Laatste Berichten. Stadsberichten. i)e Oorlog in Znid-Afrika. BURGERLIJKE S T AIV 1). Slgarenpuntjes en de Prins Hendrik-stichting. Op het schrijven van den heer S. Kutsch Lojenga, waarin aan den ijverigen heer W. H. van Zanten Jr., te Leiderdorp, alle recht wedervoer in zake zijne handelingen ten opzichte van het verschaffen van rookmateriëel aan verpleegden der Prins Hendrik-stichting en van andere instellingen van weldadigheid antwoordt thans de heer G. E. A. van Hall, directeur der P. H.-stichting, met de publicatie van eenige Indische brieven bevestigende de afzending van tabak ten verkoop bestemd ten behoeve der voornoemde stichting. Hij uit tevens de hoop dat het liefdewerk van den heer v. Z. steun blijve vinden. Texel. De Texelsche Schippers- en Visschersbond heeft besloten zich per adres te wenden tot den Minister van Waterstaatom verbetering der bestaande haven. Deze toch is te ondiep, biedt te weinig ligrnimte en veroorzaakt bij lagen waterstand, voor stoombooten vooral, veel ongerief. Als men bedenkt, dat er jaarlijks 37 40.000 stuks vee worden uitgevoerdmeestal met vee booten dan blijkt de noodzakelijkheid eener flinke haven duideljjk. De Hervormde gemeente te Ondeschild hoopt den 13 November a.s. in eene buitengewone godsdienst oefening haar 250-jarig bestaan te herdenken. Tot bijstand van den districts-veeartswien Haar lem als standplaats is aangewezen in het afwenden van het gevaar, waarmede besmettelijke veeziekten den veestapel bedreigen is benoemd tot tijdelijk veeopzichter, ter stand plaats Texel J. D. H. Trap, te Amsterdam. Verwonding van cene vrouw. Amsterdam Den 24 's middags liep de 25-jarige kweekelinge van de Rijkskweekschool voor Vroedvrou wen, Johanna Hagemeijer, vergezeld van eene vriendin, op de Weteringschans tusschen de Vijzelgracht en Spie- ge1 gracht, toen een als heer gekleed man haar rakelings passeerde. Nauwelijks was hij voorbij, of zij voelde pijn in den linkerbovenarm aan de voorzijde. Bij onderzoek bleek dat in den mantel een snede was van ruim 5 c.M., die ooor al het ondergoed heen een bloedende wond van geljjke grootte op den arm veroorzaakt had. De wond is niet gevaarlijk. Van het geval is aangifte gedaan bij de politie. Mej. H. deelde mede, dat de man door niets buitenge woons de aandacht getrokken had, hij liep na het ge beurde in denzelfdea stap door. Een of ander werktuig waardoor de verwonding onwillekeurig zou kunnen zijn toegebracht droeg hij niet zichtbaar bij zich. Om aan een ongeluk te denken is de stoot of snede dan ook met te veel kracht aangebracht. Het voorwerp, waarmede 't ge schiedde, is zonder rafels te veroorzaken door al hare kleederen heengedrongen. Zij gelooft beslist aan een op zettelijk toegebrachten stoot. Of men hier te doen heelt met denzelfden man, die een paar jaar geloden zooveel onrust bracht, is niet uit dit feit af te leiden, vooral daar de verwonding in drie erlei opzicht van de voorgaande afwijkt: ten 1°. koos de aanrander van de vorige jaren steeds alleenloopende vrouwen. 