- ***- e"~ I zts Honderd en tweede jaargang, 1900. ZONDAG 2 DECEMBER. Haagsche Brieven. Buitenland. Laatste Berichten. President Krnger. De Oorlog in Znid-Afrika. 143. Eerste blad. ALkMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar i 0,80franco door het geheele rijk f 1,—. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Pr(js der gewone advertentlen Per regel fO,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven .franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer t 3. X. gevormd van Haagsche jongelui, en is men bezig er een te vormen van Transvaalsche ballingen. Oupapa" zal hier ontvangen worden zooals 't geen enkelen vorst ooit is ten deel gevallen, jammer genoeg Sint Nicolaas nadert weer en brengt alle drukte mee, Voor veler ongeduld schijnt de komst naar Nederland die gewoonlijk dat feest voorafgaat. 't Ib ook echt uitgesteld te zijn. Sinterklaas weertje. De straten zjjn nat en glibberig I Het huwelijk van ons Koninginnetje nadert met rasche de benevelde lucht zendt voortdurend een gelijkmatigen schreden. De groote kerk moet er geheel voor veranderd motregen naar beneden, 't wordt om vier uur al donker, 1 WOrden. Voor die gelegenheid zal een buizennet voor eigenlijk wordt het den heelan dag niet goed licht. In verwarming worden aangelegd. Om de noodige ruimte de prachtig versierde uitstalkasten van de groote winkels t0 verkrjjgen voor het binnentreden van de bruidsstoet in de smalle winkelstraten wordt om half vier hot licht moeten banken worden weggebroken en zelfs een deel al opgestoken. Ondanks het minder gunstige weer zijn van dooohek. De predikant zal niet van den kansel Spuistraat, Veenestraat enz. voortdurend gevuld met een spreken, steeds in beweging zijnde menschendrom. Een van de drukste ponten in de Spuistraat is steeds een van de melksalonswaar een hensche Sint met zijn zwarten knecht zitting houdt. Elk kind, dat daar komt krijgt een cadeautje. Zoo vol kan het daar zijn dat de deur THEO VAN STRALEN. CHINA. De Times" verneemt van den 29 uit moet worden afgesloten om al te groot gedrang te I pekiDg, dat de Russische gezant, die reeds geheel in- voorkomen. Dan staan de ouders met de kinderen in g0St0md had met al de voorwaarden, door de andere ge de rij voor de deur te wachten tot het hun beurt wordt I zant0n gesteld en ter goedkeuring aan hunne] respectieve om binnen gelaten te worden. reg6eringen gezonden, na aan de Chinaesche ambtenaren, Ook op ander gebied valt er hier voor de kinderen met; <}0 onderhandelingen belast, heeft medegedeeld, dat wel wat te genietenvan middag is er een matinee Rusland, steeds bezield door hartelijke liefde voor China, gegeven uitsluitend voor kinderen en kindervrienden zai aandringen op wijziging van de voorwaarden in die door Catharint van Rennes. Jammer dat zij het bijwonen nota, opdat deze voor China minder onaangenaam worden, er van wat moeilijk maakt door hooge prijzen voor de Rusland zal voornamelijk aandringen op wjjziging van plaatsen. Haar voordracht is allerliefst, hare muzikale ,j0n 0;ach tot terechtstelling en daarvoor in de plaats stel - vertellingen worden door hot jonge volkje met de meeste i0Ilj dat de schuldigen zullen gestraft worden door de Chi- belangstelling van het begin tot het einde gevolgd. Verder neesche Regeering op een wijze, die voor de mogendheden is er een biograaf, waar ook veel kinderen heengaan, aannemelijk is; of dat de voorwaarden van de nota niet Er is dus voor de kleintjes goed gezorgd. onherroepelijk znllen worden genoemd, zooals door de 't Is op de straten gezellig druk den geheelen dag door. g0zanten is besloten, zoodat zij znllen kunnen worden De winkels schijnen een wedstrijd te hebben aangegaangewijzigd tijdens de onderhandelingen met de Chineesche wie het meest