Openbare Verkoop, Stadsberichten. Advertentiên. Arrondissements-Reehtbank te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. a contantte GRAFT Smit en mej. Schrander, drie verpleegsters, welkom te heeten. Niettegenstaande het eenigszins ongelegen tijdstip van den dag waren de drie dames toch al present. In den salon van de «Herzog" sprak de heer Mees tot haar een welkomstwoord onder overhandiging van ruikers chrysanthemum, afkomstig van het damescomité. Inmiddels begonnen ook de andere passagiers voorden dag te komen, waarvan sommigen reeds begroet werden door familieleden en vrienden. Aan boord kwam ook gene raal Snijman ter verwelkoming van mevrouw Viljoen, de vrouw van den vechtgeneraal. Merkwaardig is dat door niemand aan de eindelijke zegepraal der Boeren, tengevolge van de uitputting van Engeland, werd getwijfeld. Liet men dan bemerken dat men zelf niet zoo optimistisch gestemd was, dan werd men tot zwijgen gebracht door de bewering, dat men van de Engelscheü maar de helft te hooren krijgt van hetgeen op de slagvelden voorvalt en de verliezen die door hen geleden worden. Boeren-krijgsgevangenen. Voor de krijgsgevangenen Boeren te St. Helena en Ceylon en hunne vrouwen en kindereu te Kaapstad, zijn uit verschillende plaatsen van hot land en zelfs uit België en Frankrijk eene groote hoeveelheid geldelijke giften en goederen als kleeren, versnaperingen, boeken en dekens enz. aan het Middelburgsche Dames-comité ten geschenke gegeven, zoodat 22 October eene bezen ding goederen (ter waarde van f 1000, voor de krijgs gevangenen te St. Helena aanden heer J. Williams, consul- generaal der Nederlanden aldaar, is gezonden, mede op dien datnm eene bezending goederen voor de vrouwen en kinderen der gevangen Boeren (ter waarde van f 1500) aan den heer B. H. de Waal, consul-generaal der Nederlanden te Kaapstad, is geexpedieerd, die deze goe deren aan mevrouw Koopmansde Wet aldaar zal doen toekomen eene kleine nazending had November van Amsterdam plaats. Te Leiden vormde zich een sub-comité tot bet in ont vangst nem»n en naar Amsterdam opzenden van hetgeen men daar of in den omtrek ten behoeve der vrouwen en kinderen der gevangen Boeren wil bijdragen. Te Parijs stellen zich eenigo dames beschikbaar tot het ontvangen der giften, die men daar voor de vrouwen en kinderen in Zuid-Afrika en voor de krijgsgevangenen wil geven. De goederen aldaar moeten gezonden worden naar Mad. Estienne, 10 rue Lafontaiue, Auttuil, welke dame de ontvangsten aan de expediteurs de Vries Co. te Amsterdam'zal zenden. Het totaal bedrag der tot dusver ingekomen gelden bedraagt f 4610,96. He:j comité oericht tevens dat het gaarne meerdere goederen en geldelijke giften in ontvangst neemt ook met het oog op het aanstaande Kerstfeest. Om vóór de Kerstdagen in Ceylon Kaapstad en St. Helena te zijnmoeten de goederen uiterlijk 8 of 15 November bij de cargadoors en expediteurs de Vries Co., de Ruij ter kade 100Amsterdam bezorgd zijn. Tevens gaan met deze gelegenheden goederen voor de vrouwen en kinderen der Boeren van Amsterdam naar Kaapstad. Alle goederen gelieve men onder het merk M. C. met opgave van inhoudte zenden aan de Vries Co., expediteurs, de Ruijfcerkade 100, Amsterdam. Vracht en onkosten komen voor rekening van het MiddelburgBche Comité. Bedwelmd door kolendamp. Dezer dagen toen een rijksambtenaar te Sas-van Gent in de kajuit van een schip ging, bemerkte hij, dat daarin twee schippers in diepen slaap met den dood lagen te worstelen. Hij wekte hen terstond, en nu vernam hij van hen, dat zij bij het naar bed gaan een flinke lading kolen op de kachel hadden gedaan. Het gebeele ruim was daardoor binnen korten tijd met kolengas gevuld. Indien de rijksambtenaar niet spoedig was gekomen zouden de beide mannen weldra bezweken zijn. Uit Roxendaal (N.