Markt- en Beursberichten. BURGERLIJKE STAND. tJpa- m m nog wel prijs te maken valt. Eigenaardig was hier ook te zien de kolossale melkkoeier, die, met ijswater ver koeld gebezigd wordt om de melk als deze het juiste stadium van rijpheid is ingetreden af te koelen en tot een »hiertoe en niet verder" te verplichten. Naast de keurige zuurlokalen ligtop dezelfde ver dieping, het smeltiokaal, waar het smelten der margarine en de vermenging met de olie plaats vindt. Hier zagen de leerlingen het ruw product en moesten zij erkennen, dat, indien ook dit niet allerpijnlijkst zindelijk was be reid het nimmer in zulk een staat aan de Hollandsche markt kon komen. Nu bracht de onvermoeide liftdie duizenden kilo's op en neder brengt zonder klagen of zuchten de leerlingen en hare geleidsters omlaag wat natuurlijk niet zonder eenige gilletjes gingtot groot vermaak van Muus den werkman die de lift bedient, die zelden zulk een bekoorlijke en vroolijke last met zijne lift vervoerde. Beneden werdnadat de kelders vol grondstoffen waren bezichtigd en tevens werd opgemerkt, hoe niets verloren gaat in deze industrie maar hoe het uitstoomsel der vaten gefiltreerd werd om een goed product voor talk- of kaarsenfabrieken op te leveren ging men weder met de lift haliwegom af te stappen in de walskamerwaar de zoover bereide margarine wordt gekneed en gezouten. Bedekt onder helder witte lakens staat zij daar op lange tafels om ze voor scha delijke invloeden zooveel mogelijk te bewaren en blijft zij daar tot de orders komen die niet schijnen te ont breken te oordeelen naar de groote bedrijvigheid die overal heerschte. Na de laatste bewerking te hebben ondergaan komt de nu eindelijk voltooide margarine in de groote en ruime pak- en weegkamer en niet wei nig waren Kinheim's bezoeksters verbaasd als zij zagen hoeveel verschillende soorten van verpakkingen worden gebezigd voor de verzending der margarine. Natuurlijk trok het meest de aandacht de nette ver pakking der »Albada", waar de beste der Alkmaarsche jongens, zooals de Directeur zei, de gereed zijnde mar garine in keurige étui's verpakken. Toen verliet men de fabriek, waar men buiten den heer van der Aa gereed vond staan, die een kiekje nam van de jeugdige bezoek sters en hare geleidsters, benevens Lottie", de jonge zwart, die gereed stond een zware last »Albada'' naar het station te brengen, om de alnemers te voorzien, die de firma van den Bosch reeds in bijna alle plaatsen van Nederland voor dit fabrikaat telt. Als het kiekje goed uitvalt, zullen alle leerlingen een portret ontvangen als een souvenir aan hun bezoek aan >Kinheim", maar mocht het zonnetje of Lottie, die wat ongeduldig werd, parten hebben gespeeld, zelfs zonder portret zullen de leerlingen lang met genoegen terugdenken aan het leerrijk en in teressant bezoek aan een van Alkmaar's merkwaardigste inrichtingen, de magarinefabriek »Kinheim". Diaconale Conferentie. Den 17 werd in de Consistorie der Groote Kerk, alhier, eene diaconale conferentie gehouden, die bijgewoond werd door ruim 80 personen, voor het meerendeel afgevaar digden der Kerkeraden. Het denkbeeld tot het houden van deze samenkomst was uitgegaan van het Classicaal Bestuur, dat aan zijn Moderamen had opgedragen de zaak voor te bereiden. In zijn inleidend woord gaf de voorzitter, de heer ds. A. J. Adriani, van Warmenhuizen, te kennen, dat eene diaconale conferentie wel iets nienws was op kerkelijk gebied, maar waarlijk niet