Buitenland. Nederland. Stadsberichten. I maakt voor groote dramatische partyen terwijl haar stem die is van eene jeugdige dramatische zangeres. Verander daaraan na maar eens watIntnsschen komen de qnaliteiten van haar zangtalent ongedeerd nit den strijd en daarom is voor haar de toekomst minder duister. Op liederen-avonden zullen velen gaarne naar haar komen luisteren en bovendien hebben haar zanglessen reeds nu een renommée. Voor den ondernemingsgeest van den heer van der Linden pleit 't zeker dat hij dit seizoen »De Meester- zingers van Neurenberg" op het repertoire heeft weten te brengen. Daarvoor is zeer veel studie noodig geweest en de voorbereiding heeft dan ook lang geduurd. Te meer valt de moed om zoo iets te durven ondernemen te bewonderen omdat de heer van der Linden weet dat hij de Wagner-vereerders daardoor bitter ontstemt. Deze beschouwen 't als majesteitsschennis, dat het werk van den meester niet geheel in zijn oorspronkelijken vorm wordt gegeven en fanatiek als zij zijn laten zij niets onbeproefd, om dat de Nederlaudsche Opera in te peperen. Buiten hen zijn er echter nog genoeg muziekliefhebbers om de zaal van den stads-schouwburg te vullen maar dan moeten zij ook iets van prima qualiteit hooren. "Weldra zal blijken of 't den heer van der Linden lukt deze groep te bevredigen. Ook op tooneelgebied gaan wij een belangwekkenden winter tegemoet. »Het Nederlandsch Tooneel" heett weer een paar oorspronkelijke stukken ter opvoering aange nomen, maar vooral de Nederlandsche Tooneelvereeni- ging stelt een groot aantal premières in uitzicht. Be halve twee nieuwe stukken van Herm. Heijermans Jr. zal zij het werk van kapitein Fabius, Reijding en nog eenige anderen voor het voetlicht brengen. De jongeren, die op het Leidscheplein den neus stooten, worden door dit gezelschap veel vriendelijker bejegend en was de Ne derlandsche Tooneelvereeniging er niet, dan zou menig stuk, dat nu als een verrijking van onze tooneel-litera- tunr is te beschouwen, in portefeuille zijn gebleven men denke maar aan Ghetto" en »Het zevende gebod." Dan komt Sorma in Februari terug. Haar te zien is als een openbaring van hetgeen het tooneel kan zijn, een niet vermoede mengeling van natuur en kunst, zooals geen Hollandsche actrice vermag te geven. Verleden jaar zagen wij Sarah Bernhardt nog in den Stadsschouwburg.; bij haar was alles bestudeerd en berekend op effect nu hebben wij Agnes Sorma gezien, de vleesch-geworden phantasie van den dramaturg, en wij gunnen Sarah te Parijs haar triumfen in »L'Aiglon", als zij maar niet de kansen vermindert, dat AgneB hier terugkomt. GHIWA. Behalve de Boksers, worden nu weder ge noemd de Triads als eene nieuwe revolutionaire partij, die het der Chineesche regeering en den mogendheden lastig maakt. Te Hongkong heeft de politie drie leden der Triads gearresteerd, andere arrestaties worden verwacht. De Triads werven te Hongkong leden aan. De operaties der verbonden troepen worden inmiddels voortgezet. Volgens een telegram uit Tientsin, van den 9, zullen vyf duizend Engelschen, Duitschers, Franschen en Italianen, onder generaal Baillond, 11 October van Tient sin naar Pao-Ting Poe vertrekken, om zich in de nabij heid dier stad aan te slniten bij een colonne van dezelfde sterkte, onder generaal Gaselee. De Amerikanen, Russen en Japanners nemen hieraan geen deel. De zendelingen achten zich blijkbaar in de binnenlanden van dit reusachtige rijk niet meer veilig. Ook thans weder komt een bericht dat zij naar de grenzen trekken en kalmer