Nederland. thans nog als gezonde, krachtige mannen onder ons verkeeren. »Ik zeg u, dat gij geeD millioenste deel hebt gehoord van de waarheid betreffende den oorlog in Zuid-Afrika." De publiciteit, welke in vele opzichten tot verbetering had kunnen leiden, werd door de censuur verlamd. Het volk, zegt Hales, moet nu eischen de waarheid te vernemen. De Regeeringsmannen beroepen zich op den oorloglaat de kiezers hen bij hun woord houden en hen d&éirnaar vragen. Een Prins ran Orleans bij de Boeren »Le Matin" bericht, dat Prins Henri van Orleans, een zoon van den Graaf van Eu, met het stoomschip «Portugal" uit Zuid-Afrika is teruggekeerd. Hij heeft, zoo meldt het blad, gereisd onder den naam Louis de Mercy en medegevochten aan de zijde der Boeren. Bieren. In de Agricultural Gazette of New South Wales wordt aangeraden de mieren niet te vernietigen, aange zien zij niets vernielen maar wel verschillende schadelijke insecten verwijderen. Op gezonde planten ziet men ze ook nooit of zij moeten door het uitzweten van een of ander zoetig vocht de mieren tot zich trekken. Planten met luis zijn daarentegen bijna altijd ook overdekt met mieren, omreden deze laatsten de zoete vloeistof, door de luizen afgescheiden, verteren en ook door kitteling met de pootjes de luis tot afscheiding van die stof dwingen. De kalk die men nog al veel onder de boomen strooit om de mieren te verdrijven, doet geen kwaad aan de boomen doch in ieder geval minder goed dan de mieren. (Landb. Ct.) Onze boterhandei op Engeland. Door bemiddeling van den secretaris van de Ned. Kamer van Koophandel te Londen, zoo schrijft de «Landb. Cour.", ontvingen wij een exemplaar van het Engeleche tijdschrift «the Grocer" van 29 September j.l., waarin melding wordt gemaakt van de behandeling eener procedure te Kensington, over de klacht, dat bo ter uit 's Hertogenbosch United Creameries of Her togenbosch, Holland afkomstig, eene hoeveelheid mar garine bevatte. De beklaagde hield staande, dat hij niets anders wist, dan dat het artikel zuivere boter bevatte, doch op grond van analyses, door deskundigen genomen, is veroordeeling tot betaling eener geldboete van 120 met de kosten, gevolgd. De verdediger heeft appèl aangeteekend, doch zulks neemt niet weg, dat het vertrouwen in den Nederlandschen boter wederom een gevoelige knak ieeft gekregen. In den loop der procedure werd nog opgemerktd a t het niet t w jj f e 1 ac h t i g i s, o f e e n e g r o o t e hoeveelheid N e d e rl a n d sc h e boter is vermengd met een klein percentage margarine. Waar toch moet het heen met onzen boterhandei wanneer straks de Engelsche markt onze boter gaat uit sluiten of haar niet meer wenscht te koopen Reeds heeft onze boter, zooals nu weder nit den loop dezer procedure blijkt, een slechten naam. Handelaars, die het eerlijk meent met onzen boter handei, weest dubbel waakzaam, zoowel in uw eigen be lang als in dat van den Nederlandschen zuivelhandel opdat onze goede naam niet geheel en al verloren ga In de leeuwenkool. Een slager van Bourg-Saint-Andéol had met een dierentemmer gewed, dat hij met hem in de leeuwenkooi zou gaan, te zamen een partij kaart spelen en een flesch champagne drinken. Een overtalrijk publiek had de tent bezet om getuige te zijn van het schouwspel. De slager trad met den dierentemmer de kooi binnen, waar zich drie leeuwen bevonden. Het spelletje kaart werd gemaakt, de flesch gedronken en tot slot zong de slager een liedje doch vóór te vertrekken