2°. trad hij steeds op bij donker en 3°. zijn al zijne verwondingen, zonder onderscheid, steekwonden ge weest. (Handelsblad.) Harslngerhorn. De raad der gemeente heeft eene jaarlijksche subsidie van f 200 toegekend aan den op te richten motordienst Kolhorn-Schagen. Uit Zaandam meldt men De pogingen van de marktcommissie, de Vereeniging »Paul Kruger", de Maatschappij van Landbouw en de Slagersvereeniging om de markt te Zaandam tot grooteren bloei te brengen, hebben, altbans voor het oogenblik, een flinken uitslag gehad. De den 25 gehouden najaarsmarkt mag goed geslaagd heeten. De aanvoer was in aanmerking genomen, dat ook te Schagen, te Sloten enz. veemarkt gehouden word bevredigend. Handel tamelijk vlug, terwijl hooge prijzen werden bssteed. Voortaan zal eiken Donderdag veemarkt gehouden worden. KAAPSTAD, 26 October. Twee soldaten, behoorende tot een afdeeling ter bewaking van de brug bij Frasers- burg in de Kaapkolonie, zijn gisteravond door snipers doodgeschoten. JOHANNESBURG, 19 Oct. Den 8en October slaagde een strijdmacht onder Hans Botha erin een trein met een verkenningspatrouille van de Rifle Brigade tusschen Hei delberg en Greylingsstad geheel af te snijden. Twee Brit- sche officieren en een aantal mannen vielen, en het ge- heele detachement werd ten slotte gedwongen zich over te geven. MASEROE, 22 Oct. Gemeld wordt dat president Steyn te Fouriesburg is, dat hij tot hoofdstad van den Vrij staat proclameerde. KAAPSTAD, 26 Oct. Uit later berichten uit Jacobs dal blijkt, dat 200 Boeren tevergeefs het garnizoen aan vielen, hetwelk uit een compagnie Hooglanders met één kanon bestond. Het garnizoen had 14 dooden en 20 gewonden. PRETORIA, 25 Oct. De plechtigheid waarmede Trans vaal tot een deel van het Britsche Rijk wordt geprocla meerd, is heden voltrokken. Generaal Barton heeft De Wet 's strijdmacht bij Fre- derikstad (ten N. van Potchefstroom) verstrooid, haar zware verliezen toegebracht en verscheidene gevangenen gemaakt. K. C. Oude Mannen en Vrouwen. Door de vele inteekening is de dames-commissie besloten om het Lietdadigheidssoncert voor het R. C. oude mannen- en vrouwenhuis tweemaal te doen plaats hebben en wel op maandag 5 en dinsdag 6 Nov. e.k. Het plan is om op dinsdag, zoover er plaats over is, toegang tot 50 ets. te verleenen. Op den eersten rang is voor kinderen (alleen op dinsdag) toegaDg voor 50 ets., op den tweeden rang voor 25 ets. Brutale diefstal. Twee jongens, van 15 en 16 jaar stalen in den avond van den 24, uit een winkel aan de Laat, alhier, eene groote hoeveelheid diverse verpakkingen chocolade. Een gedeelte van de buit werd opgegeten terwijl de rest, gewikkeld in een stuk papier, door de politie werd teruggevonden in een stuk land nabij de Stnartstraat alhier alwaar het door de dieven was verborgen met het doel om den volgenden morgen weder te worden opgehaald. Proces-verbaal is opgemaakt. Een 10-jarige jongendie het vorige jaar met een kameraad geld uit een winkel stalnam dezer dagen weder een flobertpistool uit een winkel weg zoodat proces-verbaal is opgemaakt. Valsch geld. Een valsch guldenstuk dragende den beeldenaar van wijlen Z. M. Willem II en het jaartal 1845is door de politie alhier in beslag genomen. Verzet tengevolge van dronkenschap. Tegen een drietal personen, die zich in den nacht van den 20 op den 21 bij hunne arrestatie wegens openbare dronkenschapmet geweld tegen de politie hebben verzetis proces-verbaal opgemaakt. Oesertcur. Een marinier 3e klasse, die j.l. Zaterdag zijn gar nizoen Helder zonder verlof had verlaten, is alhier door de politie aangehouden en ter beschikking gesteld van den garnizoens-commandant. De Schlllock-Vegers. Van deze belangwekkende Afrika-bewonersdie beden ZondagMaandag en Dinsdag in het lokaal Harmonie eene reeks voorstellingen