Ingezonden Stukken. ^tadsberickten. Nrs 6142, 6588, 9448, 11021,12015, 17084 en 20505 f 1000; nrs. 4307, 13421, 14451, 15022,17014 en 20828 f 400; nrs. 2286, 5292, 7087, 12832 en 14738 f 200; nrs. 4543, 5617, 7115; 7290, 8091, 9992, 13534, 15530 en 18570 f 100. Zondagsdienst der posterijen. Te rekenen van Zondag 4 November e.k., zullen des Zondags niet meer worden besteld: a. gedrukte stukken als bedoeld in art. IJ der wet tot regeling van de brievenposterij b. de nieuwsbladen bedoeld in art. lc dier wet, voor zooveel deze nieuwsbladen niet meer dan éénmaal per week verschijnen. De bezorging van die gedrukte stukken en nieuwsbladen geschiedt dan bij de eerstvolgende bestelling. Onteigening te Zaandam. De Oommissie uit Gedeputeerde Staten heeft, blijkens de ter gemeente-secretarie van Zaandam ter visie liggende stukken, aan den Minister van Oorlog ongunstig rapport uitgebracht over de voorgenomen onteigening van een deel van het aan de gemeente toebehoorende »Visschers- kop" voor den aanleg van een sectorpark en den bouw van uitstekende aanlegsteigers in zijkanaal G. De Commissie deelt ten voile in de, door het gemeente bestuur en de Kamer van Koophandel bij haar ingediende bezwaren. Door de onteigening, meent de Commissie, wordt aan Zaandam een terrein ontnomen, dat wegens zijn gunstige ligging, met het oog op haar handelsbelangen van de grootste waarde moet worden geacht. Het bleek der Commissie ook, dat dit terrein zeer in aanmjrking komt, wanneer later ten behoeve van den houthandel uitbrei ding zal worden gegeven aan berging van houtwaren. De Commissie spreekt de wenschelijkheid uit, dat voor de oprichting van een sectorpark een daarvoor meer ge schikt terrein worde gekozen. Verdronken. Te Dlrksliorn is een zesjarig zoontje van deD landman P. H. te water geraakt en verdronken. Te ltroek-op-lbangedijk viel een kind van twee jaren van den heer G. achter het huis in eene Bloot. Eenige oogenblikken later werd het levenloos daaruit opgehaald. Zulvel-lnzendlng te Parijs. Da Centrale Commisie voor de Wereldtentoonstel ling te Parijs deelt het volgende mode Op den derden en laatsten tijdelijken internationalen wedstrijd van zuivelproducten, gehouden te Vincennes van 19—24 September 1900, hadden 17 Nederlandsche firma's ingezonden. Het was eene zeer belangrijke inzending, veel aan zienlijker dan in de maand Juli. Dank zij den goeden maatregelen van den heer Verkerk, den officieelen expe diteur der Centrale Commissie, is alles op den morgen der opening van den wedstrijd in goeden staat aange komen. Aan den heer J. A. van Erven Dorens, te Pa rijs, was de inrichting van deze tentoonstelling opge dragen, waaraan hij op flinke wijze heeft voldaan, zoodat het geheel een goeden indruk maakte. Dat het ingezondene goed voldaan heeft, blijkt hieruit dat aan de Nederlandsche inzending in haar geheel het eere-diploma werd toegekond. Verder aan de verschillende inzenders 9 gouden, 7 zilveren en 4 bronzen medailles. Opstootjes. Te tineek is gedurende eenige avonden eene groote volksmenigte zeer woelig geweest op de Sckaapmarkt. Een mannfacturier, die aan zijn huis had laten timme ren, weigerde de daarvoor toegezonden rekening te be talen, wijl deze hem te huog voorkwam. Sedert komt nu de timmerman mot eenige metselaarsgezellen telkens aan zijn huis manen om geld. De volks-opstootjes zjjn al eenige malen door de poli tie uiteengedreven de timmerman en twee metselaars zijn door de politie aangehouden. Ursem. Den 30 was er bij den kastelein Zuurbier alhier