Laatste Berichten. Nederl and. Ingezonden Stukken. Stadsberichten. Kantongerecht te Alkmaar BURGERLIJKE STAND. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. onder het overbrengen stierf nog een der gekwetsten waardoor het cijfer der omgekomenen tot acht steeg. Uit het gerechte]ijk onderzoek is gebleken dat de wisselwachter die den sneltrein had door te latenhet stationssein op veilig zag staan en den trein dus liet doorrijden. De schuld schijnt dus geheel te vallen op den seinwachter van het station, die de seinen op veilig liet staan, terwijl de locaaltrein zich nog in het station bevond. De crisis in China. ROME, 12 Nov. Na een onderbond tusschen mgr. Favier en kardinaal Rampollo heeft het Vatikaan besloten een eisch tot schadevergoeding aan China te richten en aan Frankrijk te verzoeken dezen eiseh te ondersteunen. BRUSSEL, 12 Nov. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan een journalist verklaard dat geen enkel officieel telegram de beweringen bevestigt omtrent het voornemen, aan Belgis toegeschreven, om een deel van het Chineesche gebied te vragen. Pest te Alexandria. ALEXANDRIE, 11 Nov. Heden werden hier twee nieuwe gevallen van pest geconstateerd. Dankbetuiging van H. M. de Koningin. De Directeur van het Kabinet der Koningin brengt ter algemeens kennis, dat hij van Hare Majesteit de Koningin een schrijven heelt ontvangen, hetwelk hij wenscht bekend te maken, door het in zijn geheel te plaatsen in de »Nederlandsche Staatscourant", 's Gravenhage, 12 November 1900. P. J. Vegelin. »Het Loo, 9 Nov. 1900 »De tallooze gelukwenscben, die Ik, bij gelegenheid Mijner verloving, zoowel uit het Vaderland als uit de Overzeesche Bezittingen en van Nederlanders in het Bui tenland vertoevende, mocht ontvangen, heb Ik tot Mijn groot leedwezen niet alle afzonderlyk kunnen doen be antwoorden. Daarom verzoek Ik U Hoogwelgeboren Mijn diepge- voelden dank over te brengen aan allen die Mij door hunne gelukwenschen zoo vele blijken hebben gegeven van hunne liefde en trouw. De hartelijke belangstelling door Mijn volk in Mjjn geluk betoond, vervult Mij met groote erkentelijkheid. WIL HELMIN A." Tot lid van het dagelijksch bestuur der banne Oud' karspel is gekozen de heer J. Pranger. Als hoofd-ingeland van West-Friesland is door de Schager en Niedorper Kogge het volgende drietal op de voordracht geplaatst, die naar H.M. de Koningin ver zonden is: 1 J. v. d. Stok, 2 P. Schaap en J. Wijn, allen woonachtig te Nieuwe Niedorp. Vee-uitvoer. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel zal met ing. van 15 dezer de invoer van Nederlandsche melkkoeien langs de tolkantoren Santvliet en de Clinge tot nader order verboden zijn. Te Wormerveer heeft eeDe vrouw, die sinds eenigen tijd in een toestand van zenuwoverspanning ver keerde, in een onbewaakt oogenblik zich met petroleum overgoten en zich daarna in brand gestoken. Ofschoon men op haar gegil dadelijk toeschoot en de vlam bluschte, is zij toch twee dagen later aan de gevolgen harer brand wonden bezweken. Nederland en de Zuld-Afrlkaansclie Republieken. In het Alg. Hbld. van den 11 tracht de heer Charles Boissevain nogmaals het Engelsche volk te doen zien, welk groot onrecht gepleegd wordt aan de Zuid' Atrikaansche Republieken. Dit beroep op het Engelsche volk, waarin ook met nadruk gewezen wordt op de onmenschelijke wijze van oorlogvoeren in strijd met alle oorlogsgebruiken, is in het Engelsch gesteld en zal in brochure-vorm op groote schaal verspreid worden. Paardenstamboek. De afdeeling «Noord-Holland" der Vereeniging «Het Nederlandseb Paarden-Stambook" zal hare vergadering houden op Maandag 12 November, des namiddags 1 uur, in het Café Krasnapolsky te Amsterdam, waai in o. a. de punten van beschrijving voor de Algemeene Vergade ring in behandeling worden gebracht. Op de Algemeene Vergadering der Veree niging, te houden op Maandag 26 November, des namid dags halftwee uur, in »Tivoli'\ Coolsingel, te Rotterdam, is aan de orde gesteld de benoeming van afgevaardigden naar het Nederlandsche Landbouw-Comité. Voorde vaca ture wegens periodieke