No, 134, Tweede blad. Honderd en tweede jaargang. 1900. ZONDAG 11 NOVEMBER. Wat President Kruger zal vinden in Europa. Veiling vaste goederen. bURWJBKLlJKE 8 T A iN 1) ALkNAARSCHE Deze Courant wordt Dlasd»|- en Zaterdagavond uitgegeven, per Dooderd a g- Abonnementsprjjs 3 maanden voor Alkmaak 1 ft,SO franco door het geheele rgk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prjjs der gewone advertentlen Per regel f 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Telefoonnummer t 3. In de Yereenigde Staten zijn de kiezers van den aanstaanden President gekozen, en de uitslag laat geen twijfel aan de herkiezing van Mac Kinley, zelfs met groote meerderheid. Dit feit doet de imperialisten en oorlogsmannen in Engeland juichen, en ongetwijfeld voorspelt het een blijvende goede verstandhouding tus- echen wat Chamberlain noemde de beide machtige takken van het Angelsaksische ras. Toch zullen zij, die de handhaving van vrijheid en recht boven machts ontwikkeling stellen, zich over dezen uitslag der ver kiezingen aan de overzijde van den Oceaan niet al te zeer behoeven te bedroeven, althans wat den invloed betreft, dien de zaken in Zuid-Afrika en daaraan denkt ieder hot eerst er van zullen ondervinden. Al mocht, indien de meerderheid zich voor Bryan had verklaard, de verhouding tusschen de Unie en Groot- Britannië iets zijn verkoeld, de geest, die thans de meerderheid der Britten beheerscht, zou er zich weinig aan storenen een krachtig optreden door Noord- Amerika ten gunste van de Boeren zou zeker niet verwacht kunnen worden van een partij, die onthouding predikt van politieke bemoeiingen buiten Amerika, en daartegenover van Europa dezelfde onthouding eischt ten aanzien van de Nieuwe wereld. Intusschen is het niet te ontkennen, dat de herkiezing van Mac Kinley de beduchtheid voor Engelands isolement onder de mo gendheden wegneemt, en zeer naar den zin zal zijn van alle Engelsehen, die op zulk een isolement, al mocht Chamberlain het „schitterend" noemen, niet ge steld zouden wezen. De vrees, dat het brave Engeland alleen zou staan onder de mogendheden, zonder bondgenooten en zonder vrienden, is overigens reeds geheel geweken door het verdrag met Duitschland omtrent de te volgen ge dragslijn in China. Daaruit blijkt voldoende de ge zindheid tot onderling overleg en samengaan. Duitsch land althans de Duitsche Keizer, en Duitschland zal wel volgen wil wel zijn oorlogsvloot bouwen, en, om 's Keizers eigen woorden te gebruiken, zorgen, dat er op het groote tooneel der wereld niets geschiedt zonder dat Duitschland er in gekend ia, maar voor- loopig vindt het daartoe geen beter middel dan met de grootste zeemogendheid op goeden voet te blijven. Of de verhouding altijd zoo goed zal blijven, als een maal de Duitsche zeemacht is geworden wat de vurigste ijveraars voor haar uitbreiding er van hopen, is een vraag, die alleen belang heeft voor de toekomst. Yoor het tegenwoordige laat de verhouding tusschen de Duit sche en de Engelsche regeering niets te wenschen over. Wordt zelfs niet over een geheim verdrag tusschen Duitschland en Engeland betreffende de zaken in.Zuid- Afrika gesproken als over een bekende zaak Als President Kruger, thans op weg naar Europa aan boord van een Nederlandseh oorlogsschip en op welk schip zou hij beter kunnen zijn inderdaad nog hoopt van de eene of andere Europeesche mogendheid eenige bemoeiing te verkrijgen ten gunste van de beide verwoeste republieken, dan vreezen wij voor den grijs aard nieuwe teleurstelling. De oogenblikkelijke op welling, die eenmaal den Duitschen Keizer zijn bekend telegram deed schrijven, is lang voor andere overwe gingen geweken. Mac Kinley heeft reeds eenmaal op zijn bescheiden vraag of vriendschappelijke tusschen- komst aanvaard zou kunnen worden, een ontkennend antwoord ontvangen