Industrie- en Huishoudschool. No. 133. fierste blad. Honderd en tweede jaargang. 1900. V R IJ D A G 9 NOVEMBER. Buitenland. Nederland. ALKMAARSCfIE CO ER VAT. Deze Courant wordt Dlnsdag-, Dondeid ag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar i 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prj|s der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. In zake de verhoogde gemeentelijke subsidie ten behoeve van de Alkmaarsche Industrie- en Huishondschoo 1 is in de raadszitting van den 7 de beslissing nog niet gevallen. De stemmen van de vóór- en tegenstanders bedroegen elk acht. De heer B. Preijer was bij de stemming niet tegenwoordig. Vóór stemden de heeren J. H. Blum H. J. Vonk mr. J. P. KraakmanG. T. M. van den Bosch J. de Lange O.Jz., C. Bosman, G. de Groot en C. Gde Wild Tegenstemmers waren de heeren A. Goede Dz., J. M. de Sonnaville, W. F. Stoel, Mr. H. Boelmans ter Spill N. Glinderman, J. de Wit Dz., P. Rentmeester en C. Janssen Oz. Er zal dus over deze zaak in eene volgende raadszit ting opnieuw moeten worden gestemd. Staken ook dan de stemmen dan wordt het voorstel geacht te zijn ver worpen. Het schijnbaar groote verschil van govoelen over het toestaan der aangevraagde verhooging tot f 2500 aan deze school is, naar onzen indruk niet toe te schrijven aan motieven van principieelen aard in dien zin dat onder de Raadsleden de strijd loopt over de vraag of vrouwelijk vakonderwijs al dan niet reden van bestaan heeft. Voor zoover ons bekend, wordt dat recht unaniem door hen erkend. Het is slechts eene quaestie van meer of minder. Zonder nu in te gaan op verschillende individueele grootere of kleinere bezwaren tegen den aard en d e methode van het onderwijsmogen wij wel aannemen dat de grootere grief der meeste tegenstanders is dat zóó plotseling betrekkelijk zóó zonder geleidelijken overgang, voor deze zaak dergelijke hooge offers aan de gemeentekas worden gevraagd. Het is zonder twijfel eene óverwegingdie men te eerbiedigen heeft. Wij hopen niettemin van ganscher harte, dat de tijd, den leden gegund tot nadere overdenkingde tegen stemmers er toe moge brengen zich over dit bezwaar dat hun zorg voor een nauwgezet financieel beheer ove rigens eer aandoet, heen te zetten. Mogen zij de hand over het hart strijken en aan de school de gelegenheid geven zich ten volle te ontwik kelen wat haar thans feitelijk onmogelijk is. Eerst dan wanneer geen geldzorg haar meer drukt heeft men het rechtder school de hoogste eischen te stellen. De Alkmaarsche Gemeenteraad verschaffe zich dat recht in zijne eerstvolgende zitting CHINA. Meer en meer blijkt, dat de Chineesche Regeering zeer goed haar voordeel weet te doen met de verdeeldheid en weifelzucht der verbonden mogendheden en zij er hoe langer hoe minder aan denkt, de Euro' peesche bevelen op te volgen. Het Duitsche »Tageblatt' meldt, dat de keizer volstrekt niet voornemens is naar Peking terug te keeren. Te Singan-Foe vaardigt Zijne Majesteit allerlei edicten uithij heeft in alle provincies de examen-commissies benoemd, die als gowoonlijk de volgende week met het houden der examens zullen beginnen. Alle benoemde examinatoren behooren tot de conservatieve, anti-vreemdelingenpartij. Omtrent den benoemden censor en minister van eere- dienst, Lu-tsjwang-lin, wordt gemeld, dat hij een bekend reactionnair en vreemdelingen-hater is, en dat zijn invloed op den Keizer en de hofkringen voortdurend toeneemt Het »Tageblatt" wijst er met vreugde op, dat bij dit alles, graaf Waldersee, een flinke, doortastende houding toont, zooals blijkt uit de ter-dood-veroordeeling van den plaatsvervangenden gouverneur en vier hooge ambtenaren te Pao-tingfoe. Het is alleen maar de vraag, of het straks niet blijken zal dat de gestrafte ambtenaren ontkomen zijn, en dat de straf is ten uitvoer gelegd aan den koelie, die gewoonlijk op den hoek der straat staat. DUITSCHIiAlVD. Te Bremen zijn geen verdere pestgevallen geconstateerd. Professor Kossel van het Reichsgesundheitsamt" is in de havenstad aangekomen. Alle genomen maatregelen tot afzondering zijn door hem goedgekeurd. fiM6fili.