zullen geven vertelt ons de Telegraaf" van 7 September 1.1. het volgende De Schilloeks komen uit het Oosten van Afrikauit de streek aan den Witten Nijl, op 10° N.B. en tusschen 30° en 35° O.L. het land van Fascboda. Zij hebben tot naburen ten Zuiden de Noeërsten Oosten de Dinka's en ten Noorden en Westen de Bagara's. >Door hun aanraking met de Derwischen en de door dezen bestuurde stammenzijn zij ijverige Mohamme danen evenals de meeste Negers dier gewesten. Aan hun geboorteland zijn zij zeer gehechtzoodat het den heer Charles Orassédie hen door Europa rondleidt veel moeite heeft gekost, eenige mannen en vrouwen van dit volk naar ons werelddeel mede te nemen. De indruk dien de Schilloeks maken is verre van ongunstig ofschoon hnn gelaatsvorm zeer onregelmatig is en men zeidon lieden zal aantreffen met kleiDere stomp neuzen en grootere, vooruitstekende monden dan zij be zitten. Maar hun lichaamsbouw is goed en van een paar der mannen zelfs fraai. »Bronzen athleten zijn ditlos en lenig in hun be wegingen die het lenige en krachtige hebben van die eens tijgers. De Schilloeks vertoonen geen kunsten zij laten ons alleen zien enkele verrichtingen uit hun leven; slechts tot slot krijgen wij een scène van dramatischen aard te aanschouwen. De vrouwen zijn in diepe rustnaast haar de kin deren daar nadert een man omzichtig speurt hij rond naar alle zijden hij sluipt naar de slapenden ziet nog eens, of geen oog hem bespiedt, en doet een greep naar een der kinderen. Opeens klinkt een vervaarlijk gegilhij is ontdekt door een der vronwen. Van achter de hutten komen mannen opdagen, zien den schuldige en achterhalen hem. Maar deze stelt zich te weer, zoodat het eenigen tijd duurtalvorens men zich van hem kan meester maken. Nu wordt een kort gericht gehouden. Elk der mannen zegt zijn meening weinig anders dan schamper lachen blijft den kinderdief over, die zoo op heeterdaad werd betrapt. ■Na een korte wijle van beraad wordt de doodstraf door koord en knuppelslagen aan hem voltrokken. De fraaie pantomime van den naderenden roover, het gevecht en de levendigheidwaarmede hei. rechtsgeding wordt gevoerd zijn zeer merkwaardig. »Met een gebed vangt de voorstelling aan, dan volgen dansen met zang in den trant van alle Negervolken, die wij zagen. Onder deze dansen is de hoevendans, waarbij de dansers dikke gordels met runder- en antilopenhoeven dicht bezet om de heupen dragen. »A1 deze dansen worden begeleid door zang, het tok kelen van een Boort harp, die in vorm veel overeenkomst heeft met een der Oud-Egyptische harpsoortenen het slaan op doffe trommen. »Bij het zingen viel ons op de hooge klank der man nenstemmen en bij 't spreken de welluidendheid der taal »Als kleeding droegen de mannen breede gordels van lynxen en wilde katten, en om het hoofd een krans van staarthaar of manen van dieren versierd met schelpjes en met vederende vrouwen waren bedekt van den boezem tot de knieën met dezelfde vellenbekleeding. »Zoowel mannen als vrouwen dragen voorts nog om armen en beenen metalen ringen en soepele banden van schelpen. Ook zijn die schorten van vellen hier en daar met schelpen en stukjes gekleurde stof versierd. »Onze lezers kunnen wij een bezoek aan die zonen en dochteren van het werelddeel Cham's gerust aanbevelen." Zooals dat ook elders het geval washouden de inboorlingentijdens den duur hunner voorstellingen verblijf in het lokaal Harmonie. De