No. 122. Kerst e blad. Honderd en tweede jaargang. 1900. 14 OCTOBER. ZONDAG Industrie- en Huishoudschool. Amsterdamsche Brieven. 1 's 5 a I'S 1 COURANT. Prijs der gewone', advertentien Per regel fO,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brioven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER en ZOON. Deze Courant wordt O 1 n:s d a g-, Honderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Velefoonnummer3. De onderstaande missive is door het bestuur der Industrie- en Huishoudschool aan de leden van den ge meenteraad en aan het College van Burgemeester en Wethouders toegezonden. Gaarne maken wij den inhoud daarvan door opname in ons blad in ruimer kring bekend omdat uit de daarin aangehaalde cijfers weder duidelijk blijktdat het verzoek om de gemeentelijke subsidie van f 1000 tot f 2500 te verhoogen waarlijk niet overdreven en alleszins gerechtvaardigd is te noemen. Ten einde UEd. Achtb. in staat te stellen onze school met andere Industriescholen, wat betreft het getal leerlingenschoolgeldheffing, subsidiën, enz. te vergelijken, hebben wij de nieuwste jaarverslagen en prospec tussen van eenige inrichtingen aangevraagd en daaruit de noodige gegevens in het volgende staatje samengevat. School. CC p cC <1 P T3 03 tUD O 03 i-C O H i 'P bio So O 03 0 O O rg CO w Ontvangst subsidiën. p p o O P p CC 03 cc ca cc cC fcD Industrie- en Huishoudschool te Alkmaar. Industrieschool te Arnhem. Industrieschool te s Gravenhage. Industrieschool te Amsterdam. Industrieschool te Rotterdam. Ambachtsschool voor jongens te Alkmaar. 1900 1899 1899 1898- 1899 1899- 1900 1899 Gld. Gld. Gld. Gld. Gld. GH. Gld. 3 6 20* 1195 (155 25 3360 17,25 R. 3000 P. 700 G. 1000 700 150 7275 12650 4700 5 5 14 158 15 2543 16,10 R. C P. 1 10500 G. 1 1070 8965 16864 5 5 15 147 20 2460 16,75 R. 4000 P. 2000 G. 6000 790 10279 18346 12000 3 3 22 209 25 4376 20,90 R. 450Q P. 2000 G. 5000 Nut. 1000 1735 14646 22334 12500 3 6 21 300 20 6717 22,30 R. 5000 P. 3000 G. 5000 2395 13821 22206 13000 3 3 10 170 6,12, 18, 24, 30,36. 1066 6,25 R. 9000 P. 2500 G. 3000 1043 11152 17856 14500 plus gebouwen. Benevens de directricedie echter geen salaris ontvangt. Men gelieve bij vergelijking der cijfers in het oog te houden, dat alleen aan onze school koken en hui s- honden wordt onderwezen en dat bij de berekening van het gemiddelde schoolgeld per leerling de avond cursus van onze school niet in aanmerking komt, omdat het bedrag niet noemenswaard is. Om vergelijking mogelijk te maken, spreekt het van zelf, dat onze inkomsten en uitgaven over 1900 moeten dienen, daar de rekening van het vorige jaar nog den toestand betreft in het oude gebouw. Aan al deze Industriescholen bestaan, nevens den volledigen, nog afzonderlijke cursussen van korteren duur. De Industrie- en Huishoudschool voor meisjes te Zwolle, geheel naar het model der Alkmaarsche inge richt, is nog te jeugdig om ter vergelijking te kunnen dienen. Zij werd pas 1 October 1899 geopendhet schoolgeld voor den volledigen 3 jarigen cursus be draagt f 25. Verder dient nog opgemerkt, dat voor de school te 's-Gravenhage het subsidie door de gemeente en de provincie ieder met f 1500 werd verhoogd, zoodat het totaal thans bedraagt f 15,000. Wij zijn zoo vrij hierbij nog het volgende onder uwe welwillende aandacht te brengen. Het is bij het Bestuur der Alkmaarsche Industrie en Huishoudschool niet onbekend, dat er omtrent deze inrichting bij velen nog onjuiste voorstellingen bestaan. Wij zijn van meening, dat het veilig aan den tijd kan worden overgelaten deze dwaalbegrippen uit den weg te ruimen. Nu echter tengevolge van het inge diende request om verhooging van het subsidie de school meer dan ooit ter sprake komt, is