%Ar». De »Westm. Gazette" toont aan, dat na de laatste kabinetswijzigingen de ministerraad begint te gelijken op een onderonsje der familie Salisbury en Chamberlain. Ministers zijn thansde markies van Salis bury, zijn schoonzoon lord Selborne, zijn neef Arthur Balfour, zjjn neef Gerald Balfour, en zijn zoon lord Cran- borne; daarnaast de minister van koloniën, Joe Cham berlain, zoodat dus deze beide families te zamen zeven stemmen in den ministerraad kunnen uitbrengen. Het gevolg daarvan blijft niet uitde tWestm. Gazette" acht zich verplicht reeds dadelijk een staaltje van nepo tisme aan te halen. Een halve broeder van lord Salisbury lord Arthur Cecil, die officier bij het Engelsch Indische leger is, werd door de Engelsche regeering benoemd tot adviseur eener commissie om paarden aan te fokken, op een traktement van 250 pond sterling, dat is f 3000, per maand. SPANTJfi. In politieke kringen te Madrid vreest mon voor nieuwe verrassingen op den naamdag van Don Carlos. De Regeering doet echter, alsof het grootste gevaar voorbij is. Officieel deelt zij mede, dat de leiders der benden op standelingen van Berga de grenzen zijn overgegaan. Scherp wordt de grens bewaakt door de Regeeringstroe- pen om het binnensmokkelen van wapens te beletten en te zorgen dat de Carlisten-benden niet versterkt worden door toevoer uit Frankrijk. De Carlistische troepen in de provincie Alicante worden door de Regeeringstroepen ingesloten. In de provincie Jaen werd een kleine Car listische afdeeling door de gendarmes gevangengenomen. De pers in Madrid veroordeelt scherp het onvaderlands lievende optreden der Carlisten, en keurt de krachtige maatregelen der Regeering tegen de oproerige beweging goed. De Carlistisch-gezinde bladen worden met beslag belegd en voortdurend worden personen gevangengeno men, onder verdenking van werkzame propaganda. De Carlistische werfbureau's worden gesloten. VfiUfifiNIODfi STATES. Het is thans reeds zeker, dat Mc Kinley verkozen is als president. Bij de stemming hadden op vele plaatsen ongeregeld heden plaats, gelijk zij alleen bij Amerikaansche verkie zingen kunnen voorkomen. Een ernstige rustverstoring had plaats te Philadelphia; een democraat ontving een ernstige steekwonde. Op een andere plaats in die stad drongen een aantal negers het verkiezingsstation binnen en trachtten te stemmen. Toen zij geweigerd werden trokken zij hun revolvers en gaven vuur. Een vuistvechter uit de plaats, die als verkiezingsrechter zat, werd met een revolver op het hoofd geslagen en ernstig gekwetst Drie negers werden gevangen genomen. Een troepje negers te Wilmington in Delaware, die woedend waren over een vertraging in de opening van de stemming en over den voorrang aan de blanken gegeven drongen binnen, vernielden het stemlokaal en verwondden een kiezer, een inspecteur en een politie-agent ernstig ZDID-AFRIKA. Voortdurende schermutselingen zijn allerwege aan de orde van den dag, zoo wordt van den 4 uit Cradock geseind »Een militaire straat-locomotief, wagens met proviand voorttrekkende van Kimberley naar Boshof, onder geleide van tien man van het Kimberley regiment, werd op negen mijlen afstand van Kimberley aangehouden door twintig Boeren, die zich meester maakten van den trein, zonder dat een schot gelost werd en den locomotief in de lucht lieten vliegen." Uit Maseru seint men van den 31 October. »Men meent dat een Boeren-commando zich bevindt bij Peter- ville, ten Zuiden van de Oranjerivier. Een soldaat van het Welsh-regiment is Woensdag doodgeschoten, terwijl hij op patrouille was in de nabijheid van Philipstown waarheen een garnizoen gezonden is." President Kruger is inmiddels te Djibouti aangekomen en zal drie dagen aan de ankerplaats blijven liggen. Bij het voorbijvaren van Port Said zal de kapitein instruc ties ontvangen voor het debarkement in Europa. President Kruger, wiens gezondheid uitstekend is toonde zijn groote blijdschap bij het vernemen der laatste successen van de Boeren. Dokter Heymans verklaart dat President eenvoudig »met verlof' naar Europa gaat. Hagelschade. De hagelschade, jaarlijks in Frankrijk vooral in de wijngaarden veroorzaakt, beloopt ongeveer 83 millioen fres. Tusschen 1873 en 1895 wisselden de cijfers van 40 tot 134 millioen. Te Utrecht zijn twee gevallen voorgekomen van bedwelming door gas. Den 5 s morgens werd de heer J. wakker door een benauwde gaslncht. In zijn woning niets kunnende ontdekken, liep hij naar de beneden woning. Daar kreeg hij echter geen gehoor. Eindelijk met behulp der politie kon men met een tweedon sleutel het huis binnenkomen en toen vond men den bewoner en zijn vrouw bewusteloos. Aan een geneesheer gelukte het echter de levensgeesten weder op te wekken. Vermoe delijk was een gaskraantje niet gesloten geworden. Het tweede geval had den 6 plaats. Dien ochtend, klopte als naar gewoonte de meid van Mevr. v. d. Br. aan de deur, om mevrouw te wekken. Zij ontving op haar dikwerf herhaald geklop geen antwoord. De hulp der buren werd ingeroepen. Met behulp van een ladder en door het openschuiven van een der