So. 136. Eerste blad. Honderd en tweede jaargang. Buitenland. Nederland. Stadsberickten. V R IJ D A G 16 NOVEMBER. Z'd..rnU MI.^OSSINS MAfi ALKMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brenzon ter algemeene kennis, dat ter gelegenheid van de Najaars-Schelveemarkt op Woensdag, 31 November a.s. het VEE, dat niet per vaartuig naar de markt wordt gebracht, alleen aangevoerd mag worden langs den Helderschen weg, over de Heiloërbrug en over de draaibrug over het «root- Noord hol la.idsch «.anaalbij welke plaatsen het vee door een deskundige moet worden onderzocht. Aanvoer van vee langs het Zeglis, over de Geester- brug, de Vlotbrug, de Nieuwlanderbrug en de rustieke voetbrug is verboden. Het vee, hetwelk per vaartuig aangevoerd wordt mac niet gelost worden dan onder toezicht van ALLEEN GESCHIEDEN AAN DE KANAALKADE op de door den havenmeester aan te wijzen plaats. Die plaats is voor de marktschuiten en vletten aan de lage steigers aldaar. Geen vee mag ter markt geplaatst worden als het met vooral is gekeurd en gestempeld. Het is voorts aan stalhouders uitdrukkelijk verboden ■nest of stroo op de marktplaats neer te leggen of te strooien Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 14 Nov. 1900. O. D. DONATH, Secretaris. CHINA. Volgens telegrammen uit Peking hebben de gezanten een ultimatum vastgesteld, waaromtrent zij vol maakt eenstemmig zijn. Wij laten de voornaamste punten volgen Naar Berlijn zal onder leiding van een Lhineeschen prins een gezantschap worden gezonden, dat het leed wezen van den Keizer en van de Regeering zal uitspreken over de vermoording van baron Von Kotteler. Op de plaats van den moord zal een gedenkteeken worden opgericht met een Latijnsch, Duitsch en Chi- neesch opschrift. China moet de reeds aangewezen en eventueel nog aan te wijzen raddraaiers met den dood bestraffen.^ In alle onder-prefecturen zal een Keizerlijk edict worden aangeplakt, waarin het lidmaatschap aan het Boksersge nootschap met den dood wordt bedreigd. Het Ysoeng-li-Ya-Men wordt geheel hervormd en het verkeer der gezanten met het Hof zal in een door de mogendheden geregelde wijze opnieuw worden geregeld. China betaalt een schadeloosstelling af de mogend heden voor den staat en de particulieren. De invoer van wapenen wordt tot nader order verboden. De Takoe-forten en andere forten, weike de vrije ge meenschap tusschen Peking en de zee belemmeren, zullen geslecht worden. De mogendheden zullen bepalen, welke punten tusschen de hoofdstad en de zee militair bezet zullen worden. De vragen" zijn thans bekend, wanneer zullen de antwoorden" komen, en hoe zullen zij luiden i DUITSCHE ANH. De Rijksdag is den 14 door den Keizer met een lange rede geopend. De Keizer vangt aan met een herdenking van de Chioeesehe quaestie, den moord van Ketteler en het eendrachtig optreden der mogendheden. De betrekkingen tot alle mogendheden zijn voortdurend goed. Met vreugde begroet hij het door Duitschland behaalde succes op de tentoonstelling te Parijs. De Keizer zeide vervolgens, dat hij na de eerste be richten over het uitbreken van onlnsten in China gaarne onmiddellijk de leden der volksvertegenwoordiging om zich zou hebben verzameld. Maar terwijl zonder aarzelen handelend moest worden opgetreden, waren de grond slagen voor de te nemen besluiten, vooral ten gevolge van de onzekerheid der berichtgevingwankelend en daardoor konden de noodzakelijke maatregelen niet naar behooren in hun geheelen financiëelen omvang worden geschat. Wanneer tengevolge daarvan moest worden af gezien van het plan den