aftreding van den heer S. C. Korteweg worden voorgedragen de heerenS. C. Korte- weg en A. J. Vlamings en voor de vacature, door het bedanken van den heer B. den Ouden, de heeren Her man A. Nebbens Sterling en H. A. Hanken. Voorts de navolgende voorstellen van het Hoofdbestuur: a. Het Hoofdbestuur waardeert het streven der Regee ring ter beveiliging van den gezondheidstoestand van den veestapel, doch acht de vooronderstelling niet ongegrond dat de maatregelen bij invoer van paarden niet altijd doeltreffend zijn. Reden waarom het aan uwe vergadering voorstelt zich tot de Regeering te wonden met aandrang, om uniformiteit bij de voorschriften te verkrijgen. b. In belang van de Nederlandsche Paardenfokkerij moet gestreefd worden naar verbetering bij het vervoer van paarden per spoor en wijziging der thans geldende tarieven. De nadeeien, uit den bestaanden toestand voort spruitende, doen zich in bet bijzonder bij vervoer van fokdieren gevoelen. Het hoofdbestuur vraagt aan de ver gadering machtiging om bij de Regeering aan te drin gen tot het nemen van maatiegelen om de noodige ver betering te brengen in de thans bestaande bepalingen en voorschriften, alsmede in de tarieven. Alsmede de be grooting voor het jaar 1901. Grootschermer. De kerkeraad der ned. herv. ge meente alhier heeft toezegging van beroep gegeven aan den heer D. van Krevelen, predikant te Haamstede (Zeel.) Hoorn. Op de den 11 en 12 gehouden veemarkt werden aangevoerd 4285 rundereu meest alle van de beste kwaliteit. De prijzen waren hoog en de handel matig flehagen. Den 10 gaf de heer Smith, professeur de biljard, in hotel »De Roos" alhier eene voorstelling in zijne kunst. Vele belangstellenden volgden met aan dacht de onbegrijpelijke en onnavolgbare kunststooten, terwijl enkelen eene partij met voorgift met den heer Smith speelden, die slechts zeer zelden door dezen ver loren werd. Den 11 had in het N. Holl. koffiehuis alhier de eerste schietoefening plaats van de onlangs opgerichte schiet- vereeniging »De Schager Roos'Met eenige toepasselijke woorden en de voorlezing van het reglement opende de heer de Klerk als voorzitter de bijeenkomst, waarna de eerste schoten met een drietal flinke buksen gelost werden, de uitgeloofde prijs voor deze eerste oefening werd gewon nen met 92 punten, in 5 schoten, door den heer de Klerk, den voorzitter. Schuttcvaer. De afdeeling »West-Friesland" van de vereeniging >Schuttevaer" zal hare algemeene vergadering houden den derden Kerstdag in het lokaal de Beurs alhier. Zondagsrust bij de posterijen. Barslngerhorn. Ook in de buitenwegen der pol ders, ondervinden de brievenbestellers, in plaats van ge mak meer moeite van het niet bestellen der weekbladen op Zondag. Des Maandags moeten zij nu die bestelling uitvoeren in wegen van enkel boeren en arbeiders, waar geen neringdoende en waar geen bus is te lichten, zag men dan op dien dag veelal geen poster was dan ge heel niets te bestellen. Schermerliorn. Door de afdeeling »Schermerhorn en Mijzen" van de N. H. Vereeniging «Het Witte Kruis" zijn tot afgevaardigden benoemd naar de algemeene ver gadering de hoeren J. Klerk en A. Weeshoff, tot plaats vervanger de heeren T. Joh. Westerhof en P. Alblas. GETROUWD. 11 Nov. Pieter Gijswijt en Geertje Akkerman. Arie de Jong en Maria Magdalena Cornelia Volkers. Hendrik Mol, wednr. van Grietje Vis, en Neeltje vanj Beekum. Wouter Kok en An- tonia Fredrika Rijniera Bot. GEBOREN. 13 Nov. Andreas Simonz. van Hermanns Smit Aagje Homraert. OVERLEDEN. 