Laatste Berichten. Nederland. den langen baan wil Bchniven. Zoo meldt de »Times", dat prins Tsjwang, die wegens zijn medeplichtigheid aan de gruweldaden der Boxers van al zijn ambten ontzet werd, door de Keizerin-Weduwe naar Singan-foe is ontboden; en dat tot president van het Civiel bestuur, zooveel als minister van binnenlandsche zaken tot beheerder der staatsinkomsten, en tot censor weder Mandsjoes benoemd zijn, die bekend zijn om hun vreemdelingenhaat. Een ander bericht meldt, dat Yoe-tsisn, die als gou verneur van Sjansi de zendelingen door list lokte en ver moordde, en wiens dood door de Chineezen werd gemeld, nog leeft. Hij is te Tai-nan-foe en wacht daar des keizers bevelen. Dan kunnen de gezanten nog lang op zijn hoofd wachten. Mag men intusschen een telegram uit Peking gelooven, dan zijn de Verbondenen het opnieuw oneens. Er is een botsing ontstaan tuBSchen de commandanten der verbonden troepen te Sjan-hai-kwan, betreffende de keuze der plaatsen, die bezet zullen worden door de res pectieve troepenafdeelingen daar. Een commissie is ge vormd bestaande uit den oudsten stafofficier van elke troepenmacht, om naar Sjan-hai-kwan te gaan, teneinde een bevredigende oplossing van het geschil te verkrijgen. RUITSCHIiANR. Het recht van inbeslagneming van de zending Transvaalsch goud op do »Bundesrath", waarvan wij reeds het een en ander hebben meegedeeld, wordt volgens de >Frankf. Zeitung" betwist. Het goud, dat in beslag werd genomen, was bestemd voor de firma Arndt en Cohn te Hamburg. Deze firma heeft protest aangeteekend tegen dat inbeslagnemen omdat het goud aan personen behoort, die met de Transvaalsche quaestie niets te maken hebben, en ook President Kruger er geheel buiten staat. Het gerecht zal nu in de eerste plaats hebben uit te maken, wie eigenaar van het goud is. Op eert te Bremen uit Zuid Amerika gearriveerd schip is een pestgeval geconstateerd de noodige voor zorgsmaatregelen zijn onverwijld genomen. ENRHIiANR. De vervanging van lord Salisbury als minister vnn buitenlandsche zaken en het aftreden van Goschen, marine, en Cadagau, lord-lnitenant van Ierland, hebben natuurlijk allerlei verschuivingen eu nieuwe benoe mingen noodig gemaakt. Zelfs bet Jingo-blad de »Times" moet thans erkennen, dat de Regeeringspartij niet veel knappe koppen telt. Het blad zegtHet zou dwaas zijn te beweren dat de algemeene eisch naar krachtige bestuurders voor de departementen van nationale verdediging volkomen be vredigd is door de gedane benoemingen. Maar wij moeten rekening houden met het feit, dat het land op dit oogenblik geen bestuurders schijnt te bezitten, die bewijzen gegeven hebben van de buitengewone bekwaam heden, die geëischt worden van de ideale chefs voor de maritieme en legerorganisaties". De laatste pestlijders zijn den 4 te Glasgow als hersteld ontslagen. FRANKRIJK. President Loubet werd den 4 te Lyon aan het station door alle autoriteiten ontvangen. Na een toespraak van den burgemeester begaf de stoet zich naar de Place de la République, waar het monument voor wijlen president Carnot werd onthuld. Minister president Waldeck-Rousseau herdacht in zijn rede de daden van Sadi Carnot. Bij de receptie in de prefectuur zeide de heer Loubet tot den aartsbisschop »Men moet niet de meening wortel laten schieten, dat de regeering een vijandin is van eenigen godsdienst, eere- dienst of eenig geloof. Zij eerbiedigt die alle zij doet alles om de katholieke geestelijkheid te doen eerbiedigen en zal dit weten te doen verstaan aan allen die onder wijs geven." Sprekende tot de officieren zeide de president Gij weet dat de regeering en de president der Repu bliek er altoos naar gestreefd hebben elk misverstand omtrent hun gevoelens weg te nemen. Ik weet, dat wij kunnen rekenen op uw trouw en toewijding.'' Bij het banket in het stadhuis las president Loubet, alvorens op de rede van den burgemeester te antwoorden, een telegram van den Czaar voor. De Czaar herinnert aan de belangrijke diensten door Carnot aan Frankrijk bewezen en zijn ijverige medewer king aan het groote werk der toenadering van de beide bevriende en verbonden landen met een werkelijk vrede lievend doel. Ten slotte zegt de Czaar, dat hij in ge dachten aanwezig is bij de plechtigheid der onthulling van het monument. Het telegram werd met een langdurig applaus begroet. 