Laatste Berichten. Nederland, Stadsberickten. De Oorlog in Zuid-Afrika. PRETORIA30 Oct. Botha erkende tegenover den parlementair, die hem onlangs gezonden werd door ge neraal Pagetdat alles nit wasdoch zeide dat het onmogelijk is over de overgave te onderhandelen, zoolang een zijner volgelingen den strijd wenscht voort te zetten. Commandant Viljoen gesteund door president Steijn dringt aan op het volhouden van den tegenstand. Steijn weigerde de proclamatie van lord Roberts te lezen en nam een afkeerige houding aanhoewel hij volkomen overtuigd is van de steeds grooter wordende moeilijkheid om zijn volgelingen tot blijven te dwingen. Naar gemeld wordt bevindt Steenkamp, de commandant der Kaapsche opstandelingen die gevlucht is by de be zetting van Bloemfontein, zich bij de Boeren te Pieters burg men zegt dat de Boeren daar in het geheel zeventien stukkon geschut bezitten. PRETORIA, 30 Oct. Naar gemeld wordt, rukt Botha met een sterke troepenmacht op naar het district Kenhardt, van waaruit een aantal onverzoenlijke Boeren voornemens zijn een nieuwen «trek" te beginnen. Ue Carlisten- opstand In Spanje. MADRID, 31 Oct. De Carlistische leiders verklaren dat Don Carlos geheel vreemd is aan de oproerige be weging in Catalonië en veroordeelen de gewetenloozen, die deze beweging hebben op touw gezetdaar zij toch tot niets leiden zal. De Carlisten zullen niets doen zonder bevel van Don Carlos. BARDELONA, 31 Oct. Een Carlistische bende onder Verga300 personen tellende wordt achtervolgd door twee bataljons jagers. Een eskadron cavalerie is naar Catalonië gezonden. Te Haarlem zal weder, thans onder leiding van den heer J. J. Westenbroek kapitein-paardenarts een wintercursus gehouden worden in het theoretisch en prac- tisch goefbeslag. Tiel. Dezer dagen is door den storm de toestand op de rivier nog treuriger dan anders en geraakten er dan ook boven, beneden en voor de stad veel groote en zelfs kleine schepen in en buiten het vaarwater op het zand. De op- en afvaart mocht en kon slechts op be paalde uren geschieden. Verschillende schepen zijn bezig de lading te lichten. De diepte der vaargeul is nog ongeveer 7 voet. Ver leden jaar was de verwarring enz., bij lageren waterstand, niet zoo groot en ongunstig als nu. Hen vreemde viscta. Nabij het station Castrcnm is op strand gespoeld een buitengewone visch, van pl.m. 45 voet lengte en pl.m. 25 voet dikte. Van den kop is weinig te bespeuren, wel eene soort slurf met oogen. Twee vinnen zijn achteraan op het dier, dat onderaan bij den kop gestreept is. Amerikaanse!) meel. Volgens de »Bakkersconrant" is aan de verifica teurs van regeeringswege order gegeven, van al het Ame- rikaansche meeldat hier te lande wordt ingevoerd, monsters te nemen en die op te zenden. Als deze maatregel goed wordt uitgevoerd en de resul taten van het onderzoek worden publiek gemaakt, kun nen wij zegt het blad dezen niet anders dan toe juichen en zal die blijken een handeling te zijn in het voordeel van den vrijhandel. Te Uitgeest is de spoorwegarbeider de Vries bij het rangeeren tnsscben de buffers geraakt. Met zwaar gekneusden arm is hij naar Amsterdam vervoerd, ter opneming in het gasthuis aldaar. Te Wormerveer heeft het personeel van de rijst- pellerij »de Unie" van de firma Wessanen en Laan, den arbeid gestaakt. De eiscb is een arbeidsdag van 12 uren, in plaats van 14 uren, zooals nu. Hen Haag. Een hartelijke ontvangst werd den 31 bij haar aankomst in de residentie bereid aan mej. Bey- nen, die