kreeg de man het waaghalzerige denkbeeld, zonder den temmer te waar schuwen, een der leeuwen te naderen en hem een glas champagne voor te houden. Het dier sprong op hem at en eer de ongelukkige bevrijd kon worden, werd de slager terneer geslagen en vreeselijk aan den schouder en het lichaan gewond. Met veel moeite kon men hem onder den leeuw vandaan halen. Het publiek kreeg het op de zenuwen en drong wild naar buiten, waardoor nog verschillende personen gekwetBt werden. Afpersing. Een districtsbezoeker van «Liefdadigheid naar Ver mogen" te Amsterdam is het slachtoffer geworden van een paar afzetters. Hij had op zich genomen een onder zoek in te stellen naar een bewoonster van de 3de Ooster parkstraat, die de hulp van het Genootschap had inge roepen. Hij bracht haar een bezoek in haar woning, doch werd behalve door de vrouw, ook door een paar mannen opgewacht, die hem onder allerlei bedreigingen dwongen een stuk te teekenen, waarin hij verklaarde honderd gulden schuldig te zijn. Toen hy weer op straat stond was zijn eerste werk zijn beklag te doen bij de politie. Een viertal rechercheurs werden belast dit zaakje in orde te brengen; zij stelden zich verdekt op bij het kantoor van den dis trictsbezoeker en toen de «afdreigers" de brutaliteit hadden om de schuldbekentenis te presenteeren werden ze inge rekend. Kaartspelen. In den avond van den 4 werd te 's Gravenhage door reizigers, komende van Rotterdam, aan de politie kennis gegeven, dat een van hen een flinke som gelds verloren had met kaartspelen. De politie heeft een der vier kwartjesvinders, die nog in het bezit was van het geld, aangehouden. Men vraagt zich af hoe het mogelijk is dat reizigers, na al de waarschuwingen in de bladen, nog zoo in den val kunnen loopen. Een goede Tangst. In den avond van den 4, zag een agent van politie te Haarlem licht branden in de woning van mr. N. F. van Nooten, in het Kenaupark, hetgeen zijne aandacht trok, daar het hem bekend was, dat dit gezin uitstedig was. Hij bleef zich voor die woning posteeren en liet om hulp roepen. Spoedig daarop verschenen de commis saris van politie, een inspecteur en eenige agenten en rechercheurs. Buitenbraak was aan die woning niet te vinden. Bjj verder onderzoek werd op het dak aange troffen Freyer, kruideniersbediende, bij wien eenige voor werpen en sigaren werden gevonden, die hij bekende in die woning te hebben ontvreemd. Inmiddels was reeds gebleken, dat kasten waren doorzocht. Bij huiszoeking in zijne woning zijn diverse, elders ontvreemde, voorwerpen gevonden. Brand. Te Heemstede is een loods, achter de woning van den smid Oudejans gelegen en aan dezen toebehoorend, nagenoeg afgebrand. Een groot getal kachels, welke hij ter bewaring had, zijn min of meer beschadigd ook ging een deel van zijn eigen inboedel verloren. Niets was verzekerd. Barbaarsche gewoonten. Men schrijft aan het »N. v. d. D." uit Drente Het vechten met messen neemt in deze provincie hand over hand toe, niettegenstaande de vele en zware straffen, welke door de Rechtbank te Assen in zulke gevallen tegen de daders worden uitgesproken. Thans zijn weder te Westerbork, ter gelegenheid van de jaarmarkt ernstige ongeregeldheden van dien aard voorgevallen, zoodat genees kundige hulp van Dr. Maalhuizen, uit Beilen, bij onder scheidene verwondingen werd ingeroepen. Het ging er zóó woest toe, dat ook de politie uit Beilen werd ont boden. De bakkersknecht M. Helling kreeg een groote snede in den