8PAHJË. De opstand breidt zich steeds uit. Uit alle provinciën komen berichten van huiszoekingen bij Carlisten en van gevangennemingen der Carlistische leiders. Don Carlos daarentegen houdt vol, dat de beweging in Spanje niet van hem uitgaat. Een redacteur van de »Gazzetta di Venezia" had een onderhoud met den pre tendent, waarin hij zeideDo opstaud is uitgebroken zonder mijn bevel en zelfs tegen mijn wil. Waarschijnlijk is de ontevredenheid der Catalaansche arbeiders voor enkele werkelijk goede, doch ongeduldige Carlisten-aan- voerders de aanleiding geweest om ontevredenheid te betuigen en door daden te doen blijken, met den treu- rigen toestand in Spanje Doch de pretendent kent de namen der aanvoerders niethij weet ook niet of er geen »geheime agenten'' onder zijn, die geheel andere be doelingen jhebben dan de overwinning van het Carlisme voor te bereiden. In elk geval handelden de aanleggers van den opstand niet in het belang der Carlistische be weging. ZUID-AFRIRA. De Engelsehe bladen moeten erkennendat het er zeer ernstig begint uit te zien ruim 150 officieren en ruim 3100 man werden in Oc tober buiten gevecht gesteld terwijl de Boeien op niet minder dan 64 plaatsen aanvallen deden en 8 maal den spoorweg opbliezen". De Duitsche »Kölniache Zeitung" schrijft »Alle middelen die de Engelschen hebben toegepast zachte zoowel als draconische hebben hun doel gemist en slechts tot nuttelooze verspilling van kracht en bloed geleid. Het moet nu toch langzamerhand zelfs de ver- hardste ijzervreters duidelijk zijn dat deze weg niet tot het doel leidt. Het eenige middel dat werkelijk succes belooft is zooals wij reeds dikwijls hebben gezegd als men het karakter van het Boerenvolk in aanmerking neemtdat men het land tot in de verwijderdste uit hoeken bezet houdtmet voldoende troepenafdeelingen die de bevolking op afdoende wijze bewaken en elke nieuwe uitbarsting in de kiem verstikken. Maar daar zijn andere troepen massa's voor noodig dan Engeland op het oogenblik in Zuid-Afrika heeft. Als Engeland echter de taak, die het op zich heeft genomen, wil volbrengen, en zich het verwijt wil besparen dat het op onverant woordelijke wijze omspringt met het bloed en goed van vele duizenden, zal het nog dieper in de schatkist moeten tastennog daargelaten dat het voor zijn oude roem niet bevorderlijk kan zijn als het de Boerenstaten uit zichzelf laat worden wat de Philipppnen voor de Noord- Amerikaansche Unie zijn geworden." De correspondent van de »Standard" te Pretoria seintdat 50 Boeren de vrijwilligers van het Berkshire regiment in de schansen in den slaap verrasten. De Engelschen gaven hun wapens over. De officieren zullen voor den krijgsraad terechtstaan. Waar dit geschiedde staat in het telegram niet. Een der Engeische bladen waagt de onderstellingdat dit ongeluk^ een voorpost van Pretoria is overkomen. Ontploffing in een motorjacht. In het kanaal van Willebroeck bij Laeken is den 3 het naphta-motorjacht van notaris van Halteren te Brussel door brand en de daarop gevolgde ontploffing geheel vernield. De vrouw van den stuurman die zich met haar man aan boord bevond en wier kleederen in brand geraakten, werd door haar man in het water geworpen en spoedig daarop door eenige voorbijgangers in een bootje gered. Zij had slechts lichte brandwonden bekomen. Haar echt genoot kwam er eveneens heelhuids af. Andreas, de nederige burger van Obcrammergau die in de Lijdensspeien de rol van Jezus vervulde, beeft een bezoek gebracht aan den Paus. Toen hij in de kleeding zijner rol aan de poort van het Yatikaan verscheen, ontstelde de wachter hevig. Hij dacht Christus zeiven te zien. Kardinaal Rampolla stelde Andreas aan den Paus voor en Leo XIII had daarop een gesprek met hem dat een uur duurde. Hen ongeluk door electriclteït. Een treurig ongeluk, waaruit weder het gevaar van bovengrondsche electrischo geleidingen blijkt, is in een der Zuidelijke voorsteden van Weenen gebeurd. Daar hing een gebroken telephoondraad op de straat, over een pasgeopenden electrischen tramweg heen. Een oude vrouw, die de straat overstak, trapte op dien draad en viel onmiddellijk op den grond. Drie mannen, die haar te hulp kwamen, raakten daarbij den draad aan en werden ook nedergeveld. Alle vier hadden erge brandwonden bekomen aan verschillende deelen van het lichaam. Re ontvangst van Kruger. PARUS, 