Rijksdag in buitengewone zitting bijeen te roepen, zoo vertrouwt de Regeering toch, dat de volksvertegenwoordiging haar goedkeuring aan de gedane uitgaven niet zal onthouden. Met weemoed herdenkt de Keizer zijn vriend Humbert. Verder wyst de Keizer erop, dat tengevolge van de na tuurlijke stijging der inkomsten en van de verhooging der belastingen, hoogere uitgaven kunnen worden gedaan, voor namelijk voor de zorg voor arbeiders en voor de landsverde diging. Het is te verwachten, dat een douane-tarief in den loop van den winter aan den Bondsraad zal worden voorge legd. Verder kondigt de troonrede nog een reeks wets ontwerpen aan, die bij den Rijksdag zullen worden in gediend. De tweede oiviele kamer van de rechtbank te Ham bnrg heeft uitspraak gedaan in zake het in beslag ge nomen goud, dat met de »Bundesrath" van Delagoa- baai was verzonden aan het adres van de firma Arndt en Cohn te Hamburg. De rechtbank, overwegende, dat nadere bewijzen omtrent de herkomst van het goud ont breken, heeft beslist dat, voor het geval de klager firma Arndt en Cohn 2,100,000 mark in baar geld of in Duitsche Staatspapieren wil deponeeren, het beslag dat op het gond is gelegd zal worden opgeheven. FRANKRIJK. Het Boeren Onafhankelijkheids - comité te Marseille heeft reeds 20 adhaesiebetuiginge n ontvangen van gemeentebesturen uit de buurtdie alle afgevaardigden zullen zenden om president Kruger te begroeten. De straatventers zongen in de straten het Transvaalsche volkslieddoch op bevel van den burgemeester is de politie daartegen opgetreden en mogen deze muzikale venters tot 20 dezer hun straatberoep niet uitoefenen. Een groep leerlingen van het lyceum en een groep kinderen van leden der vereenigingen van Fransche ge decoreerden hebben adressen van sympathie gezonden aan de thans alhier vertoevende achterkleinkinderen van president Krugei'. Bij de adressen waren zakj ;s bonbons in de Transvaalsche kleuren gevoegd. VËREIEINICiUE STATEN. Het reeds sedert eenigen tijd door generaal Mc. Arthur ingediende rap port over de toestanden op de Philippijuen is eindelijk I gepubliceerd. Het is zeer somber gekleurd. De Ame rikanen worden in één woord gehaat door de Philippijnsche bevolking en om deze werkelijk ten onder te brengen zal er een krachtige actie van een sterk leger en vloot noodig zjjn die eenige jaren duurt. ZUID-AFRIKA. Een telegram van den 12 uit Cradock luidt >Een politie patrouille werd, na een wanhopig gevecht, door de Boeren gevangen genomen bij PetrnsSurg. Nadat den manschappen de geweren en de waarden die zij bij zich hadden waren afgenomen werden zij weder in vrijheid gesteld." Generaal Baden-Powell heeft in lichten graad enteric-koorts. Zijn toestand boezemt vooralsnog geen bezorgdheid in. (P Lord Roberts beeft aan de burgemeesters van Belfast en Southampton geschreven dat hij met genoegen het eereburgerschap van beide steden zou aanvaarden doch dat het beter was de installatieplechtigheden vast te stellen als hij in het vaderland zou zijn ternggekeerd. St. Pankras. Den 11 werden alhier tijdens de godsdienstoefening in de Ned. Herv. kerk eenige toe hoorders zoodanig ongesteld, dat zij de kerk moesten verlaten. Bij bet uitgaan van den dienst gevoelden een aantal anderen zich eveneens onwèltwee vielen bewus teloos op de straat neer, en bijna allen, oud en jong, leden den geheelen dag zware hoofdpijn. Bij onderzoek ia gebleken, dat dit alles een gevolg was van de groote hoeveelheid kolendamp, welke opsteeg uit de veie stoven met vuur. Indien de godsdienstoefening een kwartier langer geduurd