No. 126. Honderd en tweede jaargang. 1900. WOENSDAG 24 OCTOBER. G-roote ÜV aj aarsveemarkt. Haagsche Brieven. Buitenland. ALKNAAISCNE MM KIM'. Deze Courant wordt II 1 njs d a g-, Honderd ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheeie rijk f 1, 3 Nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,15. GroOte letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. (elefoonnunner t 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat ter gelegenheid van de Groote Na) aars veemarkt op Maandag, 3 No vember a.s. het vee, dat niet per vaartuig naar de markt wordt gebracht, alleen aangevoerd mag worden langs den Helderschen weg, over de Hei- loërbrug en over de draaibrug over het Groot Noord holland gch Kanaal bij welke plaatsen het vee door deskundigen moet worden gekeurd. Aanvoer van vee langs het Zeglis, over de Geesterbrug, de Vlotbrug, de Nieuwlanderbrug en de rustieke voet brug is mitsdien verboden. Het vee, dat per vaartuig aangevoerd wordt, mag niet gelost worden dan onder toezicht van den daarmede belasten deskundige ;dle lossing mag alleen geschieden aan de Kanaal kade, op de door den havenmeester aan te wijzen plaats. Die plaats is voor de marktsehulten en vletten aan de lage steigers aldaar. Geen vee mag ter markt geplaatst worden, zonder vooraf gekeurd en gestempeld te zijn. Het is voorts aan stalhouders uitdrukkelijk verboden mest of stroe op de marktplaats neer te leggen of te strooien. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 22 Oct. 1900. C. D. DONATH, Secretaris. VIII. 't Is hier een druk dagje geweest 1 Vrijdag werd het bekend dat Koningin Wilhelmina met Hertog Hendrik om 12 uur 10 in de residentie zou kemeu tevens was de weg aangewezen dien ze zouden rijden, 't Was ver bazend druk in de «tad. Tegen elf uur reeds stroomde alles dien kant uit. 't Plein voor 't paleis loopt altijd 't eerst vol; iodsr ziet de Koningin graag op het balcon komen. Men moet al geroutineerd Hagenaar zijnom zich daar altijd een goede plaats te verzekeren, 't Plein voor het paleis wordt begrensd door een laag muurtje met een hoog ijzeren hek er op. Aan buitenluidie graag de Koningin willen zien nu deze raadbegeef u niet in het gedrangga kalm tegen het hek achteraan staanof ga zitten op dat halve muurtjeen op het oogenblik dat ge 't gejubel hooit aankomen klim er dan boven op en ge hebt "t mooiste gezicht van het heele plein. Wees niet al te nieuwsgierig en ga niet vóór dien tijd zoo hoog staaner surveiïleeren altijd agenten .Mijnheermag ik u verzoeken U moogt niet op dat hek staan." »Zeg eens, baas! Er af, hoor! Dat mag niet." .Juffrouwop dat hek staan is verboden." »D'r af, kwajongen, als de wind, hoor! Deuk je, dat het hek er voor jullie is gezet?" Zoo wordt ieder dan naar rang en stand tot de orde geioepen. Maar op 't kritieke oogenblik klimt iedereen er op dat kan geen politie beletten en dat verbieden ze 4ok niet meer; zelfs hoorde ik gisteren in mijne nabijheid een handhaver van de publieke orde zeer gemoedelijk tegen een bij-de-hand mannetje zeggen .Och, mijnheer,, wacht u met opklimmen tot de Ko ningin er is, dan is 't immers tijd genoeg, zóó maakt u 't mij moeilijk voor niemendal." Maar dit tusschen haakjes. Tegen half twaalf was 't plein volgestroomdbijna alle aanwezigen met oranje getooid, 't Staat toch wel frisch en feestelijk En overal langs den weg was 't zoo volin 't Voorhout stonden wel 15 rjjen achter elkaar. Gelukkig was 't paleis niet zoo akelig bewaakt door politie, 't Volk stond tot aan de gewone lijn de voorkant van het ruiterstandbeeld. Ieder was vol spanning in den rechten zin van het woord, er was een drukte, een