5 Nov. In den Gemeenteraad deed het Raads lid Galli het volgende voorstel»dat de gemeenteraad aan de Zuid-Afrikaansche Republiek haar levendige sym pathie en bewondering zal betuigen dat hij zich met zijn bureau naar het gare de Lyon zal begeven om president Kruger bij zijn aankomst te begroeten dat de Raad den President zal uitnoodigen zich naar het Raad huis te begeven, waar bij zal worden ontvangen in den naam van het volk van Parij3.'' Het voorstel van den heer Galli werd met algemeene stemmen aangenomen. De groep der nationale verdediging heeft een delegatie benoemd om president Kruger bij zijn aankomst te Pa rijs aan het station te begroeten. Een pestgeval te Bremen. BREMEN 5 Nov. Bosmann's Bureau meldtDe aan de pest lijdende matroos Kunze is hedenmorgen overleden. Alle onder observatie staande personen zijn tot dusver overleden. Nederlanders te Venezuela. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft, na het bekend worden van de ramp in Venezuela, om inlich tingen naar den heer Van Leyden getelegrapheerd. Hij kreeg per telegram antwoord, dat de heer Van Leyden en de Nederlanders te Caracas allen veilig waren. De Minister-resident bevond zich tijdens het gebeurde te Caracas, zijne standplaats. Botercontröle. Naar aanleiding van de laatste geruchtmakende processenin Engeland gevoerd die geëindigd zijn met de veroordeeling van de importeurs van Nederlandsche boter, vestigt de heer Th. van Weideren baren Rengers te Oenkerk in het Friescb Weekblad de aandacht op het plan van de Friescbe Maatschappij van Landbouw om een contiöle-station op te richten. Dit plan is het volgende De Friesche Maatschappij richt het station op. Zij benoemt den directeurden scheikundige en de con troleurs. Ieder boterproducent in Friesland kan zich aanmelden om onder contróle geplaatst te worden. Hjj moet bij toelating tegenover de Friesche Maatschappij zich verbinden zijne fabrieken of werkplaatsen of pak huizen steeds voor de beambten der contróle beschikbaar te stellen en ten behoeve van het contrólestationdat een aparte kas krijgteen zeer zware boete te betalen bij geconstateerde vervalsching. De vervalsching wordt zooveel mogelijk bekend gemaakt. De onder contróle staande boterproducenten bekostigen het station naarmate van de hoeveelheid boter die zij produceeren. Het beheer is bij den directeur en 't bestuur der Friesche Maat schappij terwijl uit de gecontroleerden eene commissie van advies wordt benoemd. De heer Rengers wijst er opdat het resultaatdat men met het contrólestation op het oog heeftalleen bereikt zal worden wanneer alle eerlijke boterbereiders als één man toetreden. Daartoe wekt hij hen op. (Handelsblad.) Noodklacht. Men schrijft aan het N. v. d. D.: Het gebeurt dikwijlsdat koeien door een of andere ziekte aangetast, door den eigenaar vrijwillig worden afgemaakt. Deze koeien worden dan wanneer de ziekte nog niet te ver gevorderd is, »uitgeslacht''; dat is de landbouwer laat het zieke dier op zijn erf slachten en verkoopt het vleesch aan kennissen voor matigen prjjs. In vele dorpen bestaat zelfs de gewoonte dat alle land bouwers vleesch koopen van een uit nood geslacht dier, overtuigd datwanneer bij hen een koe moet gedood worden, de anderen insgelijks zullen handelen. Toch blijft 't altijd min of meer gevaarlijk vleesch te gebruiken van een dier dat wegens ziekte is afgemaakt, en vaak hoort men dat menschen na het gebruik van dit vleesch ongesteld zijn geworden. Moeilijk is 't soms juist te bepalen, wanneer het vleesch nog mag gebruikt worden. Daarom heeft men een toe stel uitgedacht, waarin het vleesch van het zieke dier van alle smetstoffen gezuiverd kan worden, en zulk een toestel, hetwelk men »kiemdooder" of »stérilisateur" noemt, dampt het vleesch van het zieke dier uit, en door dat uitdampen moeten alle ziekte-kiemen gedood worden. In verschillende plaatsen in België zijn dergelijke toe stellen sinds eenigen tijd in gebruik, en zij voldoen goed. Te Brugge, Gent, Duffel, Tongeren en Neufchftteau wer den verleden jaar 356 beesten »gestoofd", en het vleesch en het vloeschsap vonden daar gretig koopers. Het vleesch werd gewoonlijk verkocht tegen 50 cen tiemen per kilogram, het vet tegen 30 a 50 centiemen, het vleeschsap tegen 25 a 30 centiemen per liter, en de beenderen a 5 of 6 centiemen per kilogram. Nu 't zeer goed mogelijk