KLATERGOUD, No. 142. Honderd en tweede jaargang. 1900. V RIJ D A G 30 NOVEMBER. Buitenland. FEUILLETON. Laatste Berichten. Kruger in Europa. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Binsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t O,SOfranco door het geheele rjjk f 1,—. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prijs der gewone advertentlen Per regel fO,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. CHIIVA. Weinig en onbelangrijk is bet nieuws, dat nit China komt. De gezanten zijn nog aan het onder handelen over de vredesvoorstellen. De eensgezindheid onder de mogendheden kon nog wel eens verstoord wor den. De »Times" t.ocb vermeldt, dat de Russische regeering het besluit introk om den Sjan-hai-kwan spoorweg terug te geven. Zij heelt der Engelsche regeering medegedeeld, dat de teruggave voorwaardelijk was tegen betaling van de uitgaven, die tijdens de Russische bezetting gedaan zijn. FRANKRIJK. De huldebetuigingen aan president Kruger schijnen geen einde te nemen en de geestdrift voor de zaak van het recht blijft even warm en geeft aan al de hulde, die den grooten grijsaard gebracht wordt, een diepere beteekenis. Den 25 bad de ontvangst van president Kruger ten stadhuize plaats, waar hij in de raadzaal ontvangen werd. Ook nu weder sprak de presi dent in zijn woord van dank voor het schitterend onthaal, dat hij te Parijs gevonden heeft, den wensch uit, dat hij in Europa recht mocht verkrijgen voor zjjn strijdend volk. De belangrijkste bezoeken die verder door den presi dent werden ontvangen en afgelegd zjjn die van en aan den minister Waldeck-Rousseanen den Minister van Buitenlandsche zaken Delcassé. Den 27 ontving de beer Kruger tal van delegaties, waaronder een van een tweeduizendtal studenten. Dit gaf aanloiding tot een incident, toen de stoet het Grand Hotel passeerende, van daar met .sous'' werden ge worpen. De studenten beantwoordden dezen daad met den kreet »weg met de Engelscben'' en stormden de bu- reelen van de .North German Lloyd'', welker ambte naren zij verdachten, de geldstukjes geworpen te hebben. Eenige commissarissen schoten toe, om een botsing te vermijden. Toen de regen van sous opnieuw begon, be reikte de toorn der studenten het toppunt. De ODder-di- recteur van de gemeentelijke politie liet de bureelen van de .North German Lloyd" sluiten en het balkon van het Grand Hotel ontruimen. Dauk zij zijn maatregelen. had het incident geen verdere gevolgen. Of President Kruger echter niet teleurgesteld zal worden in zijne verwachtingen Officieus toch wordt gemeld, dat de Frausche Regeering weigeren zal, in de interpellatie te trodon, door don Af gevaardigde Denis over eventueele bemoeiingenten gunste eener scheidsrechterlijke beslissing, betreffende de Bóeren-Republieken, aangekondigd, Zij oordeelt, dat er op dit oogenblik geen beraadslaging over geopend kan worden. En de »Voss. Ztg." zegt in een bespreking van Krnger's ontvangstDeelneming en menschlievendheid zijn mooie eigenschappen. Zij znllen het hart van den hulpzoekenden gast zeer goed hebben gedaan. Doch, zooveel ons van hem bekend is, is niet het gevoel, maar do scherpte en helderheid van het verstand zijn beste eigenschap. En de toejuichingen, die hij ontvangt, de geestdrift, die hem omgeeit, zal hem niet kunnen doen vergeten, dat er tus- 15) DOOR E. WEKÜER. Veitaling van HER MINA. .Maar waarom is hij dan ook in Dnitschland geble von vroeg de jonge dame ongeduldig en bijna driftig, zoodat haar vader haar verwonderd aankeek. .Hij had immers naar Amerika kunnen gaan en daar een nieuw