Irtste Kamer als Ami te Wet- KLATERGOUü, Honderd en tweede jaargang. Zondag 28 Oct. 1900. FEUILLETON. Nederland. NO. 128. Tweede blad. ALklIAARSCHE COURANT. Eerste en Tweede Kamer vormen te zamen de Staten- Generaal, en beider toestemming is noodig om een voor stel des Konings tot wet te verheffen. Maar die voor stellen moeten altijd aan de Tweede Kamer worden toe gezonden, en eerst wanneer deze er zich mee vereenigt, kunnen zij de Eerste Kamer bereiken. Alleen de Tweede Kamer kan de voordracht doen tot een gemeenschappelijk voorstel van de Staten-Generaal aan den Koning, en alleen zij beeft de bevoegdheid om in een voorstel des Konings wijzigingen te brengen (recht van initiatief en van amendement). In al deze opzichten wijkt onze Grondwet at van het in de meeste constitutioneele staten geldend staatsrecht. Elders hebben beide deelen der Volksvertegenwoordiging dezelfde bevoegdheden, en kunuen in den regel de wets voorstellen zoowel aan de eene als aan de andere Kamer het eerst ter behandeling worden toegezonden. Uitzonde ringen bestaan alleen ten aanzien van wetsvoorstellen die betrekking hebben op inkomsten of uitgaven van den staat en het contingent der nationale strijdkrachten, voor stellen alzoo die aan de natie geldelijke of persoonlijke lasten opleggen, en die steeds in de eerste plaats aan de Tweede Kamer, Kamer der Afgevaardigden of Lagerhuis ter behandeling moeten worden toegezonden. Over het raadzame van dit verschil in bevoegdheid loopen de gevoelens uiteen, maar het is bij de jongste grondwetsherziening opnieuw gebleken, dat men in Neder land niet gezind is hierin verandering te brengen. Dat daartegen bezwaren bestaan, valt ook niet te ontkennen maar evenzeer springt de groote moeielijkheid in het oog, waarin hier te lande de Eerste Kamer moet verkeeren, wanneer zij tegen een belangrijk wetsvoorstel ernstige bedenkingen heeft, soms wat gewichtige onderdeelen be treft, en geen andere keus heeft dan het in zijn geheel aan te nemen of te verwerpen. Zeer zelden acht onze Eerste Kamer zich tot het laatste verplicht. Doet zij het een enkele maal, en treft haaraf keuringeen belangrijk onder werp, waarvan de regeling moeilijk uitstel duldt, zooals on langs, toen zij de Ongevallenwet verwierp, dan kan de regee ring voor uiterst lastige vragen worden geplaatst. Na de ver werping van deOngevallenwetheeftderegeeringgemeendon- verwijld een gewijzigd outwerp te moeten indienen, waar van zij, op grond zoowel van hetgeen bij de behandeling in de Tweede Kamer met een paar amendementen was voorgevallen als van de beraadslaging in de Eerste Kamer, meende te kunnen verwachten, dat het in de Tweede Kamer althans niet minder bijval zou vinden dan haar eerste ontwerp, en ook in de Eerste, door aan een deel van de daar ontwikkelde bezwaren te gemoet te komen een meerderheid zou vinden. Die handeling heeft in de Tweede Kamer scherpe afkeuring ondervonden. Derge lijke concessiën werden onbestaanbaar genoemd met de waardigheid eener regeering en strijdig met 's lands be lang. ♦Waar is de staatsrechtleeraar" riep de heer Kerdijk uit »die verkondigd heeft, dat een regeering, wanneer zij een gewichtig, ook voor haar beleid teekenend wetsontwerp ziet strandenhet dan maar eens moet probeeren met een gewijzigde oplossing van het vraag stuk waarvan zij vermoedt dat die wel genade zal vinden Geen kleérmakers hebben wij noodig, die een afgekeurde jas naar den wensch van den klant ver maken maar veen regeering die zich bewust is, dat voor de goede werking van het parlementaire stelsel ook noodig is een krachtigdoor haar waar digheidsbesef achting afdwingend gouvernement". Door te handelen gelijk zij deed, had de regeering zich schuldig gemaakt aan ontwrichting