De verloving der Koningin. Ne derland. li u 11 e li 1 a d. JVO. 125. Tweede blad. Honderd en tweede jaargang. Zondag 21 Oct. 1900. ALKMAARSCHE COURANT. Dat was een heuglijke tijding, die de proclamatie van 16 October bracht aan het Nederlandsche volk. De Koningin deed persoonlijk mededeeling van haar verloving met Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin. Een prins van »Dnjtschen bloedt" is ons welkom, en er gaat een goede roep van hem nit. Van aanzienlijken stam die ook door huwelijksbanden aan machtige Vorstenhuizen is verwantdoch niet te nanw verbonden zoo is de vrije kenze van onze Koningin in gelukkige overeen stemming met de neigingen en wenschen van het Neder landsche volk prat op zijn nationale onafhankelijkheid, in goede vriendschap willende leven met zijn buren, van Germaanschen stam en de verwantschap gevoelende met het groote Duitsche volk. Innig gehecht aan het Huis van Nassau, dat onder den roemrijken naam van Oranje groot is geworden onder de Vorstengeslachten van Europa en door een geschiedenis van ruim drie eeuwen aan deze landen is verbonden is zijn hoop gevestigd op hot voortleven van zijn Vorstenhuis. Jong is de Vorstdien wij als aanstaanden Prins- Gemaal begroeten. Nederlander zal hij worden door de wetNederlander zal hij weldra kunnen worden door toewijding aan onze belangen door taalzeden en ge woonten door belangstelling in alles wat ons eenmaal groot heeft gemaakt onder de natiën, wat onze welvaart kan verhoogen en waarin te allen tijde ook een klein volk groot kan zijn. Op jeugdigen leeftijd valt de aan neming van een nieuw vaderland niet zwaar waar dat geschiedt onder zoo benijdenswaardige omstandigheden en tot zulk een schoon doel. Zijn naam reeds heeft in onze ooren een goeden klank. Het was naar den be roemden Franschen Koningden vierden Hendrik die zijn volk lief had bovenal en een tijdperk van vrede hoopte te stichten dat onze Prins Frederik Hendrik aanvankelijk Hendrik Frederik werd genoemd en de laatste Prins Hendrik is door het Nederlandscho volk nog niet vergeten. Onder den Nederlandschen naam .Hendrik'' wordt de aanstaande Prins-Gemaal door onze Koningin in Nederland binnengeleid. Moge hij spoedig een Nederlander worden, en het goede voorbeeld volgen van den Duitschen Prins Albert, die ondanks de onwel willende ontvangst van het Engelsche volk zich een zoo juiste en nuttige plaats in zjjn nieuw vaderland wist te veroveren en later bij zijn vroegen dood door dat volk evenzeer werd betreurd als door de Koninginwier leven hij gelukkig had gemaakt. Het kan niemand bevreemden, dat, blijkens geheel de buitenlandsche pers, van deze verloving ook buiten de grenzen van ons land in zeer welwillende en waardeerende woorden melding wordt gemaakt. Hoe zou het anders kunnen zijn Nog versch ligt in 't geheugen, met hoe veel ingenomenheid, met hoeveel geestdrift zelfs de buiten landsche bladen gewaagden van de edele, vriendelijke en beminnelijke verschijning van onze jonge Koningin, van de klare, welluidende stem waarmee zij sprak en den eed aflegde bjj haar inhuldiging, van de ziel, het hart en de overtuiging die in haar woorden klonken, zelfs voor den vreemdeling die ze niet kon verstaan. De verloving met dezen Prins ontgaat het gevaar van een internationaal- politieke beteekenis te verkrijgen. Zij geeft geen stof voor beschouwingen, voorspellingen of vermoedens omtrent eenige wijziging in de verhouding van ons land tot andere staten. Niets dan woorden van waardeering voor de jeugdige vorstin en wenschen voor haar geluk, soms ge. paard met vriendelijke opmerkingen omtrent ons volk. Wij weten wel, onder welke gunstige omstandigheden die woorden zijn geschreven, maar toch wij erkennen het gaarne het deed ons goed ze te lezen. Dat de Duitsche bladen met bijzondere ingenomenheid, van deze verloving melding maken, ligt in den aard der zaak de uitverkorene is een Duitsche Prinsmaar dat daarbij tevens zoo nadrukkelijk erkend wordt