leven beginnen 1" »Neen, dat kon hij niet," antwoordde Marlow bedaard. »Hij moest zijn familie aan den kost helpen, die natunr- lijk zonder eenig middel van bestaan was achtergebleven. Die betrekking te Heilsberg stelde hem daartoe in de gelegenheid en als notaris was hij wel verplicht zijn rechtskundige studies te laten varen. Te Heilsberg znllen ze ook wel niet alles in bijzonderheden hebben geweten. Jammer dat 't zoo geloopen is! De man was knap, zijn eerste pleidooi maakte letterlijk sensatie en nu moet hij hier in zoon ondergeschikte betrekking versuffen!'' Met dit koele woord van beklag en een schouder ophalen legde de bankier zich bij hot geval neer. Zijn dochter scheen een antwoord op de lippen te hebben, maar op dit oogenblik verscheen Wilma met de andere gasten en sloot zich bij hen aan. De wandeling in het groote park met zijn prachtige oude boomen en lommerrijke paden werd tamelijk ver uitgestrekt. Marlow liep met zjjn nicht en majoor Hart- mut vooruit, de anderen volgden, maar Max Raimar, wiens woede nog met bekoeld was, dat de majoor met zijn verhalen hem straks zoo overbluft en in de schaduw gesteld had wist 't nu gedaan te krijgen, dat de drie anderen schijn baar toevallig achterbleven. Hij maakte Edith opmerkzaam op een mooi kijkje, van waar men den Burgberg en het oude kasteel als in een lijst van blauwe lucht en hoog schen menschlievendheid en staatkundige hulp een diepe klove gaapt, die niet gemakkelijk te overbruggen is." Mocht dit zoo zijn, dan zou er een droevige profetie hebben gelegen in de volgende woorden, die president Kruger gesproken heeft in zijne rede tot den Parijschen gemeenteraad Een ontvangst, zooals die, welke Parij3 mij bereid heeft, zal er toe bijdragen, om in de ziel van het volk het beginsel van arbitrage ingang te doen vinden, en zoo den vrede onder de volken te verzekeren. Ik hoop, dat dit hot eindresultaat van al uwe toejuichingen zal zijn, want bleef van uwe warme ontvangst niets anders over dan de echo van het geluid, dan zou ik er door des te meer bedroefd wezen." ZVID-AFRIKA. Een samenzwering tegen het leven van lord Roberts is ontdekt en verijdeld door de waak zaamheid der politie en dor ljjfwacht. Lord Roberts seinde daaromtrent naar Loud.-n .Waarschijnljjk zal het gerucht van een samenzwering tegen mijn leven n bereiken. Ik ben van oordeel dat gij daarom de feiten moet kennen. De politie wist reeds eenigen tijd van het bestaan van een samenzwering. Den 16en November werden 5 Italianen, 4 Grieken en een Pranschman gevangen genomen. Zij znllen terechtstaan. Hun voornemen was den 19en tijdeus de godsdienstoefe ning om 11 nur in de Mariakerk een mijn te doen springen". Uit Kaapstad wordt gemeld Een toenemende verwijdering ontstaat tusschen de Hollandsche en Engelsche bewoners van .Ie Kaapkolonie. Een krachtige anti-Engelsche propaganda doet algemeene ongerustheid ontstaan. De Hollandsche en pro-Boer bladen voeren een georganiseerde campague tegen de staatkunde van Engeland cn weiden dagelijks nit over de beweerde barbaarschhetlen der Engelsche troepen. Deze artikelen werken op de Hollandsche gevoeligheid, en het gevolg daarvan is een krachtiger vijandschap tegen Engeland dan ooit te voren. Openlijk verzet is in de belangrijkste centra in de Kaapkolonie waar te nemen. De .Cape Times" zegt, dat de kolonie op die wijze naar den rand van den afgrond ijlt, en geeft den raad, de krijgswet af te kondigen voor de landelijke districten. Schermutselingen, met afwisselend succes, blijveu plaats hebben en volgens te Londen ontvangen berichten treden de Boeren