nu ongeveer een jaar geleden als hoofd der ver pleegsters van de eerste Ned. Roode Krnis-ambnlance Het ondankbaar levend geslacht bekommerde zich echter weinig over dit alles, daar Heilsberg van de be woonde wereld als 't ware algescheiden lag. Het naaste spoorwegstation was op eenige uren afstands en verder bevond zich geen enkele groote piaats in de buurt, niet eens een plekje, waar de stedelingen zomers de frissche lucht kwamen inademen. Het eenvoudige landschap trok de vreemdelingen niet aan, en dit was dan ook de reden, dat de kleine stad zich in een idyllische rust en afzon dering verheugde, die in deze eenw van reizen en onder ling verkeer nauwelijks haar wedergade had. De Heilsbergers vonden dit wel is waar niet heel prettig en beschouwden die afzondering als nadeelig en vernederend, te meer nadat Nenstadt, het bovengenoemde spoorwegstation, hen sinds lang had overvleugeld. Daar lagen de Steinfelder mijnen en ijzersmelterijen, in de on middellijke nabijheid, bijna voor de poorten van de stad, wat deze onberekenbaar groote voordeelen aanbracht. De reusachtige industrieele onderneming was letterlijk uit den grond opgSrezen en had binnen weinige jaren een omvang en beteekenis gekregen, waarvoor anderen op zijn minst het vierde van een eeuw behoeven. De eigenaar dier mijnen kon dan ook over genoeg invloed en middelen beschikken om alles wat bij on^jr- nam en in wezen riep een goeden uitslag te verzekeren. Felix Ronald speelde een eerste rol in de financieele wereld en stond als een der stoutste, maar ook slimste speculanten bekend. In ongelooflijk korten tijd had hij zich tot een rijk man weten op te werken. Voor tien jaar nog als bankiersklerk in een afhankelijke positie, bad hij door gelukkige beursspeculaties den grond tot zijn tegenwoordig vermogen gelegd en hiermee onder nemingen op het touw gezet, die zich weldra over de geheele wereld uitbreidden. Wat anderen eerst na jaren lang werken en zwoegen bereikten, verdiende hy door een vermetel waagstuk in enkele maanden. Het spreek woord van wagen en winnen werd ook aan hem be waarheid. Ronald scheen inderdaad het geheim te bezitten, voort durend en in alles te slagen, geluk en voorspoed bleven naar Zuid-Afrika vertrok. Ter verwelkoming waren daar o.a. aanwezig de voorzitter en de secretaris van het hoofd comité van het Ned. Roode Kruis en het bijna voltallige bestuur van het Haagsche Vronwencomité. Zuster Beynen heeft het voornemen weer spoedig haar functie als directrice van het zuster- en ziekenhuis van het Vrouwencomité op te vatten. Prof. J. H. Telders. f Na eene korte doch hevige ongesteldheid overleed den 31 professor Jean Marie Telders, directeur der Poly technische School. Te Groningen heeft men bij een diefstal niet minder dan 36 gouden dameshorloges ontvreemd en f 100 aan geld. Uit Woudrlchem wordt gemeld: Een ernstig ongelnk had plaats op de rivier. Een drie tal personen IJmert, Antonie en Barnardus deJoode, 23, 21 en 20 jaar oud, zijn waarschijnlijk door het kantelen van de zwaar beladen roeiboot waarin zij gezeten waren, te water geraakt en verdronken. Eerstgenoemde was man en vader, terwijl de jongste eerèt verleden Zaterdag met groot verlof als zeemilicien was thuisgekomen. Het lijk van den tweede werd reeds opgevischt. Benoemd in de orde van Oranje-Nassau tot ridder de heeren B. den Ouden, lid en voorzitter, en de kapitein der artillerie K. D. Punt, lid der commissie voor het bijeenbrengen van eene inzending van in Nederland gefokte