het opmerke lijk hoe er eene bedenking is tegen haar bestaan, die vrij algemeen voorkomt. Het is de bewering, dat onze school het bestaande gebrek aan dienstboden zou doen toenemen. Daar deze meening niet slechts de waardeering van ons streven te niet doet, maar zelfs tegenstanders wekt, s het onze plicht haar te weerspreken en aan te toonen hoe onjuist zij is en hoe weinig reden van bestaan zij dus heeft. Wij veroorloven ons er op te wijzen, dat het gebrek, hetwelk wij thans bespreken, niet speciaal in Alkmaar voorkomt, maar een algemeen verschijnsel is, terwijl de velerlei oorzaken er van gezocht moeten worden in de gewijzigde maatschappelijke verhoudingen, die in den loop der tijden zijn ontstaan. Maar in plaats van den dienstboden-nood te vergroo- ten, trachten wij integendeel dit euvel te beperken. Wij spreken hier niet van de 195 leerlingen der dag school omdat de ouders dezer leerlingen voor het grootste gedeelte in zulke levensomstandigheden ver- keeren, dat zij er niet aan denken hunne dochters tot dienstboden te bestemmen, maar wij wijzen op de leer lingen der avondschool. Reeds den vorigen winter werd des avonds aan 155 meisjes, allen uit arbeidersgezinnen en waarvan velen reeds in dienstbetrekking zijn, onderwijs gegeven in naaien, verstellen enz. Zij die verdienden betaalden 5 cent per avond, de anderen kwamen gratis. Wanneer ons nu de middelen niet worden onthouden, zal het onderwijs op dezen avond-cursus zoo ingericht worden, dat daar goede, bruikbare dienstbo den kunnen worden gevormd gelijk in ons request werd aangemerkt. In het leerprogram zal alsdan ook koken, huishouden en strijken worden opgenomen. In de gezinnen, waar deze meisjes vandaan komen, zal bij uitzondering sprake kunnen zijn van eenige voorberei ding voor de werkzaamheden, die aan eene dienstbode moeten worden opgedragen. Gelegenheid tot opleiding buiten het gezin is een dringende eisch geworden. Hoe deze meisjes dan ook zelf de behoefte aan opleiding gevoelen bewijst het feit. dat voor den avondcursus zich nu 200 leerlingen hebben aangegeven Het Bestuur der Yereeniging „de Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool", M. YAN REENENYölter, Presidente. C. MOLTZERBoeke, Secretaresse. A. E. KEISERLewe van Aduard, Penningmeesteresse. M. G. KRAAKMANIbink Melenbrink. D. DE LANGE. XXIV. Het seizoen van tooneel en muziek .is nog nauwe lijks begonnen en reeds kunnen de lekkerbekken op dit gebied zich aan allerlei fijne schotels vergasten. Zoo druk als 't dezen winter op muzikaal gebied in de hoofdstad zal zijn hebben wij 't in lang niet gehad. De concurrentie tnsschen den Algemeenen en den Nieuwen Muziekhandel is daaraan niet vreemd. Zij hebben een strijd om superioriteit te voeren en daarom wil de een niet voor den ander onderdoen in het arrangeeren van concerten. Dezer dagen hebben zij hnnne programma's voor dezen winter gepubliceerd en die munten nit door verscheidenheid met uitzondering van de muzikale verslaggevers, die er voor huu beroep moeten zijn, zouden wij wel eens willen weten, of er tien menscben gevonden worden die zich bij al dat muzikaie genot kunnen en willen diverteeren. Wij krijgen te veel en het gevolg daarvan is, dat alleen de attractie van enkele bijzondere sterren in staat is een zaal te vullen, terwijl de anderen, verdienstelijk genoeg op zich zelf maar niet in het bezit van een wereld-reputatie geen waardeering voor hnnne inspanning vinden. De nederlandsche opera, die anders haar beste gasten voor het slot van het seizoen bewaart, wanneer de ma- ziek-menschen oververzadigd zijn en een speciale stimu lans noodig is om hen naar den knnststempel te doen opgaan, is ditmaal van die gewoonte afgeweken en schonk de vorige