Honderd en tweede jaargang. 1900. ZONDAG 21 OCTOBER. Gevonden 17"oor werpen. Gemeenteraad van Alkmaar. Nederland. Stadsberichten. No. 125. Eerste blad. ALKMAARSCHE CO ER A AT. Deze Courant wordt 0 1 u's d a g-, Donderd a g- gn Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het gebeele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Velefoonnuaaimer t 3. Prijs der gewoner{advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER en ZOON. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen, des morgens tusschen 9 en 12 uur Vier bons; een gouden kruisje; een jas; een zijden dasje; een parapluieeen zakje; een zakdoekje met eemge centeneen huissleuteleen korfinhoudende één kip een manchet met knoop een duimstok een spatbord van een rijtuigeen manchetknoop en een hon denhalsband. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 19 Oct. 1900. S. M. S. MODDERMAN Jr. De BURGEMEESTER van ALKMAAR roept de leden van den Gemeenteraad op tot bijwoning eener verga dering op Woensdag, 24 October 1900, des na middags te één uurten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punten 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van de Commissie voor de belastingzaken enz. tot goedkeuring der begrooting van de gemeente gasfabriek, dienst 1901. (Bijlage No. 82). 3. Idem als boven, tot goedkeuring van de begrootiug der d.d. schutterij, dienst 1901. (Bijlage No. 83). 4. Als voren, tot goedkeuring der begrooting van het Burgerweeshuis, dienst 1901. (Bijlage No. 84). 5. Benoeming vau een lid der gezondheidscommissie (Bijlage No. 85). 6. Voorstel van B. en W.. in zake het verleggen en vernieuwen der bestrating van de Gasthuisstraat en omgeviug. (Bijlage No. 86). 7. Idem tot goedkeuring van een plan van bebouwing van een terrein van den heer 0. Schipper. (Bülase No. 87). 8. Voorstel van de commissie voor de belastingzaken enz. tot goedkeuring der begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur, dienst 1901. (Bijlage No. 88). 9. Idem, tot goedkeuring der begrootingen van de stads apotheek en van het Gasthuis, dienst 1901. (Bijlage No. 89). 10. Voorstel van B. en W. tot overneming van de Stnartstraat en de 2de Kabelstraat van de Woning- maatschappij Alkmaar". (Bjjlage No. 90). 11. Benoeming van een onderwijzer aan de Bnrgersehool. (Bijlage No. 92). 12. Voorstel van B. en W., naar aanleiding van art. 199 der Gemeentewet, inzake het aanhangige rechts geding. (Bijlage No. 93). 13. Idem, naar aanleiding van een ingekomen verzoek om de Verordening op het heffen van haven- en kaaigelden te willen wijzigen. (Bijlage No. 94). 14. Behandeling van reclames tegen aanslagen in den Hoofdelijken Omslag, dienst 1900. Ho fherlchten. Hare Majesteiten de Koninginnen en Z. H. de Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin zouden den 20 voor één dag naar den Haag komen. 's Middags is er een gala-diner ten paleize. Zondagmorgen zullen de Koninginnen en de Hertog van Mecklenburg ue godsdienstoefening bijwonen in de hofkapel op het Loo, waar de hofprediker dr. G. J. van der Flier zal voorgaan. H. M. de Koningin heeft haren verloofde het grootkruis der Orde van den Nederlandschen Leeuw geschonken. Nader wordt gemeld dat H. M. de Koningin persoonlijk van Hare vorloving kennis gegeven heeft aan de verschil lende sonvereinen en staatshoofden. De muziekvereeniging »de Harmonie" te Apeldoorn heeft eene serenade met fakkellicht gebracht aan H. M. de Koningin. Eene ontzaglijke menigte menschen had zich voor het hek van het paleis opgesteld. Nauwelijks klonken de eerste tonen van het» Wilhelmus," of de Koningin, vergezeld van Hertog Hendrik, versche nen op het bordes. Uitgevoerd werden: Wilhelmus »Het Duitsche Volkslied," »Mein Waldeck »Kronings- marsch" en »Wien Neerlandsch bloed." Na het laatste nummer werd hot bestuur der vereeniging bij H.M. ontboden. H. M. betuigde den voorzitter haren dank voor de hulde haar bewezen en verzocht de andere heeren aan Haar en den Hertog voor te stellen. Ook de Hertog dankte voor de bewezen hulde en ver zocht nog eenmaal het oude Wilhelmus" te spelen, ver volgens hief de »Harmonie" tweemaal een driewerf hoera aan voor de Koningin en den Hertog. Hertog Hendrik. Een der vroegere leermeesters van den toekomstigen Gemaal van de Koningin der Nederlanden zooals de »Köln. Ztg 't uitdrukt heeft aan dat blad een korte karakterschets gegeven, waarin vooral getuigenis wordt gegeven van de degelijkheid van zijn karakter. De zonen van Groothertog Franz II van Mecklenburg-Schwerin munten allen uit door degelijke eigenschappen, en daarin is hunne zuster, de Groothertogin van Oldenburg, huu gelijke. »Een hart van goud," zou men zeggen van een gewoon sterveling, die Hertog Hendrik geleek. Aan een zeer helder verstand gaat bij hem gepaard een groote vastheid van karakter eu wilskracht, een hooge mate van plichtsgevoel, belangstelling voor veel wetenswaardigs, groote goedhartigheid en een diep gevoel van dankbaarheid voor degenen, wien 't vergund was zijne lichamelijke en geestelijke opvoeding te leiden. Hij is een ijverig jager, die geen hinderpalen of gevaren schuwt, tegeljjk een jager-officier met echten dienstijver en echten soldaten- geesteenvoudig en ongekunsteld, is hij bemind door zijn kameraden, geljjk zijn openhartige en innemende natuur hem den lieveling heeft gemaakt van de Mecklen- bnrgers. Met zijn vroolijk temperament, waaraan toch de noodige ernst niet ontbreekt, zijn jeugdige opgewektheid, en door de ruimte vau blik, welke hij door zijn groote reis heeft verkregen, is Hertog Hendrik te beschouwen als een gelukkige keuze, zoowel voor het toekomstige familieleven aan het Haagsche Hof als voor de Neder landen. Ieder, die het geluk heeft gehad Hertog Hendrik nader te leoren kennen, zal ons hierin gelijk geven. De Berlijnsohe correspondent vau de »N. Rott. Ct." meldt nog »Iemand uit zeer hooggeplaatste kringen, die hem per soonlijk kent, heeft mij van Hertog Hendrik de volgende beschrijving gegevenDe hertog is middelmatig van gestalte, gezond en goed gebouwd, en heeft een open gezicht, tamelijk lichtblond haar en een paar vroolijke, trouwhartige, blauwe oogen. Een lichtblond snorretje, eigenlijk pas het begin van een knevel, staat boven een krachtigeu mond. Hij heeft een blanke teint en een frissche gelaatskleur. Men ziet het hem aan, dat hij graag in de buitenlucht is. Bij oen weldadigheidsbazaar die in het voo jaar te Schwerin is gehouden, behoorde hij tot de vlotste verkoopers en had om zijn kraampje, dat hij op opgewekte, ongegeneerde wijze beheerde, een heeleu kring van jonge dames veria in Gd. Door zijn onveranderlijk goed humeur kon hij met zijn broers eu znsters en met de menschen in het algemeen goed opschieten. Ook ouderen van dagen mogen hem graag rijden. Te Berlijn en Potsdam is hij als jong luitenant van de garde geen kniesoor geweest. Maar toen hij te Schwerin moest komen om zich bezig te houden met de droge bjjzonderheden van het regeer- stelsei, schikte hij zien daar na eenige zuchten gewillig in het gareel. Bij zijn vrienden staat hij goed aangeschreven als een openhartig en vriendelijk jongmensch. Mecklen burg is zooals bekend de bakermat van eenvoudige, flinke en trouw hun plicht vervullende menschen, en ook het vorstenhuis is daarvoor bekend. Zijn oudste broer Friedrich Wilhelm is drie jaar geleden met de torpedoboot, die onder zijn bevel stond, in een storm op de Noordzee omgekomen. Men vond hem vastgebonden op den wacht post, toen de lijken later uit de