Buitenland. Nederland. CHINA. Uit Peking wordt aan de »Times" gemeld van 15 dezer, dat naar Li-Hoen-Tsjang mededeelde, prins Toean zijn heil zocht in de vlucht naar Ning-hioe-Asien aan de Mongoolsche grens in de provincie Kan Soe. Inmiddels hebben de vreemde gezanten de besprekingen heropend over de vraag van de executie der prinsen en hooge ambtenaren. De gezanten zijn toegevender en heb ben den eisch tot toepassing der doodstraf veranderd in dien tot toepassing der zwaarste straf die bij de Chi- neesche wet is aangegeven waarbij zij uit het oog ver loren dat de prinsen buiten het bereik van den gewonen wetgever staan. In tegenstelling met dit bericht wordt uit New-York gemeld, dat de Amerikaansche Regeering haar gezant Conger heeft opgedragen er op te blijven aandringen, dat de hooggeplaatste hoofdaanleggers der Boksers-beweging met den dood gestraft zullen worden. Opnieuw schijnt dus de eensgezindheid onder de Mo gendheden verstoord te zullen worden, waarvan China ongetwijfeld partij zal weten te trekken. DÜETSCHRAND. Het vermoedendat vrouw Schapka, die met een bijl naar den Keizer wierp, krank zinnig was, wordt door de officiëele mededeelingen beves tigd. Zij acht zich door iedereen vervolgd en was door deze waanvoorstellingen met de autoriteiten en met par ticulieren in conflict. Zij wilde een advocaat, die tegen haar een proces voerde om haar uit haar woning te zetten, uit wraak dooden, doch trof hem niet in het rechtsge- bouw. Op den terugweg vernam zij dat de Keizer voorbij zou komen. Zij volvoerde toen haar daad, die door den Keizer niet eens werd opgemerkt. MGEL4ID. Het bekende parlementslid Morley heeft aan de Times" een brief gezonden van een Vrij- staatsche burgeres uit Winburg, waarin wordt verteld hoe de Britsche bevelhebbers tegen de vrouwen in de republieken optreden. Het verhaal is een aaneenrijging van diefstal, plundering, brandstichting, verdrijving van huis en opsluiting in gemeenschappelijke gebouwen, waar aan de Engelschen den naam vrouwenkamp geven, doch die juister gevangenissen worden genoemd. Morley teekent daarbij aan dat hij op het oogenblik nu eens niet wil spreken over menschlievendheid, mede lijden, enz. maar alleen wil wijzen op het onverstandige van zulk een optreden. Denkt eens aan den haat die dus wordt opgewekt in elke Hollandseh sprekende man of vrouw in Zuid-Afrika. Een hoeve verbranden wordt gemakkelijk gedecreteerdmaar alleen een landbouwer weet hoeveel jaren van geduldig arbeiden het heeft ge kost om een tehuis te maken in de wildernis en hij alleen kan ten volle beseffen de beteekenis van wat nu wordt gedaan, overal in den Vrijstaat en Transvaal", schrijft hij. De Royal Inskilling fuseliers, die voor het ontzet van Ladysmith onder generaal Bulier hebben gestreden, maar naar Engeland waren teruggezonden, hebben bevel gekregen aan het eind van deze maand opnieuw naar Zuid-Afrita te vertrekken. Het detachement is 400 man sterk. En toch heet de oorlog »geëindigd" FRAIHRIJK. Met groote spanning wordt de komst van president Kruger tegemoet gezien, en de bla den van alle richtingen staan vol enthousiaste mededeelin gen en artikelen. Dr. Leyds wordt te Marseille verwacht. De burge meester van Toulon heeft hem geschreven dat hij presi dent Kruger officieel zal gaan begroeten. Deze mededeeling wordt druk besproken na het besluit van den gemeente raad van Marseille om zich officieel te onthouden. Uit Dijon verneemt de »Temps" dat de hotelhouder van hotel De la