Honderd en tweede jaargang. ZONDAG 25 NOVEMBER. Buitenland. Laatste Berichten. Stads berichten. De Kragerhulde. 140. Eerste blad. ALKMAARSCHE COIRAAT. Doze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- on Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 1 0,8© franco door het geheele rjjk f 1,—. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prys der gewone advertentlen s Per regel fO,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer t 3. FRANKRIJK. Na lang wachten kwam de «Gel- derland" den 22 om 10 uur de haven van Marseille binnen en stapte president Kruger om ongeveer 11 uur aan wal. De geestdriftige ontvangst, begunstigd door een mooi weer, overtrof alle verwachtingentallooze corporaties, zoowel uit Marseille zelf, als uit heel Frank rijk en zelfs uit den vreemde (het Iersche parlementslid Davitt verwelkomde den grijzen president in een zeer gevoelvolle rede) hadden zich opgemaakt om de ontvangst zoo indrukwekkend mogelijk te maken en den president het onomstooteljja bewijs te geven, hoezeer Europa door drongen is van de rechtvaardigheid der Boerenzaak en vol sympathie en bewondering voor hunnen onoverwin- nelijken vrijheidszin. Wij laten de vele welkomstreden onvermeld, doch laten Krugers antwoord, op de toe spraken van de presidenten van het Marseillaansehe en het Oeutraal-comité, in zijn geheel volgen »lk dank, zoo sprak Kruger met vaste stem, den president vau het Marseillaansehe Comité en den president van het Centraal Comité voor de onafhanke lijkheid der Boeren zeer voor hun welkomstgroeten. Ik dank de bevolking, die in menigte hierheen is gekomen, om mjj te be. roeten. Al draag ik ronw over de onheilen van mijn land, en al beu ik niet gekomen, om feesten te zoeken, toch neem ik van ganscber harte uw toejui chingen aan, want ik weet, dat zij voortkomen uit ge voelens, door onze beproevingen bij u gewekt, en nit sympathie bij u geboren voor een zaak, die de zaak van de vrijheid is. »Ik beu er inderdaad trotsch op, en het doet mij goed, dat ik een haven van Frankrijk heb gekozen, om den voet te zetten op een vrijen bodem, en door u te worden ontvangen als vrjj man. «Mjju eerste plicht is uw Regeoring dank te zeggen voor alle betuigingen van achtiDg die zij ons nog onlangs heeft willen geven te midden van onze beproevingen. >Ik geloof dat Engeland, als het goed ingelicht ware geweest, nooit zon hebben toegestemd in dezen oorlog. Sedert de expeditie van Jameson, uie zich van beide Republieken meester-had willen maken, zonder een schot te behoeven te lossen, heb ik nooit opgehouden om arbi trage te vragen, maar tot den huidigen dag is het steeds geweigerd. »De oorlog, dien men in beide Republieken tegen ons voert, is zoo barbaarseh als maar mogelijk is. Ik heb in mijn leven dikwijls tegen de wilde stammen van Afrika moeten vechten, maar de wilden die wij nn moeten bestrijden, zijn erger dan de anderen. Zij ontzien zich niet de Kaffers tegen ons te wapenen, zij verbranden onze hoeven, die wij met zooveel moeite hebben opge bouwd, zij jagen de vrouwen en kinderen weg, wier mannen en vaders gesneuveld of gevangen zijn zij laten ze zonder bescherming, zonder dak en dikwijls zonder brood »Maar wat men ook doe, wij zullen ons nooit over geven, wij zullen tot het einde strijden. Ons groot en onwankelbaar vertrouwen is op den Eenwigeu, onzen God, gevestigd. Onze zaak is rechtvaardig en als de gerechtigheid der menseheu ons in den steek zou laten, zal de Eeuwige, die Meester is over de volkeren en wien de toekomst toebehoort, ons niet verlaten. »Ik kan n verzekeren, dat als Transvaal en Oranje- Vrijstaat hnn onafhankelijkheid