KLATERGOUD, No. 130. fierste blad. Honderd en tweede jaargang. 1900. VRIJDAG 2 NOVEMBER. Buitenland. FEUILLETON. 4) ALRMAARStHË 111 RAVI. Deze Courant wordt D 1 n s d a g-, Honderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaas f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderljjke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. telefoonnummer CRISTA. Na alle betrokken mogendheden hare goed keuring hebben gehecht aan de Duitsch-Engefsche con ventie, is er een eenheid in het optredenalthans in het .diplomatiek" optreden gekomen, die tot dusver geheel ontbrak. Gelijk wij reeds meldden, hebben de ge zanten den eisch gesteld, dat prins Toean en vier andere Mandsjoe-prinseneen prins van minderen rang, drie ministers, generaal Toeng-foe-sianen de gouverneur van Sjan-si zullen worden gestraft met den dood. De Chineesche regeering echter is er nog verre af dezen strengen eisch, gelijk zoo menigen, die nog volgen zal in te willigen. Zij schijnt bereid prins Toean tot levenslange opsluiting te veroordeelen en wat zij voorne mens is met de andere acht te doen, daarover zwijgt zij voorloopig. Ook zonden de Chineesche gevolmachtigden aangeboden hebben, dat China een schadeloosstelling betalen zal van veertig millioen Pond Sterling, die in 60 termijnen zul len worden voldaan. Als waarborg voor de goede uitvoe ring van deze bepaling znllen de douane-rechten onder contróle van de buitenlandsche Regeeringen worden ge plaatst, totdat de geheele schuld zal zijn afbetaald. De keizer zou geneigd zijn naar Peking terng te kee- ren, indien de hoofdstad ontruimd werd door de troepen der verbonden mogendheden. China wil dan Tientsin als een internationaal district beschouwen, en verschillende havenplaatsen voor den handel openstellen. Verder zal China geen wapens of ammunitie aankoopen in het bui tenland, en de invoerrechten verhoogen, ten einde de scha deloosstelling te kunnen betalen. Dat de mogendheden och ter met een zóó geringe schade vergoeding als 40 millioen pond, geen genoegen nemen is zeker, en de bepaling, dat ter bekoming van dat bedrag de invoerrechten (die de vreemdeliugeu ten zeerste in hun handel benadeelen) zullen verhoogd worden, maakt het voorstel inderdaad niet aannemelijker Enropa moge het dan reeds met zich zeil eens zijn, om tot overeenstemming te geraken moeten beide partijen toestemmen, en voorshands is China daaraan nog niet toe ENffifiliAMI». De .Daily Telegraph'' verneemt, dat lord Salisbury besloten heeft het ambt van minister van buitenlandsche zaken neer te leggen, doch dat hij eerste- minister zal blijven. Hij is, naar het blad meent, tot dit besluit gekomen ten gevolge van den raad zijner genees kundige adviseurstoch geeft zijn gezondheidstoestand geen enkele reden tot bezorgdheid. De markies van Lansdowne zal hem opvolgen als minister van buitenlandsche zakeD. Sl'AN'Jfi. Nog steeds is het niet duidelijk of de Carlisten de hand hebben in de oproerige beweging die in Oatalonië tot een uitbarsting is gekomen. Reeds lang bestond daar een zeer gespannen verhouding tusschen de arbeiders en de fabrikanten, en na men met vervolging en inhechtenisneming is aangevangen, beweert de regee fi. DOOR W E It 1* fi H. Vertaling van HERMIN A. .Wel, Ernst, wat moet dat beteekenen riep hij ver wijtend. .Max is hier, de heele stad weet 't en ik hoor I 't pas zoo even van den burgemeester, die 't van de doctersvrouw heeft gehoord en deze wist 't door den apotheker, die Max zag voorbijrijden Waarom hebt ge hem niet naar mij toe gestuurd »Max kwam eerst gisterenavond laat en heel onver wachts," zeide Ernst. .Hij zou straks zeker bij u zijn gekomen, oom Treuman." De notaris Treuman, die de zestig al achter den rug had, was een klein, bedrijvig mannetje met grijs haar en scherpe, diepliggende oogen, nog kras en levendig voor zijn jaren. Hij wendde zich nu eerst tot den vriend I van zijn neef, dien hij al had leeren kennen. »Uw dienaar, majoor! Wel, hoe bevalt u ons Heils berg Interessantniet waar Hoogst interessantEn de voornaamste merkwaardigheden hebt ge zeker nog niet gezien. Ge moet eens op het stadhuis komen, waar we een Historisch Museum hebben, oorkonden, wapens, mar telwerktuigen uit den tijd van de heksenprocessen, een heele folterkamer, manDie moet ge eens komen zien .Wel verplicht, ik heb geen zwak op folterkamers," zeide de majoor droogjes. .Als gij een historischen burgt of kloosterkelder hadt, zou dat meer van mijn gading zijn althans een kelder met inhoud »'t Spijt mij, dien hebben wij niet," bekende de oude heer, .maar in den .Gouden Leeuw" vindt ge kust en ringdat het wederom optreden der Carlisten