Buitenland. Laatste Berichten. Ned e r 1 a n d. tuin van Gouwe uitmaken. De grauwe lijster is weinig minder talrijk en zijn vroolijk gezang en eigenaardige loktoon verraden spoedig zijne aanwezigheid. Nachtegalen (lusciala luscinia) zijn er veel in den Hout. Ik zeg veel omdat men niet moet over het hoofd zien dat de nachtegaal gaarne heer en meester is in dat ge deelte wat hij eenmaal voor zich heeft uitgekozen en eiken indringer van zijn soort er met groote verbittering buiten houdt. Aan het eenmaal in bezit genomen gebied is hij zeer gehecht en zoo zijn er plaatsen in den Hont (b.v. de algemeene begraafplaats) waar sinds menschen- hengenis altijd een nachtegalenpaar zijn zetel gevestigd heeft. Dit jaar heb ik minstens een tiental punten op gemerkt waar nachtegalen verbleven. Nu is het waardat men moeielijk een geschikter verblijfplaats voor de vogel kon uitdenken dan onze Hout hem aanbiedt. Hij houdt van een zandigen bodem, laag kreupelhout en heesterwerk met zwaar begroeiden ondergrond en stil rustig water in de nabijheid en dat alles vindt hij in bijna alle gedeelten van den Hout. Wanneer men er ooit toe zou overgaan om die kleine watertjes en slootjes te dempen, zon men de nachtegalen verdrijven. In den zwaarbegroeiden ondergrond aan de wortels van heesters en struiken bouwt hij zijn nesten de afgevallen in verrotting overgaande bladeren op den grond krioelen van insecten, larven en eieren daarvan, die zijn dagelijksch voedsel uitmaken. Dat de nachtegaal slechts bij avond of in de maneschijn zou zingen is doodeenvoudig een sprookje. Behalve op de warme middaguren, zingt hij afwisselend den ganschen dag doormaar vooral des morgensen aangezien hij geen schuwe vogel is kan men hem gemakkelijk gade slaan wanneer hij, op een lagen tak van een boompje gezeten, zijn heerlijke klanken doet hooren. Ik ben hem meermalen zachtjes loopende zoo nabij gekomen dat ik alle bewegingen van zijn tot een kleinen zak opge zwollen keel kon gadeslaan terwijl hij zijn nu eens blijde dan zwaar weemoedige of trillende maar altijd hoogst boeiende en melodieuse tonen voortbracht. En dat kan een ieder waarnemen die hem weet uit te vinden en behoedzaam te naderen. Wordt vervolgd. A. NUIJENS. CHINA. De uitvoerige rapporten van den Engelscb- man dr. Morrison, in ons vorig nummer reeds ver meld, omtrent de belegering der gezantschappen te Peking en meer speciaal over het aandeel dat de Chinee- sche Regeering daaraan had, doen duidelijk uitkomen, dat van den aanvang af de Boksersbeweging door de Keizerin gesteund is, ja sterker nog, dat die beweging ver moedelijk nooit op touw gezet zoude zijn, als het Hof daartoe niet den stoot had gegeven. Uit documenten in diverse veroverde paleizen en archieven gevonden, blijkt dat de Regeering de Boksers voorzag van alles wat zij noodig hadden. De onderkoning van Tsjili hield daarvan heel nauwkeurig boek, tot den 12 Aug.; op dien datum werden nog 10.000 taels aan een der leiders van de Boksers uitbetaald. Onder de uitgaven van den onderkoning komen voor belooningen voor verschillende generaals, voor gewonde en gedoode Boksers, aan de familiebetrekkingen en voor verschillende benoodigdheden. De Bokser-commandant Tsao kreeg 2000 taels voor rantsoenen voor 16.000 man generaal Tsjing-te-Tseng kreeg 3550 taels voor Boksers, die op 11 Juni gedood of gewond waren generaal Hsoe, 300 dollars voor het laten maken van sabels voordeBoksers. Verder werd gevonden een quitantie van den prefect van Tientsin aan den onderkoning van 7500 taels, die ver antwoord zijn als afgedragen aan generaal Tsjang-te- Tsjeng voor levensmiddelen voor de Boksers, enz. En terwijl de Keizerin te Peking alles in het werk stelde om de Europeanen te doen uitmoorden, verzeker den bare buitenlandsche gezanten als om strijd, dat men van hooger hand geen poging onbeproefd liet om die kostbare levens te behouden De opstand in het zuiden grijpt steeds meer om zich heen en de Regeering is klaarblijkelijk niet in staat hem te onderdrukken. Uit Hongkong wordt gemeld, dat de keizerlijke troepen bij Canton geslagen werden en 200 man aan dooden verloren. Volgens Londenscbe berichten pogen de opstandelingen de ontevreden leden van geheime genootschappen