Buitenlan d. N ederland. te moeten aanbevelen, hetzij dan met of zonder de for maliteit van de portefeuilles ter beschikking te stellen van de Kroon, in afwachting dat de Eerste Kamer onder den indruk van de verkiezingen in het volgende jaar, die de ingrijpend-hervormingsgezinden in de Tweede Kamer ongetwijfeld aanmerkelijk zouden versterken, den moed zou verliezen, om langer tegenstand te bieden. Door zulke verwachtingen en berekeningen luchtspiegelingen en werken der Fata Morgana mogen leiders der verkiezingen worden getroost en bekoord, maar een regeering, die geroepen is tot stand te brengen wat zij goed en bereikbaar vindt, ook al is het in hare schatting niet het beste, heeft andere plichten, en het volk, dat vrucht van den parlementairen arbeid verwacht heeft, andere eischen. BEIiGIE. De Antwerpsche diamantwerkers en de fabrikanten hebben de bemiddeling van den Nijverheids- en Arbeidsraad aangenomen. Sipido de voor vier maanden door het Hof te Brussel van den moordaanslag op den Prins van Wales vrijgesproken vijftienjarige jongeling, die zich uit de voe ten gemaakt had om niet door de Regeering in een Ver beterhuis geplaatst te worden, is den 26 onverhoeds bij Parijs door de Fransche politie ten huize van een oud oom in hechtenis genomen, terstond uitgeleverd en naar Brussel gevoerd van waar hij naar eone weldadigheids- school te Saint-Hubert is gebracht. Twee gevaarlijke messen of dolken moeten bij hem gevonden zijn en volgens sommige berichten bood hjj wanhopigen tegenstand. Een deel der Belgische pers komt met nadruk op tegen deze inhechtenisneming, die zij onwettig acht, maar vooral afkeurt, omdat zij er in ziet een te voorkomende houding der Regeering tegenover Engeland. CHINA. De inneming van Pao-ting-foe, schijnt een ware triomf voor de Dnitsche troepen geweest te zijn. Na een hardnekkig gevecht, werden de Chineezeu ver dreven. Vermoedelijk zullen van uit Pao-ting-foe de ope raties nu worden ondernomen. Volgens het «Berl. Tage- blatt", hebben nu ook Frankrijk en Rusland hunne goed keuring gegeven aan de tusschen Duitschland en Engeland gesloten overeenkomst betreffende de Ghineesche quaestie. Het vermoeden dat Rusland zich zou verzetten, schijnt dus ongegrond te zijn geweest. HITITSCHEANI». Het eeuwfeest van Moltke's ge boorte is den 26 alom herdacht. De Keizer vaardigde een legerorder uit, waarin hij den grcoten veldheer hul digde en liet op zijn graf een lauwerkrans leggen met het opschrift»Aan veldmaarschalk graaf Moltke, zijn trouwe keizer Wilhelm II". FRAXHBIJH. De minister-president Waldeck- Rousseau hield den 28 te Toulouse een groote rede, waarin hij een overzicht gaf van hetgeen de regeering gedaan had. Spreker constateerde dat de positie van Frankrijk naar buiten versterkt is en dat haar politiek met succes bekroond werd. KIIIB-AFKIKA. De Zuid-Afrikaansche Republiek is met groote plechtigheid ingelijfd bij het Britsche Rijk. Volgens Engelsche berichten werd te midden van groote geestdrift de proclamatie voorgelezen door den militairen gouverneur en werd de Engelsche vlag geheschen op het kerkplein te Pretoria. In theorie zijn dus de beide Republieken onderworpen en de tegenstand der bevolking is gebroken, maar de werkelijkheid ziet er gansch anders uit. Lord Roberts seinde uit Pretoria van 25 dezer Bartondie door De Wet's commando werd lastig gevallen viel het aan en sloeg het in alle richtingen uiteen. Onze