uiterst strenge maatregelen rechtvaardigtterwijl de liberale pers betoogt, dat de Carlisten allerminst de hand in het spel hebbendoch de regeering dit voorwendsel slechts aangrijptom de arbeiders naar hartelust te kunnen tuchtigen. Zoo schrijft de .Liberal" »De Carlisten die tijdens en na den oorlog met de Vereenigde Staten toen Spanje van troepen ontbloot was en elk gezag was geschoktde gelegenheid om krachtige opstanden te doen uitbreken hebben laten voorbijgaan zullen thans geen opstand maken vooral niet nu de prinses van Asturie met een der hunnen, den prins van Cassta, in het huwelijk zal treden. Het Car- listische gevaar is dus zoo groot nietals de regeering het wil doen voorkomen om haar krassen maatregelen een glimp van rechtvaardigheid te geven. ZIJID-AFRIHA. Een telegram van den 30 uit Pretoria meldt, dat de onderhandelingen met Botha zijn misluat en Steijn weigerde den parlementair te ontvangen. Dit was te voorzien vooral nn de laatste weken de zaak der Boeren zooveel beter blijkt te staan, dan Roberts' verkiezingstelegrammen voor kort deden vreezen. Overal steken zij het hoofd op. Zoo meldt een telegram van 27 Oct. uit Vrijburg »De Boeren in dit district worden steeds stoutmoediger; het schijnt dat zij de stad omsingelen. Tengevolge van de afwezigheid van politietroepen zijn de Boeren aan de gemeenschapslinie onbeschermd. Vier sterk verschanste Boerenlagers zijn gezien aan Marikanirand, twintig mijlen oostwaarts. De spoorweggemeenschap is niet gestoord de uitvoer van voorraden uit de stad is verboden de burgers mogen na 9 uur des avonds niet meer in de straten verschijnen; het vee is uiterst mager wegens het heerschen van ongewoon droog weder." En terwijl dergelijke berichten uit alle streken komen, worden de Uitlanders te Kaapstad steeds ongeduldiger. Op een vergadering, waar 3000 van hen tegenwoordig waren verklaarden zij dat hun geduld uitgeput was en zij thans terug willen. De burgemeester spoorde hen te vergeefs tot langer wachten aan. Zij besloten een tele gram aan de Koningin te zenden »om hun onmiddellijken terugkeer te bewerken." De vluchtelingen te Durban hebben ook al genoeg van het wachten. Reeds zijn enkele hunner van honger ge storven en leven velen in de diepste ellende. Ook zij willen, evenals hun lotgenooten te Kaapstad, petitioneeren. Dat wordt dus een nieuwe Uitlandersquaestie in Zuid Afrika. Ramp te New-ïork. Te New-York heeft een vreeselijke ontploffing plaats gehad, waardoor een zeer groot aantal menschen zijn omgekomen. Het Handelsblad meldt dienaangaande het volgende De handel in chemicaliën, waar het ongeluk plaats had, is gevestigd in een gebouw van vier verdiepingen. Het schijnt dat brand ontstond op de derde verdieping, waar 60 keur. Daar hebben we van avond groote bijeenkomst zitting van het Historisch Genootschap. Gij brengt je vriend zeker mee, Ernst." .Gij zult ons moeten verontschuldigen, oom", bracht Ernst hiertegen in. .Arnold is pas een paar dagen hier en nu willen we .Hoe, zoudt ge alweer niet komen barstte zijn oom verontwaardigd uit. »Ge hebt al twee vergaderingen ver zuimd vandaag hebben wij stellig op de eer van je tegenwoordigheid gerekend, 't Is waar, gij interesseert je eigenlijk noch voor hef vroeger, noch voor het tegen woordig Heilsberg en leeft als een kluizenaarDan heeft Max heel wat meer hart voor zijn geboorteplaats 1 Verbeeld u eens dus wendde hij zich triomfante lijk tot Hartmut, .hij beeft zijn studies, die hij hier te Heilsberg gemaakt heeft, te Berlijn in de Kunstvereeni- ging geëxposeerd, de heele wereld heeft ze gezien, door alle couranten zijn ze besproken. Ja, onze Max dat's een talent! Die zal de familie nog eens eer aandoen en Heilsberg beroemd maken met zijn genieMaar waar is hij toch .Het familiegenie zit in den tuin", zeide Hartmut. .Wij hebben 't al naar behooren bewonderd." »Zoo. Dan zal ik hem wel vinden. Dus tot van avond om zeven uur, in den Gouden LeeuwVergade ring redevoering tot besluit gezellig samenzijn. Dan brengen we Max een ovatie voor zijn studies uit dezen omtrek. Dat heb ik al met den burgemeester af gesproken." Met deze woorden richtte de notaris zijn schreden naar den tuin. Hartmut zag hem wrevelig na. »Je oom schijnt het werk van je moeder voort te zet ten," merkte hij schamper aan. .Die ging ook op in de aanbidding van haar genialeu Max." »Ja, oom is erg met hem ingenomen," zeide Ernst. .Wat is er Deze laatste woorden waren tot den klerk geuit, die juist uit het kantoor kwam en met radde, eentonige stem meldde .Notaris, daar zijn Anton Lechner en Johan Ober meisjes en 100 jongens aan de koffietafel zaten. Onmiddellijk volgde een