ringsteken op rijwielen. Er waren 13 deelnemers, waarvan do prijs werd behaald door W. de Geus, de eerste premie door P. Rietveld, beiden wonende in deze gemeente, de 2e premie viel ten deel aan Jb. v. Diepen van Spierdijk. Er waren heel wat toeschouwers op de been en door goed weder begunstigd liep alles in goede orde af. Harlngcarspel. Dern 29 Sept. vergaderde de raad dezer gemeente. Na eenige mededeelingen, die voor kennis geving werden aangenomen, kwam in behandeling een verzoek van de Landbouw- en Handelsvereeniging om wederom te beginnen met de rattenverdelging door het uitloven eener premie van gemeentewege. Dit verzoek werd echter van de hand gewezen. De begrooting voor 1901, hierna aan de orde gesteld, werd vastgesteld na enkele wijzigingen in ontvangst en uitgaaf op f15873,71 met een post voor onvoorziene uitgaven van f 592,71. Een Buppletoir kohier voor den hoofdelijken omslag voor 1900 werd vastgesteld op f 32,87. Tot secretaris-penningmeester van den polder Woud- meer, in de plaats van wijlen deD heer Jb. Fraij, is den 2 benoemd de heer J. Dam. He Beursbengel. De bengel voor de nieuwe beurs te Amsterdam is den 2 de stad binnengehaald en voorloopig op het bouwterrein geplaatst om, als de klokketoren voltooid zal zijn, omhoog te gaan. De bengel weegt 1900 K.G., is versierd met het Amsterdamsche wapen en draagt het opschrift »Ik lnid voor den handel van d'Amstellandeu''. In den rand staat buitendien gegriitPetit Fritsen me fanderunt", wat zeggen wil: Petit Fritsen (te Aarle Kixtel bij Helmond) hebben mij gegoten". Bene aanranding. Amsterdam. In den middag van den 2 verliet een looper van de Associatie-Cassa een firma, gevestigd in een gebouw op het Singel, waarin nog meer kantoren gebonden worden, in het bezit van een som groot f 130,000, welk geld in een binnenzak was weggeborgen in een porte feuille, welke hij aan een halsketting droeg. Toen hij de trap afging, werd hem plotseling door een man, die de trap opkwam, de hoed in de oogen geslagen en voelde hij een tonw om den hals, dat dichtgetrokken werd. Op datzelfde oogenblik grepen handen in zijn jas, die zich van de portefeuille wilden meester maken. De aangevallene verweerde zich echter te krachtig, en de ketting was stevig genoeg bovendien riep hij zóó lnid om hulp, dat de roover zjjn doel niet bereikte en op den loop ging. Natuurlijk werd van deze brutale aanranding aangilte bij de politie gedaan. Door deze is de vermoedelijfie dader reeds den 2 aan gehouden. 't Is iemand, die meermalen op het bedoelde kantoor komt en, naar veler verklaring, aldaar ook den|2 vertoefd heeit. Hij schijnt, even voordat de looper vertrok, te zijn heengegaan en dezen beneden aan de trap te hebben opgewacht. De aangevallene meent in hem den aanvaller te her kennen. Inbraken. In den nacht van 29 op 30 hadden te Amsterdam niet minder dan twee inbraken plaats. In het goederen kantoor van de H. IJ. S. M. aan den W esterdoksdij k hebben de daders zonder dat aan de buiten- of binnen deur sporen van braak waren te bespeuren, twee hang sloten verwijderd en daarna in de bovenplaat van de brandkast een gat gestooten. Zij hebben dit gedaan met behulp van een ijzeren koevoet en een gewicht van 25 kilogram, maar toen zij vervolgens de kast hebben trachten om te wentelen, werden zij daarin verhinderd, doordat de kast met een bout stevig aan den muur bevestigd was. De buit was slechts schraalalleen een paar pot- looden en een paar doosjes lucifers worden vermist. Met nog minder succes heeft een inbreker getracht