paarden op de wereldtentoonstelling te Parijs in 1900; de heer J. Breebaart Kz,, voorzitter der commissie voor vee-inzendingen ter tentoonstelling te Parijstot officier in de Oranje-Nassan-orde. Vee tuberculose. In de vergadering der afdeeling Groningen-Drente der «Maatschappij ter bevordering der Veeartsenijkunde" heeft de heer H. A. Kroes, veearts te Dieverbrug, de vraag behandeld «Moeten alle stieren, welke op de tuberculose-proef reageeren, van de voortteling worden uitgesloten f" Hij kwam daarbij tot de volgende slotsommen 1. Het optreden der algemeene tuberculose bij stieren is zeldzaam. 2. De directe overbrenging van tuberculose door den stier op het kalf is niet bewezen. 3. De ervaring heeft geleerd, dat slechts zeer weinig kalveren tuberculeus geboren worden, doch in eene tuber- culense omgeving, en gevoed met tuberkelbacillen bevat tende melk, spoedig tuberculeus kunnen worden. Daarom moeten de kalveren van de besmette omgeving worden afgezonderd en gevoed worden met gekookte kiemvrije melk. 4. Bij de overerving van een tnbercnleusen aanleg kan deze ook door doelmatige voeding en verpleging worden bestreden want zonder opvolgende besmetting ontwikkelt de aanleg zich niet. 5. De tuberculine enting wijst ons niet aan de dieren, welke het hevigst aan tuberculose lijden, doch dikwijls reageeren die dieren het sterkst, welke in zeer geringe mate ergens een tnberculeusen haard bezitten, welke op zichzelf moeilijk een bron van besmetting kan zijn. 6. Een niet reageerende gezonde stier, op een besmette hoeve gebracht, zal spoedig tuberculeus kunnen worden, terwijl wij op da gezondheid van het dier en die zijner nakomelingen vertrouwen. 7. Een niet reageerende stier kan een latenten aanleg voor tnbercnlose bezitten, die zich in het, nageslacht meer ontwikkelt. 8. Bij aankoop van stieren zijn wij niet zeker, dat het dier niet van te voren geënt is en dus op onze enting niet reageert, doch wel degelijk tnbercnlons is. Zoolang dus tuberculine overal verkrijgbaar is en zoo roekeloos wordt gebruikt en verwerkt, mogen uit vele tuberculine entingen geene stellige gevolgtrekkingen getrokken worden en hebben zij geen waarde voor eene rationeele fokkerij. 9. In groote vee-hondingen, alwaar teeltdieren worden aangekocht en waar veel wordt gemolken heerscht in den regel veel tuberculosewelke met enting en opvol gende uitroeiing niet kan worden bestreden. Hier moet de algomeene enting met de bedoeling de reageerende dieren te verwijderen worden ontraden doch gebrnik gemaakt worden van afzondering en onderzoek van de kalveren. hem trouw, hoe hoog de inzet ook mocht wezen, en hij waagde 't dikwijls genoeg de hoogste troef uit te spelen. Nu was hij een macht in den staat geworden, welker invloed zich niet alleen aan de beurs, maar ook in de pers en zelfs bij de regeering deed gelden, en welker onverpoosde werkzaamheid zich op elk gebied van handel en nijverheid openbaarde. Hij wist alles aan zich te ver binden, alles aan zijn belangen dienstbaar te maken, en bestaurde het uitgebreide veld zijner ondernemingen met een bewonderenswaardige geestkracht. Slechts zelden kwam hij in de Steinfelder mjjnen en fabrieken hij liet de technische leiding aan zijn hoofd beambten over en had zijn kantoor te Berlijn, waar hij gewoonlijk zijn verblijf hield, en waar de zaken op zeer grootsche schaal gedreven werden. Neustadt was eigenlijk slechts een depot van de groote Steinfelder kolonie geworden, terwijl de menigte beambten en al de