Nederland. Stadsberichten. BURGERLIJKE STAND. BRUSSEL, 30 Nov. De »Réforme" meldt het gerucht dat de administratie der Belgische spoorwegen besloo, den toegang tot de stations, waar President Krnger langt gaat, te verbieden; zij raadt den meDSchen aan zich langs den spoorweg en langs de spoorwegovergangen op testellen om den President der Z.-A. Republiek toe te juichen. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen Ondanks dat België een invoerrecht van 10 cents op de K.G. boter heft, gaan toch vele boerinnen elke week met haren boterkorf naar de Belgische plaatsen St. Nico- laas of Stekene, om aldaar hare waren te verkoopen. Sinds jaren bestaat er o. a. te Hulst en te Koewacht eene wekelijksche botermarkt, en er is dus gelegenheid om op gemakkelijke wijze boter te verkoopen niettemin big ven velen met de boter naar België gaan. Zij betalen de invoerrechten en de reiskosten, hebben een heelen of halven dag verlet, en vaak een paar vermoeide beenen. De reden hiervan is, dat de boter en de eieren, welke men tegelijk medeneemt, in België hooger genoteerd staan dan in de Nederlandsche grensplaatsen. Dat de hoeveelheid boter, welke België binnengebracht wordt, geenszius gering is, bewijzen de officieele cijfers. Zoo werden in de maand October van dit jaar in België ingevoerd behalve die, welke binnengesmokkeld werd 305,339 K.G. In de eerste tien maanden van dit jaar bedroeg de invoer 3,174,190 Kilogram. Alleen uit Nederland werden in 1899 naar België gezonden 2,897,021 K.G. boter. In 1897, toen er nog geen invoerrechten geheven werden, bedroeg dit 4,038,92 K.G. Aanbesteding. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is den 29 bij enkele inschrijving aanbesteedHet driejarig onderhoud van de haven beoosten het Oude Schild, op Texel, loopendo van 1 Januari 1901 tot 31 December 1903. Minste inschrijver A. Bos te Den Helder, voor f 7155. Benoeming. Benoemd tot kantonrechter te Medemblik mr. J. A. Schaaif, griffier bij het kantongerecht te Den Helder. Op 's Rijkswerf te Aleuwedlep is de korporaal- torpedomaker A. den Boer op weg naar het pantser- schip >Noordbrabant'', door de duisternis misleid, in het dok geloopen en verdronken. Vee-Invoer. Vanaf ingang van 1 December is de invoer van Nederlandsch melkvee langs de tolkantoren Santvliet en de Clinge weder geoorloofd. In de gemeente Sloten, bij Amsterdam, hebben vele veehouders nog vee in de weide, omdat aldaar in voldoende mate gras aanwezig is. Zelfs wordt op enkele plaatsen nog gras gemaaid en op de stallen gevoerd. Hendrik de Jong, die hier te lande terechtstond onder beschuldiging van moord op zijne vrouw Sarah Janett en zijn meisje, Marie Schtits, maar die wegens gebrek aan bewijs werd vrijgesproken, zal nu eerstdaags te Gent, in België, terechtstaan wegens een in 1898 aldaar gepleegden moord op twee vrouwen. Veehandel In Friesland. De aanvoer van kalf- en melkkoeien is op de markten hard aan het afnemen op de jongste markten stonden er niet meer dan circa 700 aan de lijn. In melk vee ging de handel behoorlijk vlug kalvekoeien van de beste soort vonden ook gereede koopers. De prijs was vast voor le qual. Vette koeien, met beduidend minder aanvoer, vrij druk gevraagd ook in stieren voor de slachtbank opgewekte handel met goeden omzet. Vette kalveren met niet grooten aanvoer gewild met ietwat stijvere prijzen. Graskalveren met