moeten verliezen, dit alleen zal zijn omdat beide Boerenvolken met hun vrouwen en hnn kindereu vernietigd zullen zijn". De menigte juichte de toespraak toe, toen ze door professor Van Hamel in het Fransch werd vertolkt. Herhaaldelijk werd hij daarbij door de jubelkreten onder broken. Het slot werd geestdriftig toegejuicht. Mevrouw Eloff, die met haar echtgenoot bij haar grootvader stond, weende. De tocht door de stad was één zegetocht, Kruger moest op het balkon van het hotel verschijnen en werd met daverend gejuich en kreten »leve Krnger'', »leve de Boeren" begroet. Aan president Loubet zond hij het vol gend telegram «Marseille 22 November, 4 nor1 nam. Aan Zijne Excellentie Emile Lonbet, President der Fransche Republiek »Den gastvrijen bodem van Frankrjjk betredende is mijn eerste daad, het waardige hoofd van de Fransche Republiek te begroeten, en tot u mijn betuigingen vau dankbaarheid te richten voor de bewijzen van belang stelling die uwe Regeering en uw Volk mij wel hebben getoond. Kruger". Aan het feestmaal nam Krnger, die hoewel zeer gezond, door de zeereis en de vermoeienis der receptie afgemat was, geen deel. Dr. Leyds dankte uit zijn naam voor de warme ontvangst en dronk op de gezondheid van presi dent Loubet. Een zeer enthousiaste toost werd uitge bracht op Koningin Wilhelmina. Den 23 vertrok Kruger, die door een goede nachtrust geheel verkwikt was, naar Dyon. Toen hij op het punt stond te vertrekken sprak de president van nit het portier van den wagen de volgende woorden «Burgers van Marseille eu Frankrjjk! Ik dank het Fransche volk voor de warme ontvangst mij bij mijn aankomst bereid. Ik reken er op, dat ik die sympathie eu die geestdrift zal vinden in alle steden, die ik zal doorkomen en ik hoopdat die zullen gevolgd worden door daden die zullen voortgaan ons te steunen en ten slotte onze zaak zullen dienen." Toejuichingen begroetten deze woorden. De president dankte daarvoor door te groeten. De president en de leden van hot comité voor de onafhankelijkheid der Boereu namen afscheid van Kruger, die den nacht zal doorbrengen te Dijon, Op den boulevard merkte men een groot bord op waarop stond: «Vergiffenis voor Europa." De politie had omvangrijke voorzorgsmaatregelen ge nomen. Geen enkel incident heeft zich voorgedaan. ZUID-A.FRIKA. De «Daily Telegraph" meldt officieeldat Zondag lord Roberts met zijn paard ge vallen is. Hoewel hij ietwat geschrikt was, had hij geen letsel bekomen en is hij in staat als gewoonlijk zijn werk te doen. Dadeljjk na het ongeval seinde lord Roberts aan den minister van oorlog, dat de val volstrekt geen nadeelige gevolgen had. Uit Bloemfontein wordt geseind De Boeren werden den 18 Nov. verslagen bij Ba- berspanen commandant Brand gewond. De lanciers chargeerden op de vluchtende Boerendie door het geschutvuur uit hunne stellingon in bet gebergte waren verjaagdban werden verschrikkelijke verliezen too- gebracht. Ken telegram van II..tl. de Koningin. PARIJS23 Nov. II. M. de Koningin der Neder landen zond heden aan president Kruger het volgende telegram uit 's-Gravenhage »M. Paul Kruger. «President der Z.