Varkensmarkt. Laatste Berichten. Stadsberichten. Gevonden 17" oor werpen. Ijk en Herijk. Ingezonden Stukken. Telegrafische Berichten. Advertentiên. De Oorlog in Zuid-Afrika. BURGERLIJKE STAND. Arrondisseinents-Reclitbank te Alkmaar. Beverwijk. Naar gemeld wordt, is de Doops gezinde gemeente alhier voornemens een deel harer eigendommen (de tuinen »Brittenbogaert" en>Zuiderwijk' als villapark aan te leggen. Een bouwplan moet reeds ontworpen zijn. Te Hoorn heeft een door de onderwijzers aldaar ingerichte kunstavond ten bate van het Sanatorium te Lnnteren 390 opgeleverd. Het bekende Staphorster boertje zal zich naar Amerika begeven en aldaar eene rondreis maken. Utrecht. Den 26 is de hoofdconducteur van de Velde die achter den trein omliep door een rijtuig dat nog aan den trein gebracht werd gegrepen en tns- schen de buffers geraakt. Zwaar verminkt werd hij naar het Ziekenhuis gebracht. De typhus-epidemie is door bet Geneeskundig Staats toezicht als geëindigd beschouwd. Benoemingen. Benoemd tot hoofdingeland van Drechterland de heer J. Konijn en tot bestuurslid der banne Hoorn de heer P. Schuurman te Hoorn. Als hoofdingeland van de Schager- en Niedorperkogge is herbenoemd de heer J. Breebaart Kz., te Winkel. Christelijk Letterkundig Verhond. Den 29 September is te Utrecht opgericht het Christelijk Letterkundig Verbond''. Dit geschiedde in een vergadering die, door driemaal meer personen be zocht dan de voorbereidende, zich bezighield met de vaststelling der statuten. Tot bestuurders werden gekozen de heeren A. JHoogenbirk, voorzitter, Amst., dr. J. a. Gunning J.Hz., vice-voorz., Utrecht, W. van Nes, le seor,, Utrecht, J. C. Homoet, 2e secr., Utrecht, L. Kuperus, pen- ningm., Amst. De Vereeniging telt leden van verschillende rang en stand, uit tal van plaatsen onzes lands, mannen en vrouwen. Zij is niet bestemd voor louter letterkundigen, maar voor allen, die op den breeden grondslag van »Ons Tijdschrift" (DaamenRotterdam) uit hetwelk dit verbond ontstaan is de saamwerking van christenen zoeken, allereerst op letterkundig gebied, maar ook op ander. Voor nadere inlichting wende men zich tot den len secretarisook omtrent de wijze, waarop het lid maatschap verkregen wordt. Bison-fokkerij. Naar aanleiding van een artikel over den bijna uitgestorven Amerikaanschen bison wordt in »De Ned. Jager" het volgende meêgedeeld »Haar wat de schrijver, die in het verre Amerika woont, zeker niet wist, maar wellicht uw lezers zal in teresseeren, is, dat ook in Holland een bison-fokkerg is aangelegd, welke goede resultaten belooft. »De heer P. E. Blaauw, te 's-Graveland, in Noord- Holland, is zonder twijfel een dierenvriend, fokker en kenner, die in Nederland zijn weerga niet, in het bui tenland zeldzaam zal vinden. Bij al de reeds vroeger bestaande parken, op zijn landgoed »Gooilust'' aangelegd, waar de heer Blaauw met groot succes vooral gnoes (>Catoblepas Gnu") uit Zuid-Afrika en Amerikaansche struisvogels kweekte, richtte hij, nu ongeveer een jaar ot vier geleden, ook een park in voor bisons. Met twee jonge dieren aangevangen, had de heer Blaauw het succes, zijn dieren snel en mooi te zien groeien, en twee jonge koeien werden bij hem geboren. »Jammer, dat in den afgeloopen winter plotseling de stier stierf. Gelukkig kon een nieuwe jonge stier worden aangekocht en bestaat de kudde dus weer uit vier stuks, drie koeien en een stier, welk getal zeker spoedig zal aangroeien. De zeldzaam gunstige omstandighedenmooi droog en beschut terrein, goed voeder en, zoo noodig, 's winters beschutting tegen te bar weder, dat zijn de voorwaarden, aanwezig." Veehandel In Friesland. De aanvoer van melk- en kalfkoeien was ook op de jongste weekmarkten weer flink. Over het geheel kon niet worden gezegd, dat het »druk" ging. Er was wel handel, maar de boopers waren niet graag, zoodat menig opkooper lang moest markten eer hij