I Kaasmarkt Honderd en tweede jaargang. 1900. ZONDAG 18 NOVEMBER. GRAAN- en ZAADMARKT te ALKMAAR, JanuariFebruari en Maart G-e vonden Voorwerpen. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. gedurende de maanden g-eireg-eld wekelijks doorgaan. De Chiiieesche quaestie. fj m-Al Nö. 137. Ke*ste blad. Al.ktlAAKMI» Cl» RIM. Deze Courant wordt Dlnsda g-, Honderd ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer t 3. Prp der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM3. COSTER en ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren belanghebbenden, dat krachtens raadsbesluit van 1 Februari 1888 de EN DE Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 17 November 1900. 0. D. DONATH, Secretaris. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een lorgnet, een oliejas, een zak met koffie, een rozen krans een bruin glacé handschoen een jongensjasje een jongensmutseen gouden zijnaaldeen portemon- naie met 9 cent, een mandje, gemerktLiége. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 16 Nov. 1900. S. M. S. MODDERMAN Jr. DUITSCHIjA.NB. Den 16 is te Breslan een aan slag op Keizer Wilhelm gepleegd. Toen de Keizer, ver gezeld van den Erfprins van Saksen-Meiningen, des mid dags in een open rijtuig van het statiën naar de kuras siers-kazerne reed wierp een vrouw, die vermoedelijk krankzinnig is, uit het volk een bijl in de richting van het rijtuig des Keizers. De bijl viel achter bet rijtuig op den grond. Er werd niemand gewond. De vrouw werd terstond gevangen genomen. Zij heette Selma Schnapkezij stond in de voorste rijen van het publiek aan de zijde waar de Erfprins van Saksen-Meiningen zat. In de zaak van de in beslagneming van 30 kisten goud aan boord van het stoomschip »Bundesiath" heeft het Hanseatische Oberlandesgericht bet vonnis van het Landgericht vernietigd en de inbeslagneming 'van het goud opgeheven. Het goud zal dientengevolge aan de ge adresseerde, de handelsfirma Arndt en Cohn te Hamburg worden overhandigd. Het bureau van den gezondheidsdienst maakt be kend, dat, nu sedert den dood van den zeeman Knnze tien dagen zijn verloopen zonder dat een nieuw ziekte geval van pest zich heeft voorgedaan, ieder gevaar voor de uitbreiding der pest te Bremen is buitengesloten. FttMKHlJli. De »lDdépendance Beige'' bevat de verklaring die Esterbazy voor den Franschen consul- generaal te Londen heeft afgelegd. De verklaring van Ësterhazy duurde eenige dagen hij bracht verschillende documenten bij, om zijn mededeelingen te staven. Hij beschuldigde Du Paty de Clam, Henry, Billot, Boisdeffre, Gonse en Saussier. Hij erkent, dat het bordereau ver- valscht is en dat de expertises onzuiver waren. De brie ven van Keizer Wilhelm II zjjn onecht. Ten slotte verklaarde Ësterhazy, dat hij op last heeft gehandeld. Hoe zeker het ook is, dat zich in de zaak Dreyfus hooggeplaatste militairen aan knoeierijen en misbruik van gezag hebben schuldig gemaakt, het is niet minder zeker, dat Ësterhazy wel de laatste is, dien men op zijn woord vertrouwen mag. Heelt hij werkelijk bewijzen van hetgeen hij beweert, dan mogen die wel grondig op valschheid onderzocht worden, vóór men aan zijne be weringen geloof slaat. Opnieuw valt een zeer ernstig spoorwegongeluk uit Frankrijk te melden. Den 15 derailleerde een sneltrein bij Dax, nabij Bayonne. Het ongeluk had plaats tijdens het déjeuner. Van de 34 reizigers zaten er 30 