Laatste Berichten. Gevonden Voorwerpen. Marktberichten. BURGERLIJKE STAND. De ongevallenwet draagt met recht dezen naam. Geen wetdie reeds bij de behandeling aan zoovele ongevallen was blootgesteld. Het eerste ontwerpdoor de Tweede Kamer aangenomenwerd door de Eerste Kamer verworpen en een nieuw ontwerp werd daarna door de Regeering ingediend. Dit feit,''meent hij, kan wrange vruchten afwerpen voor de toekomstomdat daardoor de Eerste Kamer een invloed is toegekend dien zij later dubbel zal laten gevoelen. Uit de behan deling in de Tweede Kamer wijst spr., ten einde de houding der Regeering te doen uitkomen op het feit dat de amendementen strekkende om naast de verzekering bij de Rijksbank ook die bij particulieren toe te staan door de Regeering werden bestreden en door de Kamer verworpen. Daardoor juist viel de wet in de Eerste Kamer, ondanks de krachtige verdediging en nadat ver klaard was, dat de verwerping, naar het oordeel van den minister van financiengeen politieke beteekenis had werd weinige dagen later een nieuw ontwerp ingediend, dat de verzekering bij particuliere maatschappijen toelaat. Door de vrienden der Regesring is die houding afgekeurd, door tegenstanders toegejuicht. Over de vraag, hoe men thans tegenover de Regeering stond is verschillend gedacht. Men heeit gevraagd of de wet nn nog meer voordeel opleverde voor den werkman en in hoeverre de Regeering er een grief van kon worden gemaakt, dat het overleg met de vertegenwoordiging in een verkeerd stadium was gekomen. Het nieuwe overleg werd afgekeurd en dat het ontwerp slechter was, is nadrukkoljjk aangetoond. Door het toestaan van de eigen verzekering werd er een gevaarlijk karakter aan gegeven, daar het opnemen van het recht van appèl ook voor den werkgever, als een billijk gevolg daarvan, niet zou nalaten conflicten tusschen werkgever en werk man in het leven te ro«pen, door het verzwijgen van het ongeval of het terugbrengen tot kleiner proportien voor den een een voordeelvoor den ander een nadeel zal zijn en de werkman tegenover den patroon niet vrij zal kunnen zijn in zijne verklaringen. Door verplichte -verzekering bij de Rijksbank zouden dergelijke zaken niet kunnen voorkomen. Mer heeft voor misbru.ken van de zijde der werkgevers wel strafbepalingen iu bet leven geroepen, doch deze zullen het kwaad niet, kunnen weg nemen. Beter was het geweest, die moeielijkbeden niet te scheppen. Door het tweede ontwerp komt de arbeider werkelijk in slechter conditie. Door de opname der particuliere verzekering is het mooie van de wet af. Nog wijst bij er op, dat alle administratiekosten, die 2 a 21/2 ton zullen bedragen, door de schatkist zullen worden "gedragen en het reservefonds uit de wet is ge licht. Dit nu is geen schade voor den werkman doch voor de schatkist, die nu zal moeten bijpassen indien het depót te kort schiet. Toch hebben deze gebreken niet er toe geleid, om het tweede ontwerp te verwerpen. De gedachte aan het»be- ter iets, dan niets", heeft spr. en zgn geestverwanten doen voorstemmen. Te hopen blijft, dat de nadeelige gevolgen die voor speld worden uitblijven, en dat bijv. niet zoogenaamde schijn'vennootschappen voor verzekering worden opgericht, die als zij failliet gaan het rijk voor de schade laten op komen, en ook dat het recht van appèl van den werk gever den socialen vrede tusschen weikgever en arbeider niet zal verstoren. En thans de Kieswet-wijziging. Ook hierbij zijn tweeerlei zaken in oogenschouw te nemen, nl. de houding der regeering en den inhoud van het ontwerp. De minister van oinnenlandsche