met die vraag meende hij blijk baar zich te hebben doen kennen als iemand van goeden wilmaar met die vraag oord^lde hij ook zijn plicht te hebben vervuld, en Mac Kinley zal worden herkozen. De Russische Keizer heeft wel wat anders te doen, b.v. in Finland en in China, dan zich met de zaken der Zuid-Afrikaansche Boeren in te laten en heeft hij niet gezegd, dat hij van allen oorlog een afkeer heeft Hij wenscht daarom op 'goeden voet te blijven met iedereen, ook met Engeland en zelfs met China. Waarom zouden de Boeren dan niet zeiven aan den oorlog een eind maken door het eenvoudige en doeltreffende middel tan zich te onderwerpen In beginsel zal daarenboven de Russische Keizer, dio Finland bij Rusland inlijft. Vel niet veel gevoelen van de bezwaren dezer Boeren tegen een inlijving van hun land bij de Engelsche be zittingen. Hij, voelt waarschijnlijk meer voor de eenheid van een wereldrijk, eenheid van bestuur en eenheid van beschaving en taal, daarom in Finland van de Russische, i n Zuid-Afrika van de Engelsche. Wij weten niet, wat President Kruger zich voorstelt, wat hij veirwacht en hoopt of hij werkelijk gelooft aan de mogelijkheid om bij de groote mogendheden medewerkimg te zullen vinden althans voor een andere uitkomst wan den fnog altijd niet geëindigden oorlog dan de v olkomen vernietiging der beide republieken en de inl bezitneming van haar grondgebiedmaar wij gelooven niet aan een voornemen om zich daartoe tot de groote mogendheden te wenden. Wij mogen onder stellen, dat hij omtrent den waren stand van zaken te goed is ingelicht om daarin heil te zoeken. Maar wat hem bij zijn aankomst in Europa en bij zijn tocht van Marseille naar Nederland, indien dit werkelijk zijn plan is, ongetwijfeld ten deel zal vallen, dat zullen zijn de blijken van warme belangstelling uit den boezem van schier alle natiëneen hulde, zooals wellicht nimmer een vorsteen krijgsoverste of staatsman van zooveel verschillende zijden werd gebracht. Daarin zal zich openbaren de wanverhouding, de diepe klove tusschen de redenen van staat, die de regeeringen doen gelden, de politieke verhoudingen, die heel Europa in bedwang houden aan de eene zijde, en aan de andere zijde de afkeer van geweld en overheersching, het rechtsbesef en de vrijheidsliefde der natiën. 7 Nov. Notaris Mr. A. P. H. DE LANGE. L Winkelhuis en erf, Houttil, Alkmaar, A '2327, groot 66 c.A. Str. F. H. Ringers f 5910. Verhoogd door A. J. M. Keijspe1- tot 6485, 2. Winkelhuis, Boterstraaf, aid., A 546, 30 c.A. Str. A. Droog 2200. Niet verhoogd. 3. Pakhuis Laat, aid., B 2305, 2306, 2307, 01.20 c.A. Str. F. H. Ringers 2085. Verhoogd door A. J. M. Keijsper tot 2195, 4. Pelmolen, »het Roode Hert", onder Oudorp a. Woonhnis en erf, 02.37, Str. J. Maijs 540. b. Molen, woonhnis, schuur, erf, 06 c.A. Str. J. Mugs 1470. 4c en b verhoogd door J. Muijs c.s. tot 2305,— c. Paküuis en erf, 07.98. Str. S. Bregman 945. d. Tuin, 05.60. Str. Jb. van Twisk 315. 4c eu d verhoogd door C. Kadijk tot 1935, Veiling, 8 Nov., door denzelfden Notaris. 1. Huis (scheerwinkel) Boterstraat, A 562, 33 c.A. Str. H. Wolzak Gz. f 2255. Niet verhoogd. 2. Woonhuis en erf, Kanaalkade,A 3446,45 c.A. Str. W. Burger 2000.— 3. Woonhuis en erf, aid., A 3445, 54 .c.A. Str. A. B. van Geenhuijsen 2120. Ns. 2 eu 3 gecomb. Verh. d. D. Rozenhart tot 4460, moordschariroiide. 1-31 Oct. Ondertrouwd. Evert Barten, wednr. van Mietje Barten, en Antje Vos. Overleden. Antje, d. van wijlen Jan Duin en Antje Bakker, 15j. Jan van den Abeele, wednr. van Geertje Keppel, 70 j. Jan Hoff, ecbtgen. van Bregtje Hoff, 66 j., overl. te Amsterdam. Antje Tiel, wed. van Jan Kater, eerder van Gerrit de Boer, 57 j. W armenhuizen. 