had, zou het zeer waarschijn lijk erger zijn afgeloopen. Te Roermond is plechtig uitgereikt het ridder- teeken van de Militaire Willemsorde 3e klasse aan den gegageerden wachtmeester der maréchaussee van het Indische leger H. M. H. den Rooijen, een feit, dat in Nederland nog nooit was gebeurd. Het garnizoen was onder de wapenende burgemeester in ambtsgewaad tegenwoordig. Ook de officieren der schutterij waren bij de parade aanwezig. Uit bijna alle woningen wapperde de driekleur, 's Avonds werd den nieuwen ridder, door de officieren van leger en schutterij, een diner aangeboden, waaraan ook de burgemeester aanzat. Te Hoogwoud bestaat veel belangstelling voor het herhalingsonderwijs. Terwijl in vele gemeenten in den omtrek het onderwijs niet kan doorgaan wegens te te geringe deelneming, worden aldaar de vier scholen bezocht door ruim honderd leerlingen. Velen hunner moeten ongeveer een half uur langs duistere wegen loopen om de school te bereiken. Dieren-mlshandeling. Een ergerlijke daad van dierenmishandeling is te Biggekerke (Walcheren) gepleegdvan een paard en eenige koeien zijn de staarten afgesneden, t Is der politie nog niet mogen gelukken den wreedaard op het spoor te komen. Scliagen. Den 13 had alhier eene algemeene ver gadering plaats van de afd. Schagen van >IIet Witte Kruis". De heer S. Berman, die de gemeente verlaat en daarom zijn ontslag als lid en bestuurslid had ingediend, werd bjj acclamatie tot eere-lid der vereeniging benoemd. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering werd benoemd de heer E. W. v. Klnijve. Besloten werd de ijskeet, die reeds in September leeg was, zoo veel mogelijk te verbeteren naar aanwijzing van den heer Swagerman te N. Niedorp. Uitgeest. Het fanfarecorps »Onderlinge Oefening onder leiding van den heer P. Velzeboer, gaf den 14 een concert, afgewisseld door kwartet-zang. Ook nu weder bleek ten duidelijkste, dat de leden zich goed geoefend hadden, zoodat de directeur met voldoening op dezen avond mag terugzien. Het concert werd besloten door een bal. Avenhorn. Door een 7-tal landbouwers zullen in dit jaar proefvelden worden aangelegd hoofdzakelijk met vroege aardappelen als proefvrucht. Deze proeven zullen zóódanig worden genomen dat de beste wijze van bemesting aan het licht zal komen. Op proefveld No. 1 wordt geen mest gebrachtproefveld No. 2 ontvangt alleen calimestNo. 3 alleen phosphorzuurmestNo. 4 een combinatie van deze twee en No. 5 ontvangt ook deze combinatie en bovendien nog chilisalpeter.^ De benoodigde meststoffen worden door drie maat schappijen gratis geleverd. De heer Zwier Visser directeur der Ned. Zee- visscherïJ-Vereentging heeft dezer dagen in ge zelschap van twee Zeeuwsche visschers een bezoek gebracht aan de Londeusche marktom te onderzoeken of er, en welke misbruiken er heerschen in zake den garnalen- handel. Deze misbruiken welke reeds lang werden vermoedmoeten aanleiding hebben gegeven tot de oprichting van een handelsbankwelke zich met de verzending en den handel der garnalen in het buitenland zal bezig houden. Het dorp Opperdoes was tot dusver nagenoeg geheel verstoken van een korten en gemakkelijken ver keersweg met de andere naburige dorpen. Sinds jaren waren vergeefsche pogingen aangewend daaraan een einde te maken. Thans echter zal door den krachtigen geidelijken steun van het Ambacht der Vier Noorderkoggen en de offervaardigheid van plaatselijke besturen een recht streeks openbare verkeersweg tot stand komen van het dorp Opperdoes naar Twisk. De vereischte kunstwerken zijn reeds aanbesteed