zjjn slag te slaan in het perceel op het Singel bij het Konings plein, waarin het kantoor is gevestigd van den heer Van Ogtrop. De concierge hoorde eenig gemorrel aan de ramen. Toen bij zich daarop naar buiten begaf, zag hij, bij het openen der straatdeur, een man van 20 a 25-jarigea leeftijd, gekleed in bruin costnum, bard wegloopen. Hij zette hem onmiddellijk achterna, en toen hij hem bijna had bereikt, keerde de vluchteling zich om en bracht zijn vervolger met een stok glas, waarschijnlijk een ge broken flesch, een wonde toe boven de slaap. Hoewel bloedende, zette de concierge de vervolging voort, maar hij kon den inbreker niet in handen krijgen. Aan het huis waren geen sporen van braak te zien. Te Kdaui is den 30 des avonds bij den heer C. W., op de Nieuwe Haven ingebroken. De deor werd met een valschen sleutel geopend, en uit eene kast rnim f 100 gestolen. De bewoner en zjjne vrouw waren naar eene godsdienstoefening in het Evangelisatiegebonw. Er was veel volk in de stad, wijl hot de laatste kermis avond was. Ondank Is 's werelds loon. De Hullsche boot »European", naar Harlingen bestemd, welko verleden week bij Callantsosg is veronge lukt, was reeds 56 jaar oud. In hare plaats zal nu de Seahorse" in de vaart worden gebracht. »Is er dan niemand in den lande, zoo vraagt, naar aanleiding van bovenstaand bericht een onzer lezers, dio zich herinnert, dat, toen in dien uiterst strengen winter van 1893 het kanaal van IJmuiden wekenlaDg dicht lag, en Amsterdam's verkeer met de Noordzee geheel gestremd wasdeze oude betrekkelijk kleine stoomboot »European" het ééoige schip was, dat tot twee-, driemaal toe zich den weg tot Amsterdam wist door te breken, en een geul te openen, waarvan menig ander dankbaar gebruikt maakteNu het schip zijn laatste reis gedaan heeft, past een woord van hnlde aan dien kranigen »ouden kast'' en den onverschrokken gezag voerder". I.ancl- en Tuinbouwkunde. De »Hoornsche Courant'' meldt: Voor dea Oarsns in Land- en Tainbonwknnde alhier hebben zich drie-en-dertig onderwijzers aangegeven. Met het onderwijs zijn belast de heeren dr. D. Knuttel, scheikundige aan het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn C. Nobel, Rijkslandbonw-winterschool, te Schagen J. G. Hazeloop, Rijkstninbonwleeraar en directeur van de Rijks- tuinbouw-winlerschool te Aalsmeer; G. A. J. M. de Gier, leeraar aan de Rijkslandbouw-winterschool te Schagen. De lessen worden gegeven des Zaterdags van half vijf tot haif zeven boven bet Waaglokaal. Inbraken. In den nacht van 2 op 3 is ingebroken in het hoiel »Dnin en Daal" te Bloemendaal. De dief of dieven hebben zich toegang verschaft door het insnijden van een ruit. Ontvreemd zijn een parapluie en een kistje sigaren een kast vol zilver werd blijkbaar niet opge merkt. Ook bij den heer Vening Meinesz in hetBloemen- daalsche Park werden pogingen tot inbraak gedaan, die echter geen resultaat hadden. De dakenklimmers te 's-Gravenhage doen weer van zich hooren. Het gewone kunstje wordt gevolgd. De dief verschaft zich door een leegstaand huis toegang tot het dak en klimt een paar daken verder een bewoond huis binnen. Op die wijze werd onlangs in de Rochussen- straat ten nadeele van een nit Transvaal teruggekomen Hollander een bedrag van ongeveer f 500 ontvreemd en nu dezer dagen is nit een zoldervertrek van een woning in de Yan-Leenwenhoekstraat een spaarpotje met f 18 gestolen. Ken ernstige vechtpartij. In den avond van den 30 heeft P. Bussema, boeren knecht, met zijn meisje wandelende even buiten boven