met volle overtuiging meegewerkt tot de verhooging met f150. Nn weer een dergelijke verhooging te geven, komt hem, met het oog op andere ambtenaren b. v. onderwij zers die na 2, 4 en 9 dienstjaren telkens f 50 verhooging knnnen erlangen niet wenschelijk voor. Vandaar het voorstel om het salaris te brengen op f 950 in plaats van f 1000- De Voorzitter merkt op, dat waar het Dagelijkseh Bestuur wordt verweten dat er geen voldoende toe lichting is dat verwijt evenzeer de sectie geldt. Zij licht evenmin toe waarom de aanstelling niet noodza kelijk wordt geacht. De heer Blum acht het antwoord van B. en W. niet erg gelukkig het maakt geen aangenamen indruk. De sectie heeft heel bescheiden hare opmerking gemaakt. Men verwachtte dat B. en W. zouden komen met een bewijs voor de noodzakelijkheid on in plaats daarvan antwoordt men op een hoogen toon. De Voorzitter wijst er op dat het rapport der le sectie heel anders is, en vraagt: is die sectie dan zoo goedig geweest Dat ligt dan zeker aan de toelichting door hem mondeling aan de sectie gegeven en zijn de wethouders misschien minder gelukkig geweest. Werkelijk is er door de belastingen meer werk en ook tengevolge van invoering der rijkswetten. De leerplicht zal bijv. ook meer werk vragen. Het kohier van den hoofdeljjken omslag zal voortaan op de secretarie worden bewerkt dat zijn redenen genoeg De heer d e W i t zegt, dat uit de toelichting der wet houders niet gebleken dat is, wat door den heer Goede wordt bestreden t,en opzichte van het kohier. Ten slotte wordt eerst de door de 3e sectie voorge stelde verhooging van jaarwedde van den ambtenaar Van Dijk in stemming gebracht. Het voorstel wordt aange nomen met 9 tegen 7 stemmen. Tegen de heeren Blnm, Kraakman, de Lange, de Sonnaville, de Wild, Preijer en Goede. Het salaris wordt dus gebracht op f 950. Het voorstel om de f 500 voor den nieuwen ambtenaar niet toe te staan wordt verworpen met 11 tegen 5 stem men. Voor: de heeren Rentmeester, Boelmans ter Spill, Vonk, de Wild en Glinderman. Art. 16. Onderhoud en aankoop van meubelen. Na eenige discussie wordt de post van 400 voor stoelen en gordijnen voor de trouwzaal 2e klasse, in stemming gebracht. De stemmen staken waarna een nieuw voorstel wordt gedaan om den aankoop van stoelen uit te stellen en dus den post te halveeren. Goedgekeurd. Daar het inmiddels reeds wat donker is geworden wordt op voorstel van den Voorzitter de vergade ring geschorst tot des avonds half acht. Avondzitting. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer Preijer. Na de heropening stelt de voorzitter aan de orde de overgebleven artikels van hoofdstuk Idie zonder hoof delijke stemming worden goedgekeurd. Hoofdstuk II. Kosten van invordering der plaatselijke belasting en teruggaaf deswege. Over dit hoofdstuk zijn geen opmerkingen gemaakt. Hoofdstuk III. Afd. 1. Kosten van onderhoud van gemeente-eigendommen. Art. 1. Jaarwedden opzichters enz. De 3e sectie oordeelt, dat aan den gemeente-architect in het vervolg geen vergunning moet worden verleend om ook voor particulieren te werken. Als schadeloos stelling meent zijdat zijne jaarwedde met 500 moet worden verhoogd. De Voorzitter zegtdat de heer Ducroix in 1878 genoot 1500 plus vrije woning, vrij vuur en licht gedeeltelijken vrijdom van belasting en het gebruik van twee moestuinen, terwijl hij tevens ook voor particulieren mocht werken. B. en W. willen dan ook gaarne het voorstel der sectie overnemen. De heer Kraakman is van gevoelen dat het hier de vraag is of men ten koste van 500 den architect het privilegie om