Nederland. Volgens de Figaro", zou de Duitsche Keizer daarvoor een prijs van 50,000 francs hebben toegezegd. Een onbekrompen studiebeurs. Graaf Giovanni Palffy te Triest heeft aan de Hongaarsche regeering een bedrag van 25 millioen aan geboden waarvoor een studiebeurs voor 125 studenten uit de arme klassen beschikbaar moet worden gesteld. De graaf is 71 jaarhij bezit prachtige kasteelen bij Weenen en Presburg en is onmetelijk rijk niettemin lijdt hij een zeer teruggetrokken en eenvoudig leven. Engeland en de IV. 2. A. 8. JU. De Times" wijdt een lang artikel aan de onthullingen welke gedaan zouden zjjn bij het onderzoek, dat wordt ingesteld door een commissie betreflende de concessies in Transvaal. Die commissie heeft den directeur der Ned. Zuid-Afrikaansche Spoorweg-Mij., den heer Kretschmar, gehoord en kon hem zijn dagboek en een aantal door hem naar de directie in Nederland geschreven brieven voorleggenwaarop de militaire autoriteit had beslag gelegd. Volgens de »Times'' zouden die stukken het be wijs bevatten dat de spoor wegmaatschappij de Trans- vaalsche Regeering krachtig heeft geholpen, niet enkel wegens de verplichtingen bij de concessie opgelegd, maar in nog veel meer opzichten en zulks vrijwillig en op zettelijk. Verder zou, volgens de »Times", aan het licht zijn gekomen dat de Spoorwegmaatschappij personen en bladen in Zuid-Afrika betaalde die Engeland benadeelden, belasterden en belogen. Het blad laat op deze mededoelingen een heftigen uit val volgen tegen president Kruger en dr. Leyds en be weert dan, dat de Spoorwegmaatschappij haar eigendom men heeft verbeurd door op eigen houtje aan den strijd tegen Engeland deel te nemen. Geheel anders oordeelt de «Financial Times'' over deze zaak. Ook dit blad is overtuigd uit de verklaringen van den directeur, dat de Maatschappij een zeer actieve rol in den oorlog heeft gespeeld maar weerlegt op kalme wijze de bewering dat de Z. A. S. M. door hare handelwijze, schending van onzijdigheid zou hebben gepleegd. Het blad zegt o.a. «Stellen wij eens dat in Engeland een inval wordt gedaan door de Franschen en dat deze uit het zuiden naar Liverpool willen, zou de directie der London and N. W.-Spoorwegmaatschappij dan haar rechten en plichten overschrijden als zij de bruggen liet springen en den weg zoover zij kon opbrak Deze maatschappij is een zuiver particuliere onderneming maar de Ned. Z.-Afr. Sp.-M. was meer dan dat. Zij was half een publieke instelling de regeering te Pretoria bezat een groot getal aandeelen en daarmee een groote stem in het toezicht. De spoorweg was als 't ware een tak van de Transvaalsche regeering hij is aangelegd onder een concessie van die regeering en de maatschappij is opgericht onder bekrachtiging van de wet in Transvaal. In ty d van vrede behaalde zij hare winsten van de Boeren en in tijd van oorlog behoorde zij loyaal te zijn tegenover de Boeren. Als persoon stond zij gelijk met een burger en kon als deze worden opge roepen tot den oorlog." In die concessie is bovendien uitdrukkelijk bepaald, dat de Regeering in tijd van oorlog enz., in het belang van verdediging, over den spoorweg geheel beschikken kan en al zijn nu sommige handelingen geschied zonder uit drukkelijk bevel uit Pretoria, dat kan der Maatschappij niet als grief worden aangerekend, want die handelingen waren in overeenstemming met den geest van het contract. »De Engelschen mogen »het land" hebben aan de spoorwegmaatschappij, omdat zij den Boeren hulp heeft verleend, dat is geheel hetzelde geval dat zij tegenover