luttelen aanvoer stadig de meeste inkoopen van dat vee zijn gedaan. Ook hokkelingen stiller, want de beste soorten zijn reeds ver handeld, zoodat de mindere qnaliteit op de markten overblijft. In wolvee over het geheel fleurige handel. De aanvoer was flink. Alleen in melkscbapen was de handel eer stiller dan levendiger, zoodat de prijs hiervan iets daalde. Vette schapen en lammeren vast in prijs. Vette varkens en vette biggen met afnemenden aanvoer flink gevraagd, met levendigen handel en goeden omzet. Magere varkens en jonge biggen daarentegen stiller. De aanvoer was75 stieren,ossen, 120 vette koeien, 700 melk- en kalf koeien, 200 pinken, 140 vette kalveren, 250 graskalveren, 200 nuchtere kalveren, 4000 schapen en lammeren, 110 vette varkens, 400 vette biggen, 200 magere varkens, 300 kleine biggen. De prjjzen waren vette koeien le qnaliteit 2830j ct., 2e qnaliteit 2528 ct., 3e qnaliteit 1724 ct., stie ren 2528| ct., vette kalveren 24—37 ct.., vette schapen 2327 ct., vette varkens 18è21! ct., Londensche biggen 1719 ct., per kilo. Melk- en kalvekoeien f 110—f 120, pinken f 40f70, graskalveren f 35—f 60, nuchtere kalveren f 8.50— f 11.50, weideschapen f 15 -f 21, melkschapen f 12 f 18, lammeren f 13.f 19, magere varkens f22f38, jonge biggen f 1.f 1.05 per week. (N. v/d D.) Leerplichtwet. Met 1 Januari 1901 zal de wet op den leerplicht in werking treden. Huls Mecklenburg. Bergen-op-Xoom. Bij den uitgever Jan A. G. Juten alhier, ligt ter perse een „Geschiedenis van het Groothertogelijk Huis Mecklenburg", van de hand van den heer W. J. F. Juten, lid van het Historisch Genoot schap, gevestigd te Utrecht, enz. H. M. heeft de opdracht van dit prachtwerk, die Haar door den schrjjver gedaan was, welwillend aanvaard. Schuttevaer. Behagen. Niet den 27, maar den 28 December zal de afdeeling West-Friesland der vereeniging Schut tevaer" alhier hare vergadering houden, die zeer belangrijk belooft te wordeno. a. zal er waarschijnlijk in behan deling worden genomen een nieuw kaualisatieplan voor West-Friesland. De veulenmarkt alhier onderscheidde zich dit jaar door het zeer groote bezoek en den meer dan gewonen aanvoer van schapen bij het begin van de markt waren er zelfs hokken te kort geplaatst. Vechtpartijen vroeger op die markt schering en inslagkwamen in het geheel niet voor, dronkenschap was mede aanmerkelijk minder dan voor jaren. Barslngerhorn. Met medewerking van mej. Eggers en den heer Bertrem, beiden van de Tooneel- school te Amsterdamzal de gymnastiekvereniging W est-Fries", van Schagen den 9 hier eene openbare uitvoering geven. Het water in de Zuiderzee is thans buitengewoon laag. Te Kolhorn liggen reeds vanaf 26 November 4 sche pen, beladen met suikerbieten, buiten de haven op was send water te wachten ze kunnen met alle mogelijke middelen niet verder komen. Het huis, vroeger station wagendienst Barsingerhorn- Schagen, is aangekocht voor eene machinale kaasmakerij. Dit is in deze gemeente nu reeds de zesde kaasfabriek. Warmcnhuizen. Aan het post-telefoonkantoor alhier hadden gedurende de maand November plaats 19 inlagen spaarbank, bedragende f776,30 2 terugbe talingen bedragende f 9,39 en werden behandeld 140 telegrammen, waarvan 55 uitgaanden. Oudorp. Den 29 November werden de landerijen dezer gemeente en die van de hervormde kerk aldaar voor 3 jaren in het openbaar verhuurd. Die van de ge