Groote Schei-Veemarkt te Alkmaar 21 KLATERGOUD, No. 135. Honderd en tweede jaargang: WOENSDAG 14 NOVEMBER. Gemeenteraad van Alkmaar. Buitenland. FEUILLETON. Inrichtingen, die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. ALRMAARSCHE COURAAT. Deze Courant wordt IMnsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO 5 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer r 3. Prys der gewone advertentien Per regel f©,lS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco jaan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. De BURGEMEESTER van ALKMAAR roept de leden van den Gemeenteraad op tot bijwoning eener verga dering op Woensdag, 14 November 1900, des na middags te één uur ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punten De Burgemeester G. RIPPING. 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voortzetting der behandeling van de gemeente-begroo ting (üemt 1901. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan ben ie gediende verzoek, met de bijlagen, van D. E. VERSTEEGH, firma dr. Graefi Co., om vergun ning tot het uitbreiden van hunne fabriek van Znivel- bereidingsstoffen door het oprichten van een gasmotor van paardekracht in het perceel aan de le Kabelstraat, wijk F, No. '20, en dat op Maandag 26 November 1900, '3 middags te twaalf nren ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrich ting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 12 Nov. 1900. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat door hun college aan F. RIKE, loodgieter en aannemer aldaar, bij besluit van 8 November 1900 nr. 26 ver gunning is verleend tot het oprichten van eene 1 00 d- gieters werkplaats in het perceel lste Tuindwars straat wjjk E ongenummerd. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. C. D. DONATH, Secretaris. CHINA. De «Times" verneemt uit Tientsin van 9 dezer, dat alle Russen zich uit Tientsin terugtrekken en dat de*' Russische generaal te kennen gaf, dat bij bevel ontving den Sjan-hei-kwan spoorweg onmiddellijk aan de Engelschen over te geven. E. DOOR WEftlVER. Vertaling van HERMIN A. 8) Edith stond roerloos te luisteren naar die tonen, die zij nog nooit had gehoord. De merel zingt slechts waar 't stil en eenzaam is en dit kwam in haar druk, weel derig leven niet voor. 't Leverde ook nooit znlke merk waardige uren op als dit, zoo ernstig tusschen die half verzonken graven en met dat jonge lentegroen om haar heen. 't Was alsof zij droomde of de beschrijving van dat alles in een sprookje las. Beiden hadden een minuut gezwegen. Edith voelde, dat hij de oogen onafgewend op haar gevestigd hield, 't Was geen nieawsgierig aanstaren, dat haar beleedigde, maar veeleer een gebiedende blik, die haar wonderlijk aandeed en bijna angst veroorzaakte. Zij kwam onder dien indruk, zonder zich rekenschap daarvan te geven. Maar dat lange stilzwjjgen maakte haar ook eenigszins verlegen en zij brak 't dus af door zoo ongedwongen mogelijk te vragen «Zjjt ge al meer hier op dit kerkhofje geweest »Ja," luidde het kalme antwoord. «Straks heb ik dat oude opschrift dóar al trachten te ontcijferen, maar 't gaat niet. Slechts een enkel woord is nog leesbaar." Hierbij wees hij naar den verweerden grafsteen tegen den muur van de kerk. Edith volgde de richting van zijn hand. «Ontwaken las zij halfluid. «Een veelbelovend woord «Voor de dooden zeer zeker!" zeide Raimar me klem en nadruk. Wat er dus eigenlijk waar is van den, in ons vorig nummer gemelden, eisch van Rusland, om afstand van een grondgebied aan de rivier de Pei-ho, tegenover de concessies die de EDgelschen en Daitschers te Tientsin hebben verkregen, is verre van duidelijk. Of zou men moeten gelooven, dat generaal Linewits zich in de vingers gesneden heeft en thans op hoog bevel de reeds in bezit genomen landstreek, weder heeft moeten ontruimen De vredesonderhandelingen zijn nog geen stap ver der en het ziet er er niet naar uit of spoedig eenige voortgang te wachten is. De keizer en het Hof weigeren beslist terug te keeren naar Poking, een der voorwaarden die de gezanten stelden. De bestraffing van de schuldigen aan de opstanden der Boksers gaat ook niet vlot. Volgens de jongste berichten zou de Zoon des Hemels aan Li- Hoeng-Tsjang hebben medegedeeld, dat hij niet kan toe stemmen in de bestraffing van generaal Toeng foe sian, een der meest bekende en heftigste tegenstanders der vreemdelingen. Nu