en de onteigening is door mede werking van den daarbij betrokken landeigenaar verzekerd. Men verwacht dat door dezen nieuwen verkeersweg zeer zal worden bijgedragen tot den bloei en de ont wikkeling dezer vruchtbare en zeer welvarende streek. (N. v. d. D.) Wieringerwaard. In de vergadering onzer afdeeling van »Het Witte Kruis" hield deze week de heer dr. D. Bax, na de gewone huishoudelijke werkzaam heden eene belangrijke lezing over het redden van dren kelingen. Met onverdeelde aandacht werd naar deze rede geluisterddie verduidelijkt werd door gedrukte platen van jiet menschelijk lichaam en door keurig ge- teekende levensgroote afbeeldingen van gewenschte lig ging der drenkelingen. Bovendien werd alles aanschouwelijk gemaakt door de medewerking van een der toehoorders, die op zich liet toepassen alle bewegingen, noodzakelijk voor de kunstmatige ademhaling. Stierenkeuring. gy op den 10 te Hoorn gehouden stiereu- keuiing door de Vereeniging »Het Rundvee-Stamboek Noord-Holland" waren aangegeven 22 nummers, waarvan waren opgekomen 21 stuks d.w.z. voor de le rubriek De beste kalfstier 14 nummers, hiervan werden bekroond met den len prijs »Apollo IV", van J. Buurs, te Beemster; 2en prijs J. Bregman, te Berkhout; 3en prijs J. Koster, te Wognum; en 4en prijs >Alda", van J. Koorn, te Aards- woud. Voor de 2e rubriekDe beste kalfstier met af stamming en melklijstenwaren opgekomen 7 stnks^, waarvan werden bekroond met den len prijs »Kruger", van K. Lakenmante Twisk; 2en prijs »Jacob", van 0. Koeman te Berkhout3en prijs »Oom Paul", van P. Donker Cz., te Twisk; 4e prijs »Frans", van D. Visser. te Hoogkarspel. Koedijk. De heer IJ. Bruijn alhier is den 14 benoemd tot heemraad van het Ambacht van Westfries land genaamd Geestmer-Ambacnt. Krugerhulde. Het Intern. Centraal Comité voor eene Kruger- hulde, dat zich tegelijkertijd over de geheele beschaafde wereld heeft gevormd, zal binnenkort een algemeene wereldhulde, zonder de minst politieke oogmerken, aan President Kruger, openbaar maken. Men verzoekt ons mede te deelen dat op zondag, den 18 de dienst in de kerk der evang. luth. ge meente niet zal worden vervuld in die der doops gezinde gemeente zal de dienst worden waargenomen door den heer ds. W. Jesse, van Amsterdam. Kolf- en biljartwedstrijd. Bjj de op den 14, in het café de Nachtegaal van den heer H. van der Sleesen, gehouden gewonenjaarlijkschen kolfwedstrijd, waaraan door 28 kolvers werd deelge nomen, wonnen de heerenM. Govere, Alkmaar, met 142 punten, den len pr.J. Harp, id., 129 p., den 2en pi.G. Harp, id., 127 p., den 3en pr. bij loting tegen C. ZomerZuidscharwoudeJb. Halff, Alkmaar 87 punten in twee series, terwijl de zeldzaamheid zich op dezen wedstrijd heeft voorgedaan, dat door den heer G. Harp alhier in ééne party 60 punten zijn geslagen. De uitslag van den biljartwedstrijd is als volgtle prijs, de heer A. Pijper 2e prjjs de heer K. Willig en 3e prijs de heer A. Pijper, allen te Alkmaar. Een nieuwe boot. Den 15 werd van de werf »Nicolaas Witsen", van de firma W. F. Stoel en Zoon alhier, te water gelaten een nieuwe stalen salonschroefstoomboot, gebouwd voor rekening van de >Katwijksche Stoombootonder neming" en bestemd voor den dienst tusschen Leiden en Deze Courant wordt Rinsdag-, Honderd» g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprys per 3 maanden voor Alkmaab t O,HOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prijs der gewone advertentien Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco >an de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1