No. 128. Eerste blad. Honderd en tweede jaargang) 1900, ZONDAG 28 OCTOBER. niteniand. Nederland. ALKllAARSCHE Deze Courant wordt D 1 n;s d a g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaas 1 0,80 franco door het geheeie rijk f 1, 3 Nummers f Afzonderlijke nummers 3 ets. Pr(Js der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgever» HERMs. COSTER en ZOON. Telefoonnummer t 3. CHINA. In denzelfdeu gee9t als de Mikado, heeft de koning van Italië geantwoord op Keizer Kwang-Hsoo's telegram, en wel dat, waar onder de mogendheden vol komen eenstemmigheid heerscht, de keizer niet beter kan doen dan hare billijke eischen in te willigen. De koning voegde er bij dat Europa's goedertierendheid te grooter zal zijn naarmate China oprechter toont het verleden te willen goedmaken en afdoende waarborgen geeft voor de toekomst. Een telegram van generaal Gaselee meldt de aan komst van de verbonden troepen te Pao-ting-foe. Een vereenigde expeditie, bestaande uit Dnitsche, Rus sische en Fransche troepen, is den 23 van Tientsin ver trokken, de Dnitsche troepen naar Hi-ang-ho, de Russi sche en Fransche naar Paoti. De gaheele sterkte der leger macht bedraagt daizend man, met twee stukken geschut en cavalerie. De expeditie wordt noodig geacht voor de bescherming van de rechterflank der communicatie lijnen tnsschen Tientsin ea Peking daar een sterke afdeeling der Boxers, die gevlucht is voor de keizerlijke troepen bij Peitang en Loetai, naar gemeld wordt, zich genesteld heeft tusschen Hsi-aug-ho en Paoti, veertig mijlen oostelijk van Peking. DIJ1TSCHLANB. Keizer Wilhelm heeft te Barmen en te Elberfeld uiting gegeven aan zijn va9t voornemen den vrede te handhaven. In eerstgenoemde plaats ver klaarde Z. M. o. a. «Dat steeds mijn voornaamste doel en mijn grootste werk is voor mijn volk en voor het werkend deel daar van den vrede zoo mogelijk te behouden, heb ik, geloof ik, nog eerst voor eenige dagen weder opnieuw bewezen. De overeenkomst met den machtigsten Germaanschen Staat buiten ons volk, zal, hoop ik, in de verre toekomst voor onze beide volkaren een gemeenschappelijk streven op de open wereldmarkt in vriendschappelijken wedijver en zonder naijver, mogelijk maken." En te Elberfeld, waar oen nieuw raadhuis werd inge wijd, besloot de Keizer zgn toespraak aldus «Dat God mij de mogelijkheid geve en de kracht en de bekwaamheid om den daartoe noodzakelijke vrede te hand haven, te bewaren en zoo noodig af te dwingen, dat is mgn ernstig gebed hier op deze plaats". Den 25 werd de zitting van den Bondsraad geopend door den Rijkskanselier, graaf vou Bülow, met een toe spraak waarin de groote verdiensten van prins Van flohonlohe werden herdacht, en waarin hij verklaar de, dat hij al zijn krachten daaraan zal wijden, om in den peest van den eersten kanselier de goede verstand houding der verschillende Bondsstaten onveranderd te behouden. Daarmede volbrengt hij slechts de bedoelingen van den Keizer, die overtuigd is dat de innige samen werking van alle deelen des rijks aan de kracht van het vaderland ten grondslag ligt. De Beiersche gezant graaf Lerchenfeld sprak de vol komen instemming van Beieren uit met de benoeming van graat Von Bülow tot Rijkskanselier, daarbij verkla rend dat bij ook Sprak in den geest der overige Bonds- regeeringen. ENGELAND. Aan bet feestmaal ia «Fishmongers' Hall'' sprak minister Chamberlain den 24 over de impe riaiistische aspiraties van het Britsche volk en de eenheid met de koloniën. Hij wees er echter op, dat dit niet be- teekende dat Engeland andere volken vjj.tndig gezind is «Integendeel, wij wenschen hnn vriendschap, als wij die