ons recht op een zelfstandig volksbestaan, al zijn wij een tak van den Duitschen stam, een recht dat wij ons door een eigen roemrijke geschiedenis, eigen taal, eigen kunst, eigen instellingen en sterken vrijheidszin verworven hebben wij willen het niet verbloemen, dat het ons goed deed die erkenning te vernemen. Ook de Engelsche bladen maken geen uitzondering zelfs niet de Times. Het blad erkent zonder omwegen, dat Engeland aan het Huis van Oranje groote verplichtingen heeften al kan het niet nalaten te gewagen van de tijdelijke vervreemding tusschen het Engelsche en het Nederlandsche volk, die het hoopt dat spoedig weer moge voorbijgaan door het onbillijk oor deel van een aantal Nederlanders over Engelands han delingen zal het niet worden weerhouden van zijn hartelijke gelukwenschen. Die kunnen nergens ter wereld alge- meener of oprechter zijn dan in Engeland. Wij willen inderdaad wel aannemen dat er in Engeland nog veel menschen zijn die ons niets dan goeds toewenschen, maar het wil ons toch voorkomen dat alleen een Engelsch blad op die manier kan schrjjven. In geen land alge- meener of oprechter In zijn teedere liefde voor ons maakt het waardige blad zich echter min of meer be kommerd, als het bedenkt, dat onze ingenomenheid met deze verloving wellicht" iets getemperd zou kunnen worden door de gedachte aan de betrekkingen tusschen de familie van den aanstaanden Prins-Gemaal en een mogendheiddie den Nederlanders altijd eenig wan trouwen heeft ingeboezemd dat .misschien" onredelijk is. Wellicht zou de Times er niet al te zeer over treurenindien zijn opmerkingen misschien dat wantrouwen eenigszins konden aanwakkeren en onze vreugde matigen. Maar laat ons ons goed humeur niet in gevaar brengen door te redekavelen met de Times. Provinciaal Drankwet-Comité. Op 21 Juli werd te Amsterdam in een der zalen van het Nutsgebouw een vergadering gehouden van leiders van den drankstrijd van allerlei richting. Gezamenlijk werd grootendeels met algemeene stemmen een programma opgesteld, dat voor het geheele land als leid draad zou moeten dienen. (Zie Brochure .De aanhan gige Drankwetsherziening" bij den secretaris verkrijgbaar a 2 ct. fr. p. p.). Ieder voorstander van de grootst mo gelijke eenheid ook op drankbestrijdersgebied zal deze daad hebben toegejuicht. Verschillende Amsterdam- sche drankbe3trijdersvereenigingen zetten nu een actie op touw voor dit programma en besloten tot 't beleggen eener groote Provinciale Meeting in het Paleis voor Volksvlijt op den Zondag vóór de Drankwetsbehandeling. Huns inziens echter moesten ze hun propaganda zoo ruim mogelijk opvatten en dus ieder het .welkom" toeroepen, die de eischen, in dat programma te vinden, onderschreef. Daarom werden alle Noordhollaudsche vak- en politieke vereenigingen uitgenoodigd. Het Comité hoopt, dat als de Meeting daar is het tot zijn sprekers kan zeggen gij treedt op namens duizenden en duizenden inwoners van Noord-Holland. Het hoopt, dat dan luid en indrukwekkend zullen klinken de eischen, door een zeer groot aantal vereenigingen gesteld. Nu reeds staan ruim 11000 (eif duizend) personen aaneengesloten om op den dag der Meeting aan de 2e Kamer te doen hooren, wat zij wenschen. Dat getal is nog niet voldoende. Geen enkele vereeniging mag in deze volkszaak achterblijven. De vak vereenigingen moeten zich mede opmaken om deze beweging schitterend te doen slagen. Waarom Omdat het een zaak betreft, die hen zeer ter harte moet gaan de verhooging van het volksgeluk. De vak- vereenigingen, de organisaties van personen met solida riteitsgevoel, de organisaties van personen, die het .één voor allen en allen voor één, in praktjjk wenschen te brengen, zij mogen ons niet hun steun onthouden. Welnu. Nog is het tijdKom aan dan, allen aan het werk, allen medegewerkt, opdat nog tal van vereenigingen zich aansluiten. Het Comité. J. C. MAX, Ruyschstr. 78, voorz. J. C. CETON, Wijttenbachstr. 