meente brachten f 1104 op per jaar tegen f919 in 1897; die van de hervormde kerk f 1168 tegen f 1122 in 1897. Tram AlkmaarBehagen. De besturen van polder en gemeente Warmenhui- zen verbonden aan hunne finantieele hulp voor de tram AlkmaarSchagen de voorwaarde van de opneming der zijlijn van uit de Reekerlanden naar Warmenhuizen in het spoorplan. Door het Hoogheemraadschap van de Hondsbossche en Duinen tot Petten is, in zijne vergadering van den 30, besloten om voor f 5000 deel te nemen in het maat schappelijk kapitaal en f 5000 renteloos voorschot te verleenen. Bchietvereeniglng. De Staatscourant bevat de statuten van de Schiet- vereenigingen »Alkmaar" en ^Uitgeest." Hervormde Gemeente. Men verzoekt ons mede te deeleu dat zondag, den 2 des avonds te 6 uur in de Groote Kerk, de dienst zal worden waargenomen door den heer ds. L. C. Schuller tot Peursum pred. te Amsterdam. Opera - concert. Blijkens achterstaande advertentie zal den ingeze tenen eene inteekenlijst worden aangeboden voor een opera-concert, op woensdag 19 December, in het locaal Harmonie, van wege de Nederlandsche Opera, (directie de heer C. van der Linden) te Amsterdam. Als muziek meester van het begeleidende orkest zal dienst doen de heer Monrits Hageman. Het spreekt echter van zelfdat dit goede plan alleen bij voldoende inteekening kan doorgaan. Moge het steun vinden by in- en omwonenden en toone men te begrijpen dat in eene kleinere gemeente als de onze alleen krachtige algemeene samenwerking iets vermag. Ware men hier daarvan b ter doordrongen, dan zou het o. a. op kunstgebied hier zeker niet zoo treurig gesteld behoeven te zijn. Huichelaars en Weerhanen. (Les faux Bonshommes) Blijspel in 4 bedrijven naar het Fransch, van Th. Barrière en E. Capendu. Zijn er zoo? Zijn er menschen, die achtereenvolgens aan drie pretendenten, aan een paar van hen tweemaal, hunne dochter ten huwelijk beloven en weigeren, al naar mate de vrijers in meer of minder gunstigen finaneieelen toestand verkeeren Zijn er menschen, goede menschen, goedzakken, die door hunne veranderlijkheid andere menschen ongelukkig kun nen maken Op het tooneel in de Harmonie kon men er Donderdag 29 Nov. een leeren kennen. De heer Péponet, een rijk ex-koopman, heeft eene dochter Emmoline, die verloofd is met Anatole de Mas- sane, neet van den vader. Het meisje bemint Octave Delcroix, een armen schilder. Zoodra deze blijkt.de neef van een millionair te zijn, valt Anatole als aanstaande schoonzoon en Octave is zijn opvolger. Maar als er geen verzoening mogelijk is tusschen den onterfden neef en den schatrijken oom, wordt ook Octave door Péponet afgewezen en Raoul Dufouré treedt in zijne plaats enz. Zijn er zoo alleen op het tooneel Zeker, neen In een kort tijdsverloop leken de veranderingen bijzonder groot en vooral met het oog op de belangrijke quaesties, tegenover welke de ».weerhaan" te staan kwam. Maar in het werkelijk leven treft men ze veelvuldig aan, de men schen die met A. dit, met B. wat anders, met C. het geheel tegenovergestelde van meening zijn. En 't is dik wijls walgelijk de draaierijen aan te zien, die dienen moeten om de wendingen die in overgroote goedheid, in gemakzucht, of in égoisme bijna onbewust hunne oorzaak vinden. Péponet is een type van zulk een draaienden vogel in menschengedaante, maar zijn goedheid, zijn opgewektheid en zijn klein beetje slimheid