verliezen zijn 3 officieren en 14 man gewond. Verder van 26 dezer: Barton's verliezen waren grooter dan gemeld is één officier en twaalf man sneuvelden zes officieren en 39 man werden gewond. De Boeren lieten 24 dooden 19 gewonden en 26 gevangenen achter. Methnen en Douglas dreven bij Zeernst een afdeeling Boeren uiteen. De Boeren lieten zes dooden en gekwetsten op het slagveld 28 hunner werden krijgsgevangen ge nomen en een groote hoezeelheid vee buit gemaakt Onze verliezen bedroegen 8 man gekwetst en 1 vermist, Kitchener meldt uit Lijdenbnrg dat hy een nachte lijken marsch maakte en het Boerenlager bij Krugerspoort Krugerspost) nam. Vele Boeren werden gewond gevangen genomen. Onzerzijds geen verliezen. Met betrekking tot den aanval op Philippolis zegt Robert, dat de Boeren door verraad zijn binnengekomen Daarom heeft hij generaal Kelly Kenny bevolen allen die bij deze zaak betrokken zijn, uit het land te zetten Een luitenant en 50 man cavalerie zijn een paar dagen geleden tusschen Philippolis en Springfontein in een hinderlaag gevallen. Zij zijnop zeven man na gevangen genomen. De Daily Mail" ontving den 27 uit Kaapstad het berichtdat de Kaapsche politie den 24 October een ernstig gevecht leverde bij Hoopstad tegen twee Boeren commando's. De Engelsche troepenmacht had twee be> reden maxims. De Boeren onder DutoitViljoenPotgieter en De Villiers vielen de colonne tweemaal aande Boeren waren tienmaal sterker dan de Engelschen. Geleidelijk omsingelden zjj de colonnedie zij zwaar nadeel toe brachten. Zij richtten hun vuur voornamelijk op de maxims die moesten worden verlaton. De politietroepen, die door Yeomanry versterkt werden konden daardoorkort voor bet invallen der duisternis, den Boeren het hoofd blijven bieden. De Engelschen verloren 7 dooden11 gewonden en 15 gevangenen. De Boeien hebben thans 15,000 man in het veld waarvan ongeveer de hplft in de Oranje-Kolonie. Hofberichten. Hertog Hendrik is, met de beide heeren die hem vergezelden, den 29 met den gewonen trein vertrokken. Hem werd uitgeleide gedaan door twee heeren van het Hof en den burgemeester van Apeldoorn. Het Hof vertrekt half Novembor naar Den Haag om aldaar te verblijven tot half Februari. Het voornemen moet zijn dan weder zes maanden op Het Loo te vertoeven. Het huwelijk der Koningin. Naar het Handelsblad meldt, zijn de huwelijksvoor waarden, voor het huwelijk van H. M. de Koningin en Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin, in opdracht van H. M., ontworpen door jhr. mr. J. W. M. Schorer, vice-president van den Raad van State, bijgestaan door de heeren jhr. E. N. de Brauw, rechtsgeleerd adviseur van het Koninklijk Huis en G. Ch. baron Schouekaert van Scbauburg, thesaurier van H. M. de Koningin in over leg met dr. Langfeld Ministerial-Geheimrath aan het departement van justitie in het groot-hertogdom Mecklen burg-Schwerin. Een wetsontwerp, in verband met het huwelijk van H. M. de Koningin, is in voorbereiding. Het paviljoen der Z. A. R. De heer Kiewiet de Jonge deelt in de »Dordr. Courant" mede Wat zonde en jammer zou zijn geweest, is voorkomen. De verzameling in het Paviljoen der Z. A. R. te Parijs, wordt niet verspreidvelen zal 't in en buiten Holland, vooral in Zuid-Afrika, tot blijdschap strekken dat zij in haar geheel is gekocht door een Dordtenaar, den heer Hidde Nijland. Zij blijft dus in ons land, om, als de Republiek mocht verdwijnen, voor