Nederland. met juistheid vertollen, welke gebouwen en monumenton behouden blijven. Veel bezoek trok deze tentoonstelling, doch tegen onze verwachting zagen wij er niet veel vreemde vorsten. Wij kregen den Shah van Perzië, de koningen van ZwedeD Griekenland en België, en daarbij bleef het zoowat. Ze]fg onze groote vriend, de Keizer van Rusland, bezocht de parijsche tentoonstelling niet. Thans weet men hier te vertolion, dat er sprake is van eene reis naar Parijs van Nederland's Koninginnen, beide vorstinnen zouden de vol gende maand hier komen, doch bepaald incognito <reen enkel officieel bezoek brengen, en zou de reis slechts ten doel hebben, de toiletten en bruidschat te koopen dei- jonge koningin. Koningin Wilhelmina is hier bepaald populair, en de pers te Parijs bevatte slechts loftuitingen en gelukwenschen bij gelegenheid der verloving. Dus al komen de vorstinnen hier incognito, toch zal men haar wel erkennen. Ook koning Leonold van Belgie heeft vele vrienden te Parijs, en zooals »Le Matin" ons vertelt, o. a. één vriend, die voorzeker door het vuur zou loopen voor Zijne Ma jesteit. Deze vriend is een zeer eenvoudig man, hij is vijf en zestig jaar oud en concierge (portier en huis bewaarder) in de rue des Grands-Augustins. Deze brave man, Bonvalot geheeten, nam in 1870 tijdens den Fransch- Duitschen oorlog, vrijwilllig dienst onder de francs-tirenrs, hij woonde den slag van Sedan bij en werd daar gewond door een kogel in het linkerbeen. En van dat oogenblik dagteekent de vriendschap en dankbaarheid van dezen dappere voor Koning Leopold. Zijne Majesteit had na melijk op belgisch grondgebied eene ambulance gereed en ontving daar vijf en twintig gewonde Franschen en even zoovele gewonde Duitschars. Vervolgens werd Bon valot met vier kameraden vervoerd naar het kasteel van Ciergnon in de Ardennes, waar zij op 's Konings kosten verzorgd werden, verpleegd door de eigen doctoren van den vorst, die zelf ook het Kasteel bezocht en aller vriendelijkst was voor zijne gasten. En toen nu de ge- neesheeren verklaarden, dat de verpleegden verandering van lucht noodig hadden, liet de knning hen brengen in zijn eigen paleis te Brusselen daar werden zij door de gehoele Koninklijke familie vertroeteld, on na het einde van den oorlog verlieten zij dankbaar dit fraaie logies, de Koning betaalde de reis, gaf hun geld mede en stak de mannen geheel nieuw in de kleeren. Twee malen heeft Bonvalot Zijne Majesteit teruggezien, de eerste maal in 1880 bij de tentoonstelling te Brussel, en nu ditmaal heeft de Koning hem ontvangen en zich met hem onderhouden als met een oud vriend. En wie heeft gisteren hot halve millioen gewonnen Gisteren was de laatste trekking der >Bons'' van de ten toonstelling. De groote zaal van het Crédit Foncier was vol menschen, honderd acht nummers werden getrokken, het eerste wint 500 duizend franken, het tweede en derde elk 10 duizend, de vijf volgende duizeDd, en dan honderd loten, elk van honderd franken, en hiermede is alles af- geloopen. Wie is de gelukkige winner van Serie 16 N°. 