tegenover een paar sluwe fielten, die hem zijn kapitaal willen ontstelen, maken dat we niet onpasselijk van hem worden, maar medelijden hebben en voor hem en met hem blij zijn als zijn doch ters een goed huwelijk doen en hij zelf niet arm wordt. Hoe dat nu eigenlijk geschiedt is moeielijk na te ver tellen. De afwisseling in tooceelen, de verandering der verhoudingen tusschen de verschillende personen, is zoo snel en zoo veelvuldig in het tooneelstuk, dat ze alleen aangeduid kunnen worden met de mededeeling dat ze in evenredigheid zijn met de wendingen van den hoofd persoon zelf. Naast dezen hoofdpersoon, die door zijn egoisme en goedheid natuurlijk genoodzaakt is, dikwijls te liegen en te huichelen staan de echte huichelaars en bedriegers, de heer en mevrouw Dufouré, de heer Ver- tillac, de heer Lecardonelj enz. Natuurlijk toonen ze in hun daden hunne hoedanigheden, maar aan Edgard Thévenot, den caracituur-schilder, den vriend van Del croix, is de rol toebedeeld het gemeene en slechte in de verschillende personnages als 't ware met den vinger aan te wijzen. Wat gebeurde dat goed waar Edgard den heer Dufouré, die zooveel liefde voor zijn vrouw voor wendt, eens doet veronderstellen dat zijn zieke vrouw overleden is en hem verlokt te vertellen wat hij dan doen zal. »Naar buiten gaan, op een villaatje bij Rouaan, zijn vrienden uitnoodigen te komen logeeren, op de jacht, plezier makenHij is op 't punt met Edgar een glas te ledigen op 't genoegen der toekomst, als hij bedenkt eigenlijk zielsbedroefd te moeten zijn. Deze Edgar, de vertegenwoordiger van de eerlijkheid en oprechtheid te midden van veel valschheid en hui chelarij wordt heel natuurlijk in de familie Péponet binnengeleid dat is geheel anders met den heer Bassa- court. Al is hjj een buurman, hij heeft met het stuk niets anders te maken, dan dat hij met min of meer ernstige woorden de onoprechtheid en veinzerij bestraft, terwijl Edgar dit op geestig-spottende wijze doet. Het is een aardig blijspel, een echt fransch blijspel, dat het publiek uitstekend heeft geamuseerd. De lach was niet van het gelaat, ja, klonk dikwijls door de zaal. Daartoe heeft ook het spel buitengewoon veel bijgedragen. De heer Holkers, die de hoofdrol had (Eene nieuwe kracht der Tooueelvereeniging speelde uitstekend, voor al met zijn gelaat. Domheid, verwaandheid, goedheid, alles was, als 't zoo behoorde, op zijn gezicht te lezen, Henri de Vries deed eer aan de dankbare rol vnn Edgar Thévenot. Alle overige medewerkers hebben met succes hun best gedaan. Misschien zou de heer R. Brouwer wat losser kunnen spelen en Mevr. de Boerde Rijk haar stem iets minder scherp, minder onaangenaam snijdend kunnen doen hooren. 't Samenspel was zeer aardig. We hebben reeds 't aardigs tooneel vermeld, waarin Edgar Thévenot den heer Dufouré ontmaskert. De heer V. Kujjk had een goede helpster in Mevr. v. d. Horst, toen hij als Dufouré, voor zijn zoon, Eugenie kwam vragen. Mevr. v. d. Horst werkte ook goed samen met H. de Vries in de tooneelen, waarin ze elkaar als Edgar en Eugenie hatelijk plagen. Nog iets van het tooneel. Er is gewoonlijk niet op te roemen, maar het wordt toch te erg als men voor een vertrek in de stad en dat op een buiten, dezelfde kamer gebruikt met een strook behangselpapier als lambriseering van boven. Wie neemt toch eens het initiatief voor het bouwen van een