arbeiders voor het meerendeei in de stad woonden. Nenstadt had de spoorlijn gekregen en speelde een groote rol in de provincie. Dit kende ieder, dit werd door ieder genoemd van Heilsberg, eenige kilometers verder, wist men nanwelijks dat 't bestond, en Heilsberg was toch «his- torisch" 1 Hier zag men bijna enkel boerenhofsteden in den omtrekhet eenige adellijke landgoed was Gernsbach op een nnr afstands van de stad. Dit was het eigendom van een weduwe, die 't met haar dochtertje bewoonde, en het ruime, eenigszins ouderwetscbe heerenhuis met zijn breed steenen terras en groot lommerrijk park leverde inderdaad een aangenaam verblijf op. De daarbij behoo- rende groote boerderij was voor een aanzienlijke som verpacht. Mevronw van Maiendorf stond dan ook, zoo al niet voor rijk, dan tocb voor zeer bemiddeld in den omtrek bekend. 't Was op den morgen van een zonnigen dag in Mei. Op bet terras van het heerenhuis zaten twee dames aan het ontbijt, terwijl een klein meisje van omstreeks zeven jaar zich met balslaan vermaakte en daarbij vroolijk de steenen trappen op-en afsprong. «Ik vreesde al, dat gij je woord niet honden en nie^ 10. De bestrijdingsmethode zooals die o. a. in practijk wordt gebracht door het Oost-Prnisische stamboek namelijk het geregeld onderzoek door twee veeartsen waarvan één ambnlant voor het klinisch onderzoekhet verzamelen van verdachte stof en melk nit verdachte niers, en één belast met het microscopisch-bacteriologisch onder zoek dier verzamelde stoffen moet worden aangeprezen. 11. Het verlies van een zeer waardig fokdier moet ons meer ter harte gaan vooral wanneer bet dier tot eene zuivere familie beboort en dns het gevaar van erfelijke tnbercnlose gering is. 12. De toepassing van de tnbercnline-proef en de con sequente uitsluiting van de teelt bij reactie verminderen het toepassen van zeer goede andere maatregelen tegen verspreiding van tnbercnlose. Men schrijft ons nit Avenhorn Ging er onlaDgs eene klacht op nit Alkmaar over het rijtuigenverkeer, zonder licht, te Avenhorn is het er niet veel beter mede gesteld. Waar eene gemeente-verordening het gebiedt, om in den avond een rijtuig van licht te voorzien, is het treuriger nog, wanneer de contröle zeer veel, om niet te zeggen alles te wenBchen overlaat of men de overtreding stilzwijgend of wel gemakshalve door de vingers ziet. Stoinpctoren. De heer O. J. A. Bosch predi kant alhier heeft voor de toezegging van beroep naar Liramen bedankt. Westgraftdijk. De heer D. G. W. Levin Roder, candidaat te Rotterdam heeft het beroep naar de ned. herv. gemeente van West- en Oostgraftdijk aangenomen. Harlngcarspel. Tot secretaris en penningmeester van de banne Haringcarspel is herbenoemd de heer J. Dam. Verkoop van oleografiën, enz. Blijkens achterstaande advertentie zal op Dinsdag, 6 Novemberen drie volgende dagen in het lokaal Diligentia een verkoop plaats hebben van schil derstukken gravures en oleografiën. De verkoop ge schiedt van 10 tot 9 unr. Men verzoekt ons mede te deelen, dat, te beginnen Zondag 4 November a.s., de samenkomsten in de kerk der evang. luth. gemeente weder te JLO l/2 unr zullen aanvangen. Rechtbank. Tot griffier bij het kantongerecht te Goes is benoemd de heer nr. P. van der Urabsubstituut-griffier bij de arrondis8ements-rechtbank, alhier. Het Poortje of de Duivel te Kruimelburg. De afdeeling «Alkmaar" van den Bond van Neder- landsche onderwijzers heeft woensdag, den 31, veel succes gehad met haar pogen eenige klinkende munt