oorden opzoeken. De overste van de missies, Scheut, deelt de ontvangst mede van een nota, waarin de uitzetting en opzending naar de Russische grens van 15 zendelingen van Vicariaat, zuidoostelijk Mongolië, bericht worden. Onder hen bevinden zich drie HollandersLeesen uit Bemelen Lemmens uit Beeck bij Maastricht en Meere- donck van Bokstel. De congregatie verzoekt den minis ter van Buitenlandsche Zaken, de Bank te Kiachta te machtigen, de noodige fondsen voor te schieten. DIJIT8CHI<AltlB. Den 11 had in tegenwoordigheid van den keizer en de keizerin de plechtige eerste-steen- legging plaats van het, op het plateau van het oude Romeinsche kasteel >Saalburg" op te richten, Rijks Limes-museum. Bp de eerste steenlegging deed de keizer de drie hamerslagen vergezeld gaan van een rede, waarin hij bij den eersten slag den steen aan de nagedachtenis van keizer Friedrich wijdde. Den tweeden wijdde hij aan de Duitsche jeugd, opdat die door het museum moge leeren wat een woreldrijk beteekent. De derde was ge wijd aan Duitschlands toekomst, opdat het eenmaal door eendrachtig samenwerken van vorst en volk zoo groot vast aaneengesloten en toonaangevend moge worden als het Romeinsche rijk en het, zooals het eenmaal luidde: »Civis Romanus Sum", voortaan moge heeten »Ik ben Duitsch burger." Het keizerlijk echtpaar zou dienzelfden dag naar de Rijnprovincie en Hannover vertrekken, doch het heeft de reis uitgesteld daar het wegens den toestand van Kei zerin Friedrich wenschelijk voorkomt eenige dagen in hare nabijheid door te brengen. EHïöEIjAafD. De pest schijnt thans bedwongen. De laatste zes personen, die in observatie waren, werden den 11 ontslagen. De huizen, waarin de verdachten ge ïsoleerd werden, zullen gesloten worden; twintig patiënten, die zich nog in het hospitaal bevinden gaan goed vooruit. Het is drie weken geleden sedert de laatste pestlijder werd opgenomen. De verkiezingen hebben tot heden tot uitslag, dat gekozen werden 370 ministriëelen 143 liberalen en 79 nationalisten. De ministriëelen wonnen 29, de oppositie eveneens 29 zetels. ZUID-AFRIKA. Wel seint Reuter hoogst ernstig nit Lijdenbnrg, dat de Boeren zich den 26 zullen onder werpen, doch een dergelijk bericht is alleen kost voor een goedgeloovig Engelschman. Hoe lang zal dit volk zich nog bij den neus laten nemen De oorlog is uit, zoo heeft Roberts beslist. Intnsschen roeren de Boeren zich gedacht. Van den 10 seint de opperbevelhebber, dat Generaal Barton den vorigen dag, ten Noorden van Krugersdorp, een gevecht met de Boeren had. Verscheidene Boeren bleven op het slagveld, en drie werden gevangen genomen. De verliezen aan Engelsche zijde waren een officier ge sneuveld, drie officieren en elf manschappen gewond. Verder meldt hijdat op denzelfden dag een trein by Kaapmuiden omgeworpen werd, bij het passeeren van de Kaaprivier. Drie man werden gedood een officier en 15 man gewond, allen behoorende tot de 66th. batterij. Veertig trekdieren werden gedood. Kapitein Paget van de Rifle brigade" en 18 man, en 2 officieren van de genie gingen later de lijn langsom zich op de hoogte te stellen van de schade. De Boeren, die hen lagen af te wachten, openden het vuur. Kapitein Stewart van de Rifle Brigade," die den aanval hoorde rukte met 40 man op, om den vorigen troep te steunen. De verliezen zijn zwaar. Kapitein Stewart en een man werden ge dood kapitein Paget, een onderofficier en 5 manschappen zwaar gewond. Een luitenant van do genie en tien soldaten werden gevangen genomen. Het blad »Mercure" bevat