De Wet hebben, wegens zijn wanhopige voortzetting van den oorlog. De spoorwegmaatschappij heeft eenvoudig voor de Boeren gedaan wat de De Beers-Maatschappij heeft gedaan voor de Engelschen bij de verdediging van Kim- berley en zij stond onder veel strenger verplichtingen dan deze Britsche onderneming. »Kortomlaat ons boos zijn op de spoorwegmaat schappij, maar laten we ons door die boosheid niet doen verleiden tot het verdedigen van een grof onrecht tegen een tegenstander. De Spoorweg-Mij. zal vergoeding heb ben te betalen maar alleen zoodanige vergoeding als billijk is voor haar aandeel in den algemeenen last, die op de bevolking zal worden gelegd als de oorlog voorbij is en de rekening wordt opgemaakt. Maar aan particulier eigendom te raken, 't zij van bijzondere personen of van maatschappijen zon in strijd zijn met alle geldende regelen van recht." (Handsbl.) Uitgewezenen uit Transvaal. Aan de oproeping in de dagbladen tot uitgewezenen uit de Zuidafrikaansche Republiek om te overwegen op welke wijze hunne belangen gebaat kunnen worden, werd den 19 door ongeveer 60 personen gevolg gegeven. De vergadering werd gehouden te Amsterdam en geleid door den heer J. Olie. Na even het doel der bijeenkomst vermeld te hebben, gaf hij het woord aan den heer Van Gelder, uitgewezen directeur der »Standard and Digger-News" te Johannes burg, die zeide, dat in weerwil belangrijke sommen voor de slachtoffers van den oorlog in Zuid-Afrika bestemd waren de uitgewezenen voor het grootste gedeelte van onderstand of hulp verstoken bleven. En als er nu gold was dan, meende hij, dat de uitgewezenen daarop eenig recht konden doen gelden eerstens om in de dagelijksche behoeften hunner gezinnen te kunnen voorzien, en vervol gens ook om zoodra het mogelijk was, naar Zuid Afrika terug te keeren. De heer Tresling besprak het afwijzend antwoord des heeren Den Tex, secretaris van het Zuidafrikaansche fonds voor de slachtoffers van den oorlog. Hij gaf daarbij als zijn meening te kennen, dat zeker 75 pet. van dit fonds gegeven was door familieleden of vrienden van Nederlanders in Zuid-Afrika, die thans in nood verkeeren, en dat zij daarom recht hadden op een deel althans van dat geld. Voorts meende hij dat de Regeering der Zuidafrik. Repu bliek helpen moest. Hij wilde daarom eene commissie benoemd zien, die bij het Driemanschap om hulp en steun aanklopte, die den heer Kruger bij zjjn komst in Europa met den toestand veler uitgewezenen bekend maakte, en die den heer Den Tex eens beter zou inlichten omtrent de bedoelingen der schenkers van het fonds. Met deze voorstellen was de vergadering het blijkbaar wel eens. De heer Van Gelder meende echter, dat een bezoek aan het Driemanschap weinig zou baten, aangezien dit met een bijzondere missie belast was. Zelf zou hij naar Marseille gaan, om zijn opwachting bij den President te maken, en daarom zou hij eene benoeming als lid der commissie aannemen. Tot zijn medeleden werden gekozen de heeren Schierhont en Colette. (Haarl. Ct.) Veehandel In Friesland. Zeer groot was op de jongste markten de aanvoer van rundvee, met name melk- en kalfkoeien en graskal veren. De handel in kalfkoeien was stiller, met lage prijzen, ook in melkkoeien was de handel niet zoo op gewekt als verleden week. Het buiige weder deed zijn invloed gelden, bovendien was er niet zooveel vraag voor het buitenland. Vette koeien, met flinken aanvoer, blijven gewild de beste qualiteit is zeer vast in prijs. Stieren voor de slachtbank zijn in den laatston tijd iets goedkooper. De