezemt dit decreet echter niet in, prins Toean is reeds herhaaldelijk in ongenade geval len en tot nog toe heeft hem dit bijster weinig gedeerd. DIHTSCHL AND. Prins Bernhard van Saksen Wei- mar, de tweede zoon van wijlen prins Karl August en van prinses Pauline van Saksen Weimar Eisenach en de kleinzoon van den regeerenden groothertog Karl Alex ander en van wijlen prinses Sophie der Nederlanden, is don 1 op twee-en-twintig-jarigen leeftijd te Eisenach overleden. Hij was, als kleinzoon van de zuster van wijlen onzen koning Willem III, de achterneef van onze koningin ENHELAND. Tot nog toe zijn als afgevaardigden gekozen (daar geen tegencandidaten gesteld waren) 97 ministeriëelen, 8 liberalen 8 Iersche nationalisten. Nog ongeveer 550 plaatsen moeten vervuld worden en ofschoon de overwinning der ministeriëelen niet twijfel achtig is, belooft het toch een heete en vinnige strijd te worden. Dezer dagen sprak Stanhope op een vergadering van kie zers over Chamberlain's beruchte toespraak na den Jame- son-inval. Hij zette de reden, waarom de minister destijds den heer Rhodes heeft schoougewasschen, als volgt uiteen: »Een mijner collega's had in zijn zak een briefwisseling tusschen Hawksley en Chamberlain en had de opdracht de brieven van beide heeren aan het Lagerhuis voor te lezen, tenzij minister Chamberlain den heer Rhodes scboon- wiesch. Minister Chamberlain hield deze redevoering dus onder bedreiging, nadat hij eerst een rapport had getee- kend, waarin verklaard werd dat Rhodes zich onwaardig had gedragen." Chamberlain seinde daarop Verklaring is ten eenenmale onwaar. »Ik weet niets van den ongenoemden collega en laat mij niet belasteren, zelfs niet door Stanhope. *Er is geen briefwisseling en ze heeft ook nooit be staan, waaruit mijn medeplichtigheid zou blijken aan den inval, dien ik naar mijn beste weten heb tegengehouden." Hierop heeft de heer Stanhope schriftelijk aan minister Chamberlain geantwoord, dat hij ten volle bereid is zijn verklaring voor het gerecht te bewijzen. Chamberlain heeft dit aanbod nog niet aangenomen. Officieel wordt medegedeeld dat lord Roberts be noemd is tot opperbevelhebber van het Britsche leger in de plaats van lord Wolseley. FRANKRIJK. De Engelsche groep op deVredescon- ferentie te Parijs heeft den 1 met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, die aan het, Vredescongres zal worden voorgesteld. In deze resolutie wordt er op gewezen, dat de Engel sche Regeering in den strijd tegen de Boerenrepublieken de arbitrage heeft geweigerd, die door dezen was aange nomen. Dientengevolge werpt het Vredescongres de ver antwoordelijkheid voor den oorlog op Engeland, dat de arbitrage weigerde en veroordeelt deze Regeering, die heeft nagelaten de voorschriften van de Vredesconferentie te 's-Gravenhage te erkennen. aUID AFRIKA. Een telegram van lord Roberts van den 28 Sept. meldt: Generaal Paget rapporteertdat de Boeren ernstiger verlies, dan men eerst dacht geleden, hebben bij Pienaars- rivier. Zij naderden tot op 200 yards van de vooruit geschoven verschansingen der Engelschen en kwamen onder het vuur van twee bergstokken verscheiden Boeren werden tevens gedood bij de ontploffing van een mijn, die zij daar niet vermoed hadden. De Boeren vielen gisteren een Britsche patrouille aan bij Heidelberg. Een Engelsch officier en een soldaat werden gevangen genomeneen soldaat sneuvelde en 4 werden gewond. Te Durban is bericht ontvangendat generaal Hildyard op zijn tocht naar Vrijheid dag en nacht heeft moeten strijden tegen 2000 Boeren onder bevel van Christiaan Bothadie hem elk kopje en elk ravijn betwistten. Bij het vernieleu van Boerenammunitie te Komati poort heeft een ontzettende ontploffing plaats gehad waarbij 20 Gordon Hooglanders gedood werden. Ten bate der winkelbedienden. 