Groote Paardenmarkt KLATERGOUD, te ALKMAAR, No. 132. Honderd en tweede jaargang 1900. WOENSDAG 7 NOVEMBER. op W oensdag 14 November 1900. Stremming verkeer. Haag-sche Brieven. FEUILLETON. Buitenland. Inrichtingen, die gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken. ALMHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Binsdag-, Honderd a g- en Z at crdagavood uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,0Ö. Afzonder!jjko nummers 3 ets. ïelefoonnuanmer r 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel f U,I&. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van F. A. DE KOK om vergunning tot het oprichten van eene sigarendrogerij, in het perceel aan het Luttik- Ondorp, wijk 0, No. 77, en dat op Vrijdag, 16 November 1900, s middags te twaalf uren, ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van dia inrich ting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 3 Nov. 1900. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat van Woensdag S November a.s. af tot nadere aan kondiging liet verkeer te water en te land door en over de brug tusschen den Dijk en de Peperstraat zal zijn fiKITBKJIB. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 5 Nov. 1900. 0. D. DONATH, Secretaris. IX. Wat is er niet lang gezegd en geschrevendat de Schonwbnrg dringend verandering behoefde. Vooreerst is de ruimte veel te beperkt. Wie hier voor 't eerst in den Schouwburg komt krijgt niet den indrak, in 't ruim en vorstelijk 's Gravenhage te zijn 'i lijkt mear op eene bezitting van eeD rijk, klein provinciestadje, 't Zaaltje is vroolijk en sierlijk van lijnen 't is er gezellig, bijna intiem maar "'t is niet ruim en rijk zooals men dat in eene stad als Den Haag zou verwachten. Bovendien be antwoordt het in 't geheel niet meer aan de eischen van den tijd. Er zijn in t geheel nog geen 975 zitplaatsen. Komt hier eens een vreemde ster schitteren dan wordt men dikwijls een uur na den aanvang van 't plaatsbespreken al naar huis gestuurd met de boodschap»De Schouwburg is vol.'' Bij 't jubileum van Theo Bouwmeester, Me vrouw Pauwels of eene andere goede bekende moet men, jk weet niet hoe lang vóór de opening van 't bureau in de rij gaan staan of onvermijdelijk volgt»Geen plaats meerZelfs bij goede stukken van de gewone troep, die altijd trekken Carmen, Faust (de opera wordt E. DOOR W'EUIHR. Vertaling van HERMIN A. 6) De omtrek van Heilsberg bood geen schilderachtige punten aan, alleen bossehen en weilanden en eenige lage bergen in het blauwachtig verschiet aan den horizon, maar het houtgewas was hier bijzonder schoon. De prachtige oude eiken- en dennenbosschen, die, als aan den staat behoorende, van landswege zorgvuldig beheerd en ontzien werden, strekten zich uren ver nit, zoodat men in die stille, eenzame streek gemakkelijk kon verdwalen. Daar bniten koesterde zich alles in de heldere voor jaarszon maar nier in het dichte dennenwoud was 't lommerrijk koel en de ochtenddauw glinsterde nog op den bemoaten grond, toen Edith Marlow een smal, half begroeid voetpad betrad. Zij had haar morgenwandeling niet zoover willen uitstrekken, maar 't was voor haar zoo'n nieuwe, zoo'n prettige ondervinding, zoo geheel alleen door dat eenzame bosch te dwalen. Zomers had zij nooit iets anders dan groote en drukke badplaatsen bezocht, waar men altijd door een massa menschen was omringd, waar men rechts en links bekenden ontmoette en zich eigenljjk nooit een minuut alleen gevoelde. Die stilte en kalmte rondom had dus al het nieuwe en koorlijke van het onbekende voor haar en dreef haar al verder en verder. Plotseling eindigde de weg bjj een lagen, hall iu puin gevallen muur, waarachter zich een soort van groene wildernis scheen uit te breiden. De jonge dame bleef verwonderd staan, zij zag hnis noch kluis voor zich en toch was de plek omheind en zelfs met een ijzeren hek ook in den Schouwburg gegeven) heeft men werk een goede plaats te bemachtigen. En dat moest toch zeker niet zoo zijn. Nu is 't de kwestie zal dit gebouw veranderd wor den of moet er een ander komen Behalve de^yeinige ruimte mankeert er nog heel veel aan er ™n geen nooddeuren zoodat er bij paniek ot bij brand, waardoor altijd paniek ontstaatonvermijdelijk groote ongelukken moeten gebeuren. Nu konden in ééne afdeeling van den Raad alle leden zich vereenigeu met het plan 't gebouw zelf in stand te honden, indien er le Geene personen in 't gebouw wonen 2e Een brandscherm en een brandmuur worden aan gebracht en de ventilatie verbeterd 3e Warm-waterverwarming worde ingevoerd 4e De