rug, en een boerenknecht, R. Knik, diepe verwondingen aan het hoofd. De daders zijn bekend. Een gevaarlijk individu. Te Straelen, in de onmiddellijke nabijheid van de Nederlandsche grens betrapte een houtvester een wild dief op heeterdaad. Nauwelijks werd de strooper hem ge waar, of bij sloeg hem tegen den grond en stormde met een mes op hem los. Meer dan een kwartier duurde de strijd tusschen de beide mannen totdat een molenaars knecht door het hulpgeroep opmerkzaam geworden tusschenbeide kwam en den houtvester ontzette. Deze had verscheidene wonden bekomen waarvan een aan den hals, welke zeer gevaarlijk blijkt te zjjn. De strooper ontkwam en vluchtte op Nederlandsch grondgebied, waar thans een ijverig onderzoek wordt ingesteld. Bevaarlijke proefneming. Dezer dagen hadden drie jongens te Rouveen de aardigheid eens een proefje te nemen met de ontwikkeling van het acetyleengas. Niet vermoedendedat bij hun handeling gevaar kon ontstaan groeven ze een kuil in den grond, vulden deze met calcium carbiet en bedekten daarop het laatste met aarde. Een gaatje werd gemaakt naar het carbiet en vervolgens de grond met water be vochtigd. Toen het vocht den carbiet bereikte, ontwik kelde zich plotseling een hoeveelheid gaseen lucifer werd er bij gehouden met het gevolg dat de aarde aan alle kanten uiteen stoof. Twee van het drietal konden gedurende eenigen tijd niet. meer zien. Gelukkig bleek, bij uitwassching, dat het gezicht nog was behouden. De derde kreeg slechts een weinig zand in het oog. Hoordaanslag te Amsterdam. In den morgen van den 6 te halltien reed een vischvrouw met haar karretje op de Hoogte Kadijk. Bij een orgel zette zij haar karretje neer en begon op de maat der muziek te dansen. Toen kwam een man uit een, in de omgeving zich bevindende, kroeg stormen hij sloeg de vrouw en nam vervolgens een mes van den vischwagen en bracht haar daarmede twee messteken toe in de borst. De vrouw die blijkbaar bij de pogingen om zich te verweren, een wonde aan ie hand opliep, nam de vlucht. In een apotheek werd de verwonde voorloopig verbonden, van waar zij per brancard naar het Binnen-Gasthuis werd vervoerd. De dader werd gearresteerd en bleek, bij onderzoek, te zijn iemand met wien de vrouw samenwoont. Het feest der Prins Hendrlkstichtlng. Te Eginond a/d ®ee was het den 7 feest. Uit vele woningen wapperde een vlag, ter eere van het 25-jarig bestaan der Prins Hendrikstiehting. De zaal, waarin gemeenschappelijk gegeten wordt, was met groen en bloemen versierd. De directeur, de heer van Hall, hield eene toespraak, waarin hij een terugblik gaf op de afgeloopen 25 jaren, met veel leed, doch met veel meer lief, en waarin het plan voor een «Te Huis voor ouden van dagen" allengs zich had ontwikkeld van een toevluchtsoord voor oude lieden te Egmond tot eene stichting, waarin oude zeelieden uit alle oorden des lands een warm bed en goede verzorging vinden. Met weemoed wijdde spreker eenige warme woorden van hulde aan de nagedachtenis van de mede-oprichters, Ds. van Laer en A. C. Wertheim, wier bemoedigende woorden nu nog dikwijls van kracht waren en die moed deden scheppen, wanneer moeielijke omstandigheden* zich voordeden. Door een der verpleegden werden den directeur namens allen twee etsen aangeboden van Dake, naar schilderijen van Mauve en Israöls. De directeur ontving in den loop van den dag een aantal gelukwenschen, zoowel per tele graaf als per brief. Behalve een extra feestmaal, ontvingen de ouden