1 October is de nieuwe wet in Duitschland van kracht geworden dat alle winkels en magazijnen, uit' gezonderd de koffie- en eethuizen, na 9 uren des avonds gesloten moeten worden. De wet is voornamelijk bedoeld als bescherming der geëmployeerden. De winkeleigenaars zijn echter in het geheel niet in genomen met de nieuwe wet en in enkele bladen wordt een campagne geopend tegen deze voorschriften. Een paar dagen, nadat hij de schilderij had afgezonden was hij, na het gebruik van een vroeg middagmaal, uit gegaan, en terwijl hij daar rondzwierf langs het strand of door het heerlijke wond, dacht hij reeds aan 6en pen dant voor zijne eersteling, dat den naam van» In veilige haven" zou moeten dragen .Vervuld met plannen, richtte hij zijne schreden huiswaarts. »Meneer, daar is zoo even een groot pak voor u ge komen," zei de vrouw, die voor zijne bediening zorgde »de besteller zal straks de vracht wel komen halen.'' Een bang voorgevoel maakte zich van hem meester haastig ging hij zijn atelier binnen, en, ja, wat hij vreesde, bleek waar te zjjn. Daar was zij terug, zijne schilderij, en buiten op het wasdoek, waarin zij was ge pakt, was een stuk papier bevestigd, waarop stond ge schreven»Niet aangenomen." Niet aangenomen, als verbijsterd staarde Ewald op die twee woorden, die plotseling een einde maakten aan zijnen droom, en alle hoop den bodem insloeg. BRUSSEL, 1 Oct. In een interview met de »Etoile Beige" verklaarde de heer Fischer, dat de tegenwoordige toestand zoo delicaat en ernstig isdat bij niets kan zeggen. Er is ze^de hij nog niets bepaald omtrent het ver- bljjf van president Krugerdoch deze zal zich zeker nederzetten te Brussel of te 's-Gravenhage. De heer Fischer had des morgens een brief van pre sident Steijn ontvangen waarin zeer sterk vertrouwen in den uitslag van den oorlog wordt uitgesproken. Pre sident Steijn zal tot het einde in Transvaal bljjven. De heer Fischer eindigde met de mededeelingdat hij bin nenkort waarlijk interessante zaken zal hebben te pu- bliceeren. LORENQO MARQUEZ1 Oct. De Oostenrijksche Lloyd-stoomer »Styria" vertrekt van hier met vierhonderd vluchtelingen, waaronder Italianen, Iersche Amerikanen en Franschen. Alle uitgaven worden betaald door do Transvaalsche R geering. De mannen ontvangen 10 elk en hebben vrije keus van een haven waarheen ze gevoerd willen worden. Uit latere berichten uit Komatipoort bljjktdat bij de ontploffing slechts twee man gedood werden en achttien gewond waaronder een Portugeesch soldaat. V erduister Ing. Te Zwolle is gearresteerd H. N. als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aau verduisteringen ten nadeele van zijn patroon, den heer O. d. L., firma wed. B., bij wie hij ruim 18 jaar als pakhuisknecht werkzaam is geweest. Nadat hij voor eenige dagen uit zijn dienst was ontslagen, is het der politie gebleken, eat hij op verschillende tijdstippen aan eenige smeden ijzeren platen afleverde zonder die te boeken of aan zijn patroon op te geven waarvoor hij door die smouen getracteerd werd en fooien van hen in ontvangst nam. Volgens zjjne be wering moeten een paar andere knechts zich ook daaraan heoben schuldig gemaakt. De politie heeft bij een paar smeden eenige ijzeren platen in beslag genomen. Tentoonstelling 's-t*ravenl>age. De geschiedkundige tentoonstelling van het Neder- landscbe zeewezen werd, sedert de opening door ruim elf duizend personen bezocht. Warmenhnlzen. Aan het post-telefoonkantoor werden gedurende de maand September behandeld23 inlagen spaarbank, uitmakende f 1140,65, 6 terugbeta lingen, bedragende f 1523,99 en 75 telegrammen, waar van 35 uitgaande. Stompetoren. Gedurende de maand September is aan het hulpkantoor alhier op de Rijkspostspaarbank in 19 inlagen ingelegd f 1225.17. Er is terugbetaald f 460 en er zijn 2 nieuwe boekjes uitgegeven. Schoorl. Aan de lagere school te Groet werd in het afgeloopen kwartaal gespaard f 74,21 en terug gevraagd f 14,50, zoodat het saldo bedroeg f 59,71. Znlvelconsulent N.H. Voor de tijdelijko waarneming van de betrekking van zuivel-con8ulent in Noordholland is benoemd dr. L. T. C. Schey, laatstelijk werkzaam als scheikundige in dienst van de Rijkszuivelcommissie. Prins Hendrik-Stichting. Met een dankbaar gevoel zien de gezamenlijke oude zeelieden der Prins Hendrik-Stichting