van het parlementaire stelsel daarenboven »het machtsbesef van de Eerste Kamer ver sterkt", en wel in een richting »dat de beslist-hervor- mingsgezinden daarvan de wrange vruchten zullen zien. Ook de heer Kuyper kon kwalijk anders oordeelen of in zuiverheid van constitutioneele plichtsbetrachting is het Kabinet bij het indienen van dit wetsontwerp met terdaad te kort geschoten." Door thans voor te stellen wat zij vroeger had bestreden zeide hijis zij in de onaangename positie gekomen, »dat zij nu, wat men in gemeenzamen stijl noemt, moet vopeten" wat zij bjj het eerste ontwerp zelve als wapen tegen ons hanteerde." »Dit nu" meende hij deert metterdaad de waar digheid van het gouvernement en daarmede het gezag van de regeering." Hij erkende, dat er een algemeen belang bestond »van zakelijken aard", namelijk dat de Ongevallenwet tot stand kwam maar dit belang had de regeering achter moeten stellen bij een belang van hoogere orde, het z e d e 1 ij k belang, dat de eer en de waardigheid van het gouvernement hoog gehouden worde.' Wij zijn het er natuurlijk volkomen over ee' s, dat de indiening van een wetsontwerp overeenkomstig de in zichten der Eerste Kamer, zooals die bij de verwerping van een door de Tweede Kamer goedgekeurd ont werp zijn gebleken, in vele gevallen een zeer bedenke lijke handeling zou wezen, inderdaad wel geschikt om de waardigheid der regeering en het vertrouwen op de vastheid harer beginselen en het wel overwogene harer voorstellen te schokken. Maar wij zijn evenzeer overtuigd, dat er in sommige gevallen alle aanleiding kan bestaan om op deze wijze te handelen, dat er hier te lande geen andere weg openstaat om het bereikbare goede tot stand te brengen, dat daardoor 's lands belang kan werden bevorderd zonder de waardigheid der regeering afbreuk te doen, en dat zoodanig geval zich heeft voorgedaan na de verwerping van het eerste ontwerp der Ongevallenwet door de Eerste Kamer. DOOR E. tt E B N E K Schrijver van Glück Auf Vineta Aan het altaar St. Michael, De Alpen-fee, Fata Morgana, enz. Vertaling van HERMIN A. 2) »Dat wordt ook tijd, Max," zeide zjju broeder ernstig hoewel zonder verwijt in zijn stem. ♦Zes jaar lang heb ik nu alles voor je te Berlijn betaald en dat is mij niet gemakkelijk gevallenwant ge hebt heel veel noodig gehad. Maar ik wilde je de gelegenheid geven je vrij te ontwikkelen en onafhankelijk te leven, zoolang je studietijd duurde. Nu is de baan voor je geopend toon nu wat ge kunt »Ja, als er maar niet zooveel concurrenten waren antwoordde Max op zeer prozaïschen toon. »Alles wijdt zich tegenwoordig aan de kunst, er blijft geen plaats over voor iemands individueel talent. En dan die nijd, die afgunst bij elk succes en bovenal die boosaardige kritiek met haar muggezifterijen 't Is een ellendig bestaan Ernst fronste het voorhoofd. »Praat ge zóó over je vak? Waar is je enthousiasme van vroeger gebleven ?r ♦Enthousiasme Max trok een tragisch gezicht. »0, dat verleert men gauw genoeg. Kunst en roem zijn toch eigenlijk ook maar hersenschimmen, 't Is vreeselijk tot die slotsom te komen. Maar 't is onvermijdelijk. Ik heb geen enkel ideaal meer 1 Het leven vernietigt die allen. Dikwijls heb ik een gevoel alsof ik een uitgebrande krater ben." De majoor had zich achterover in zijn stoel geworpen en keek lachend naar den jongen man, die zichzelf blijk baar mterst interessant voorkwam bij deze pessimistische bekentenissen. Een stout stukje. Een enkele roover heeft onlangs nabij Spokane den Northern Pacific-sneltrein op zijn gemak uitgeplunderd. Omstreeks middernacht drong hij gemaskerd en met den revolver in de hand achtereenvolgens drie Pullmann slaapwagens binnen en eischte van de reizigers hun geld, juweelen en zaken