Groote Paardenmarkt te ALKMAAR, flo. 134. Eerste blad. Honderd en tweede jaargang. ZONDAG 11 NOVEMBER. op Woensdag 14 November 1900. B u i t o n land. Nederland. Stadsbericliten. Mr. E. FOKKER. ALKMAARSCHE OOIRAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar t ©,8©franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Velefoonnummer i 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel fO,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco [aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Dit nummer bestaat nlt 3 bladen. CiflAA. De vrede schijnt weder verderaf te zijn dan ooit. Terwijl de internationale macht onder bevel van graaf Waldersee zegepralend optreedt in de streek rondom Pe king, en generaal Campbell voldaan teruggekeerd is uit Pao-ting-foe, waar hij nergens tegenstand vond, maar een uiterst vriendelijke bevolking, boewei hij 26 dor pen -liet verbranden en 'oombardeeren en den magistraat van i Jon-tsjia noodzaakte de Boksers in zijn district ge vangen te nemen en terecht te stellen en aan de Chris tenen hun eigendommen terug te geven, schijnt het zuiden nu een broeinest der opstand te zullen worden en oefenen de Boksers daar grooten invloed uitVolgens een hooggeplaatst Chinees kwijnt de handel en vermin deren de inkomsten. Deze toestand wordt nog ernstiger wanneer het waar is, dat waar de Chineesehe gevolmachtigden bereid zonden zijn de voorstellen van minister Delcassé als grondslag ■van de onderhandelingen aan te nemen, de gezanten daaren tegen eerst allerlei bijzaken willen vaststellen. De goede verstandhouding onder de mogendheden wordt er ook niet beter op. Rusland heeft een stuk grondgebied in Tientsin gean nexeerd en schijnt niet van plan te zijn zich ook maar eenigszins te storen aan het protest der consuls, dat zeker niet zal uitblijven. Qok onder militairen over heden vallen kleine schermutselingen voor, die, al nemen zjj ook een verzoenend einde, toch zeker met zullen mee werken cue de harmonie te versterken. Uit Sjanghai werd n.l. aan de .Standard" geseind, dat volgens daar ontvangen berichten een Russisch oificier, die over 60 man het bevel voerde, de Britsche vlag neerhaalde en vertrapte te,ffsjingweng-tao, waar een Eugelsch offieier en enkele Sikhs gestationneerd waren. De Engelsche offi cier protesteerde en trachtte de vlag weer op te hij sehen, doch gat dit op toen cte Russische officier dreigde te zullen vuren. De Russen boden daarna verontschuldi gingen aan hert incident werd gesloten verklaard. EAGEUASID. De enquête-commissie over den dienst der Engelsche veldhospitalen heeft de getuigenis gehoord van mevr. Richard Chamberlain, die aangehuwde fhmilie van den minister is. Mevr. Chamberlain was in Zuid-Afoika van Nov. 1899 tot Aug. 1900 en sag den geneeskundigen dienst werken, aan de Kaap, te Mafeking, Wijnberg en Rondebosch. Haar getuigenis voor lord Romer is aan doorloopende akte van beschuldiging tegen het gouvernement. Alles in -de hospitalen, vertelt zij, was in wanorde De zieken en .gewonden, die van het front kwamen, hieven uren in het station liggen, in afwachting der verplegers. Draag baren waren er niet.j de hospitalen waren stinkend cd krioelden van ongedierte. De spijzen werden slecht ge kookt, de melk werd niet gesteriliseerd, toezicht over de hospitalen was er niet. Mevr. Chamberlain geeft de namen op van dronken .dokters, zoo te land als aan boord van de s Aurania" en de .Cymric". De toestand in bet hospitaal van