voorts een telegram uit Bethulie, meldende dat de Boeren een voorpost en twaalf man der militie gevangen namen, waarvan er vier ge wond werden. De Boeren hadden vier gewonden. Over een lengte van zeshonderd meter werd de spoorweg door de Boeren opgebroken. Reuter meldt bovendien, dat Boeren het kamp van gene raal Bulier beschoten. De engelsche verliezen waren gering. Een troepenmacht, bestaande uit twee honderd cavaleristen, verlieten het kamp, om de kanonnen der Boeren te veroveren. Zij reden vier uur lang, tot zij aan den heuvel kwamen, waar de Boeren post hadden gevat. Zij ontdekten evenwel, dat de vijand en de kanonnen verdwenen waren. Al deze berichten doen zien, dat de Engelschman zich altijd nog weinig behagelijk moet gevoelen in het door hem geannexeerde gebied. Generaal Bnlier volgt zijne voorgangers en keert naar Engeland terug. Suiker-conferentie. Den 11 werden te Parijs in het ministerie van Buitenlandsche Zaken de eerste bijeenkomsten gehouden van de internationale conferentie, ter bespreking van de rechten op de suiker. De besprekingen worden geheim gehouden, alsmede het aantal vertegenwoordigd wordende volken. Vakonderwijs In Saksen. In geen land van Europa is het vakonderwijs zóó ontwikkeld als in het koninkrijk Saksen. In het eind van 1899 waren daar te lande op nog geen 4 millioen in woners 129 ambachtsscholen met 13,000 leerlingen, 36 scholen voor voortgezet ambachtsonderwijs met 9000 leerlingen, 30 teekenscbolen voor arbeiders met 1600, 14 ambachtsscholen voor meisjes en vrouwen met 1800, 48 handelsscholen met 5400 leerlingen. Bovendien bestonden er 1893 openbare scholen voor voortgezet onderwijs met 82,600 leerlingen, waarvan 2425 meisjes. Ook het gewoon lager onderwijs is goed verzorgd. De 2300 scholen heb ben 688,000 leerlingen en bijna 13,000 onderwijzers. Van 1889 tot 1899 steeg het getal leerlingen met 16 pCt., dat der onderwijzers met 26 pCt., dat der uitgaven, ook voor voortgezet onderwijs, van 18 tot 34 millioen mark. De uitgaven voor het onderwijzend personeel stegen met 55 pCt.de jaarwedden behalve in de grootste steden van 1400 tot 2600 mark. Brieven van Bismarck. Prins Herbert von Bismark heeft besloten, de brie ven door zijn vader, den oud-Rijkskanselier, aan zijn moeder geschreven in de jaren van 1847 tot 1892, te publiceeren. In het laatst van December zou de uitgaaf het licht zien. Be „Gelderland." Reuter seint nit Lorenzo Marquez van den 12, dat Hr. Ms. »Gelderland" aldaar is aangekomen. "Veredeling van het ambacht. DeVereeniging ter veredeling van het Ambacht, van plan om in den a. s. winter (vermoedelijk Februari) opnieuw gelegenheid te geven tot verkrijging van een diploma als meester of als gezel in het timmeren, meubel' maken, smeden en hnisschilderen, na afgelegde proeven van bekwaamheid, heeft daaraau een begin van uit voering gegeven te Haarlem m"et de samenstelling van een gewesteljjke commissie aldaar, bestaande uit de navol gende heerenH. Figée, directeur der Haarlemeche machinefabriek, voorheen Gebrs. Figée, voorzitter T. M. baron van Lynden, lid van het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij tot bevordering van nijverheid, onder-voor- zitterG. L. van Lenneplid van den gemeeenteraad, secretaris der vereeniging »de Ambachtsschool", penning meester J. A. G. van der Steur, bouwkundig ingenieur en E. von Saher, directeur van het Museum od de school voor kunstnijverheid, secretaris. Candidaten voor bovengenoemde proefaflegging en ver dere belangstellenden in deze zaak kunnen