voor anderen te werken moet ontnemen. Herhaaldelijk is in den raad daarover gesproken, zelfs heeft men wel eens voorgesteld hem dat te ontnemen zonder verhooging. Bij de eerste benoeming miste hij het recht en later heeft spreker zelf medegewerktom hem dat te verleenen. In de gemeente is veelvuldig van zijn diensten gebruik gemaakt en het komt hem niet gewenscht voor den architect dat recht te ontnemen. De vergunning om voor anderen te werken was aan B. en W. en spreker heeft nimmer ontdekt of er eenig bezwaar was. Waar op het oogenblik niet zooveel gemeentewerken in uitzicht zijn, is hij er tegen de bevoegdheid te ontnemen. De Voorzitter meent even te moeten opmerken dat de architect genoegen neemt met het voorstel. De heer Bosman vraagt naar de motieven van bet voorstelwaarop de heer Glinderman antwoordt dat de architect onmogelijk tijd kan hebben om, indien hij voor particulieren werktalle rekeningen b.v. be hoorlijk na te zien. De heer Bosman gelooft dat dit geen motief is zoolang niet is gebleken dat er bepaald nadeel aan is verbonden, indien de architect voor anderen werkt. De Voorzitter verklaartdat zoo iets niet is gebleken. Hjj vindt in het voorstel ook wel iets billijks tegenover andere architecten. De heer Bosman acht het eenig geldende motief dit, dat door het verbod de positie van den architect onaf hankelijker zal worden. De heer de Wit is het daarmede eens. Ook zelfs om den schijn te vermijden moet de architect op een vrij standpunt staan. De heer van den Bosch zegtdat hij wel twee tot driemaal hetzelfde voorstel heeft gedaan doch het leed herhaaldelijk schipbreuk. Het thans ingediende heeft zijn volle sympathie, le. omdat de architect onafhan kelijk moet zijn en 2e. omdat door dit verbod de con currentie tnsschen den gemeente-architect en de anderen, die geen vrije concurrentie is, wordt opgeheven. De heer de W i 1 d t meent ook dat in deze zaak het motief van de onafhankelijkheid op den voorgrond moet treden en wijst er op dat het toch wel lastig is advies te moeten uitbrengen op bouwplannen voor par ticulieren, door den adviseur zelf ontworpen. De heer Kraakman meent, dat het voorstel, zooals het thans gedaan isvoor beide partijen nadeelig is. Het zal der gemeente 500 kosten en den architect wordt een gunst ontnomen waardoor particulieren van zijn hulp gebruik kunnen maken. Hij blijft tegen het voorstel. De heer Stoel wijst op de moeilijkheiddie al is gebleken in de commissie van bijstand toen de plannen waren ingekomen voor den aanleg van straten aan den Stationsweg, waarbij de architect voor den heer Kleintjes optrad. Met wien had men toen te doen Het komt hem voor, dat de architect de moeilijke positie dan zelf ook gevoelt, 't Is wel een bezwaar dat het f 500 kost, maar[*t overige was niet te verstaan}. De heer Bosman gelooft, dat er veel voor te zeggen voor hetgeen de heer Stoel zegtdoch vindt dat iets kan voorkomen worden wanneer B. en W. in zoo n geval weigeren. Nadat de heer de Groot zich ook nog voor het voorstel verklaartwordt het in stemming gebracht en met 15 tegen 1 stem aangenomen. Tegen: de heer Kraakman. Afd. II. Onderhoud van gebouwen enz-. Art. 1. De 3e sectie vestigt nadrukkelijk de aandacht op de ventilatie in de kleine raadzaal en andere zalen van het stadhuis. B. en W. zullen rekening houden met dezen wensch. Afd. III. Wegen stratenpleinen mz. Art. 1. Onderhoud straten. De verschillende sectiën wijzen op de noodzakelijkheid om den Stationsweg en den Geesterweg te verbeteren en o. a. op de omstandigheiddat de boomen aan den Geesterweg te dicht