eene extra uitdeeling van tabak en sigaren, voor dit doel geschonken. ï)es namiddags was er op het voorplein matinée musi- cale door het Egmondsche lanfare-corps, en al de bewoners van het dorp waren uitgeloopen om naar de opwekkende muziek te luisteren. Des avonds vermaakten de gebroeders Wilson uit Hoorn de oudjes met hunne voordrachten. Van verschillende zijden kwamen reeds geschenken in klinkende munt. Zoo, onder anderen, giften van 300, van 100 en 25 gulden. Den 8 werd op de beide scholen feest gevierd. Een windhoos. Te Borsele (Zeeland) zijn dezer dagen door een windhoos de wieken van den windkorenmolen op hol geraakt. Zij draaiden zóo vlug, dat zij op eene ronde schijf geleken. De rook steeg reeds uit den molen op, doch gelukkig slaagde de molenaar er in, den molen spoedig in rust te brengen. Het bleek, dat de as was verschoven. Overreden. Te Scheveningen, nabij het Hollandsche spoortram- station, is den 7 door een der trams een man overreden. De ongelukkige, een bewoner van de Vaillantlaan te 's-Gravenhage, was terstond dood. Volgens ooggetuigen heeft de machinist, zoodra de man viel, met alle maoht geremd, doch het was toen reeds te laat. De moord te Tilburg. Te Breda heeft de justitie nog gehooid den heer Van Zinnicq Bergmann, pastoor der parochie aan den Noordhoek te Tilburg, den heer L., koster van de parochie kerk aan het Heike, de huishoudster van de pastorie aan den Noordhoek, en den Broeder, die eenige weken lang den kosterdienst in de kerk heeft waargenomen na de arrestatie van den verdachte Van I. Naar men meldtliep het onderzoek hoofdzakelijk over de antecedenten van den koster en waren allen een stemmig in hun oordeel, dat niets ten nadeele van den verdachte is te zeggen. De heer L. heeft zelfs verklaard, dat hij op den avond van den dag, waarop de moord ge pleegd werd, Van I. heeft geholpen bij het ophangen van de gordijnen in de kerk, hem daarna naar huis heeft ver gezeld en daar een uurtje met hem heeft doorgebracht zonder iets verdachts bemerkt te hebben. Evenmin hebben de huishoudster en de Broeder iets ten nadeele van Van I. kunnen verklaren. Omtrent de vraag of hijdan wel de schilder M. de schuldige zou zijn, blijven de meeningen zeer verdeeld. Parmerend. Den 8 werden uit een woonwagen van het dierentheater van Wallenda verschillende goe deren ontvreemd. De politie was echter den inbreker, zekeren D., die reeds meer op zjjn kerfstok heeft, en in wiens bezit nog gestolen goederen gevonden werden, spoedig op het spoor. Tevens werden alhier door de politie aangehouden 2 deserteurs van de Marine te Den Helder. Op last van den burgemeester werden bedoelde personen getransporteerd de eerste naar Haarlem ie beide anderen naar Amsterdam. Hensbrock. Den 6 's morgens kwam het treurig bericht, dat M. Stammes van Obdam in deze gemeenti dood op den weg gevonden is. Hoorn. Tot plaatsvervangend of tijdelijk arron- dissements-schoolopziener alhieris benoemd de heei Jelgerhuis Swildens te Amsterdam. Een moord te 1.1 muiden. In den avond van den 7 omstreeks 11 uur, hebben een aantal dronken Belgische visscherslieden te IJmuiden heel wat opschudding teweeg gebracht. Na ruzie gehad te hebben, sloegen zij als razenden met messen om zich heen. Een vijftal personen werden door hen gewond aan den schouder, oor en in den rug. Het treurigst evenwel kwam de vrachtrijder G. Heiligers er af. Deze op het gerucht toesnellende, kreeg een messteek in den nek en een snee in de zijde. De