zich om nadere inlichtingen wenden tot den heer E. von Saher, te Haarlem, alsmede tot de heeren jhr. B. W.T. van Riemsdijk, direc teur van het Rijksmuseum te Amsterdam, vertegenwoor digende in het hoofdbestuur der Vereeniging de provincie Noord-Holland, en H. L. Boersma, directeur der Ambachts school te 's-Gravenhage, algemeen secretaris der ver eeniging. Mochten zich candidaten aanmelden voor andere ambachten dan de bovengenoemde, dan zal dit in over weging genomen worden. Nadat zich een genoegzaam aantal candidaten voor een of meer dier ambachten heeft aangemeld, wordt over gegaan tot de benoeming der desbetreffende commissiën van deskundigen voor het afnemen der proeven van bekwaamheid en zal ook daarvan openbare mededeeling worden gedaan. Oudorp. De heer J. N. Kroone, Rijp, is benoemd j.ot onderwijzer aan de openbare lagere school alhier. Schoorl. Den 12 werd een vergadering gehouden van de vereenigiug »Hnlp in nood", aie slectot bezocht was, 36 van de 92 leden en 3 van de 90 donateurs waren met het bestuur aanwezig. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek, dat op 30 Sept 1900 de stand van de kas was als volgt ontvangsten i 658,43nitgaven 276,535, batig saldo alzoo f 381,895. Tot leden van het be- stonr werden herkozen de heeren C. Kager, C. Dnin en S. den Das en gekozen de heer K. Peijs in de plaats van den heer J. DaDe (overleden). Verduistering van effecten. By de voortgezette behandeling, door de rechtbank te Amsterdam, van de zaak van K., beklaagd van dief stal van effecten, ten nadeele van de »Bnitenlandsche Bankvereeniging", is door het O. M. geëischt drie jaren gevangenisstraf, onder aftrek van ééne maand, daar de beklaagde eene maand vroeger gedagvaard had kannen zijn. Door den verdediger mr. A. Dorbeck, van Alkmaar, werd na een uitgebreid pleidooi, dat meer dan twee uren in beslag nam, geconcludeerd tot onvoorwaardelijke vrij spraak. Een verzoek om invrijheidstelling werd afgewezen. De uitspraak zal plaats hebben 25 October. Valsche bankbiljetten. Te Goes is een valsch bankbiljet van f 25 in beslag genomen. Het biljet had geen watermerk, terwijl bet woord »gevangenis8traf"' lontiel gesneld was. Wlerlngerwaard. Den li herdacht de burge meester, de heer C. D. Rezelman, alhier den dag, waarop hij vóór 25 jaar als zoodanig in deze gemeente werd benoemd. De geheele gemeente vierde opgewekt feest, door prachtig weer begunstigd. Een eerewacht van on geveer 60 ruiters baalde den jubilaris des morgens van zijne woning, waarna een rid door de gemeente werd maakt en hem in de zaal van den beer Boon onder scheidene geschenken werüen aangeboden, o.a. pendule met coupes en stoelen van de gemeentenaren, een fraaie stok van de schoolkinderen, enz. enz. Een viertal eere- poorten waren opgericht, terwijl huis aan huis de vader- landsche driekleur wapperde. lioon en werktijd In gemeentebestekken. De Haarlemsche gemeenteraad heeft den 10 opnieuw beraadslaagd over het vaststellen van bepalingen omtrent loon en werktijd in gemeentebestekken. Na uit voerige besprekingen is besloten het minimumloon voor een volslagen ambachtsman te bepalen op 23 cent per uurvoor een opperman op 18 cent en voor een werk man beneden 18 jaar op 13 cent. Met twee stemmen tegen werd daarbij de arbeidsdag gesteld op 11 uur, met 25 pCt. verhooging voor elk nur langer. Het voorstel weid echter in zijn geheel aangenomen met één stem tegen. Verworpen zijn de amendementen, om het loon voor Zondagsarbeid te verhoogen tot 50 pCt., en om een ambachtsman van 23 