boeren willen dit vee nu gaarne af zetten, wijl stieren lastige klanten op stal zijn. In vette kalveren, met goeden aanvoer, was de handel behoorlijk. Het bederfelijke weder van verleden week hield den drukken omzet wel wat tegen. Nuchtere kalveren daarentegen beter gevraagd met hoogere prijzen. In pinken, met tamelijke vraag, was de omzet vrij goed. Dit is vee, dat vaak in de derde en vierde hand overgaat, wijl de opkoopers dikwijls met groote koppels op de jaarmarkten komen. Graskalveren goede handel. Vette schapen on lammeren waren goed gevraagd, melkschapen minder druk evenals lammeren. Toch hielden de prijzen zich vrij goed staande. In vette varkens, waarvan de aanvoer niet bijzonder groot was, heerschte levendige handel, evenals in vette biggen, waarvan groote aanvoer. Ook in magere varkens en kleine biggen was de handel opgewekt. De aanvoer was100 stieren, 200 ossen, 250 vette koeien, 2000 melk- en kalfkoeien, 400 pinken, 300 vette kalveren, 1500 graskalveren, 300 nuchtere kalveren, 3000 schapen en lammeren, 100 vette varkens, 750 vette biggen, 400 magere varkens, 350 kleine biggen. De prijzen waren vette koeien le qualiteit 27j30J ct., 2e qualiteit 2627 ct., 3e qualiteit 1720 ct., stie ren 2325| ct., vette kalveren 2635 ct., vette schapen 23—26 ct., vette varkens 1921 ct., Londensche biggen 1920 ct., per s/2 kilo. Melk- en kalvekoeien f 100—f 190 a f 0, pinken f 40f 80, graskalveren f 30—f 70, nuchtere kalveren f 812J af weideschapen f 14—f 18, melkschapon ff lammeren f 12 Jf 16, magere varkens f 30 f 50, jonge biggen f 1.10—f 1.30 per week. (N. v/d D.) Provinciale Staten van Noord-Holland. In de a.s. November-vergadering der Provinciale Staten van Noord-Holland zal o. a. worden behandeld, volgens de voorstellen van Gedeputeerde Staten, het ver- leenen van subsidie aan de avondschool der aideeling Amsterdam van het Alg. Ned. Werklieden-Verbond de commissie van het Museum en de school voor Kunstnijverheid te Haarlem ten behoeve van haar tee- kenschool ten behoeve van den omnibusdienst »De drie Eg- monden" voor het jaar 1900 een provinciaal subsidie tot een bedrag van f 300 de afdeeling Hilversum en Omstreken van de «Neder- Jandsche Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde". Verder goed te keuren de begrooting van het Provinciaal geneeskundig ge sticht voor Krankzinnigen, «Meerenberg", voor 1901 in uitgaven en ontvangsten tot eene som van f 521,796,72 een ontwerp-reglement omtrent het verleenen van pen sioen aan weduwen en weezen van in den dienst van het Provinciaal gesticht voor Krankzinnigen, »Meerenberg", overleden personen en van gepensionneerden van het gesticht een ontwerp-besluitom te verleenen een renteloos voorschot van f 500,000 aan de Hollandsche Electrische Spoorweg-Maatschappij, ten behoeve van den aanleg van spoor(tram)wegen in do Haarlemmermeer en hare omgeving. om te wijzigen eene der voorwaarden, waaronder sub sidie is verkend ten behoeve van den aanleg van een stoomtramweg EgmondAlkmaarBergen. (Een der voorwaarden was dat vóór 1 October 1900 door de ondernemers eene naamlooze vennootschap zou worden opgericht, ten doel hebbende dien stoomtramweg te bouwen en in exploitatie te brengen. Deze datum is in het ontwerp-besluit veranderd in 31 December 1901.) Hofberichten. Hertog Hendrik van Mecklenburg zal in het laatst dezer week het Loo verlaten, en naar Berlijn vertrekken. President Hruger. Naar gemeld wordt heeft het bestuur der afdee ling Den Haag van de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Vereeniging