in het dal van den Yangtse-kiang over te halen zich bij hen Hoewel de kinderschoenen al ontwassenbewaart ze nog thans de pop en het prentenboek, dat ze een maal van mijnheer Ewald kreeg en hare oogen kunnen nog schitteren,jals zij over den vriendelijken schilder spreekt, die zoo goed voor haar is geweest en, toen zij nog een heel klein meisje was, geholpen heeft, haar in het leven te behouden. Onlangs, toen doctor Ewald Doorn op zijn huwelijks reis was, heeft hjj het dorp nog bezocht en ook het huisje waar Baafke nog altijd met haar moeder woont. Bij die gelegenheid heeft hij haar nog een schilderijtje meegebracht, een verkleinde copie van zijne eersteling ln den storm, en tevens beloofddat als hjj, waar nu wel kans op is, zijn vroeger reeds voorgenomenln veilige haven op het doek heeft gebracht, hij ook daarvan naar een copietje zal doen toekomen. Vrouw Nanning en Baafke spraken er nog weder van, hoeveel verplichting zij aan mijnheer Ewald Doorn had den, doch deze wilde er niets van hooren, maar verze kerde lachende, dat hij veel eer verplichting aan hen had, daar de ervaringen, in die dagen opgedaan, er toe hadden medegewerkt, om hem in eene veilige haven te doen landenja, Baafke was in waarheid de engel geweest, die hem den goeden weg had gewezen. EINDE. aan te sluiten en tot den va! der dynastie mede te werken. Central News meldt, dat Pao-ting-foe den 12en Octo ber door de verbonden troepen bezet isde autoriteiten kwamen de troepen buiten de stadspoorten te gemoet, de burgers bleven rustig en de troepen ontmoetten geen tegenstand. HNGHIiANB. Het aanstaande huwelijk van Ko ningin Wilhelmina wordt in de Engelsche bladen druk besproken. De "Times" zegt»dat de sympathie en de belang stelling in de verloving van Koningin Wilhelmina niet verminderd zal worden door de jongste en naar zij ver trouwt voorbijgaande vervreemding van Hollandsche gevoelens voor Engeland. "Engeland is te veel verschuldigd aan het Huis van Oranje om de kracht te vergeten der oude banden die het met Nederland verbonden wijl enkele Nederlanders ons op ongerechtvaardigde wijze beleedigd hebben." Dit klinkt zeer liefelijk maar het is voor H. M, en voor ons toch maar gelukkig, dat wij voor de toekomst niet behoeven te bonwen op de veile sympathie van de jingo-bankiers Te Londen is een werkstaking van lichterlieden uitgebroken. Verleden week legden een aantal van d«zen het werk neder. Men verwachtdat deze tak vai de scheepvaartbeweging geheel zal stilstaan. Men vreest dat deze werkstaking op den handel groeten invloed zal hebben. XUID-AFltlKA. Nauwelijks zijn de verkiezingen in het moederland achter den rugof hoe kan 't zoo trefien de minder gunstige berichten komen van het oorlogsterrein doorsijpelen. Robertsdie kort geleden seinde half October terug te zullen komen om het opperbevelhebberschap van het Engelsche leger in Engeland te aanvaarden vindt het blijkbaar in Zuid- Afrika zóó genoegelijkdat hij nog van geen scheiden wil hooren en telegrafeertdat het vermoedelijk wel Januari zal worden eer hij vertrekt. Letterlijk overal doemen Boeren open alierwege worden spoorweg- en telegraafverbindingen gestoord. Het laatste telegram van lord Roberts is gedateerd van 16 October en luidt Kelly KenDy bericht, dat luitenant Malcolm met eene kleine afdeeling politie in den omtrek "an Wepuner met de Boeren slaags raakte waarbij zeven Boeren gedood en twee krijgsgevangen gemaakt werden. De Engelschen leden geen verliezen. Kapitein Pine Coffin ontmoette de Boeren den 14 bij het station Ventersburgroad en verjoeg ze. Toen hij vernam dat een ander commando zijn terqgtocht be dreigde keerde hij terug en werd daarbij op de hielen door den vijand gevolgd. Aan Britschen kant sneuvelden een luitenant en twee man en werden vier man gekwetst. Barton bericht uit Welverdiend (Transvaal, Z.W. van Johannesburg), dat in den omtrek kleine troepen Boeren zwerven, die zooveel kwaad stichten als zij kunnen. Den 14 ontmoette hij er eenigen doodde verscheidenen en maakte veel ammunitie buit. Theunis Botha, een broeder van den opperbevelhebber, heeft zich te Volksrust overgegeven. In een vorig telegram wordt melding gemaakt van een gevecht van 13 Octoberwaarin kolonel