zaken is een van de mannen die steeds hebben gezegd, dat het verband me' de belastingen de kieswet bederft en toch behoudt hij dit geleid door de beweegreden, dat een priucipiëele wijziging een behandeling van meer belang rijke zaken zou belemmeren. Dit standpunt is meermalen ingenomen. De minister werd daarover aangevallen door den heer Troelstra en het was wel verrassend, dat het van die zjjde kwam, door hem werd er op gewezen, wat er alzoo tot stand gekomen was door de liberale mini steries, die de kieswet als politiek vraagstuk aan de orde hadden gesteld. Evenwel kan dit bezwaar niet gel den aan het einde der zittingsperiode en daarom had men dan ook een betere uitbreiding van het kiesrecht verwacht, en niet deze onbeduidende wijziging. Heel openhartig heeft de minister verklaard, dat de samen stelling van het ministerie hem belette bet kiesrecht als politiek vraagstuk aan de orde te stellen, doch met die openhartigheid is hij drie jaar te laat gekomen. Wat men nu heeft gekregen is lapwerk, dat geknutsel en gepeuter is genoemd en met recht. De minister heeft dit geestesproduct gedoopt met den naamtechnische herziening, dat beteekental wat men wil. De wijzigingen zijn van onbeduidenden aard, en waar getracht werd bij amendement nog iets goeds te ver krijgen, stuitte men op het bezwaar, dat men daardoor ging bniten de lijn der technische herziening, waardoor elk eenigszins verder gaand vooretel werd verworpen. De voorstanders van het ontwerp Tak, noch de mannen van het Algemeen Kiesreoht meenden echtei met kracht te moeten ageeren tegen deze wijzigingen Alle pogingen bleven echter niet nit. Hetzelfde amendement, dat in '96 door Borgesius c.s. werd ingediend om het bedrag dei- grondbelasting in art. 1 genoemd te verminderen, werd met talent verdedigd, maar verworpen. Evenzoo dat om den leeftijd voor den kiezer van 25 jaar te brengen op 23, en dat om elk bedrag in de grondbelasting als maatstaf aan te nemen, dat op zich zelf ook wol be zwaren bad, daar men tot enkele centen grondbelasting betaalt en daardoor kunstmatig kiezers zouden kunnen worden geteeld. Slechts enkele amendementen konden genade vinden, zoo b.v. dat omtrent den seizoenarbeid, dat een verbetering is voor de loonkiezers. Een ander echter dat niet wilde uitsluiten de arbeiders, die door ziekte ot werkeloosheid en werkstaking geen loon trekken, werd verworpen, waarschijnlijk, omdat er van werkstaking in kwam. Dat het verschaffen van geneesmiddelen niet onder de bedeelingen valt, en het kosteloos verkrijgen daarvan iemand bet kiesrecht niet ontneemt, is een ver betering te noemen. Een verbetering was ook het voorstel iD zake het gemeentelijk kie-recht, waardoor ieder, die alleen gemeentebelasting betaa.t, ook kiezer zon zijn voor den gemeenteraad, doch ook dit werd verworpen, waardoor een mooie veer uit den staart verloren ging. Een andere veer, die men eveneens verloren zag gaan, was de aangifte door den patroon ran zijn loontrekken- den, die op de kiezerslijst moeten worden geplaatst. Spr. betreurt de verwerping daarvan blijkbaar niet. Toch trok de minister toen het ontwerp niet in, maar liet de Kamer voortgaan met het gepeuter. Aangaande den tijd van stemming kon het voorstel van den minister om dien van 11 tot 7 te bepalen geen genade vinden in de oogen der Kamer en bleef het bij het oude. Ook de beperking van de openbaarheid der opgave voor candidaten werd en naar spr. meent terecht niet aangenomen. Ziedaar het voornaamste behalve de kwestie van de goede en niet goede stippen vlekken strepen enz. Jammer van den tijd