agitatie onder de menigte, die aan de kroningsfeesten herinnerde. Tegen half een hoorden we een flauw gejubeldat al sterker werd. .Daar komt zeDaar komen zeen hiermee rekten de halzen zich uit en werden de zakdoeken klaar gehouden. En neen 't gejnbel te beschrijven dat opging toen 't eerste rytuig de straat uitkwam en het plein opreed er werd gewuifd met hoeden en zakdoeken ze riepen .Hoera!" en .Hulde!" Er werd geschreeuwd, ik had bijna gezegd gebruld't Was oorverdoovend In 't eerste rijtuig zal 't jonge Koninginnetje met haar vriendelijk stralend gezichtje te buigen te buigen (zou er soms een geheime veer onder haar zitplaats verborgen zijn Aan baar linkerhand Koningin Emmawelbe- hagelijk achterover geleund en met een vroolijk gezicht de menigte overziend. (Wat moet 't voor Haar een heerlijk gevoel zijn, te weten, dat Haar dochter tot nog toe zoo goed is geslaagd in 't leven grootendeels door Hóór opvoeding). En daar tegenover Hertog Hendrik, bijna voortdurend met de hand aan den helm, zoo .stijf als een staak" zou men zeggen »van een gewoon sterve- velingdie Hertog Hendrik geleek 't Was een ware storm van toejuiching, betaalde cla queurs waren heusch niet noodig. En ook wij zagen met innige sympathie dat gelukkige huishoudinkje bij elkander. Van harte hopen we, dat Wilhelmina zoo gelukkig wordt, als een lief jong meisje dat in haar mooiste droomen durft verwaehten. 't Rijtuig hield stil voor 't paleis. Geholpen door een kamerheer van dienst stapte eerst Koningin Emma uit, daarna Hertog Hendrik. Ea nu zou een .gewoon sterve ling" zich hebben omgekeerd en zijn meisje hebben geholpen met uitstijgen, dat schijnt echter niet Mecklen- bnrgsch of niet hoofsch te zijn, althans Hertog Hendrik stapte kalmpjes de treden van 't bordes op. Na hem werd de koningin ook geholpen met uitstappen door den- zelfden kamerheer. Zij klom de treden van de stoep op; boog nog even, en gearmd ging het jonge paar naar binnen. Even later zag men de balcondeuren openen, en kort daarop traden ze gearmd naar buiten. Nu kon men ze goed zien, beter dan in 't rijtuig, 't Is een jong, knap paartje. Hij is wat grooter dan Zij, en maakt een goed figuur naast haar, een flinke, stevige gestalte, ferm opge richt, zijn lange, grijze overjas sloot onberispelijk, maar flatteerde hem niet en bepaald jammer vond ik het, dat een helm zoo diep in 't geziekt staat. 't Gejubel, dat weder lostbarstte bij hun verschijning, ^beantwoordde Zij met haar gracieuse kleine buiginkjes. Hij stond onbeweeglijk als een standbeeld met de hand aan den helm. Met een gebaar, waaruit je kon proeven »zie zoo, nu is 't wolletjes", nam Ze Zijn arm, met een vaardige zwaai keerden ze zich om, en stapten naar binnen. Van de offieieele diepe aangedaanheid was geen spoor te bekennen, 't Was echt ons jong, gevierd en verwend Koninginnetje, trotsoh er op dat Haar Vriend nu ook eens zag, hoe ze toegejuicht werd, daarin vond ik Haar zoo natuurlijk. Nog lang bleef bet volk staan wachten. Hier en daar stegen de klanken van 't .Wien Neerlandsch bloed" op of »'t Wilhelmus' telkens onderbroken door nieuw gejubel, in de hoop, dat ze zich nog eens op 't balkon zouden vertoonen. Dat viel ti-gen en pas toen een lakei de deuren slootbegon het volk zich langzaam te verdoelen. 