KLATERGOUD, Honderd en tweede jaargang. 1900. WOENSDAG 28 NOVEMBER. Buitenland. FEUILLETON. tfo. 141. Eerste blad. ALK1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t 0,80franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer t Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat hetkohier no.llder personeels belasting, dienstjaar 1900, op 24 November 1900 door den Directeur der directe belastingen in Noord holland executoir verklaard, heden aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Het Hoofd van het Bestuur voornoemd G. RIPPING. Alkmaar, den 27 November 1900. It K Ij OIK. De heer Reinhard, voorzitter van het Transvaal Comité te Brussel, is den 25 naar Parijs ver trokken om bij dr. Leyds er op aan te dringen dat de Pre sident zich niet trachtte te onttrekken aan de grootsche manifestatie, welke te Brussel door het comité op touw is gezet. Een betuiging van sympathie, uitgaande van dat comité is, met 25000 haudteekeningen voorzien aan presi dent Krnger ter hand gesteld. Het comité heeft telegrafisch bericht ontvangen dat Reinhard een langdurig onderhoud heeft gehad met president Krnger; omtrent diens plannen is echter nog niets beslist. CHISï A. Uit Peking wordt gemeld Het corps diplomatique hield den 24 zijn laatste bijeen komst, waarin de voorwaarden voor het sluiten van een vredestractaat met China werden besproken en definitief vastgesteld. De gezanten moeten daarop nu nog slechts de goedkeuring van hun respectieve regeeringen verkrijgen, waarna de rechtstreeksche onderhandeling met de Chinee- sche gevolmachtigden zal beginnen. Over de voorwaarden van de regeling lekt niets uit, maar men gelooft algemeen dat de hoofdpunten gelijk luidend zullen zijn aan die welke in de Fransche nota san de mogendheden voorkomen, nl.bestraffing van de voornaamste schuldigen 'schadeloosstellingen, door de Chineesche regeering te betalen in verhouding tot de schade door de onderdanen van de verschillende beschaafde staten geledeninstelling van sterke wachten aan de legatiën te Peking, en bezetting van verschillende punten tusschen Poking en Taku door mogendheden. Te Berlijn is bericht ontvangen dat den 22 een detache ment Duitsche troepen op een bijzonder lastigen bergweg over Keng-ling-Sjeug den Grooten muur bereikt en er hare vlag gekeschen heeft. De Eranschen hebben 30 KM. ten zuiden van Pao-ting- foe een oogenschijnlijk groot gevecht met de Boksers gehad EAUKL.AIV1». Generaal Bnller hield den 21 bij het ontvangen van de eeresabel, hem door de stad Exetor aangeboden, een toespraak, waarin hij protesteerde tegen de beschuldigingen van gewe dpleging en aanranding tegen de eerbaarheid, in het buitenland geuit tegen de Engelsche DOOR E. j; l( V K II. Vertaling van HERMIN A. 14) »Uw broer schijnt u al heel weinig te kennen," her nam zij. Misschien beoordeel ik u beter, mijnheer Raimar, en in elk geval bewonder ik uwe gehechtheid aan uw geboortegrond, die u aan zulk een idyllisch plekje als dit Heilsberg bindt." «Heilsberg is mijn geboorteplaats niet. Ik heb u immers al gezegd, dat ik uit Berlijn afkomstig ben." »Des te sterkerMen moet dan wel zeer, zéér bespiegelend van aard zijn om hier zijn gansche leven te slijten En gij blijft hier eenwig, niet waar De lach bestierf op Raio ar's aangezicht en 't had weer de onde, sombere nitdrnkking, toen hij spijtig vroeg »Denkt ge soms, dat men zich vrijwillig in ballingschap begeeft Maar ik vrees, juffrouw Marlow, dat wij opnienw bet pnnt van kwestie