bij een te garen ten bate van het Herstellingsoord voor onderwij zers, door dien Bond gesticht. Niettegenstaande de gelde lijke bijdragen van den Bond en de Onderwijzers van alle rangen zelf, niettegenstaande den grooten steun van niet-onderwijzers, drnkt nog altijd eene hypotheek op de stichting, waarvan de te betalen rente elk jaar een grooten hap doet in de ontvangsten. De Amsterdamsche-Onderwijzerstooneelvereeniging nu beeft zich voorgenomen op verschillende plaatsen eene tooneelvoorstelling te geven geheel ten bate van het Her stellingsoord. Men wenscht het «papieren" dak door een gewoon eigen dak te vervangen, om zeer schadelijke lek kage te voorkomen. Hier ter stede trad de bovenge noemde Tooneelvereeniging daarvoor op met een blijspel van Frederik van Eeden, n.l. «Het Poortje of de duivel te Kruimelburg", een der beste tooneelstukken van den schrijver, wiens naam een goed figuur maakt onder de jonge letterkundige bent, die sedert 1880 meételt in ons kunstleven. «Het Poortje" is eene komedie, die terecht pretendeert de bekrompenheid der klein-stedelingen te hekelen. (We honden het er voor, dat veel satire nit het stuk ook toepasselijk is op de bewoners van hof-, hoofd en wereldsteden.) Vroomheid, die onecht blijkt door de ijdelheid, om den hoek kijkende bij Annebet Kluyt, valsche vroomheid, die zalvend voorgewend wordt, en, met huichelende liefde in verband, streeft naar het bereiken van een zeer materiëel doel bij ds. Maalman domme kwaadsprekiug van ken nissen en vrienden, met wie men op dezelfde visite's verschijnt bij den heer en mevrou w Kakelberg arrogan tie van personen, die weinig of geen verdiensten hebben bij burgemeester van Krenten totaal gebrek aan kunst smaak bij al de Krnimelbnrgers, die zelfs zoo dwaas zyn bij mij komen zoudt," zeide de oudste van de twee. »'t Is waar, welk plezier kan ik zoo'n verwende prinses als gij zijt aandoen, hier in de stilte en eenzaamheid van het buitenleven!" «O, Wilrna, ge weet niet half, hoe die stilte mij ver kwikt," antwoordde de jongste. «Ge kunt wel begrijpen, wat er dezen winter al van ons is gevergd. 't Was waarlijk te erg «Ja, ik zon niet bestand zijn tegen dat drukke leven en die eeuwige conversatie," verklaarde Wilma. «Maar gij zijt nn eens daaraan gewoon, Edith. Sedert den dood van je moeder zijt ge als vrouw des huizes moeten optreden en dat was in het begin een moeilijke taak voor je. Ge waart toen nog zoo jong pas zestien jaar." «Al doende leert men dat wel," zeide Edith kalm. «Als 't op den duur maar niet zoo vermoeiend was! Altijd weer nieuwe gezichten en toch altijd dezelfde soort van menschen, dezelfde gezegden en oomplimentjes Hoe zelden komt men met iemand in aanraking, met wien 't de moeite waard schijnt een geregeld gesprek te voeren en bij nader kennismaking valt hij je dan nog zelden mee en is hij al net als de anderen." Dit harde oordeel kwam nit den mond van een twin tigjarige dame. Edith Marlow was werkelijk een mooi meisje met regelmatige, eenigszins strakke wezenstrekken en groote verstandige bruine oogen. Een soort van voor name kalmte was wel de overheerscbende trek in haar uiterlijk en deze ging gepaard met een zekere neerbui gende goedheid jegens iedereen die zij niet van gelijke geboorte beschouwde. Zij droeg een lichte ochtendjapon en het bruino haar slechts los opgestoken, maar ook hier, in deze ongedwongen omgeving, verloochende zij haar aristocratische afkomst niet. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2