die aan dit geknutsel is besteed de aanneming zonder hoofdelijke stemming is meent spreker wel de scherpste veroordeeling van dit ongelukkige penterwerk. Het derde punt, de verzekering tegen invalidi teit en ouderdom, werd zeer vluchtig behandeld. Voornamelijk werden door den spr. tegenover elkander gezet het rapport der staatscommissiebelast met het onderzoek uaar de mogelijkheid der staatspeusioDneering en dat van de commissie benoemd door de Liberale Unie. De staatscommissie komt bij hare berekening tot een 8 a 9 miljoen per jaar als kosten voor het rijk, de com missie der Unie bewijst dat 4 5J/2 miljoen voldoende is. Nog wordt in bet rapport der Unie aangetoond, dat het met die som uit te keeren pensioen bij een pre mie van löi/ï tot, 42 cent per week op 65jarigeu leeftijd ot bg invaliditeit vroegerbelangrijk hooger kan zijn dan dat waartoe de staatscommissie komt. Hij vestigt vooral de aandacht op dit rapport en spreekt den wensch nitdat het niet te laug meer zal duren dat den ar beider verzekerd wordtwaar bij recht op heefteen eenigszins onbezorgden ouden dag. Debat. Er werd alleen debat gevoerd door den heer Zwier Visser, die de ongevallenwet een onbillijke wet noemde, omdat de visscbers daarin niet zgn opgenomen de vis- schers die bg alle arbeiders achterstaan, waar hel, de zorg van den staat betreft. Met klem betoogt hij dat hef tijd wordt, dat men wat meer belang gaaf stellen in deze arbeiders en hun gevaarlijk bedrijf. De heer Lokker is vol sympathie voor het denkbeeld, ook de visscbers tegen ongevallen te verzekeren en gelooft dat men daartoe ook zal komen doch de aard van het bedrijf brengt mede dat dat niet zoo gemakkelijk gaat. De ongevallenwet daarom oobillgk te noemen gaat niet aan, ook de landbouwers en dienstboden worden nog uit gesloten. Daartoe zal men ook eerst later kunnen komen. Nadat nog de heer Visser heeft gezegd dat bij het beter had gevonden indien men met, het moeielijkste was begonnen dan volgde immers het gemakkelijke van zelf en nogmaals een beroep heeft gedaan op aller belang stelling voor onze kloeke visscherslieden wordt de ver gadering door den voorzitter gesloten, met dank aan den spreker en u et de mededeeliEg, dat 11 December de heer F. W. N. Hugenholtz zal optreden. Kamer van Koophandel en Fabrieken. In de vergadering van den 7 waren tegenwoor dig de heeren J. G. Potgieser, Th. van Spall, A. J. T. Conijn, P. J. Boom, 8. de Lange PBz., A. Prins Az., voorzitter en de secretaris Mr. J. Verdam. De heer H. P. Ibink Meienbrink was afwezig met kennisgeving van verhindering. Na behandeling, goedkeuring en onderteekening der notulen worden de uitgegane stukken gelezen, namelijk 1. Eene missive van 5 October 1900 aan de «Noorder- Stoomtramvereeniging" in antwoord op een tot de Kamer gericht verzoek om ondersteuning bij den gemeenteraad van baar adres tot het verleenen van een renteloos voor schot van f 15000 en tot deelneming in het aandeelen kapitaal met f 15000. Bij dit antwoord werd medegedeeld, dat de Kamer, hoezeer overtuigd, dat het tot stand komen dar door die vereeniging ontworpen stoomtramlijn ook voor den handel en nijverheid wenschelijk iseene adhaesie betuiging tardief zou achten, daar reeds bij het raadsbesluit van 7 Juni 1899 in beginsel door den raad is beslist, dat de bedoelde lijn in het belang der gemeente Alkmaar is en de Raad zich bereid heeft betoond die zaak financiëel te steunen welke stenn B. en W. thans voorstellen te verhoogen tot een renteloos voorschot van f 10000 en deelneming in het aandeelen-kapitaal tot een bedrag van 1 10000, terwijl de vraag, op welke wijze en van welken omvang de gemeente steun zal geven a in de onderneming eene vraag is van financiëel beleid, waar van de beantwoording minder ligt op den weg der Kamer van koophandel. 