isdat binnenkort ook in ons land maatregelen zullen genomen worden ter be strijding van de tuberculose onder het rundvee en er dan verschillende dieren zullen afgekeurd worden is 't wellicht niet ondienstig, de aandacht van belanghebbenden op dit toestel te vestigen. Het huwelijk der Koningin. HH. MM. zullen tegen 15 November in de resi dentie aankomen en het huwelijk zal tegen het einde van Januari of in het begin van Februari worden voltrokken. Daarna zal het Vorstelijk echtpaar zich voor ongeveer 14 dagen naar Het Loo begeven en dan een bezoek aan Amsterdam brengen. Vanwege het Hof worden reods onderhaudelingen ge voerd met eigenaars en directeuren van de voornaamste hotels te 's-Gravenhage, in verband met het verblijf in de residentie van vorstelijke personen en deputaties van vorstenhuizen, bij gelegenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin. Naar gemeld wordt, zullen slechts de naaste familie betrekkingen van H. M. de Koningin en hertog Hendrik van Mecklenburg bij gelegenheid van de huwelijksvol trekking van het vorstelijk echtpaar als gasten in de re sidentie tegenwoordig zijn. De werkzaamheden in en aan het Paleis in het Lange Voorhout te 's-Gravenhage dat bestemd is door H. M. de Koningin-Moeder te worden bewoond, worden met spoed voortgezet. Men verwacht, dat het bij het huwelijk van H. M. de Koningin gereed zal zijn om te worden betrokken. Uitgewezenen uit Zuid-Afrlka. Een bericht uit Vlissingen, dat de »Guelph'' de laatste boot zou zijn geweest, die hier uit Transvaal verdreven personen aan land heeft gezet, wordt weer sproken door een bij de Directie der Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij ingekomen te legram van den Consul-Generaal der Nederlanden te Kaapstad, meldende, dat op 31 October jl. weder een stoomschip, de »Avondale Castle", van daar vertrokken is met onder meer een aantal geëmployeerden der Maat schappij met vrouwen en kinderen, te zamen ongeveer 50 personen, aan boord. Ook nu zijn de namen der terugkeerenden niet bjj de Directie bekend. In het geheel zijn nu met de 7 booten ongeveer 4000 personen, vrouwen en kinderen zoowel als vreemdelingen medegerekend, gedebarqueerd. De Protestantenbond telt nu 161 afdeeling- en correspondentschappen met 12000 leden. Verdronken. Twee novicen van het Capucijnen-klooster te Meersel, onder Breda, zijn op treurige wijze om het leven gekomen. In een roeibootje waren zij de rivier de Mark opgevaren een van beiden heeft een bad willen nemen, doch door kramp bevangen, zonk hij in de diepte weg. Zijn confrater was op zijn hulpgeroep uit het bootje gesprongen om hem te redden, doch ook deze zonk, door de koude overmand, in het diepe water weg, zoodat bei den verdronken. Hunne lijken zijn later opgehaald. Schageu. Den 3 herdacht de heer Th. Roep onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, den dag, waarop hij vóór 25 jaar aan het onderwjjs werd verbonden. Van vele zijden ondervond do jubilaris blijken van belangstelling in zijn jubiléde kinderen en zijn collega's en ook particulieren vereerden hem aardige ca- deaux, terwijl zijn schoollokaal met groen eu vlagg-'doek was versieid. Door zijn klasse werden hem een paar toe passelijke liederen toegezongen. Officieel kan worden meegedeeld, dat het vroegere woonhuis van notaris Boonacker tot postkantoor zal ver- bouwd^worden en het Rijk het van den tegeuwoordigen eigenaar voor een lOtal jaren gehuurd heeft. °Den 4 gaf het dameskoor »Enphonia'', onder leiding van den heer M. Visser, een goed geslaagd concert, met medewerking van de bekende declamatoren, de hoeren Gebrs. Wilson, te Hoorn, en den heer L. A. Schouten, van den Helder. Van de zangnummers maakten vooral een goeden indruk »Es ist ein Reis entsprungen'', naar Praetorius, het slotkoor van »Sneeuwwitje" en »Lente- zang", van R. Ho). Als overal behaalden de beeren Wilson met hunne voordrachten een groot succes. De heer Schouten accompagneerde op artistieke wijze. Re „Herzog". Het stoomschip »Herzog'' der Deutsche Ost-Afrika- linie kwam in den nacht van den 3 te Rotterdam aan. Om circa half twee was de ligplaats in de spoorhaven bereikt. Om 7 uur had de begroeting plaats. Tegen dat uur kwamen een drietal leden van het mannen- comité van het Roode Kruis aan boord om de beide dames

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2