Telegrafische Berichten. Stadsberichten. BEVOLKING. Markt- en Beursberichten. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Verkiezing. BURGERLIJKE STAND. inrichtingen, die gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken. kende oorzaak bij nacht uit den stal geraakt en heeft zich naar het land begeven. Men vond het dier verdronken in een sloot. Men verdiept zich in gissingen omtrent dit allervreemdst geval. Onweder, Het onweder van den 14 heeft hier en daar een ongeluk veroorzaakt. Te Dordrecht sloeg de bliksem in een van de weinige windhontzaagmolens, die daar nog nit vroegeren tijd zijn overgebleven. De molen, dagteekenende nit het jaar 1711, brandde geheel af. Te Huisduinen is den 15 de herv. kerk door den bliksem getroffen. De toren werd grootendeels ver nield, het dak ontzet en het houtwerk in het gebouw gedeeltelgk versplinterd. Er bleef aan de voorzijde der kerk bijna geen ruit heel. De bliksem baande zich een uitweg naar buiten, zonder brand te hebben veroorzaakt. Enkele personen, die zich in de nabijheid bevonden, werden verdoofd, anderen tegen den grond geslingerd. Niemand bekwam echter eenig letsel. Te Uitgeest werden twee koeien van den veehou der J. v. Twuijver door den bliksem gedood. Uaudbouwverslag. Zooals bekend is, werd in 1898 het Nederlandscbe Landbouw-Comité door de Regeering belast met de be werking van het Landbouwverslag. Thans is het 2e stuk van het verslag over den land bouw over 1898 verschenen, omvattendeOnderlinge Hagel-, Brand-, Waarborg- en Veeverzekering, Coöpe- ratieve Yereenigingen tot aankoop van benoodigdheden ten behoeve tot het verwerken en verkoopen van pro ducten van land- en tuinbouw, veeteelt, enz.tot het aanhouden van manlijke fokdieren, zoomede tot het ver schaffen van fondsen, voorschotten, enz. Verder een overzicht van de Koop- en Huurwaarde van de gronden, den afkoop van tienden, den verkoop van domeinen en van de Hypotheekbanken. Door onvoorziene omstandigheden, zooals uit het voor woord blijkt, verschijnt het Tweede deel vroeger in 't licht dan het Eerste deel, hetwelk echter zoo goed als gereed is. Dit bevat een beredeneerd overzicht van de grootte der gronden, van eigenaars en pachters, van de uit komsten van den oogst en van den veestapel. Het derde deel, dat een overzicht bevat van tuinbouw, bloem- en boomkweekerij, ooft- en fruitteelt en houtteelt, is ter perse. 's-Gravenhage, 18 October 1900. Tweede Kamer. Op de Ongevallenwet werd aangenomen, met 50 tegen 18 stemmeneen amendement van den heer Lokman, uit een oogpunt van rechtsgeldigheid verdedigd, om alle werkgevers al of niet aangesloten bij de rijksverzeke ringsbank, recht van beroep te geven tegen ten onrechte of te hoog toegekende schadeloosstelling. V oordracht en in het lokaal „Harmonie." 't Was geen onaardig begin van het seizoen der uitspanningen en genietingen op het gebied der litteraire en muzikale kunst, de avond van 16 October. De dames jonkvr. Sophie Wichers en mej. Ida Mollinger onthaalden een niet overtalrijk maar zeer waardeerend publiek op de voordracht van eenige gedichten en een monoloog en het vertoonen van een paar tooneelstukjes voor twee personen. Voordrachten" in den ouden zin van het woord waren het eigenlijk niet. In den tijdwaarvan de »Camera Obscura" spreekt, toen men op eiken »thee- avond" eenige gedichten hoorde en zag voordragen of reciteeren, of door eene mevrouw Dorbeer, öf door Hil- debrand en toen alleen een Pieter Stastok »waratje niets kon", werd het uitspreken der verzen geaccompagneerd (alleen bij toeval door het speelwerk in de lamp) door de min of meer noodzakelijk geachte gebaren. Thans spreekt men van verzen »zeggen". 