12 Nov. Dirk Rus, 65 j. en In il ustrl t'- Geachte Redactie en Huishoudschool. Uitslag veiling. Bij den uitslag oener veiling, door den notaris mr. A. P. H. de Lange, alhier, in ons vorig nummer, staat als kooper van een der perceelen vermeld de heer D. Ro- zenhart, dit moet zijn de heer A. F. Rozenhart. Geneeskunde. De heer A. Tuyl, oogarts alhier, is te Freiburg im Breisgau cum lande gepromoveerd tot doctor in de medi cijnen op een proefschrift, getiteld: „Uber das Registriren der Augenbewegungen vor und rückwarts". Kunstbeschouwing. Door het Teekengenootschap Kunst zij ons doel" zalop vrijdag, den 16, 's avonds, in »'t Wapen van Heemskerk", aan de Breedstraat alhier, eene kunstbeschou wing worden gegeven, bestaande uit de portefeuille der Vereeniging »Haagscbe Kunstkring," te 's Gravenhage. Badhuis Witte Kruis. In de week van den 5 Nov. tot den 10 Nov. zijn in het badhuis van het »Witte Kruis" genomen: 34 kuipbaden 50 regenbaden le klas en 76 regenbaden 2e klas totaal 160 baden. Voetbal. De den 11 alhier gehouden voetbalwedstrijd tuS' schen de Hoornsche Voetbal-Vereeniging »Sport" en de Alkmaarsche F. C. C. «Alcmaria Victrix" eindigde in bet voordeel der laatste met 4— 2. Vóór de rust was de stand 3—1. Keciteeren. Bij den op den 10 te Wcesp gehouden Nationalen Reciteer-wedstrijd van wege de Tooneelvereeniging «Eensgezindheid", aldaar, verwierf onze stadgenoot, de heer .Joh. Schouten, den tweeden prijs in de afdeeling luim, met de voordracht van «Een huiselijk tooneeltje", van Laurillard. De jury bestond uit de heerenS. J. Bouberg Wilson, Schulze, N. van der Plas, H. J. Prins en C. Sinnige. Volksbond. De afdeeling Alkmaar van den «Volksbond", Ver eeniging tegen drankmisbruik, houdt op donderdag, den 15, weder een barer propaganda-avonden. Zij heeft daar toe, blijkens achterstaande advertentie, de medewerking verkregen van de «Alkmaarsche Tooneelvereeniging." Deze zal n. 1. op donderdag, den 15, 's avonds 8 unr, in het lokaal Harmonie, eenige stukjes opvoeren. De leden der afdeeling hebben vrijen toegang, niet-leden betalen tien cents. Het nuttige aan het aangename parende, zal ook deze avond zeker aan het doel van den «Volksbond" bevorderlijk zijn. Zitting van 13 Nov. 1900. J. H. A. v. d. H., Alkmaar, bedelarij, 12 dagen gev. J. v. T., Ondkarspel, beleediging, niet ontvankelijk. M. B., Hoogwoud, mishandeling, 14 dagen gev. O. B., Blokker, mishandeling, 14 dagen gev. B. S., Enkhuizen, woaerspannigheid, f 10 boete, snbs. 10 dagen hecht. P. D., Avenhorn, appèlzaak, dronkenschap, aangehouden tot 27 November 1900. P. W., Schagenbeleediging en wederspannigheid f 10 boete, subs. 10 dagen hecht. A. v. d. V., PetteD, diefstal, 10 dagen gev. G. v. S., Helder, diefstal, 7 dagen gev. D. M., als boven, verduistering, 4 weken gev. Zitting van 9 November 1900. W. J., F. B., D. B., N. R., B. Z., C. do B., Alkmaar; J. T., Uitgeest; H.S., Broek op Langedijk, dronkenschap, de le, 3e en 4e ieder f 1 boete oi 1 dag hecht, de 2e f 3 boete of 2 dagen hecht., de 5e 2 maal 2 boete of 2 maal 2 dagen hecht., de 6e f 0,50 boete of 1 dag hecht., de 7e 5 boete of 3 dagen hecht., de 8e 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht. J. J. B., Velsen als bestuurder van een openbaar middel van vervoerbuiten noodzakelijkheid in strijd bandelen met hetgeen is aangekondigd vrijgesproken. C. Z., Alkmaar, overtreding arbeidswet, 2 maal 0,50 boete of 2 maal 1 dag hecht. J. H. H. R. B., Alkmaarovertreding spoorwegwet j 2 boete of 1 dag hecht. Mag ik, als buitenman, M. de R., als bet u belieft een plaatsje in uw geacht blad om iets in het midden te brengen naar aanleiding van de bespreking in uwen gemeenteraad over de subsidie aan de Industrie- en Huis houdschool ten uwent Geloot me, dat ik eerst huiverig was, u dit te verzoe ken. Allicht toch kan men bij u niet geheel ten onrechte vragen«Wat heeft een buitenman zich met onze gelde- delijke zaken te bemoeien Doch toon ik dacht aan het voor Alkmaar benijdens waardige feit, hoeveel steun ook door de «buitenmannen" middelijk en onmiddelgk aan de kas dier gemeente wordt verleend, toen begon mijn schroom al wat to wijken. En toen ik bedacht, dat, niettegenstaande ik als vader van een der leerlingen belanghebbende bij de instand houding der Industrie- en Huishoudschool ben, alleen zuivere belangstelling in en vereering van die nuttige inrichting mij tot spreken mocht dringen en ik mezelven kon wijsmaken, dat dit mijn heilig voornamen was, toen ging alle aarzeling plaats maken voor gepaste vrijmoe digheid. Mijn naam behoef ik zeker wel niet publiek te maken, M. de R." Uwe lezers zullen, in aanmerking het doel van dit stukje, er zeker wel