benaderen, waarover wij al eens getwist hebben. We zullen 't laten rusten, dankt mij.'' Hij zweeg, tot Edith's groote telearstelling. Evenals het gesprek in het bosch had ook dit weer een buiten gewone aantrekkelijkheid voor haar, al wilde zij 't niet voor zichzelve bekennen. Na zij zijn naam en maatschap pelijke be'rekking kende, vond zij dien man nog veel raadselachtiger dan vroeger. Doch nu verscheen Marlow, die zich bij het gezelschap in de tuinzaal wilde voegen, op het terras. Hij zag verwonderd op, toen lig den heer gewaar werd, die daar met zijne dochter stond te praten, en kwam vervolgens langzaam naderbij. Ernst Raimar had zich omgekeerd. Hij wist ongetwijfefd, dat hij den oom van mevronw van Maiendorf ditmaal op bernsbachzou ontmoeten, maar toch scheen deze ontmoeting soldaten. Hij verklaarde, dat daarvan geen woord waar is. Intogendeel, het leger was bezield door gevoelens van onbekende edelmoedigheid tegenover den vijand. Koningin Victoria heett Sir Redvers Bnller een zetel in het Hoogerhnis aangeboden. Hij zon, als hij het pairschap aanneemt, waarschijnlijk den titel Lord Bnller of Lady- smith voeren. Tusschen het departement van oorlog en Lord Wolseley moeten znlke ernstige geschillen gerezen zijn, dat Lord Wolseley het ambt ?an opperbevelhebber zal nederleggen. Uit de onthullingen, die vermoedelijk niet achterwege zullen blijven, zou onder meer worden aangeduid dat vele tegenslagen in den oorlog in Znid-Afrika niet zonden zijn voorgekomen als het departement van oorlog lord Wolseley's raadgevingen had opgevolgd. Tot de terugkomst van lord Roberts in Engeland zou het opperbeveihebberschap worden waargenomen door Sir Evelyn Wood, den adjudant-generaal. Dat de Engelsche bladen met weinig instemming melding zonden maken van de grootsche ontvangst, dien president Krnger in Frankrijk ten deel valt, en van den warmen geestdrift waarmede hij wordt gehuldigd, was natuurlijk te verwachten, maar de Engelsche pers verge noegt zich daarmede niet, maar laat niet na op klein geestige wijze de uitingen van geestdrift te verkleinen. De »Times" acht het zelfs uoodig er op te wijzen, dat- het met goedvinden van Engeland alleen is, dat Krnger in Europa is," en dat zijne vrienden dit wel mogen be denken, wanneer zijn uitingen te kras worden. FRAKKBUK. Den 24 is president Krnger te Parijs aangekomenopgewacht door een ontzettende menigte. De heer Crozier, de directeur van het protocol, riep president Krnger het welkom toe, uit naam van president Loubet en van de Frausche regeering; daarop volgden toespraken van de beeren Gnérin, namens het comité voor do onafhankelijkheid der Boeren, Grébanval nawens den Parijsehen gemeenteraad, en Cherloux, uit naam van den Algemeenen Raad. Evenals in de andere Frnn°ohe steden was ook te Parijs do geestdrift der bevolking overweldigend en scheen er aan de toej nicbingen geen einde te zullen komen. Op velerlei wijze werd den grijzen president hulde be wezen, maar het belangrijkste van wat den 24 te Parijs voorviel, waren voorzeker de bezoeken, die de beide pre sidenten dien dag elkaar brachten. Te ongeveer drie uur begaf president Kroger zich in het gala-rijtuig van het presidentschap naar het Elysée. Op het voorplein bewees een bataljon infanterie de militaire eer, de muziek speelde het Transvaalsche volks lied. De heer (Jrozier en twee ordounansofficieren geleidden president Krnger uaar de vestibule, waar hg werd ont vangen door twee secretarissen van het presidentschap. Deze gingen den gast voor naar het Salon des Ambassa deurs waar president Lonbet en minister Delcassé hem afwachten. Het onderhoud duurde tien minuten. De president der Z.