uiterst krachtig op in bijna elk deel van Transvaal en van e Oranje-Kolonie. Dr. De Lantheere, een der verdienstelijke leden van de Belgische ambulance in Zuid-Afrika, is in een dor gevechten gedood, terwijl nij zijn zorgen aan de gekwet sten wijdde. Vergiftiging. De oorzaak van een vergiftiging te Manchester, waarbij ongeveer 30 verpleegden in het werkhuis ziek zijn geworden, moet gezocht worden volgens het rap port van den chef van den geneeskundigen staf te Man chester in arsenicumvergiftiging. Al de personen, die onwel zjjn geworden hadden bier gedronken, gebrouwd uit hop dat een bijzonder chemisch proces had onder- geboomte zag liggen, en hield haar hier een paar minuten aan de praat totdat de anderen eeu heel eind vooruit waren. Na was hij meester van het terrein, want Ernst verviel weer in zijn gewone stilzwijgendheid en sprak geen woord meer dan de beleefdheid van hem eischte. De jonge schilder praatte des te drukker. Nu stond hij eindelijk eens op den voorgrond en profiteerde van de gelegenheiddocü in zijn ijver ontging 't hem onge lukkig dat de uitverkorene zijns harten volstrekt niet naar hem luisterde. Edith dacht inderdaad aan heel andere dingen en terwijl haar oor werktuiglijk nu en dan een paar woorden vaa zijn redeceeringen opving en zij deze even werktuiglijk beantwoordde, dwaalden haar oogen telkens met een vragenden, min of meer beschroomden blik naar den zwijgenden wandelaar aan haar rechter zijde af. Zij begreep nu hoe een man als hij in den kring waarin hij zich thans bewoog terecht was gekomen ze had straks immers zelve gezien hoe al het bloed hem naar het voorhoofd was gestegen toen hij haar vader ontmoette die, zooals hij wist, van ouds bekend was met den smet, welke op zijn naam kleefde. Zijn jongere broer, wien dat geval toch evenzeer van nabij betrof, scheen 't veel luchtiger op te nemen en liet zien zijn levensgenot daardoor niet vergallen. Max deed inderdaad zijn uiterste best om recht onder hondend te zijn. Gewoonlijk spande hij zijn hersens daarvoor weinig in, maar hij wist dat de jonge dame iets bijzonders verlangde als zij iemand de eer van haar gezelschap waardig kaarde, en zette dus zijn beste beentje voor. Zijn goed geheugen kwam hem hierbij te hulp; hjj had werkelijk al de moderne woorden en uitdrukkingen in zijn hoold en wist deze knaphandig te pas te brengen, zoowel als üet oordeel van Deroemde personendie hij in de salons had ontmoetals van hemzelf afkomstig weer te geven. En nu, toevallig buiten zijnde, begon hij ook poëtisch to worden en van rozen en nachtegalen te spreken hoewel de rozen nog lang niet bloeiden ea de nachtegalen zich op dit uur in den helderen zonneschijn niet lieten hooren. Dit deerde hem nietdoch nn scheen Edith er genoeg van te hebben zij stuurde den jongen gaan, waarbij zich arsenicum moet hebben ontwikkeld, waardoor het bier vergiftigd werd. In de suiker, die zich in de bedoelde brouwerij bevond, zijn ook arsenicum sporen gevonden, hetgeen verklaard wordt uit de toevoe ging van zekere chemische producten om de suiker snel ler te doen gisten. Er zjjn nu een duizendtal personen meer of minder ernstig aangetast, terwijl reeds 51 lijders gestorven zijn. In Engelsche bladen wordt de aandacht gevestigd op het gevaardat gelegen is de chemische toebereiding van verschillende voedingsmiddelen nu met name van bier, daar ook in andere steden als Birkenhead, Liverpool, Yorkshire en Worcester soortgelijke gevallen zijn voorge komen Bij al deze locale bierbrouwerpen worden onderzoekin gen ingesteld. Ontploffing. Een hevige acetyleengasontploffing