de zaak ter hand genomen om president Kruger, zoo hij de residentie bezoekt, op waardige on de meest passende wijze te ontvangen, met den weusch tevens dat anders corporatiën, die daaraan wenschen mede te doen, zich bij het bestuur der afdeeling van de Z. Afr. Vereeniging aansluiten. (Handelsblad). Het Iersch-Transvaalsche comité te Dublin, heeft met algemeene stemmen besloten president Kruger bij zijn aankomst in Europa een adres aan te bieden. Een deputatie zal naar Frankrijk vertrekken om het adres te overhandigen. Het adres zal gedrukt- worden in het Fransch, het Iersch, het Engelsch en het Hollandsch. Be Nederlandsche Zuld-Afrlkaansche Spoorwegmaatschappij. In eene te Den Haag gehouden vergadering der besturen van «ereenigingen van uit Transvaal verwijderd personeel der Z. A. S. M. is besloten tot stichting van oen Bond, die gevestigd zal zijn te 's-Gravenhage, om de belangen van die ambtenaren te behartigen. Tot rechtskundig Bondsadviseur werd gekozen mr. S. de Vries te Amsterdam. Besloten werd nog bij het hoofdbestuur te vestigen een aanvraagkautoor, waar heeren patroons, vacaturen in hunne zaken zullen kunnen aangeven. De Hollandsche Spoorwegmaatschappij is bezig met de verbetering van de verwarming der rijtuigen 3e klasse. De coupé's worden van buizen voorzien, onder de zitbanken, zoodat deze dan op dezelfde wijze worden verwarmd als in de wagens le en 2e klasse. Arnhem. Bij een wegwedstrijd alhier is mej. S., die ondanks waarschuwing den afgezetten weg overstak, door den wielrijder D., uit den Haag, overreden. De on gelukkige was terstond dood. Brand. In den nacht van den 21 heeft onder Terwolde een hevige brand gewoed. Een groote boerderij met schuren zaadbergen, waarin een groote hoeveelheid graan en hooi, zijn tot den grond toe afgebrand. Door het a.s. huwelijk eener dochter was er 's avonds bruiloft en toen men in de grootste feestvreugde was, brak de brand uit, hoe weet men niet. Twee kalveren, een geit, een hond, benevens 100 kippen zijn omgekomen, terwijl men met moeite de kinderen heeft kunnen redden. Het geheele uitzet der dochter en een aanzienlijke som geld is mede verbrand. Alles was, hoewel laag, verzekerd. Overreden. Tusschen Aken en Valkenburg zijn vier wegwerkers door een sneltrein overreden. Drie van hen waren ter stond dood de vierde gaf nog eenige teekenen van leven, doch is bij het vervoer ook gestorven. Allen waren ge huwd en vaders van kinderen. 2ulvelbond. Te Utrecht is opgericht de Algem. Ned. Zuivel- bond, federatieve vereeniging van bonden van coöpera tieve zuivelfabrieken. Statuten en huishoudelijk reglement zjjn vastgesteld. Harpers. Door de heeren H. Korf de Jong, G. A. Kort en E. Borckloo, te Heerenveen, werd in de veenderij te Stobbegat een vischvijver aangelegd, waarin zij den 12en April j.l. éénjarige karpers plantten, welke toen 12 tot 16 centimeter lang waren en waarvan tien stuks éon pond wogen. Den 12den October, dus een half jaar na de planting, zijn twee van deze karpers gevangen, waarvan de een 30 centimeter lang en 1 pond 2 ons zwaar was, en de ander 32 centimeter lang en anderhalf pond zwaar. De zouterijen in „de Streek" hebben thans drnk werk. Alleen in die van den heer Jb. Boon, waren het eind der vorige week reeds 3000 vaten ingemaakt. Te Wormerveer is dezer dagen de 64-jarige schippersknecht P. Bartel, bij bet laden van een vat cacao-poeder, door een vallend takelblok zoo ernstig aan het hoofd getroffen, dat hij, hoewel nog levend, met ver brijzelden schedel naar zijne woning werd