-A. Republiek werd daarop met hetzelfde ceremonieel uitgeleid. hem te treffen. Marlow liet den blik verbaasd op hem rusten, maar nog niet volkomen zeker van zijn zaak. Hij zeide althans op vragenden toon »Mynheer de notaris Raimar - als ik mij niet vergis Deze boog toestemmend. De bankier schee# een oogen- blik te aarzelen, maar stak hem nn de hand toe. »Uw broeder heeft mij al verteld, dat gij u te Heils berg metterwoon hebt gevestigd. Wij hebben elkaar in lang niet gezien. Ge komt nooit te Berlyn." Een donkere gloed steeg Raimar naar het gelaat, die echter even schielijk weer verdween, en hij sloeg de oogen neer, toen hy antwoordde »Mijn betrekking laat mij weinig tijd over, zoodat er voor mg niet veel van reizen in kan komen." »Kent n mijnheer Raimar, papa vroeg Edith, uiterst verbaasd. »Ja, kind, maar wij zyn kennissen van ouden datnm. Ge hebt een knappen broer, mijnheer Raimar; zeker znlt gij plezier van hem en zijn talent beleven. De jonge man komt dikwijls bij ons aan huis En hiermede bracht de bankier het gesprek uitsluitend op Max over en praatte zoo uitvoerig over hem en zijn schilderwerk als hij 't nog nooit had gedaan. Edith luisterde met toenemende verbazing. Zij voelde duidelijk, dat haar vader, die gewoonlyk weinig notitie van den jongen schilder nam, met dien hem toegezwaaiden lof over iets anders wilde heenpraten, en bespeurde ook Raimar s wonderlijke weifelmoed*gheid. Waar was de fiere honding gebleven, waarmee hij straks tegenover haar had gestaan Hij scheen verruimd adem te halen, toen de kleine Liesbet nn kwam aanloopen om de achter blijvers te halen. Asd de theetafel werd een druk en le/endig gesprek gevoerd, waarbij majoor Hartmut de hoofdrol speelde. Max hield zich wel aan zijn programma en wendde krampachtige pogingen aan om »zich op den voorgrond te plaatsen", maar de majoor drong hem ten eeuenmale op den achtergrond. Hartmnt had altijd in groote garnizoensplaatsen gelegen en daar hij de laatste oorlogen mede gemaakt had, bovendien véél gezien en ondervonden. Het tegenbezoek van president Loubet had ongeveer een unr daarna plaats professor van Hamel was daarbij als tolk tegenwoordig. Het onderhond dunrde tien mi nuten en was zeer hartelijk. Vervolgens geleidde presi dent Krnger den heer Lonbet tot aan de trap en nam daar van hem afscheid. Toen de heer Loubet het hotel verliet, werd hij wederom toegejuicht door de menigte, die gedurende het bezoek niet had opgehouden te roepen »Levo KrugerLeve Lonbet De Zondag werd door president Krugerdie zeer vermoeid was, als rustdag doorgebracht. Den 26 werden de vele delegation ontvangen, en bezocht de heer Krnger het Transvaalsche paviljoen op het tentoonstellingsterrein. Vermoedeljjk zal het vertrek van den president nit Parijs den 29 of den 30 plaats hebben. De steden Valencia, Benisa, Bayona, Sevilla en Car- thagena zonden aan president Krnger telegrammen van sympathie, evenals de vorst van Monaco. RESIjAWIB. Naar de >Frankf. Ztg." verzekert, is inderdaad op het oogenblik de toestand van Keizer Ni- colaas zeer bevredigend. Tegen den lOen November was de Ozaar werkelijk in levensgevaar, maar sedert is een fikscho beterschap ingetreden en volgt de ziekte het gewoon verloop. Wel bestaat er nog kans op een in storting, maar de geneesheeren zijn in dat opzicht niet