1-31 Oct. Geboren. Trijntje, d. van W. Sevenhuijsen Pz. en T. Hoogvorst. Johannes, z. van P. Meijer en G. Klaver. Jo hannes, z. van D. Smit en C. Tesselaar. Maria, d. van H. Dekker en A. Bakker. Theodorus, z. van P. Goudsblom en H. Kamper. Overleden. Pieter, z. van P. Benjaminse en T. Dil, 12 j. Hlleuwe niedorp. 1—31 Oct. Getrouwd. Klaas de Boer Kz. en Geertje Vel. Dirk Borst, te Ondkarspel, «n Elizabeth de Boer, alhier. Overleden. Grietje, d. van Piet r Waterdrinker en Antje Koora, lj. Maartje Tak, wad. van Jan van Laten, 80 j., overl. te Oude Niedorp. Pietertje Rood, echtgen. van Klaas Koomen, 49 j. Uitgeest. Getrouwd. 7 Oet. Klaas Steijn, wednr. van Mietje Koster, en Grietje Hillenius. Geboren. 12 Oct. Adriana, d. van Jan Noom en Jannetje Groen. 20 Nicolaas Hermanns z. van Hermanns Bazilius Zonjee en Jansje Admiraal. 26 Jan M tarten, z. van Cornelia Hos en Maria Sara de Vries. 27 Maria, d. van Pieter Bak en Maria Docter. Overleden. 4 Oct. Jacob Cornells, z. van Leendert Starreveld en Jannetje Starreveld, 1 m. 11 Cornells, z. van Pieter de Goede en Elisabeth Hoeben, 3 m. Heerhugowaard. Ondertrouwd 11 en getrouwd 28 Oct.: Simon de Graaf en Trijntje Ens. Ondertrou wd. 26 Oct. Klaas Bijvoet en Grietje Nieuweboer. Jacob Hoogboer en Trijntje Vlugt. Getrou wd. 7 Oct. Jan Dlrkmaat en Grietje Govers. 11 Arie Leegwater en Maartje de Ruiter. Geboren. 9 Oct. Hendrik, z. van Jan Leegwater en Jana Maria Maelink. Geertje, d. van Gerbrand Pauw en Wilhelmina Spaan. 14 Arie, z. van Jan Brink en Pietertje Borst. 15 Maria, d. van Johannes Tamis en Trijntje Ursem. 23 Bertha, d. van Corneiis Keppel en Maartje Bult. 29 Simon, z. van Jan Broertjes en Neeltje Wittebol. Agatha, d. van Andries Veldman en Johanna van Zelm. 30 Theodorus, z. van Nicolaas Baltus en Maria Mo lenaar. Overleden. 4 Oct. Hein Boers, wednr. van Maartje Oudes, 54 j. 13 Trijntje Groet, wed. van Dirk Modder, 83 j. 20 Dirk, z. van Arie de Boer en Teunisje Groot, 17 w. Haringcarspel. Ondertrouwd en getrouwd. 11 en 25 Oct. Hendrik Gooi en Marijvje van Leyen. 12 25 Jan Bos en Antje Swart, wed. van Reger Borst. Ondertrouwd. 19 Oct. Dirk van Duin en Grietje Bleeker. Getrouwd. 11 Oct. Simon Bood en Johanna Rezel. Geboren. 19 Oct. Nicolaas Stephanus, z. van Nicolaas Stephanus Tesselaar en Geertje van Leeuwen. Simon, z. van Simon Schoon en Grieije Schoon. 22 Dirk, z. van Dirk Pankras en Petronella Mettes. 29 Theodorus, z. van Gerrit Entes en Hilletje Vlaar. Uginondblnnen. Geboren. 2 Oct. Adelbertus, z. van Andreas Zentveld en Jantje Dekker. 8 Elisabeth, d. van Johannes Orij en Maria Schuit. 9 Adrianus, z. van Jacobus Berkhout en Jantje Bekker. 10 Klaas, z. van Hendrik Hopman en Aagje Schroor. 13 Johanna Antonia Wilhelmina, d. van Jozephus Martinus Schellekens en Mina KüDze. 24 Wilhelmus, z. van Johannes Abbo en Jacoba Brakenhofl. Petrus, z. van Willem Koper en Aaltje Peetoom. Overleden. 10 Oct. Elisabeth, d. van Johannes Orij en Maria Schuit. 24 Jansje Busé, echtg. van Hendrik Zwart, 67 j. Bgniond aan Zee. Geboren. 2 Oct. Adriana, d. van Klaas Zwart an Neeltje Stam. Engelina, d. van IJsbrand Oonijn en Trijntje Dekker. 6 Gerrit, z. van Jan Visser en Aagje Abie. 11 Albert, z. van Engel Wijker en Jansje Zwart. 16 Johanna, d. van Tijs Hopman en Maartje Stuif bergen. 19 Tennis, z. van Tennis Zwart en Neeltje Zwart. 20 Pieter, z. van Jan Heeren en Aafje Glas. Engelbertus, z. van Corneiis Kok en Grietje Hopman. Grietje, d. van Jacob Groen en Betje Gravemaker. 21 Leendert, z. van Albert de Graaff en Pietertje Dekker. 23 Cornelia, d van Jan Wijker en Maartje Zwaan. Overleden. 2 Oct. Trijntje, d van Pieter Dekker en Aafje Blok, 2 d. 14 Aagje Glas, echtgen. van Job de Groot, 37 j. Andreas Jobau Nijman, gescheiden echtgen. van Jacoba Nijenhuis, 84 j. 20 Dirk, z. van Gerrit Dekker en Trijntje Grave maker, 11 m. Pieter Heeie, wednr. van Trijntje de Graaff, 81 j. l,

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 5