Nederland. persoonlijk bezwaar gevoeld om verandering in deze markt te brengen, daar znlks den handel zal benadeelen. Hij meent, dat men thans daarover ook niet behoeft te be slissen, men kan de zaak nog eens nader overwegen en daarna kunnen B. en W. rapport uitbrengen. De heer de Wit geeft in overweging de zaak in handen te stellen van de Kamer van Koophandel. De heer Stoel zou het punt liever af handelen en ziet in verandering geen licht.; Hij meent dat men tot stemming moet overgaan. De Voorzitter haalt het een en ander aan uit de notulen van een vergadering in 1889, waarin de quaestie besproken werd en waarin o.a. de heer Kraakman zich sterk tegen verandering verklaarde, wat den heer Blum aanleiding geeft om op te merken dat de argumenten van elf jaar geleden niet alle meer gelden, en dat de ideeën in dien tjjd kunnen veranderen. Hij meent, dat het eenvoudig een quaestie van aanpakken is. De heer Kraakman meentdat men bij deze zaak twee vragen moet beantwoorden, n.l.Wat is de tegen woordige toestand en wat is de markt. De toestand is bekend. De markt is een wereldmarktis zeker uniek te noemen uit alle oorden toch wordt op deze markt vee aangevoerd, zoodat een vergelijking met andere mark ten niet opgaat, 't Is hoogst moeilijk, die markt op één dag te houden en hij is van oordeel, dat, door een wijzi ging te brengen in den toestand, men schade ook aan een groot deel der ingezetenen zou berokkenen. Die schade zou misschien te dragen zjjnindien men ze zoo gering mogelijk maakte. Daar zijn reeds middelen genoemd, n.l. de markt te doen honden op verschillende Maandagen of op Maandag en Dinsdag. Wat het laatste betreft meent hij er op te moeten wijzen, dat het bezwaar in verband met de Purmerender markt wel weegt, daar de Purme* render markt heel anders is dan de Zaterdagsche hier. Ook zou misschien uitbreiding der markt b.v. langs den Koningsweg naar de Paardenmarkt een middel zijn. Dat zijn alle zaken, die hij niet kan beoordeelen. Hij zou dus in overweging willen geven te antwoordendat men vooralsnog geen wijziging kan aanbrengenen steunt verder het voorstel de Wit om in dezen het advies van de Kamer van Koophandel in te winnen. De heer Goede, wien het nog niet duidelijk is, wie de beweerde schade zullen lijdeD, meent, dat het niet ongewenscht is, in overleg te treden met de gemeente besturen van Hoorn en Purmerend wat door den heer Kraakman gaarne ondersteund wordt. De V o o r z i 11 e r, die het zou betreuren, indien de discussie langer werd gerekt, stelt voor het voorstel-de Wit in stemming te brengen, waarna de heer Blum den wensch uitspreekt, dat de zaak dan toch spoedig zal behandeld worden. Den Voorzitter spijt het, dat de heer Blum meent, dat door het voorstel-de Wit de quaestie op de lange baan zal worden geschoven. Dat het verzoek niet in de vorige vergadering werd behandeld, vond zijn oor zaak hierin, dat toen de agenda moest beperkt worden, daar spr. de vergadering moest verlaten. Het voorstel de W i t in stemming gebracht wordt met 14 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Stoel en Bosman. Minimum-loon voor dc typografen. 4. Bij adres d.d. 19 October 1.1. heeft het bestuur der afd. Alkmaar van den Algemeenen Nederlandschen Typografenbond zich tot den Raad gewend met de be tuiging van zijn leedwezen over de omstandigheid dat in de raadsvergadering van 22 Augustus 1.1. alleen voor de werklieden, in de bouwvakken werkzaam, eene loon regeling is getroflen terwijl dit niet is geschied ten behoeve van de beoefenaars der typographie en aanver wante vakken en met het verzoek het daarheen te willen leiden dat bij de aanbesteding van drukwerken de be paling worde gemaaktdat aan de werklieden een loon moet worden betaald, berekend naar 20 centen in het uur. B. en W. berichten, dat zij eene inwilliging van dit verzoek zouden betreuren. Daarvan zou stellig het gevolg zijn, dat ook andere vakvereenigingen dergelpe ver zoeken zouden indienen. Nog merken zij op dat voor de loonregeling in de bouwvakken het gemeentebestuur een adviseur heeft in den architect, terwijl voor andere vakken zou moeten worden afgegaan op adviezen van personen, buiten het gemeentebestuur staande. Zij stellen daarom voor aan adressante mede te deelen dat het voor alsnog niet raadzaam wordt geacht tot regeling van de loonen en den arbeidsduur ook van andere vakken over te gaan. Zonder hoofdelijke stemming conform besloten. Jaarwedde Stadsapotlieker. 