bij de huizen staan. Ook wordt door de 3e sectie voorgesteld om een paar vletten aan te koopen daar de huur nog al wat bedraagt. Op al deze zaken zal door B. en W. worden geletterwijl B. W. voorstellen tot de wegneming der boomen aan is zoo voor de agenten le klasse ill wist dit niet, maar omdat bij de reorgani- genoeg is gedacht aan slechts met f 15 werd die 14, ja meer dan 20 zelf zoo onbeteekenend gesprek belangrijk maakte, of was 't alleen die plek en dat uurdie haar zoo bijzonder troffen Ginds lag het bosch in stille middagrustde hooge donkere denneboomen stonden zoo dicht rondom het kleine kerkhof, alsof zij die kalme plek van de geheele wereld wilde afzonderenmaar over den met gras be groeiden grond en de ingezonken graven breidde zich gonden zonneschijn uit. Bonte vlinders fladderden daar over heen, honingbijen klemden zich gonzend aan bloe men 6d struiken vast het gansche kerkhof was één bloeiende tuin. Van de vroegere kapel waren nog slechts de buiten muren blijven staan en daarbinnen was een geheel lente- boscbje lustig opgeschoten. Tnsschen het voorjaarsgroen staken de vlierbloemen overal uit en honderdjarige klimop strengelde zich ook rondom een oude giafsteen, die, in den muur gemetseld nog in wezen was gebleven. Hij was verweerd en met mos begroeid, men kon nog alleen een kruis onderscheiden en daaronder een opschriftdat zich niet meer liet ontcijferen maar 't scheen een vrome spreuk te zijn waarvan nog hier en daar een letter zicht baar was. Slechts een enkel woord was nog duidelijk leesbaar op den grauwen steen Ontwaken Diepe stilte heerschte rondom, slechts afgebroken door het gewuif en gefluister in bladeren en struiken en het gegons van de msekten, dat als verwijderde muziek klonk En nu begon een merel te fluiteD. De liefelijke tonen stegen uit de groene wildernis, midden uit die afgebrok keide muren op, zoo helder en welluidend en van lente- lust jubelend, afsof die akker des doods enkel licht en leven bevatte. Wordt vervolgd. aan den Geesterweg te besluiten. Goedgekeurd. Art. 3. Wandelplaatsen en plantsoenen. De heer Glinüerman vestigt de aandacht op bet verdwijnen der nachtegalen uit den Hout. Hij meent dat een maatregel om deze vogels te beschermen ligt in. het verstoren van de eksternesten. De heer Kraakman acht het beter op de eksters te doen jagen. B. en W. zullen hiervan nota nemen. Art. 5. Pompen, en riolen- Aangaande de rioleering van de St. Jacobstraat wordt gevraagd door de le sectie, of het voldoende isdat, de bestrating met oud materieel geschiedt. Nadat de heer Stoel er op heelt gewezen, dat het geen rijstraat is en de heer de G r o o t de aandacht heeft geves tigd op de Spanjaardstraat, wordt het artikel goedgekeurd. Art. 6. Havens, vaartenkaaimuren enz. De 2e sectie is van oordeeldat bet noodig is de los- en laadplaats aan do Heilooërpoort te verleggen. B.en W. zeggen toe dat daaromtrent in den loop van het jaar een voorstel den Raad zal bereiken. Goedgekeurd. Art. 7. Diep- en schoonhouden van grachten, vaarten enz. De 2e sectie meent, dat de hand moet worden gehouden de bepaling dat in het Luttik Ondorp niet met stoomvermogen mag worden gevaren. Dit verbod zou h. i. zich ook moeten uitstrekken tot de motorvaartuigen. Ook staat men er op, dat de vaart van de Zes Wielen tot de Halvemaansbrug werkelijk wordt uitgediept. B. en W. verklaren dat omtrent het eerste punt weldra een voorstel in dien zin kan worden tegemoet gezien. Over het tweede punt ontstaat nog eenige discussie over het al of niet verbroeden der vaartwaarna de post wordt goedgekeurd