week de gelegenheid om de kennismaking met Henri Aibers te vernieuwen. Dat was een werkelijk mooie avond en de heer van der Linden had de vol doening, dat zijn waagstuk met een flinke opkomst werd beloond ondanks de verhoogde prijzen. Weinigen, die bij deze uitvoering in een prettige stem ming verkeerden, zullen vermoed hebben, dat een uur vóór het eerste opgaan van het scherm een der dames- executanten een bericht ontving, dat haar allerminst geschikt maakte om dien avond met sncces haar emplooi te vervullen, 't Was mevrouw Dorval zij kreeg de mededeeling, dat de directie haar engagement niet wensehte te verlengen. Laten wij voorop stellen, dat de heer van der Linden met deze daad volkomen in zijn recht was. In het con tract, det hij met al zijne artisten heeft gesloten, staat uitdrukkelijk, dat allen een maand op proef moeten zin gen en tot zulk een bepaling is een directeur wel ver plicht, omdat alleen door persoonlijke ervaring de zeker heid kan worden verkregen, of iemand voldoet voor de rollen, die hem worden toevertrouwd. Mevrouw Dorval nu voldeed niet, zoomin den directeur der opera als den critici. Volgens haar is dit echter alleen hieraan te wij ten, dat misbruik werd gemaakt van haar toegeeflijkheid om telkens weer rollen voor een le dramatische zan geres op zich te nemen, hoewel hare stern-middelen daar voor niet toereikend waren. Zy had zich voor dit emplooi dan ook niet opgegeven, maar zwichtte voor den drang der omstandigheden door de rollen van Bertha in »De Profeet" en Venus in de »Tannhaüser" te zingen. Is dit waar, dan is voor haar het ontslag dubbel hard. Voor haar artistieke loopbaan kan zij daaruit echter een wijze les putten en wel deze, dat een zangeres, die meer van haar stem vergt dan zij kan geven, de paarden achter den wagen spant. Zoodra het orgaan te veel ver moeid wordt moet pertinent geweigerd worden op dien weg voort te gaan. Want niet alleen, dat daardoor het eigen kostbare materiaal, door de natuur geschonken, wordt verwoest, maar bovendien kan op die wyze toch niet voldaan worden aan de kunst-eischen, die naar bil lijkheid mogen worden gesteld, zoodat ook van dien kant niet anders dan teleurstelling staat te wachten. Intusschen had de heer van der Linden wel eenige meerdere consideratie kunnen gebruiken en althans kunnen wachten met het meedeelen van de treurige boodschap totdat mevrouw Dorval de moeielijke rol van Gilda in »Rigoletto had vervuld. Zij geraakte zoozeer in de war, dat zij den directeur moest verzoeken aau het publiek de ware toedracht der zaak mee te deelen en op grond daarvan de toegeeflykheid in te roepen. Daarin had de heer van der Linden echter geen zinmaar hij begreep dat hij toch iets moest doen aan de aanwezigen werd verzocht bij de beoordeeling van mevrouw Dorval in aanmerking te non,on dat zij plotseling verkonden was geworden In den overdrachtelijken zin van dit woord was zij dit ook werkelijk. Bij de meeste opera's toch is nu het personeel zoo goed als voltallig en komt er eens een vacatnre door het heen gaan van iemand die in hetzelfde geval verkeert als mevrouw Dorvaldan heeft zij heel weinig kans, omdat haar echec bij de Nederlandsche opera een zeer slechte introductie is. Hat pad der kunst is er een waar de doornen en distelen welig opschieten. Een iotgenoote van mevrouw Dorval is mevronw Morello die ook plotseling haar carrière bij de opera ziet verbroken. Bjj haar is de reden echter een andere; deze zou ietwat komisch zyn, als 't voor de betrokken persoon niet zoo onaangenaam was. Haar stem en haar voorkomen zijn namelijk niet met elkaar in overeenstem ming. Zij is zeer corpulent, wat haar alleen geschikt

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1