5. Het voorstel van B. en W., om aan den stads- apotheker, als beschikking op zijn adres d.d. 13 Juni te berichten, dat de Raad geene termen heeft kunnen vinden om tot verhooging zjjner jaarwedde over te gaan, werd in de vergadering van 27 Juni aangehouden, in af wachting van een ter zake van de Regenten van het Mannen- en Vrouwengasthuis, als beheerders van de stads-apotheek, in te winnen advies. Dat advies luidt gunstig voor don reclamant. De daarin aangevoerde motieven hebben echter B. en W. niet kunnen overtuigen, dat het door hen ingenomen standpunt onjuist is. Het komt hen voor, dat de stads- apotheker aan de gemeente geene andere dan provisors diensten bewijst. Een provisor wordt in deze gemeente met pl.m. f 1500 gehonoreerd. En daar eene jaarwedde van 11100 met vrije woning en vrije verwarming kan geacht worden een honorarium van pl.m. f 1500 te vertegenwoordigen, kunnen zij niet toegeven, dat de jaarwedde, die nog slechts in 1896 aan deze betrekking is verbonden, te laag zou zijn. Zij blijven dus aandringen op de aanneming van hunne vroegere conclusie. Den heer d e W i t spijt het, dat het advies der re genten op het adres van den heer Trans niet de uit werking heeft gehad, dien men er van verwachtte. B, en W. refereeren zich aan hun vroeger uitgesproken meening en zeggen o. a., dat eerst in 1896 de jaarwedde is vastgesteld. Spreker meent te moeten opmerken dat men toch niet altijd aan verhooging van jaarwedden de bepaling verbonden heeft, dat men hier eenige jaren moet zijn, wat o. a. bleek, toen den secretaris een ver hooging werd toegekend. Hij acht du§ de opmerking van B. sn W. geen motief en zal daar niet verder op ingaan. Wel wil hij iets opmerken omtrent de uitdrukkingi dat de apotheker aan de gemeente niet meer dan pro visors-diensten bewijst. Hij betwijfelt, of dit juist is, en gelooft, dat de stads- apotheker meer te doen heeft. Men vergete niet, dat de stadsapotheker ook 's nachts geregeld beschikbaar moet zijn, wat van de extern-provisors niet gevorderd wordt. Nog wijst hij er op, dat in het preadvies van B. en W. in het geheel niet gerept wordt van het lijstje door re genten overgelegd, waaruit blijkt, dat Alkmaar aan zijn apotheker het minste salaris geeft. Van harte hoopt spreker, dat de raad mee zal kunnen gaan met het voorstel, dat hij namens regenten indient om het salaris te brengen op f 1350. De heer Boelmans ter Spill zegt, dat in het vorig advies van B. en W. zoowel als in dit, is gewezen op het feit, dat eerst in '96 het salaris is bepaald. Af gaande op de feiten, dat het salaris van den secretaris na l'/2 jaar dienst met f 500 werd verhoogd en dat van den commissaris van politie na 1 jaar van f 1500 op f 1800 werd gebracht mag men toch besluiten, dat de raad, wanneer hij van oordeel is, dat een verhooging moet worden toegekend, zich niet stoort aan den tijd, gedurende welken de betrekking is vervuld. Hij vestigt er vefder de aandacht op, dat van de twee genoemde ambtenaren niet he*, minste bewijs van bekwaamheid wordt gevorderd, terwijl een apotheker toch een acade mische opleiding moet hebben genoten. Hij meent daarom, dat een salaris van f 1100 voor een dergelijk ambtenaar te laag is en zal dus gaarne meegaan om het met f250 te verhoogen. De Voorzitter merkt op, dat de verhooging voor den secretaris het gevolg is geweest van de verhoogde bijdrage van het rijk en dat het salaris van den commis saris van politie vroeger f 1800 had bedragen. Hij meent dusdat deze voorbeelden niet kunnen dienen om te bewijzendat men zich niet stoort aan den diensttijd. Bovendien heeft de stads-apotheker nog emolumenten. De heer Kraakman is van oordeeldat men den apotheker moet vergelijken met een intern-provisor en dan is er geen reden om het salaris te verhoogen. Meenen evenwel de regenten de verantwoordelijkheid er voor op zich te kunnen nemen dan zal hij zich er niet tegen verklaren doch acht het wenschelijk dat er op gewezen wordtdat dan ook meerdere diensten moeten worden gevergd en dat men hem niet geheel moet vrijlaten voor andere bijverdiensten, ais opleiding van apothekersbedien den, bijv. dus niet te veel vrijen tijd te laten. De heer de Wit antwoordt hierop dat regenten de verhooging niet zouden hebben voorgesteld, indien zij niet overtuigd waren, dat de heer Trans een ijverig ambtenaar is; was hij in eenig opzicht nalatig geweest, zjj zouden