't Bleef er echter druk den geheelen dag. Tegen twee unr was 't er weer propvol op't voorplein, allen wachtten tot de Koningin zon uitrijden. Tegen kwart voor drie reed het jonge paartje uit in een open rijtuig met vier paarden bespannen. Hertog Hendrik voerde de tengels Zij zat naast hem. Zij heeft hem wel 't mooiste uit den omtrbk laten zien den Zeebonlevard Scheveningen het Haagsche Bosch den Leidschen straatweg en eindelijk zijn Ze langs 't Huis Ten Bosch teruggereden. Bij het paleis werden Ze weer opgewacht door een groote menigtedie zelfs doordrong tot op 't Voorplein, eu tot onder de zijvleagels van het paleis. De menschen waren niet te houden Toen Hertog Hendrik de teugels had overgegevenstond hij op in het rijtuig en maakte voor hij uitsteeg 't militair saluut. Op dit oogenblik konden we hem uitstekend opnemen. Zijn gezicht is erg jong en wel wat in tegenspraak met zijn ferme houding, maar het geeft hoop op een goed karakter. Toen de verloofden voor een der bovenramen verschenen, werden Ze weder met uitbundig gejuich ontvangen. En de avond toen de koninklijke familie weer naar 't station reed overtrof alles 't was een zegetocht van 't begin tot 't eind ondanks het slechte weer. Hoe 't verder leven van Wilhelmina zal wezen, weten we natuurlijk nietmaar dat is zekerze heeft een héérlijke jeugd zóó gelukkig als 't maar aan weinig Vorstinnetjes gegeven is. Me dunkt zoo, dat ze in later jaren met onverdeelde vreugd op dit tijdperk terug kan zien. THEO VAN STRALEN. BELGIH. Volgens de »Petit Bleu" hebben de diamant werkers te Antwerpen da algemeene werkstaking afge kondigd. CHINA. Tusschen Duitschland en Engeland isin zake de Chineesche quaestie, de volgende overeenkomst gesloten De Regeeringen van Duitschland en van Engeland, geleid door den wensch hunne belangen in China en hunne uit bestaande tractaten verkregen rechten te hand haven, zijn overeengekomen voor hun wederzijdsche staat kunde in China d© volgende grondstellingen in het oog te houden lo. Het is in het belang van een gemeenschappelijke, duurzame internationale staatkunde, dat de havens aan de rivieren en knsten van China gelegen voor den handel en voor iedere andere geoorloofde economische werkzaam heid der onderdanen van alle natiën, zonder onderscheid, vrij zijn en open blijven. De beide regeeringen zjjn over eengekomen dit van hunne zijde in alle deeien van het Chineesche gebied te zullen toepassen waar zij invloed knnnen oefenen. 2o. De regeeringen van Duitsehland en Engeland wil len van hunne zijde van de thans aanhangige verwikke lingen geen gebruik maken, om voor zich eenige territo riale voordeelen op Chineesch gobied te behalen. Zij zullen hunne staatkunde er vooral op richten om het territoriale gebied van het Chineesche Rijk ongewijzigd te handhaven. 3o. Indien andere mogendheden van de complicaties in China zouden willen gebruik maken, om ondereenigen vorm zulke territoriale voordeelen te verkrijgendan behouden de beide contractanten zich het recht voor, over de stappen tot verzekering van hunne eigen belangen in China zich vooraf te verstaan. 4o. De beide regeeringeu zullen deze overeenkomst mededeelen aan de overige betrokken mogendheden, meer in het bijzonder aan Frankrijk, Italië, Japan, Oostenrijk- Hongarije, Rusland en de Vereenigde Staten van Noord- Amerika en dezen mogendheden verzoeken instemming te betuigen met de daarin neergelegde grondstellingen. Van de mogendheden, die uitgenoodigd zijn toe te treden tot deze Duitsch-Engelsche overeenkomst, is Ame rika reeds bereid gevonden. Ook van Chineesche zijde schijnt met ernst aan den vrede gedacht te worden. Of echter het antwoord van den Japanschen Mikado, bij wien de keizer van China om hulp en steun kwam, tot herstel der vrede, is, zooals de keizer dat wensehte, mag betwijfeld worden. In zjjn antwoord zegt de Mikado, dat jab Keizer Kwang- Hsoe werkelijk het herstel van den vrede verlangt, hij een nieuwe regeering moet instellen. Slechts door aan zijn volk het voorbeeld te geven van