iets vreemdsintegendeel hij achtte het een fout, dat diakenen nooit in kerkelijke vergaderingen buiten den kerkeraad verschijnen, zelfs dan niet, als er zaken worden behandeld, die rechtstreeks en uitsluitend betrekking hebben op den arbeid, die hun is toevertrouwd. Om die fout te herstellen, die leemte aan te vullen waren de kerkeraden tot deze bijeenkomst uitgenoodigd. Spr. legde voorts den nadruk op het beginsel der liefde, als de eenige drangreden tot diaconale armenzorg. Samenwerking van diaconiëen was het eerste punt, dat ter bespreking werd aan de orde gesteld. De voorzitter, die dit punt inleidde, wees op de verplichting om mis bruiken en verkeerdheden tegen te gaan en brandmerkte als de grootste vijandin van een gezonde en geregelde armenzorg de bedelarij, zoowel in het openbaar als min of meer bedekt. De vraag werd door hem ter overweging aangeboden of van deze samenkomst niet een maatregel kon uitgaan om op practische wijze dien kanker der samenleving te bestrijden en uit te roeien. De wijkver pleging voorts, waardoor wordt verstaan de verpleging van zieke armen in hun eigen woning door verpleegsters van beroep werd voorts door hem besproken als een zaak, waarin wij ieder op zich zelve niets vermogen maar door samenwerking wellicht iets kunnen tot stand brengen. De vraag eindelijk of van diaconiën te zamen niet op bescheiden voet een stap kon worden gedaan in de rich ting van pensioneering van werklieden werd mede door den inleider gesteld. Werden ten opzichte van dit laatste punt nog eenige gegevens verstrekt door den heer G. Kuiper, diaken bij de herv. gemeente te Warmenhuizen, werd op de eerstgenoemde zaak door den heer Ds. Koch van Egmond aan den Hoef, nog nader aangedrongen, de ver gadering achtte het in de tweede plaats genoemde, de zaak der wijkverpleging, het meest dringend en 't meest uitvoerbaar en benoemde dan ook eene commissie van drie personen om deze zaak nader te overwegen. »Weezenverpleging in paviljoenen verdient de voor keur boven gestichtsverpleging" was de stelling, die de heer F. Sant, van Huisduinen, toelichtte de inleider vond gereede aanleiding om de onlangB opgerichte wees inrichting te Huisduinen bij de vergadering bekend te maken. Zijne stelling werd niet aangevallen, maar de vraag of paviljoenen met 30 weezen niet nog te veel het karakter droegen van gestichten met nadruk ge. steld. Deze vraag gaf den heer A. L. Th. van der Ven aanleiding op welsprekende wijze de Maatschappij tot op voeding van weezen in 't huisgezin ter sprake te bren gen. De gedachtenwisseling over weezenverpleging zal ongetwijfeld bij de aanwezigen vooral liefde voor die Maatschappij hebben gewekt. Na de pauze trad de heer Ds. H. G. Brink, van Heer Hugowaard, op met een referaat over Voorkoming der armoede'' der diaconieën plicht Referent zette allereerst uiteen, dat bij de nieuwere beschouwingen omtrent ar moede, behalve de ondersteuning van bestaande armen voorkoming van armoede in aanmerking moest komen Daartoe beval hij aan, middellijk om de oprichting en het voortbestaan te helpen bevorderen van zieken- en begrafenisfondsen, afdeelingen »het Witte Kruis" enz onmiddellijk, om goedkoopen tuingrond aan arbeiders te verschaffen, waarbij hij vooral het werkje van den heer J. Bruinwold Riedel over dat onderwerp, uitgegeven door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, met warmte aanbeval. Verschillende ervaringen op dit gebied opge daan, werden meegedeeld