couloirs en corridors ruimer worden gemaakt, 5e Voetbankjes worden verwijderdomdat ze bij 't uitgaan aanleiding tot struikelen geven 6e Voor betere nooduitgangen wordt gezorgd. Andere afdeelingen waren tegen verandering en be weerden dat 't toch maar .lapwerk" bleef. Zij waren voor een' flinken nieuwen Schouwburg met 1300 a 1500 zitplaatsen de leden die hiervoor waren vormden de meerderheid. Natuurlijk kwam de subsidiekwestie ook ter sprake omdat 't contract spoedig is afgeloopen. Er bleken zeer velen tegen hernieuwde subsidie. .Sluit de exploitatie-rekening van den Schouwburg met. een deficit", werd er gezegd, .welnu, laat men dan de entrée's verhoogen.'' Aan het tegenwoordige gebouw wilde men eene andere bestemming geven de Raadzaal is te klein de Trouw zaal eveneens en een receptiezaal ontbreekt op 't Stad huis geheel. Daarvoor wilde men dezen Schouwhurg ge bruiken. Tot zoover onze Scbouwburg-planDen. Verleden week is onze burgemeester baron van Ha- rinxma thoe Sloten met een maand verlof naar Parijs vertrokken. Zijne positie was den laatsten tijd wel moeilijk geworden sedert er rechtsingang tegen hem is verleend wegens het in 't publiek beleedigen van een ambtenaar in functie, 't Is nog een staartje van de Kroningsfeesten. Of hij ontslag zal nemen aan 't eind van 't verlof Eindelijk is het algemeen verslag van het verhandelde in de afdeelingen van den Raad over de gemeentebegroo- ting voor 1901 verschenen. De noodige maatregelen zijn zoo uitgebreid mogelijk genomen voor 't gevaldat pest hier uitbreekt. De barak ten Z. O. van den Westduinweg te Scheveningen, oorspronkelijk bestemd voor typhuslijders wordt nu in orde gebracht, om mogelijke pestlijders te verplegen, wat dr. Mol, hulpgeneesheer van 't Ziekenhuis, op zich heeft genomen. Er wordt een laboratorium ingericht en de barakken der verplegers worden telephonisch met de pestbarakken verbonden. Een wachtlokaal voor de ge- neesheeren wordt in 't midden der stad ingericht. Als die vreeseljjke gast dus van plan is hier haar intrede te doen, zal ze tenminste naar den eisch ontvangen worden. Voor de drukke Wagenstraten met onafgebroken rij- gesloten. De toegang was echter gemakkelijk genoeg, daar het verroeste hek slechts los in de hengsels hing en bij de eerste aanraking week. Edith ging nog een paar stappen verder en stond nu midden op een klein kerkhof, dat eenzaam en geheel verwilderd in het diepst van het tosch was gelegen. 't Scheen wel uit den ouden tijd afkomstig, toen hier nog boeren en houthakkers woonden, wier hofsteden ver van elkander verwijderd lagen en die daar gemeenschap pelijk hun kerk en begraafplaats hadden. De levenden waren reeds voor langen tijd uit het sombere wond naar de dorpen getrokken, het kerkje was door onderdom ver gaan en ingestort, maar de rustplaatsen der dooden, die hier vergeten den laatsten slaap sliepen, had men onaan geroerd gelaten. Dikke, donkere dennen breidden bun takken hierover uit en daartnsschen was een geheel bosch van vlier- en wilde seringestruiken opgewassen. Rietgras en varens groeiden welig op den bodem en de ingezonken terpen. De eenvoudige houten kruisen waren reeds lang omgevallen en tot stof vergaan en de ijzeren gedenkborden door roest verteerdalleen de grafzerken hadden den tijd en de vergankelijkheid getrotseerd. Grauw en verweerd verhieven zij zich boven het mos en al de ranken en uitspruitsels, die zich daaromheen slingerden en hier en daar kon men nog enkele woorden van de opschriften ontcijferen. Verderop, onder de dennen, kwam een oude, vervallen muur te voorschijn, een overblijfsel van het oude kerkje en Edith richtte haar schreden hierheen, maar werd nu tot hare verwondering gewaar, (lat zij niet alleen was. Vóór den muur stond de lange gestalte van een man, die een ond gedenkteeken met zeer veel belangstelling scheen te beschouwen, maar zich omkeerde, toen hij voet stappen hoorde. Hij was blijkbaar evenzeer verrast, doch toen hij een dame gewaar werd nam hij beleefd zijn hoed at en trad op zijde om haar te laten passeeren. Edith boog even en wilde voorbijgaan, maar geraakte in een braambessenstrnik verward, die haar den weg ver sperde en toen zij haar japon ongeduldig daaraan trachtte te onttrekken, maakte zij 't nog erger en kon zich in en voertuigenverbeer was asphaltin plaats van de tegenwoordige keien aangevraagd. En daar was reden voor. Wie 't twijfelachtige genoegen heeft daar te wonen, kan pleizier hebben van net vreeseljjke leven op straat onafgebroken door van 's morgens vroeg tot 's avonds een uur of negen dan