ramen, verschafte men zich toegang tot de slaapkamer van mevrouw, die men daar bewusteloos in bed vond liggen. Ook de hond was geheel bedweltüd. Aan de hulp van twee doctoren was het te danken, dat mevrouw weder werd bijgebracht. Ook de hond werd weer beter. Te Werkendam is een meisje, dat als school kind met een griffel aan het hoofd gewond werd en sedert dien tijd jaren achtereen aan schier geregelde hoofdpijn leed. Nu evenwel de plaats der geheele wond eenige dagen geleden pijnlijk opzwol, besloot men weder geneeskundige hulp in te roepen. Na eene moeielijke operatie zijn de dokters er in geslaagd een stukje griffel uit haar hoofd te verwijderen. Men hoopt nu, dat de patiënte voortaan bevrijd zal zijn van de voordtdnrende hoofdpijn. Veeziekte. Door den districts-veearts ter standplaats Haarlem is miltvuur geconstateerd bij een gestorven ruDd op eene hoeve te Diemen. Dit is het vijfde gaval, dat dit jaar op die hoeve is geconstateerd. Te Oosterbeek had een voerman het ongeluk bij het afspringen van zijn kar met een voet in de trede te blijven haken, terwijl het paard op hol sloeg. Een heel eind ver werd de man met het hoofd over den straatweg meegesleurd, totdat het paard tegen een hek liep en daar tot staan werd gebracht. Het bleek, dat de man een sleutelbeen had gebroken. De IVederlandsche missie in (llilna. De familie te Nijmegen heeft zoo meldt De Tijd nadere berichten ontvangen omtrent den dood van msgr. Hamer.Pater Botty, missionaris onder de Ortoes, schrijft nl.: In Juli was de toestand bij msgr. (te Ehrtsjeuseu-tsing- ti) zóó benauwd, dat er aanstonds een maatregel moest genomen worden. Msgr. ontbood verscheiden missionaris sen en na beraadslaging werd besloten zich in San-tae- bo acht dagreizen westwaarts, te gaan verdedigen. Daarop zeide mgr.: >Wat zal ik doen?'' Ieder zwijgt. Z. D. H. gaat naar de kerk en komt eenige oogenblikken later terug met hot heldenwoord: »Ik, ik blijf!" De missionarissen vroegen om ook te blijven, doch msgr. gebiedt hun, sub poena peccari, te vluchten. Zij vertrok ken om eit uur in den nacht en kwamen den 15den Juli te San-tae-bo, waar pater Botty met andoren ver toefde, aan. Daar bleven zij te midden van alle gevaren, van alle kanten bedreigd, totdat zij eindeljjk genoodzaakt werden op weg te gaan naar Oega, waar zij na 42 dag reizen behouden aankwamen. In de »Bien Public" wordt bovendien melding gemaakt van een schrijven waarin het aantal te Oerga aange komen missionarissen op 15 man wordt gesteld. Tot hun uitdrijving was besloten door het Mongoolsche legerhoofd, die hun een escorte beloofde tot aan de Russische grens. Zij kregen ook werkelijk een gewapend geleide maar op een goeden morgen, nadat midden in de woestijn van Gobi was gekampeerd, waren de beschermers" verdwenen, met medeneming*van alle paarden en kameelen. Gelukkig troffen de van alles beroofde paters op hun reis door de woestijn overal welwillende Mongolen die hen terecht hielpen. Tot zoover zijn de feiten vastgesteld. Wat met msgr. Hamer gebeurd is weet men niet zeker. Pater Botty vermoedtdat hij levend verbrand werd andere meenen, dat hij is gekruisigd. Genoemde pater vernam omtrent zijn wedervaren het vol gende van Christen-vluchtelingen uit Eih-tsjeu-sou-tsing-ti. Deze berichten loopen tot 23 Augustus, den dag van het vertrek der missionarissen uit Oerga. Msgr. Hamer was de eenig overgebleven Europeaan in zijn residentiehij was in gezelschap van een Chineesehen diaken die waarschijnlijk aanstonds priester gewijd is. Den 12en Juli is bijna alles verwoest in 't noorder district, rondom de residentie van Msgr. Hamer eenige Christenen zjjn vermoord, andere verdronken; weer andere zijn gevangen en worden uitgehongerd; de meeste kapellen en huizen zijn verbrand. Msgr. met zijn Christenen ver dedigt zich nog. 26 Juli is Msgr. omsingeld. Een Christen werd reeds gegrepen en in tweeën gezaagd. De met Msgr. ingesloten Christenen hebben tweemaal de aanvallers afgeslagen en 21)0 a 300 hunner mannen gedoodde derde aanval was noodlottig en de Christen gemeente werd overrompeldomstreeks 500 Christenen werden vermoord. In het huis der H. Kindsheid lag een ontzaglijke hoop lijken van kinderen, Chineesche zusters en gehuwde vrouwen 200 christen-vrouwen en dochters werden gespaard en naar afgelegen steden vervoerd. De beulen vonden Msgr. in de sacristie. Z. D. H. werd gevat, zijn bovenarm werd opengesneden en door de wond onder het schouderblad door, werd een koord gehaald; toen werd hij vastgeknoopt aan den diaken, die op gelijke

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1