-A. Republiek. «Het is mij aangenaam geweest Uwe Exellentie den kruiser «Gelderland" ter beschikking te stellen en het doet mij genoegen to vernemen, da, gij do reis in goede gezondheid hebt volbracht. Wilhelmina." Kruger op weg naar Parijs. LYON23 Nov. De reis van president Kruger door Frankrijk neemt geheel het karakter van een zegetocht aan. Ook te Valence en hier stopte de trein en waren de perrons gevuld met een talrijke menigtewaaronder veel officieren. Te Dyon wachtte den president een grootsche ontvangst. l)e wachtkamer van het station was in een eeresalon herschapen de burgemeester hield een toespraak, die door presiüeut Kruger beantwoord werd. Er werd levendig gejuicht «Leve de Boereu en daar onder klonken eukele kreten tegen Engeland. Toen de president uit het station kwam werd hijjdoor eon ontzaglijke menigte toegejuicht, terwijl de harmonie kapel het Transvaalsehe volkslied speelde en het kanon bulderde. Het was een grootscb tooneel. Toen de beer Kruger, met prof. Van Hamel, den burgemeester en den heer Fischer in den eersten landauer plaats nam ver dubbelden de toejuichingen. De straat voor het station was verlicht door een slinger van lampjes. De menigte drong om het rijtaig van president Kruger op allen wilden naderen om den president de hand te drukken de gendarmen die met de handhaving der otde waren belast, konden de landauer slechts met de grootste moeite vrijmaken. Ten slotte kwam echter de stoet in goede orde voor het «Hotel do la Cloche" aan, waar de pre sident afstapte. Nauwelijks was de president het hotel binnengetreden of de menigte barstte iu zulke overweldigende juich kreten los dat de president tot driemaal op het balkon moest verschijnen. Daarop ontving de heer Kruger den burgemeester en zijn adjuncten en verschillende autoriteitende heer Kruger drukte allen bezoekers de hand. De prefect had zijn kaartje afgegeven. Kruger en Loubet. PARIJS23 Nov. President Kruger heeft het ver langen te kennen gegeven om den president der Repu bliek te begroeten. President Loubet zal hem dienten gevolge Zateraagmiddag of Zondagmorgen ontvangen. Rectificatie. Men verzoekt ons mede te doelen dat op zondag den 25, in de kerk der remonstrantsche gemeente de dienst zal worden vervuld door deu heer dr. B. D Eerdmans, hoogleeraar te Leiden en n i e t door deu den heer dr. Tideman, zooals in ons vorig nummer ver meld werd. Dierenbescherming. Hoewel de afdeeling «Noordholland benoorden het IJ der Ned. Ver. tot bescherming van Dieren" deu laat- sten tijd weinig vau zich liet hooren, heeft zij niet stil gezeten. Waar het kou heeft zjj getracht door verspreiding van scheurkalenders en passende geschriften de goede zaak, die zij voorstaat, vooral onder de jeugd, te bevorderen. Ook thans is deze verspreiding een der punten van de agenda voor de ledenvergadering, welke op woensdag 28 November e. k. op de bovenzaal van het OaféOentral gehouden zal worden. Het voornaamste voorstel is echter zeker wel, dat tot aanschaffing van een asphyxiatie-inrichting, toestel tot het pijnloos at maken van honden, katten en verdere kleine dieren. Znlk een inrichtiug is na nauwkeurig onderzoek door het bestnnr gebleken te voldoen aan de oischen, die de humani teit stelt, n.l. om, waar de noodzakelijkheid eischt, zich van een dier te ontdoen, de afmaking te doen geschieden op een wijze, die elke gedachte aan martelen uitsluit. En dit kan geschieden bij bovengenoemd toestelniet zooals het dooden maar al te vaak tot nn toe plaats had. Medewerking in deze zaak, stenn bij de pogingen, om ter gelegenheid van de aanstaande groote landbouwten toonstelling voor de beginselen, die de afdeeling ingang wil doen vinden, krachtig te kunnen propageeren behoeft het bestnnr voorzeker. Die beginselen zijn niet een uit vloeisel van ziekelijke gevoelens voor de dieren, maar ge grond op de overtuiging, dat zij dikwijls onverdiend en onnoodig behandeld worden op een wijze, die een weldenkend mensch tegen de borst stnit. Tooneel. Op donderdag, den 29, heeft, in het lokaal Har monie, de tweede abonnementsvoorstelling plaats, door da Nederlandsche Tooueelvereeniging van