vervoerd. Opmeer. De heer IJpseu, kaaskooper te Oosthuizen, heeft op de tentoonstelling te Parijs de gouden medaille behaald met kazen, hem geleverd door den heer Jr. Smit alhier. Velgen. Door burg. en weth. is met het oog op het voorkomen van pestziekte in Engeland een premie van 5 cent gesteld op elke gedoode rat, die in 't bezit is van zijne gebeele staart. De ratten moeten worden vertoond aan den veldwachter der gemeente. Te Rotterdam is den 19 een roeiboot, waarin 3 werklui en een roeier zaten, aangevaren door de petro- leummotorboot «Marie". Drie der personen werden dadelijk gered, maar de vierde viel te water, doch na eenigen tijd slaagde men er in ook dezen aan boord van de motot- boot te halen. Tot voorzitter van de Noorder-Vereenlging van burgemeesters en secretarissen in het arron dissement Alkmaar is gekozen de heer L. van de Vijzel, burgemeester van St. Pancras. Met hem is het bestuur thans samengesteld uit de heeren M. Bossen secretaris en G. G. Hulstpenningmeester beiden te Zijpe. Reciteer-wedstrijd. De Commissie van den door de Tooneelvereeniging «Eensgezindheid" te Weesp uitgeschreven nationalen reciteerwedstrijd op 20 Nov. a.s. heeft bij loting aange wezen dat in 't geheel zullen deelnemen 6 declama tors in de afdeeling Ernst en 6 in de afdeeling Luim respectievelijk uit Harderwijk Leeuwarden Amsterdam, Kampen', Utrecht, Tilburg en Gouda, Alkmaar, Rijs wijk, Leiden Amsterdam, Schiedam. De jury voor dezen wedstrijd bestaat uit de heeren S. J. BoubergWilson en Louis Bouwmeester, te Amster dam en W. van der Plas H. J. Prins en O. Sinnige, te Weesp. Tweede Hamer. Bepalingen tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee. Ingediend is een wetsontwerp tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee. In alle opzichten blijkt het wenschelyk, zoo spoedig mógelijk onder de besmettelijke veeziekten, die volgens wettelijke voorschriften te bestrijden zijn, ook t nber- c u 1 o s e op te nemen. De grondslagen, waarop het thans ingediende wetsontwerp berust, zijn in algemeene trek ken de volgende De inspuiting met tuberculine is een zeer gewaardeerd en aangewezen middel om het aanwezig zijn van tuber culose bij het rund tee te onderkennen, maar juist daarom moet de Staat, lettende èn op de belangen van onzen eigen veestapel èn op de belangen van onzen uitvoerhandel in vee, er tegen waken, dat de tnbercnline vrijelijk kome in ieders handen. Daarom zijn bepalingen opgenomen, dat de tnbercnline niet anders mag bereid worden dan met bijzondere machtiging der Regeering Geregeld worden in het ontwerp de wijze waarop met betrokking tot de schadevergoeding is te handelen, de ontsmetting der stallen enz. Zullen de voorschriften echter vruchten dragen, dan zal voor goede uitvoering nauwlettend zijn te zorgen, en daarvoor is het noodig de uitvoering van de bepalingen op te dragen aan afzonderlijk daarvoor aan te stellen ambtenaren. 't Ligt in de bedoeling van de Regeering aan het hoofd van den geheelen dienst te plaatsen een inspecteur aan wion de noodige adjunct-inspectenrB zullen worden toe gevoegd. Onmogelijk is 't eene zuivere raming te maken van de kosten welke het gevolg zullen zijn van de aan neming van dit ontwerp. Zeker is 't dat de bestlijding van de tnberculose onder het rundveealthans in de eerste jaren, niet onaanzienlijke offers van den Staat zal vergen. Een aanranding. Een zeer brutale aanranding had den 21 te Amers foort plaats. Toen de boerenarbeider J. Versteeg, woonachtig aan

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2