13, penn.m. Ph. EWOUDS, Kastanjeweg 4, Amsterd., secretaris. Schageu. Den 1 November hoopt de heer Th. Roep alhier den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar benoemd werd als onderwijzer bij het openbaar on derwijs. Ruim twintig jaren daarvan is de heer Roep onderwijzer geweest aan de openbare lagere school alhier, waaraan hij nog steeds zijne beste krachten wijdt. Met het oog op de weinige ruimte in het tegenwoor dige kantoor onderhandelt de administratie der poste rijen met den eigenaar van het vroegere woonhuis en kantoor van den oud-notaris Boonacker alhier over het verbouwen en huren van genoemd gebouw ten einde met 1 Jan. a.s. aldaar hel postkantoor te vestigen. De tee- keningen van de verbouwing zijn alreeds goedgekeurd. Tot hoofdingeland van Drechterland is gekozen de heer I. Bakker. Uitgewekenen alt Zuld-Afrlka. Men schrijft uit Allsslngen Het stoomschip .Guelph", aan boord waarvan zich in het geheel ongeveer 300 uit de Transvaal verdrevenen zullen bevinden, kan 29 of 30 October hier verwacht worden. Mager paardenvleesch veroorzaakt zeer dikwijls diarrhee, ten gevolge eener vergiftige stof, die het bevat, en die de scheikunde weet af te zonderen.Als men echter bij het magere vleesch, tijdens de bereiding, vet voegt, liefst een vet met hoog smeltpunt, b.v. schapenvetdan gaat de slechte invloed op het darmkanaal verloren en ontstaat er geen diarrhee meer. Eene waarschuwing dus voor de eters van paarden- vleesch, een voor het overige zoo uitstekend voedings middel. (»Hyg. Bh") Tegen vorst. Wie zijn wintervoorraad van appelen en peren voor bevriezen wil bewaren, legge ze uitgespreid op een laagje papier voor den konden opslag van onder, en vriest 't op do plaats waar ze liggen, dan bedekke men ze met papier, 't Is een eenvoudige en tevens zindeljjke be schutting, die altijd goed helpt. Papieren zolen in laarzen of schoenen houden de voeten warm, papier immers is een zeer slechte warmtegeleider. Stompetoren. De heer 0. J. A. Bosch, pre dikant alhier, is als zoodanig beroepen te L i m m e n. Provinciale Alg. Kiesrecht meeting. De Amsterdamsche Bestuurdersbond zal op zondag 4 November des avonds 8 uur eene provinciale meeting houden in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Sprekers van verschillende richtingen zullen worden uit genoodigd, alsmede zal de medewerking gevraagd worden van de Zangvereeniging .Stem des Volks" en het Diamant bewerkers .Fanfarekorps." De A. B. B. verzoekt alle Noord-Hollandsche Vereenigingen of afdeelingen van bonden, die strijden voor algemeen kiesrecht, afgevaar digden te zenden en banieren, of zoo dit niet mogelijk iB adhesieadressen. De A. B. B. roept alle werklieden op, propaganda voor deze meeting te maken. Winkel. Omtrent het verbranden van het aan de Zuiderzeesluis gelegen stoomgemaal van den Groet- polder (niet Waardpolder), in den nacht van den 17 op den 18, vernemen wij nog, dat het geheel vernield werd. Eene groote hoeveelheid steenkolen, alsmede de belendende gebouwen, wist men te behouden. Het ge maal, in den loop van dit jaar vernieu wd, was nog slechts 2 dagen in werking. Eenig in het gebouw geborgen ma terieel van de genie verbrandde mede. Drankwet. Onder den titel van .Het dogma der Drankwet" is een door den heer mr. W. A. Paap geschreven rekest aan de Tweede Kamer gezonden, met toelichting, door een groot aantal bij den drankverkoop belanghebbenden, uit alle deeleu van ons land. De slotsom van het lijvige boekdeel is het advies, den toestand te laten, zooals die thans is. Akersloot. Den 15 vierde het hoofd der School, aan den Koogerpolder, onder deze gemeente, de heer H. Kikke, het feest zjjner 25jarige ambtsvervulling. Allerwege in de gemeente wapperde de vlag en oud-leerlingen had den vóór de schooldeur een fraaie eerepoort geplaatst. Zaterdag te voren vereenigden zich ten huize van den jubilaris velen van zjjne collega's, die hem eene boekenkast aanboden des zondags werd verder receptie gehouden, die zeer druk werd