bedaart het wat. Maar alles passeert er ook trams omnibussen met steeds in be weging gehouden luidklinkende bellen automobielen rijtuigenvrachtwagensen niet te vergeten de petroleum- en verhuiswagens, 't is dè weg door de stad. Hoe billijk 't verzoek ook was 't werd verworpen asphalt en houtbestrating waren beide te dunr, scoriae- bricks niet sterk genoeg. Nóg iets belangrijks leerde ons dit verslagEr zijn nog 366 kinderen die den leeftijd hebbenverstoken van lager onderwijsomdat er geen plaats is op de scholen en 675 kleintjes konden op de bestaande be waarscholen geen plaats vinden. Er is nog geen jaar voorbij gegaan of er waren restanten Gelukkig ook krijgen we een betere straatverlichting vóór 1 Jan. 1902 zullen 2200 -+- 500 '2700 straat lantaarns van gasgloeilicht worden voorzien. De groote schilderijendiefstal hier is genoegzaam bekend. Wie zich echter niet goed kan voorstellen (zooals 't ook mij eerst ging) hoe 't mogeljjk is dat uit een hnis jarenlang telkens schilderijen van waarde kunnen ver dwijnen zonder dat iemand het merktmoet in dat hnis maar even een kijkje gaan nemen stapels doeken staan met of zonder lijst tegen den muur of hangen aan den wand. Door de groote massa vooral oude kunst die daar is opgestapeldis 't ondoenlijk er 't oog op te houden. En dat er met al de kostbaarheden vrij nonchalant hnis werd gehouden, bleek uit het verhoor van een smid, die er dikwijls werkte. Mooie oude porceleineu beeldjes zwierven overal, tot zelfs op den vloer van de serre. Wie zooveel kunstschatten heeft, moet ze ook maar zorgvul diger bewaren, door slordigheid brengt men zijne onder geschikten in verzoeking. Niet gaarne zou ik de dieven willen vrijpleiten of verontschuldigen, maar waren die kostbaarheden zorgvuldiger bewaakt, de diefstal zou nooit die afmeting hebben gekregen. 15 November komeD de Koninginneu in de residentie terug. Aan t paleis van Koningin Emma wordt met spoed doorgewerkt. Hertog Hendrik zal tot zijn huwelijk op 't Hnis Ten Bosch vertoeven. Er heeft zich een dames-comité gevormd dat zich ten doel stelt aan alle vrouwen van eiken rang en stand in de residentie, gelegenheid te geven de Koningin een huldeblijk aan te bieden. Zou men 't bij die gelegenheid in den Haag zoover krijgen, dat rang en stand vergeten wordt, al is 't maar voor een oogenblik? THEO VAN STRALEN. CHINA. De berichten uit China zijn noch zeer dui delijk, noch zeer eensluidend, maar in ieder geval blijkt er uit, dat de Ghineesche Regeering onder allerlei schoone beloften de bestraffing der hooggeplaatste schuldigen op het geheel niet meer daarvan bevrijden. De vreemdeling kwam haar te hulp, maar de eigenzinnige ranken, die zich aan de strook van haar japon hadden vastgeklemd, wilden die niet zoo gauw loslaten, 't Duurde wel een paar minuten, ^er 't hem gelukte ze te verwijderen. »Dank u zeide de jonge dame op haar koelen, neer buigenden toon, maar daar zij 't nn toch noodzakelijk achtte nog een enkel woord hierbij te voegen, liet zij er op volgen »Een wonderlijke plek, dit eenzame kerkhof, hier mid den in het bosch »En een mooie plek ookGeen wanklank van het leven dringt hier door en de rust van de dooden wordt hier niet ontwijd." Edith zag verbaasd om. Op haar onbeteekenend ge zegde had zij een dergelijk antwoord niet verwacht. Die woorden troffen haar evenzeer als de toon van stem. Eerst nu verwaardigde zij zich den vreemdeling wat nauw keuriger op te nemen. Hij was iemand van middelbaren leeftijd, lang en slank, met donkere oogen, die een ern stige, zells droefgeestige uitdrukking hadden. Uit de ma nier, waarop hij sprak, boog en haar dien kleinen dienst bewees, bleek dat hij iu goede kringen verkeerde. Dat kon toch geen inwoner van Heilsberg zijn I De jonge dame kon een opwelling van nieuwsgierigheid niet onderdrukken. »Ik ben toevallig al wandelende dezen kant uit ge dwaald en gij misschien ook zeide zij, half vragen derwijs. »Neen, ik ben op weg naar Steinfeld, maar wildeden rit over dien zonnigen, stoffigen straatweg wat bekorten eu heb mijn rijtuig vooruitgestuurd. Dit pad door het bosch is zoo mooi en dus ben ik hier ingeslagen," ant woordde hij eenvoudig. De nabijheid van Steinfeld was zeker de beste verkla ring voor de komst van een vreemde in die streek. De ijzersmelterijen waren door de geheele wereld bekend, zij stonden in geregelde verbinding met Berlijn en de uit gestrekte werken werden dikwijls door belangstellenden bezichtigd. Dit was k nu waarschijnlijk het geval. Wordt vervolod.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1