2. Een telegram van gelukwensching op den 18 Oct. 1.1. gezonden aan H. M. de Koningin. Voorts worden do ingekomen stukken aan de orde gesteld, als 1. Een verzoek van den »Nederlandscheu Bond ter be strijding van overdreven zondagsrust op het gebied van post- en telegraafverkeer" om adhaesie te verleenen aan haar adres van 26 October 1900 aan den minister van waterstaat, strekkende om paal ou perk te stellen aan het ziekelijk streven van enkelen om ook op het gebied van post- en telegraafverkeer den zondag langzamer hand tot een gewonen rustdag te maken, zulks naar aan leiding van de opheffing der tweede postbestelling op zondag in plaatsen boven de 15000 zielen en van de op 5 November 1.1. als proef ingevoerde maatregel om des zondags geene gedrukte stukken en eenmaal verschijnende weekbladen te bezorgen. De heer Potgieser stelt voor om dit adres te ondersteunen door inzending aan den minister van een zelfstandig adres. Hij acht het voor den handel een bezwaar dat prijscouranten en allerlei gedrukte stukken, die jnist veelal op zaterdag worden verzonden naar aan leiding van hetgeen er in den loop der week is verhan deld op zondag blijven liggen terwijl op dien dag de adressanten het beste den tijd hebben daarvan kennis te nemen. Ook de weekbladen die éénmaal per week ver schijnen wat gewoonlijk des zaterdags is zijn dikwijls voor '.en handel niet geheel zondsr belang. De Voorzitter acht deze nieuwe maatregel die schijnt genomen te zijn zonder de kamers te raad plegen niet van zoo groot gewichtdoch het komt ook hem wel voor dat daarop wel terug gekomen kan wor den wanneer het als proef is bepaald want het zal dan wel blijken dat de bestelling van de bedoelde ge drukte stukken des maandags ook weer voor andere be stellingen bezwaar oplevert. Besloten wordt met algemeene stemmen om de gevraagde adhaesie te verleenen. Daarop wordt door den heer Th. van Spall mondelinS rapport uitgebracht over de vraag, door den miuister van Waterstaat aan de Kamers van Koophandel gesteld, of het wenschelijk zonde zijn om het verwerven van een diploma voor bediening van stoomwerktuigen van zeer eenvoudige constructie te bevorderen en zoo ja, op welke wijze dat zon kunnen geschieden. Na discussie wordt zonder stemming de conclusie van den heer van Spall aangenomen tot mededeeling dat naar het gevoelen der kamer een diploma als hier bedoeld onnoodig en niet wenschelijk is, daar de fabrikanten, die gDbruik maken van stoomwerktuigen van eenvoudige constructie daarvoor moeilijk een afzonderlijken machinist kunnen aanstellen, wiens eenige werk zon zijn de bediening dier machine, te meer nu hij toch zelf de verantwoordelijke persoon blijft en daar een werkman, die een diploma beeft ver worven voor de bediening van stoomwerktuigen, al worden de eischen voor een daartoe af te leggen examen ook zóó laag gesteld, dat dit nauwelijks voldoende waarborg zou geven, toch gewoonlijk niet meer bereid zal zijn om ander werk te doen. De voorzitter deelt nu mede het resultaat van zijne besprekingen met den inspecteur der H oil. IJzeren Spoorwegm, hem in de vorige vergadering opgedragen, over de vraag iu hoeverre of er bezwaren zonden bestaan om de kaartjes in buurtverkeer, die wel van Alkmaar nn,ar Uitgeest en ook van Uitgeest naar Amsterdam ver krijgbaar zijn, voor het geheele traject Alkmaar-Amster dam verkrijgbaar