zeker het voorstel niet hebben gedaan. Het voorstel van B. en W. om het salaris op f 1100 te laten werd daarna met 11 tegen 5 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren de Sonnaville Goede Blum Rentmeester en Bosman. De heer Stool doet nog het voorstel, om het salaris te verhoogen met f 150, doch de Voorzitter meent dat het voorstel-de Wit eerst in stemming moet worden gebracht. Dit wordt aangenomen met 10 tegen 6 stemmen. Tegen de vorige heeren en de heer Stoel. Thans komt aan de orde de gemeentebegrooting voor 1901, waarvan de behandeling eerst des avonds 11 '/2 uur afliep. Het verslag daarvan geven wjj in het volgende nummer. Prov. Staten van Sloordholland. De vergadering werd den 6 door den voorzitter geopend met eene herinnering aan de verloving der Ko ningin, met den wensch, dat die moge strekken tot heil van Haar en van het Vaderland. Het nieuwgekozen lid, de heer Wonder, is toegelaten. Na de voorstellen tot het verleenen van subsidie enz. in handen gesteld te hebben van verschillende cornmis- siën werd besloten de vergadering voort te zetten op den 8. Huwelijk der Koningin. Met zekerheid kunnen wij thans mededeeien dat de huwelijksvoltrekking van H. M. de Koningin en Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin en de daar mede verbonden feesten, zullen plaats hebben in de week van Maandag 28 Januari—4 Februari. (Vad.) Oudcarspcl. Bij de op den 7 gehouden stem ming voor een lid van het dagelijksch bestuur van de banne alhier is als zoodanig herbenoemd de heer Jb. Pran ger alhier. Koedijk. Bij de op den 6 gehouden stemming is de heer Jan Stam Jacobszoon met 64 van de 95 uit gebrachte geldige stemmen benoemd tot lid van den gemeenteraad. De heer Jan Schipper bekwam 31 stem men. Er waren 2 biljetten van onwaarde. WestgraftdIJk. Den 6 hield de afdeeling Graft van het «Witte Kruis" alhier hare gewone najaarsver gadering. Tot voorzitter van de afdeeling werd benoemd de heer W. Koppen. De heeren J. Koppen en J. Graftdjjk werden benoemd tot afgevaardigden naar de 39e alge- meene vergadering en tot hunne plaatsvervangers de heeren B. Keizer en R. K. Koppen. Voorts werd met algemeene stemmen besloten om dezen winter alhier voor de afdeeling een spreker te vragen om een of ander punt van de gezondheidsleer te behandelen. Hooi. Heerhugowaard. Hoewel reeds van vele akkers de kool is weggehaald en bij de huizen is opgestapeld om welhaast in de schuren te worden geborgen, of te gelegener tijd in handen van den handelaar over te gaan, wordt toch nog steeds vrij wat op onze veilingen aange voerd. 't Vervoer van de stations is zeer groot, zoodat de H. S. M. 't noodig heeft geoordeeld dagelijks twee kooltreinen te laten loopen. De tweede trein vertrekt soms nog laat in den avond van 't station Noord-Schar- woude. De toegangswegen verkeeren tengevolge van 't drukke gebruik dat er dagelijks van gemaakt wordt in een treurigen toestand hoewel er iets gedaan wordt om ze begaanbaar te doen blijven. Voetgangers hebben wat te scharrelen om door de modderpoel heen te komen. Langzamerhand komen ook partijtjes ter veiling die onder 4e en 5e soort kool zouden moeten worden ge rangschikt. Voor witte kool worden flinke prijzen besteed. De eerste soort gold op onze markten f 6 f 6,75, 2e soort f 5 f 5,75, 3e soort f 3,50 f 4,75. Gele kool blijft nog steeds laag in prijsvoor le soort besteedde men f 3,50 a f 4, voor een hoogst enkel party tje f 4,25. Voor 2e soort f 2,50 f 3,25, voor 3e soort f 1,80 a f 2,50. De prijzen voor roode kool besteed zijn: le soort f 3,50 4 2e soort f 2,50 a f 3,25, 3o soort f 1,90 a f 2,40. Voor bloemkool werd in den loop der week f 5 per 100 gemaakt. De handel in andere artikelen dan bovengenoemde staat stilalthans op de veilingen van «Nieuwleven" en »Ons belang" worden ze niet aangevoerd. (Enkhuizer Ot.) Bloembollen. In Haarlems omstreken zijn de bloembollen nage noeg weer geplant, en men is hier en daar reeds bezig met het dekken van de velden. De kweekers hopen nu maar op een flinken winter. Hen Haag. In de Boekhorststraat waren den 6 aan een in aanbouw zijnd perceel op den streiger drie werklieden aan het werk, toen plotseling men denkt door het kantelen van een balk de werklieden vielen. Een hunner klemde zich nog vast aan een ijzeren bint, maar werd door zijne kameraden gegrepen en in hun val van 7 meter hoogte medegesleurd. De ongelukkigen kwamen terecht op groote blokken