een bod kreeg, dat hem winst gaf. Anderen waren blij, dat zij een bod kregen gelijk aan den besteden prijs. Het was een stadige markt, waarop door de verkooplieden weinig verdiend werd op het door hen aangevoerde vee. Vette koeien waren behoorlijk goed gevraagd de eerste soort werd flink betaald. Vette kalveren, met behoorlijken aanvoer, waren wel gewild, zoodat de prijs voor de beste soorten rees, voor inferieure soorten bleef hij vrijwel gelijk. Graskalveren, met zeer grooten aanvoer, waren behoorlijk gevraagd. De verkoopers hadden wellicht op een niet zoo grooten aanvoer gerekend en bleven eerst »hoog in den boom". Tijdens de markt waren zij wel genoodzaakt wat minder te vragen, wilden zij verkoopen. Nuchtere kalveren in één doen met niet grooten aanvoer. In vette schapen was de handel matig, doch de prijs was eer hooger dan lager, vip zeker een gevolg van den niet grooten aanvoer. Ander wolvee over het geheel stiller. Dit was ook het geval met vette varkens en biggen ofschoon de aanvoer daarvan niet zoo groot was, als men dat in dezen tijd van het jaar gewoon is. De prijs leed echter nog niet veel. Londensche biggen wel handel. In magere varkens en jonge biggen stugger. De aanvoer was100 stieren, 250 ossen, 280 vette koeien, 1800 melk- en kalfkoeien, 400 pinken, 200 vette kalveren, .500 graskalveren, 100 nuchtere kalveren, 2800 schapen en lammeren, 120 vette varkens, 500 vette biggen, 300 magere varkens, 400 kleine biggen. De prijzen waren vette koeien le qualiteit 27)30 et-., 2e qualiteit 25—26 ct., 3e qualiteit 1821 ct., stie ren 2428) ct., vette kalveren 2536 ct., vette schapen 2126 ct., vette varkens 18.21 ct., Londensche biggen 17)18) ct., per kilo. Melk-en kalvekoeien f 100— f 195a f 210, pinken f 35f 78, graskalveren f 30f 72, nuchtere kalveren f 8 11 af weideschapen f 13—f 18, melkschapen ff lammeren f 12f 18, magere varkens f 30 f 48, jonge biggen f 1.10—f 1.40 per week. Ossen f 140—f 200. (N. v/d D.) l'urmerend. Den 21 bezocht een jongmensch van Schermerhorn, genaamd Ton, de kermis alhier en sedert werd niets van hem vernomen. Den 30 's morgens werd zijn lijk in de Purmerender schutsluis opgehaald. Bij ongeluk schijnt hij te water te zijn geraakt. Operaties tegen Be Wet. LONDEN29 Oct. Lord Roberts seint van heden uit Pretoria Nadat generaal Barton den troep van De Wet den 25 October bij Frederikstad geducht had toegetakeld trachtte de Boerenaanvoerder de Vaalrivier weer over te steken en drong hij door tot Lindeqne. Generaal Knox ving hem bij Rensbnrgdi'ift op; de Boeren trachtten naar het zuid-oosten te ontsnappen maar werden afge sneden door de bereden troepen, uitgezonden door gene raal Knox. De Boeren trokken daarop in de richting van Parijs. Zij leden aanzienlijke verliezen en lieten 2 kanonnen en 3 wagens in handen van generaal Knox achter. De duisternis en een zware storm noopten ons de vervolging op te geven. De Britsche verliezen waren nihil.! Prins Christiaan Victor.-) LONDEN 29 Oct. Christiaan Victor van Sleeswijk- Holstein (een kleinzoon van koningin Victoria) overleed heden te Pretoria aan enterickoorts. De C. I. V. te Londen. LONDEN 29 Oct. De marsch door Londen van de uit Zuid-Afrika teruggekeerde vrijwilligers waB een ware zegetocht. De menigte was eenvoudig overweldigend verbrak het cordon van vrijwilligers langs den weg en bracht den optocht der »City Imperial Voluntiers" tot staan. Er vielen tal van ongelukken voorwaaronder enkele zeer ernstig. Op uitdrukkelijk verlangen van de koninklijke familie werd het bericht van het overlijden van prins Christiaan Victor stilgehouden om te vermijden dat een schaduw op de feeststemming zou vallen. Hollandsciie Zendelingen in China. In de »Maasbode" is opgenomen een schrijven om trent den toestand der Franciscaner-Missie in Zuid-Shansi. Daaruit blijkt dat de Hollandsohe missionarissen met mgr. Hofman aan het hoofd, half Augustus nog ongedeerd en velen hunner zelfs betrekkelijk veilig waren. Concert. Wij herinneren belangstellenden nog eens aan het concert, dat op donderdag, 1 November, zal plaats hebben, des avonds te 8 uur, in de Groote Kerk alhier, te geven door mej. Marie van Gelder, sopraan-zangeres, met medewerking van mej. B. Belinfante, violoncelliste, en den heer C. F. Hendriks Jr., ox-ganist. 