Wood stock was afschuwelijk. De meeste dagbladen bespreken den uitslag van het onderzoek. De .Daily Mail'' meent, dat de gansche geneeskundige dienst des legers zal heringericht worden. De .Daily Telegraph" zegt, dat inderdaad niet alles ge gaan is, zooals het moest gaan, maar dat er veel over dreven werd. BUID-AFJMK.A. De laatste berichten van het oorlogs terrein melden helaas niet veel goeds voor de Boereu. Een telegram van lord Roberts ait Johannesburg van 8 dezer meldt Overste Legallais overrompelde den 5en dezer de Bóeren- strijdmacht ten zuiden van Bothavi.le en bracht haar een volkomen nederlaag toe. Wjj maakten buiteen twaalf- p. nder, een vijftienponder, vier Kruppkanonnen, een Maxim (alles met ammunitie), een wagen, benevens 100 gevangenen. Van de Boereu werden er 25 gedood en 30 gewond. De Britsche verliezen bedragen3 officieren (onder wie overste Legallais) en 8 man gedood, 7 offi cieren en 26 man gewond. Steyn en De Wet, die ter plaatse waren, trokken haastig af. Volgens een ander bericht zon generaal de Wet den 15 in zijn been gewond zijn in het gevecht bij Ren- burghdrift. Hollandsche zendelingen ln China. De Pransche consul te Tsjifoe heeft bericht ont vangen, dat den 13 October twintig missionarissen van het vicariaat der Hollandsche zending in Zaid-Sjatisi volkomen veilig waren en dat de aanvallen geëindigd waren. Koning Leopold van Belgle is riet heel gelukkig met zijn liefhebberij voor het automobilisme. Te Parijs is Z. M. reeds bijna een paar malen bekeurd, maar nu was haast een ernstig ongeval gebeurd. Op den hoek van een straat kwam de koning met zijn automobiel in botsing met een equipage. De schok was vrij hevig, zoodat van beide voertuigen de splinters afvlogen. De passagiers bleven echter gelnkfcig ongedeerd, doch Z. M. Leopold moest in oen fiacre naar huis terngkeeren. Spoorwegongelukken. Den 9 hebben twee vreeselijke spoorwegongelukken plaats gehad, in Belgie en in Duitschlaud. Het eerste gebeurde bij Brainu 1' Allend (aan de lijn van Charleroi naar Brussel). De trein die nit Baulers was vertrokken, werd dwars aangereden dooreen goederen trein die op het statiousemplaeement van Braine 1' Alleud rangeerde. De eerste wagens van den personentrein werden geheel verniold, evenals verscheidene wagens van den goederentrein, waarvan de locomotief totaal is verbrijzeld. Een stoker en een machinist zijn gedood; 11 reizigers, voor 't meerendeel werklieden die naar Brnssel gingen werken, zijn ernstig gek-vetst en worden verpleegd in het station van Braiue 1' Allend. Het andere ongelnk had plaats te Offenbach (aan de lijn van Frankfort naar Berlijn.) Een personentrein reed op een stilstaanden D-t,rein 4.'. De laatste wagens van den D trein werden verbrijzeld; daarbij ontplofte een gashouder, waardoor de laatste twee wagens in brand geraakten. De reizigers van den voorlaatsten wagen konden zich nog redden, maar die van den laatsten wagen zijn blijkbaar allen verbrand. De onkenbare overblijfselen doen vermoeden dat er 6 tot 8 personen inzaten. De oorzaak van bet ongelnk, dat bij dikken mist geschiedde, is nog niet vastgesteld. Behalve de verbrande personen zijn nog drie reizigers en één conducteur licht gewond. A T J E H. Aan de N. P.. Ct. wordt nit Batavia geseind Kapitein Doorman heeft de jtóritioa in Samalanga ver kend en de moslemin nit Peusangan verdreven met een vliegende colonne nit Lbo Semerwé. Hij nam Toekoe Maharadja gevangen. Huwelijk der koningin. Uit