den naam van elkon in deze «belanghebbende buitenman", dien ze kennen, onder willen plaatsen. Intusschen vriendelijk dank voor de eventuëele opname. Uw dw. buitenman, 12 Nov. 1900. S. Als volbloed vereerder van de Industrie- en Huishoud school, vooral na herhaalde kennismaking er mee, ook ten opzichte van het daar gegeven onderwijs, heb ik met be langstelling de verschillende artikelen in dit blad nagegaan, die er mede in betrekking stonden. Uit deze stukken moet ieder lezer, die de inrichting en haar werken niet door eigen aanschouwen kent, den bepaald waren indruk krijgen, dat de stichting van Mevr. van Reenen een zegen is voor de stad en ver daar buiten. Daarom zullen vele lezers, die, als ik, niet zoo goed met Alkmaars toestand bekend zijnde, vreomd hebben opgeke ken, toen het Vrijdag-nummer van dit blad ons den uitslag der'stemming na de behandeling van het punt in quaestie mededeelde. In aanmerking genomeu toch de bedragen, die Arnhem's-Gravenhage, Amsterdam en Rotterdam ter onder steuning aan hare Industriescholen verstrekken en de subsi die die Alkmaar zelve aan hare Ambachtsschool verleent, zagen wij hier, die niet zoo achter de schermen gekeken hebben, den uitslag met veel minder «spanning' te ge moet. Die tijding wekte dan ook bij de belangstellenden mer bevreemding en leedwezen beide, en verlangend keken we uit naar het vervolg van het gemeenteraadsversiag, handelende over de bespreking der gevraagde subsidie. En waarlijk ook hierbij weer onvervalschte lot en verklaarbare hoogschatting. Alleen bij de enkele opmerking (aanmerking mag t niet genoemd worden), die m. i. eer ten voor- dan ten nadoele van de school spreekt, lazen we in de vraag Wie zal het betalen 7" de verzuchting, dat Alkmaar eigenlijk te arm is om f 1500 meer voor bet geven van dit «middelbaar en hooger" onderwijs uit te keeren. Al keken we hier wat vreemd van op, 't is niet onmogelijk dat de toestand eener gemeentelijke huishouding onver moed zoo slecht kan zijn, dat eene uitgave van zulk een bedrag ook zelfs voor iets nuttigs en noodigs niet geleden kan worden. Is die toestand werkelijk zoo slecht in Alkmaar 't Past volstrekt niet aan mij dit te beoordeelen. Ook al was ik hiertoe in staat dan mocht en wilde ik me er niet mee bemoeien dit is eene zaak geheel voor de betalende gemeentenaren. Doch wat ik wèl wil en mag is, aan de bij-die-school- belanghebbende ouders en voogdendie voor verreweg bet grootste deel, naar ik uit bovenbedoelde artikelen van dit blad heb opgemaaktvolstrekt niet tot de be middelden behooren een welgemeenden raad te geven. Als een paar hunner dien raad opvolgen, dan zal t wel als voldoende beschouwd kunnen worden, veronderstel ik. Wat ik in hnnnej plaais doen zou? Ik ging naar een paar tegenstemmers, die ik eenigszins kende en ik zou beleefd vragen hen als mijne verte genwoordigers in den Raad over iets in mijn belang maar vooral ook in dat der gemeente, te mogen spreken. En ik zou zeggen «De hoofdelijke omslag onzer gemeente beloopt onge veer 46.000. Nu is er f 1500 meer gevraagd voor de inrich ting die we gaarne tot ons aller eer willen noemen eu waar' mijDe dochter, gelukkig, onderwjjs ontvangt. Maar er schjjnt geen geld voor te wezen ook al kan de post «marktgelden" volgens een groot doel uwer mede-leden veilig met f 4000 verhoogd worden. Maar dat tekort kan er evengoed wezen ik mag dit niet tegenspreken. Dus nu wordt u in de volgende raadszitting gepUat«t voor het volgende: óf een minder bedrag trachten toe te staanmaar hiermee is de school niet gebaatvooral omdat zo op hoogot snbsidie van rijk en provincie na die onzer gemeente, rekent en die ook zeker wel volgens e andere steden met zulke scholen bekomen zal; óf u moet, net. als de vorige keer, tegenstemmen; óf n zal zeggen. »»De gemeentenarenwier draagkracht ik veronderstel evenredig te zijn aan hun Hoofdelijken Omslag moeten dan maar per gulden eenige centen meer opbrengen 't M toch in 't ware belang der gemeente die zaak te steunen. «Kijkt, mijne heeren! ««Lest best..""

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2