is de prins Toean reeds gevlucht;, Toeng-foe-sian staat onder bescherming van den keizer en deze wil wei de verbanning, maar niet de onthoof ding van Yoe-hsien toestaan. EMGKEiAmi». Generaal sir Redvers Bulier is den 9 te Southampton aangekomen en door den opperbevel hebber lord Wolseley ontvangen. De stad bereidde hem een geestdriftig welkom, het eere-bnrgerschap werd hem aangeboden, een plaats werd hem ingeruimd aan het feest maal van den lord mayor en de eerste dronk werd daar aan hem gewijd. Sir Redvers antwoordde op de toespraken met een lofrede op de Britsohe soldaten in Zuid-Afrika en vertrok den 10 per extratrein naar Aldershot, waar hij door de troepen en de bevolking uiterst hartelijk werd ontvangen. De «Daily Telegraph" meldt dat besloten is bij het Parlement een wetsontwerp in te dienen voor een reusachtige uitbreiding der dokken te Dover; het plan kost 1,125,000 pond starling en zal gelegenheid geven tot voorziening van de grootste stoombooten. De Ham- bargsche, Bremer, Antwerpsche, Amsterdamsche en Rot- terdamsche lijnen op Amerika hebben reeds het voornemen te kennen gegeven Dover aan te doen voor herstellingen en verbeteringen. FRASIRRIJH. Het Hof van Assises heeft met aan neming van verzachtende omstandigheden, Salson, die een schot loste op den Shah van Perzië, tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. De burgemeester van Marseille, gevraagd naar zijn voornemens met betrekking tot de betoogingen voor president Kroger, zeide dat hij persoonlijk een onzijdige houding zal aannemen en alle manifestaties zal toelaten, maar hij zal niet dalden dat iemand gemolesteerd wordt en daarom de noodige politiemaatregelen nemen. ZIJIO-AFRIHA. Een telegram van lord Roberts uit Johannesburg van 8 dezer zegt«Generaal Smith Dorrien meldt, dat er tusschen 6 en 7 November zwaar werd gevochtenzijn machtbestaande nit 250 bereden manschappen en zes kanonnen en negen honderd inlan- «Nn, op anderen heeft 't ook geen betrekking," her nam de jonge dame op haar koelen, stelligen toon. «Wie nog midden in het leven staat, moet wakker zijn en wakker blijven." «Maar daar zijn er ook velen, die buiten het leven staan. Als het noodlot iemand bijvoorbeeld naar zulk een plaatsje «aan het eind van de wereld," zooals dit Heilsberg, heeft gedreven «Ik sprak van menscben, die iets zijn ea beteekenen willen in het leven," viel Edith in. «Anderen doen niet mee." «Ja, juistDie doen niet mee Maar de wil alleen is niet altijd voldoende en niet ieder bereikt het gewenschte doel. Gij behoort waarschijnlijk tot de hoogere kringen en daar ziet men meestal de overwinnaars in den strijd niet de overwonnelingen. Deze verdwijnen in het duis ter en gaan hier of daar te gronde." Met een fier gebaar hief Edith het mooie hoofdje op «Welnu, wie zich zulk een lot wil getroosten, die verdient 't ook. Ik sympathiseer meer met diegenen, die ook in den strijd des levens weten te triomfeeren of onder te gaan. Wie zich daaraan bloohartig onttrekt vóór de beslissing dien noem ik een lafaard." Raimar ontroerde, alsof dit honende woord op hem zelf van toepassing was. Somber en verwijtend sloeg hij de oogen tot haar op en zeide halfluid «Ge zijt zeer streng in uw oordeel." «Ik ga alleen op mijn eigen gevoel af, en dit zegt mjj, hoe ik zon handelen, als ik een man was. Een krachtige wil weet zich baan te breken in het leven. Ge zijt op weg naar Steinfeld, niet waar? Nu, daar hebt ge een voorbeeld, wat zulk een wil vermag." «Bedoelt ge den eigenaar van de groote mijnen en ijzergieterijen, Felix Ronald vroeg hij norsoh. «Ja, die naam is nu immers in ieders mond. Zulk een buitengewoon schielijk en ongehoord sneces zijn wij in Dnitschland niet gewoon." «Neen Znlk een bovenmenschelijk gelnk is bij ons inderdaad weergaloos." «Maar hier kan men toch niet enkel van geluk spre- teristen ontmoette de Boeren spoedig na haar vertrek uit Belfast. De vijand zwermde om de Engelsche flanken tot Komatipoort was bereikt, waar hij in een zeer sterke stelling stond waaruit hij gedwongen werd terug te trekken door een wijde omtrekkende beweging. Den volgenden dag trachtten de Boeren, na aanzienlijk versterkt te zijn tevergeefs de stelling te bemachtigen, vanwaar zij den 6 's middags verdreven waren. Dit feit is in dezen oorlog zonder precedent, meent lord Roberts. In het gevecht deden tweehonderd bereden Boeren on verwacht een charge op de Engelsche achterhoede