te Egmond aan Zee, den 7 Oct. a.s. tegemoet, den dag waarop de stichting haar 25-jarig bestaan herdenkt en waarop ook hun directeur, tevens oprichter, zijn 25-jarig jubilé viert. Zij hopen dezen dubbelen herdenkdag feestelijk te mogen vieren. Rattenjacht. Te Arnhem hobben burg. en weth. bekend ge maakt, dat voor elke rat, welke op het bureau der ge meentewerken gebracht wordt, 5 ct. gegven zal worden. Tram Stavoren-Sneek. De gemeente Gaasterland heeft aan de concession- narissen, de ingenieurs Beversen en van Heuru te's Gra- venbage, 30,000 gld. subsidie toegekend in de kosten van aanleg van een stoomtram van Stavoren naar Sneek. De afgebrande scholen. In zake den brand vau de scholen op de Nassau- kade te Amsterdam heeft de politie thans zekerheid gekregen, dat hier inderdaad aan opzet moet worden ge dacht. Een negenjarige knaap heeft bekend, dat hij met drie andere jougens, die hij niet kende, op het dak van de school was geklommen, om dit aan bet branden te brengen. Daartoe hadden zij gebruik gemaakt van papier, oude lappen die in spiritus waren gedrenkt en andere zaken. Toen de moeder van den jongen vernam wat hij gedaan had, kreeg zij op het politie-bareau een zenuwtoeval. Oen vermeldingswaardlge onderscheiding. Op de Parijsohe tentoonstelling is de geheele zilver inzending van de firma Hoeker te Amsterdam verkocht aan de firma Tiffaney. Als men bedenkt, dat de firma Tiffaney, de eerste en grootste zaak op dat gebied in New-York is en een wereldvermaardheid geniet, begrijpt men, dat deze aan koop een zeer vleiend getuigenis aflegt voor het werk der firma Hoeker. IJlt het raam gesprongen. Uit een raam op de tweede verdieping eener villa aan den Badhuisweg te Schevenlngen is dezer dagen eene dame zenuwlijderes gesprongen. Zij is naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd en aldaar eenige uren later overleden. De opstootjes te Lelden. De opstootjes te Leiden in de laatste dagen, waar van wij melding hebben gemaakten die te wijten zijn aan strenge toepassing der rijwielverordouing, hebben aanleiding gegeven, dat in beginsel is opgericht eene vereeniging van bekeurden. Zij heeft ten doel zich voor gezamenlijke rekening van rechtsgeleorde hulp te voorzien. Verder bet richten van een adres aan den gemeenteraad en zoo noodig aan de Provinciale Statenom verandering te verzoeken van de overdreven verordening op 't wielrijden. Op straat bleef het de laatste avonden rustig. Overreden. Te Pernis (Z.-H.) is een vijfjarig knaapje door een boerenwagen overreden, met het ongelukkig gevolg, dat het kind op de plaats dood bleef. Onze kaas te Parijs. Wlerlngerwaard. De kaasfabriek »De V olhar- ding" alhier, heef', met hare inzending op de tentoon stelling te Parijs alle succes gehad, daar zijdegouden medaille beeft verworven. Zooals we onlangs meldden is deze kaas uitgekozen om de »Vereeniging tot verbetering en bevordering van de Znivelbereiding in Noord-Holland te Parijs te vertegenwoordigen. Opmerkelijk is, dat de kaas uit deze fabriek zonder toevoeging van lang wei of iets dergelijks vervaardigd wordt, in tegenstelling met bijna alle andere fabrieken. Schagen. Den 1 begonnen in het locaal »de Beurs" alhier de jaarlijksche winterlessen in bouwkundig- en handteekenen. Zestien leerlingen volgen het onderwijs in handteekenen van den heer Gielen zeventien dat in bouwkundig teekenen van don heer J. Roggeveen Wz. Den leerlingen J. Smit en J. Vlaming werd ieder een fraai geteekend diploma uitgereiktdoor de leeraren vervaar 'igd voor bet volgeu der lessen gednrende de vorige vier leerjaren. De burgemeester reikte met eenige toepasselijke woorden de diploma's uit. Herstemming Provinciale Staten. De uitslag der gehouden herstemming voor één lid der Provinciale Staten voor het district Schagen is K. Breebaart Jz. 1454, P. Wonder Az. 1549 st. De beer Wonder is derhalve gekozen. 364ste Staatsloterij. 5e klasse, 9e lijst, 1 Oct. Badhuis Witte Kruis. In de week va.n den 24 tot den 29 Sept. zijn in

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2