2.530 Helaas, wij zijn die begunstigde niet, hopen wij dus op eene volgende gelegenheid in 1911. J. M. T. De tentoonstelllngsprijs. De hoofdprijs van de loterij der Parijsche tentoon stelling (500,000 frs.) is gewonnen door een kruidenier van Chartres. Nummer 2530, 16e serie, was het oenige tentoonstellingslot dat de gelukkige bezathij kocht hot in de stad zijner inwoning, nadat het juist was geweigerd door een stadgenoot die geen nummer mot eon nul er in wilde Automobielen. Graaf Cahen d'Anvers, een der meest bekende Parijsche automobielen-liefhebbers, is bij een uitstapje in do Fransche Ardennon omgekomen, hoo en waardoor is nog onbekend. Zijn chauffeur kon zonder eenig letsel afspringen. In een zijner rijtuigen, een potrolonm-automobiel van 24 paardenkracht, had dezer dagen nog Koning Leopold een rit gedaan, waarbij 't zulk een vaart liep, dat fiet sende politieagenten Z. M. aanhielden. Een proces-verbaal bleef achterwegetoen men bemerktedat het de Koning was. Onlangs werd by feesten in Californië een lucht ballon opgelaten. jEen nieuwsgierige knaap waagde zich zoo dicht bij, dat hij in de touwen verward raakte en onverhoeds onder jammerlijk hulpgeschrei tot ontzetting der menigte de lucht inging. De man in 't schuitje kon hem niet helpen, maar riep hem toe zich goed vast te houden en liet gas uit, zoodat de ballon op eenigen afstand langzaam daalde en de jongen meer dood dan levend van schrik maar ongedeerd op aarde terugkeerde. Het publiek bracht hem een ovatie. Muggen cn malaria. Een overtuigend bewijsdat de malaria door den steek van muggen wordt overgebracht is dezer dagen geleverd. De heeren Sambow en Low, die zich in Mei bij Rome hebben gevestigd in een streek, waar de malaria buiten gewoon sterk optroedt, maar die hun huis zóó ingericht hebben dat zij niet door muggen kunnen worden ge kweld zijn tot dusverre geheel vrij gebleven van de gevreesde kwaal. Men heeft nu vandaar muggen die zich met bloed van malaria-ljjders hadden gevoed, naar Londen gezonden. Een jongmensch heeft zich toen door die muggen laten steken. Niettegenstaande hij nimmer in een malariastreek ge weest wasis hij spoedig door malaria aangetast, en bij mikroscopisch onderzoek bleek zijn bloed tal van malaria microben te bevatten. Dc oudste boom. Do grootste en oudste boom ter wereld is de 22 eeuwen oude vijgenboom in Anuradhapurade oude hoofdstad van het eiland Ceylon. Door meer dan 25 documenten wordt voor zijn ouderdom ingestaan. In het jaar 288 vóór Christus geplantis deze veteraan onder den naam van heilige boom bekend, omdat hij volgens de legende afstamt van een tak, die van den boom geplukt werd waaronder Buddha vroeger placht te slapen. Ieder jaar komen uit alle streken van Iudië duizenden pelgrims om den heiligen boom te vereeren. Werkelijk is het nu nog maar oen half vermolmd overblijfselde colossus wier takken nog bladeren gevon, moest reeds voor langen tijd ondersteund worden, en om den stam, die door Bud- dhistische altaren omringd ishebben de priesters een driedubbelen muur gebouwd. In 't keizerlijk paleis te Peking heeft men een afzonderlijk ras van hondjes, mouwhondjes'' genaamd, met lang zijdeachtig haar en die nooit loopen, maar door de dames in haar wijde mouwen gehouden worden. Op straffe van marteling en dood mag er nimmer een buiten 't paleis komen. Toch heeft een veearts te San Francisco, Maseroe genaamder een uit China weten mede te brengen die nu twee jaar oud is. Het diertje is bij de schouders 12j centimeter hoog, en aan de heupen 15 cM., 22J cM. lang en weegt H pond. Ter gelegenheid van hare zestigjarige regeering zond de Keizerin-Weduwe van China, Koningin Victoria een paar ten geschenke, waarvan echtor één onderweg stierf. Ken slangen jager. De stad Clermont-Ferrand (Frankr.) bezit een buitengewoon burger, die zijn naam Joan Serpent dankt aan zijn beroep van slangenjager. Dezer dagen kwam hij in zijn