zon schitteren, de groote koninklijke bazar gevolmachtigden, of »de bazar van Boerzooals hij naar de oprichters nog steeds heet, staat ook ver buiten den Haag bokend BWGEIiA.'NrD. Het moet de Engelsche kiezers, wien «nit" was, wel verbazen te vernemen, dat deze week versierde en met smaakvol geschikte kunstvoorwerpen gevulde zalen, wordt overstraald door een zee van licht. Uit alle dorpen uit den omtrek niet alleen nit Leiden, Delft, Schiedam, zelfs nit Haarlem en Rotterdam komen de bezoekers opdagen. Het Sinterklaasweertje maakt den Rijswijkschen weg nn juist niet tot een paradijs. Een groot gedeelte er van ligt opgebroken voor de rioleering van het Laakkwartier, een nieuwe wijk, die de stad met Rijswijk zal verbinden. Het graven van het Laakkanaal vordert goed de ver binding tusschen trekvaart en Rijswijkschen weg is vol tooid aan de overzijde is de voortzetting er van ook al een heel eind op weg. Men verwacht dat het Laak kwartier een echte schippersbuurt zal worden. De werkzaamheden aan de haven te Scheveningen hebben een aanvang genomen waardoor velen die anders om dezen tijd van het jaar werkeloos zouden zijn, opDieuw aanzienlijke versterkingen te Southampton voor Znid-Afrika 'zijn ingescheept. Zij omvatten offieiereu en manschappen van het 2e Lincoln regiment, het 2e Bed ford, het 2e Schotsche jagers, het le Innskilling fuse liers (reeds in Zoid-Afrika geweest) en het le Connanght rangers, te zamen meer dan 800 man. Voor zijn vertrek naar de Kaap neemt hot schip »Tagus" te Qneenstown nog 400 officieren en macschappen aan boord. Men meldt nit Sydney aan «Daily Mail", dat de eerste-minister aan lord Roberts geseind heeft, of het Nieuw Zuid-Wales-contingent in Australië zou terug zijn voor de federatieleesten. Lord Roberts antwoordde, dat hij de diensten van het contingent niet missen kon. FRASHAKIJK. Is er inderdaad gogronde hoop, dat nn hun brood kunnen verdienen. Tengevolge van dat I j0 mogendheden voor Ki uger en zijn heldhaftig volk iets begin is er te Scheveningen eeno vereeniging opgericht voor de haringvisscherijdie begonnen is met te onder zoeken welke schepen het beste geschikt zonden zijn voor de in- en uitvaart van de nieuwe haven. Men werd het er over eens, dat het logger-bomschuiteu moesten zijn, waarvan men er ongelukkig nog maar één bezit„de Minister Lely". Er is nu f 120000 in aandeelen ge plaatst van f 1000om de visschersvloot de noodige uitbreiding te doen ondergaan. De ontvangst van president Krnger is op dit oogenblik meer znllen doen, dan toelaten dat het gansche volk van ieder land, dat hij betreedt, hem met ongekendon geest drift begroet Men zou byna geneigd zijn het te gelooven, althans te vermoeden, dat Kroger en zijn naaste omgeving zelve een dergelijke verwachting koestereu. Van Parijs toch gaat de reis met, gelijk te wachten en begrijpelijk was, naar den Haag, doch rechtst reeks naar Berlijn. Het Belgische blad de »Soir" meldt in verband hiermede, dat president Krnger Duitschland liet polsen over het vraagstuk der tot in onderdeelen vastgesteld. Bij aankomst zal op het bemiddeling. Hem zou geantwoord zijn dat Duitschland Stationsplein (Hollandsche Spoor) een groot zangkoor van niet meer kon doen dan Frankrijk. Duitschland zou wel ruim zeshonderd personen zijn opgesteld die den presi- J 00n verzoek om arbitrage steunen, wanneer het gedaan dent met psalmgezang zullen ontvangen. Dat koor be- werd. staat nit de leden van verschillende vereenigingen »Cecilia", Con Amore", »Haagsch Mannenkoor", «Cres- cendo", «Harmonie", «Hosanna" en de «Koninklijke Nationale Zangschool". Zoodra president Krnger den waggon heeft verlatenwordt de eerste psalm aange- Ook Rusland werd gepolst en liet doorschemeren dat, wanneer Duitschland aan president Krnger een even