niet moeten koopen, ten koste van meer essentieele dingen wij hopen dat zij de vriendschappelijke gevoelens waaraan wij uiting geven en die wij voor hen koesteren znllen beantwoorden. «Als vreemde volkeren onze vriendschap weigeren zullen wij het zonder deze doen, ais wij hen niet tot betere inzichten kunnen brengen. Dan moeten we op ons zelf staan, maar omringd en gesterkt door zusternaties onze koloniën. Ons isolement zal een krachtig isolement zijn, zoodat zelfs als Engeiand valt, de overzeesche kolo nies de Britsche traditie znllen bewaren. «Het nieuwe imperialisme beteekeut de erkenning dat alle Britsche koloniën gelijke rechten hebben als Enge land zelf. Ik hoop dat de federatie van Canada en Australië aan Znid-Afrika ten voorbeeld zal zijn". Ten slotte stelde de minister als einddoel een impe rialistische federatie in uitzicht, die het Rijk zal in staat stellen zijn zending van gerechtigheid, beschaving en vrede te volvoeren. De wijze, waarop Engeland deze zending volbrengt wordt echter niet altijd gewaardeerd zelfs niet door hen ten wier behoeve, zooveel gedaaD wordt 1 De Uitlanders toch, voor wie Engeland den oorlog heeft begonnen worden ongeduldig nn ze niet uaar hun goudmijnen kunnen terngkeeren om geld te maken. Zij hebben aan minister Chamberlain geseind dat ze er genoeg van hebben te Kaapstad te blijven en hebben geprotesteerd tegen de kapitalistische benoemingen en de kapitalistische wetgeving in Transvaal. Het laatste bezwaar hadden zij tegen de Boerenregeering ook. ZUIB-lfRIkA. Lord Roberts heeft eene nieuwe proclamatie uitgevaardigd waarin staat dat de Boeren, die dan onzijdigheidseed niet hebben afgelegd en zich vrijwillig onderwerpen niet buiten Zuid-Afrika znllen worden gezonden en na afloop van do vijandelijkheden naar hnis kunnen terngkeeren. Deze bepaling geldt ook voor hendie gedwongeu werden den onzjjdigheidseed te verbreken. Het blijkt echterdat de Boeren zich bitter weinig storen aan al de proclamatiesmaar met afwisselend geluk blijven doorvechten en den Engelschen de handen vol werk geven. Lord Roberts «hoopt" na den 15 No vember Znid-Afrika te kunnen verlaten. Philippolis (in het zuiden van den Vrijstaat) dat werd aangevallen en genomen door de Boeren en door hen eenige dagen bezet geboaden werd is den 24 her nomen door de Yeomanrydie in samenwerking met twee andere colonnes handelden. De Boeren die in grooten getale werden aangetroffen, leden, naar gemeld wordtzware verliezen. Een aantal Boerenvrouwen uit Jagersfontein zijn, naar gemeld wordt, per spoor voorbij Oolesberg gekomen zij werden weggebrachtomdat zij de Boeren bij een on langs plaats gehad hebbenden aanval hadden bijgestaan. Gunstiger bericht voor de Boeren wordt nit Kaapstad van den 26 geseind De Boeren hebben Jacobsdal geuom m na eene hard nekkige verdediging door het garnizoen. Het detachement kolonialen van 52 man verloor 34, De Parijsehe tentoonstelling zal, naar gemeld wordt, krachtens besluit des ministerraad» tot 11 Nov. open blijven. Er zal één dag zijn, waarop de toegang kosteloos wordt opengesteld met volledige illuminatie des avonds. Bedevaartgangers. De bedevaartplaats Kevelaar is dit jaar door 444 processies bezocht. De verpleegster, die een paar jaren geleden dr. Mnller te Weenen verzorgdetoen deze door eigen on voorzichtigheid de pest had gekregen, werd tot belooning van hare toewijding begiftigd met het Elisabethskruis. Maar nu is dio zuster wegors het bestelen van een zieke veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf en daar door heeft zij nu hot reeht op het Elizabethskrnis ver beurd. Ontsnapte krankzinnigen. Naar men nit New-York meldthebben tachtig verpleegden van een krankzinnigengesticht te Matteawan hnn bewakers aangevallen en zijn een tiental over een muur van vijf meters ontkomen. De verschrikte inwoners versperren hunne woningen. Aanbesteding. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is den 25 bij enkele inschrijving aanbesteed Het driejarig onderhond van de werken der Rijks-Zeehaven het Nieu- wediep, provincie Noordholland gedurende de jaren 1901, 1902 en 1903. Raming f 28.400 per jaar. Minste inschrij ver D. de Vries te Helder voor f 26,840 per jaar. De voorziening der boorden van het Noordhollandsche Kanaal, in vier perceelen Raming 1ste perceel f 4000, 2de per ceel f 10.000 3de perceel f 10.000, 4de perceel f 8000 Massa van het 1ste tot en met het 4de perceel f 32.000. Min ste inschrijver 1ste perceel 3301 H. Dinkla, Buiksloot, 2e perceel f 8419 H. Dinkla, Buiksloot, 3a perceel f9237, H. Dinkla, Buiksloot, 4e perceel f 7172 A. Bos, Helder. Massa van het 1ste tot en met het 4de perceel Minste inschrijver H. Dinkla, Buiksloot, f 28.320. Landverhuizers. Men schrijft nit Apeldoorn Nagenoeg dagelijks passeeren hier pertreinlandverhnizers, somtijds wel 6 waggons tegelijk, geheel vol. Den 24 weder 120 personen, mannen, vrouwen eo kindoren. Zij zagen er welgesteld uit. Hunne bestemming was Rotterdam, om van daar per stoomschip naar Amerika te vertrekken. Ben Haag. De schilderij van Rembrandtter waarde van f 20,000 voorstellende «Christus in Geth- semané" welke ook vermist werd bij de schilderijen diefstal, is terecht. Degeen, die het werk had gekocht, heeft het uit eigen beweging ter beschikking van de politie gesteld. Eigenaardige opvattingen van beleefdheid zijn er toch in de wereld. Dat zal wel de gedachte geweest zijn van een conducteur der Haagsche Omnibus-Maatschappij, die als naar gewoonte eene bejaarde dame behulpzaam was bij het instappen. Hij kreeg namelijk onverwachts van haar echtgenoot een gevoeligen slag met een paraplme op de handen. En op zijne vraag, wat dit beteekende, kreeg hij van dezen heer ten antwoord, dat hij niet ver langde, dat zgn vrouw zóó maar werd «beetgepakt" door een conducteur van een omnibus Een droevig ongeval. Te Bergeik (N.-Br.) is dezer dagen het elfjarig doch tertje van den landbouwer W. S., onder eene dursebmaehine geraakt. Een harer beenen werd op verschillende plaatsen gebroken. Diamanten. Volgens bet «Handelsblad van Antwerpen" ueelt een groote Antwerpsche firma 2800 karaat diamanten naar Amsterdam gezonden om daar bewerkt te werden Hofberichten. Het voorspelde bezoek der Koninginnen en Hertog Hendrik aan Amsterdam op den 26 heelt niet plaats gehad. H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Moeder znllen zich 1 November naar Lsnsahn, in Hoistein, begeven bij H.H. K.K. H.H. den Groothertog en de Groothertogin van Oldenburgteneinde aldaar de familie van Z.H. Hertog Hendrik van Mecklembnrg-Schwerin te ontmoeten. Het trouwkleed der Koningin. Naar nit goede bron wordt vernomen, zal het trouwkleed der Koningin, wat het borduurwerk betreft, een zeer uitgebreid werk, vervaardigd worden door mevr. van EmstedeWinkler, leerares aan de Rijksschool voor Kunstnijverheid, afdeeling Kunstnaaldwerk, welke dame daartoe deze week de opdracht kreeg. Deze dame is dezelfde, die het prachtige en kostbare borduurwerk aanbracht op het kleed, dat de KoniDgin droeg tijdens Hare kroning. Tevens wordt gemeld dat het grootste deel van het uitzet van Hare Majesteit vervaardigd wordt in de ateliers van de Industrieschool voor Vrouwelijke Jeugd, te Amsterdam. Rotterdam. Een der leden van de firma Mnller Co., te Rotterdam