bejaarde man was onmiddeljjk dood. De brigadier der Rijksveldwacht Wiersma en de gemeente veldwachter Koster arresteerden direct een der daders en later op hun schip, waarmede zij gereed waren uit te zeilen, nog vijf verdachten. Keuringsdienst op voedingsmiddelen. Sedert 1893 bestaat te Botterdam een «keurings dienst van voedingsmiddelen", waardoor de hoedanigheid van vele, aldaar verkochte, waren merkbaar verbeterd is. Zoo bedroeg het gemiddeld vetgehalte der melk in procenten Sept. Oct. Nov. Dec. 1893 2.34 2.40 2.67 2.69 1899 3.17 3.15 3.21 3.23 Uit het vermeerderde roomgehalte berekent dr. A, Lam, de dagelijks verkochte hoeveelheid melk op 100,000 kilo schattende dat de Rotterdammers in 't geheele jaar 1899 voor f 230,000 meer aan botervot ontvangen hebben dan in 1893, zonder dat de prijs der melk verhoogd is. Bovendien is de verkochte melk ook aan de overige bestanddeelen (eiwit, suiker) rijker geworden, en de zinde lijkheid, waarmede zij behandeld wordt, toegenomen. In 1893 moesten van al de onderzochte monsters nage noeg de helft (49 worden afgekeurd; sedert 1897 is dit cijfer gedaald tot ongeveer 3.5°/0 «(Album der Natuur"). Si-hagen. Den 4 November zal de dameszang- vereeniging «Euphonia" alhier, onder leiding van den heer M. Visser haar eerste winter-concert geven met mede werking van een bekend declamator. Reeds gedurende een paar nachten missen ettelijke burgers alhier hunne konijnen, die in de hokken op de erven worden verzorgd. De bedrijvers van deze diefstallen zijn tot heden onbekend. Vele kinderen zochten Donderdag j.l. tevergeefs op de markt of ze daar hunne vermiste voed-* aterlingen ook terug konden vinden. Ernstige mishandeling. Aan het politie-bureau te 's Gravenhage is den 5 een man gebracht, die over het gelaat en het lichaam met een mes was gesneden en gestoken vooral onder de schouderbladen. Hij is per raderbaar overgebracht naar het Ziekenhuis. Zijn toestand is niet buiten gevaar. Als verdachten van deze verwonding zijn aangehouden een man en een vrouw, in dezelfde straat als de ge kwetste wonende, en met wie hij te voren twist had gehad. Brand te Lelden. In den morgen van den 7 te 6 uur werd dooreen voorbijganger brand ontdekt in de brood-, beschuit- en koekbakkerij «de Voorzorg", der heeren Poptie v. d. Steen, aan de Hoogewoerd. Zaterdagavond 12 uur had het personeel de fabriek verlaten, en toen niets verdachts bemerkt. Daar dus dien nacht niemand in de fabriek aanwezig is, heeft het vuur allen tijd gehad, om voort te woekeren, en toen de vlam zich eenmaal een weg naar buiten gebaand had, was het dadelijk zeer fel. Het gebouw komt aan den achterkant uit aan den Nieuwen Rijn en grenst rechts aan een, op die graebt uitloopend steegje en links aan een perceel, beneden bewoond door den sigarenhandelaar La Bree. Ook het bovengedeelte van dit perceel werd door het vuur aangetast, doch dit werd spoedig bemerkt en in den aanvang gestuit. De 2e etage van dit huis, bewoond door mevrouw de wed. Dee, die uit de stad is, heeft zeer door het water geleden, evenzoo een atelier van den heer Ridderhof, teekenonderwijzer, en het benedengedeelte, waarin het sigarenmagazijn is. Om 8 uur kon reeds een gedeelte der spuiten inrukken. Alles was verzekerd. Een Inbreker. Te Hoogkerk (Gr.) is in den nacht van den 6 een brutaal stuk uitgehaald. Om half één werd de weduwe D. wakker door gestommel in het achterhuis. Zij ontdekte

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2