eigenaar zag daarin geen bezwaaromdat hem overgelegd is o. a. eene verklaring van het bestuur der Buitensocieteit te Zutfen dat het gedrag der negers alsook de zindelijke behandeling der lokaliteiten niets te wenschen heeft over gelaten. Kerkhervorming. Men verzoekt ons mede te deelen, dat woensdag, den 31, des avonds ten 7 uur, in de kerk der evang. luth. gemeente, de herdenking der Kerkhervorming zal geschieden door den heer ds. J. F. Ternooy Apèl Hondsbosschc. Bij de verkiezing van een hoofdingeland voor den Hondsbossche, voor het 2e kiesdistrict van Duinkavel, den 26 alhier gehouden, is herkozen de heer J. Frans, met 120 stemmen. V orstenschool. Er is een tijd geweest, dat het drama Vorsten school" van Eduard üonwes Dekker beschouwd en be sproken werd als eene satire op een bepaald persoon en op bestaande toestanden in een niet onbekend land. Hoewel het slechts gelezen werd (de zesde uitgave zag het licht voordat het voor het voetlicht verscheen) ver wekte het groote ontroering in ons kalme vaderland Nog meer beweging ontstond er toen eindelijk de too neelvereenigiug »Le Gras, van Zuylen en Haspels' het waagde het tooneelspel op de planken te brengen met mej. Kruseman en mej. Baert in de voornaamste vrouwen rollen. Sedert zijn vele jaren verloopen en gelezen werd de Vorstenschool nog altijd, terwijl een enkele maal er mee geschiedde wat behoorde het werd gespeeld. In den jare 1900, nu er het pikante van de onmid dellijke hekeling van bekende personen en toestanden af is, kunnen we bepalen of het, an und ffir sich, als drama beschouwd, den toets der critiek kan doorstaan. Schitterend is bij de voorstelling in »de Harmonie" op 25 October bewezen, dat Multatuli ook als tooneelschnj- ver onder de besten mag geteld worden. Zijn werk is niet volmaakt. Het eerste bedrijf is geen b e d r ij f het slechts een monoloog. Van actie geen sprake maar wel van een ontwikkeling van schoone denkbeelden. Dweperij Wel zeker, maar waar Multatuli door de dweepster Louise zijne idealen naast de werkelijkheid ilaatst, verheft, bezielt hij ons voor het schoone en goede, n de voorstelling van de onnoozelheid des konings is lij niet binnen de perken gebleven. Laat een koning een manie hebben voor schoudergeweren, hij is toch niet zoo dom, dat hij homoöpathie voor een jnridischen term houdtZoo zijn er nog enkele kleine gebreken, maar van het begin in het 2e bedrijf af tot het slot toe, boeit ons de handeling evenzeer als de taal, die haar verge zelt de handeling, die juist niet altijd bestaat in bui tengewone beweging en drukte, maar die ook te voor schijn treedt in de afwisselende gemoedstoestanden, als deze veroorzaakt worden door den invloed van de woor den en daden van anderen. Als kunstwerk is »V orsten school" niet Nederlandsch alleen, maar neemt in de literatuur der menschheid eene eerste plaats in (Vosmaer). De »Nederlandsche Tooneelvereeniging" heeft in de eerste der vier voorstellingen, dezen winter alhier te geven, al het schoone, verhevene en ideale, dat er in Multatuli's drama is neergelegd, op eene voortreffelijke manier vertolkt. Allen te zamen en elk afzonderlijk ver dienen de medewerkenden den grootsten lof voor hun spel. Op den voorgrond treden natuurlijk Mevr. W. Schwab als koningin Louise, die nu eens innigheid paarde aan waardigheid, dan weer verontwaardiging temperde door zeil beheersching. Haar spel, in dubbelen zin, met van