en de zaak zelve aan de ver schillende diakenen ter overweging aangeboden. Referent erkende, dat tegen de toepassing van zijn laatste stelling, namelijk dat minvermogende diaconieën tot het een en ander behooren te worden in staat gesteld door meer bemiddelde diaconiëen van naburige zustergemeenten het bestaarde reglement voor de diaconiëen zich verzette. Door de vergadering werd eenstemmig de wensch uit gesproken, dat genoemd reglement zoo spoedig mogelijk in dien geest mocht worden gewijzigd en het Modera men van 't Classicaal Bestuur nam op zich, die zaak op de eerstvolgende classicale vergadering aan de orde te stellen. Ten slotte gaf de heer A. Weeshof f, van Scher- merhorn, behartigingswaardige wenken, op eigen erva ring gegrond, omtrent de geldbelegging der diaconiëen. Tegen belegging op de Grootboeken der N. W. S., hoe solide ook, kwam hij in verzet en achtte omzetting van de kapitalen in grondbezit meer aanbevelenswaardig ter wijl hij voorts ook het woningvraagstuk in verband daar mede besprak. Ook dit onderwerp gaf tot eene vrucht bare gedachtenwisseling aanleiding. Toen d - voorzitter na afloop der werkzaamheden zijne persoonlijke indrukken van de gehouden samenkomst mee deelde en aan de vergadering de vraag voorlegde of de thans genomen proef noopte om op dezen weg voort te gaan werd zijn voorstel om ter gelegener tijd een der gelijke samenkomst bijeen te roepen met levendige toe juiching begroet. Hij kon de samenkomst sluiten in de overtuiging, dat zij vruchtbaar zon blijken voor den arbeid der christelijke barmhartigheid, die met name aan de diakenen der her vormde gemeente is toevertrouwd. Train ScliagenAlkmaar. In de vergadering van hoofdingelanden van den polder Zijpe op den 17 is met op één na algemeene stemmen gunstig beschikt op het adres van de Noor- derstoomtramvereeniging. Gemeente en polder zullen nu te zamen tot een bedrag van f 40000 deelnemen in het maatschappelijk kapitaal. Orgelconcert. Een niet zeer talrijk publiek had den 18 van de gelegenheid gebruik gemaakt mej. Anna Kappel in de Groote Kerk te hooren. Dit. moet men betreuren. Mej. K. behoort ontegenzeggelijk tot onze beste sopraanzan geressen. Ook nu weder boeide zij door haar mooie, volle stem en smaakvolle voordracht. Van de door haar voorgedragen nummers voldeden ons bijzonder de beide oud-hollandscbe liederen»Wilt heden nu treden'' en »0 Heer die daar", bonevens de prachtige liederen van van Beethoven, waaronder het overbekende >Die Ehre Gottes aus der Natur". Zeer schoon was ook de aria uit het oratorium »Samson" van Handel, vooral het eerste gedeelte »Kommt, all' ihr Serapüin in Flammen- reih'n stimmt laut znm Schall der Engelchöre ein," klonk, met.de orgelbegeleiding, prachtig. Het »Hallelujah" uit het oratorium »der Messias" eveneens van Handel, door den heer Otto met gloed gespeeld, was een waar dig slot voor dit concert. Behalve dit nummer speelde de heer O. ook nog »Preludium'' van Worp en voorspel voor het vijfde bedrijf van >Manfred" van Reinecke. "Voordracht onderwijzer. Ter vervulling der vacature van onderwijzer aan de Burgerschool doen b. en w. aan den raad de vol gende voordrachtK. Tinholt, WolvegaW. J. B. van Zantvoort, Ossendrecht en J. E. H. Ridden, Venlo. Groote veemarkt. Door het bestuur van den Prov. Noordhollandschen Boerenbond werd aan den raad dezer gemeente het ver zoek gericht, de groote veemarkt niet meer op zondag toe te laten. Door b. en w. is thans preadvies over deze zaak uitgebracht en zij stellen voor, afwijzend op dit verzoek te beschikken. Het is een toestand, die zich historisch ontwikkeld beeft en waarin geen verandering te brengen is dan met gevaar van het verloopen der markt. Verkiezing kamer van koophandel en Fabrieken. De verkiezing van 3 leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier zal plaats hebben ten stadhuize op Dinsdag 27 November a.s., van des voor middags 10 tot des namiddags 1 ure. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren A. J. T Conijn J. G. Potgieser en P. J. Boom. Invoer van vleesch bij nacht. In den nacht -van den 18 op den 19 is door de politie alhier aangehouden een partij vleesch afkomstig uit Sehagen en bestemd voor een slager hier ter stede. Bedorven vleesch. In den namiddag van den 18 hing in eene slagerij alhier ter bezichtiging het cadaver van een te Petten gestorven kalf. Niettegenstaande het vleesch er afschu welijk uitzag en de stank reeds op een afstand was te bespeuren zag de menscblievendeslager die het ca daver met huid en al voor 12 had gekocht, er niet het minste bezwaar in den ingezetenen van dit extra koopje te laten profiteeren. klein maar Dapper. Namens het Korps >Klein maar Dapper'' alhier, werd door den commandant, den jongeheer Boogh, thans te Velsen woonachtig, op dinsdag, den 16, een telegram van gelukwensching gezonden aan H. M. de Koningin met Hare verloving. Den volgenden dag werd een te legram van dankbetuiging terugontvangen. Concert Marie van Gelder. Mej. Marie van Gelder, die op haar laatste con certen te Amsterdam, Rotterdam en Haarlem een groot succes behaalde, heeft het voornemen opgevat, ook in deze stad een concert te geven waaraan mej. B. Belin- fante, violoncellists, en de heer C. F. Hendriks Jr., or ganist, zullen medewerken. Het concert is bepaald op donderdag 1 Novemberdes avonds te 8 uurin de Groote Kerk. O. a. worden uitgevoerd: Aria's van Bach en Handel, 2 Ernste Ges&nge van Brahms, de be kende Aria »Nun bent die Flur" uit de »Schepping" van van Haydndoor Mej. Belinfante de Sonate voor vio loncel van Oorelli, terwijl de heer Hendriks eenige werken van Bach en Schumann zal voordragen. Dood vee. In den voormiddag van den 20 (marktdag) is hier weder een dood schaap ingevoerd en naar eene slagerij hier ter stede overgebracht. Mr. E. Fokker. De eerste openbare vergadering van de reeks, die het bestuur der „Arbelders-Hlesvereeniglng" zich voorgenomen heeft te beleggen, zal gehouden worden op vrij. dag, 9 November, des avonds 8 uur, in de Harmonie. Als spreker zal optreden de heer Mr. E. Fokker, afgevaardigde voor dit district, met het onderwerp»De Ongevallen verzekering en het Kiesrecht in de Tweede Kamer; de Invaliditeitsverzekering buiten de Kamer." ONDERTROUWD. 17 Oct. Joseph Hartog de Wolff, te Alkmaar en Sara Haagens, te Middelharnis. Gerardus Jacobus Willekes en Guurtje Hollen- berg. Ruurd van der Meer en Wilhelmina Maria Elisabeth Godijn, beiden alhier, onl. te Amsterdam. Pieter Gijswijt, te Amsterdam en Geertje Akkerman, te Alkmaar. Jouke Visser, te de Rijp en Johanna Gristina de Nijs, te Bergen, onl. alhier. GEBOREN. 18 Oct. Antje Albertine, d. van Albert de Jong en Dirkje van der Vegt. 19 Betty, d. van Mr. Abraham Prins en Adelheid Rosette Jacobson. Jacobus, z. van Jan Pool en Christina Schoo. OVERLEDEN. 