-Br.) meldt men dat de heer W. De Rijk, notaris aldaar, die dood voor zijn bed werd gevonden, bezweken is tengevolge van eene beroerte. Zijn dood wekt te meer deelneming, daar hij juist dien dag verloofd was met de dochter eener geachte familie en met alle opgewektheid het verlovingsfeest had gevierd. Te Worm er geraakte het tweejarig dochtertje van den heer K., dat over eene slootplank wilde loopen, te water. Een ander zusje, dat haar wilde redden, vieleven- eens er in. Gelukkig werden beiden gered door de dienst bode, aan wier snelle en flinke hulp men het behoud van de beide kinderen te danken heeft. Tollen. Nader wordt medegedeeld dat tegen de voorgeuomen opheffing van de tollen op de wegen der Zes Noordholl Steden bezwaren zijn ingebracht, wegens het niet-hooren ingevolge de bepalingen van het betrekkelijk reglement van de Raden der Zes Steden. In verband hiermede it de voorgenomen verpachting van de tolwachterswoningen uitgesteld. Te Hallam is een 37-jarige timmerman uit Leeu warden, bij bet verrichten van herstellingen, nit een telephoonpaal gevallen en eenigo oogenblikken later aan de gevolgen van eene schedelbreuk overleden. Hij laat eene weduwe met vijf jonge kinderen na. Eene gewichtige beslissing. In de raadszitting van woensdag, den 7, staat eene gewichtige beslissing genomen te wordenin zake de gemeentelijke subsidie ten behoeve der Alkmaareche Industrie- en Huishoudschool. De oogen van allen zoo van hier als elders die belang stellen in den bloei van Alkmaar en zijne instellingen zijn met vertrouwen ge vestigd op onze vroede mannen. Hun ruime blik voor hetgeen eene vooruitgaande gemeente eischtmoge bnn ook in deze zaak den goeden weg wijzen Toonkunstuitvoering. De eerste uitvoering der Toonkunst-afdeeling alhier tevens de eerste onder leiding van den nieuwen directeur den heer J. Henri Oushoorn, is bepaald op Woensdag 21 November. Ten gehoore zal worden gebracht Lobgesang van Mendelssohn met mej. J. Stuifsand, concertzangeres te Rotterdam (sopraan) en den beer Carel Phlippeau, concertzanger te Haarlem (tenor) als solisten. De eerste afdeeling zal gewijd zijn aan solo-voordrachten van boven genoemde solisten en van den heer Oushoorn (piano en viool). Dank zij de bemoeiingen van den nieuwen direetenr en de commissie t. d. z. bestaat het zangkoor op dit oogenblik uit circa 90 personen (80 leden en 10 leer lingen der muziekschool), zoodat een goede uitvoering mag worden verwacht. Behalve de tweede uitvoering in April of Mei staan ons nog een paar kamermnziek-soirées te wachten, welke door den heer Oushoorn zullen worden gegeven met medewerking van de heeren Antoon Bonman, aoloviolon- cellist, leeraar aan bet koninklijk Consorvatorium te 's Gravenbage, en P. de Waardt, leeraar voor piano aan de Muziekschool der Toonkunst-afdeeling te Rotterdam. De eerste dezer soiróes is bepaald op Donderdag 13 December Moge de heer Oushoorn bij zijne pogingen om het mu zikale leven alhier tot ontwikkeling te brengen kunnen rekenen op den noodigen steun van bet Alkmaarsche publiek Sneeuwwitje, Wanneer er een concert op touw gezet wordt ten voordeele van de »Pinsstichting", dan kan men verzekerd zijn een aantrekkelijk programma goed te zullen hooren uitvoeren. Zoo ook op het concert dat Maandag, 5 Nov. voor bovengenoemde stichting gegeven werd. Ditmaal was de keuze gevallen op het bekende sprookje «Snoeuw- witje'', voor kinderen tot opera bewerkt door P. en R. voor den tekst, en met muziek van den heer Ruygrok uit Utrecht. Met de opvoering van dit werk heeft men zeer veel sncces gehad. Alles was blijkbaar met zorg in gestudeerd en voorbereid, de zang klonk met enkele uit zonderingen zuiver, ook in de meerstemmige nummers de costumes waren zeer mooi, de tooneelen aardig op gesteld. De muziek is van t begin tot bet einde frisoh soms interessant, de klavierpartij dikwijls brillant, zij il lustreert de handeling. Om die partij goed uit te voeren, is een