bezochtdes maandags bood de heer Kikke, in het schoollokaal, schoolkinderen, oud- leerlingon en volwassenen, op onbekrompen voet, een gezellig feest aan waarop hem ook weder op ondubbel zinnige wijze van aller achting en sympathie bleek. Aan stoffelijke bewijzen van waardeering ontbrak het hem evenmin. Behalve de boekenkast van zijne collega's, kreeg hij i,van den raad, stoelen van den Kerkeraad gravures, terwjjl de schoolkinderen en oud-leerlingen een schrijf bureau schonken. De heer J. H. Blum, schoolopziener in het arrondissement Alkmaar, kwam persoonlijk van zijne belangstelling blijk geven. Te Krommenie heeft het Nuts-Departement eene Volksleeszaal opgericht. Des Zondags van 3—9 uur bestaat aldaar gelegenheid tot het lezen van couranten en tijd schriften, terwijl men er tevens vragen omtrent het ge- lezene kan doen. Des Woensdagsavonds worden er kosteloos cursussen gehouden in verschillende takken van wetenschap. De minister van Justitie heeft den Rijksveldwach ter-jachtopziener (brigadier-titulair) G. Cremers, te Koe wacht, zijne bijzondere tevredenheid te kennen gegeven wegens den grooteu ij ver en de toewijding door hem betoond in zake de opsporing van den dader (Misseghers), van den te vorigen jare in die gemeente gepleegden moord. CHIHTA. Vermoedeljjk zullen de vredesonderhande lingen eerstdaags kunnen beginnen. Graaf Waldersee toen is te Peking aangekomen, maar wat nog meer ge wicht in de schaal legt is de uitspraak van Li-Hoeng- Tsjang die te kennen heeft gegeven, dat nu het oogenblik daar is om over den vrede te onderhandelen. De Chineesche gevolmachtigden bieden aan om de onderhandelingen te openen en erkennen in beginsel de noodzakelijkheid van schadevergoeding voor de verwoeste gezantschapsgebouwende schade zou kunnen worden be groot door vertegenwoordigers vau de mogendheden. Aan de vreemde naties zouden nieuwe handelsvoordeelen worden toegestaan en de oude verdragen zoudeu worden gewijzigd. De heer Pichon, de Fransche gezant, heeft daarop Li- Hoeng-Tsjang te keanen gegeven dat eerst een voorbeel dige bestraffing van de voornaamste schuldigen moest plaats hebben. Zoolang de leiders niet zijn gevallen, kunnen de vijandelijkheden niet worden gestaakt. Het Fransche contingent is te Peking weer versterkt door do aankomst van de generaals Voyron en Auzeau met hunne troepen. DUITSUHUAIKD. Keizer Wilhelm heeft aan Vorst Hohenlohe het door hem aangevraagde ontslag verleend, bij eigenhandig schrijven, waarbij den grijzen staatsman dank wordt gebracht voor de langdurige en trouwe diensten door hem aan het Rijk bewezen. De moeie- lijke quaestie waarin het Duitsche Rijk gewikkeld is vragen inderdaad jongere krachten, en graaf von Bulow's optreden in zoovele buitenlandsche verwikkelingen, zijn een waaroorg, dat 's Keizers keuze een goede is. De graaf von Bulow is thans de vierde kanselier van het Duitsche Rjjk. Bismarck had dien post bekleed van de stichting van het Rijk in 1871 af tot aan zijn ongenade in 1890. Hij was toen twee jaren de kanselier van keizer Wilhelm II geweest; bij zijn aftreden was hij 75 jaar oud. Graaf Leo von Caprivi was 60 jaren oud toen hij als opvolger van Bismarck met het ambt van kanselier werd belasthij bleef dit tot 1894. Zijn opvolger was de gou verneur van het ltijtsslaud, prins von Hohenlohe, die bij zijn optreden reeds 75 jaren oud was, en thans den 81-jarigen leeftijd bereikt heelt. Er heeft in den gezondheidstoestand van keizerin Friedrich geen enkele wijziging plaats gehad, noch ten goede noch ten kwade. De Keizer bevindt zich te Hom burg en brengt eiken ochtend een bezoek aan zijn moeder. Het bestuurbare luchtschip van Graaf von Zeppelin is Woensdagavond op 1 kilometer afstand van Manzell, aan het meer van Constans, behouden nedergekomen. De opstijgingen worden bij gunstig weder nog eenige dagen voortgezet. De gasvoorraad is, naar men berekent, voldoende voor 10 dagen.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 5