Mahon's bereden infanterie de bekende "schitterende" resultaten behaaldedoch ten koBte van zware verliezen. Gedood werden 3 officieren en 8 man gewond 3 officieren en 25 man. President Kruger's vertrek is uitgesteld tot Zaterdag. Hij reist over Djibouti (tusschen Aden en Suez) en Marseille. Aftreden van Hohenlolic. BERLIJN, 17 Oct. De meeste bladen behandelen de weder opduikende geruchten van het ophanden zijnde aftreden van den Rijkskanselier Hohenlohe als geloof waardig. De »Köln. Ztg." wijst op den hoogen leeftijd van den prins, en gelooft, dat zijn aftreden niet reeds vroeger heeft plaats gehad met het oog op de aanhangige poli tieke quaesties betreffende China. Maar nu de Rijksdag spoedig zal bijeenkomen, zal de prins aftreden, daar zijn krachten zijn afgenomen door zijn hoogen leeftijd. KEULEN, 17 Oct. Een bulletin van de »Köln. Ztg." "Homburg vor der Höhe, 17 Oct. De Keizer benoemde heden den minister van staat graaf Von Bülow tot Rijks kanselier, Pruisisch minister-president en minister van buitenlandsche zaken." Pest. CALAIS, 17 Oct. De Engelsche paketboot "Dolphin" is, van Londen komende, de haven binnengestoomd met de gele vlag in top. Het schip is ontsmethetzelfde zal geschieden met alle vaartuigen, die van Londen komen. Het luchtschip van Zeppelin. FRIEDRICHSHAFEN, 17 Oct. De ballon van graaf Zeppelin is hier heden-namiddag opgestegen. De manoeu vres gelukten, er werden geheele wendingen uitgevoerd en tegen den wind in gestuurd. De Koning en de Koningin van Wurtemberg woonden op een stoomboot het schouw spel bij. De ballon sloeg de richting van Immenstadt in. Hen stoomgemaal verbrand. Winkel. In den avond van den 17 is door onbe kende oorzaak afgebrand de stoomwatermachine van den Waardpolder. Tot 7 uur des avonds was er nog gewerkt, te 10 uur stond het geheele gebouw in lichte laaie. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De geheele inrich ting was verzekerd te Loenen aan de Vecht. Voorwerpen van tin. In de afdeeling voor artistieke metaalbewerking, verbonden aan de School voor Kunstnijverheid te Haarlem, worden thans proeven genomen met het verwerken van Banka tin. Het metaal is zeer mooi van kleur, iets zachter dan ander tin, doch voor de bewerking zeer geschikt. De bedoeling is, om in dit metaal te drijven, schotels, bakjes en ander vaatwerk, die door hunne artistieke be werking, zjjn schoone vormen en gepaste versiering een plaats onder de voortbrengselen van kunstnijverheid in nemen. Reeds werd een schotel met versierden rand ge dreven, die als goed geslaagd mag worden beschouwd en die in het Museum van Kunstnijverheid werd ten toongesteld. Daar de artistieke bewerking van tin in het buitenland reeds veelvuldig wordt toegepast zal zij ook in ons land ingang vinden en dat daartoe het in onze O.-I. bezittingen gevonden materiaal gebruikt wordt, ligt voor de hand. Besmettelijke veeziekten. In de St.-Ct. No. 243 is opgenomen de staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland voor gekomen gedurende de maand September j.l. Daaronder zijn aan mond- en klauwzeer: In Noord-Brabant 407 bij 33 eigenaarsin Gelder land 775 bij 101 eig.in Zuid-Holland 1007 bij 132 eig.in Noord- Holland 236 bij 26 eig. (waarvan 106 bij 6 eig. te Harenkarspel)in Zeeland 330 bij 40 eig.in Utrecht 37 bij 3 eig.in Friesland 4251 bij 75 eig.in Overijsel 686 bij 15 eig.; in Groningen 67 bij 15 eig.; in Drente 2 bij 1 eig.; in Limburg geene. In het geheele Rijk 7848 gevallen bij 441 eig., waaronder 1724 gevallen bij sehapen en geiten en 277 gevallen bij varkens. Rattenplaag. De landbouwer Abr. B., onder de gemeente Water landkerkje, is zoo rijk met ratten gezegend dat de be woners nauwelijks in staat zjjn het vee behoorlijk te voederendit moet geheel onder toezicht geschieden, daar het anders in de etensbakken krioelt van de ratten. Dat zij ook het ongedorschte graan niet sparen, bleek hem deze week bij het dorschenhij had oen verlies van een halven H.L. op de 2 H.L. Alles heeft genoemde landbouwer reeds in het werk gesteld om van deze plaag bevrijd te worden, doch tot heden nog zonder eenig resul taat thans zal hjj 't gaan probeeren met Fox Terriers. Kéndaagsche Retourbiljetten. De ééndaagsche