vanaf 70 yards. De aanval werd gekeerd door de Ganadeesche dragonders. De Engelsoüe verliezen in de twee dagen bedroegen 8 gesneuveld en 32 gewond." Dit telegram ziet er weder zeer verdacht uit. Blijk baar hebben de Boeren het den Britschen generaal zóó lastig gemaaktdat hij zich genoodzaakt zag hen met groote overmacht te achtervolgen. Zij volgden toen hun onde tactiek en namen al vechtende den wijk wisten een beslissendeu slag te ontgaan en vervolgden op hnnne beurt de weder naar hunne legerplaats terugkeerende Engelschen. Is «ie oorlog reeds zoo goed als afgeloopen 1 Personen, die met de «Styria" te Triest zijn aan gekomen en thans in Holland zijn teruggekeerd, deelen mede, dat generaal Louis Botha bij hun vertrek van Ko- mati-poort volgens de laatst ingekomen berichten de Boerenzaak het tegendeel van verloren achtte. Zjjn plan was naar het Noorden uit te wijken en daar zijn macht te reorganiseeren. In het Zoutpansbergsche waren vol doende paarden en trekbeesten, die door de rijke Boeren nit de Zuidafrikaansche Republiek daarheen waren ge bracht om buiten het bereik der Engelschen te zijn. Paarden en vee aldaar waren weldoorvoed en krachtig, en zullen dienen om de commando's opnieuw uit te rusten. Engelsche berichten nit den Vrijstaat melden, dat de Boeren te Fouriesburg een grooten voorraad paarden aldaar hebben bijeengebracht. Dit zullen hoogstwaarschijn lijk Basoeto-ponies zijn, de beste paarden, die in Zuid- Afrika zijn te vinden. De vrees bij Boerenvrienden, dat de Boeren langza merhand gebrek zonden krijgen aan dierlijke vervoer- kracht, is das, voorloopig tenminste, gelnkkig ongegrond. Spoorwegongeluk bij Parijs. Weder heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. De «tram-omnibus" van Parijs had het Orleans- station verlaten en was op den gewonen tijd te Choisy- le-Roi aangekomen. De trein zou daar juist op een andere lijn gezet worden om een sneltrein voorbij te laten toen deze reeds in volle vaart aankwam. De schok was allerhevigst. De sDeltrein-locomotief boorde zich door den eersten wagen van den locaaltrein en vernielde een groot gedeelte van de stationsoverkapping. De 3e klasse wagon die achter den locomotief volgde leed de meeste schade; daarin zaten ook alle verongelukte reizigers. De lijken waarvan men er dadelijk zeven te voorschijn kon halen werden naar Parijs overgebracht ken," merkte de jonge dame aan, door zijn ietwat min achtenden toon geprikkeld. «Ronald was arm, in afhan kelijke omstandigheden, zonder invloedrijke betrekkingen alles wat hij tot stand brengt, heeft hij aan zichzelf en zijn eigeD rusteloozen ijver te danken. Doch 't is waar, om 't zoover te brengen, moet men niet alleen een ener giek, maar ook een geniaal man zijn." «Of een Raimar zweeg plotseling en perste de lippen opeen, alsof hij al te veel gezegd had. «Nu of? Waarom gaat ge niet voort?" «Neem mjj niet kwalijk, freule, maar wij komen daar op een geheel persoonlijk gebied. Gij kent mijnheer Ronald meer van nabij, in elk geval bewondert gy hem en wat hij tot stand brengt welnu, dan heb ik noch het recht, noch het verlangen om u mijn oordeel op te dringen, 't Kan u ook vohtrekt geen belaDg inboezemen daar wij olkaar immers volslagen vreemd zijn." Hij sprak weer op denzelfden beleefden, maar onver schilligen toon als in het begin, doch dat plotseling op houden hinderde Edith nog des te meer, daar zij gevoelde dat 't iets beieedigends was, wat hij straks had onder drukt. Die vreemdeling kon natuurlijk niet vermoeden, dat de man in kwestie aanzoek deed om hare hand en dat zij op het punt stond dat aanzoek aan te nemen maar in plaats van nu ook het gesprek af te breken, dat zulk een bedenkelijke wending nam, zette zij't voort, 't Kwetste haar en toch had 't voor haar iets raadsel achtig aantrekkelijks. «Zijt gij geen vriend van Roland?" vroeg zij, zonder zich aan zijn laatste gezegde te storeD. «Misschien wel zijn vijand Ernst zweeg. Hij scheen niet voornemens, hier en op dit oogenblik voor zijn gevoelen nit te komen maar nn zag hij, hoe het jonge meisje minachtend den neus ophaalde, nn las hij op haar gelaat, hoe zij hem verdacht niet te dnrven verklaren, dat hij den man, die in ver scheidene kringen als de hoogste macht werd geëerbie digd, vijandig gezind was. Dit besliste. Hij hief zich eensklaps in zijn volle lengte op en zeide »Ja!" Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1