Cloche uit Parijs de opdracht heeft ont vangen om eenige saloDS en kamers voor den president en zijn gevolg in gereedheid te brengen. In beginsel is besloten, om aan de betooging elk politiek karakter te ontnemen, dat alle oud-burgemeesters en de tegenwoordige burgemeester, gevolgd door den gemeenteraad, den presi dent bij het uitstappen uit den trein zullen ontvangen. Er zullen louter eenvoudige woorden van verwelkoming worden gesproken. RIJSRAND. Het laatste bulletin omtrent den ge zondheidstoestand van den Czaar luidt gunstig. Toch meldt men uit Parijsdat de grootvorsten Wladimir, Alexis en Cyrill, die aldaar vertoefden, naar Petersburg zijn ontboden. De »19me Siècle" brengt dit vertrek in ver band met de geruchten over de instelling van een Regent schap waarvoor naar het blad verneemt, grootvorst Wladiuir zon zijn aangewezen. Grootvorst Wladimir is des Keizers oudste oom, de broeder van czaar Alexander III. Hjj werd 10/22 April 1847 geboren en is gehuwd met Maria Paulowna hertogin van Mecklenburg, de halve zuster van hertog Heinrich. ZUIJU-AFR1HA. De toestand is onveranderd, be langrijke berichten zijn er in de laatste dagen niet ont vangen, althans niet gepubliceerd maar uit alles blijkt, dat de Boeren, met meer of minder succes, den ongelijken strijd volhouden. De hoofd-directeur der spoorwegen in de Kaapkolonie heeft medegedeeld, dat de spoorweg ten zuiden van Kim- berley ook op een twintigtal plaatsen, over een afstand van 4 mijlen, is opgebroken. Vrijheid wordt door de Boe ren belegerd het garnizoen heeft stelling genomen op de nabijgelegen heuvels en don Boeren is aangezegd, dat het plaatsje verwoest zal worden als zij trachten er bin nen te trekken. De „Standard" kreeg den 17 een telegram uit Dur ban, meldende dat het vooruitzicht voor de Uitlanders om naar den Rand te kunnen terugkeeren thans nog zeer gering is. Men gelooft dat het nog wel maanden kan duren, voordat zij kunnen terugkeeren. zjjn we bij de poort, ik ga den wal over. Gegroet, mijn beer Treuman Met deze woordensloeg Hartmut zijwaarts af en liet den ouden heer geheel onthutst achter. Tot hiertoe had deze 't met den vriend van zijn neef best kunnen vinden, maar nu was hij 't toch met Max ééns, die hem al dadelijk bij zijn eerste bezoek verklaarde, dat majoor Hartmut in éen woord onuitstaanbaar waB geworden. Wordt vervolgd. Uit Loremjo Marques wordt van den 16 geseind, dat Consul Pott de officieele mededeeling heeft ontvan gen van de Portugeesche Regeering dat bij niet langer de Transvaalsche en Vrijstaatsche vlag mag plaatsen op zijn woning, daar Portugal deze landen niet meer erkent. Zou Portugal reeds de officieele mededeeling van de annexatie der Republieken hebben ontvangen, waarop de mogendheden nog steeds wachten Automobielen In de Alpen. De Fransche bladen maken gewag van een automo- bielentocht over de Alpen door den luitenant Engler volbracht.. In »De Kampioen" kwam eenige maanden geleden het reisverhaal voor van twee Hollanders, die mot voel succes een Alpenreis per automobiel hadden volbrachtop dit gebied zijn wij dus voorgegaan. De Franschman bereed een rijtuig van slechts 5 paarden krachten, 1400 kilo's wegende, niet meegerekend het gewicht van drie reizigers en 80 kilo bagage. De weg die gevolgd werd, liep van Frankfort over Ulm, Mtinchen, door den Karwendel (1176 m.), den Brenner (1362 m.), naar Venetië. De terugweg ging over een nog moeilijker weg dan de heenweg. De geheele reis van 2000 kilometer werd in 99 