en dus alleen tot uitdieping zal worden overgegaan. Hoofdstuk IV. Kosten der openbare veiligheid en van de brandweer. Afd. I. Art. 2. Jaarwedden inspecteur en agenten v. politie. Op de begrooting is voor salansverhooging van den inspecteur f 100 uitgetrokken, beuevens het salaris voor een lOen agent 3e klasse. De le sectie meent echter, dat ook een verhooging voor de agenten gewenscht is, doch zou gaarne daaromtrent de meening woten van het hoofd der politie. De 3s sectie zou gaarne worden ingelicht omtrent de motieven voor de aanstelling van een nieuwen agent en meent dat bij wgziging de jaarwedden voor de politie, in hot bijzonder die der agenten le klasse, dienen te worden verhoogd. B. en W. zullen een voorstel tot verbooging voor alle agenten met t 25 toejuichen. Een lüe agent 3e kl. is noodig met het oog op betere dienstregeling De beer Boelmans ter Spill zegt met genoegen te hebben gezien, dat B. en W. zich verklaren voor een verhooging der jaarwedden van de agenten. De 3e sectie kan zich daarmede wel vereenig en, indien er tevens wat meer verschil wordt gebraeht tut ;sohen de klassen en het maximum voor de le klasse wat hoogar wordt gesteld. Hij meent, dat dit gewenseht is, waar het een niet ge. makkelijke betrekking geldt, waa rvoor veel tact, nauw gezetheid, geduld en bedaardheid l noodig ia. Het komt hem voor dat een maximum van f 650 werkelijk niet te hoog is, daaarom zou hij willen i joorstellen de jaarwed den van een agent le klasse o] dat cijfer te brengen. De Voorzitter vraagt of de heer Boelmans tei Spill weet, dat de emolumenten i hooger zijn dan voor de andere. De heer Boelmans ter Sp handhaaft toch zijn voorstel, ook satie der politie blijkbaar niet de agenten le klasse, wier salaris verhoogd, terwijl er toch zijn dienstjaren hebben. De Voorzitter wijst er op, dat bij aanneming van het voorstel van B. en W. de i tgenten le klasse gelijk zullen staan met een onderwijzer met drie jaar dienst. De heer Kraakman zegt di it de raad goedwillig is om de jaarwedden te verhooge n, maar meent, dat een voorstel daartoe moet uitgaan va n de hoofden van politie. Daar dit niet is gebeurd, is de le sectie heel beschei den gebleven. Is echter èn Burg emeester èn de Commis saris overtuigd van de noodzakel ijkheid, dan zal hij gaarne meegaan. Anders acht hij het nemen van een zoodanig besluit in strijd met het prestige van den raad; men kan geen weldadige beschikking nemen ten opzichte der agenten zonder de hoofden te h ebben gehoord. De heer Blum ondersteunthet voorstel van den heer ter SpilL Hij acht een de rgelijke daad geen wel dadige beschikking, doch een b illijke handeling met het oog op het feit, dat men vroeg;er feitelijk de le klasss agenten heeft voorbijgezien. De vergelijking met de onderwijzers acht hij minder g oed en hij gelooft dat de onderwijzers daarvoor niet ze«r dankbaar zullen zijn, 't Is voor de agenten heol iets andere,'t is het maximum. De Voorzitter zogt, dat hij de vergelijking niet heeft gemaakt, om den onderwijzers minder aangenaam te zijn, wat deze ook weker wel znllen begrijpen, doch alleen, omdat reads meermalen een vergelijking tnssphen de verschillende ambtenaren is gemaakt, en de agenten ook personen zijn van wie betrekkelijk niet veel ont wikkeling wordt gevraagd. De heer de Groot verklaart, dat bij gaarne het voorstel ran den heer ter Spill steuntterwijl de heer Boelmans ter Spill nog met een enkel woord den heer Kraakman antwoordt, dat het aannemen van dit voorstel geenszins nadeel zal doen aan bel prestige van den raad of van wie ook. Nadat