jaar en hooger te beschouwen als volslagen werkman. De verzoeken om loonsverhooging van gemeentewerk lieden zullen bij de begrooting worden behandeld. Cadettenschool. Een cadet van het oudste studiejaar der Cadetten school zal voor den krijgsraad te Haarlem terecht staan wegens het toebrengen van lichamelijk letsel aan een cadet van het jongste jaar bij het ontgroenen. Een paar andere cadets van het oudste jaar zijn met provoost gestraft, insgeljjks in verband met mishandelirg van jongeren. (N. Rott. Ct.) Katholieke kring. Van wege den Katholieken Kring zullen alhier dezen winter wider conferentien worden ge houden en wel door den heer pastoor H. Ermann. De eerste daarvan beeft plaats op maandag, den 22. Tooneelvoorstelllng. Woensdag, den 31, zal de »Amsterdamsche Onder wijzers Tooneelvereeniging'in het lokaal »H a r m o n i e", alhier opvoeren »Het Poortje of de Duivel in Krui melburg", blijspel in 5 bedrijven en een voorspel, door Frederik van Eeden. De toegangsprijs is bepaald op f 1,— bij inteekening, op f 1,25 buiten inteekening. Wy hebben voor ons liggen eenige pers-beoordeelingen over dit gezelschap en de opvoering van genoemd stuk, die doen zien, dat beide in den smaak vielen van het publiek. Zoo zegt de »Amsterdamsche Courant" van 1 1 October 1.1. »In de uitvoering, die wij Zaterdagavond bijwoonden, vonden wij zeer veel goeds in de eerste plaats werden met loffelijke ambitie de verschillende rollen door de spelenden vervuld, terwijl wij verder een meer duidelijke uitspraak waarnamen, dan anders bij tooneelspelers, die geen professionals zijn, gewoonte is. Wanneer na eenige meerdere uitvoeringen, waarbjj ook aan rolvastheid dient gewonnen te worden de spelers wat meer in hun ioI zullen zijn ingeleefd zal er zeker ook meer losheid in het spel komen. »Onder de heeren waren goede spelershij die de rol van den schilder Danville speelde, bewoog zich gemak kelijk op het tooneel iets meer Fransche beweeglijkheid zon hem geen kwaad doen. Het burgermeesterlijk echt paar was niet kwaad hij was een waardig burgervader. »Een goed speler schuilt ook in den vervuiler van de rol van Mozes Gondkater, hij wake alleen voor overdrij ving, zoo ook de predikant Maalman. De figuur van Annebet Klnyt was niet kwaad, maar had wel wat jon ger gegrimeerd kunnen zijn. Deze rol werd goed gezegd. »Het geestige stuk zelf is genoeg bekend, we behoe ven dus daarover niet nit te wijden." De opbrengst der voorstelling moet strekken ten voor- deele van het Herstellingsoord voor onderwij zers en onderwijzeressen te JLunteren, dat 1 Juli 1899 geopend werd en nog niet vrjj van schulden is. In Au gustus van dit jaar vonden reeds een dertigtal patiënten daar een vriendelijke opname men ziet dus hoezeer het in eene behoefte voorziet. Moge het Tooneelgezelschap hier een drnk bezoek vin den en van hier nit eene flinke bydrage kunnen opzen den aan den penningmeester van het Lunterensche Her stellingsoord Te water geraakt. Den 12 's middags reed een nog schoolgaande j°n," gen, die den bestelwagen van de bottelarij »deHercules niet kon honden, van de brug by de Ooaterburgerstraat af in de Ondegracht. De knaap dompelde geheel onder water, maar had de tegenwoordigheid van geest, zich op de kar te werken en werd, zoo drijvende, door de inmid dels toegeschoten hulp op den wal getrokken. Spoedig werd nu ook de wagen eerst op een vlot en daarna op de straat getild. Hiermede liep het ongeval, zoo wij hopen, boven verwachting goed af.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2