altijd een trouw historisch beeld te geven van haar eindbeschaving. Dan zal Dordrecht Het Tranvaalsch Museum bezitten en een bedevaartplaats zijn voor wie de nagedachtenis eeren van een uitgemoord klein volk. Maar als Transvaal blijft bestaan, dan gaat de ver zameling naar Afrika terug. Dat juist is het mooie in deze daad van Hidde Nijland, dat hij heeft gered uit liefde om te behoeden, niet uit zucht tot bezit. - behagen. Den 27 vergaderde alhier de raad der gemeente. Besloten werd geen subsidie aan de Ambachts school te Alkmaar te gevenhoewel de heer van der Maaten als blijk van sympathie oene subsidie voorstelde van f 25. De gemeente-begrooting werd behandeld en astgesteld in ontvang en uitgaaf op f 34675,47. Den lste ambtenaar ter secretarie, den beer A. C. Rogge veen werd f 50 verhooging van salaris toegekend het salaris der vuilnismannen werd met f 1 per week ver hoogd en gebracht op f 7.50. Voor het herhalingsonder- wijs werd niet f 100, maar f 60 uitgetrokken, omdat de tijd van schoolgeven is verkort. De hoofdelijke omslag werd bepaald op f 8193,95. Alvorens de zitting te slui ten deelde de heer Berman mee, dat hij eervol ontslag uit zijne betrekking als burgemeester had aangevraagd tegen 1 Dec. a.s., omdat hij in qualiteit van ambtenaar van het gezag genoodzaakt is, voortdurend handelingen te doen, die door zijn diepste gevoelens streng worden afgekeurd, die geheel indruischen tegen hetgeen hij als richtsnoer van zijn leven wenscht aan te nemen en dat voor hem belichaamd wordt in de Bergrede van Jezus. De voorzit ter sloot daarop de vergadering en had de zaal reeds ver laten eer de raadsleden, die buiten de wethouders niets van des burgemeesters voornemen afwisten, van hunne verbazing bekomen waren. De heer Berman zal in Den Haag optreden als administrateur van de drukkerij «De Vrede." De slooten in WJerlngerwaard zijn thans buiten gewoon laag, wat aan de schipperij een waar getob geeft. Doch door het aanbrengen van nieuwe buizen aan het stoomgemaal kan dit in geen 3 weken werken, zoodat het polderbestuur wel genoodzaakt was heel wat water te doen wegmalen. Avenhorn. De schuit van schipper Tromp, op zijne eerste reis naar hier als zoodanig, met eene lading turf van Appelscha, is in den hevigen storm van den 22 omstreeks Schokland verongelukt. De schipper en zijn knecht zijn gered. Graft. Den 27 sloeg de bliksem in de boerenplaats van den heer P. S. alhier. Weldra stonden de schuur en de hooiberg in lichte laaie. Niettegenstaande den hevigen wind wisten de spuiten van Graft en Noordeind het woonhuis en de belendende perceelen te behouden. De voorraad hooi voor 34 koeien is verbrand. Den 26 werd alhier eene vergadering gehouden om voor hier en Noordeind een ziekenfonds op te richten. Een voorloopig bestuur werd benoemdteneinde een reglement samen te stellen. Westgraftdijk. De heer M. Boersma, onderwijzer alhier, komt als n°. 2 voor op eene voordracht voor onderwijzer te Zeist. Te Arnhem is een in aanbouw zijnde ijskelder inge stort, waarbij twee arbeiders onder het puin bedolven werden. Gelukkig konden beiden nog in tijds bevrjjd worden, ofscboon een van hen eerst na geruimen tijd. 8chllderijen-dIefst»I. Omtrent den grooten schilderijendiefstal wordt nader vernomen, dat door de Haagsche politie thans reeds 260 schilderijen zijn opgespoord. Er zijn echter nog meer ontvreemd. Heuzen-kolcn. Te De Lier (Z.