den Haag wordt met zekerheid medegedeeld dat tot heden absoluut nog geen vaste datum voor de voltrekking van het huwelijk der Koningin was aangewezen. Harlngcarspel. Ter behandeling van den be schrijvingsbrief voor de 39e algemeeue vergadering van de Noordhollaodscbe Vereeniging »het Witte Kruis" werd door de afdeeling, alhier, eene vergadering gehouden. De punten, op den beschrijvingsbrief vermeld, lokten weinig discussie uit en den afgevaardigde werd daaromtrent een vrij mandaat gegeven. Tot afgevaardigden werden be noemd de heeren A. Smit en C. Nierop en tot plaatsver vanger de heer O. Klerk. De vergadering werd door slechts 9 leden bijgewoond. Droogmaking «Ier Zuiderzee. Het >Vaderiand'' meent te weten, dat bet wets ontwerp betreffende de droogmaking der Zuiderzeedat bij den Raad van State is ingekomen niet de uitvoering van het geheele bekende droogmakingsplan beoogt. Het omvat den aanleg van den afsluitdijk van Wieringeu naar Piaam en de indijking van twee gedeelten der Zuiderzee tusscben Wieringeu en het vasteland en ten zuiden van Hoorn benevens de voorbereidende maatre gelen die voor alke voortzetting van het plan onvermij delijk zijn. Texel. Nu de opruiming der wrakken van een gezonken stoomboot en van een tjalkschip in de Zuiderzee heeft plaats gehad door den heer Bos, aannemer te Helder, zal hij een aanvang maken met de wegruiming van ae »Nigre", een stoomschip dat jaren geleden nabij Huis duinen strandde. Voor deze opruiming wordt eene belang rijke hoeveelheid dynamiet aangevoerd. Men hoopt met het werk nog voor den winter gereed te komen. Oesters. Uit Bergen-op-Zoom schrijft men De prijzen der oesters z.jn nooit zoo laag geweest als in deze campagne. Wordt voor eerste soort ongeveer f 40 per duizend betaald, de lichtere soorten worden tot spot prijzen van de hand gedaan. In België levert men die soorten van f 12 tot f 20 per duizend. Egmond aan Zee. Den 7 kwam alhier een botter in 't gezicht die door een rukwind de mast verloren had, zoodat de zeilen overboord sloegen. De drie opvarenden verkeerden in een hachelijke positie. Van den vuurtoren ontdekte men het ongeval. Spoedig was de reddingsboot bemand en in zee. Na veel moeite, daar de zee zeer hol stond, gelakte het in de nabijheid van den botter te komen. De bemanning wilde niet in de reddingboot overgaan, maar is opgenomen op een anderen botter, die inmiddels genaderd was, en het ontredderde vaartuig op sleeptouw, nam naar Den Helder. Men schrjjft uit IJmulden Aangaande het vergaan van den stoomtrawler Dolfijn kan nog worden gemeld, dat het vaartuig vermoedelijk aangevaren is door een Noorsche bark. Er is althans in Huil een equipage geland, die rapporteerde, dat bun schip in den nacht van Vrijdag 26 October op Doggers- bank in aanvaring kwam met een klein stoomschip, ver moedelijk een vischtrawler. Beide schepen zonken. De bemanning van het zeilschip, dat waarschijnlijk niet. on middellijk zonk, werd later gered en in Huil aangebracht. Vau den stoomtrawler werd niets meer gezien, zoodat alle opvarenden zeer waarschijnlijk het leven lieten. Blijkens brieven van de geredde equipage aan belanghebbenden te IJmuiden kon geen nadere omschrijving van het vissehers- vaartuig worden gegeven. Daar de Dolfijn echter op Dog- gersbank viscüte en niet terugkeerde, is 't zeer waarschijn lijk, dat deze trawler het bedoelde vaartuig was. West-Graftdijk. Den 9 had alhier de verhuring plaats van de landerijen, het vischwater