hervormingsgezindheid kan de Zoon des Hemels het gewennen om met de vreem delingen in vrede te leven. Voorts spreekt de Mikado den wensch pit, dat Ivwang- Hsoe naar Peking zal terugkeeren, de onlusten in zijn rijk krachtig zal onderdrukken, en den mogendheden zijn diep leedwezen betuigen over de misdaden tegen de ver dragen en tegen het volkenrecht. Daardoor zal hij de mogendheden het bewijs geven, dat hij oprecht is, en dat zijn vredesbetmgingen gemeend zijn. Veldmaarschalk Graaf Waldersee, die te Peking is aangekomen, heeft zijn intrek genomen in het paleis der keizerin. Op den dag van zijn aankomst werden de hoofden van dertien Boksers op de muren van Peking tentoongesteld. Uit Kanton wordt gemeld, dat de opstand zich uit breidt naar de Oost-Rivier. De inwoners van Tsjeklung, die twijfelen aan de geschiktheid van de militaire over heden, maken zichzelf gereed om de stad te verdedigen. De Chineezeu vertellen dat een dezer dagen is aangewezen voor de vernieling van alle zendelingsstations en den moord van de bekeerden in Kwantung. RUSIiANI). Uit Sebastopol is een bericht aan de »Times" gezonden volgens hetwelk een maand geleden een aanslag tegen het leven van den Czaar is ontdekt. Tusschen Simseropol en Sebastopol gaat, niet ver van de eerste stad de spoorweg door een tunnelwaardoor ook de waterleiding loopt. De bewoners uit den omtrek hadden reeds langen tijd geleden een student opgemerkt, die iets aan die waterleiding knoeide. Dat was twee of drie weken vóór de reis van den Czaar van Spala naar Livadië toen het militaire cordou nog niet was ge trokken. De politie werd gewaarschuwd en de student werd in hechtenis genomen. In de waterleiding vond men een cylinderdie gevuld was met een onbekende ontplotbare stof. Dit chemisch praeparaat was echter zoo sterk, dat bij eene eventueele ontploffing, niet alleen de voorbijgaande trein waarin de Czaar zich bevond zou zijn verwoestmaar ook de tunnel aan den ingang geheel zon zijn vernield. De student behoorde tot de Moskouer Univeisiteitzijn vader is kapitein ter zee en behoort bij de vloot van de Zwarte Zee. De »Times" zegtdat het onderzoek in het geheim wordt gevoerd. Men weet nog niet of deze student in verbinding staat ihet Parijsche anarchisten. In verband met deze zaak zijn reeds een aantal inhech tenisnemingen gedaan. De overheid bewaart een streng stilzwijgen over de aangelegenheid. ICID-AFBIKA, Den 20 op denzelfden dag dat President Kruger aan boord van de «Gelderland" nit Lorentjo Marquez is vertrokkenis generaal Bnller per «Hawarden Castle" naar Engeland afgereisd. Het einde van den oorlog, hoe dikwijls reeds door de Engelschen voorspeld laat nog steeds op zich wachten, en het verzet der Boeten blijft hardnekkig. Uit Kaapstad wordt gemelddat lord Roberts wegens het ernstig aanzien van den staat van zaken om Pretoria, bijna al zijn troepen van Komatiepoort heeft doen terugkomen. Uit Standerton wordt van 19 October gemeld dat de Boeren de Britsche gemeenschapslinieën bedreigen die uit het Noorden zijn teruggekeerd. Toen generaal Bulier de achtervolging staaktetrokken zij naar het Zuidenten einde dicht bij hun hoeven bij de kleine stations te zjjn. De schildwachten roepen niet meer aan, omdat de Boeren onlangs daarop antwoordden door te vuren. Verleden week braken de Boeren den spoorweg ten Oosten en ten Westen van Standerton opzonder echter veel schade aan te richteD. Automobielen. Tusschen de Pransche en Duitsche automobiel-club is besloten om iu het volgende jaar een grooten wedstrijd voor automobielen te organiseeren tusschen Parijs en Berlijn afstand 1200 K.M.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1