20 Oct. Wilhelmina Geertrnida van Willige, wed. Gorar- dus Hendericus Schaaps, 69 j. 18 19 AMSTERDAM. Gert. Nederland, N. W. Schuld ditodito3 dito, Oblig3 Italië, Inschrijving 1862/815 OostenrijkObl. in pap. fl. 1000 Mei-Nov. 5 ditodito Febr.-Aug. 5 dito, zilver Jan.-Juli.. 5 ditodito April-Oct.5 Portugal Obl. Buit. 1853/84 met ticket.... 3 dito, 1888/89, a frs. 500 met id4) Rusland, Binnenlandsche 18944 dito, 1880 gecons. Z.R. 125-62513 Mei-Nov. 4 dito, 1889 l»&2eser.l Jan. 1 Apr. 1 Juli lOct. 4 dito, 1894, Donetz-Spoorw4 dito, 1867/69 20-100 Mei-Nov4 dito, 1889.. 3 dito, in goud-, 1884, 13 Jan. 13 Juli5 Spanje, Obl. Ruit. Perpetuele4 Turkije, gepriv. Conv. leening4 dito, Douane Obl5 dito, Geconverteerde Serie D Egypte, Obl. leening 18764 Mexico, Obl. Binn. Sch. aflosb. oblig5 dito dito 1899 5 Venezuela Obligatiën 18814 N. V. Noord-Holl. Grond-Crediet. Pandbr.. 3) N. W. Pac. Hvp. Pdbr Nederland, Cult. Maatsch. d. Vorstel. Aand. dito, Koloniale Bank Aandeelen Ned. Ind. Handelsb. Aand. 19 Oct. 20 Oct. pCt.j 2) 75) dito, dito, dito, dito, dito, dito, dito Kon. Ned Mij. t. expl. petr. br.A. Petr. Mij. Sumatra-Palembang A. Aand. Ned. Ind.Expl.Mij Expl. St. Spw. Aand Ned. Centr. Spoorw. Aand. f 250 Ned.-Zuid-Afr 18894 dito, N.-Brab. Boxtel.W. Aand. 1876/80 gest. Italië, Spoorwegleening 1887/893 dito, Zuid-Ital. Spoorweg-Obl3 Polen, Wars.-Weenen Aandeel Rusland, Gr. Sp.-Maatsch. Oblig4 dito, id. a R 1253 dito, Iwang. Dombr. Oblig4) dito, Transcans. Spoorweg-Oblig3 dito, Wladik. 1885 a Z. R. 625 Oblig.... 4 dito, Zuid-W. Sp. Oblig. a R 6254 Amerika, Atchison Topeka Cert. v. Aand... dito, Alg. Hvp. Obl.4 dito Denv. Rio Grande dito dito, Florida C. Pen. C. v. gew. A.... dito, Illinois Cert. v. Aand dito, Louisv. en Nashv. Cert. v. Aand... dito, St. Louis San Francisco gew. A.. dito, Miss. Kans. Texas Adn. ex 2e Hyp. dito, dito, le Hvp4 dito, Oregon Calif, goud le hvp5 dito South. Pacific, gew. Aand dito, Union Pac. Hoofd. C. v, A dito, Wabash St,. L. en Pac. Ct. v. Aand. dito, Western N. Pens. C. v. gew. A Nederland, Stad Amsterdam f 1003 Hongarije, Theiss Loten4 Oostenrijk, Staatsl. 18605 dito, dito 1864 Rusland, Staatsleening 1864 Loten6 dito dito 1866. Dito5 Turkije, Spoorwegleening 79 80A 79H 80| 221 34 61A 94) 94| 89) 98) 751 99-ff 65) 911 94 22) 103| 39) 99) 25) 100 52 46 80 258) 90 109 34) 87 89) 53) 56t) 106f 931 98) 78) 94 94i% 29 rs 98t# 20i llï 117i 73 llTB 10) 90) 98 34) 61) 19ttt 11S 1061 116) llOAr 163rï 210 178) j 26 75) 80) 79) 80) 22D 34 61) 94 99H V 5) 99f 21) 30^ 251 258 73) 87 56) 94 94t% 30) 98D 20 j) 75) Uti 10& 90} 97D 34) 61D 20 166 26 Hoorn, 20 Oct. Aangevoerd tarwe f 6.a 7.75, Rogge f 0.a 0,Gerst f 5.a 5,75, Haver f 3.59 a 4.witte erwten fagroene dito f 12,a 14,—, grauwe dito f 14,— a 17,vale dito f 9.50 a 16,Bruine boonen f 9,a 10.50, Karweizaad f 17,75, a mosterdzaad f a 21 paarden f 65 a 160, 36 koeien f 100 a 230, 91 schapen f 20 a 28, 70 Lammeren f 12 a 20, 12 kal veren f 15 a 23, 41 varkens f 13 a 21, 117 biggen f 4,— a 9,0 zeugen f a kipeieren f 5.25 a 5.50, eendetf dito f per 100 2125 kop boter f 1 0.65 a 0.70 per P. Enkhcizen, 17 Oct. Aangevoerd 5 stapels kaas, hoog ste prijs f 28,boter, per kop 0.65 a 0.70 Karwei zaad f 17.75 a 18.mosterdzaad f 19.25 a 20.50. Maanzaad f 9.50 a 9.75 erwtengrauwe f 13,— a 17.groene f 10.a 11.50, vale f 12.a 16.50, wijker vale f 8.75 a 10.25, Platte boonen f 6.— a 6.25, paar- deboonen f 6.|a 6.50, bruine boonen f 9.25 a 9.<5, gerst f 4.75 a 5.50, haver f 3.50 a 3.75.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2