aan tafel, van deze werden er zestien gedood, alle andere gewond. Vier reizigers, die in den wagon gebleven waren, zijn ongedeerd. De oorzaak van het ongelnk is onbekend. De hofmees ter die gewond werd, is gek geworden. Men verzekert, dat onder de dooden zich de buitengewone Italiaansche gezant bevindt, die aan de Spaansche regeering de troons bestijging van Victor Emmanuel III zou aankondigen, benevens de gezant van Peru te Madrid met zijn gezin. De attaché aan de Pernaansche ambassade te Madrid is onder de dooden gevonden. RUSIiAWD. Omtrent den gezondheidstoestand van den Czaar is den 15 een bulletin uitgegeven, meldende De Czaar bracht gisteren den geheelen dag in goeden toestand door. Des avonds te 7 nnr was de temperatuur 39.2, de pols 76; te 10 uur des avonds was de tempe ratuur 38.8, de pols 68. De Czaar sliep 's nachts goed. Des morgens was de temperatuur 38.2, de pols 72. Da algemeene toestand was goedde Czaar haoft geen hoofdpijn en zjjn geestvermogens zijn volkomen helder. IP4KJE. Uit Madrid komt een bericht van een beweerden aanslag op de citadel van Monjuicb, welbekend als de beruchte gevangenis der anarchisten of ten minste zoogenaamde anarchisten. Tegen 2 aar in den nacht van 14 November zag de schildwacht bij het kruithuis ge daanten naderen. Hij riep hun toe te big ven staan waarop op hem werd geschoten. De schildwacht be antwoordde het vuur, waarop nog meer schoten volgden. Toen werd weer alles stil. Er werden nasporingen ge daan in den omtrek doch er werd niets verdachts gevonden. Nadere bevestiging is zeker niet ongewenscht. ZIJID-AFRIKA. Steeds komen er berichten van schermutselingen met de Boeren. Zoo wordt van den 14 uit Standerton getelegrafeerd Generaal Boyes is hier Maandag aangekomen met een convooi uit Ladysmith om levensmiddelen te halen. Het convooi werd langs den geheelen weg beschoten door de Boerenwaardoor drie man gedood werden zeven man werden gevangen genomen; 65 vrouwen en kinderen zijn gisteren van hier naar Natal gezonden. De colonne van kolonel Bewicke-Copley, die ten zuiden van de Vaal optreedtzond heden vijf Boerenfamilies 3000 stuks vee en schapen 350 paarden en vijf wagen ladingen voedingsmiddelen op." Een uit Cradock Een afdeeling Cape-boys, beboorende tot de bijzondere politie, die onlangs te Kimberley gevormd werd, is 15 mijlen van Vrijburg door de Boeren verrast. Zestig vrijwilligers van de politie kwamen den Cape-boys te hnlpzeven Boeren werden gedood do Engelsehen ver loren 3 man. De Boeren doodden zestig paarden. Veld- kornet Dnplessis werd gewond en gevangen genomen." Een telegram nit Warrenton meldt verderdat 150 Boeren den 11 November op den weg naar Christiania (ten Noordwesten van Warrenton aan de Vaal) een Britsch convooi van twee karren en 18 man hebben overvallen. De karren zijn door de Boeren medegenomen; de aanvoerder van het convooieen luitenanten velen zijner mannen zijn gewond zes hunner worden vermist. Dat Roberts in zijn telegrammen echter lang niet alles vermeldtwat er voorvaltis reeds vaak gebleken en wordt wederom aardig bevestigd door een schrijven uit Durban aan bet Duitsche blad de »Kreuz Ztg." waarin het verbaal wordt gedaan van een overval van een trein door de Boeren op de Natal lijnwaarbij 150,000 werd buitgemaakt. De reizigers w-rden onge moeid gelaten. De zaak werd geheim gehouden op bevel van bet hoofdkwartier te Pretoria. Bijna twee