uren volbracht, ongeveer 20 kilometer per uur. Dr. Th. Lens te Curacao beeft met groot levens gevaar en op bijzondere wijze het leven gered van een driejarig meisje, dochter van don heer J. G. van Kesteren, dat in een regenbak, waarin 8 voet water stond, gevallen was. De plaats des ODheils voorbij gaande, zag hij de beangste moeder om hulp roepen, en draalde geen oogen blik door een venstertje in den zeer nauwen regenbak zich te laten vallen. Van zwemmen in die donkere engte was geen sprake. Met handen, rug en beenen moest hij zich aan de wanden vasthouden en het is hem gelukt het kind, dat als door een wonder boven de oppervlakte was blijven drijven, te redden. Veel moeite kostte het den redder daarna den bak te verlaten, waaruit hij door anderen opgehaald moest worden. Advocatessen. De Fransche Senaat heeft met zeer groote meerder heid 172 tegen 34 stemmen het wetsontwerp goedgekeurd, reeds door de Kamer aangenomen, waarbij aan vrouwen wordt toegestaan den eed van advocaat af te leggen en als zoodanig op te treden. He nieuwe wereldpostzegel. 1 Januari 1901 zal de nieuwe wereldpostzegel van een stuiver in Nieuw-Zeeland worden uitgegeven. lOO Hensclien vergiftigd. Een reuzenvergiftiging8zaak wordt gemeld uit het instituut van Smolna, in Rusland. 400 Verpleegden, die aan het middagmaal zaten, ziin door het eten van een zelfde gerecht ernstig ongesteld geworden. Men vermoedt, dat de ontslagen bakker van het instituut uit wraak de misdaad gepleegd heeft. Eeu onderzoek is geopend. Automobielen. Koning Leopold v >n België heeft volgens de sFigaro" te Parijs bij een der voornaamste fabrikanten een auto mobiel besteld, blauw en rood geschilderd, van twintig paardenkracht en van allerlei gerieflijkheden voorzien o. a. van een toilet-necessaire, welke alleen 20.000 frcs. zal kosten. Het voertuig zal in het bijzonder voorlange tochten bestemd zijn en den fabrikant is geen prijs bepaald. Ren prijsvraag. De heeren Kuiper en Key, architecten te's-Graven- hage, exploitanten van een uitgestrekt bouwterrein (»Bosch en Vaart" genaamd) te Heemstede, aan de grens teHaarlem, hebben een prijs van f 5000 uitgeloofd voor den architect die den fraaisten gevel bouwt aan een der drie daarvoor aangewezen straatwegen, waaraan in het geheel ongeveer 70 perceelen zullen kunnen worden gebouwd. Een jury ter beoordeeling zal benoemd worden. Nationaal geschenk. In de provincie Friesland wordt door meer dan één het denkbeeld geopperd, om te trachten het landgoed Oranjewoud, bij Heerenveen, waaraan voor het Huis van Oranje-Nassau zooveel belangrijke herinneringen zijn ver bonden, aan te koopen, ten einde het te doen dienen voor het H. M. de Koningin aan te bieden nationaal geschenk. Nederl. Paardenstamboek. Onder leiding van den beer J. Breebaart Kzn. werd den 19 te Amsterdam eene vergadering gehouden van de afdeeling Noordholland van de Vereen i- ging het Nederl. Paardenstamboek, ter be spreking van de punten van beschrijving voor de alge- meene vergadering op 26 November te Rotterdam. In de eerste plaats een voorstel van het Hoofdbestuur om zich te wenden tot de Regeering met verzoek om uniformiteit te verkrijgen in de voorschriften ter beveili ging van den gezondheidstoestand van den veestapel. Uit het debat bleek, dat Amerikaansche paarden via Belgie ingevoerd worden en dan niet aan de quarantaine onderworpen worden, als wanneer die paarden direct worden ingevoerd en dat wilde men voorkomen. Het resultaat van de discussie was, dat