torpedo-boot te voorschijn genaaid werden. In zijn ouderlijk huis te Schwerin zijn de proponenten Wilheimi, Klieloth en Sander, thans allen predikant, achtereenvolgens beiast geweest met de oplei ding van Hertog Hendrik tot hij naar het gymnasium te Dresden ging. »Voor mij ligt op het oogenblik een oude photographie met Hertog Hendrik's onderteekening en de levensleus, die hij zien naar vorstelijke gewoonte gekozen had. Zij luidt»Hertog Hendrik van Mecklenburg Recht door zee is de beste weg." (Gerade durch der beste Weg »Zjjn schrift, in Duitsche letters, is voorbeeldig duidelijk en eenvondig zonder de minste krulletjes, die men anders dikwijls aantreft in het schrift van hooggeplaatste personen.'' Schagen. Den 16 vergaderde alhier de raad dezer gemeente. Alle leden waren aanwezig. Ingekomen was een schrijven van den commissaris der koningin, dat her benoemd werden als zetters de heeren Bnis en Bijpost. Besloten werd voor de tram Schagen-Zijpe-Alkmaar t 5000 aandeelen-kapitaal te nemen en f 2000 renteloos voor schot te verleenen, mits aan de in der tijd door deu raad gestelde voorwaarden werd voldaan. Op het verzoek van 125 belastingbetalende burgers in zake de telefoon-tele- graaf kwestie werd in zooverre toestemmend beschikt, dat de raad zich tot de regeering zal wenden met ver zoek alhier een telegraafkantoor te stichten. Het herhalings- onderwijs werd nader geregeld en de heeren Roep en M. Visser bij acclamatie tot onderwijzers aan do herhalings school benoemd. Schoort. Benoemd bij de rijkspolitie (standplaats Amsterdam) de heer J. Hoogvorst Jr. te Groet. In den loop dezer week spoelde hier nit zee aan, een wit-geverld houten beeld, afkomstig van den boeg van een schip. Rijp- De raad dezer gemeente heeft tot commis sarissen der Maatschappij tot bevordering van Nijverheid alhier, benoemd de heeren S. de Graaff en A. van Aken en zulks in de plaats van de heeren dr. van der Vliet en Harrebomée, die volgons do nieuwe statuten van 31 December 1900 definitief aftreden, als zijnde boven de 60 jaar. Heerhugowaard. Tot hoofdingeland van het Ambacht van West-Friesland, genaamd Geestmer-Ambacht, is gekozen de beer W. Oudbuis, in de plaats van het periodiek aftredend lid, den heer J. Swaag. Akersloot. In den nacht van den 17 op den 18 brandde op den hoek van Stierop en de Alkmaarsche meer eene burgerwoning tot den grond af. Daar het buis alleen stond en afgelegen, kwam men te laat om te redden. De bewoners wisten bijtijds te vluchten. Hais en inboedel wareD verzekerd. Hen bezoek aan „Hlnheim". Nadat het door de firma J. A. van den Bosch Zonen alhier, in den handel gebrachte nienwe merk »Albada", room-margarine, in de Alkmaarsche Huishond- en Indus trieschool beproefd en goedgevonden was, zoo goed zelfs dat de directrice niet aarzelde er een zeer loflijk getuig schrift aan te geven, lag het wel voor de hand, dat de leerlingen toch ook wel eens wilden weten, hoe of die mar garine na toch eigenlijk wel wordt gemaakt. Wel wisten zjj reeds door het hnn verstrekte onderwijs in de voe dingsleer, dat margarine een bij uitstek goed voedings product is en alle griezelige verhalen, die men er vroeger van hoorde, tot het rijk der fabelen moesten worden terug gebracht, maar hoe het nn eigenlyk in zoo een marga- rinefabriek er wel uitzag en of het daar nu werkelijk nog zindelijker was dan in een echte natnurboteriabriek of boerderij, zie dat zou men toch wel eens willen welen. Gaarne werd dan ook door de directrice gebruik ge maakt van de door de heeren van den Bosch Zonen gedane uitnoodiging, om eens met de leerlingen de fabriek te komen bezichtigen en had een bezoek aan die inrich ting plaats op donderdag, den 11 October, van een twin tigtal leerlingen onder leiding van de