B. en W. verklaren het voorstel van den heer Boelmans ter Spill over te nemen, wordt de post met dit amendement goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming. AJid. II. Andere kosten der openbare veiligheid. Zonder belangrijke opmerkingen goedgekeurd. Hoofdstuk V. Kosten der plaatselijke gezondheids-politie. Blij art. 3. Kosten van het ophalen van aardasch en vuilnis wordt door een der leden van de le sectie, den üe< jr van den Bosch, gevraagd in den loop van dit jaur een onderzoek in te stellen naar de regeling van don reinigingsdienst in andere gemeenten, meer bepaald d e wijze van verzamelen der faecaliëu. Hij wijst er o.a, 05 dat men in Breda van het tonnenstelsel is terugge- 1 somen en om de bezuiniging het beerputtenstelsel beeft ingevoerd, dat goedkooper schijnt te zijn. B. en W. beloven een onderzoek ts doen, icofdstuk wordt- goedgekeurd. Hoofdstuk V. Kosten voor het onderwijs. Afd. I. Lager onderwijs. Art. 5. Kosten instandhouding schoollokalen enz. B. en W. wenschen dezen post nog met f 160 te ver- hoogen voor het maken van een afsluiting der overdekte speelplaats aan de 2e gemeenteschoolopdat deze speel plaats ook 's winters gebruikt kan worden voor de vrije en ordeoefeningen. De heei Blnm verklaart dit met genoegen te hebben vernomen. Goedgekeurd. Art. 16. Subsidie aan de Industrie- en Huishoudschool. Twee leden der le sectie zouden de subsidie wel op 2500 willen zien gebracht op nader vast te stellen voorwaarden. Een ander lid wil medegaan met het voor stel van B. en W. en nog een ander wil geen hoogere subsidie toestaan. De 2e sectie is geneigd f 2500 te geven in de ver wachting dat Rijk en Provincie ook hunne subsidie znllen verhoogen en onder voorwaarden dat de gemeente toe zicht krijge op de school. De 3e sectie zou f 1500 willen toestaan maar acht een verdere verhooging niet wenschelijk. Een minderheid in het co'lege van B. en W. zou gaarne een verhooging met f 1500 toegekend alen de meerder heid handhaaft haar voorstel om f 500 verhooging toe te kennen. De Voorzitter wil vooraf even zijn standpunt ia deze quaastie toelichten. De minderheid in het dagelijksck bestuurzegt hij die het subsidie gaarne met 1 löüft verhoogd zon willen zien ben ik. Hij zon het betreuren, indien een dergelijke inrichting niet in stand kon blijven, wat zonder die verhooging blijkbaar zoo zal zijn. Waar de waarborg kan verkregen w.ordendat de toekomst der school verzekerd is meent hij dat er geen bezwaar is een zoodanige subsidie te verleenen. Hij voogt er evenwel bij, dat men aan de subsidie eenige voorwaarden kan verbinden. Het college blijft echter van gevoelen dat men niet verder kan gaan dan eene vezhooging tot f 1500. De heer Kraakman herinnert er aan dat volgens de stukken enkele leden der le sectie en die der 2e sectie gaarne zouden ziendat er voldaan werd aan de aanvraag. De Vereeniging doet het verzoek onder overlegging van nauwkeurige cijfers en gegovens. B, en W. zijn geneigd slechts ten deele aan dat verzoek te voldoen, maar doen geen opgaaf van de overwegingen die hen daartoe hebben geleid. Spreker, voor zich, zou gaarne zien, dat het verzoek werd ingewilligd en wel om deze reden, dat zonder belangrijke subsidieverhooging de inrichting Diet in stand kan blijven. Op de overgelegde bogrooting is geen enkele aanmerking gemaakt, en daarin wordt ten duidelijkste aangetoond dat een belangrijk hoogere bijdrage noodzakelijk is. De gemeente zelf even wel zal niet alles behoeven te doen, ook de provincie en waarna dit

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 10