Amsterdam. Zij zal bestaan in de opvoering van «Huichelaars eu Weer hanen", blijspel in 4 bedrijven, naar het fransch «Les Faux bonshommee", van Barrière en Capendu. De «Amsterdamscho Courant" zegt over de opvoering van dit stnk «Zooals het gezelschap voor de vertolking, verdient de directeur een luid bravo daarvoor, dat hij de Huichelaars en Weerhanen voor het voetlicht heeft gebracht en van Kuyk voor zijn uitstekand verzorgde regie. Bij de eerste opvoering betaalde een vrij talrijk publiek met herhaald en daverend applaus dezen tol aan de gerechtigheid. Dan weer een luid opbruischend gelach, dan weer een uit respect onderdrukt gegiegel, verbrak bij afwisseling de stilte, maar den geheelen avond door was er een glundere lach om de lippen der toeschouwers. «Evenals in «Nos intimes", leert ook deze oomedie, dat Vrienden van ons niet altijd «onze vrienden" zijn en dat de «vrienden van ons", die in den nood ook «onze vrienden" blijken te zijn, tot de rarae aves behooren. «In Huichelaars en Weerhanen is het hoofdmotief «het geld" bij «vrienden van ons" en «de liefde" bij «onze vrienden." »'t Geheel loopt als van een leien dakje, ieder der op tredenden maakt van zijn rol een aardige, juiste type. Wie nu weten wil wie zijn rol zoo goed vervult, raad plege het programma, want al wie een goed stuk, goed gespeeld, (Ja mijuheer neem je dochter gerust meel) wil zien, moet naar Huichelaars en Weerhanen gaan." F olks voorsl ra cht en. De eerste bijeenkomst van dit seizoen had den 22 plaats. Een zeer goed bezette zaal bewees opnieuw, dat het publiek deze avonden op prijs stelt, maar tevens dat men overtuigd was, iets «goeds" te zullen hooren. En iu die verwachting is men waarlijk niet bedrogen. Wist onze stadgenoot Ds. Rejjuders door uitstekende voordracht van «Een praatje over het weer," (Laurillard), «Een drenkeling", «Plenntje" (Beets) en «de ziende," «de onde",'' «de rijke" en «Achterdenrkes" (Cremer) de hoor ders beurtelings vrolijk en ernstig te stemmen, en met onverdeelde aandacht aan zijn lippen te doen hangen, de heer van Arnhem, wiens naam als zanger, zoowel bier als elderseen goeden klank heeft en de heer Koogerdie hem op de piano uitstekend accompag neerde zullen nit het warm en herhaald applaus de over tuiging geput hebben, hoe dankbaar het publiek van Volksvoordrachten schoone muziek weet te genieten. «Een kind van Holland" (Egbers), «Zij wisten het wel" (van Willingen), «Vrijheid" (tt. Hol), «Als weer di lover sproten" (Tetterode) werden in ademlooze stilte aange boord en telkens luide toegejuicht, maar toen de heer van Arnhem daarop «Wilhelmina van Nassonwe" ten gehoore bracht, kwam er aan het applans geen einde, vóór hij het laatste vers van dit pakkende volkslied, nogmaals ten beste gaf. Het was een zeer geslaagde avond, een goede openiög van het seizoen. Onderwijs. De heer K. Rutter is te 's Gravenbage geslaagd voor het examen wiskunde L. O. Mejuffrouw J. U. Hoogendijk is den 22 te Haarlem geslaagd voor bet examen in de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek. Huwelijksgeschenk aan de Koningin. Den 23 vergaderden in het gebouw der Industrie- en Huishoudschool, op nitnoodiging van het bestuur dier school, een aantal vronwen nit deze gemeente, ter be spreking van do mogelijkheid om van wege de school bij gelegenheid van het huwelijk der Koningin, aan H.M. een geschenk aan te bieden. Besloten werd, daartoe over te gaan en voorts dat bet geschenk vervaardigd zal worden door de leerlingen van genoemde school in ver- eeniging met die der Ambachtsschool voor jongens, waartoe

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1