concert- en schouwburgzaal Of is het groeiende en bloeiende Alkmaar nog niet bevolkt of rijk genoeg voor zulk een gebouwmoeten we nog 25 jaar geduld hebben Voetbal. Zondag2 Decemberzal een voetbalwedstrijd gehondpn worden tusschen het gecombineerd le en 2e elftal der Cadetten Football Club en de »»Alkmaarsche Football en Cricket Club, »Alcmaria Victrix'op het terrein achter de Cadettenschool. Aanbesteding. Den 29 November werd in het hotel Benedict, onder toezicht van den bouwkundige C. van 't Hullsnaar alhier, voor rekening van den heer C. Kaaijk, aanbesteed: het bouwen van twee burgerwoonhuizen onder de gemeente Oudorp. De inschrijvers waren firma Spruit en Wils f 2551; J. Schreuders f 1900; N. v. d. Voort f 1800; P. Volkers, Oudorp, f 1770 A. de Munk f 1679 J. Huiberts f 1670 en P. Hartogs f 1620. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. WiMÉSr*' De ALGEMEENE COMMISSIE tot de zaken der DIACONIE van de NEDER- DUITSCH HERVORMDE GEMEENTE zendt wederom de jaarlijksche inschrijvingsbiljetten voor de Diaconie behoeften in 1901 rond. Zij verzoekt belangstellenden, dit jaar hunne bijzondere aandacht op deze zaak te vestigen, daar de behoeften der Diaconie voor het volgend jaar zeer dringend zullen zijn. Diakenen toch berekenen aan het einde van dit jaar met een aanzienlijk tekort te zullen sluiten, en daardoor voor het volgend jaar eene som van ongeveer f 700 meer te moeten ontvangen, zullen zij de bedeelingen niet moeten inkrimpen. Hoe treurig bezuinigingen op de be deelingen ook mogen zijn, zij zouden onvermijdelijk wor den, daar Diakenen met meer mogen uitgeveD, dan de voorhanden zijnde gelden toelaten. Daarenboven zijn de inkomsten in de laatste jaren achteruitgaande, terwijl de behoeften klimmende zijn. Verhooging der inschrijvingen wordt daarom ten sterkste ambevolen. Moge dit beroep op de weldadigheid van velen niet te vergeefs geschieden, en Diakenen alzoo in staat gesteld worden, om de toch reeds schrale bedeelingen niet nog meer te moeten verminderen. A. J. P. OORT President. Mr. B. VAN DER FEEN DE LILLE Vice-President. J. W. KEISER, Secretaris. H. J. DE LANGE, Penningmeester. OVERLEDEN. 29 Nov. Jan, z. van Willem Verhagen en Guurtje Knip, 3 j. en 5 m. Margaretha Helena Schouten echtgen. van Karei Jan Henuing, 51 j. 1 Dec. Cornelia Francisea van de Posthoorn59 j. I> II A K H I T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaab brengen ter algemeene kennis, dat aan hen vergunning is gevraagd door A. GROOT, wonende te Limmen, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Gedempte Nieuwesloot hoek Hoogstraat B 59, welke vergunning thans ten name staat van J. P. BLAUW, Burgemeester en Wethouders vooinoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter, 1 Dec. 1900. C. D. DONATH, Secretaris. Alkmaab,, 30 Nov. Kleine kaas t 30.50, commissie f 30,Middelbare f31.Aangevoerd 293 stapels, we. gende 107584 Kgr. Alkmaar 30 Nov. Aangevoerd 2790 mudden. Tarwe f 6.10 a 7.10 rogge f 5.25 a 5.50 gerst f 0.a 0. id. chev. f 5.5.35 a 0.haver f 2.80 a 3.70, paarden- boonon f 5.75 a 6.30, bruine dito f9.25 a 10.dniven dito f 0.citroenb. f8,a 13.witte f 12,a N. kanariezaad f 6.10,blauwmz. f a 0. grauwe erwten f 10.50 a 18.50, groene f 7.75, 9.a 16, vale f6.50 a 14.witte 10.rood mosteidzaad f a geel id. f a karwijzaad f 18.25.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2