zware ontploffing, vermoedelijk van benzine of alcohol. De geheele bovenverdieping werd omhoog ge slingerd de gevel stortte op het station van den lucht- spoorweg. Een trein die juist daar stond, werd verbrijzeld en gedeeltelijk naar beneden geworpen. Glasscherven, steenen, stukken hout en ijzer vielen in dichten regen in de straten en kwetsten de voorbijgangers. Mannen en vrouwen gilden verschrikt en renden weg zoo ver mogelijk van het ijselijke tooneel. Weldra volgde een tweede ontploffing, niet minder verschrikkelijk dan de eerste. Zelfs de brandweermannen, die inmiddels waren aangekomen, werden door den schrik aangetast en niet zonder reden, want drie stoomspuiten werden door het vallende puin vernield en de geheele bediening van een der spuiten werd buiten staat gesteld om te werken. Een aantal spuitgasten werd onder het vallende puin bedolven. Een minuut later volgde een geheele reeks van ontplof fingen gepaard met zulk een sterken luchtdruk, dat op een afstand menschen op den grond werden geworpen. De gebouwen over den drogisthandel waren ook vernield en uit de puinhoopen schoten de vlammen hoog op. Overal liepen gekwetsten rond, smeekend om hulp. Nabij gelegen huizen werden als hospitalen gebruiktweldra waren de ambulances en een aantal geneesheeren ter plaatse om hulp te verleenen. Een geheel blok huizen werd vernield. Er is nog slechts een puinhoop over en daaronder liggen de lijken van wie weet hoevele ongelukkigen. Thans moet men zich bepalen tot ramingen die af wisselen tusschen 150 tot 250 dooden en gekwetsten één der bladen houdt staande dat er zeker honderd menschenlevens bij de ramp verloren zijn gegaan. De stoffelijke schade wordt op één tot twee millioen dollar geschat. Aardbeving in Venezuela. Den 29 had een verschrikkelijke aardbeving te Caracas plaats. 25 Personen zijn gedo )d en een groot aantal gewond. De president sprong nit de tweede ver dieping van het gouvernementsgebonw en brak een been. Het »N. v. d. D." meldt In het Transvaalsch paviljoen op de Parijsche ten toonstelling heeft zich hét volgend incident voorgedaan. De uitingen van sympathie aldaar voor Krnger's borst beeld schenen aan een troepje Engelschen, dat daar langs kwam, te mishagen, en eene jonge dame uit dat ge zelschap, de 24 jarige Miss Jeanne Livonine, drong toen door de omstanders heen en spuwde het beeld in het gelaat. Eerst waren de omstanders verstomd van verbazing. Maar weldra drong men op de vrouw aan, sloeg haar, rukte haar de kleederen van het lijf, en wie weet, hoe zy nog verder getuchtigd zou zijn, ware niet de politie toegeschoten, die niet zonder moeite de dame aan verdere mishandeling onttrok, door haar met een rijtuig te doen wegbrengen. meijer, die een accoord willen aangaan over het gebruik van den Feldheimer akker en er is antwoord gekomen van den burgemeester betreffende de verpachting van da gemeenteweiden en om twaalf uur komt de apotheker om over die erfeniskwestie te spreken ,'t Is goed, ik kom," zeide Raimar lusteloos. .Tot ziens, Arnold Hij begaf zich naar zijn kantoor en de majoor ging de trap op, binnensmonds mokkend en morrend. »En dat gaat nn zoo den godganschelijken dag voort Akkers en weiden verpachten en twistende boeren tevre den stellen en apothekers aan erfenissen helpen 't is een wonder dat Ernst nog niet stapelgek is geworden Ik zou 't al lang zijn geweest 1" Onderwijl zat de notaris Raimar in zijn kantoor te luisteren, hoe Anton Lechner en Johan Obermeijer hem in het lange en breede meedeelden, dat zij nu een akkoord wilden sluiten omtrent den Feldheimer „akker, waarover zij 't gernimen tijd oneens waren geweest. Daarbij kwa men zij echter opnieuw aan het plukharen, zoodat zy bijna handgemeen werden. En toen kreeg de verpachting van de gemeenteweiden haar beslag, en ten slotte ver se de apotheker, over wiens erfenis de geheele stad sinds vier weken sprak, plechtig in een zwarten rok en met een krippen band om den arm, om een paar hand- teekeningen notariëel te laten bekrachtigen en hiermede dit hoogst gewichtig feit to wettigen. Heilsberg was een ouder wetsch stadje, dat zich zelfs op een historisch verleden kon beroemen, 't Had in de middeleeuwen bij de onderlinge veeten tusschen de in den omtrek wonende ridders en edelen dikwijls een rol ge speeld, waarvan de stedelijke kroniekboeken getnigden. De nog in stand gehouden overblijfsels van de vroegere wallen en torens, het raadhuis en verscheidene burger woningen waren nog nit den ouden tijd af komstig, en bovenop een berg verhieven zich de in puin gevallen mnren van een oud grafelijk kasteel.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1