geestdriftige ontvangst bereidde als Frankrijk, de taak van den bemiddelaar veel gemakkelijker zou worden President zou van Berlijn naar Rusland gaan, steunende heven. De burgemeester zal met den geheelen gemeenteraad op de betoogingen van Frankryk en het Drievoudig Ver- aanwezig zijn en den hoogen gast het eerst toespreken, daarna krijgt dr. Blink het woordde voorzitter van het Haagsche Znid-Afrikaansche Comité. «Oom Paul" wordt met zijn gevolg door de leden der .commissie allen in rijtuigen gezetennaar het Hotel des Indes bond. De Keizer van Rusland zou danzich beroepende op artikel 3 van de Haagsche Conventie, een arbitrage- voorstel teekenen, gesteund door Duitschland en Frankrijk In de Kamer had den 29 de bespreking plaats over de motie Denis betreffende Frankrijk's houding ten begeleid. Alle vereenigingen, die zich hebben aangemeld, opzichte van den oorlog in Znid-Afrika. om den intocht luister bij te zetten worden in twee Alinister Delcassé acht net volstrekt niet nattig het afdeelingen gesplitst. De eerste afdeeling wordt opgesteld debat over deze interpellatie te openen, en, zegt hij, in An i i O tinnen ni n rl/i dan nn m nre f»n I nti m nf tinn rillI .i LA1 J L. - A IJ. J. 1i. i. li' op 't Stationsplein de deelnemers zullen met hun ba nieren de stoet volgen de tweede afdeeling wordt ge schaard voor 't Hote! des Indeswaarvan 't mooiste gedeelte voor den president wordt opengehouden. In 't hotel wacht den grijzen Staatsman een lieve huldebe- toogingin de vestibule en langs de trappen zullen de baitenlandsche staatkunde is datgene wat niet nattig is, altijd op de grens van het gevaarlijke. Denis trok daarop zjjn interpellatie in en stelde daar voor een motie in de plaats, zeggende, dat de Kamer zich gelukkig acht den president der Zuidafrikaansche Republiek bij gelegenheid van zijn komst, Frankrijk', Onmiddellijk na de aanneming van de motie-Denis begaf de groep der nationale verdediging onder leiding van den afgevaardigde Georges Berry haar voorzitter, zich naar president Krnger om dezen van het aannemen der motie in kennis te stellen. ZUID-AFREH.A.. De Wet heeft zich de laatste dagen weder niet onbetuigd gelaten, een telegram van Lord Roberts uit Johannesburg van _-8 dezer meldt Het garnizoen van Dewetsdorp, sterk ongeveer 400 in met 2 kanonnen, heeft zich 23 dezer overgegeven, nadat het 15 dooden en 42 gewonden had verloren de Boeren waren 2500 man sterk. De Engelsche colonne van 1400 man, die tot hulp naar Dewetsdorp was gezonden, kwam niet op lijd. Generaal Knox, die zich met zijn troepen bij deze colonne had aangesloten, is 26 dezer Dewetsdorp binnen getrokken; hij vond de plaats ontruimd, er waren slechts 75 gewonden achtergebleven. Knox zette daarna de Boeren, die door Steyn en De Wet worden aangevoerd, achterna en heeft hen gisteren bij Vaalbank «verslagen". De Boeren zijn naar het Westen en Zuidwesten geretireerd. Een later bericht meldt, gelijk dat gebruik is om een pil voor het Engelsche publiek te vergulden, dat de vijand geheel verrast en uiteengeslagen werd, doch dat daarbij niets anders werd buitgemaakt dan twee wagens met mondkost en kleederen en een 200tal paarden. Blijkbaar waren deze voorraden door de Boeren eerst der bezet ting van Dewetsdorp ontnomen en nu als overtollig achtergelaten. Uit de Kaapkolonie komen onrustbarende berichten, zoowel over de ontevredenheid der Uitlanders, die niet naar Johannesburg kunnen terugkeeren, als over de stijgende verontwaardiging der Kaapsche kolonisten voor Robert's schrikbewind. dames staan in het wit gekleedallen met bloemen. I oprechte en eerbiedige sympathie te kannen betuigen. Twee meisjes zullen vooruit gaan en zijn geheelen weg met bloemen bestrooien. Dat het daar in de puntjes zal zijn daarvoor staat de