de afgevaar digden met scherper sanitair toezicht zullen instemmen, mits de invoer niet zijdelings wordt bemoeieiijkt. Een tweede voorstel, dat de Vereeniging zich tot de Regeering wende om maatregelen ter verbetering in de bestaande bepalingen en tarieven op het vervoer >an paarden per spoor, waarvan de naaeelen zich vooral doen gevoelen bij het vervoer van fokdieren. Ook weid nog opgemerkt, dat over het algemeen bet vee-vervoer wol wat to ruw geschiedt eu dat bij het ran geeren een wagen met vee vaak net eender wordt behan deld als een wagen met steenkool. Het zou wenschelijk zijn daarop de aandacht der spoorwegmaatschappijen te vestigen. Besloten werd het voorstel van het hoofdbestuur goed te keuren. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden benoemd de heeren Breebaart Jr. en D. L. 't Hooft. Ais plaats voor de volgende vergadering der afdeeling werd Parmerend aangewezen. Barsingerhorn. Te K o 1 h o r n is eene afdeeling opgericht van den Bond voor staatspensionneering met aanvankelijk een 20-tal leden. De Bond heeft zijn zetel te A r n h e m en werd aldaar 9 September 11. opgericht. In de polders Waard en Groet is dit jaar wel wat al te veel mis. Bij karweizaad, boonen en erwten nu ook uien, welke bijna waardeloos zijn. Gesorteerd en in baaltjes verpakt, krijgt men 40 ets, in plaats van f 4.75, zooals 't vorig jaar, een prijs, welke aan arbeidsloon weggaat. Behagen. De openbare uitvoering der Scbager rederijkerskamer op den 18 in het Noordholl. koffiehuis alhier, werd door zeer velen bijgewoond. Opgevoerd werden: »Anna Worthman", tooneelspel van R. C. H. Spoor en »De gestoorde diefstal", kluchtspel, van P. Fransen Jz. Hoenderteelt ln Drente. In Drente wordt de zoo gevreesde »cholerine", welke een paar jaren achtereen onder het pluimvee aldaar eene ongekende verwoesting heeft aangerichtthans als bijkans geweken beschouwd. Duizenden hoenders zijn aan deze voorheen onbekende ziekte bezweken, zoodat bij menig kippenhouder verleden jaar het hok ledig stond. Met alle kracht heeft men zich dezen zomer op de hoenderteelt toegelegd. Sommige boeren hadden 4 a 5 klokhennen met 12 15 kuikens te gelijk zoodat er thans eene menigte jonge kippen zijn, welke reeds be ginnen met het leggen van eieren. Omdat men meent opgemerkt te hebben dat het in- landsch ras van kippen de zoogenaamde »boerenkip- pen" meer dan Italianen-Leghorns, Wyandattes enz., ontvankelijk is voor deze ziekte heelt men hier en daar de boerenkippen afgeschaft en die vervangen door andere en die ook meer eieren leggen. (N. v. d. D.) Bdam. Alhier hebben den 17, ongeveer twintig heeren uit Zuid-Afrika, onder geleide van den wethouder, den heer W. Jz. Tuijn bij verhindering van den bur gemeester een bezoek gebracht aan eenige kaaspak huizen de kaasmarkteene boerderij en later eene kaasfabriek in de Beemster waarheen zij door boeren uit Edam met rijtuigen gebracht werden. In het »Dam-Hötei'' waren op verzoek van den bur gemeester ongeveer dertig van de geachtste en be kwaamste landbouwers saamgekomen die met de Zuid- Afrikaansche bezoekers verschillende besprekingen hebben gehouden. De groote najaars-lammerenmarkt zal dit jaar gehouden worden den 29 November. Ten vorigen jare werden 2600 stuks aangevoerd. Rand bouw-lnspecteur. Door de heeren H. F. Bultman, als voorzitter en mr. A. Ferf als secretaris, uitmakende het dagelijksch bestuur van het Nederl. Landbonwcomité is aan de Tweede Kamer een adres ingediend ter zake van den