Huisde was schitterend. Mevrouw Schwab was haar moeielijke rol van 't begin tot 't eind mee3ter. Haar dictie, overal uitstekend, redde het eerste bedrijf. Het aangrij pendst was het slot van het 5e tafereel. Mevr. v. d. Horst, als Hanna, de naaister, was daar uitmuntend. Toen zij uitbarstte »Hier staat het Herman, hier! Daar is een kracht uit hooger kracht gesproten, die het hart des menschen op heftgloed, die alles kleurt, die 't lage hoog maakt" toen drukte ook zeker menig toeschouwer, evenals de tooneelspeelster in hare rol, de hand op het hart. Dat het tooneel gepakt had, bewees de stormachtige toejuichingdriemaal werden de spelers teruggeroepen. De koning speelde goed zijn woede in 't tweede bedrijf Spiridio lanceerde zeer vlot zijne hekelingen van dea adeldom, de rechtspraak en de troonrede de heer Ter nooy Apèl was fameus aardigkortom al wat het spel betreft dient hoogelijk geprezen te worden. Ook de costumes, de grimeering was te loven, maar aan de decoratie en de meubileering ontbrak veel, zeer veel. Tram Schagcn-Alkmaar. Het bericht in ons vorig nummer, als zoude de raad der gemeente Koedijk, ten behoeve dezer zoozeer gewenschte verbinding, eene subsidie hebben verleend van f 5000, blijkt onjuist te zijn. Wij vonden het iu het Nieuws van den Dag, wiens berichtgever alzoo verkeerd was ingelicht. Moge het dus thans niet waar zijn, dat de subsidie van Koedijk dan spoedig een feit worde, doch tot een bedrag, meer in overeenstemming met het groote belang, dat bedoelde gemeente bij deze zaak heeft. Waarborg. De heer A. M. J. Moussault is, met intrekking zijner benoeming tot controleur van den waarborg en de belasting op gouden en zilveren werken, alhier, be vestigd in zijne tegenwoordige betrekking tot controleur dierzelfde middelen te Schoonhoven. De heer R. J. de Ruiter is, met intrekking van zijne benoeming tot con troleur bij den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken te Schoonhoven bevestigd in zijn tegenwoordige betrekking als essayeur dierzelfde middelen aldaar. Ambachtsschool. In de op woensdag, den 24, gehouden vergadering der Vereeniging »De Ambachtsschool voor Alkmaar en omstreken, werd als bestuurslid herkozen de heer C. Bos man en werden uitgeloot de aanueelen nos. 12, 13, 21, 44, 48 en 55 der rentelooze leening. Zij zijn inlosbaar op' 1 Juli 1901. Krankzinnig. De werkmeester in het smidsvak aan het Rijks Opvoedings-gesticht alhier, de heer d. G., is naar het krankzinnigen-gesticht te Delft overgebracht. V erdulstering. De rechtbank te Amsterdam heeft F. W. J. K. alhier, ontslagen bediende van de »Buitenlandsche Bank- vereeniging", die onlangs terechtstond wegens verduiste ring van effecten, aan deze instelling toebehoorende, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaren, met aftrek van de preventieve hechtenis. ONDERTROUWD 25 Oct. Arie de Jong en Maria Magdalena Cornelia Volkers. Hendrik Mol, wedn. van Giietje Vis en Neeltje van Beekum. Wouter Kok en Antonia Fredrika Rijniera Bot-. 26 Cornelis Alkemade te 's-Gravenhage en Anna Brons, alhier. Dirk Groot alhier, en Gerridina Suzanna Sabe is, te 's-Gravenhage. GEBOREN. 24 Oct. August Herman Maria, z. van Bernard Hermann Aulbers en Hendrica Christina Jacobse. 25 Johannes, z. van Rieuwert Knip en Lourisje Koeleman. 26 Nelly Jacoba, d. van Roelof Velthuijs en Jantje Wilhelmina Brouwer.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2