millioen, daarvan kannen heel wat achter stallige salarissen betaald worden 1 PEKING, 16 Nov. De Russen hebben de bescherming van den spoorweg van Rakon naar Tangtsoen opgegeven. Graaf Waldersee, die daarvan geen bericht ontving, diende rechtstreeks zijn beklag in bij den minister van oorlog te Petersburg. We aanslag op keizer Wilhelm. BRESLAU16 Nov. De berichten van de extra uitgaven hierdat de vrouw die bij den rit van den keizer gevangen werd genomen een Italiaansche of een als vrouw verkleede man zou zijnzijn onwaar. De vrouw is een koopvrouw uit de stad, Schnapka geheeten Uit voorloopige officieele inlichtingen is geblekendat de vrouw klaarblijkelijk niet goed bij de zinnen is. We ziekte van keizer Nlcolaas. PETERSBURG 16 Nov. Het bulletin dat hedenmor gen om 10 nnr over den toestand van den Keizer is uitgegeven, luidt De Keizer bracht den dag van gisteren goed door. De temperatuur was des avonds 39.1de pols 72. Des nachts sliep de vorst ruimschoots en goed. Des morgens was de temperatuur 38.1, de pols 68. De algemeene tosstand is zeer goed. Op de voordracht aan H. M. de Koningin voor hoofd-ingeland van West-Friesland zijn geplaatst de he ren J. van der Stok, P. Schaap en J. Wijn, allen te Nieuwe-Niedorp. Te Wateringen is bij den bouw van de R. K. kerk een werkman van den bovensten steiger naar be neden gevallen. Zijn toestand is hoogst zorgelijk. Veeziekten. In de »St.-Ct." No. 269 is opgenomen een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Neder land, voorgekomen gedurende de maand October jl. Voor zoover Mond- en Klauwzeer betreft, ontleenen wij daaraan de navolgende opgaven In Noord-Brabant 1316 gevallen bij 76 eigenaars in Gelderland 1954 bij 187 eig.in Zuid-Holland 1225 bij 134 eig.; in Noord-Holland 116 bij 23 eig.in Zeeland 746 bij 66 eig. in Utrecht 405 bij 45 eig.in Friesland 9649 bij 216 eig. in Overijsel 384 bij 21 eig.in Groningen 143 bij 37 eig.in Drente 5 bij 1 eig in Limburg 13 bij 2 eig. Over het geheele Rijk 15356 gevallen bij 808 eige naars, waaronder 3670 gevallen bjj schapen en geiten, en 529 gevallen bij varkens. Vee-Invoer in Belgle. Het douanekant or Selzaete zal tot nader order gesloten zijn voor den invoer van melkkoeien. Avenliorn. Herkozen tot hoofdingeland van den polder Mijzen, voor deze gemeente, de heer O. Pz. Spaans. Hofberichten. Naar gemeld wordt, wordt hertog Hendrik van Mecklenburg niet voor de helft van de volgende maand in den Haag verwaobt. President Hruger. Heden gaan de heeren Wolmarans en Wessels, leden van hot Transvaalsche driemanschap, naar Parijs, vergezeld van de heeren De Bruin, secretaris der depu tatie, en Grobler, hoofdambtenaar van het Transvaalsch gouvernement. Te Brussel voegt zich de derde deputaat, de heer Fischer, bij zijn ambtgenooteu. Zondagochtend vertrekken zij van Parijs naar Mar seille ter begroeting van President Kruger bij diens aan komst aldaar. De gezant dr. Leyds begeeft zich afzonderlijk van Brussel derwaarts. Het Hoofdbestuur van de Ned. Zuid-Afr. Vereeni- ging, het 0. N. Boerencomité en het Transvaal-eomité hebben zich met elkander verstaan om de ontvangst van den Staatspresident, bij een eventueel bezoek aan Am sterdam, voor te bereiden. Den Helder. Het nieuwe gebouw der R. H. B. school is, ofschoon nog niet officieel geopend, toch in ge bruik genomen. De leerlingen vierden bij deze gelegen heid een huishoudelijk feest. Spoorwegongeluk to Boxtel. Den 15 had op het stations-emplacement te Boxtel een botsing plaats. Een goederentrein, komende uit de richting Tilburg, i3 in een raugeerenden ledig zijnden passagierstrein geloopen, waardoor verschillende rijtuigen en goederenwagens wardeu vernield. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. De materieele schade is groot. De treinenloop ondervond eenige vertraging. Hcdembllk. Op de aanbevelingslijst voor kanton rechter alhier komen voor de heeren mrs. van eer Eist, substituut-griffier aan de rechtbank te Tiel, Schaaff, griffier aan het kantongerecht te den Helder, en Wilkens, ambtenaar aan het Openbaar Ministerie bij het kanton gerecht te Almelo. Schagen. Den 15 had in het N. Hull, koffiehuis de vroeger vermelde vergadering plaats ter bespreking van het ontslag des burgemeesters. De rui-ne zaal was vol, toen de heer Meuleveld, voorzitter der vrije socialis ten alhier de vergadering met een hartelijk welkom opende en het woord gaf aan den eersten spreker, den heer De Koe van den Helder. Nadat deze de aanleiding tot deze vergadering had meegedeeld, trad hij in eene breede beschouwing van de daad des burgemeesters eu van het religiëns beginsel, hetwelk hem tot die daad had gebracht. Ofschoon de heer Berman duidelijk had gezegd, waarom hij bedankte, zoekt men daar toch iets anders achter. Maar dat is verkeerd. Duidelijk heelt de heer Berman gezegd dat in de bergrede zijn levensbeginsel is neergeschreven en volgens dat beginsel kon hij geen staatsgezag meer dienen. Wat staat er dan in de bergrede Velen weten het niet en daarom wilde spreker de vergadering inlichten. In hoofdstuk 5, 6 en 7 van Matth. staat ze en daar lezen we ge znlt niet doodslaan niet alleen, maar ook niet toornen, gij zult niet zweeren enz. enz. Spreker las van hoofdstuk 5 de verzen 27 tot 46 voor en noemde dit het belangrijk ste gedeelte der rede. Het spreekt van waarheidszin, van trouw, zachtheid, gelijkmoedigheid, van de hoogste liefde, t Is de levensverklaring van Jezus, waarnaar de Chris ten dient te leven. Men moet echter zeer sterk zijn, om voor die hoogste liefde te leven, zeer sterk zijn om zoo zuiver te kunnen liefhebben bij het schreeuwend onrecht in de maatschappij, dat onwillekeurig toornig maakt. Men moet van zelfzucht vrij zijn strijden tegen zijne stoffelijke en zinnelijke be geerten, tegen zijn dierlijke zelfzucht. In elk mensch is een tweeledig leven een stoffelijke natuur en een ontwa kende mensch de Gods zoon, geboren voor hoogere orde van dingen dan deze aardscbe. Wie kent niet die inner lijke gevoelens binnen in ons De ongeschreven wet die de regelen aangeeft voor geluk. Alle kennis kan ons niets leeren van geluk maar binnen in ons spreekt het als waarheid vrijheid reinheid liefde. Wie de stof aanhangt is in opstand met zijn binnenste en ljjdt een ellendig bestaan. Men moet leven in overeenstemming met zijn innerlijk leven. Niet in stoffelijk bezit, maar in den vrede des gemoeds ligt 's menschen geluk. In ons is een macht, die vreese- lijk tegen ons opstaat als wij er niet mee in overeen stemming leven. Die macht heeft zijn wortels in de heer lijkheid Gods en de zieledorst naar die heerlijkheid is in elk aanwezig. In het beheerschen der zinnelijke begeerten, in volkomen toevertrouwen aan de macht in ons, daarin ligt het geluk, de vrede. -iWFar

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1