geboortestad terug na een zeer vruchtbaren veldtocht tegen het kruipend ge dierte, waarvan hij er niet minder dan 32,000 onschade lijk maakte. Dat deze sport echter niet geheel zonder gevaar is blijkt uit de meer dan 25 beten en lidteekens, die Jean Serpent reeds heeft opgedaan. Chrysanthen. Over deze bloemen die steeds meer en meer om hare schoone kleuren en sierlijken vorm worden aange kweekt schrijft men Ongeveer vijfhonderd jaren vóór Christus, het komt er op geen dag op aan, werd reeds de Volksbloem van het Oosten, de Kiku der Japanners, de Chrysanthemum indicnm van Linnaeus, door den beroemden Chineeschen philosoof Confusius bezongen in zijn werk Ziki, een werk dat men te vergeefs bij onze boekhandelaren zal zoeken. Chrysanthemums werden toen reeds gebruikt als een medium om aan zijn debiteurs te voldoen immers in 836 vóór Christus betaalde Korea zijn schatting aan den Chineeschen Keizer Bin-toku met gekleurde Chry santhemums. Na de invoering van het Christendom vermeerderde ook de liefhebberij om Chrysanthemums aan te kweeken, niet alleen door kweekers van beroep, maar wij weten, dat dichters hun lier aan den kant zetten om zich bezig te houden met de cultuur dier bloemen. Eigenaardig is het dat de stad waar deze dichter woonde Tong-lintoien, later is veranderd in de Chrysanthemum-stad. In China dragen de Chrysanthemum-variëteiten geheel andere namen dan bij onsze zijn daar in hooge mate dichterlijk. Wij noemen uit de honderden maar enkele, b.v.Witte herfstgolven, purpereD faisantstaart, gouden draad, bloedroode kapel, kristalwitte, gele tijgersklauw, zilverregen, glanzend maanlicht, verheven maagd enz. Handelsblad''.) Oranjeboek. Nederland en Zuid-Afrik a. Een vervolg der diplomatieke bescheiden behoorende bij de begrooting van Buitenlandsche Zaken voor 1901 handelt over Zuid-Afrikaansche aangelegenheden. Er blijkt uit dat de Minister van Buitenlandsche Zaken den 13 Mei 1899 aan onzen Consul-Generaal te Pretoria een cijfertelegram zond waarin de Minister dezen amb tenaar verzocht om, met het oog op uit verschillende Europeesche hoofdsteden ontvangen berichten, die er op wijzen dat een gewelddadige oplossing in Zuid-Afrika te vreezen is, den President zonder verwijl en op de meest vertrouwelijke wijze mede te deelen dat de Minis ter hem als getrouw vriend den raad geeft om zich in het waarachtige belang der Republiek zoo toegevend en gematigd mogelyk te betoonen. De Minister voegt er bij met zekerheid te weten dat de Duitsche Regeering deze meening geheel deelt. Den consul werd geheimhouding aanbevolen. Uit het antwoord van den Consul-Generaal den volgen den dag geseind, blijkt dat de President, zich gevoelig toonende voor dat bewijs van vriendschappelijke gezind heid, verklaarde zoo toegevend als mogelijk te zullen zijn altijd was de President toegevend geweest. Hij wenschte geen oorlog, maar kon de onafhankelijkheid der Repu bliek niet prijsgeven. Bleven de Engelsche onderdanen van Hare Britsche Majesteit met het stemrecht in do Republiek, dan zou dit een stilzwijgende erkenning zijn der suzereiniteit. Naar de meening van den President zou Engeland nooit tevreden zijn, zoolang het land niet weder Engelsch werd. Den 4en Augustus d. a. v. seinde de Minister de Beau fort aan onzen consul-generaal aan den President vertrou welijk mede te deelen dat hij den President adviseert om in het belang van het land niet péremptoir het Engel sche voorstel te weigeren van een internationale commissie. Hierop