directrice en de onderwijzeressen mejufiruuwen M. Majoie en A. Hulsman. De bezoeksters werden ontvangen door den heer van den Bosch en daar kort toegesproken. Na te hebben doen uitkomen, hoezeer dit bezoek door zijne firma werd op prijs gesteld, meende hij, dat het zijnen be zoeksters niet anders dan aangenaam kon zijn, alvorens de fabriek te gaan bezichtigen, om te vernemen wat mar garine eigenlijk is en werd door hem in het kort, maar op bevattelijke wijze, de wordingsgeschiedenis der mar garine uiteengezet. Hierna nam de tocht door de fabriek, onder leiding van den heer van den Bosch, een aanvang, nadat eerst een kort bezoek werd afgelegd aan de onlangs gestichte kaasfabriek en een kijkje was genomen in de groote kuiperij en timmer winkel, en werden achtereenvolgens de verschil lende afdeelingen 'oeiocht. Om te beginnen werd een bezoek gebracht aan de machinekamer en het ketelhuis, daar zonder stoom en beweegkracht toch de vervaardiging niet op economische wijze zoude kunnen geschieden. Niet weinig aandacht trok de eenig schoone machine kamer, waar de groote stoommachine van 115 P. K. rustig het groote vliegwiel deed rond snorren, van waar de kracht op net overige drijfwerk wordt overgebracht. Dat de leerlingen eener school, die zindelijkheid als een der eerste deugden van de vronw leert, slechts één roep hadden over het als gond en zilver blinkende machinewerk, behoeft geen betoog, maar tevens erkenden zij gaarne, dat niet alleen de vrouw het poetsen goed verstaat, maar dat machinist Baart en zijne assistenten de Boer en van der Poll zelfs aan de dames een lesje in het poetsen konden geven. De machine voor de elec- trisehe verlichting werd een oogenblik in werking gesteld en bewonderd, maar vooral trok de aandacht de groote koolzuur-koelmachine van de firma Riedinger te Augsburg, die bet voor de fabricatie benoodigde ijs wat er levert en de b.ijde jeugd verloochende zich hier niet, want van de gelegenheid werd gaarne even geprofiteerd, om van de bevroren geleidingen een sneeuwballetje te pakken. Vervolgens na de Ammoniac ijsmachine van de firma Le Binn te hebben bezichtigd en de daarmede gepaard gaande labricatie, begaf men zich naar het melkonderzoek- iokaal, waar werd aangetoond, hoe de hedendaagsche werktuigkundigen de scbeiknude onder het bereik van iöueren leek weten te brengen en hoe op eenvoudige wijze ieder belanghebbende in de zuivelindustrie,, de melk op kwaliteit kan onderzoeken. Vandaar ging men naar het groote luchtige karnlokaal, waar de emulsie der verschillende soorten margarine en olie plaats heeft met de room of melk. Interessant was het de in de karn vloeibare margarine onder den invloed van het ijswater in de bakken te zien stroomen, gekristalliseerd en in niets onderdoende voor bare zustor de natuurboter, wan neer deze de boterkarn verlaat. Met belangstelling werd daarna een kijkje genomen in de cicamery of d» natuur- boter-iabnek, waar de behandeling der melk in voor- warmer, pasteurisoermacbine en centrifuge in hooge mate de aandacht trok. Vandaar ging het omhoog naar de melkverzuurlokalen. Hoe heerlijk frisch zag het daaruit! De witte muren ter halver hoogte met schoone wit verglaasde tegels be dekt de vloer waar men om eene onderwetsohe uit drukking te bezigen, wel pap van kon eten en de lange rij meikverznurders alle voorzien van stoom- en water leiding, ziedaar wel een gezicht om niet licht te vergeten. Laat de concurreerende znster-industrie hier gerust een lesje komen nemenals de boter- en kaasmakers zóó hunne zaken in orde hebben znllen zij minder last van de margarine-industrie hebben en ondervinden dat voor zorgvuldig behandelde producten, trots alle concurrentie,

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1