heeft te Aix en Othe by Troyes, plaits gehad in het .Hotel du Com merce". De hotelhouder en zijn vrouw met nog twee anderen worden gedood en 22 menschen werden gewond. De verwoesting in het gebouw is groot vooral in de keuken, waar het aoetyleentoestel stond is alles vernield. President Kruger te Parijs. PARIJS, 28 Nov. De president hield hedenochtend een conferentie met dr. Leyds en zijn hoofdambtenaren. Hij ging uit om het ontwerp te zien van het monument voor De Villebois. De president van het comité voor het monu ment voor De Villebois hield een rede. Kruger bedankte, bracht hulde aan De Villebois en aan de Franschen in Transvaal gevallen. Kruger ging daarna een bezoek brengen aan het Pan théon op den heen- en terugtocht werd hij voortdurend toegejuicht. Frankrijks houding. PARIJS, 28 Nov. Volgens het zeggen van vrienden van Kruger, die toegang hebben tot den president, heeft deze gisteren in zijn gosprek met Delcassé zich er toe be paald, den minister te polsen, hoever de bereidwilligheid der Fransche regeering zou gaan bij verschillende even tualiteiten, die zich zouden kunnen voordoen als gevolg van de stappen welke in Europa znllen gedaan worden. Het gesprek bleef in vage termen, Kruger bepaalde er zich toe, het terrein te verkennen. Delcassé gaf den president te verstaan, dat Frankrijk tot geen enkelen stap het initiatief zou nemen, maar er niet tegen op zou zien zich aan te sluiten als er in dat opzicht iets gedaan werd, op oen wijze die naar hare meening instemming verdient. Krnger formuleerde geen enkel voorstel en liet niets doorschemeren van zijn plannen. Men heeft reden te gelooveu dat hij zich rechtstreeks heer althans zonder complimenten weg. Op eens vond zij dat 't wat koel werd en betuigde baar spijt, dat zij haar kanten doek op het terras had laten liggen. Max bood zich natuurlijk ijlings aan om dien te halen en zoo bleven de twee anderen alleen achter. »Een vraagmijnheer Raimar Zijt gij er waarlijk tegen geweest dat nw broer zich aan de kunst wijdde .Neen", antwoordde Raimar koel. .Hij liet 't voorkomen, alsof hjj met veel tegenwerking te strijden had gehad, alsof hij al zijn krachten, geestelijk zoowei als lichamelijkhad moeten inspannen om te stndeeren en zich in de kunstenaarswereld een baan te breken. Hij schijnt goed en prettig te Berlijn te wonen en heelt toch nog pas een paar studies geëxposeerd. Hoe komt hij dan aan het geld om zoo te leven Van n misschien Ernst liet de oogen somber op de vraagster rusten maar zweeg. »Nu?" hernam zij ongeduldig. .Bespaar mij het .antwoord als ik u verzoeken mag 1" Wilt gij mij niets ten nadeele van uw broer zeggen Hij ontzag zica anders niet om 't wel van u te doen." .Om uwe belangstelling te wekken, was 't dan ook ten mijnen koste 1 Dat's zeker niet recht broederlijk, maar toch ook geen doodzonde." .Neen maar een laagheid 1" zeide Edith met onver holen verachting. Raimar was 't in den grond van de zaak volmaakt met haar eens. Al bij hnnne eerste ontmoeting had hij begrepen, dat Max' vermetele hoop slechts een luchtkasteel was, door zjjn ijdelheid opgetrokken maar 't hinderde hem toch, dat het jonge meisje zijn broeder nn even goed doorzag als hijzelf. »Ge moet hem niet al te streng veroordeelen," traentte hij hem te verontschuldigen. .Max is nog jong, kunstenaars hebben het hart op de tong, hij meende 't zeker zoo kwaad niet." »Is 't niet schande een broer te belasteren, wien bij alles te danken heeft, Gij hebt uw geheele tookomst voor hem en uw familie opgeofferd, en hij Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1