erg bezorgd, daar de lijder zeer volgzaam is. De Keizer wordt door zijn echtgenoote en twee lijf bedienden verpleegd. De Keizerin verlaat haar gemaal slechts om de hoog noodige rnst te nemen. ZUIO-AFRIIiA. Het weinige nieuws uit de beide Republieken bepaalt zich tot enkele berichten, aan En gelsche zijde ontvangen. Een depeche uit Bloemfontein van 24 dezer meldt, dat de Engelschen het land ten Oosten van Bloemfontein nu hebbeu vrijgemaakt", tot aan Aarvogelkop. Dalstroom in het Lijdenburgsche is op last van Ge neraal Smith-Dorrien met den grond gelijk gemaakt, op de kerk na, die de schristelijhe" Engelschen hebben la ten staan. Schipbreuk bij Labrador. De »Saint Olaff" van Quebec met 26 passagiers aan boord heeft schipbreuk geleden op de kust van La brador. Allo opvarenden kwamen om het leven. Te Dortmund zijn alle scholen gesloten wegens het heerschen van eene Egyptische oogziekte onder de kinderen en hnnne onderwijzers. De ziekte is door vreemde arbeiders overgebracht. Een eigenaardige preek. Dezer dagen is te Eastnort (Maine) een even onge wone als demonstratieve preek gehouden. De predikant had uit de berichtjes, die gedurende één week in de bla den voorgekomen waren van misdaden, ongelukken en allerlei gebeurtenissen, die het gevolg waren van drank misbruik, een bloemlezing gemaakt, welke hij had opge plakt op een lange reep papier. Van den kansel ontrolde hij de reep en las hier en daar gedeelten voor, die hjj Hij kon alles zeer levendig en aanschouwelijk beschrij ven, en hoewel hij zich by voorkeur tot de gastvrouw wendde, boeide hij het geheele gezelschap met zijn aar dige vertelsels. Ook Marlow luisterde met belangstelling en verheugde zich blijkbaar in dien nieuwen bekende. Toen haar gasten van tafel opstonden, sloeg Wilma voor, een wandeling door het park te doen. Maar eerst begaf zij zich nog even met de heeren naar de serre, om hen een bijzonder fraaie orchidee te laten zien, waarvan Btraks sprake was geweest, terwijl Marlow en zijne dochter, die dat prachtexemplaar al kenden, langzaam vooruitgingen. »Dat bezoek zal ons niet lang hinderen," zeide de bankier, die in een zeer opgeruimde stemming verkeerde. »Ze willen al om zes unr vertrekken en eerder kan Ronald bezwaarlijk hier zjjn. Een aardig, verstandig man, die majoor HartmutWe hebben een paar prettige nren met hem doorgebracht »Papa wat hebt u met dien Raimar uit te staan?" vroeg Edith op eens, blijkbaar in haar eigen gedachten verzonken. »Wien meent ge? Den oudsten den notaris?" »Ja. Er is iets tusschen u beide gaande. Dat heb ik dadelijk gemerkt. Hoe kent n hem Heeft bij vroeger te Berlijn gewoond »Ja, tot nu voor omstreeks tien jaar, maar ik her kende hem bijna niet meer. Vroeger zoo flink en levens lustig en nu 't Was een treurige afloop en hij heeft dan ook heel wat ondervonden maar 't is waar, daar van weet gij niets, ge waart toen nog een kind, en 't kan je ook niet interesseeren »Ja, dat doet 't wel 1" viel het jonge meisje schielijk in. »Een treurige afloop zegt n Toen de jonge Raimar bij ons geïntroduceerd werd, hebt u mij daarvan nooit iets verteld." »Neen, ik wilde geen oude koeien uit de sloot halen en den jongeu man in zijn maatschappelijke positie niet noodeloos benadoelen. Die zaak is in onze kringen nog lang niet vergeten, en menige deur heeft zich dienten gevolge voor hem gesloten. Ik acht dit verkeerd. Men mag de kinderen niet laten boeten voor de schuld van

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1