retourbiljetten in bet buurtverkeer hebben menigmaal tot proces-verbaal aanleiding gegeven omdaf reizigers in sneltreinen plaats namen. De directie der H. IJ. S. beeft nu bepaald dat die kaarten ook geldig zijn voor sneltreinen, uitgezonderd de internationale treinen. Van den Jjangcndijk. Kon de reuzenbloemkool in het begin der vorige week nog f 3,50 a 4 opbrengen op het einde der week gold de beste bloemkool 2 a 2,50. Alleen op de Broekermarkt werd bij de 200.000 stuks aangevoerd, ter wijl te Noordscharwoude nog ruim 25000 stuks door de veiling ging. De veiling van sloitkool te Noordscharwoude maakt opgang. Wanneer nu de landbouwers maar wat vasten wil toonen te bezitten zal ook de markt iu de zomer maanden daar wel beter succes hebben dan tot heden 't geval is geweest. Er werden ruim 94000 witte, pl.m. 14000 gele en 65000 roode kooien aangevoerdzoodat de dageljjksche aanvoer gerekend kan worden op klein 30000 stuks per dag. Voor roode kool werd in den loop der week f 2,80 tot 4,50 besteed. Is de prijs der witte kool iets stij gend in den loop der week is nog f 6,75 besteed de gele blijft maar steeds laag in prijs en komt maar niet hooger dan 3,50, uiterlijk ƒ4. Voor de markt te B^oek zijn deze koolprijzen mede vrij wel geldend. Hier werden aangevoerd 170,000 stuks roode, bijna, 40,000 gele en ruim 83,000 witte. Voor uien en nep wordt f 0,90 tot f 1,05 betaald; er wordt echter van dit artikel weinig verhandeld. Wortelen werden verhandeld tegen prijzen van f 0,30 tot f 1,70 de 100 bos. Rammenas geldt naar kwaliteit van f 2,50 tot f 10 de 1000, terwijl koolrapen niet werden verhandeld en voor bieten f 3,50 tot f 5,50 werd besteed. Van 't sta tion Hugowaard vertrokken den 13 niet minder dan 44 waggons naar het buitenland. Er wordt verbazend veel kool verzonden zoodat men vermoedtdat de prijzen wel spoedig wat zullen stjjgen. (Enkh. Ct.) Verlaging van het polderpcll. Men schrijft aan het Handelsblad uit Upendam Ged. Staten van Noord-Holland hebben voor eenigen tijd een onderzoek ingesteld naar den invloed, dien de verlaging van het polderpeil heeft gehad op de fnndee- ring van gebouwen. Het college is toen tot verrassende ontdekkingen gekomen, en bepaalde sedert, dat de water schappen niet tot verandering van het peil konden over gaan, zonder zijn voorkennis. Het is dan ook bekend, dat in deze gemeente, o.a. de toren van Pnrmerland (dat prachtige bouwstuk uit, vorige eeuwen) geheel verzakte, en bijna omviel, zoodat dit monu ment met spoed moest gesloopt worden. De toren der Ned. Herv. kerk in het naburige Zun- derdorp moest, om dezelfde reden, versterkt worden. En nu dreigt ons schoon kerkgebouw evenzeer een ramp, en begint de muur te zakken. Er zullen waar schijnlijk belangrijke kosten moeten gemaakt worden. Aan een bekwaam architect wordt het onderzoek opgedragen. Naar wordt medegedeeld, is ook de kerk te Rijp, met hare prachtig geschilderde glazen, moeten hersteld worden, daar verlaging van het polderpeil hetzelfde gevolg had. Schapen. Men sehrijft uit Drente In geen jaren zijn er zooveel Drentsche schapen op de markten aangevoerd als dit najaar. Op de jongst gehou den markt te Beilen bedroeg die aanvoer ruim 3300 stuks. Men schrijft dit voor een gedeelte toe aan het ver minderen der schurft bij deze dieren, waaraan nu van Rijkswege in de beide laatste jaren met kracht is gewerkt en tengevolge waarvan meer vrijgevig met de bepalingen der wet op besmettelijke veeziekten kan worden gehan deld. Doch ook de goede prijzen, welke men tegenwoor dig voor het wölvee kan maken, zijn op dezen grooteren aanvoer van invloed. Voor goede, vleezige exemplaren wordt f 7 tot f 9 besteed. Nederlandsch werkvolk naar Ilultschland. De stroom van werklieden, die uit Nederland naar Duitschland vertrekken en daar blijkbaar een beter be staan vinden, blijft aanbonden. Alleen de commissaris der Koningin in Gelderland gaf reeds aan 7000 werk lieden bewijzen van Nederlanderschap af. Te Groningen is opgericht eene vereeniging tot bevordering der belaugen van veehouders in die provincie. De zoo bekende hengst "Frans" van den veehouder M. Groen, te West-Stellingwerf, is door een onbe-

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2