genoemd dorp, door drie andere boerenknechten, J.Veneaua, H. Noorman en P. Tammeling aangevallen, den eersten zoodanig met het mes toegetakeld, dat hij is overleden. De dader heeft bekend maar tevens verklaard, dat het eene daad van zelfverdediging was. De oorzaak tot de vechtpartij moet zijn, dat Bussema een meisje naar hnis wilde brengen, hetwelk Venema, Noorman enTammeling, met stokken of heklatten gewapend, hem wilden beletten. Bnssema moet toen woedend met zijn mes hebben rondgeslagen en de verwondingen toe gebracht. Alweer een ontsporing. Even voorbij Dordrecht is een locomotief met een bagagewagen ontspoord, waardoor het dnbbele spoor ander half nur versperd bleef, jnist op den tijd waarop de mail- trein moest passeeren. Er is niemand gekwetstalleen was er nog al mate- riüele schade en groote vertraging. Schagen. Op het graf van don onlangs ovorleden doken van Schagen den heer van der Voorden is den 2 een monumentale deksteen geplaatst, geheel uit vrijwillige bijdragen van zijne parochianen en verdere vrienden bekostigd. Hengstenvereenlglng Hoil. ÜVoorderkwartler. Schagen. Den 3 vergaderde in her, lokaal Ceres alhier bovengenoemde vereeniging onder voorzitterschap van den heer K. Breebaart. 28 Leden woonden de ver gadering bij waarin besloten werd tot den aankoop van een vierden hengst, voor oen prijs van pl. m. f 3000. De drie reeds vroeger aangekochte hengsten waren voor deze gelegtnbeid naar deze gemeente gebracht, ter bezichtiging voor de leden. Hendrik Ibsen. Hendrik Ibsende groote Noorsche dichter, is in ons land weinig en in zijn werken nog minder bekend. Toch verdienen deze door ieder ontwikkeld monsch ge lezen te worden. Men moge mèt of légen hem zijn, zijn schoone gedachten geven zooveel te genieten, dat als men enkele zijner werken gelezen heeft, men alles zal willen lezen. Het getal zijner in onze taal bewerkte schouwspelen is echter zeer klein. Zeer toe te jnichen is dan ook de binnenkort te ver schijnen studie van den heer J. B. Meerkerk, Directeur der H. B. S. te Sappemeer, n.l. »Eene Inleiding tot de Werken van Hendrik Ibsen." Deze inleiding bedoelt een kort begrip te gaven van den ontzaglijken rjjkdom van Ibsen's werken en geeft o. a. vertalingen uit enkele zijner hoofdwerken, als Hedda Gobler, Bouwkunstenaar Solners, Kleine Eyolf, John Ga briel Borkman, Als wij dooden ontwaken, e. a. Het boek zal in de maand October verschijnen te Groningen bij den uitgever P. Noordhofl. 364ste Staatsloterij. 5e klasse, 11e lijst, 4 Oct. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van de ingezonden stukken van den heer G. E. A. van Ilall, directeur van de P. H.-stichting te Egmond aan Zee, verzoek ik U het volgende mee te deelen. Van zeer nabij bekend met 't ontstaan en den voor uitgang van de beweging om sigarenpnntjes te verzamelen ten behoeve van de P. H.-Stichting en andere stichtingen voor onde lieden, deor den heer W. H. van Zanten Jr. te Leiderdorp op touw gezet, zal ik nadat in den loop der volgende week de uitslag van het onderzoek zijner rekening zal kunnen gepubliceerd worden, den heer v. Hall ook op do andere punten van zijn schrijven van antwoord dienen. Uit de gevoerde Correspondentie zal ik aantoonen, dat 't, van den beginne af plan en bedoeling is geweest, om behalve de Zeelieden van de' P. H.-stichting, ook zoo mogeljjk andere Undjes in verschillende gestichten, on verschillig van welke Gezindte, van rooktabak te voorzien, waardoor er van beweerd eigendomsrecht van de Prins Hendrik-stichting geen sprake kan zijn. Hoogachtend, Uw dw. dr., S. KüTSCH LOJENGA, doopsgezind Predikant. Leiden, 1 October 1900. 