't Is slechts de stem en de mimiek van het gelaatdie bij ons de indrukken van den dichter moeten reproduceeren. De beide eerste gedichten: »De Speelpop", van J. A. Holtrop (niet Woltrop, zooals het programma aangeeft), gezegd door mej. I. Mollinger, en Een lied van de Zee", van Helene Swarth door mej. S. Wichersvoldeden zeer goed. Beide gedichten zijn wat sentimenteel, maar kwamen tot hun recht. Jonge dames hebben waar schijnlijk wel een traan voelen opwellen bij de aandoen- lijkste tooneelen. We betwijfelen evenwel of dat geschied is door het min of meer zingend zeggen van een paar regels in het begin en in 't eind van »Een lied van de Zee." Hierop volgden kleinere versjesdie behaagden door de voordracht, behalve dat van A. Verwey: »De groote hond en de kleine kat", 'twelk te vlug gesproken werd; mej. Mollinger beging naar ons inzien hierin ook de vergissingdatgene wat de dichter zegt van de kat even katachtig te zeggen als wat de kat zegt. Het fragment uit Schiller's »Maria Stuart" is een waarlijk niet gemakkelijk te spelen tooneel. Als men in aanmerking neemtdat volleerde kunstenaressen er hun handen vol aan hebban dan mogen we de dames Mol linger en Wichers prijzen. Misschien sprak de laatste sommige gedeelten wat ving en dus onduidelijk. Bij het op het applaus volgende opgaan van het gordijn werden aan de dames bouquetten overhandigd. Wat na de pauze kwam was allerliefstDe beide tooneelstukjes vooral het eerste waarin een paar juist aan de bakvisch-periode ontsnapte meisjes voorkwamen werden uitstekend gespeeld. Aan den monoloog Babbelen aardig door mej. Sophie Wichers gezegd ontleenen we de woorden »We zullen elkander nog wel eens weerzien om ze te wijzigen in »Alkmaar's publiek hoopt de meergenoemde dameB nog eens weer te zien." Alkmaar Packet. De Alkmaar Backet," welke den 14 's avonds om zes uur van Alkmaar vertrok, is op het Alkmaarder Meer door den hevigen wind tijdenB een bui aan den grond geraakt. De volgende boot van Amsterdam trachtte tevergeefs haar af te brengen, waarna zij de reizigers naar Marken-Binnen heeft gebracht. De verloving der Koningin. Het bericht van de verloving der Koningin, door ons blad in den laten avond van den 16 ontvangen, ver spreidde zich met groote snelheid door de gemeente, 't Werd overal met ingenomenheid begroet. Van de openbare gebouwen en vele woningen werd den volgenden ochtend reeds vroeg de driekleur uitgestoken. Het garnizoen hieldop telegrafischen last van den minister van oorlog, den 17 's middags te 12 uur, in den StadBhout paradewaarbij het geheele officiers- en leeraarspersoneel tegenwoordig was. Voordat deze plechtigheid een aanvang nam, las de garnizoenscommandant, luitenant-kolonel jhr. C. K. v. d. Wijck, directeur der Cadettenschool, Hr. Ms. proclamatie voor en sprak naar aanleiding hiervan in welgekozen en gevoelvolle woorden een ieder hierbij tegenwoordig, toe welke ltoespraak door hem besloten werd met een »Leve de Koningin"welke kreet door een ieder tot driemaal toe herhaald werd. Bij de parade die nu volgde waarbij de muziek zich deed hooren en die gecommandeerd werd door den kapitein Spieringhs werden de honneurs gebracht aan den garnizoenscommandant. Ook binnen hare muren vierde de Cadettenschool feest. In de eetzaal was om het portret der Koningin een draperie van vlaggen aangebracht, het dagelij ksch menu was uitgebreid met een dessert en in plaats van bier werd wijn gedronken. Ook de onderofficieren en minderen werden feestelijk onthaald. In de cantine der cadetten was de buste der Koningin in eene keurige massa bloe men en planten geplaatst. Aan tafel verschenen de directeur met zijn adjudant en de commandant der cadettencompagnie. Met een glas wijn in de band stelde de overste van der Wijck een gloedvollen dronk in, die groot enthousiasme wekte, 's Avonds speelde het strijk orkest der cadetten in de cantine. Multatull's Vorstenschool. De eerste abonnementsvoorstelling, door de Neder landscbe Tooneelvereeniging, alhier, zal bestaan in de opvoering van