op de Staatsbegrooting voor 1901 aangebrachten nieuwen post voor een inspecteur van den landbouw. Het wil adressanten voorkomen dat door het benoemen van een ambtenaar gesteld dat zulk een omnia homo bestond de landbouwvertegenwoordiging zoowel de be staande als eene nieuwe op den achtergrond zal geraken. Zij veroorloven zich de meening uit te spreken dat de krachten waarover het comité kan beschikken niet de terzijdestelling verdienen, welke uit het voorstel der regee ring spreekt en betwijfelen of het algemeen landbouwbe lang er door wordt bevorderd. Zij meenen daarom hunne waarschuwende stem te moeten laten hooren tegen e aanstelling van een dergelijk adviseerend ambtenaar en geven der Kamer in overweging, den bedoelden post te verwerpen. (Handelsblad) Oosterleek. Als een bijzonderheid mag voor dezen tijd van het jaar beschouwd worden, dat bij oen heer Beemsterboer aan den Oosterleekerweg alhier een groote rozenboom in vollen bloei staat. aarlijk een prachtig gezicht, nu alle omringende boomen en planten hun bladerdos hebben verloren. K o ol. Uit Heerhugowaard schrijft men Toen in het begin van October de koolprijzen vrij laag waren, hadden vele bouwers hunne verwachting ge vestigd op de maand November en tot zoolang gewacht om hunne producten op de veilingen aan te bieden. Aanvankelijk ging dit vrij goed, doch in den loop dezer week hebben de landbouwers moeielijke dagen te door worstelen gehad, vooral zij, die te Heerhugowaard ter vei ling gingen. Dinsdag en Woensdag scheen de kool bijna onverkoopbaar. Voor roode kool werd niet meer besteed dan f 1.80 en f 2.30 voor gele f 2.30 en f 2.50, ter wijl geen enkele partij witte werd verkocht. Vele partijen werden tengevolge van de stugge markt opgehouden. Taaiheid van een kat. Een paar weken geleden zoo meldt het »Alge- meen Handelsblad" had een reiziger in manufacturen zijn goederen bij een paar dames te 's Graveuhage uit gepakt. Eenige koffers werden geopend en onderschei dene verdiepingen er uit genomen, om, nadat de goederen waren bezichtigd weder op haar plaats in de koffers te worden gezet, die, na te zijn gesloten, naar Leeuwar den werden verzonden, waarheen de reiziger ruim een week later zich zou begeven om zaken te doen. De reiziger kwam daar in een der hotels aan, ontpakte zijn koffers één voor één, doch, hoe groot was zijn schrik, toen hij beneden in een der koffers een halfdoode poes ontdekte, die, ongezien, er te 's Gravenhage in was ge sprongen. Het dier werd er behoedzaam uitgenomen en op den grond gezet. Na een onthouding gedurende een twaalftal dagen van alle spjjs en drank, was poes echter zóó slap, dat ze niet meer op haar beenen kon staan De hotelhouder liet melk brengen, en, nadat poes er van had gedronken, kwam ze langzaam, maar zeker bij en thans loopt zij door huis en hof, om weldra naar haar Haagsch domicilie gezonden en aan haar ontruste mees teressen teruggegeven te worden. Polltlebood. De 25e vergadering der provinciale afdee ling Noor d-H olland van den Algemeeuen Nederlandschen Politiebond zal gehouden wor en op Dinsdag 11 December op de boven zaal van het café »Brinkmann" te Haarlem. Het bondslid A. Politiek te Krommenie hoopt tijdons de vergadering eene voordracht te houden over de »Ponsioneering van Gemeente-po1 i t i e beambte n." Tot hoofdingeland van den polder Behagen ie herkozen de heer C. Asjes te Schagen. Tot ledon van het Dagelijksch Bestuur der banne

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2