bekwaam pianist noodig, hier werd dit belangrijk deel van het werk alle recht gegeven, 't Was jammer, dat de pauzen tusschen de verschillende bedrijven soms zoo lang duurden, indien men die wat had knnnen be korten, zou dit het geheel nog meer ten goede gekomen zijn. Voor het welslagen dezer opvoering mogen we een woord waardeering niet onthouden aan hen, die met de voorbereidende studie belast zijn geweest. De begeleiding geschiedde op een Bechsteinvleugel geleverd door den heer P. Th. IJpma. Wederom had men zich verzekerd van de hooggewaar deerde medewerking van mevrouw OldenboomLiitke mann. Volgens het oordeel van anderen (in 't begin van den avond konden wij niet tegenwoordig zijn) had deze kunstenares zeer veel succes, wat men ook wel kon ver wachten. Algemeen was men vol lof over haar voor dracht van «Wiegelied'' van L. F. Brandts Buys en Weelde" van Mann. De andere nummers door mevr. O. gezongen waren: «De gefopte vogelaar" van mej. van Rennes, «Nuit d'étoiles" van Widor en «Au printemps" Gounod. Dan nog werd er een trio van Gade ge speeld door de dames Weber, Gouwe en den heer dr. Falkenburg. Men roemde ook de uitvoering van dit num mer, vooral als muziekstuk en ensemble bet derde ge deelte. Het concert werd geopend met het bekend «Ave Maria" van Gonnod, voor zang, klavier en violoncel, door mevr. O., mej. W. en den heer dr. F. De zaal was buitengewoon vol. Jubileum A. tiroemer. De heer A. Groenier, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Utrecht, herdacht den dag, waarop hij 40 jaren geleden zijn loopbaan a s onderwijzer begon. Zijne collega's en leerlingen meenden dat zulk een heng- lijk feit niet ongemerkt voorbij mocht gaan en verza- meldeu zich in een der zalen der Rijks Hoogere Burger' school, om don heer Groenier, die op honne nitnoodiging met zijne echtgenoote, zoon en schoondochter zich ook derwaarts had begeven, van hunne warme belangstelling te verzekeren. Het eerste verkreeg het woord de heer van Hoftenleerling der 5e klasse die den jubilaris aanbood een rijzig bronzen beeld op hoog voetstuk voorstellende een jongen man, uit wiens oog gespierden arm en fiere houding de ijzeren wil, de geestkracht en de volharding spreekt van de mannen onzer goudeD eeuw, met wier karakter willen en streven de heer Groenier hen zoo vertrouwd heeft gemaakt. «En moge dit beeld u," zoo besloot spr., «tevens de voorstelling zijn van uwen leerling die fier, door uwe kennis verrijktde wereld ingaat! Lang blijve de jubilaris voor de school gespaard!" Daarna herdacht de directeur der H. B. Schooldr. H. F. Jonkman de verdiensten van den jubilaris. Hoe hij als 17jarig jonkman nit het hooge noorden naar Rhenen kwamom daar zijne eerste schreden op het ouderwijspad te zetten en achtereenvolgens te Arnhem Vordan de Steeg Groningen Zwolle Alkmaar en eindelijk in 1877 te Utrecht al zijn energie en kracht en liefde aan het onderwijs te geven. En hoog gaf spr. van die energie en liefde op Aan zulk een lid van de oude garde mochten de jongeren een voorbeeld nemen Namens de collega's bood dr. Jonkman hem ten slotte een fraaie aquarel van den schilder Legner aan. Toen trad de inspecteur van het middelbaar onderwijs, do heer ten Brnggencatenaar voren die voor deze gelegenheid uit 's-Gravenhage was overgekomen. Ook bij wenschte spreker gelnk. Waar leerlingen en ambt- genooten voorgingen daar wenschte hij niet achter te blijven, des te minder daar hij den jubilaris eene verras sende tijding had over te brengen, n.l. diens benoeming tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. Zeer getroffen door zooveel blijken van hulde en be langstelling, dankte de jubilaris de sprekers met eenige warme woorden. De lessen aan de R. H. B. S. stonden dien middag ter eere van den jubilaris stil. Badhuis Witte kruis. In de week van den 29 Oct. tot den 2 Nov. zijn in hot badhuis van het «Witte