-H.) zijn door den heer N. Hane- maaijer drie witte kooien geoogstwelke 21 19 en 18 pond wogen. De heer H. A. Bogaerts, te Bokstel, heeft aan den minister van Binnenlandsche Zaken de vraag gedaan of hij openlijk zou willen mededeelen, dat hij al of niet voornemens is een portret van den Hertog van Mecklen burg op de Landsdrukkerij te doen drukken en gratis te verspreiden, opdat de industrie, die dit portret zou willen vervaardigen, met die niet te bestrijden concurrentie reke ning zou kunnen houden. De heer Bogaerts brengt hierbij in herinnering het ge beurde bij de kroning der Koningin, toen handel en industrie schade hebben geleden door het gratis uitgeven van het portret van H. M., waarvan vooraf geen aan kondiging was gedaan. Paarden. Naar het weekblad »Onze Paarden" verneemt is de commissie uit Noordliolland die naar Normandië was gereisd om een Anglo-Normand te koopen, onver- richterzake teruggekomen, daar, volgens de meening der commissie, aldaar voor f 5000 geen voor Noordholland bij uitstek geschikte hengst was te koopen. Den 28 kwam te Vllsslngen aan het stoomschip Bundesrath" van de Dnitsche Oost-Afrika-lijn, met aan boord een twintigtal «uitgewezenen" uit Zuid-Afrika. Door den hevigen storm was de aankomst een dag vertraagd. Het Witte Kruis. De Noordhollandsche vereeniging Het Witte Kruis" houdt hare 39e algemeene vergadering op 20 November te Amsterdam. Brand. Den 28 is brand uitgebroken in de bovenwoning van het café-chantant «Eldorado" te Rotterdam. De sigaren maker A. Aldus en vrouw benevens een zestienjarige knaap, wonende op de 2e en 3e verdieping, werden door de brandweer te midden van rook en vlammen met moeite gered. Het bovenhuis is uitgebrand. Het «Eldo rado", waar de voorstelling juist zou beginnenwerd onder water gezet. Hen ongewone burgemeesters-mededeel!ng. Aan het einde der Zaterdag j.l. gehouden zitting van den Raad der gemeente Schagen, zeide de voorzitter, de heer S. Berman volgens «De Telegraaf" het volgende «Alvorens de zitting op te heffen, wensch ik u mede te deelen, dat ik deze gemeente, aan wier hoofd ik ruim zes jaar heb gestaan, ga verlaten. In qualiteit van ambtenaar van het gezag ben ik ge noodzaakt voortdurend handelingen te doendie door mijne diepste gevoelens streng worden afgekeurddie geheel indruischen tegen hetgeen ik als richtsnoer van mijn leven wensch aan te nemen en dat voor mij belichaamd wordt in de Bergrede van Jezus. «Ik heb derhalve eervol ontslag uit mijne betrekking aangevraagd tegen 1 December a.s. «Met deze mededeeling sluit ik de vergadering." Gasontploffing. In een benedenvertrek van het perceel aau het Rapenburg te Leidensedert weinige dagen in gebruik bij den schilderij- en spiegellijstenfabrikant Lemcke had den 27 eene hevige gasontploffing plaats. Plafonds werden uiteen gescheurd muren weken uit en ook de verdere inventaris bekwam belangrijke schade, schier niet enkele glasruit van het perceel bleef gespaard. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Provinciale Staten van Noord-Holland. Ged. Staten deelen mede, dat zij over de in hunne handen gestelde adressen om subsidie 1°. voor een teekenschool van de «St. Joseph Gezellenvereeniging" te Amsterdam, 2°. voor de vakschool van de afdeeling Am sterdam van den R. K. Volksbond en 3°. ten behoeve van een vakschool voor schoenmakers te Amsterdam, nog geen advies kunnen uitbrengen in de a.s. najaarazitting. Ged. Staten hebben een staat opgemaakt van de door de Provincie verleende subsidies of rentelooze voorschotten voor den aanleg van spoor of tramwegen, waaruit blijkt, dat die steun verleend is aan den locaalspoor Medemblik Hoorn voor 150.000; den locaalspoor AlkmaarHoorn voor 200.000; en aan de stoomtramwegen Purinerend— Alkmaar 150.000; Schagen—Wognum 150.000; VolendamEdamKwadijk f 72,000; en aan de stoom tram HgmondAlkmaarBergen f 40.000, bene vens deelneming in het maatschappelijk kapitaal dier Maatschappij voor f 60.000. En voor de spoor(tram)- wegen in de Haarlemmermeer en omgeving wordt, zooals men weetvoorgesteldeen renteloos voorschot van 500,000 te geven. (N.v. d.D.) Amsterdam. In den nacht van den 25 bleef een post-automobiel plotseling staan. De berijder sprong van den bok om naar de reden van de storing een onderzoek in te stellen. Plotseling zette het voertuig zich echter in beweging, waardoor de man overreden en gekwetst werd zoodat hij naar het Gasthuis moest ge bracht worden. ITOR9. Gedurende den storm van den 26 zijn op vele plaatsen de polders onder water geloopen. Te Willemsdorp moest een arbeider met zijn gezin de vlucht nemenzijne huishouding prijsgevende aan het water. Onder Kethel en Spaland hadden de boeren juist den vorigen avond de beesten op stal gebrachtzoodat er geen verdrinken der dieren is te betreuren. In den Biesbosch zijn door den storm enkele polders ingevloeid. Het vee is in veiligheid moeten gebracht worden. Onder Werkendam staan de polders blank. De bieten- oogst ondervindt daardoor aanmerkelijke vertraging. Op weg van de groentemarkt te Broek-op-Langedijk naar het station Heerhugowaard zijn door het onstuimige weder eenige met groente geladen schuiten in de Ring vaart gezonken. Gelukkig heeft niemand daarbij eenig letsel gekregen. Bij den feilen westenstorm was te Scheveningen vrij hooge zee dicht bij den strandmuur. Hier en daar werden op den Scheveningschenweg boomen ontworteld. Het wandelhoofd werd niet beschadigd, maar wel den aanleg steiger. De ijzeren pijlers, welke ook bjj een vorigen storm waren weggeslagen en nu weder waren ingezet met een viertal andeie, en die zelfs reeds onderling verbonden waren, als dienende voor den onderbouw van de aanleg steiger, zijn weder bezweken, terwijl een ophaalbrug voor de gemeenschap tusschen het hoofd zelf en dien on derbouw eveneens werd weggerukt. Het ijzerwerk is ge zonken, maar kan evenals de vorige maal weder worden opgehaald. De brug schijnt weggedreven. Het Amelander beurtschip «Vriendschap", schipper G. C. Bruijn werd door den storm bij Enkhuizen tegen den oostelijken leidam geslagen het schip zat zeer ge vaarlijk, vooral daar de wind steeds heviger opstak. De schipper verliet zijn vaartuig en ging den leidam langs, om dichter bij de stad hulp te halen. Hij werd door eenige visscherlui opgemerkt en met eene vlet afgehaald. De stoomboot «Stanlries III", kapitein Feenstra stoomde daarop naar het in nood verkeerende vaartuig; het gelukte het schip weder vlot te krijgen en binnen te brengen. Oude Kiedorp. Bij een kort, maar hevig onweder op den 27 werden van de veehouders J. Eenigenburg en P. Bos Kz., respectievelijk 3 koeien en 1 kalf, en 2 koeien door den bliksem in de weide gedood. Beroepen naar de herv. gemeente van Oude N i e- dorp enVeenhuizende heer Ds. Herman, predi kant te Tricht (Gelderland.)

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2