Multatuli's Vorstenschool. Zjj heeft plaats op donderdag, den 25. Men verzoekt ons voorts mede te deelen, dat de gelegenheid tot inteekening alsnog bestaat bij den bureaulist H. Mejjer. V oorts zal de voorstelling zoo tijdig zijn afgeloopen, dat bezoekers uit het noorden den trein van 11.11 kunnen bereiken. Aanbesteding. Den 18 werd door burgemeester en wethouders bij openbare inschrijving aanbesteedhet metsel-, steenhou wers- en damwerk enz., noodig voor de veranderingen aan de Ridderstraatbrug, aan de brug tusschen den Dijk en de Peperstraat en van de Bokkebrug aldaar. Inge schreven werd door: P. Berkhout, Medemblik t 10648; C. J. Hoffman, Amsterdam f 10588 H. Schuijt, Alkmaar f 9700Spruit en Wils, idem f 7990. De gunning is aangehouden tot zaterdag, den 20. STUT. Den 17 trad voor de vergadering der leden met hunne dames van het departement Alkmaar der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen als spreker op de heer J. CJ. van den Berg, uit Heerenveen. Het bestuur mocht zich verheugen in eene goede opkomst, te meer verblijdend ook voor den spreker, die, de vorige maal alhier voor eenzelfde vergadering optredende, door allerlei oorzaken een zeer gering auditorium aantrof. In eene keurige rede, mot warmte en geheel uit het hoofd voorgedragen, schetste de spreker ditmaal het leven van Marie Antoinette, de ongelukkige vorstin op het laatst der vorige eeuw. Met hare geschiedenis rijk door in schoone woorden gekozen zinnebeelden en waar noodig, met schrille kleuren geschetst wist de spreker zijn aandachtig gehoor van het begin tot het einde te boeien en menige tot nog toe bij velen onbekende bijzonderheid uit het leven dier vrouw en moeder werd bekend gemaakt. Het applaus aan het einde der rede bewees hoezeer de aanwezigen voldaan waren. De voorzitter had dan ook alle reden den spreker voor zijne voordracht namens de vergadering dank te zeggen en de hoop uit te spreken, den sproker nog meermalen voor het departement te zien optreden. Verhuizingen binnen de gemeente. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen ter algemeene kennis den inhoud van art. 14 der Verordeninghoudende bepalingen omtrent het verdeelen der gemeente in wijken en het opmaken van volledige Staten der bevolking en har er huizing, ingevolge art. 140 der Gemeentewet Gemeenteblad 1898 No. 90), luidende als volgt: Yan elke verhuizing binnen de gemeente wordt binnen acht dagen kennis gegeven ter Secretarie van de gemeente bij verhuizing van een gezin, door het hoofd van het gezin bij verhuizing van afzonderlijk levende personen, door hen zei ven bij verhuizing van inwonende dienst- en werkboden door hen zeiven bij verhuizing van personen naar instellingen, gestich ten, inrichtingen, van welken aard ook, in welke per sonen onder eenig bestuur samenwonen, door de bestuur ders dier instellingen, gestichten of inrichtingen, behou dens de bepalingen, vervat in het Kon. besluit van 27 Juli 1887 (Staatsbl. No. 142). Met boete van ten hoogste f 1.wordt gestraft het hoofd van het gezin, de afzonderlijk levende persoon, de dienstbode of werkbode en iedere bestuurder van een in stelling, gesticht oi inrichting, die bjj verhuizing ver- I zuimen de bovenstaande kennisgeving te doen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. Oct. 1900. O. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen, ter voldoening aan artikel 10 al. 4 van het algemeen reglement voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken, ter kennis van belanghebbenden, dat de ver kiezing tengevolge der periodieke aftreding van de heeren A. J. T. Conijn, J. G. Potgieser en P. J. Boom, als leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeente, is bepaald op Dinsdag 27 Bfovember 1900, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 ure, in een der lokalen van het stadhuis. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter, 16 Oct. ,1900. C. D. DONATH, Secretaris. GEBOREN. 17 Oct. Paulina Hendrica, d. van Theodorus van der Klei en Anna Maria Christina Zeegers. OVERLEDEN. 9 Oct. Gerardus Bernardus, z. van wijlen Dominions Goossens en van wijlen Anna Aletta Bruin, 19 j., overleden te Breda. 16 Dirk van Egmond, 90 j. 17 Petrus, z. van Antonins Korver en Margaretha de Lange, 6 j. en 4 m. Zuid- en Woord-Schermer. Ondertrouwd. 28 Sept. Jan Tromp en Elisabeth Heinis, te Oterleek. Getrouwd. 30 Aug. Arnoldus Hermanns Vleck, te Amsterdam en Maartje Hop. Geboren. 21 Aug. Pieter, z. van Jacob Wiedijk en van Elisabeth Wiedijk. 28 Klaas, z. van Jacob Buis en van Cornelia Hart 23 Sept. Aaltje, d. van Jan Poeser en van Trijntje Temper Overleden. 26 Sept. Barbera Kieft, wed. van Klaas Wiedijk, laatst echtgen. van Klaas Smit, 56 j. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bjjlagen, van F. RIKE loodgieter, om vergunning tot het oprichten van eene loodgieterswerkplaats, in het perceel aan de le Tuindwarsstraat, wijk E, ongenummerd, en dat opWoens- dag, 31 October 1900, 's middags te twaalf uren, ten stad- huize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 17 Oct. 1900. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR maken bekend, dat bij hunne besluiten van 13 October U. Ns. 21 en 22, vergunning is verleend aan Th. SLUIJTERhandelaar in rijwielen wonende te Spanbroek tot het oprichten van eene inrichting voor het herstellen van rijwielen, in het perceel Ritsevoort No. 41, en aan J. BALDER aannemer te Alkmaar tot het maken van een bakkersoven, in het perceel wijk E, ongenummerd, in de Forestusstraat. Voorts dat bij besluit van 13 October jl. No. 23 ver gunning is geweigerd aan P. NIEROP en B. H. SLOTHOUBER te Alkmaar tot het oprichten van eene bewaarplaats van vluchtige olièn. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 17 Oct. 1900. C. D. DONATH, Secretaris. Amsterdam 17 Oct. Friesche Dokkumer Jammen f 1.90 a 3.Franeker f 1.90 a 3.Zaaiers f 1.75 a 1.85, Wondjes f 1.40 a 1.60, Blauwe f 2.10 a 2.30, Zeeuwsche Spuische Jammen f 3.25 a 3.60, Poters f 1.30 a 1.50, Flakkeesche f 2.75 a 3.—, blauwe f 2.40 a 2.60, Pruisische Hamburgers f 2.80 a 3.Roode f 2.— a 2.20, Westlandsche Zand f 2.50 a 4.50 per Hectoliter. Petroleum onveranderd. Schaoen, 18 Oct. Aangevoerd 13 paarden f 75 a 150, 10 ossen fj70 a f 130, 4 stieren f 80 a 140,185 Gelde- boeien f 110 a 175,— 81 vette koeien f 150 a f 250, 44 kalfkoeien f 130 a 240, 65 vaarzen en pinken f 70 a 120, 0 graskalven f a 21 nuchtere kalveren f 8.— a 19,260 m. schapen f 12 a 20.570 vette id. f 21 a 28,—, overh. f a 180 lammeren f 11 a 17. 30 magere varkens f 12 a 15,26 vette varkens 1 0,42 a 44 ct. p. K.G., 85 biggen f 5,— a 10,1050 kop boter per P. 60 a 65 ct., 7000 kipeieren f 4,50 ja 5,—. 100 eenden dito f 3.40 a 0.—, rammen f a f PURMEREND 17 Oct. Op de najaars-paardenmarkt werden 345 paarden aangevoerd. Prijzen f 70 a 500. Handel stug. Haarlem, 15 Oct. Boter, aangev. 89 KG., v. 89, f 1.20 a 1.30, 69 biggen, verk. 57, f 7. a 11.50, 46 schrammen, verk. 35, f 12.— a 18.50, 500 HL. aardappelen, verk. 446, f 1.60 a 2.50, 184 HL. appelen, verk. 137, f 4.— a 10. 219 HL. peren, verk. 189, f 4.— a 24. Haarlem 15 Oct. 255 HL. witte tarwe f6.40 a 7.20, a f 0.— Hl. dito (oude) f 40 Hl. rogge f 5.30 a 0.—, 0— HL. haver f 0.— a 0.—0 Hl. Paardeboonen f 6,50, 60 Hl duivenboonen f 6,65,37 HL groene erwten f 8.— a 9.25,15HL. bruine boonen f 9. Kampen, 15 Oct. Boter: Per »/8 vat t 23.a 25.50 per »/u Tat f la50 a 12"75 per K,G' 55 a 60 0t Aangevoerd 300 achtste, 135 zestiende v. en 2o0 stukken wegende samenK.G. Per Telegraaf. Hoorn, 18 Oct. Kleine kaas f 30,50, commissie f 28,50, Middelbare f 29,—. Aangevoerd 273 stapelswegende 83384 Kg.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 3