van waarde. Ten slotte dwong de vermetele kerel den treinbe stuurder, den machinist het sein te geven om den trein te doen stilhouden en zoodra dit geschied was, verdween de booswicht in de duisternis, zonder dat iets tegen hem ondernomen werd. De cholera ln Afghanistan. Volgens berichten van het Russische gezondheids bureau was in Juni 1.1., de cholera in Afghanistan uit gebroken, en had zich snel in vele steden verspreid, zoodat zelfs de Emir Abdoerhaman Khan de residentie Kaboel met zijn familie verliet. Te Kaboel stierven 4500 menschen. De bevolking ver liet wegens de paniek, door de ziekte veroorzaakt, de stad en vlood in Oosteljjke richting. Half Augustus ver dween de plaag en de Emir keerde in do residentie terug. Men spreekt ook van het uitbreken dier ziekte in andere streken. ♦Mooi gezegd 1" merkte hij aan. ♦Dat ♦uitgebrande krater" klinkt mooi't Is maar de vraag of er iets te verbranden was. Wat zegt ge toch wel, Ernst, van je broer met zijn uitgebrande ziel ♦Max en ik, wij begrijpen elkander al lang niet meer," zeide Raimar koel. ♦Maar ik zou wel eens willen weten, hoe gij met zoo'n levensbeschouwing je voorgenomen zelfstandigheid in praktijk wilt brengen. O, dat zult ge eens zien verklaarde Max met een veelbeteekenenden glimlach. ♦Mijn plannen voor de toe komst zijn nog eenigszins onzeker, maar dat zal zich spoedig ontwikkelenhoop ik. Ge hebt er immers niet tegen, als ik eenige weken hier blijf?" Mijn huis staat altijd voor je open, zooals ge wel weet, maar wat wilt ge zoolang hier te Heilsberg doen Anders hebt ge elk bezoek hier als een opoffering be schouwd en 't zooveel mogelijk bekort." ♦Ik zoek ditmaal uitsluitend ontspanning," verklaarde de jonge schilder. ♦En dan hoop ik hier ook kennissen te ontmoeten ge komt zeker we! bij mevrouw van Maiendorf te Gernsbach aan huis ♦Een enkele maal en meestal voor zaken," luidde het koele antwoord. ♦Ik ben haar zaakwaarnemer." ♦Zoo! We moeten er eerstdaags heenrijden. Ik heb die dame te Berlijn leeren kennen ten huize van hare familie, die nu bij haar komt logeeren. Mijnheer Marlow en zijn dochter." Dit bericht scheen den notaris niet het minste belang in te boezemen, maar Hartmut herhaalde vragend ♦Marlow Soms de chef van het bankierskantoor te Berlijn Ja juist een millionnair Max sprak dit woord met een zekere plechtigheid uit. ♦Een oude, zeer soliede firma, zeer geacht in de financiëele kringen. Ik kom veel bij de Marlows aan huis, de zoon is een paar jaren geleden gestorven, nu is er niets meer dan een dochter Een heel mooi meisje, dat natuurlijk van alle kanten bet hof wordt gemaakt, daar zij de eenige erfgenaam is een schitterende partij Raimar zag op en liet den blik vorschend op zijn broeder rusten. Zulvelconsulent. Den lsten October is in functie getreden als tijde lijk benoemd zuivelconsulent voor de provincie N.-Holland, de heer Dr. L. T. C. Schey, wonende te Hoorn, Turfhaven 16. Volgens de instructie van den zuivelconsulent zal deze zich zoo algemeen mogelijk te wijden hebben aan de belangen der zuivelbereiding in deze provincie. Hij zal zich ten allen tijde beschikbaar moeten Stellen om 'zuivelbereiders, bij voorkomende moei lijkheden of bedrijfsstoringen en bij 't invoeren van ver beteringen, met raad en daad teD dienste te zijn. V anneer men derhalve van zijne hulp gediend wil zijn, heeft men deze slechts schriftelijk of mondeling in te roeden. Onkosten zijn er geenszins aan verbonden ook voor de gemaakte reis- en verblijfkosten wordt geene vergoeding gevraagd. Slechts wanneer de consulent de plaats van bestemming niet per spoor, tram of boot kan bereiken, mag hij van den belanghebbende verlangen, dat men hem van t dichtst- bijgelegen station afhaalt en daarheen