antwoordde de consul dat de President te ken nen had gegeven dat deze commisie niet zou zijn een internationale maar eene Anglo-Transvaalsche. De Staats secretaris voegde er aan toe, dat de door Engeland voor gestelde commissie geheel in de binnenlandsche aan gelegenheden van hot stemrecht zou ingrijpen en de Transvaalsche Regeering zich op die wijze m9t gebonden handen en voeten aan Engeland zou overgeven. In overleg met den heer Fischer, als afgevaardigde van den Oranje-Vrijstaat, werd het voorstel overwogen. Waar schijnlijk zonden nadere inlichtingen aan Engeland worden gevraagd en een beslist weigerend antwoord niet worden gezonden. Den 15 Augustus deed Minister De Beaufort den Pre sident berichten dat de Duitsche Regeering 't met den inhoud zijner depêche van 4 Augustus volkomen eens was. Ook meende deze Regeering met den Minister, dat elke poging om in dit kritieke moment stappen te doen bij een der groote mogendheden zonder resultaat zou zijn en zeer gevaarlijk voor de Republiek. In antwoord daarop, d.d. 19 Augustus, deelde de conr sul-generaal mede, dat de President zijne meening ove- de commissie volhield en niet voornemens was oen beroep op een groote Mogendheid te doen. Hollandsche paarden. Het Fransche Sportblad »Chasse et Pêche" bevat een artikel over de Hollandsche paarden op het Internationaal Congres te Parijs en de paarden keuring te Vincennes. De »N. S." geeft een vertaling van dat artikel, dat niet bijster waardeerend spreekt over de Nederlandsche paarden fokkerij. Wat zal bet een moeite gekost hebben zegt do schrijver om in de Nederlandsche provinciën veertig paarden te vinden, welke door een zweem van overeen komst het denkbeeld moesten opwekken, dat men hier met een bepaald type te doen had. En dat terwijl het mogelyk zou geweest zijn, om eenige daarvan te plaatsen te midden van de paarden, behoorende tot de Duitsche groep, en anderen te midden van de Anglo-Normands, waar men ze waarschijnlijk zeer weinig aandacht zou geschonken hebben. Iets verder zegt hij Het voortbrengsel van de fokkunst van onze vrienden uit het noorden, bezat de »chic" en die vlugge uiterlijke actie, welke dikwijls niet meer dan een stroovuurtje is en een specialiteit van de paarden, voortkomende uit de weidevelden aan den overkant van den Moerdijk. Men kon gemakkelijk waarnemen, dat dit de beste ver tegenwoordigers waren van een fokkerij, waarbij men voortdurend van den hak op den tak springt waarbij men minder ten doel heeft om een constant ras te scheppen, dan wel om een soort voort te brengen voor een bepaald doel bestemd. Dergelijke uiteenloopende kruisingen echter, waaitoe men in Nederland zijn toevlucht neemt, ver basteren de rassen en maken dat deze elke oorspronke lijkheid verliezen. Ursem. In deze gemeente circuleert een adros om den heer directeur-generaal der posterijen te ver zoeken brieven en drukwerken voor het hulpkantoor te Rustenburg met de tram AmsterdamAlkmaar te doen vervoeren. Voor het herhalingsonderwijs in deze gemeente hebben zich reeds verscheidene leerlingen aangemeld. Helden. Bjj een aantal vleeschhouwers en spek slagers alhierdie zich niet hebben gehouden aan de afspraak om in het vervolg des Zondags hunne winkels gesloten te houden, werd Zondagochtend de voorpui met teer bostreken gevonden, terwijl bij eenigen daarenboven het woord »Zondagsrust" op den gevel was geschilderd. Te Xilhurg is dezer dagen in den ouderdom van 77 jaren overleden zekere Petrus Vermeer, nalatend 