11.-C. oude mannen en vrouwen. Wij vernemen, dat op den 5 November hier weder een concert zal plaats hebben, waarvan de opbrengst strekken moet, om aan het R.-C. oude mannen- en vrou wengesticht eene welkome en noodzakelijke bijdrage te kunnen schenken. De geldelijke omstandigheden van dit gesticht zijn ook al, zooals van de meeste, niet schitte rend, er komen voortdurend verpleegden bij, 't onderhoud komt grooter eischen stellen, en daarbij nu de hooge prijzen van bijna alle artikelen, alles werkt samen om aan de kasmiddelen verbazend steike eischeD te stellen. De dames-commissie, die zich ook vroeger met het op touw zetten van dergelijke uitvoeringen heeft belast, moet dan ook wel, of ze wil of niet, weder opnieuw aan den arbeid. Wij twijfelen er niet aan, of zij zal daarbjj krachtigen steun ondervinden. Van hare zijde mag gezegd worden, dat ze ook nu weder goed werk doet. Zjj heeft voor hare uitvoering de medewerking weten te krijgen van verschillende goede krachten, ook hier nit de stad. Mevrouw OldenboomLutkemann heeft zich bovendien bereid verklaard, dien avond haar heerlijke stem te doen hooren, terwijl zal worden uitgevoerd een kinder-operette, gecomponeerd door J. Ruygrok, muziek directeur te Utrecht en Alkmaarder van geboorte; bij zal zjjn werk »Sneeuwwitje", zeif komen dirigeeten en ac- compagneeren. Hoezeer men zich moeite voor deze zaak geeft, blijkt wel hieruit, dat men reeds sedert Paschen aan het repeteeren is; het werk is niet zeer gemakkelijk, steeds drie- en vierstemmig. Er wordt groote zorg aan besteed, en zooals wij vernemen, zijn de hoofrollen bij zonder goed vervuld. Een en ander zal aanleiding genoeg zijn, om de inteekenlijsten, die dezer dagen zuilen rond gaan, een gunstig onthaal te doen vinden. Tooneel. Men zal zeker met genoegen vernemen, dat de garanten commissie besloten heeft, wederom te trachteu in den aanstaanden winter een viertal voorstellingen door de Vereenigde Tooneelisten van Amsterdam alhier te doen geven, 't Behoeft wel geen betoog, dat alleen bij eenigs- zins voldoende inteekening de commissie zon kannen besluiten mot bedoeld gezelschap een contract voor vier voorstellingen aan te gaan. We wekken daarom gaarne allen, die op een goede tooneei-voorstelling gesteld zijn, ten zeerste op tot het slagen van de zaak mede te wer ken. Zij kunnen dat, door zich te verbinden voor zooveel kaarten als zij denken noodig te hebben. Het mag over het algemeen wel zonderling heeten, dat er hier ter stede, op kunstgebied, zoo verbazend weinig mede- en samenwerking ondervonden wordt, 't Staat nu eenmaal vast, dat voor een lokaal- ndernem^r, het voor eigen risico doen honden van goede tooneelvoorstel- lingen en concerten nit een financieel oogpunt hier ter stede eenvoudig ondoenlijk is. Geldelijk voordeel kannen deze ondernemingen den lokaalhonder hier niet geven. Daarom te meer moet het verwondering wekkendat b.v. de hier gevestigde sociëteitenwaarvan de leden voor een groot deel de uitgaande wereld vertegenwoor digen, deze zaak niet ter hand nemen. Men zou op die wijze ongetwijfeld een krachtige vereeniging kunnen maken, die door een te vormen kas in staat was, eenige risico te loopen en bevorderen, dat Alkmaar niet zooais tot heden bijna steeds achteraan komt op kunstgebied. Bij eene goede organisatie zon het stellig anders en beter kannen zijn, dan het thans is.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 3