terugbrengt. Wenscht men een schriftelijk of mondeling advies, zoo kan men zich ten allen tijde tot hem wenden, terwijl hij meer in 't bjjzonder geregeld de3 Donderdags van 9 tot 10 uur te Hoorn, Turfhaven 16, te spreken zal zijn, en des Vrijdags te Alkmaar, van 9 tot 10 uur, bij den heer J. Coster, café ♦Central", indien tenminste zijne bezig heden elders hem daarin niet verhinderen. Verder stelt hij zich gedurende de wintermaanden beschikbaar tot het houden van voordrachten voor afdeelingen der Hollandsche Maatschappij van Landbouw of voor andere vereenigiugen van landbouwers en zuivelbereiders. Ook voor't verkrijgen van cursussen in melkonderzoek en kaasbereiding kunnen belangstellenden zich met hem in verbinding stellen. De markt te Zaandam. De correspondent van het Handelsblad schrijft: Als marktplaats beteekent Zaandam, ondanks de gun stige ligging van boot en spoor en niettegenstaande de goede gelegenheid nog zeer weinig. Herhaaldelijk zijn po gingen aangewend om onze markt tot grooteren bloei te brengen. Tot heden echter vrijwel vruchteloos. Toch geeft men den strijd niet op. De marktcommissie, versterkt met eenige leden van de afdeeling der Maatschappij van Landbouw, heett thans opnieuw overwogen, wat kan gedaan worden om de markt uit den kwijnenden toestand op te heffen. Zij meent nu het middel gevonden te hebben door het zenden van circulaires aan fokkers en veekoopers mat het verzoek aan de eersten om veel vee in te zenden op de najaarskoe markt op 25 October a. s., aan do laatsten om die markt te bezoeken en natuurlijk veel vee te koopen. In de omgeving wouen landbouwers en veefokkers genoeg, die voor den aanvoer kunuen zorgen en dan, meent men, komen de koopers vanzelf wol. Gij schijnt goed op de hoogte begon hij, doch de majoor viel hem met een schaterlach in de rede. Wel, Ernst, merkt ge niet, wat die geniale Max daar heeft verzonnen Hij wil die erfdochter trouwen en den strijd om het bestaan als millionair voortzetten. Daarom is hij hier zoo opeens komen binnenvallen en dat noemt hij op zijn eigen beenen gaan staan Ernst antwoordde nietmaar bleef Max nog altjjd vragend aanzien, die nu met eeD half beleedigend half zelfbewust gebaar het hoofd ophief. ♦Ik begrijp niet, majoor Harmut, waarom gij u daar over zoo verwondert. Zooals ik zeg, kom ik veel bij de Marlows aan huis en zal eerstdaags, op haar uitdrukkelijk verlangen de jonge dame portretteeren. Ik meen haar niét geheel onverschillig te zijn, maar te Berlijn is zij altijd door zooveel anderen en dat wel met de aanzien lijkste namen en titels omringd, dat men zich nooit kan doen gelden. Te Gernsbach, zoo buiten in de vrije natuur, is dit gemakkelijker en kan men zich wat meer op den voorgrond plaatsen." ♦Nu, ge zoudt m ij n smaak niet zijn, Max, hoe knap van uiterljjk ge ook moogt wezen," zeide Hartmut droogjes. ♦Maar de smaken verschillen en 't is mogelijk dat de miilionnaire erg bescheiden zal zijn in haar eischen!" Max achtte 't beneden zijn waardigheid notitie te nemen van dezen uitval en wendde zich tot zijn broeder, die nog geen woord had gesproken. ♦Tegenover u behoef ik mijn wenscken en verwach tingen niet onder stoelen of banken te steken, maar dit blijft natuurlijk onder ons. Voorshands ben ik nog niet zeker van mijn zaak, maar geloot toch hoop te mogen koesteren. Dan zou ik je niet langer tot last behoeven te zijn, ge hebt genoeg voor mij opgeofferd Voor je toekomst als kunstenaar neb ik mij die offers getroost 1" viel Raimar hier in. ♦Maar die schjjnt ge er nu aan te geven. Na je gezegden van straks zult ge de kunst eenvoudig den rug toekeeren, zoo gauw ge door je huweljjk over een millioen kunt beschikken." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 5