Kruis" genomen: 39 kuipbaden 65 regenbaden le klas en 87 regenbaden 2e klas totaal 191 baden. Br. E. Fokker. De afgevaardigde voor dit districtde heer mr. E. Fokker, zal op nitnoodiging van de Arbeiders-Kiesver- eeniging op vrijdag, den 9, in het lokaal Harmonie spreken over de Ongevallen-verzekering en het Kiesrecht i n de 2e Kamer en de Invaliditeitsverzekering buiten de Kamer. De toegangsprijs is tien cents. NTajaarsveemarkt. Op de groote najaarsveemarktden 5 gehouden werden aangevoerd 5740 stuks vee. De prijzen waren hoog, de handel zeer goed. Schutterij. Den 6 werden op de Paardemarkt uitgereikt de medaljes wegens langdurigen dienst bij de Schutterij aan de heeren dr. J. 0. M. Simon Thomas, officier van gezondheid, en P. A. Fransen, tamboer. («ymnastlek. Den 6 slaagde te Haarlem voor het examen in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek de heer A. van Vrenlngen, onderwijzer, alhier. Zitting van 6 Nov. 1900. C. v. d. S. Rijp, wederspannigheid, vrijgesproken. J. A., Limmen, opruiing, f 8 boete, snbs. 8 dagen hecht. J. K., Alkmaar, diefstal, 14 dagen gev. A. v. d. R., Hoorn, gedetineerd, zware mishandeling, jaar gev. Dezelfde, als boven, vernieling, 14 dagen gev. P. W. W., Helder, verduistering, 14 dagen gev. J. R., Nieuwe Niedorp, vernieling, vrijgesproken. J. E., Hoogkarspel, verzetzaak, mishandeling, het vonnis bekrachtigd. GETROUWD. 4 Nov. Gerardns Jacobus Willekes en Gnurtje Hollen- berg. OVERLEDEN. 3 Nov. Wijntje d. van Dirk Boldewijn en Catharina Clara Sander, 13 j. en 6 m. Maria Denijs, 29 j. Petrus Hazes 24 j. en bijna 10 m. Akersloot. Geboren. 12 Oct. Hermijntje Trijntje, d. van Jan Tijmes en Maar- tje Bakker. 23 Johannes, z. van Luit de Lange en Kersje Schol ten. Overleden. 28 Oct. Maartjo Zoon, echtgen. van Arie Teeliug, 30 j. Oudorp. G e b oren. 7 Oct. Aaltje, d. van Franciscus Kunst en Geertje Buijs. 8 Aafjs Cornelia d. van Cornelis van der Hejiden en Grietje Hollenberg. 12 Elisabeth Johanna d. van Pieter Venneker en Anna Zijp. 20 Johannes, z. van Jan Bnren en Agatha Zuurbier. Overleden. 3 Oct. Gnurtje, d. van Klaas Bijman en Aaltje van Dam bijna 6 m Ondertrouwd: MICHIEL JOSEPH KRANS en 2 November 1900. MAGDALENA JOHANNA SOPHIA VAN DER HAGEN. Deventer, Otorleek, Huwelijksvoltrekking 15 Nov. a.s. te Oterleek. Na een langdurig, doch geduldig en moedig gedragen lijden overleed heden mijne innig geliefde Dochter A L E 1 1» A, op 21-jarigen leeftijd. Warmenhuizen 3 November 1900. G. J. TER PLEGT. Heden overleed onze geliefde echtgenoot, vader, be huwd- en grootvader, de heer Oeorge ddeon van der Uppe, in den ouderdom van bijna 83 jaar. Namens de familie, G. O. VAN DER LIPPE - Bergen (N.H.), Sombeek. 3 Nov. 1900. Heden overleed, door een droevig ongeluk, mijn innig geliefd Dochtertje HAHKE, in den aanvalligen leeftijd van bijna 9 jaren. Anna Paulowna 4 November 1900. A. DE GRAAF. Eenige en algemeeno kennisgeving. De ondergeteekeude betuigt met deze zijnen dank voor de deelneming, ondervonden bij het overlijden van zijn echtgenoote .lansje Busé. H. ZWART Gz. Egmond a/d Hoef, 4 Nov. 1900. )WBHUSÊm' ^et BESTUUR van de Algemeene Be- waarscliool brengt, ter kennis van de leden, dat de begrooting over het dienstjaar 1901 van heden af, gedurende veertien dagen, ter lezing zal liggen ten huize van den Penningmeester, den heer M. PREIJER Voordam. De Mordtsche Siroopi'abrlek W. fflLONFBOOlJ A Co. vraagt op plaatsen waar zij nog niet is vertegenwoor digd ijverige en goed geïntroduceerde AWKNTKN. Brieven franco a/d fabriek te Dordrecht. op Woensdag 9 November 1900, 's morgens ÏO nur, ten hnize van den Heer R. SMIT, en ten verzoeke van don Heer P. SCHUURMAN, te Graft, van; 11 puik beste Kalf koeien, 2 dito Geldekoeieu, 2 dito Kalf vaarzen, 2 dito Geldevaarzen, 3 graskalveren, 1 drach tige Zeug. Notaris WEI WLAK».

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 3