reputatie van 't Haagje borg. Baronnes von Harinxma thoe Slooten de vrouw van den burgemeester, zal voor do leiding zorgen. Aan De heer Fonrnier stelde een andere motie voor, waarin president Krnger een eeresalnt wordt gebracht en tevens der Britsche democratie hulde wordt betuigd. De heer Cockéry verzocht der Kamer zich niet over te geven aan een betooging, die verkeerd opgevat zou de huldebetoogingen doen mede 25 vereenigingende kunnen worden. De heer Fonrnier trok toen zijn motie leerlingen der beide hoogere burgerscholenvan het in, waarop die van den heer Denis mot algemeene stem gymnasium en van de eerste drie klassen der hoogere men werd aangenomen. Er werden 559 stemmen nitge burgerschool voor meisjes. Verder heeft zich een eerewacht bracht. Planten en muziek. Het is bekend dat veel dieren van muziek houden, doch dat de planten melomanen zijn is iets nienws. Een Amerikaansch musicus, prof. Hans Teitgen te New-York, meent dit te hebben ontdekt. Hij heeft opgemerkt dat de planten weliger groeien in een gezin waar muziek wordt gemaakt. Bij een vriend en collega te Boston merkte hij op dat een bijzonder gevoelige plant hare bladen opende zoodra er muziek werd gemaakt en die weer sloot wanneer er een dissonant klonk. Voor ultra-moderne muziek schijnen de planten dus nog niet den rechten smaak te hebben of zonden zij zich muzikaal kunnen ontwikkelen volgens de richting, die in het gezin waar zij zijn wordt gehuldigd PARIJS, 30 Nov. President Krnger ging hedenmiddag te 4 uur in gezelschap van dr. Leyds, prof. Van Hamel en Grobler naar het Elysée, om afscheid te nemen van president Loubet. Bij de aankomst van den Staatspresi dent aan het Elysée werden de eerbewijzen gegeven door den wachtpost van het Paleis. Het onderhoud duurde 10 minuten. President Loubet begaf zich onmiddellijk daarna naar het hotel Scribe om het bezoek van President Krnger te be antwoorden. Een veel grooter volksmenigte dan des mor gens was op de been, en juichte den president toe. LONDEN, 30 Nov. Officieel. Lord Roberts is ontheven van het opperbevel in Znid-Afrika en vervangen door Lord Kitchener, die bevorderd is tot den rang van luitenant- generaal, met den localen rang van generaal. KAAPSTAD, 30 Nov. De militaire posten door de Kaapkolonie worden versterkt. Er is een staag aangroeiende agitatie onder de loyalisten ten gunste van de afkondi ging der krijgswet in de landelijke districten. De plaatsvervanging ln Belgle. BRUSSEL, 30 Nov. De Kamer verwierp met 77 tegen 61 stemmen en 3 onthoudingen een motie van Delvaux, waarin gezegd wordt dat de afschaffing van de dienstver- vanging in het leger de eerste en voornaamste eisch moet zijn van elk stelsel van legerorganisatie. BRUSSEL, 30 Nov. De Parijscbe correspondent van de «Gazette" meldtIn de couloirs der Kamer gaat het gerucht dat President Loubet, toen hij gisteren den heer d'Estonrnelles, vroeger gedelegeerde bij de Vreden-Confe rentie te 's-Gravenhage, ontving, zich langdurig met hem onderhield over de qnaestie der arbitrage. Ook werd zeer opgemerkt, dat President Lonbet, toen hy hedenmiddag President Krnger ontving, in strijd met het protocol, den Staatspresident tegemoet ging op het perron en hem zelf naar de Salie des ambassadeurs geleidde. President Krnger haastte zich om op het balcon te gaan, toen President Lonbet het hotel Scribe verliet. Op verzoek van President Krnger zal de aartsbisschop van Parijs morgen, op het nar van vertrek van den Staatspresident, de klok van de Sacré-Ooeur laten luiden, en znllen in de kerken gebeden worden gehouden voor de dooden en gewonden in Transvaal. Krnger liet ook berichten inwinnen omtient den toestand van den ingenieur Léon, die in Transvaal gewond werd.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1