130 kinderen behuwd-, klein- en achterkleinkinderen als 7 zonen 6 dochters 6 schoonzoons 7 schoondochters 97 kleinkinderen en 7 achterkleinkinderen. Amsterdam. Alhier is den 24 een heer een ernstig ongeluk overkomen. Wandelende in de Vijzel straat kwam in snelle vaart een equipage met twee paarden aanrijden. Toen hij daarvoor wilde uitwijken kwam van den anderen kant ook een rijtuig aan. De heer werd nu aangereden en bekwam een ernstige hoofd wond waaruit veel bloed stroomde. Ook aan het onderlijf bleek hij later gewond te zijn door een trap van een der paarden. Zijn toestand is gevaarlijk. Den 5 November a.s. zal het departement ffledem- •>111» der Maatschappij tot Nut van't Algemeen 100 jaar bestaan hebben. Ontploffing. In een der kolenmijnen bij Bochum heeft de vorige week een gasontploffing plaats gehadbij welke gelegen heid twee arbeiders werden gedood. moordaanslag. Te Siddebuursterveen, een plaatsje in do proviucio Groningen heeft volgens de »N. Gr. Ct." een moord aanslag plaats gehad. Een milicien, die met verlof over washeeft op zijne vrouw een aantal revolverschoten gelost. Op verscheiden plaatsen werd de vrouw gewond. Ze is naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. Eerst had de vrouw gemeend dat de man maar uit aardigheid op haar had geschoten en vermaande zij hem 't na te laten. Maar dra bleek 't haardat 't ernst was. Een kogel is onder den slaap een tweede in de wang en een derde in de borst terecht gekomen. Ver volgens moet de man haar nognaar 't blad verhaalt met een hooivork geworpen hebben. Aanleiding zou zijn, dat de man haar van ontrouw verdacht. In zijn garnizoen te Assen teruggekeerd voerde de milicien tot verontschuldiging van zijn te laat komen aandat zijne vrouw eene poging tot zelfmoord had gedaan. Hij werd daarop onmiddellijk opnieuw in het genot van verlof gesteld. Intusschen is de man te Gro ningen aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. Hooi. Hoewel de bloemkoolaanvoer aanmerkelijk afneemt, is 't groenten vervoer zeer groot. Bloemkool en witte kool gaan thans zeer vlug van de hand. De eerste geldt van f 4 tot f 11.25, de laatste wat de le soort betreft f 6. f 7.25. Voor 2e en 3e soort betaalt de handelaar f3 tot f 5.50. Niet minder dan 200.000 stuks werd van 't laatste artikel op de veilingen van Broek en Noord-Schar wonde verhandeld. Van roode kool liep de aanvoer ver over de 250.000 stuks, terwijl nog ruim 70.000 stuks gele kool werd verhandeld. De roode kool geldt f 2.50 4.50de gele t 2 tot hoogstens f 4.50. Op do veiling te Noord-Schar wonde deed zich 't feit vóór, dat sommige landbouwers er niet toe te bewegen waren, hunne kool van daar naar 't station Heer-Hugo- waard te brengen, aangezien dit minstens tweemaal zoo ver af ligt als 't station Noord-Scharwoude. Trouwens, om van dien grooten tochtjaf te komen,werd do proef genomen te Noord-Scharwoude te veilen en dit slaagt uitstekend. Wortelen werden in den loop der week verhandeld tegen f 1.60 f 2.30 per 100 bos. In uien by voort during geen handel. Voor koolrapen wordt f.50 besteedvoor rammenas f 5 tot f 7 per 1000. (Enkhuizer Ct.) Utrecht. Naar het Huis van Bewaring alhier is overgebracht eene 18-jarige dienstbodeverdacht van diefstal van f 200, ten 'nadeele van haar meester. Het meisje, dat weldra dacht te gaan trouwen, had een deel van het geld gebruikt om haar aanstaande vast in een zaakje te zetten. Druk van Herms. Coster en Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 6