vermiste bij zijne aankomst per spoor aldaar, zijne portefeuille met een bedrag van f 6000. Een wagen-inspecteur had het geluk deze te vinden en bracht die bij den stationschefhij ontving eene belang rijke belooning. Graft. De raad dezer gemeente heeft in zijne onlangs gehouden vergadering de gemeentebegrooting voor 1901 vastgesteld, sluitende in ontvangst en uitgaaf met f 13932,19. Zuiderzee. Uit vertrouwbare bron verneemt de N. R. C. dat de ministerraad besloten hoeft de machtiging van H. M. de Koningin te verzoeken om over een wetsontwerp tot drooglegging der Zuiderzee het advies van den Raad van State in te winnen. Kool. Uit Broek-op-Langedijk schrijft men: Voor ae bloemkool (reuzen) worden tegenwoordig we der vrij goede prijzen gemaakt. Dinsdag 1.1. word op de groentemarkt tot i 9.25 per 100 stuks besteed. Ook voor de witte kool wordt een goede prijs bedongen, f 4 a 1 7.25. De gele kool daarentegen blijlt nog steeds laag, 1 2 f 3.25 per 100 stuks. De roode kool gold Dinsdag f 2 f 4.25 per 100; wortelen f 1.60 a t 2.30 per 100 bos nien, waarin nog weinig handel, gelden f 0.90 a. f 1 per 50 K.G. Er wordt weder veel geklaagd over het gebrek aan waggons aan het station Heer-Hugowaard, een groot on gerief voor de bouwers. Koedijk. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad zijn als candidaten opgegeven de heeren J. Stam Jbz. en J. Schipper. Hoorn. Het comité ter oprichting van eene Ambachtsschool in deze gemeente heeft toezegging van particulieren en gemeentebesturen van f 1468.50 in de kosten der oprichting, van f 13031/2 aan jaarli]ksche bijdragen. De raming is respectievelijk f 20C0 en f 2600. Aan den Gemeenteraad wordt gevraagd een zoodanige subsidie te verleenen, dat de oprichting en instandhouding verzekerd zij. Aanvaring. Voor de stad Tiel is den 25 de goederenboot «Amsterdam I'' op het zand gevaren. Bij eene poging om nog vrij te komen werden twee schepen aangevaren. De scheepvaart was geruimen tijd gestremd. De kabel der veerpont geraakte door de afvarende, wachtende schepen onklaar en vele schepen raakten aan den grond. De vaar geul was bijna onbevaarbaar en zeer gevaarlijk. Leger des Heils. Door alle rangen der maatschappij wordt erkend, dat Het Leger des Heils, nu werkzaam in Nederland gedurende de laatste 13*/a jaar, een waardige plaats heelt ingenomen onder de verschillende andere bestaande instellingen op philantropiseh gebied. Vanaf den dag dat het Leger des Heils zijn werk in Amsterdam begon met 2 officieren, is het voortdurend in groei toegenomen. Het telt nn in ons land duizenden soldaten, terwijl 314 officieren en employé's hnn tijd en krachten wijden aan de uitbreiding van zijn werk. Van deze zijn 112 personen uitsluitend werkzaam in het maat schappelijk werk. Om zulk een arbeid te onderhouden is geen gemak kelijke taak en hoewel de onkosten ?ooveel mogelijk be perkt worden, is er, ook op financieel gebied, groote be hoefte aan daadwerkelijken steun. Het plan bestaat het maatschappelijk werk nit te breiden en plannen dienaan gaande zijn in overweging genomen. Eene Nationale Aanvrage zal worden gehouden van 28 October tot 11 November e.k. en de opbrengst daarvan zal geheel worden besteed voor het werk van het Leger des Heils ln Nederland. Dierenbescherming. Onder d-n titel van: «Ounoodige gruwelen in voedsel mode en sport is eene brochure verschenen in overleg met de redactie van «Androcles," die zeer ter leziog wordt aanbevolen. Voor verspreiding zijn aan de «Drukkerij Vrede" te 's Hage o. a. 25 stuks verkrijgbaar voor f 1,25, bij grooter getallen nog lager.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1