hardsteen en ijzeren binten. Een der werklieden was onmiddellijk dood. De twee anderen waren zwaar gekwetst aan hoofd en ribben en werden naar het Gemeente-Ziekenhuis vervoerd. De drie werklieden zijn Schiedammers, genaamd Ei kenhout, Pronk en Onkong. Zij behoorden tot het per soneel van den heer P., uit Schiedam. Een der verwonden was gehuwdde twee anderen niet. Door de politie zijn thans in beslag genomen ten huize van den zoon van den verdachten huisknecht drie kisten, bevattende een groot getal antiek en modern zilver en goud, serviezen, enz., afkomstig van den diefstal ten huize van den heer Raedt van Oldebarnevelt. Een vierde kist met linnengoed werd door een buurman van dien zoon bij de politie gebracht, zeggende, dat de kist op onverklaarbare wijze in zjjn tuin was terecht gekomen. Het Haandblad tegen de Fervalschlngen, no. 4, bevateen voorstel naar aanleiding der verdachte hollandsche boter in Engelandzonderlinge »goedkoope'' wijn-aanbiedingen uit Frankrijk levering van surrogaat bij bestelling van «roomboter"; onderzoekingen van le vensmiddelen en handelsartikelen, gedaan aan het La boratorium voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291Amsterdam (directenrendr. van Hamel Roos en Harmens)controle-onder zoekingen: anthracietbier (gerste), bier (stout), boter, brood, caoutchouc, cognac, eikelcacao, email, jenever, levertraan, margarine, meel, melk, melksuiker; hygië nische maatregelen in Zwedenwetenschappe- lijkeberichten: verbetering der alcoholische gisting door gist-extract toevoeging invloed van houtskool op de organische stoffen in het water herkenning van ge latine en lijm in vruchten-geleien herkenning van ge kookte melkis hard drinkwater schadelijk voor de ge zondheid van dieren oorzaak der knoflook-lucht aan bier kunstleder kokos-olie als voedingsartikelvloei bare brandstof op stoombooton een remp^ant voor ca outchouc bier in wit glazen flesschen uittreksel uit het verslag van den Gem. Gez. dienst over 1899ge mengde berichten; feuilleton: macaroni- gebruik in Italië het drinken van een paardeen dia mant verz weiger de strijd tegen het alcoholisme in de Vereenigde Staten correspondentie: sago en tapioca. Tulnbouwalmanak. Met genoegen maken wij melding van de verschijning van de Nederlandsche Tuinbouwalmanak voor 1901, thans de derde jaargang, 't Is een uitnemend practisch boekje, dat den tuinbouwer van zeer veel nut en voordeel zijn kan. Het bevat in 't bijzonder voor bemesting weder een reeks gegevens, die zeer te stade kunnen komen bjj de uitoefening van het zooveel omvattend en nog te weinig met beleid beoefende vak. Moge het handige boekje in veler handen komen en op die wijze in wij don kring nuttig effect hebben. Voor notarissen e. a. Bij den uitgever J. B. Wolterste Groningen is van de hand van O. G. Steen, notaris te Alkmaar, ver schenen een handigkeurig uitgevoerd boekje getiteld «Handboek voor notarissen". Het bevat alle wetten en besluiten die voor den notaris van eenig belang zijn terwijl eon register het opzoeken van een of ander ge geven zeer vergemakkelijkt. De samensteller nam in het boekje opwet op het notarisambtwet op het recht van zegelwet op het recht van successie en van over gang bij overigdenwet op de registratiebepalingen betrekkelijk vertegenwoordiging bij burgerlijke rechts handelingen bijeengezocht uitde wet op de prov. staten; de gemeentewet; de wet op de armbesturen; de onteigeningswetde wet op de maten en gewichtende wet op de waterschappende wet op het nederlander- schapde wet op het recht van vereenigingde wet op de coöperatieve vereenigingen; de wet op de consignatie van effecten; de wet omtrent den waarborg etc.; de wet op de uitoefening der artsenij-bereidkunsthet wetboek van strafrechtde wet op de rijkspostspaarbank de wet op de verdeeling van markgronden. Voorts bevat het de wet op de vermogensbelasting en die op de bedrijfs belasting voor zoover voor den notaris van belangde wet op 't behoud van vicariegoederen enkele artikelen uit de faillissementswetwetboek voor burg. rechtsvor dering ten slotte eene opgave voor wien een notaris niet een acte passeeren mag en wie hij niet tot ge tuigen nemen mag. Het boekje is ongetwijfeld een aanwinst voor den lessenaar van ieder, die tot het notariaat in betrekking staat; zij zullen 't steeds bjj de hand willen hebben. Druk van Herms. Coster on Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 6