en de schutsluis te West-Graftdijk, in eigendom behoorende aan de banr.e Graft van den Eilandspolder. De verhuring geschiedde voor 4 jaren. Het land bracht op f 295, vroeger f 286 de sluis f 46, vroeger f 33 en het vischwater f 15 evenals 4 jaar geleden. Schermerliorn. Met de tram, die 's avonds te 7.45 alhier moet aankomen, gebeurde maandag 1.1. een ernstig ongeluk. De veldwachter van Ursem, van der L., die aan de Noordervaart bij den Schermerdijk de tram moest verlaten, kwam door het te vroeg uitstappen tr vallen; waardoor hij met een gedeelte zijner voet ondee de tram geraakte, één teen verloor en zich aan hoofd en schouder nog al ernstig bezeerde. Na door eenen docter te zijn verbonden, is hij den volgenden dag per rijtuig naar zijne woning vervoerd. Den 9 is voor deze ge ueente tot hoofdingeland van den polder Mijzen herkozen da heer C. Rood. Akersloot. Den 11 wordt alhier herdacht, dat voor drie honderd jaar de ned. herv. gemeente werd gesticht. Graft. Den 8 had alhier de verkiezing plaats van een lid van het bestuur der banco Graft van het Heem raadschap van den Eilandspolder. De heer J. Oortwijn te Oost-Graf tdjjk werd herkozen. A ut. Op nitnoodiging van hat Alkmaarsche Nutsdeparte- ment zal, op donderdag, den 15, in het Café Central, als spreker optreden de heer W. E. Hargadant, van 's Gravenhage, met hnmoristisch-ietterkundige schetsen en monologen. Onderwijs. De heer J. Faber, onderwijzer alhier, komt voor op de voordracht voor hoofd aan de O. L. S. te Broek op Langendyk. Geslaagd voor het examen vrije- <fn orde oefeningen de heeren P. Klerk, «I. Blokker en li. Ere. Mejuffr. A. M. Boeke slaagde den 8 te Amster dam voor het examen teekenen (L. O.) Voetbal. Zondag, den 11, zal een voetbalwedstrijd gehouden worden tnssehen de Hoornsche P. C. »Sport" en de Alk maarsche P. C. C. »Alcmaria-Victrix", op het afge sloten terrein aan den Westerweg alhier. Kijks Opvoedingsgesticht. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer Th. J. Heeues, als directeur van het Rijksopvoedings gesticht voor jongens, alhier. Theologie. Onze stadgenoot, de heer Jae. Schoonhoven, is aan de Vrije Universiteit te Amsterdam bevorderd als candidaat in de theologie, magna cum laude. Uitvoering Plusstichting. De netto opbrengst van de liefdadigheidssoirée is het aanzienlijke bedrag van f 714.60. Waakt en Bidt. In bovengenoemd gebouw treedt op maandag, den 12, vanwege de Vereeniging tot bevordering van chris telijke belangen, als spr. op de heer dr. J. A. Cramer van 's Hage, met het onderwerp: »Reis-indrukken." BUderdijk. De rederijkerskamer >Bilderdijk" zal op woensdag, den 14, in het lokaal Harmonie, voor hare leden eene tooneelnitvoeringgeven van; Lieve Bloedverwanten", blijspel in 3 bedrijven, en »De Spreektaal-Veredelingsbond", klacht- spel in 1 bedrijf. In de eerste der reeks openbare vergaderingen, die blijkens het openingswoord van den voorzitter, den heer Uitenbosch, de Arbeiders-Kiesvereeniging alhier zich voorneemt dezen winter te honden trad vrijdagavond de heer mr E. F o k k e r, afgevaardigde ter Tweede Kamer, op met een drietal actueele onderwerpen de ongevallenwetde kieswetwijziging en de invalidi teitsverzekering. Spreker verklaarde, dat hot hem natuorlijk niet mogelijk was deze onderwerpen in deze vergadering grondig te behandelen, doch dat hij zich voornam eenige algameene beschouwingen over deze zaken ten beste te geven.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1