te stellen. Naar aanleiding van deze mededeeiingen wordt besloten een verzoek daartoe strek kende te richten aan de directie der H. S. M. oorts wordt besloten om aan dezelfde maatschappij het ver zoek te doen om bij een volgende dienstregeling meer sneltreinen, all hans voor het verkeer van Alkmaar naar Amsterdam, te laten loopec, daar blijkens de statistieken- betreffende het vervoer hiervoor voldoende aanleiding bestaat. Na de rondvraag wordt hierop de vergadering gesloten. De komst van President kruger. Toebereidselen voor de ontvangst te Marseille. MARSEILLE, 9 November, Mevrouw Eloff, de dochter van president Kruger, is heden met twee kinderen hier aangekomen met de «Kanzier''zij is afgestapt in net Hötel de Noailles, waar zij appartementen betrokken heeft in de nabijheid van die, welke voor Kruger bestemd zijn. De «Gelderland" wordt niet vei wacnt voor den 20en November. De afgevaardigde Georges Berry is voornemens zich aan het hoofd der vereenigiugen vau oud-strijders te plaatsen, met zijn waardigheidsteekanen als afgevaardigde bekleed, om president Kruger te ontvangen. ONDERTROUWD 8 Nov. Jan Dekker en Maartje Schoonhoven. Hen drik Westenberg te Helder, en Alida Petronella Jansen, te Alkmaar. Dirk Olij en Marretje Cloeck. Adrianus Oblen, wednr. van Gerritje Folmer en Geertrnida Bosman. Albertusvan de Kamer, alhier, en Geertje van Diepen, te "Wognum. Jacobus Hendricus Hout, wednr, van Maria van Woezik en Gesina Dik. GEBOREN. 7 Nov. Frederik, z. van Jacob Brands en Atrt je Bla< uboer. 8 Petrns en Reinier, zs. van Henjanus M^oij en Petronella, Schrama. 10 Eldert, z. van Casper Lode wijk Uornelis de Boer en Maartje Hop. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een pak ledige zakken, een paar glacé handschoenen, een vermoedelijk gonden ringetje van een horloge, een gonden zijnaald, een mandje gemerkt: Liége, een porte- monnaie met 9 ets., een sportkar, eenige rozenkransen een schop, een jongensmnts. Alkmaar, De Commissaris van Politie. 9 Nov. 1900. S. M. S. MODDERMAN Jr., Alkmaar, 9 Nov. Kleine kaas t 31.commissie f 31,-, Middelbare f 32.50. Aangevoerd 382 stapels, we gende 140275 Kgr. i Alkmaar, 9 Nov. Aangevoerd 3133 mudden. Tarwe f 5.80 a 6.50, rogge i 5.85 a 0.— gerst f 0.— a 0.—, id. chev. f 4.25, 5.50 a 0.—, haver f3.—a 3 60, paarden- boonen f 5.75 a 6.50 bruine dito f 9.25 a 9.50, duiven dito f 0.citroenb. f 10,50 a 13.witte f 12,50 a N. kanariezaad f 0—, blauwmz. f—a 0.—, graawe erwten f 10.a '20. groene t 13.50, 16. a 0, vale 0.— a witte f 0.—. rood mosterdzaad 1 15.— a 18.50, geel id. f a karwijzaad f 16.—. Alkmaar, 10 Nov. Aangevoerd 0 paarden t a 0 koeien en ossen f 0 a 0, 0vette kalveren f a per pond a ct., 18 nuchtere kalveren f 8 al6 42 magere schapen f 10,a 17, - vette id. fa 0 vette varkens per P. t 0.a 0. 58 magere id. 1 12.— 15.—, 14 bokken en geiten f 2 a 6, 0 kl. bokjes f 0.— a 0.—, boter, per P. s middags 12 uur f 0 65, en 0.70, aangevoerd 3796 P., kipeieren f 1.62ja f 1. 75? p. 25. eenden dito f 0,— p- 100, 0—lammeren f 0 a f 234 biggen f 6 a 8.— Amsterdam 9 Nov. Friesche Dokkumer Jammen f 2.50 a 3.10, Franeker t 0.— a 0.—, Zaaiers f 1.85ia 1.90, Hallemers f 1.75 a 1.80, Blanwe f 2.40 a 2.60, Zeeuwsche Spnische Jammen f 2.50 a 4. Poters f 1,50 a 1.60, Flakkeesche f 2.50 a 2.80, Blanwe f2.90 a 3.10, bonte f 3.10 a 3.30, Geld. Blanwe f2.- a 2 40, Prui sische Hamburgers f 3.80 a IJpolder Jammen f 2.50 a f3.a 4.50 per Hl. Petroleum onveranderd. 4.Roode f 2.— a 2.20, 2.75, Westlandsche Zand i

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2