't Kan onge twijfeld een avond van veel muzikaal genot worden. Voetbal. Zondag, den 28, had een wedstrijd plaats te Hoorn, tu8schen de Hoornsche Voetbalvereeniging sSport" en de Alkmaarsche Voetbalvereeniging »Alcmaria Victrix." Laatstgenoemde won met 2 tegen 1. De heer F. H. Delachaux, leeraar aan de R. Hoogere Burgerschool alhier is benoemd tot lid der Commissie, belast met bet afnemen der examens in de Fransche taal M. O. Deserteurs. In den nacht van den 28 op den 29 zijn door den agent van politie le kl. J. F. Vierkant, weder twee mariniers aangehoudendie bnn garnizoen Helder, zonder verlof, hadden verlaten. Zij zijn ter beschikking gesteld van den garnizoenscommandant alhier. Badhuis Witte bruis. In de week van den 22 tot den 27 Oct. zijn in het badhuis van het »Witte Kruis" genomen: 29 kuipbaden 45 regenbaden le klas en 84 regenbaden 2e klas totaal 158 baden. GEBOREN. 27 Oct. Ariaantje, d. van Qrinus Jansen en Anthonia Maria Korthoven. Gijsbertns, z. van Gijsbert van Donkelaar en Gerritje de Graaf. 29 Elisabeth Maria Cornelia, d. van Daniel Gerardus Knijnenburg en Helena Hendrica Al. Jur- rianus Johannes, z. van Jurrianns Johannes Meijer en Johanna Margaretha Keijsper. 30 Johanna, d. van Hendricus Jacobus Vaske en Hendrina Catharina Wilhelmina Veer. OVERLEDEN. 27 Oct. Elisabeth Smit, echtgen van Albertus Ivarskens, 69 jaar. 28 Grietje Kaag, echtgen. van Dirk Frankenoudt, 28 j. en 8 m. Jan Verlaat, 44 j. 29 Antje Zeilemaker, wed. Arie Slooves, 73 j. Anna Maria Schreuder, wed. Rijndert Hofmeester, 60 j. en 10 m. Zitting van 30 Oct. 1900. G. W. H., Alkmaar, eenvoudige beleediging, 8 dagen gev. A. C. en J. O., Heerhugowaard, strooperij van ap pelen, ieder f 10 boete, subs. 10 dagen hecht. S. S., Zijdewind, mishandeling, f 7 boete, subs. 7 dagen hecht. D. d. G., als boven, mishandeling, f 7 boete, snbs. 7 dagen hecht, P. P., Nieuwe Niedorp, mishandeling, 10 dagen gev. M. B., Hoogwoud, mishandeling, vrijgesproken. J. D., Nieuwe Niedorp, en D. D., Broek op Langedijk, weder8pannige mishandeling, ieder 4 weken gev D. S., Hoogkarspel, eenvoudige beleediging, f 10 boete, subs. 10 dagen hecht. D. K., Medemblik, diefstal, vrijgesproken. P. M., Helder, vernieling, f 8 boete, subs. 8 dagen hecht. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdageu des morgens tusschen 9 en 12 nur Een rozenkrans, een portemonnaie, inh. (f 1.66, een rozenkrans, een horlogeketting,' een portemonnaie, inh. een rozenkrans een portemonnaie, inh. f 0.11, een oor knopje (vermoedelijk goud), een band van een sportkar, een wit zijden doek, een zwarte ceintuur en een rood onderstnkje van een gouden oorbelletje. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 26 Oct. 1900. S. M. S. MODDERMAN Jr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAARbrengen ter algemeene kennis dat door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is goedgevonden 1°. te bepalen, dat het goedkeuringsmerk gedurende het jaar 1900 te bezigen, zal zijn bij den ijk en herijk van maten en gewichten, de letter Jc in den gewonen schrijfvorm bij den ijk en herijk van gasmeters, de Koninklijke Kroon 2° ter algemeene kennis te brengen, dat als merk bij eerste stempeling aan het ijkkantoor te Alkmaar gebezigd wordt het cijfer ÏO. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 29 Oct. 1900. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat op de ©roote Bfa- jaarsvecmarkt, Baandag, 5 Sovcmbcr a.8., de VABKKIKSnARKT zal worden gehouden op de Steenentorugtegenover de Langestraat en niet als naar gewoonte op den Koningsweg. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 29 October 1900. C. D. DONATH, Secretaris. Protestantenhond. Naar aanleiding eener opdracht, die mij gewerd, ver zoek ik U beleefd om wel plaatsing te willen geven in Uw blad aan het volgende. In de laatstgehouden vergadering van de Afdeeling Alkmaar van den Nederlandschen Protestantenbond alhier, is besloten, aftewijken van de gewoonte, verschillende sprekers nittenoodigen, die daar het woord voerden over vaak zeer niteenloopende onderwerpen doch in dit seizoen éénen spreker uittenoodigeu, die dan in drie achtereenvolgende weken hetzelfde onderwerp bespreken zou. Dr. H. IJ. Groenewegen, remonstr. pred. te Rot terdam, verklaarde zich gaarne bereid, op uitnoodiging van bet bestnnr, drie lezingen te honden over het on derwerp Godsdienst en Materialisme.' Men meende echter, dat men, in dit geval, niet volstaan kon met dit op de gewone wijze den leden der Afdeeling medetedeelen, maar dat het gewenscht was aan deze lezingen meer openbaarheid te geven, licht toch, dat ook niet—leden gaarne dit hoogst belangrijk onderwerp zonden willen hooren bespreken door een zoo kundig en zoo welsprekend man als Dr. Groenewegen. Reeds elders behandelde Dr. Groenewegen datzelfde onderwerp en wil men weten, met welk succes In de afdeeling van den Helder was reeds voor de eerste lezing de zaal te klein en moe3t eene grootere worden gezocht. Was bij de eerste lezing het aantal be zoekers 150, bp de derde was dit tot 300 gestegen en de verslaggever in de bladen sprak van de ademlooze stilte, waarmede door de aanwezigen geluisterd werd. De verslaggever van Enkhuizen noemt de avonden heeflgke avonden, roemt de heldere uiteenzetting, de be zielende voordracht van den spreker en vermeldt even zeer »bjj elke nieuwe lezing kwamen meer hoorders op terwgl die van N g m e g e n vol enthousiasme getuigt van den overvloed van argumenten en gedachten, den vaak aangrgpenden vorm, de degelgke en bezielde be- wijsvoering van den spreker. Deze woorden en overal, waar dr. Groenewegen optrad, wordt in volmaakt denzellden geest getuigd bewgzen genoeg, dat het, voor hem, die in de behandeling van dergelgke onderwerpen belangstelt, zeer zeker de moeite loonen zal, deze bespreking bgtewonen. Laat mij hieraan nog toevoegen, dat.Dr. Groenewegen gaarne bereid is, op vragen, hem na het hooren zgner lezingen gesteld, te antwoorden. Zgn er in deze stad en hare omgeving nog velen, die in eene behandeling van dergelijke on derwerpen van een.vrgziDnig standpunt uit, belangstellen 'i De vergaderde leden van den Protestantenbond waren nog al optimistisch en twijfelden er niet aan. Het was daarom, dat zg den Voorzitter der Afdeeling uitnoo- digden in wgden kring deze lezingen bekend te maken, opdat, althans niet door onbekendheid daarmede, velen zouden afwezig blgven. Nu ik deze opdracht vervuld heb, zg bet mg nog ver gund U, geachten Redacteur, mgnen dank te betuigen voor Uwe gastvrgheid iu dit blad. Met gevoelens van hoogachting, Uw. dw. d., A. M. A. REIJNDERS. 30 October 1900. Dieswet wijziging. De kieswet-wgziging werd aangenomen zonder stemming. De Kamer heeft mede nog aangenomen de overeen komst betreffende den spoorweg IvwadgkEdamVo- lendam. De Kamer komt 14 November terug voor de behande ling der Indische wetten en de begrooting. Heden overleed, onze geachte Broeder en Oom, de heer JAN VERLAAT. Namens de familie, W. VERLAAT. Alkmaar, 28 October 1900. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed, na bod smartelgk doch geduldig lgden onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder JANSJH WICIttUBI, Weduwe WILLEM FREDERIK DE JONG, iu den ouderdom van 66 jaar. Alkmaar, W. F. DE JONG. 30 October 1900. H. M. E. DE JONGNjebop.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 3